me ïitzict. Cfo vail J-famfmtv Hoge beplanting bij molen ontoelaatbaar Ingrijpende verkeersmaatregelen afgewezen voor binnenstad Hulst 'Geen oplossing sociale en psychische problemen' gaars WACHTLIJSTEN BIJ ZEEUWSE MUZIEKSCHOOL Hoge onderscheiding voor Gé Pollet van Gregoriusvereniging Vader en zoon uit Middelburg bekennen afpersing bejaarde IEID :te' zoals :n korte ineens. .de om als 't er :huis ge- 7ATERDAG 22 DECEMBER 1984 bibtim VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 |Jz. ^SB doorlichting NU KIEZEN!!! 25 JAAR ACTIEF IN KERKKOREN Vierstemmig Fanfare ANTIEKE GRENEN MEUBELEN 'ZEEUWSE MOLENOVER BINNENSTAD HULST: Plaatselijk nieuws Graauw Sint Jansteen Hulst Heikant VERSLAG VAN EERSTE INSPRAAK-RONDE AANGEBODEN Verslag Monumenten Notaris Van Dam in Hulst stopt T22 lm, receptie, (verwinning, enbare dank, leens in de Jeberichten. |t het niet te een tientje). Eén grote [iet plaatsen een formaat |2,50 toeslag. Bij niet ladm kosten Iretourneerd 1st 2 dagen te kantoren eveneens 2 Itbus 3229, laven worden |n naam en fJw betaling bor, teksten weigeren. bnderdag. I een u GG |-Br |123. be feestdagen en ingang van 1-1- |ide. Bij deze wil janken voor hel pn wensen onze et name danken tjelver. Zang en Doncordia Nova Sdedie zes jaar. fel. 01100-1212*. werken of fgelijkheden zijn wij meer weten over ktRMATHEEK gratis A~ Gé Pollet: .onderscheiding van Gregoriusverem- ging- foto de stem cor j. de boer Van onze correspondent NIEUW-NAMEN - Gerardus Pollet, in de volksmond Gé genoemd, heeft een hoge onderscheiding gekregen van de Nederlandse Gregoriusvereniging. Dit ter gelegenheid van zijn 25-jarige verbondenheid met de kerkkoren. Gé Pollet, geboren in Sint-Jansteen, werd al op jeugdi ge leeftijd opgenomen in de jeugdverenigingen in zijn ge boorteplaats. Ook werd hij toen lid van het zangkoor St- Cecilia, waar dirigent W. Bartz de maat sloeg. Het koor zong toen nog Gregoriaans. Later werd het een gemengd gezelschap, dat uitgroeide tot 90 leden. Het is vooral Bartz geweest, die Gé heeft gestimuleerd zich te specialiseren in de koorzang. Daarnaast heeft hij ook veel geleerd van zijn broers. Dat de familie Pollet muzikaal is, mag blij ken uit het feit dat broer Guust diri gent is van het Blaauwe Hoevekoor en dat Rob het zang koor van Westdorpe leidt. Toe Gé 19 jaar geleden vanwege zijn huwelijk naar Nieuw-Namen verhuisde, werd hij in eerste instantie ge woon lid van het toenmalige kerkkoor. Na een jaar werd hij, vooral op aandringen van pastoor Mangnus, dirigent. Nieuw-Namen kenden toen twee koren, het mannenkoor en het meisjeskoor. Later zijn die samengesmolten tot St.-Cecilia. In het begin werd er eenstemmig gezongen, later twee stemmig. Op het moment dat R. Steketee dirigent werd van de fanfare De Scheldezonen kwam hierin verande ring. Rien Steketee stimuleerde Pollet om op muzikaal gebied zijn kennis nog uit te breiden, zodat St.-Ceciiia momenteel vierstemmig zingt. Het koor is in de regio, ook in België, graag gezien en krijgt dan ook heel wat uitno digingen voor uitvoeringen. Ook de smanewerking met de plaatselijke fanfare is uitstekend, getuige het feit dat St.-Cecilia en de Scheldezonen op tweede kerstdag alweer voor de zesde maal samen een concert verzorgen in de pa rochiekerk. De begeleiding van organist Piet Pluijm vindt Gé een onmisbare schakel bij de repetities en uitvoeringen van het gemengd koor. Speciale belangstelling heeft Pollet voor de steeds verdergaande samenwerking met de fan fare, met tegenwoordig Pierre van Hecke als dirigent. Voorzitter A. van Duijse van St.