meubelshow H/F/N£ CABASSE "ALBATROS NIEUW EN REVOLUTIONAIR PROCES föhn van Graafeiland iet verdeelde gevoelens ontvangen m Huub van den Berg toert weer door Westbrabantse land kerstdag tot korting Opleiding meisjes sluit te weinig aan op arbeidsmarkt ist-winkeliei lante handel Mskennis op showmodellen TON CQRNHJSSBt MRiBHüü BI TAPIJTEN 2de kerstdag '84 MEDEDELING De beste luidspreker ilETJi IALS U GELD leningen lieten indelingen bv INSTALLATIE BURGEMEESTER VENLO dundertenaar irobeerde ,2 kilo goud verduisteren Metalen ROEM GRIJPT SNEL OM ZICH HEEN Geopend uur MEUBEL-INN 88 In november 163 verbalen voor alcohol Statenvragen over HBO-kwestie voor hoogwaardig geluid Isteloos en snelle [van het geld is uw lingen hoeven Ir te zijn. |n of het maken van u thuis (822 13 Telefoon 076-22 48 22 bpsmolenstraat 57 65 50 15 Telefoon 01650-4 59 24 [stationsstraat 8 )00 VAN STAD EN STREEK T20 PAGINA STAD EN STREEK 1 computer is het werk van Jos Linders is een stituut, gespecialiseerd iter opleidingen. |n computers aanwezig. J Breda en 27 andere steden in ■opleidingen van Instituut Jos juterboekhouden ■reen die het handmatig In ca 5 maanden wordt u |dmatig boekhouder tot i voert zelf een volledige ■mputer BASIC i maanden voor iedereen |?n computer werkt en wil 3een speciale vooroplei- iCOBOL- J mbi-opleiding) |tot beroepsprogrammeur, oma Mulo/Mavo 4 of toe- ^1 ro» V °s| nputerkunde bing van ca. 6 maanden |/vil praten over computers gstverwerking 1 van 1 maand voor leder- prk doet of met een fekst- ivil leren omgaan jterboekhouden maanden voor onderne- loten) uit het Midden- en let een computer een ge it/ding willen doen en voor ■boekhouden willen leren. lidingen Boekhouden. Balanslezen. Isatie en Automatisering emi-mondeling onderwijs, d.w.z n mondelinge les en in de tussen- Jzelf-kontrolerende) schriftelijke Jjere kursuskosten en betere op- i de studiegids [ide informatie: 03463-3222 i: Jos Linders, Antwoordnr. 3101, |/oten envelop zonder postzegel) j M/V _Tel. Ide opleiding Itomatiserings-opleidingen Veel minder afval naar de stortplaats 1 Loco-burgemeester Theunissen feliciteert de heer Van graafeiland. - fotoaudet Van een onzer verslaggevers VENLO - Venlo - „de hoofdstad van Noord-Limburg" - heeft featerdag zijn nieuwe burgemeester, John van Graafeiland uit Breda, met verdeelde gevoelens ontvangen. Dit omdat de 47-jarige ex- krethouder, ex-gedeputeerde, iVVD'er is, terwijl in Venlo de pienst helemaal door het CDA (vordt uitgemaakt (achttien Ivan de 33 raadszetels; de VVD naar acht), omdat hij niet tot leen geloofsgemeenschap be hoort en last but not least om- pat hij zeer tegen de zin van de bvergrote meerderheid van de raad lid van de Eerste Kamer Wil blijven. j Die drie dingen kwamen za terdagmiddag, toen Van lGraafeiland in het historische Stadhuis van Venlo in tegen woordigheid van heel veel (West)brabantse vrienden Verd geïnstalleerd uitgebreid pan de orde. „U begint met een zekere handicap, omdat u in tegen stelling tot de grote meerder heid van uw gemeente het christendom niet toegedaan pent", aldus waarnemend bur- Van een onzer verslaggevers BREDA - De Grontmij N.V. komt op korte ter mijn met een voorstel naar het Stadsgewest Breda dat nog voor het begin van de negenti ger jaren kan leiden tot een enorme beperking van de hoeveelheid afval, die op een stort plaats terecht komt. De techniek die hiertoe kan leiden is gebaseerd op kunstmatige snelle vergisting van organisch afval. planten andel Li binnenkort in uw omgeving 16 pchnische School „Westdonk" Ijk Gymnasium sussen in opdracht van Stichting aan Volwassenen (SBOV) tegen h?l ;geld 'genomen onder toezicht van het ische Zaken «■■■•■■Mi van studiegidsen ook s avonds en in het pl 01717 7840* of stuur de bon