NSF maakt zich sterk voor goede lichamelijke opvoeding /^T' dè-Rabobank wenst u en een - voorspoedig... Rabobank S VI7 Een kind - elk jaar (pomfiactevo'KU' flwU&iafiftont) \AKDE KI N -J x Hypotheekrente per 18 dec. 1984 H, AG 22 DECEMBER 1984 :EXTRA OP ZATERDAG5 rflTERDAG 22 DECEMBE A BERT VAN VE.ZEN Sfeer I Ru s in China w Verantwoord bezig zijn met lichamelijke opvoeding op school wordt tleeda moeilijker. De overheid, kwistig met bezuinigingen, heelt het vak, waarvoor leder Jaar heel wat nieuwe leerkrachten beschikbaar komen, in de hoek gezel Dat doet toch wat merkwaardig aan. Aan de ene kant wordt het gezond bezig zijn gestimuleerd door allerlei acties als 'Sport overdag', 'Trim u Fit" enzovoorts, terwijl aan de basis (de jeugd) de mogelijkheden daartoa beperkt worden. De lichamelijke op voeding komt steeds meer in de verdruk king. Daar moet wat aan gedaan worden. - FOTO ANP (onder)NSF-voorzitter Van Dorst: „We zaten op een heilloze weg". - FOTO ANP door Romain van Damme ULVENHOUT - Ongeveer zeven jaar geleden verscheen er al eens een rapport over de 'krak kemikkige manier' waarop de Nederlandse jeugd zich beweegt. Een nieuw rapport zou on getwijfeld geen beter beeld opleveren. De NSF de overkoepelende organisatie voor alle Ne derlandse sportbonden, kwam dan ook in aanvaring met de overheid. De NSF reageerde. Het beleid van het ministe rie van Onderwijs en Weten schappen bezuinigen, raakte immers vooral de lichamelijke opvoeding. Minder uren, gro tere klassen en minder kwali teit omdat de docenten licha melijke opvoeding door over belasting in de problemen kwamen. Snoeimes Het snoeimes werd vooral in '82-'83 gehanteerd. Het vak li chamelijke opvoeding kreeg een geweldige dreun. Het aan tal uren dat een school aan li chamelijke opvoeding kan be steden, is daarom terug gelo pen. Tot verdriet van de NSF die samen met de lerarenvere nigingen destijds een fel pro test liet horen. „De overheid heeft een denkfout gemaakt", meent NSF-voorzitter Van Dorst, „de overheid redeneer de als volgt: bij de sport is er over een langere periode een grote toename van de jeugd geweest. Die sport dus al in de vrije tijd, dus mag er wat min der gym op de scholen gegeven worden. Er moest bezuinigd worden, men zocht en zoekt het dus in deze sector". Meer aandacht Desondanks heeft de NSF goe de hoop dat er de komende ja ren wat meer aandacht ge schonken wordt aan de licha melijke opvoeding. De NSF baseert die hoop op een ad viescommissie sport en licha melijke opvoeding die enkele maanden geleden in het leven geroepen werd. Die advies commissie wordt bemand door leden van de lerarenvereni gingen, medewerkers van de ministeries van Onderwijs en WVC, en twee NSF-mensen. Voorzitter Van Dorst over weegt zelf in die commissie plaats te nemen omdat hij het let kind wordt met Kerst mis geboren - elk jaar weer. De moeder voedt het met lie ve woordjes en wiegt het in de krachtige boog van haar arm. Zijn heimwee naar de golvende warmte van haar schoot vult zij met koesteren de klanken in een ongeschre ven taal en haar ogen sprei den over het kind een dons- dichte deken van liefde, licht van gewicht: „Ik zal je war men, mijn kind, maar ik zal je niet verstikken; je moet al tijd wakker kunnen zijn als het nodig is". De vader beziet, de krachti ge sparteling van de beentjes, de grijpgrage vingers, die elk houvast toetsen op tegen kracht. Even soms streelt hij voorzichtig langs het vezel dunne vel van de wangen en hij legt de