Gifstad Bhopal prooi van juridische klantenjagers Vakbeweging raakt achterop Frankrijk in rep en roer wegens Nieuw-Caledonië even..L UITBLAZEN Oorlogs correspondent Zwak mea cul DE STEM COM WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 ACHTERGROND PAGINAI WOENSDAG 19 DECEME Verhit Opstandelingen Steen en been Onverschilligheid Eerste Kamer: tweeverdieners- wet aanpassen ZELFS de kinde ren..buiten de s plaatsen waar we ons doorheen spoedden, kon je honderden kinde ren zien schaatsen op de ondergelopen en bevroren velden; alleen, in paren of met z'n drieën of vieren, de meest ingewikkelde figuren makend: maar waar in Enge land de lucht gevuld zou zijn geweest met het geluid van vro lijke kreten en blij gelach, heer ste hier een stille sfeer van ernst en toewijding; hun gezichtjes stonden uitdrukkingloos. Ken nelijk schaatsten ze alleen om warm te blijven." Mijn voornemen om niet meer over die oorlog van veer tig jaar geleden te schrijven, komt maar niet tot uitvoering. Telkens duikt er weer iets op dat mijn aandacht vangt en dat ik niet voor mezelf kan houden. Deze keer is het een dun boekje dat een Engelse vriendin me voor kerstmis heeft gestuurd. Het bevat het verslag dat haar vader, Lionel Headveertig jaar geleden schreef van zijn kerst- bezoek aan de Britse troepen aan de Maas in Nederland. De originele kopij van de artikelen, die destijds in de plaatselijke krant hadden gestaan, werd kort geleden teruggevonden on der een hoop rommel in een schuur. De vriendin en haar va ders opvolger besloten de serie opnieuw te drukken als een soort kerstpresentje voor de lo kale oud-strijders en hun fami lie en kennissen. Lionel Head was hoofdre dacteur-uitgever van die plaat selijke krant en was de vijftig al een heel eind gepasseerd toen hij zich - hoe klein is de we reld! - door een van zijn eigen machinezetters, nu korporaal chauffeur van een compagnies commandant, per jeep naar het front 'ergens in Nederland' liet rijden. Maar Head wist wat een front was en lag al in een schut- tersput vóórdat een begeleiden de officier hem voor de aanko mende granaten had kunnen waarschuwen. Er zijn geluiden die je maar één keer hoeft te horen om ze nooit meer te ver geten. „In een leeggehaald huis beklommen we een wankele trap en daar, door een kapot raam, keek ik na 30 jaar weer naar de Duitse linies; deze keer niet aan de overkant van het kanaal bij leper, maar over de Maas in Holland." Local boys Als journalist van een plaat selijke krant is het Lionel Head er vooral om te doen local boys op te sporen. Zijn pech wil dat het regionale regiment in Italië vecht en niet aan het westelijk front. Wat er aan local boys in Nederland en België is, zit dus nogal verspreid, maar hij weet er een aantal te vinden. Aan de Maas en in Brussel, in Eindho ven en in Antwerpen. Wat aan Head's verslag opvalt is de somberheid waarvan de gedeel ten over Nederland zijn door trokken. Waar wij zijn opge groeid met de verhalen over reeksen bevrijdingsfeesten, no teert Head: „Het kan toeval zijn geweest, maar tijdens de drie of vier dagen dat ik in het land was heb ik, afgezien van onze eigen soldaten, niet één keer iemand zien lachen." Er viel waarschijnlijk ook weinig te lachen. Head merkt zelf op dat de Nederlandse bur gerij bang was voor een terug keer van de Duitsers, die op dat moment bezig waren met hun offensief in de Ardennen. Daarnaast was de winter bui tengewoon streng. Vergeleken lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllillllllllllllllllllllllh? WIM KOCK met de kou aan de Maas in Ne derland had de koudegolf die Engeland toen ook beleefde, volgens de verslaggever 'iets lente-achtigs'. Spiegelglad Lionel Head - hij stierf en kele jaren geleden, maar ik heb hem nog gekend - was een