even op pheel vrijblijvend de studiegids in huis ;el sturen aan EURODIDAKT. Antwoord lorschoten SLUNDERT - De 42-jarige D. uit Klundert heeft tegen- |ver de rijkspolitie bekend dat pij 1,2 kilo onzuiver goud heeft proberen te verdonkermanen. Jet goud is teruggevonden bij feen juwelier in Zevenbergen Mie het voor D. zou verkopen. De zaak kwam aan het rol- Ijen toen J. van O. (35) uit het Tielgische Kalmthout bij de rijkspolitie in Klundert kwam nelden dat D. goud had ach- ergehouden. Samen met twee Inwoners van Zevenbergen gadden D. en Van O. een han gel opgezet met kippen en var- Benspoten, Zij leverden aan Diverse landen in Afrika. Be gin december kreeg D. in Sier ra Leone 3,3 kilo goud als be maling voor een levering. Geld schieter Van O. zag daar ech- fer maar 2,1 kilo van terug na lat het onzuivere goud bij een Amsterdams bedrijf was om gesmolten. De Belg vertrouw de de betaling van de Sierra Leone-transactie niet en deed pangifte. D. zei tegenoverde poltitie dat hij vanwege een erdere transactie recht had pp de 28.000 gulden die het achtergehouden goud waard yas. Zijn zoon probeerde in [Amsterdam het goud te verko ken maar dat mislukte. Daar op werd een Zevenbergse ju welier benaderd die volgens Be Klundertse politie volko- hen te goeder trouw met zoon overeen kwam de 1,2 kilo aan de man te brengen. Vader en zoon hebben vrij- pag een bekentenis afgelegd en zijn daarna naar huis ge stuurd. Het goud is door de po- fctie in beslag genomen. De rechtbank beslist te zijner tijd wie het zal krijgen. gemeester Jan Teunissen (CDA). Teunissen voegde daar wel aan toe, dat Van Graafei land nadrukkelijk heeft ver klaard de humane beginselen van het christendom te onder schrijven. Hij zei uit het feit dat Van Graafeiland langdu rig in het Westbrabantse heeft geleefd („een land met een an dere maar toch wel enigerma te verwante cultuur, waar u een zeer gerespecteerd be stuurder was") vertrouwen te putten, dat de nieuwe burge meester de Venlose cultuur met openheid zal benaderen. Volgens Teunissen heeft de vertrouwenscommissie uit de Venlose raad -in tegenstelling tot de Bredase- het gevoel se rieus te zijn genomen. Evenals loco-burgemeester Van Dun van Breda drong hij aan om bij burgemeestersvacatures van tevoren bekend te maken tot welke partij de nieuwe burgemeester dient te beho ren. Dan voorkomt men frus traties. De installatie werd onder meer bijgewoond door het echtpaar Van Agt, burgemees ter Feij van Breda (Van Agt tegen hem: „hoe voelt 't nu zo om hier op de publieke tribune te zitten?") en vijf Brabantse gedeputeerden. Het produkt dat hierbij vrijkomt kan mogelijk ge bruikt worden voor het opho gen van grond. De heer Jans sen van de Grontmij, beheer der van de vuilstort Bavel/ Dorst, verklaart dat dit revo lutionaire proces in de eindfa se zou moeten kunnen leiden tot een terugloop in de te stor ten hoeveelheid afval van veel meer dan 50 procent. Nederland probeert nieuwe technieken te ontwikkelen om een einde te maken aan het ontstaan van steeds weer nieuwe grote vuilnisbelten met alle (vaak milieuveront reinigende) gevolgen van dien. Gezien de uitlatingen van de heer Janssen lijken veel van die technieken deels al weer achterhaald. Recycling is al jaren het pa rool om iets te doen aan het af valprobleem. Soms blijkt dat dat niet altijd even zinnig ge beurt. Het komt voor dat te ruggewonnen produkten naar de vuilstort worden gebracht. De Grontmij heeft daar ande re ideeën over. „Je moet eerst kijken of er een markt is voor de teruggewonnen produkten. Nu zijn er bedrijven met enor me afvalscheidingsinstalla ties, waarmee uit organisch afval compost wordt geprodu ceerd. Nederland zit al met een drijf mestprobleem en ook het rioolslib raken we moeilijk kwijt. Of je dus de produktie van compost moet verhogen is maar de vraag", aldus de heer Janssen. In de laatste vergadering (ADVERTENTIE! 