Haast met nieuwe cellen Bonafide scheepswerven lijden onder RSV-zaak Horeca haalde dit jaar flinke omzet I JesrelHd MEEUS BEDRIJFSVERENIGINGEN VOORSPELLEN VEEL FRAUDE Napolitaanse kerststal inquête imsten lie Politie pakt bende van paspoort vervalsers enstanders ZATERAG 22 DECEMBER 1984 BINNENLAND1 neer tegen BOUmOJECTEN MEESTE HUIZEN VAN BEWARING EIND 1987 GEREED WEGENS FRAUDE Geen straffen voor obers Tweede Kamer Architecten: volgend jaar minstens 800 man weg Van Aardenne kan normaal functioneren' BINNENLAND EG-geld voor Helmond en Twente Tony Boltini krijgt geen verzetskruis NIEUWE STEUNREGELING BLIJFT UIT OMZET FLINK GESTEGEN Uitzendkracht mag half jaar blijven werken ^973Öl:arT2^3ÓljUg_ tuut voor toegepast opdracht van de re- aging (in een repre- 16 jaar en ouder uit Stem in Zeeuwsch- fop maandag 17 de- onderzoek zijn weten- ening van de Stem. Vest-Brabant. eidseisen moet bij de ouden van zeven pro- - een eventueel ener- van kemergie. Bent u tie? i Zoom zijn iets minder ban in het totale lezers- jaanderen daarentegen 1(56 Itanders van kernener- i is 59 tegen, van de |nnen voor kernenergie minstens Havo-oplei- kernenergie te hebben pgeleiden is 55 voor, Lijfelaars zijn: 17 raag 1 werd vervolgens i kernenergie? 14% 46% 32% 14% 2% 9% 7% Jreinig principiële tegen- [g Is het aantal mensen, Tlkomenheid' van de nu- ker ook, dat de mannen |e hebben met het afval- hebben de meeste moei- bevolgen. jfe energieprijs [at zowel kern- energiebron- ]ie kunnen le- voorkeur dan erg ie of ande- T28 PAGINA 3 elijk voor andere energie- je meer voor alternatieve g nadrukkelijker voor an- plaatsen van nieuwe kern- 5% 4% 1 gio's Bergen op Zoom en landers van Borssele en an in het hele lezersgebied ren scoort men op het ge~ out en Breda (Moerdijk ligt klimt het aantal tegenstan- 7% voor, 70% tegen, 13% ii bi] een eventuele nieuw te groter wordt het aantal nger, hoe meer tegen en n mannen (50 of onvoldoende wordt g& nenergie? 30% 43% 27% an mening-categorie. Onder nening' het sterkst vertegen en, dat de ouderen blijkbaar n de ontwikkkelingen in de aevestigd door de 'geen me- ande vragen. nng-categone hoger (33 w) der lager opgeleide onder- r vertegenwoordigd dan on- igden. .in ome faagse redactie OEÏIHAAG - Tien huizen van berfring en irie gevangenis- senzullen bimen een jaar de bojv aanbesteden voor in to- tai bijna 600 extra cellen. In 19| zijn de aieeste van die pinnen gereed. Binnenkort >dt de (regionale) werving tart van zo'n 500 extra be- ,iers. Ie kans bestaat, dat het to- aantai nieuwe cellen nog apt tot maximaal 700. Te- jk met de bouw van de cel- worden (waar nodig) de „;ens gerenoveerd en uit- ireid. Ook de bezoekersac- lodaties en de zaalruim- voor sport, arbeid en re- jatie worden aangepast en Itgebreid. 'Dit is vastgelegd in een ba- overeenkomst tussen het ministerie van Justitie en de Rijksgebouwendienst. Gelder land krijgt volgens die over eenkomst 45 nieuwe cellen. Brabant krijgt er ruim 180. De rest van de extra celruimte wordt verdeeld over de pro vincies Noord- en Zuid-Hol land en Utrecht. Het gaat om cellen, die in de loop der jaren aan de bestaan de capaciteit zijn onttrokken om plaats te maken voor nieu we sanitaire voorzieningen, kantoorruimte, recratie- en arbeids-zalen. Voor deze activiteiten wordt waar mogelijk nieuwe ruimte gecreëerd door interne ver bouwingen. Tegelijkertijd worden de afzonderlijke cellen zoveel mogelijk van eigen sa nitair voorzien: Toilet en was gelegenheid. Dit zal echter niet overal lukken, zo ver wacht het ministerie. Door de oorspronkelijke cel len opnieuw aan het bestand toe te voegen, bespaart het mi nisterie zo'n 200.000 gulden per cel vergeleken met nieuw bouw. 