strenge, integere man die zeer matig dronk, eigenlijk alleen 'in noodgevallen'. Op zijn reis naar het front in 1944 had hij voor zulke 'noodgevallen' een zak flacon bij zich die hij pas aan sprak op de terugreistijdens de acht uren durende rit van Eind hoven naar Brussel, in een open jeep over spiegelgladde wegen. En toen klokte de helft van de inhoud door de keel van de dankbare chauffeur. Het is dan ook een wat on verwachte frivoliteit die deze man zich veroorlooft wanneer hij schrijft: „Terwille van de geheelonthouders onder de le zers, wil ik benadrukken dat er in een oord zo koud als Hol land maar één manier is om warm te blijven en dat is drin ken." In Eindhoven, waar Head een nachtelijke beschieting door nachtjagers van de Luft waffe meemaakte, trof hij een gespannen en zelfs angstige sfeer aan. Aan dat laatste wa ren de V-l's vooral debet en het eerste werd veroorzaakt door het Ardennen-offensief. Er gin gen voortdurend geruchten dat Duitsers, gekleed in geallieerde uniformen, in de stad waren en één keer zag Head dat een man in Engels uniform, en omstuwd door burgers en militairen, door MP's werd opgepakt. Levenloos De korte beschrijving van zijn tocht per jeep van Eindho ven naar het front aan de Maas is een samenvatting van de sombere levenloosheid die Head in Zuid-Nederland aan trof: „Mijl na mijl vlak, kaal landschap, langs wegen zo recht en saai als een lineaal. Molens met stilstaande wieken, leegstaande fabrieken, huizen zonder daken en ramen, schoorstenen zonder rook, mensen zonder levenOm heel andere redenen dan de kou deed Holland me huiveren: er heerste een atmosfeer alsof alle leven eruit was geslagen Zou ik weer jong zijn, dan zou ik ook hier willen zijn om te vechten, dit zwaar beproefde land te bevrijden en de kinde ren weer te doen lachen." Maar Lionel Head was te oud om te vechten in een young man's war en thuis wachtten hem al de ingezonden brieven van boze geheelonthouders die bezwaar maakten tegen de 'ver heerlijking' van de drank in zijn eerste artikel. Het mocht dan oorlog zijn in Holland en koud, dat was nog geen reden om het op een zuipen te zetten. Terug van het grote werk als oorlogs correspondent stond Head spoedig weer met beide benen op zijn geboortegrond, zoals el ke plaatselijke journalist dicht, soms té dicht voor z'n eigen ge mak, bij zijn lezers. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst V 076-236883. Sportredactie V 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550 Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ®01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: j 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, J 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Eric Silver BHOPAL - De giframp in Bophal is uitgelopen op wat één van de lei ders van de drie Ameri kaanse teams van juri dische deskundigen, die hier aan het werk zijn, heeft beschreven als „de grootste j uridische klan- tenjacht aller tijden". John P. Coale heeft al meer dan 20.000 eisen tot schade vergoeding ontvangen van de bewoners in de sloppenwijk Jayprakash Nagar, die te genover de fabriek van Union Carbide ligt. Maar in tegenstelling tot de andere teams heeft Coale namens zijn cliënten geen officiële aanklacht ingediend tegen de multinationale gigant. Hij gelooft dat Union Carbide overgehaald kan worden de zaken buiten de rechter om te regelen, wat volgens Coale zowel in het voordeel van het bedrijf als van zijn cliënten is. „Mijn dagelijkse tochten door de achterbuurten heb ben mijn zienswijze veran dert", verklaarde de goedge vulde, extroverte jurist uit Washington. „Een jarenlang durend legaal touwtrekken in de rechtbank zal de men sen hier niet helpen. Het is onze taak deze mensen bin nen afzienbare tijd van geld en medische