10 tot 17.00 uur ^/berit u speciaal van harte welkom op onze meubelshow. «T ^WONINGINRICHTING 1/ïclfA fêcebeM OOSTERHOUT Leijsenhoek 34 Tel. 01620-54438 van de bestuurscommissie af valverwerking van het stads gewest kwam de heer Janssen namens de Grontmij met het idee om veel van de afvalstro men kunstmatig zeer snel te vergisten (dit betekent biogas winnen uit organisch afval). Voor het restprodukt moet een markt worden gezocht. Vol gens de heer Janssen is het ab soluut noodzakelijk dat het Stadsgewest grip en zicht krijgt op de stromen bedrijfs afval. Deze stroom is groot en ±25 procent daarvan is orga nisch afval en kan dus ook voor de vergisting worden ge bruikt. Volgens de Grontmij is 40 tot 50 procent van het huisvuil organisch. Wanneer men met behulp van grote scheidings installaties dat organisch af val uit het aangeboden vuil kan halen is er vergisting mo gelijk. Het Stadsgewest krijgt een ontwikkeiingsvoorstei van de Grontmij, waarin onder meer staat dat de markt voor het restprodukt onderzocht moet worden. Volgens de heer Janssen past dit proces in de wens van de bestuurscommissie om in 1989 een enorme scheidingsin stallatie in de regio Breda te realiseren. Vergisting en her gebruik leidt al tot een sterke beperking van de hoeveelheid vuil die nog op de stortplaats moet worden gebracht. Vol gens de heer Janssen moet het mogelijk zijn om andere pro dukten die bij scheiding vrij komen, met name kunstoffen en metalen, ook aan de man te brengen. Het Stadsgewest Den Bosch werkt bijvoorbeeld aan de realisering van een fabriek waar men teruggewonnen kunstoffen weer geschikt maakt voor gebruik. „Op deze wijze moet het mogelijk zijn in een periode van enkele jaren de afvalstroom die echt gestort wordt sterk terug te dringen", aldus de heer Janssen. Het is goed mogelijk dat realiseren van dit plan ertoe leidt dat de stortplaats Ba- vel/Dorst niet in 1991 vol is, maar pas vijf jaar daarna. Dat houdt dan weer in dat de stortplaats in Zevenbergen la ter in gebruik kan worden ge nomen. Huub van den Berg in actie in de Oosterhoutse Pub. BREDA -Herb Mews the Mules, kerstshow 1984. Ge zien en gehoord in de Pub te Oosterhout en café Cha- relli te Breda. Bezetting: Ruud van den Berg zang en presentatie, Laurent Ver munt gitaar, Bert Kamp basgitaar, Giei de Wijs drums, Ellen Los en Renate Spijker zang. Door Willem Reijn VOOR de vijfde keer toert Ruud van den Berg, alias Huub Han gop, alias Herb Mews door het Westbrabantse land met zijn kerst show. Een rock and roll-kerst met grappen en grollen, blues en bal lades en natuurlijk kerstkrakers. De roem van de 24-jarige Oudenbosschenaar blijkt snel om zich heen te grijpen, want Van den Berg en band staan deze dagen tweemaal per dag op de bühne. Zo stond Herb Mews the Mu les 's middags in de Ooster houtse Pub en 's avonds in de Bredase Charelli. Groot ste verschil was de moge lijkheid om het toneel in kerstsfeer te dompelen. Daar was in het uitverkoch te Oosterhoutse café te wei nig ruimte voor. Hetgeen aan de sfeer overigens niet veel af deed. 'Jingle bells' in een rock and roll jasje, als Bing Cros by dromend van een witte kerst en natuurlijk John Lennon's 'War is over', met aanstekers in de zaal, bewij zen dat The Mules een uit stekende backing verzorgen, maar vooral ook dat Ruud van den Berg een fantasti sche stem heeft. De uitvoe ring van 'Santa Claus is co- - FOTO HANS CHABOT ming to town' verdient een aparte vermelding. 