kom van zijn hand om de ronding van de ge spannen schoudertjes. Ver rukt is de vader om het tere, toch zo veerkrachtige omhul sel van dit pasgeboren wezen - het kind. „Je bent sterk en stevig, soepel ook: je zult snelle stoten kunnen pareren. Ik vertrouw op je, er zit groei in je". En het kind groeit op, elk jaar - steeds weer. Het groeit uit tot de jonge mens, die het vermogen tot verwondering weet te behouden, die nieuwsgierig is en achter fei ten en gebeurtenissen wil kij ken. Een mens die zelf blijft denken, eigen konklusies trekt, in het grote, in het klei ne, altijd. Het kind wordt de vrouw die met levensgevaar haar stem verheft tegen de ver dwijning van haar zoon man/ vriend/dochter/ klein kind: „Geef terug Waar zijn ze Jullie hebt het recht niet". Tegelijkertijd is het kind die andere - nog zo jon ge - vrouw of man met onver zadigbare levenshonger, wer velend en stralend, overlo pend van energie: ik moet nog dit - ik wil nog dat - ik zou nog zus - ik ga nog zó. Het meisje ook dat dwars tegen de kortstondige commerciële mode van het ik-tijdperk in tijdeloze kleren kiest, waarin zij zichzelf kan zijn. „Ik heb altijd in de demo- kratie geloofd, maar als dan tegenstemmers bij het plaat sing sbesluit worden terugge floten, omdat de regering overeind moet blijven...". Ook in deze woorden, in deze vrouw vindt het kind zichzelf terug. „Misschien is het maar goed, nu zijn veel mensen be wuster gaan denken", en zij vormt met anderen samen een groepje Vrouwen voor Vrede. Werken aan vrede met akties, 'Als ik loop, hol ik hard'. Nu fluit zij zichzelf te rug, tot bezinning, want vre de moet je vooral leren. De moeder en de vader van het kind zien de groei - tel kens weer. Zij bezien met vreugde het spoor van licht en warmte en vooral kracht, dat het kind door het leven trekt: zo is het goed. Maar ook: Waar ben je toch Wij zoeken je overal". Het ant woord zit in de vraag. Overal is het kind te vinden. Bij het benzinestation, waar een man na het tanken vijf mi nuten verdwaasd in z'n auto zit met kado-gekregen bloembollen brandend als vurig venijn in zijn handen. Wat moet hij met dit smeer geld Moeten ranke tulpen in het voorjaar hem de ogen doen sluiten voor luchtver vuiling en voor het uitblijven van de wezenlijke wil om schone benzine te leveren De kracht van het kind is te vinden in de voorzitster van de christelijke plattelands vrouwen, die de bewape- ningspyramide verspilling van energie en van kreativi- teit noemt. En die haar dames aanzet tot denken over vrede, vijand, waarom, en wij In de totaalweigeraar met tien maanden gevangenisstraf voor de boeg: „Met mij gaat alles prima: schoon water, een TL-buis, wc in de hoek, drie keer per week douchen en de maaltijd wordt iedere dag geserveerd. Ik leef hier nog altijd vèr boven het le venspeil van m'n meeste me de-aardbewoners". Er hoeft geen ster te stralen om het kind te kunnen vin den. In aardse mensen op weg naar vrede werkt de groei kracht door van het kind, dat met Kerstmis wordt geboren - steeds weer. Snotneushoorndragersloon is het gaafste voorbeeld van een compact woord dat de jurie aantrof onder de tal rijke inzendingen uit geheel Nederland en Vlaanderen. In dit ene woord, waarin sprake is van de spot die on vermijdelijk het loon is van de oude rijkaard wiens jon ge vrouw hem bedriegt met het wel zeer jeugdige lood gietersknechtje, staat de neushoorn centraal tussen de snotneus (het knechtje was 17) en de bedrogen echt genoot van zeven