'Renovatiecellen': kos ten gemiddeld 100.000 gulden per stuk, terwijl volledige nieuwbouw op rond 3 ton per cel zou komen. Het ministerie gaat ervan uit, dat de huizen van bewa ring er na deze renovatie-ron de weer zo'n 20 tot 30 jaar te genaan kunnen. Er is overi gens geen geld, om naast de overeengekomen capaciteits uitbreiding ook andere reno vaties uit te voeren. Het Arnhemse huis van be waring kan rekenen op 20 ex tra cellen, goed voor een in vestering van twee miljoen gulden. In Doetinchem zijn reeds 25 cellen (2,5 miljoen gulden) in gebruik genomen. In het Brabantse Zeeland worden 40 cellen (investering 4 miljoen) aan het bestand toe gevoegd. Breda krijgt er 18 bij (1,8 miljoen gulden). Het huis van bewaring in Den Bosch wordt met 20 cellen uitgebreid (twee miljoen gulden), terwijl Vught straks over 126 extra cellen beschikt (nieuwbouw bij de jeugdgevangenis). De vier grote steden zijn sa men goed voor 285 nieuwe cel len (bijna 30 miljoen gulden). Twee bouwprojecten in Haar lem en één in Nieuwersluis sluiten de rij, samen zo'n 75 cellen ofwel een investering van 7,5 miljoen. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Haagse politierechter heeft twee obers van de Tweede kamer vrijgesproken. De Officier van Justitie had 500 gulden boete en een maand voorwaardelijke gevangisstraf geëist omdat hij bewezen achtte dat de twee fraude zouden hebben gepleegd. Volgens de Officier hebben de beide kelners twee jaar lang met kassabon nen van het Kamerrestaurant gesjoe meld en voor ruim 12.000 gulden aan flessen whisky hebben gestolen. Beide kelners ontkenden de beschul digingen. Volgens was de rommelige en zeer ingewikkelde boekhouding van het restaurant oorzaak van tekorten, die hen achteraf in de schoenen werden geschoven. De twee zijn in 1982 door het restaurant ontslagen. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De architectenbureaus zien de toekomst somber in. Ze ver wachten dat volgend jaar minstens 800 ba nen in deze sector moeten verdwijnen. Uit een onderzoek van de Bond van Ne derlandse Architec ten blijkt dat vooral architecten hard worden getroffen door het bezuini gingsbeleid van het kabinet. Dat komt vooral omdat de overheid een terug houdend bouwbeleid voert. Alleen in de sector bedrijfsgebou wen is sprake van enig herstel. Meer dan een der de van de architecten verwacht volgend jaar een verdere da ling van de omzet, bijna de helft hoopt hetzelfde resultaat als dit jaar te kunnen boeken. Vanaf 1981 zijn er al ruim 2.100 banen in deze sector verdwe nen. Vooral het weg vallen van deskun digheid noemt de bond zorgelijk. Minder ziekengeld kost meer [DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers vindt dat minister Van Aardenne binnen het ka binet geen andere positie in neemt dan de overige minis ters nu hij van de CDA-fractie i'in het debat van woensdag slechts 'het voorwaardelijke groene licht' heeft gekregen. Lubbers zei na afloop van de ministerraad dat de vraag Dver het politiek functioneren ran Van Aardenne tussen nu :n de Kamerdebatten over het RSV-rapport in februari niet aan de orde is. b A" Max blijft MAX van den Berg blijft L'oorzitter van de PvdA. Op fhet congres dat volgend jaar [april wordt gehouden zal Van Ben Berg opnieuw benoemd worden tot voorzitter, omdat ér geen tegenkandidaten ge steld zijn. Donderdag was de [uiterste dag dat tegenkandi