-Cecilia meent dat Gé enorme verdiensten heeft Door zijn inzet en zijn gave die over te brengen op de koorleden, bestaat de bezetting te genwoordig voor een kwart uit 13 en 14-jarigen. En de wekelijkse repetitie op de woensdagavond wordt de door meeste leden trouw bezocht. Gé Pollet wil niet graag in het middelpunt van de be langstelling staan, maar bij zijn jubileum achtte het ge mengd koor St.-Cecilia het toch op zijn plaats hem voor te dragen voor de onderscheiding van de Gregoriusvereni ging. Ook het kerkbestuur van Nieuw-Namen liet zich niet onbetuigd. Gé ontving van pastoor A. Ruyloft een horloge met inscriptie. (ADVERTENTIE) kunstnijverheid EIGEN IMPORT - EIGEN RESTAURATIE „TWINKELTJE'" Weststraat 68 AARDENBURG 01177-1271 „TIERELANTIJN" Axelsestraat 3 TERNEUZEN 01150-12237 Van een onzer verslaggevers HULST - Hoge beplanting in de omgeving van de Hul ster stadsmolen op de wallen is ontoelaatbaar. De vereni ging De Zeeuwse Molen zegt dat in een bijdrage aan de inspraak rond de toekomst van de binnenstad. De vereniging constateert een steeds verder gaande in- groeiïng van de molen. De huidige beplanting zit al ver boven het toelaatbare en be lemmert in hoge mate het functioneren en het uitzicht op de molen. Gevraagd wordt dan ook bij de herin richting van de stadswallen de beplanting aan te passen. Aangevoerd wordt dat er historisch gezien altijd een laagblijvende beplanting is geweest. De nu aanwezige, te hoge linden zijn pas na de Tweede Wereldoorlog ge plant. Volgens de vereniging pleiten ook esthetische ar gumenten voor aanpassing van het groen. Met name omdat het uitzicht op de mo len belangrijk is. „De molen vormt een sterk verticaal accent, dat door laagblijven de beplanting geaccentueerd kan worden". Momenteel is het zo dat de molen vanaf de Glacisweg en Tivoliweg vanaf bepaalde punten nau welijks meer te zien is. Het zelfde geldt volgens de ver eniging ook voor meerdere punten op de wallen en in de stad. Tot slot zijn er ook molen- technische argumenten te noemen. Immers, bij een slechte windvang wordt de molen in zijn werking ge stoord. „Het laten draaien van de molen geeft een ver hoogd risico omdat de molen veel zwaarderen onregema- tiger belast wordt, doordat de wind veel meer met wer velingen en stoten bij de mo len komt". Tevens geeft dat verhoogde slijtage van de zeilen en grotere kans op breuk van vitale onderdelen. „Bovendien zal een slecht te wind staande molen niet aantrekkelijk zijn voor een vrijwilig molenaar om mee te draaien. Weinig draaien geeft achteruitgang in de technische toestand en uit eindelijk dure en grote repa raties". Werkzaamheden zullen er overigens toch nog wel no dig zijn, want hoewel de mo len in de jaren zeventig ge restaureerd is, vertoont hij een aantal bouwkundige en molentechnische gebreken. Daarvoor is bij de gemeente al aandacht gevraagd. Meer leerlingen gaan lessen bij 'beunhazen' SV Aloy - Zondag houdt SV Aloy in het sportcentrum te Graauw een informatiedag. Aan de orde komen, naast eventuele aanpassing van de huidige trimkalender, de ma rathons van Kopenhagen en New York en de loop Graauw- Luxemburg-Graauw. Wat de deelname aan de marathon van New York betreft, Remy Magnus kreeg onlangs bericht dat er voor SV Aloy-leden startgelegenheid is. De infor matiedag, die om half drie be gint, is voor iedereen toegan kelijk. Kampioenschap pieren Voetbalvereniging Steen houdt tweede kerstdag in de kantine op het sportterrein de jaarlijkse strijd om het kam pioenschap pieren. Vanaf 14 uur kunnen de eerste bollen gaan rollen. Tijdens de pier- wedstrijden is er gelegenheid om mee te doen aan