en vijftig. Dit evenwicht troffen wij verder alleen nog maar aan in de Princenhagediscojoc- key, de enige inzending van buiten de landsgrenzen, in gezonden door (wie anders de heer Mark Saver uit Ber- chem, België. In zijn com- pactwoord zit de hagedis evenwichtig geborgen tus sen de jockey en de princen; de oudere spelling van het laatste woord vergeven wij onze enige buitenlandse deelnemer uiteraard vol gaarne. Schijnbaar gaaf van opbouw ogen de Upsala- manderijntjes - een frissen Zweedse vruchtensalade uit Upsla - maar bij nader in zien blijkt de salamander ingeklemd te zitten tussen twee nietbestaande woorden (Up en Rijntjes). Het zelfde geldt voor het Grootheids waanzintuig. In dit com- pactwoord zou het verplich te dier de zwaan zijn maar dan in de Oudhollandse spel ling 'swaan'. Wat voor een zwaan is dat echter, een grootheidswaan Geen gave inzending oordeelde de jurie en velde dat zelfde oordeel over de pispotvisvangst, waar de potvis wel tussen twee bestaande woorden zit (pis en vangst) maar het verband tussen deze twee insluitwoorden ontgaat de jurie. De olifant zit ook niet helemaal lekker in de Broc- colifantoomskinderen, want al zijn oomskinderen dan een soort hollandse peertjes dan nog is Brocc maar de helft van de italiaanse bloemkool. Het fantoom waart gelijk een spook be taamt door dit woord maar draagt niets bij aan het se mantisch evenwicht. Geen genade in de ogen van de ju rie vonden verder het Bier kaaimanwijf, de Talismand rilboor, de Opoedelvers, de Balkanarietsuiker, Achter- hamsterrekunde, Week- bladluistervink, de Mannen koor wormkoekjes en de Wa- genparkietelaar. Het enige compactwoord zonder schoonheidsfoutjes dat de jurie verder nog aantrof was het Peperkoekseierdopje waar de koekoek mooi cen traal staat tussen de zuiver nederlandse woorden peper en eierdopje. Een eervolle vermelding verdient ten slotte het Lichtekooienvaar water, waarin slechts één letter ontbreekt (de slot -n- van de lichtekooien) om te komen tot de voorgeschre ven één woordwording van een dier geflankeerd tussen twee nederlandse woorden. Hoeveel compactwoorden u verder ook nog bedenkt op uw onverhoopt verregende vakantiedagen, de termijn van inzending is verstreken. De jurie raadt u aan ze goed te bewaren voor het Com pactwoorden Concours van 1984 waarvoor ze u al vast veel sukses toewenst. (MkO-WM P.S. De Heer O. Kompuit, Vol- dersdreef 9, Hagebeemd, die zijn Lepelaarslikker te laat inzond mag niet nalaten dit tijdig te doen voor het Con cours van 1984. erg belangrijk vindt dat er binnen niet al te lange tijd de regering een standpunt in neemt inzake de relatie tussen lichamelijke opvoeding en de sport. „Het initiatief is door beide ministeries genomen", zegt Van Dorst daarover, „dat is positief. Daar zijn trouwens wel vele gesprekken met de sport aan vooraf gegaan. Ge zien de samenstelling van de commissie heb ik goede hoop dat er principiële uitspraken gedaan worden". Gezond bewegen Voor het instellen van de ad viescommissie werden ver schillende hoekstenen aange dragen. Zowel bij de lichame lijke opvoeding op scholen als de sport ligt het accent op ge zond bewegen. „Maar", zegt Van Dorst, in het verleden zelf docent lichamelijke opvoe ding, „de doelstellingen zijn wezenlijk anders. Tot en met zestien jaar is er een leer plicht. Dan ga je door die mo len. Ook wat lichamelijke oefening betreft (LO is opvoe ding van de totale mens met het lichaam als uitgangspunt). Het bijbrengen van doorzet