daten konden worden inge- Hiend. Opgelicht EEN werknemer van een Am sterdamse woningbouwvere- tiging in de Bijlmermeer, de 14-jarige H.S., wordt er van [verdacht deze vereniging voor [ruim één miljoen gulden te tiebben opgelicht. Volgens de politie is de man er met onge veer 250.000 gulden vandoor, [lij is nog voortvluchtig. luangsom MINISTER Winsemius van inilieubeheer heeft het ont werp voor de Wet Bodembe scherming uitgebreid met een ^algemene bepaling, die de mo gelijkheid biedt in bepaalde Bevallen een verzekering voor [eventuele bodemverontreini ging te eisen. Tevens heeft hij in het wetsontwerp een bepa ling opgenomen, die de over heid de mogelijkheid biedt toekomstige overtreders van de Wet Bodembescherming fei dwangsom op te leggen. pigaren murder SIGAREN worden volgend Jaar april drie tot vier procent feurder. Afhankelijk van de |ntwikkeling van de loonkos- pn is het niet uitgesloten dat Sr in de tweede helft van 1985 een prijsverhoging komt. Bat heeft mr Th. van Berkum, Voorzitter van de Nederlandse Tereniging voor de Sigarenin- lustrie, meegedeeld. V-bestuur ET FNV-bestuur voelt er Ijiets voor om in eigen huis de hogere salarissen af te toppen jer financiering van de ver- jpere arbeidstijdverkorting ■oor het FNV-personeel. Vrugkeergeld 'e ministerraad wil niet-Ne- '«land.se werklozen (van 55 lar en ouder) per 1 juli van komend jaar de mogelijk- ud geven naar hun oor- 'ronkelijke land terug te ke ur door de instelling van een srugkeerbijdrage'. Het kabi- pt wil een proefperiode van r11 iaar om te achterhalen loeveel mensen in de praktijk beroep doen op de rege- Van onze redactie binnenland UTRECHT - De bedrijfsverenigingen waar schuwen de Tweede Kamer voor enorme pro blemen bij de uitvoering van de ziektewet plannen van het kabinet. Uiteindelijk kan die uitvoering wel eens meer geld kosten dan de plannen moeten opbrengen. Het kabinet wil het ziekengeld van 80 naar 75 pro cent verlagen en later in 1985 nog eens naar 70 pro cent. Bovendien moet volgend jaar premie worden be taald over het uitgekeerde ziekengeld. Volgens de bedrijfsvereni gingen kunnen de wijzigingen alleen maar goed worden uit gevoerd als er meer personeel wordt aangetrokken. Boven dien zijn de nieuwe regelingen zo ingewikkeld dat de werk nemers er niets meer van be grijpen. „Voor vakmensen is de zaak al amper meer te vol gen, laat staan voor een leek", aldus een woordvoerder van de federatie van bedrijfsvere nigingen. - ;oc - Wat dat betreft schiet de kabinetsingreep het beoogde doel - vereenvoudiging van de' sociale zekerheid - volledig Van onze correspondent BRUSSEL - De Europese Commissie heeft gisteren 17,5 miljoen gulden uit het regio naal fonds ter beschikking ge steld van Helmond en Twente. Het bedrag zal gebruikt moeten worden voor de ont wikkeling van nieuwe econo mische activiteiten om daar mee het verval van de textiel- en kledingindustrie gedeelte lijk op te vangen. Het pro gramma omvat een poging tot opleving van een deel van de vervallen industrietak en stu dies in de richting van kleine industrieën in andere sectoren dan de kleding en de textiel. voorbij. Alles wordt ingewik kelder dan ooit, aldus de woordvoerder. Als het aan het kabinet ligt moeten de plannen op 1 april 1985 ingaan. Eerder had het kabinet op 1 januari aan staande gemikt maar omdat het betrokken wetsontwerp nog niet eens door de Tweede Kamer is behandeld komt daar niets van terecht. De be drijfsverenigingen vinden ook 1 april 1985 nog kort dag. Er is, zo staat in een brief hierover