seriekaar- tingen en tritswedstrijden. De deelname is opengesteld voor iedere belangstellende. KPJ-toernooi - Op tweede kerstdag houdt de KPJ Kring Hulst een zaalvoetbal toernooi voor heren en een handbal- toernooi voor dames. Het spor tieve treffen vindt plaats in de Vlaanderenhal te Sas van Gent en begint om 11 uur. Van een onzer verslaggevers HULST - De wachtlijsten bij de Zeeuwse Mu ziekschool kunnen er gemakkelijk toe leiden dat meer mensen hun toevlucht zoeken tot on bevoegde leraren. Volgens regio-directeur A. de Kort van Zeeuwse Muziekschool zijn er in het muziekwereldje nogal wat 'beunhazen' actief, met alle gevolgen van dien. „Een gevaarlijke zaak", meent De Kort, „want als de leerlingen in het beginstadium niet deskundig worden bege leid, speelt dat door in de rest van de opleiding. Leerlingen krijgen een foutieve houding aangeleerd of zetten, bijvoor beeld bij blaasinstrumenten, hun vingers in een verkeerde stand". En dat zijn zaken, die later maar moeilijk zijn af te leren. „Je zit altijd met het feit dat er mensen zijn die wel wat kunnen spelen en wel lessen willen geven. Als belangstel-' lenden te lang moeten wach ten tot ze op de Muziekschool worden toegelaten, dan gaan ze het vaak elders zoeken, om alvast wat lessen te krijgen". Het gaat er volgens De Kort niet om of leerlingen op de muziekschool les krijgen, of ergens anders. Maar wel dat ze les krijgen van bevoegde le raren. „Er zijn amateurs die heel goed les kunnen geven", voegt hij er meteen aan toe. „Alleen, er is geen enkele mo gelijkheid om de kwaliteit te controleren. En dat is het ge vaar, dat je enkel kunt voor komen als niemand les krijgt van een bevoegde docent". De Kort heeft overigens geen idee in welke mate wordt gekozen voor lessen van onbevoegde leerkrachten. „Dat merken we alleen maar als we ze later als leerlingen op de Muziekschool krijgen". Om de huidige wachtlijst weg te kunnen werken en om wat meer ruimte te krijgen om ook te kunnen inspelen op nieuwe initiatieven, heeft de Muziekschool de gemeenten extra geld gevraagd om het aantal lesduureenheden op te kunnen trekken tot het niveau van 1983, namelijk 1594. Van wege de financiële problemen van de gemeenten besloot de Muziekschool dit jaar zelf 3 procent te bezuinigen, maar nu blijkt dat deze bezuiniging structureel wordt doorbere kend naar de volgende jaren. Daartegen maakt de Muziek school bezwaar. Over het ver zoek wordt nog overleg ge voerd tussen de gemeentebe sturen van Hulst en Hontenis- se. „De gemeenten stellen zich zeer positief op tegenover de Muziekschool", zegt De Kort. „Dat blijkt wel uit het feit dat we voor volgend jaar precies hebben gekregen wat we heb ben gevraagd. Alleen, wat ex tra lesuren zouden mogelijk heden bieden om de belang stelling op te vangen. Met de uren die we nu hebben, zitten we eigenlijk in een te krap keurslijf". Kampioenendag - Duivenso- ciëteit De Postduif houdt tweede kerstdag de jaarlijkse kampioenendag in het clublo kaal bij Th. de Block. Iedere liefhebber uit de streek kan eraan deelnemen en de duiven inbrengen van 9 tot 10.30 uur. Vanaf 13 uur zijn de vogels te bezichtigen. Rond 14.30 uur volgt dan een bonnenverkoop van bekende duivenmelkers. MIDDELBURG - De 48-jarige Van de L. uit Middel burg en zijn 24-jarige zoon uit Vlissingen hebben vrij dag tegenover de politie van Middelburg de afpersing van een 72-jarige inwoner uit Middelburg bekend. Begin deze week hebben ze geprobeerd hem onder bedrei ging van wapens enkele hon derdduizenden guldens af te persen. De mannen werden donder dag aangehouden door de poli tie van Middelburg