's Avonds kreeg de beweeglij ke Van den Berg wat meer ruimte, zodat hij zijn show wat breder uit kon bouwen. De reacties van het publiek waren dan ook overeenkom stig. Overigens blijft Van den Berg de komende tijd in een winterse sfeer: in de eerste week van januari komt zijn nieuwe single uit, die geen specifieke a- of b- kant heeft en waarvan de nummers de titels dragen 'Ik lauf lang' en 'Wo sind die madchen von Tirol'. Hij hoopt daarmee opnieuw een hitje te kunnen scoren. Zijn vorige single geraakte tot in de piraten top 5. Wie de ge varieerde kerstshow wil zien, kan nog terecht in: vandaag, maandag: Elkes Pub, morgen in 't Veerke in Oud-Gastel, en woensdag tweede kerstdag in bar De Trap in Zevenbergen. (ADVERTENTIE! Tramsingel 88 - BREDA - Tel. 076-227414 Van een onzer verslaggevers BREDA - In West-Brabant zijn in november 163 mensen gever baliseerd omdat zij onder invloed van alcohol deel zouden heb ben genomen aan het verkeer. Dat heeft de officier van justitie mr. J.M.M. van Woensel aan de vooravond van de feestdagen bekend gemaakt. Het betrof in meerderheid automobilisten (154). Van een onzer verslaggevers UIT ONDERZOEK ETIN BLIJKT: BREDA - De schoolopleiding van meisjes sluit nog zeer on voldoende aan op de arbeids markt. Om de kansen van meisjes op de arbeidsmarkt te verbe teren is het nodig dat zij zich beter oriënteren op hun toe komstmogelijkheden. Dat is een van de conclusies die wordt getrokken in het rapport 'Schoolverlaters in Noord-Brabant 1981-1984, vier jaar schoolverlatersenquête' van het Economisch-Techno- logisch Instituut voor Noord- Brabant (ETIN). Het ETIN heeft vier jaar lang door middel van enquêtes van het Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening in Noord-Brabant bijgehouden welke typen van onderwijs worden gevolgd en of er ver schuivingen in de opleidingen hebben plaatsgevonden. Op die manier willen verschillen de instanties een inzicht krij gen of de schoolopleidingen en de arbeidsmarkt voldoende op elkaar aansluiten. Uit de enquêtes blijkt dat het algemeen vormend onder wijs (AVO) plaats maakt voor beroepsonderwijs, hetgeen door het ETIN positief wordt gewaardeerd. Degenen die het AVO als eindonerwijs genie ten, krijgen die opleiding bo vendien op een hoger niveau. Veel leerlingen blijken hun schooltijd te verlengen om be tere kansen te krijgen op de arbeidsmarkt. Het ETIN is niet zonder meer tevreden over die ontwikkeling, omdat leerlingen vaak niet bewust voor een bepaalde vervolgop leiding kiezen, maar dat doen onder druk van de werkloos heid. Een nadeel kan verder zijn, dat de 'gevoeligheid voor de eisen van de arbeidsmarkt groter wordt, naarmate het ni veau van het beroepsonder wijs hoger is'. „Hoe hoger de opleiding, des te marktgerich ter de studiekeuze", consta teert het ETIN. Het ETIN vreest voor een 'verdringing' van lager opgeleiden. Tijdens de vier onderzochte jaren blijkt dat op het langer beroepsonderwijs de volgende verschuivingen zich hebben voorgedaan: minder belangstelling voor de bouw (30.5 in 1981 naar 27.2 procent in 1984), consumptieve techniek (10.2 naar 8.8) en la ger economisch en admini stratief onderwijs (5.6 naar 2.9); meer belangstelling voor metaal (19.5 naar 23.2), elektro techniek (7.9 naar 8.8) en lan ger agrarisch onderwijs (7.8 naar 7.9). Na de opleiding ging in 1981 nog 52 procent van de school verlaters meteen aan het werk, in 1984 nog maar 44.5 procent. Dat laatste cijfer ligt overigens al weer wat hoger dan in 1983, toen er een diepte punt van 42.6 procent aan het werktoog. De algemene trend bij meis jes is hetzelfde. De verande rende voorkeur voor studie richtingen: minder belangstelling voor huishoudelijke vakken (30.4 naar 27 procent), handelsken nis/kantoor (17.9 naar 13.4) en lager economisch en admin- stratief onderwijs (14.6 naar 10.7); meer belangstelling voor naaldvakken (18 naar 19.3), la ger agrarisch