hulp te voor zien". Coale heeft een „gestructu reerde regeling" in gedach ten, wat er op neer komt dat de achtergebleven familiele den en de slachtoffers van de ramp nu meteen een bedrag in handen krijgen, dat ge volgd moet worden door een vaststaand maandelijks in komen, zoiets als een pen sioen. „Dat is wat ze nodig heb ben. Wanneer je op dit mo ment vijftigduizend dollar voor een van deze deuren zou leggen, dan zou dat net zo erg zijn als een nieuwe ramp. De betaling zou moeten geschie den via de banken. De men sen hier willen niet dat de re gering er bij betrokken wordt, maar ze vertrouwen de banken". Volgens Coale zou Union Carbide gek zijn wanneer het bedrijf de zaak niet in der minne zou willen schikken. „Deze onzekerheid is moor dend voor het bedrijf. Wan neer de zaak zich zo nog vijf jaar moet voortslepen, bete kent dat de ondergang voor Union Carbide. Ze zitten in een verschrikkelijke situatie. Alles wat ik van mijn cliën ten hoor, wijst erop dat we tot een schikking willen ko men. Union Carbide mag van geluk spreken dat we willen onderhandelen. Wanneer er echter geen regeling getrof fen kan worden, zullen we net als de anderen Union Carbide voor de rechter da gen, en zal het het bedrijf miljarden gaan kosten". Coale, die samenwerkt met plaatselijke juristen en vrij willigers, wilde geen finan ciële cijfers noemen voordat het onderhandelen met Union Carbide is begonnen. Maar hij heeft geen gebrek aan materiaal. „Een van mijn vrouwelijke cliënten heeft haar man en drie kinderen verloren. Ze woont nu bij haar zwager, die ook nog eens de zorg van drie van zijn eigen familieleden op zich heeft genomen. Daar komen dan zijn eigen vrouw en kin. deren nog bij. Deze man vet. dient 250 roepies per maand (zo'n zestig gulden) en moet daarvan iedereen de kost ge. ven. Union Carbide zou verstandig aan doen snel het zinkende schip te verlaten, dt boel te betalen en weer aan het werk te gaan". De advocaten krijgen in dit stadium geen geld van hun cliënten en moeten hun on- kosten uit eigen zak betalen Normaal gesproken krijgen ze tot dertig procent van de toegekende bedrag aan scha devergoeding, maar Coale denkt dat ze in dit geval mis. schien slechts vijf procent zullen accepteren, tenzij het een langdurige affaire zou worden. Maar zelfs in dat ge- val zouden ze niet hoger dan vijftien procent willen gaan „Ik zal in deze omstandighe- den slechts een redelijke ver goeding willen ontvangen", aldus Coale. Copyright The Guardian/ft Stem Van onze correspondent Bob van Huët PARIJS - Frankrijk lijkt, dertig jaar na de Algerijnse kwestie, op nieuw te worden gecon fronteerd met een uiterst pijnlijk dekoloni satieproces. Bij het laatste treffen op de in de buurt van Australië ge legen Franse eilandengroep kwamen vorige week negen leden van de naar onafhan- kelijheid strevende organisa tie FLNKS (Kanaks Socialis tisch Nationaal Bevrijdings front) om het leven en raak ten drie anderen gewond. Aanleiding zou het door Kanakken (de oorspronkelij ke Melanesische bevolking) in brand steken van een 'Europese' boerderij zijn ge weest. Hierop nam een aan tal blanke boeren (Caldoches) 'uit zelfverdediging' het recht in eigen hand. Het bloedige incident brengt het aantal doden in Nieuw-Caledonië op twaalf. De laatste schietpartij vol trok zich juist nadat de door president Mitterrand be noemde speciale regerings gezant, Edgard Pisani, de plaatselijke bevolking via een toespraak op de tv een ultimatum had gesteld voor orde en veiligheid. De uitbarsting kwam ook op een moment dat men in Parijs de indruk had dat de druk enigszins van de Cale- donische ketel was. FLNKS- vertegenwoordigers waren sinds enkele dagen in overleg met Franse afgezanten en toegezegd was dat de Kanak ken hun talrijke wegversper