in samen werking met de centrale re cherche informatiedienst en het bijstandsrechercheteam van de rijkspolitie in Zeeland. Aanvankelijk had de politie het hele uit vier leden tellende gezin Van de L. aangehouden. De moeder en een 22-jarige zoon zijn inmiddels op vrije voeten gesteld omdat ze niets met de zaak te maken bleken te hebben. De twee anderen zullen maandag worden voor geleid aan de officier van jus titie in Middelburg. In de woning van de 24-jari- ge Vlissinger heeft de politie twee wapens gevonden. Vader en zoon hadden de 72-jarige Middelburger ontvoerd en met de dood bedreigd. Ze som meerden hem geld neer te leg gen op door hen aangewezen plaatsen. De bejaarde lichtte echter de politie in, die de af persing wist te verijdelen. Burgemeester Molthoff bekijkt het verslag van de eerste inspraak-ronde over de binnenstad van Hulst, dat gisteren werd aangeboden. - foto wim kooyman Van een onzer verslaggevers HULST - Het is levensge vaarlijk ingrijpende ver keersmaatregelen te nemen die de hele week hun effect hebben, terwijl ze eigenlijk maar enkele uurtjes in het weekeind nodig zijn. Die conclusie kan worden getrokken uit de eerste fase van de inspraak over de Hulster binnenstad, die nu afgerond is. Zowel de economisch aan de binnenstad gebondenen als de niet-economisch ge bondenen zijn het erover eens dat vermindering van parkeerplaatsen niet het enige middel is om de ver keersdruk te verminderen. Meer heil wordt gezien in betere bewijzering binnen en buiten de stad, een inten siever gebruik van de Dub bele Poort, het weg jagen van Iangparkeerders en het weren van oneigenlijk ver keer. Gaande de inspraak is de verkeers- en parkeerproble- matiek gegroeid tot het be langrijkste onderwerp. Maar, met name wat het verkeer betreft is er enkel sprake van een probleem op zaterdag, zondag en maan dag. Alleen in de middag en dan nog maar op bepaalde uren. Maatregelen om de problemen van die paar uur op te lossen, zullen ook door werken op andere dagen, wanneer er van verkeers- of parkeerproblemen geen sprake is. Inmiddels zijn ook de mensen van het stede bouwkundig bureau, dat in eerste instantie sprak over een flinke inkrimping van de parkeermogelijkheden, wat genuanceerder over de zaak gaan denken. Het verslag van de eerste fase van de inspraak is gis termiddag aan burgemees ter en wethouders van Hulst aangeboden. In die eerste fase is enkel gesproken over de hoofdlijnen van beleid. De uitwerking van de ver schillende details gebeurt via een tweede ronde, ko mend voorjaar. In de aanbevelingen van het verslag wordt er voor gepleit geen rigoureuze in grepen te doen in de ver keerssituatie. Daarnaast heeft een stap-voor-stap be nadering van de verkeers problematiek de voorkeur. Ook wordt gewezen op de noodzaak van betere facili teiten voor voetgangers en fietsers, waarbij er met na me aandacht moet zijn voor ouderen en gehandicapten. Wat de woonfunctie betreft is de aanbeveling dat, met begrip voor de wens van ouderen om in de binnen stad te wonen, gezorgd moet worden voor een betere leef tijdsopbouw. Daarbij moet het accent worden gelegd op jonge gezinnen. Voorts zou er meersoortige woning bouw mogelijk moeten zijn in de woonzone. Niet alleen geregistreerde monumentale bouwwerken beschermen, zo luidt een an dere aanbeveling, maar (in overleg met de heemkundige kring) ook andere beeldbe palende pandjes en pleinen beschermen. Tevens is er tij dens de inspraak gepleit voor een beter recreatief ge bruik van de stadswallen en bolwerken en voor het be vorderen van meer recrea tief toerisme. Tenslotte me nen de