onderwijs (5.4 naar 7.4). consupmtieve tech niek (1.8 naar 4.4.) en de diver se vakken (8.6 naar 14.5). Uit de toegenomen deelna me aan vervolgonderwijs, zo wel na het LBO als door de verschuiving van algemneen vormend naar beroepsgericht onderwijs, volgt, dat meer leerlingen na een middelbare beroepsopleiding aan het werk trachten te komen. Opleidin gen die minder aandeel in het aanbod kennen zijn elektro techniek (22.1 naar 14.8), werk tuigbouwkunde (17.5 naar 13.4) en middelnaar agrarisch on derwijs (18.8 naar 12.6). Niet aangeduid wordt welke oplei dingen het meest hebben ge profiteerd van de verschuivin gen. Wel blijkt het MEAO de grootste opleiding te zijn ge bleven. Eén op de zes leerlin gen kiest voor dit type onder wijs. Het hoger beroepsonderwijs ziet een toenemende belang stelling voor vakken als be drijfskunde (0.6 naar 5.6 pro cent), informatica (3.1 naar 5.1 procent) en HEAO (12.7 naar 14.5) Dat gaat ten koste van la boratoriumopleidingen, bouw kunde, weg- en waterbouw, medisch onderwijs, sociaal- cultureel onderwijs en in het bijzonder de pedagogische academies. Positief is de ont wikkeling dat er steeds meer vrouwen hoger beroepsonder wijs genieten. De algemeen vormende op leidingen zien een verschui ving van mavo naar havo en atheneum/gymnasium (VWO). De meeste jongens en meisjes willen na een dergelij ke opleiding verder studeren, maar opmerkelijk is de ten dens dat grotere aantallen VWO'ers willen gaan werken en de schoolnaam (voorberei dend wetenschappelijk onder wijs) daarmee geen eer aan doen. Het gaat overigens nog om een relatief kleine groep. Veel meer meisjes dan jongens stappen na de.mavo over naar de havo. De voorkeuren voor soorten onderwijs is verder als volgt veranderd: langer beroepsonderwijs kreeg een minder aandeel (49.9 naar 42.1 procent) middelbaar beroepsonder wijs nam toe (20 naar 29.2 pro cent), hoger beroepsonderwijs eveneens (18.8 naar 20.3 pro; cent), het algemeen vormend on derwijs daalde (11.3 naar 8.4 procent). Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH - De PvdA-statenfractie heeft aan G.S. schrifte lijk vragen gesteld over het terugvorderen van gelden van Het Brabants Orkest. Het orkest moet -zoals bekend- een bepaald bedrag van de subsidiënten teruggeven. Volgens de subsidiëntencommissie moet er eigenlijk meer geld van het orkest worden teruggevorderd, maar dit „vergt een tijdrovende analyse van relevante gegevens" en daarom beperkt zij zich tot de verhuiskostenvergoeding van de directeur. Namens de PvdA-fractie vraagt C. van Erp aan G.S. of het college heeft ingestemd met dit standpunt „dat door uw verte genwoordiger in de subsidiëntecommissie ingenomen schijnt te zijn". Hij wil weten of G.S. bereid zijn alsnog met de subsidiegevers in overleg te treden om alle gelden, die daarvoor in aanmerking komen, terug te vorderen. Van Erp vraagt voorts of G.S. bereid zijn de vertrouwelijk heid op te heffen van de stukken, die over deze affaire aan enke le statenleden zijn toegezonden. De PvdA'er informeert of de te rugvordering van gelden wordt belemmerd do'ör de aanstaande wijzigingen in de subsidieverhoudingen. (ADVERTENTIES! Ton Cornelissen en zijn medewerkers wensen u zeer prettige kerstdagen. Tevens delen wij u mede dat wij op 2e kerstdag NIET geopend zijn. Elders in het land zullen er misschien wel meubel- en tapijt-kerstshows zijn, maar. .ons advies; ga gerust overal kijken, doch beslis pas als u onze grandioze eindejaars-aan- biedingen heeft gezien die op donderdag 27 dec. a s. pagina-groot in deze krant staan. WIJ verwachten u zeer beslist! Beverweg 41 Breda tel. 076-227229. Ginnekenmarkt 2 4835 JC Breda Tel. (076) 65-16 62 per stuk 19.995.- Demonstratie: iedere middag

de Stem | 1984 | | pagina 15