aan de Tweede Kamer, min stens een Jialf.jaar;.tijd nodig om zich op de nieuwe situatie in te spelen. Dat betekent dat de plannen op z'n vroegst in de tweede helft van 1985 zouden kunnen ingaan. De Kamer wordt ook ernstig gewaarschuwd voor het op grote schaal frauderen, waar door de financiële voordelen van de nieuwe regeling aan zienlijk zullen tegenvallen. Tegelijk met de verlaging van het ziekengeld wil het ka binet een minimumdagloon voor kostwinners invoeren om te voorkomen dat die onder het minimum terecht komen. Om dat dagloon te kunnen vaststellen moet onderzocht worden hoe groot het totale gezinsinkomen is en dat ver eist een groot, maar vooral duur controle-apparaat. Omdat het bij de ziektewet vaak gaat om een korte perio de zullen de bedrijfsvereni gingen vaak moeten afgaan op de eigen opgave van de uitke ringsgerechtigden. De kans op fraude wordt daardoor erg groot, aldus de bedrijf se vere nigingen. DEN HAAG - Circusdirecteur Tony Boltini krijgt het verze- therdenkingskruis definitief niet. Het Nationaal Comité Ver- zetherdenkingskruis heeft de aanvankelijke toekenning of ficieel ongedaan gemaakt. Volgens secretaris C. van den Heuvel is zijn gedrag in het eerste deel van de Tweede Oorlog zodanig geweest dat zijn latere verzetswerk dat niet voldoende compenseert. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Hoewel minis ter Van Aardenne (Economi sche Zaken) gisteren liet we ten dat hij begin volgend jaar met een nieuwe steunregeling voor de scheepsbouw komt, heeft men er in die sector wei nig vertrouwen in dat het ka binet met voldoende geld over de brug komt. De minister staat na zijn re cente ervaringen met de par lementaire RSV-enquêtecom- missie niet te springen om op nieuw z'n nek uit te steken. En het parlement zal zich de ge schiedenis dermate aantrek ken dat elk dubbeltje voor de scheepsbouw zal worden om gedraaid voordat het wordt uitgegeven. Topman ir. De Jooden van het IHC-concern, jarenlang voorzitter van de scheeps- bouworganisatie Cebosine, heeft er een hard hoofd in. Hij noemt de vooruitzichten voor hernieuwde overheidssteun niet hoopvol. Volgens hem passen Ka merleden er wel voor zich de komende tijd in te zetten voor geldvragende scheepsbou wers. Het harde oordeel van de RSV-enquêtecommissie - de Tweede Kamer heeft jaren lang zitten te slapen - zal ze ker doorwerken in de stand puntbepaling inzake nieuwe steunaanvragen. Trouwens, minister Van Aardenne zelf, op het nip pertje ontkomen aan een mo tie van wantrouwen in de Tweede Kamer, staat ook niet te trappelen. Daar komt bij dat hij van de grootste rege ringspartij, het CDA, slechts een 'voorlopig groen licht' heeft gekregen. Hij is zich er terdege van bewust dat elk voorstel van zijn kant om de scheepsbouw financieel te steunen, door de Kamer op een goudschaaltje worden gewo gen. De bestaande steunregeling voor de scheepsbouw loopt op 31 december af. Er ligt bij de Tweede Kamer een vertrou welijk rapport van het onder zoeksbureau McKinsey over nieuwe steun aan de overge bleven scheepsbouwers. De meeste werven kunnen zich volgens Jooden financieel niet zonder overheidsgeld op de been houden. Blijft nieuwe steun uit of treuzelt Van Aar denne bij het bepalen van het uiteindelijke steunbedrag dan zal dat voor een aantal scheepsbouwers reden zijn de poorten te sluiten. Overigens gaat het volgens Jooden om beperkte bedragen. De scheepsbouw vraagt niet om honderden miljoenen gul dens. Als men de concurren tiepositie met andere Westeu- ropese werven maar behoudt is