tingsvermogen, het leren ac cepteren, het werken in groepsverband, enzovoorts. Dingen die je ook in het maat schappelijk verkeer tegen komt. Dat is een oude defini tie. Maar nog wel zinvol". WVC-staatssecretaris Joop van der Reijden plaatste bij het uitbrengen van de Notitie Accenten Sportbeleid '84 enke le vraagtekens bij de lichame lijke opvoeding. Aangenomen wordt dat de lichamelijke op voeding de jeugd stimuleert om aan sport te doen. Dat werd door Van der Reijden betwijfelt. Merkwaardiger wijs werd daar nauwelijks op gereageerd. Dat was wel het geval toen de staatssecretaris die woorden in een interview herhaalde. Het leidde tot vra gen in de Tweede Kamer en de toezegging van de ministeries van O en W en WVC dat er ge werkt wordt aan een regerins- standpunt over het beleid voor sport en lichamelijke opvoe ding. Verdrukking Noodzakelijk omdat het vak lichamelijke opvoeding steeds meer in de verdrukking raakt. Docenten lichamelijke opvoe ding komen nauwelijks meer aan de bak of moeten heel wat uren inleveren. Met name in het voortgezet onderwijs is de lichamelijke opvoeding in het vedomhoekje terecht geko men. „Ik heb die hele ontwik keling meegemaakt", zegt Van Dorst nog eens in het verleden duikend, „ik zal me beperken tot het voort gezet onderwijs. Van oudsher is dat typisch in tellectualistisch. Dat is niet bedoeld als een scheldwoord. Het ging puur om kennisover dracht. Later is daar verande ring in gekomen: het gaat om de vorming en ontwikkeling van de gehele mens, daar past de lichamelijke opvoeding wonderwel in". „Ongeveer vijftien, twintig jaar geleden", gaat Van Dorst verder, „telden de vakken ach ter de streep, de expressievak ken zoals tekenen, gymnastiek en muziek niet mee. Daarna de gesignaleerde ontwikkeling: die vakken werden belangrij ker. Men onderkende dat li chamelijke opvoeding een hele belangrijke bijdrage kan leve ren aan de ontwikkeling van het kind. Dit leek een defini tieve stellingname". De NSF-voorzitter slaat dan enkele jaren over. „Met het in stellen van de Mammoetwet kwamen de keuzevakken voor onder meer HAVO en Athe neum. Lichamelijke opvoe ding kwam daar niet voor in aanmerking. Alle aandacht ging weer uit naar de examen vakken. Erg jammer". Taak van school „Want", vervolgt Van Dorst die 'opklom' tot conrector van de Bredase Rijksscholenge meenschap, „de school heeft de taak de jeugd kennis te laten maken met verschillende sportvormen. Dat is trouwens iets heel anders dan de sport zelf. Als ik hockey wil doen, moet ik de techniek onder de knie krijgen. De school heeft die taak niet. De kennisma king met die sport is wel be langrijk. Het bijbrengen van elementaire technieken van zoveel mogelijk sporten, waardoor de mogelijkheid be staat een keuze te maken. Het gaat wat dat betreft vooral om Voorportaal De adviescommissie zal vol gend jaar een tussenrapport opstellen. Er zal onder meer advies uitgebracht worden over de wijze waarop de licha melijke opvoeding kan dienen als voorportaal van de sport. Bovendien zal bekeken wor den hoe het rendement van de lessen lichamelijke opvoeding vertaald kan worden naar een verbetering van de gezondheid en een toenemende belangstel ling voor de sport. „Ik heb daar wel vertrouwen in", zegt Van Dorst tot slot, „de com missie moet een inventarisatie van het totale gebeuren geven. Daarna kan er een standpunt ingenomen worden. Gelukkig wordt daar nu aan gewerkt, want we zaten op een heilloze weg". (ADVERTENTIE) <ji ■yj V /'T -S. -""V V #-■ die groep 'kneusjes'. Dat be doel ik niet negatief. Maar de school kan hen duidelijk ma ken dat het belangrij k is dat ze sporten. De anderen hebben uit zich zelf wel de motivatie". Vandaar dat de NSF-voor zitter zich sterk maakt om het vak lichamelijke opvoeding weer naar de voorgrond te ha len. „Door de bezuiningen bij O en W zijn de niet-examen- vakken de klos. De kritiek vanuit de vakwereld is te recht. De lichamelijke opvoe ding is toch de basis voor late re sportbeoefening. In de eind examenklassen wordt het vak niet serieus genomen. Daar wordt gezegd, dat is niet zo be langrijk. En dan worden er nog allerlei argumenten aan gevoerd. Nou dan zeg ik, kies dan alleen voor de examen vakken en laat de rest zitten bij wijze van spreken, maar je bent dan tenminste conse quent. Wat het onderwijs op de lagere scholen betreft, wil len ze het totale onderwijs in handen van de klasseonderw ijzer geven. Op pedagogische gronden zal dat voordelen hebben. Maar ik zeg dat gym door een vakleerkracht gege ven moet worden. Daar ver oordeel ik de onderwijzers niet mee, maar ik zeg er wel mee dat het anders zou moeten". 1 e zijn, in klima- Wf W tologische treur- T T nis, de langste nacht gepasseerd. De zon komt nu heel voorzichtig weer wat dichter bij de aarde, maar het zal nog honderd dagen duren vooraleer we kunnen zeggen: het blijft al mooi lang ücht, de lente is in zicht. Eerst echter moet dit jaar 1984 worden weg gezet met de traditionele feest- week. Dat zal niet meevallen, maar laat uw stemming niet onder mijnen door de zwaarmoedig heid van het weer. In andere oorden, die evenals ons land aan de wasüjn van de 52e breedtegraad hangen - Ir- koetsk in de verlatenheid van Siberië, Labrador in de ijskast van Canada, de wrede Zee van Ochotsk - is het ook duister en bovendien nog gruwelijk koud. Hier is het tenminste gezellig. Je kunt jezelf in een oplopen de schaal van tevredenheid be kijken in het zilver van de kerstboomballen, staren in het kaarslicht, dommelen bij de open haard, wat aan de banket- staaf sleutelen, de hazebout be wonderen in de pracht van zijn verschroeide lendenen, nagaan van wie we geen kerstkaart hebben gekregen. Gezellig. We zitten met onze rug naar de straat toegekeerd. Een laat ste inspectie gebood dat, want onze door de honden gedeco reerde straten kunnen het kerstücht niet verdragen. In deze sfeervolle dagen lijkt het zwerk boven ons hoofd te zijn gevuld met looddampen. De dag kruipt uit het ei van de duisternis met een lange geeuw. Rond het middaguur lijkt de avond te vallen. De laatste da gen van het jaar lijken hun be langstelling voor de geschiede nis te hebben verloren. Maar 'laten wij ons concentreren op de feestgelagen. Nog niet zo lang geleden betraden niet wei nig medeburgers met kerst het grensgebied van het kannibalis me. Ik doel hier op het ter tafel brengen van een uit zijn bont jas getild tam konijn, dat voor deze feestviering samen met de kinderen was opgevoed. Daar omheen moest een web van '1 misleiding worien gewevenj plotselinge verdwijning van. mumnelende huisvriend al weken tevoren voorbei met de verspreiding van berij ten volgens welke vriendjes, ter ook familieleden, van konijn aan de deur waren weest met een bevrijdingsn tie, omdat ze hem nodig J den voor graafwerkzaamhedi in het bos, waarna hij zou ei greren. Kluivend op een bo memoreerden de kinderen kerst de grote daden van verdwenen konijn en verondi stelden zij, met droge ogen, hij met