insprekers dat de mogelijkheden tot het uit voeren van de hoofdlijnen van beleid niet alleen afhan kelijk zijn van het oplossen van de verkeersproblema tiek. Aan de eerste inspraak ronde hebben 113 mensen actief meegedaan. Het is een aantal dat gaandeweg ge groeid is. Voor directeur C. I van Leuven van het Ge- meenschapswerk, dat de in spraak heeft georganiseerd, een teken van betrokken heid bij de binnenstadplan nen. „Kennelijk hebben de mensen het vertrouwen dat het gemeentebestuur de aanbevelingen niet naast zich zal neerleggen, maar dat er wel degelijk rekening mee zal worden gehouden". Van een onzer verslaggevers HULST - Bij Koninklijk Be sluit is aan notaris I.R. van Dam te Hulst met ingang van 1 januari op eigen verzoek eervol ontslag verleend. De heer Van Dam stopt met zijn werk om gezondheidsre denen. Van een onzer verslaggevers PVDA OVER VOORSTEL MEDISCH CENTRUM: HULST - De nota van het Hulster Gemeenschapswerk over een Medisch Centrum in Hulst geeft geen oplossing voor de psychische en sociale problemen van Oost-Zeeuws- vlaamse patiënten, die in de toekomst naar het centrum ziekenhuis in Terneuzen moe ten. De PvdA-afdeling Hulst en Hontenisse zegt dat in een reactie op de nota. De grote afstand naar het ziekenhuis Terneuzen en het weggehaald worden uit de vertrouwde omgeving, hebben volgens de PvdA een sterke invloed op het ziekteverloop en genezingsproces van be paalde groepen patiënten. „Weliswaar pleit het Gemeen schapswerk voor opvangmo gelijkheden voor kinderen, maar men vergeet daarbij de oudere mens, die bij langduri- ge opname in het centrumzie kenhuis de negatieve effecten van de vreemde omgeving en het beperkte bezoek letterlijk als ziekmakend zal ervaren". Volgens de PvdA zou het mo gelijk moeten zijn voor deze patiënten op beperkte schaal opvangmogelijkheden in het medisch centrum te creëren, „Wanneer centrumziekenhuis en medisch centrum als één organisatie beschouwd wor den, dan kan men louter op formele gronden (polikliniek) deze mensen niet uitsluiten van de voor hen beste voor waarden om te genezen (de eigen omgeving)". Mogelijk, aldus de PvdA, valt hierbij ook te denken aan vormen van samenwerking met de Blaau we Hoeve. De PvdA-afdeling is voorts van mening dat er op het ge bied van operatiekamer-faci liteiten aanmerkelijk meer te realiseren is dan in de nota is aangegeven. Het samenbren gen van diverse instellingen op het gebied van de gezond heidszorg in één gebouw ziet men wel zitten. Naast de al in de nota genoemde functies denkt men ook nog aan tand heelkundige zorg, ombuds functie en een apotheek. Omdat de plannen voor het centrumziekenhuis zijn ge maakt toen er nog sprake was een drie-ziekenhuizenmodel in Zeeuwsch-Vlaanderen, zal er' volgens de PvdA opnieuw aan gesleuteld moeten wor den. Centrumziekenhuis en medisch centrum moeten in overleg op elkaar worden af gestemd, om zo te voorkomen' dat het ziekenhuis niet opti maal voor zijn nieuwe taak berekend zal zijn en dat het medisch centrum met enkele marginale functies afge scheept zal worden. Afgezien van de realiseerbaarheid, worden de voorstellen van het Gemeenschapswerk positief beoordeeld. Inmiddels blijft de PvdA hameren op de noodzaak van een fusie tussen de zieken huisbesturen. Mogelijk, zo op pert men, kan de provincie een rol spelen bij het weer op gang brengen van de op de lange baan geschoven samenwer king. „Het lijkt ons, gezien de verstoorde verhoudingen, zin vol als de draad van de her nieuwde samenwerking niet door de huidige, maar door een nieuwe ploeg bestuurders wordt opgepakt".

de Stem | 1984 | | pagina 13