dat genoeg. Kritiek heeft Jooden op de bestaande exportfinanciering. Hij noemt die ronduit gebrek kig. Hoewel hij er geen kei harde bewijzen voor heeft ge looft hij dat juist daardoor een aantal flinke orders aan Ne derlandse bedrijven voorbij is gegaan. Vandaar zijn pleidooi voor dezelfde faciliteiten voor Ne derlandse werven als werven elders in West-Europa krij gen. Het is volgens hem niet vol doende staatssecretarissen naar het buitenland te sturen op jacht naar orders, maar er geen geld voor beschikbaar willen stellen. Dat leidt onver mijdelijk tot een verdere da ling van de werkgelegenheid in de scheepsbouw. Rijksmuseum Catha- rijneconvent in Utrecht laat deze dagen een zo genoemde Napolitaanse kerststal zien (van 22 december tot 20 janua ri). De kerststal is een omvangrijk kunstig bouwsel. Het heeft me dewerkers van het mu seum twee weken ge kost om 'het stalletje' op te bouwen. - fotoanp Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft met de ar restatie van 19 Ghanezen een bende paspoort-vervalsers op gerold. De zaak kwam enkele we ken geleden bij een routine controle van de loontechnische dienst bij een Heerlens schoonmaakbedrijf aan het licht. Toen bleek dat 18 Gha- nese schoonmakers bij dat be drijf niet stonden geregi streerd bij de vreemdelingen politie maar wel beschikten over een paspoort met daarin een stempel van de vreemde lingendienst. Een in gang gezet groot scheeps onderzoek bracht daarna aan het licht dat ille gaal Nederland binnenkomen de Ghanezen direct aan aan komst contact zoeken met een organisatie die hen verziet van valse paspoorten. Zodra de Ghanezen werk vinden gevonden sturen ze de paspoorten terug naar de or ganisatie. Deze gebruikt de papieren voor nieuwe illega len. Bij een inval in een flat in de Bijlmermeer ontdekte de politie het 'hoofdkantoor' van de organisatie. In de flat wer den nagemaakte stempels van de vreemdelingendienst aan getroffen, alsmede een aantal valse paspoorten. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het gaat ondanks de daling van de con sumptiebestedingen goed met de Nederlandse horeca. De totale omzet is dit jaar met ongeveer 5 procent ge stegen en komt uit op bijna twaalf miljard gulden. Volgens voorzitter Nijsten van het Bedrijfsschap Horeca is dat een redelijk resultaat. De bedrijfstak heeft volgens hem tegen de verwachting in van de economische opleving kunnen profiteren. Logiesverstrekkende be drijven zagen hun omzet dit jaar met meer dan 10 procent stijgen. De hotels hadden de eerste negen maanden van dit jaar 5,5 miljoen gasten. Het aantal overnachtingen groeide met 3,5 procent. De gasten ble ven echter wel korter. Overigens groeit tegelijk de werkloosheid in deze sector, al is een lichte afvlakking te con stateren. Het aantal bedrijven steeg met 400 tot 37.600. Er kwamen meer coffeeshops en cafetaria's bij maar het aantal café's en bars daalde. Er zijn twee zaken die de horeca nog steeds dwarszitten: de verkoop in sportkantines en het plan van staatssecretaris Koning (Financiën) om een uniform BTW-tarief in te stel len. Wat de sportkantines be treft eist het bedrijfsschap dat het kabinet dit al jaren sle pende probleem volgend jaar definitief aanpakt. Het is. volgens Nijsten op passen geblazen wat betreft het BTW-plan van Koning. Want hoewel dat in de ijskast is gezet vreest hij dat het daar weer even snel uit zal worden gehaald. Als het dure (19 procent) en goedkope (5 procent) BTW-ta rief wordt vervangen door één tarief van ongeveer 15 procent kost dat de