kerstmis zeker niet hoeven te graven. Er onlsi dan natuurlijk een heel sche sfeer. Enfin, ook al Bambi eet ik geen wild. LONDEN (REUTER) - Vol gens een socialistisch parle- nentslid is de Britse geheime dienst verantwoordelijk voor dood van een oude vrouw, jjjj wie gezocht werd naar ge heime stukken over de Bel- érano, het Argentijnse oor- ogsschip dat tjjdens de Falk- -oorlog door de Britse aarine tot zinken werd ge bracht. De vrouw, de 78-jarige Hil- i Murrell, werd in maart met n steekwond dood aange- roffen in een bos bij haar yoonplaats Shrewsbury in nidden-Engeland. Ze had Lgenten van de geheime dienst perrast toen ze in haar huis [•tukken over de Belgrano ZOi bo iy< eei de mi on uit Sommige mensen eten met de feestdagen wild, mimi zijn er ook die helemaal:» van eten willen weten. M zuchten, in lusteloze liiiu| Van de kastijding van ketstaaf, van het karkas vans kalkoen, van de gesel vani reerug, verlos ons Heer. Zij® zen het stupor van de sj Voor hen heb ik een menu it dacht dat de teisteringen® de feestweek kan helpen®, lichten. Het is eenvoudig overzichtelijk, want zowel «t het ontbijt, de lunch en ha» ner beveel ik een fles voortij felijke champagne aan. Ha, niet overdreven duur, je niet te slaven in de keuken, t nauwelijks sprake van was. Op deze wijze zal ment zorgen van het jaar 1984 it nen bezien als door een omj keerde verrekijker, met n een raketaanval in brand ge lenzen, die snel beslaan, «schoten. In totaal zijn tot dus verre in wat de 'tankeroorlog SlIllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIF^is gaan heten al meer dan 60 ehepen getroffen, de meeste door Irak. Door aanvallen op de schepen poogt Irak de vaart Dp Iraanse oliehavens te blok keren. beta rente vast af- rentepercentages lings gedurende sluit- zonder wijze provi- met gemeente gemeen's- sie in garantie garantie opgave werke opgave we*- bank lijk bank lijk Annuïteiteh- hypothekan A.B.N. M/A 1 jr. 1,5 7,2 7,61 7,4 7,82 M/A 3 jr. 1,5 7,9 8,36 8,1 8,5! M/A 5 jr. 1.5 8,3 8,80 8,5 9,0! Plushypotheek M/A 7 jr. 1.5 8,5 9,02 8,7 9,24 Amro bank M/A var. 1,5 7,2 7,61 7,4 7,12 M/A 2 jr. 1,5 7,8 8,25 8,0 8,4/ M/A 5 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,02 Centrale M/A 2 jr. 1 7,4 7,77 7,6 7,SI Volksbank M/A 5 jr. 1 7,9 8,31 8,1 8,52 Direktbank/ M/A 1 jr. 1,5 7,3 7,81 7,5 8,(0 NCB bank M/A 3 jr. 1.5 7,7 8,25 7,9 8,41 M/A 5 jr. 1,5 8,1 8,68 8,3 8,10 Grenswissel- M/A 1 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,0! kantoren/CDK M/A 5 jr. 1 8,1 8,52 8,2 8,63 HJ/A 1 jr. 1 7,7 7,96 7,9 8,1/ HJ/A 5 jr. 1 8,3 8,59 8,4 8,6! Hypotheekf. M/A 5jr 1,25 7,9 8,44 7,9 8,44 Noord-B. M/A 10 jr. 1,25 8,1 8,65 8,1 8,65 gemeenten M/A 15 jr. 1,25 8,3 8,87 8,3 8,8' M/A 30 jr. 1.25 8,5 9,09 8,5 9,10 M/A renterust 1,5 8,3 8,90 8,3 8,00 Van Lanschot/ M/V var. 1,5 6,6 7,12 7,25 7,73 Woon- opstart M/V var. 1,5 -.— 6,8 7,24 fonds M/V 1 jr. 1,5 7,3 7,83 7,1 1» Holland* M/V 2 jr. 1,5 7,6 8,21 7,5 8,00 M/V 5 jr. 1,5 8,1 8,76 8,2 8," 8,55 comfort M/V max 10 jr 1.5 7,8 8,43 8,0 NMB M/A 1 jr. 1,5 7,2 7,61 7,4 7,82 M/A 3 jr. 1,5 7,9 8,36 8,1 8,51 M/A 5 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,17! Postgiro en M/A 2 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 Rijkspost M/A 5 jr. 1 8,1 8,52 8,3 8,'4 spaarbank M/A 7 jr. 1 8,3 8,74 8,5 8,96 RABO (adv.) M/A var. 1,25 7,6 8,01 7,8 8,23 M/A 3 jr. 1,25 7,95 8,39 8,15 8,60 M/A 5 jr. 1,25 8,15 8,60 8,35 8,63 M/A stabiel 1,25 8,3 8,77 8,5 8,99 1 HJ/A var. 1,25 7,8 8,09 8,0 8,30 8,6' HJ/A 3 jr. 1,25 8,15 8,46 8,35 HJ/A 5 jr. 1,25 8,35 8,67 8,55 8,88 HJ/A stabiel 1.25 8,5 8,82 8,7 9,IK RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 7,95 8,42 8,15 8,64 M/A 5 jr. 1,5 8,15 8,64 8,35 8,86 j HJ/A 3 jr. 1,5 8,15 8,49 8,35 8,70 8,91] HJ/A 5 jr. 1,5 8,35 8,70 8,55 Verenigde M/A 54 jr. 1 7,5 7,87 7,7 8,09 spaarbank M/A 3 jr. 1 7,8 8,20 8,0 8,41 M/A 5 jr. 1 8,1 8,52 8,3 8,74 M/A ideaalr. 