horeca naar schat ting een half miljard gulden omzetverlies. (ADVERTENTIES) Fabrieksverkoop keukens 2£-24-27-28-29-31 december Bekende grote keukenfabrikant verkoopt 5 aktueie keukenmodellen uit. Tijdens de Keukenshow kunt u kosteloos reserveren voor ievering in geheel 1985 Pro fiteer van dit unieke voordeel, alleen bij CVT Keukens, Delpratsingel 9, Breda, tel 076-225349 V <v l? We hebben het zwaarste weer gehad. De dagen worden weer langer. De economie gaat bloeien in 1985. En er ligt heel wat vrije tijd op ons te wach ten. Daar wordt een mens toch even stil van. Wat een mooie vooruitzichten. Natuurlijk komt er volgend jaar ook weer een Elfstedentocht. Voor burgemeester Van Thijn hoop ik dat hij weer een beetje is bijgekomen van zijn bezoek aan de Staatsliedenbuurt. Daar werd hij niet toegelaten. Om dat hij niet tot de staatslieden gerekend mag worden? De arme man werd bespuwd en bespot door Amsterdam mers die hun burgemeester wilden kraken. Terwijl hij toch een man is die altijd alles begrijpt. Voor we echter met de benen omhoog onder kerstboom kun nen gaan zitten, moet er nog iets belangrijks gebeuren. Er moet een hachelijk karwei ge klaard worden. Nederland moet voetballen te gen Cyprus! Ja, die wedstrijd is verdomd beslissend. Michels is al weken bezig om een tac tisch concept te ontwerpen waarmee we de Cyprioten op de knieën kunnen krijgen. Wie had ooit kunnen denken dat de toekomst van het Neder landse voetbal zou afhangen van een match tegen Cyprus? Een wedstrijd die we vroeger op onze sloffen wonnen met een C-elftal, bestaande uit een man of acht? Zo diep zijn we gezonken. En je zult zien, met een gelijk spelletje mogen onze jongens dik tevreden zijn. MERIJN VANAF 1 JANUARI: AMSTERDAM - Vanaf I ja nuari mogen "werkgevers uit zendkrachten voortaan zes maanden in dienst houden. Nu is die termijn maximaal drie maanden en moet voor verlen ging vergunning worden aan gevraagd. Aldus de Algemene Bond van Uitzendbureaus. De maatregel, die nog in de Staatscourant moet worden gepubliceerd, is voorgesteld door de minister en van posi tief advies voorzien door de Stichting van de Arbeid. Het besluit zal de werking van de uitzendbranche versoepelen. Gedelegeerde drs. W.Garrit- sen van de Algemene Bond van Uitzendbureaus: „Het is ondanks de werkloosheid af en toe best lastig om aan mensen te komen voor de banen waar voor bedrijven tijdelijke per soneel zoeken. Dat geldt niet alleen voor werk waarvoor je kennis en opleiding nodig hebt, maar ook voor eenvoudi ge taken. Het is eigenlijk ver bazingwekkend. Er moet echt aan 'getrokken' worden. Garritsen vraagt zich mede door deze ervaringen af of alle bijna 800.000 als werkloos in geschreven mensen wel be schikbaar zijn voor de ar beidsmarkt. Volgens hem kun je daar op z'n minst al een gro te groep uitzendkrachten af trekken. „Van de 50.000 perso nen die nu via een uitzendbu reau werken laten zich er ze ker zo'n 30.000 niet uitschrij ven bij het arbeidsbureau." Geldboete Wehkamp HET Arnhemse Gerechtshof heeft het postorderbedrijf Wehkamp veroordeeld tot een geldboete van 5.000 gulden we gens het overtreden van de vuurwapenwet. Het bedrijf heeft in 1981 gehandeld in on bruikbaar gemaakte geweren, bestemd als decoratie. Maar de geweren waren met enige handigheid weer gemakkelijk tot echte vuurwapens om te bouwen. De politie nam toen 81 geweren in beslag. op de maandagen 24 er31idpeembe, WÏLLiMSTBAATÏ3j»ggPA, op de» oasen geopend en «letoniscb bereikbaar van Telefoon 076-222121

de Stem | 1984 | | pagina 3