1 7,9 8,31 8,1 8,5! Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 1,5 7,5 8,10 7,7 8.32 standaard M/V 5/9 jr. 1,5 8,3 8,98 8,5 9,21 standaard M/V 10/15 jr. 1,5 8,6 9,32 8,8 9,56 no-risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvr OP aanvr interim M/V 1 jr. 1,5 7,5 8,10 7,5 6,10 4e kw 84 budg. M/V var. 1,5 8,7 9,43 8,7 9.43 t Leven- hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10/- 8,0 8,30 8,0 8.301 15/20 jr. Levensverz. KW/A 5/10 jr. 8,1 8.351 aangesl.bij NVL M/A 5/10 jr. 8,0 8,30 8,0 8,30 'ed Kennedy aar Z-Afrika e Amerikaanse senator Ed- ■ard Kennedy brengt vanaf 5 anuari een bezoek van vijf agen aan Zuid-Afrika, op jitnodiging van Nobelprijs winnaar Desmond Tutu, bis- ichop van Johannesburg. Kennedy zal een bezoek bren gen aan het zwarte woonoord üoweto en spreken met verte genwoordigers van de zwarte Devolking van Zuid-Afrika, under wie Sathsa Buthelezi, premier van het thuisland Kwa Zulu en leider van de Zu- u-beweging Inkatha. Tan her in Golf getroffen In de Golf is vrijdag het Noor se tankschip Torshavet door Zu in ig aan DE Chjnese strijdkrachten moeten I het -voortdan zuinig aan doen, door hun eigen voedsel te verbouwen, hun fa ciliteiten open te stellen voor civiel gebruik en bijstand te verlenen aan plaatselij ke bouwprojecten. Dit heeft Yu Qiuli, plaatsvervangend se cretaris-generaal van de cen trale militaire commissie, meegdeeld. B< ju ui A de st se! zii zij B< in we ge' vo all 1 vei jar de cas Ch set or| evt Mc jaa in do< ta Stc Ho Ku spe toe de 'U i da *We Overgave SWAZILAND heeft 23 leden van het Afrikaanse Nationale Congres die nog steeds in het land zijn, gesommeerd zich aan de politie over te geven op straffe van deportatie naar Zuid-Afrika, waar het ANC tegen het blanke minderheids bewind vecht. lutobom |IN een door Druzen bewoond I dorp in de bergen oostelijk van I Beiroet is een autobom ont- 1 ploft. De aanslag heeft drie I mensen het leven gekost. Rond 130 mensen, onder wie 19 kinde- [ren, liepen verwondingen op. I Korte tijd later werden vanuit I de bergen blijkbaar als ver gelding granaten afgevuurd lop christelijke wijken in oost- I Beiroet. I.OP het vliegveld van Peking is Ide eerste vice-premier van de ISovjet-Unie Iwan Archipov I aangegekomen. Hij is de hoog- Iste Sovjet-functionaris sinds 115 jaar die een bezoek aan I China brengt. Archipov staat laan het hoofd van een econo- Irnische en handelsdelegatie Idie een week in China zal blij - |ven. (ADVERTENTIE) V w zij nu ge M< doi rej na de ha me rik ter 6 e Nii I Gr te nie gei gei vai de; gei wo1 eei del bes pei i Van Lanschot/ met gemeentegarantie Woonfonds Holland Woonfonds Holland zonder gemeentegarantie Van Lanschot M/A maandbetaling achteraf HJ/A halfjaarbetaling achtera! M/V maandbetaling vooraf KW/A - kwartaalbetaling achtera' De hypotheekrente staat nu al enkele weken op een ongewijzigd ij' I veau. Voor het eind van het jaar wordt niet verwacht dat de rent zal dalen. Copyright „Vereniging Eigen Huis I ^IllC Nttoriijk.GitMdvl

de Stem | 1984 | | pagina 4