ringen op de tropische eilan dengroep zouden opheffen. Dit in ruil voor de vrijlating van een aantal gearresteerde militanten. Terwijl het in Nieuw-Ca ledonië zeer onrustig blijft ■WfPr JW EEN groepje Ka.na.k-vrijheidsstrijd.ers poseert voor een Franse legerhelicopter, die is volgekalkt met leuzen, die de on afhankelijkheid van Nieuw-Calédonië tot onderwerp hebben. - FOTO AP zijn ook de gemoederen in Parijs behoorlijk verhit ge raakt. In het Franse parle ment deed socialisten-leider Jospin een voorzichtig voor stel Kanakken en Caldoches afzonderlijk over de situatie te consulteren, maar dit werd door de oppositie als 'Zuid- afrikaanse politiek' wegge hoond. Vooral de RPR van Chirac voelt niets voor een eventuele zelfstandigheid van het in 1853 ingelijfde overzeese gebiedsdeel. Vijf voormalige gaullisti sche premiers, waaronder Chirac, verzochten president Mitterrand schriftelijk Nieuw-Caledonië Frans te laten. Zij menen dat de sa menstelling van de onlangs gekozen Territoriale Raad op Nieuw-Caledonië (de RPC, een tropische versie van de RPR, heeft de meeste zetels) duidelijk blijk geeft van een verlangen van de bevolking de banden met het Franse moederland aan te houden. Dat geldt dan alleen voor de Caledoniërs van Europese afkomst, want de Kanakken willen duidelijk, en het liefst voor 1986, onafhankelijkheid en hebben de onder Frans toezicht staande verkiezin gen voor de Territoriale Raad dan ook geboycot. Ook in de pers wordt hef tig over het probleem gede batteerd. In linkse kranten als Libération en Le Matin liet men doorschemeren dat de vijftigduizend Fransen op Nieuw-Caledonië niet op president Mitterrand hoeven te rekenen voor steun. Ten eerste omdat de president zich aan het begin van zijn ambtstermijn voorstander heeft getoond van onafhan kelijkheid van de Melanesi sche eilanden en ten tweede omdat het Franse staats hoofd nog steeds het kruis met zich zou meedragen van de Algerijnse crisis. Als mi nister van Binnenlandse Za ken deed Frangois Mitter rand toen de uitspraak: „De enige onderhandeling is oor log", waarop het zenden van Franse soldaten naar Alge rije volgde. Dat is hem door veel socialisten niet in dank afgenomen en de toch al wei nig populaire president zal zich iets dergelijks geen tweede keer kunnen veroor loven. De rechtse kranten trek ken uiteraard partij voor de Europeanen en deinzen er niet voor terug de Kanakken af te schilderen als een hand jevol opstandelingen, dat wordt geïnspireerd door overdadig gebruik van alco hol en warrige linkse ideeën. Dat zeventien jonge Kanak- Door Lidy Nicolasen EEN baksteenfabriek in het Gelderse Velp gaat dicht en vraagt collectief ontslag voor alle 30 werknemers aan. Echt opzienbarend is dit nieuws niet. Ook niet de mededeling dat een ak koord is bereikt met de industriebonden FNV en CNV over de afvloei ingsregeling. Opzienbarend werd het pas toen bekend werd dat de vakbonden erin waren ge slaagd voor de georganiseer de werknemers een betere regeling te treffen dan voor de niet-georganiseerden. Onmiddellijk riepen de vakbondsmensen dat zoiets „niet ongebruikelijk" is. Dat klopt. Maar nimmer werd zo'n duidelijke bevoordeling van vakbondsleden aan de grote klok gehangen. En dat heeft alles te maken met de positie waarin de vakbewe ging verkeert. De discussie is al zo oud als de vakbeweging zelf. Vak bondsleden betalen contribu tie om hun bestuurders op pad te sturen om goede cao's af te sluiten. Vakbondsleden betalen contributie om een apparaat op te bouwen dat een vuist kan maken naar de overheid, naar de werkge vers. De resultaten die de bond boekt zijn er niet alleen voor de vakbondsleden, maar voor alle werknemers. Of ze geor ganiseerd zijn of niet. Al ja ren. En dat zet kwaad bloed, zeker in tijden dat er niets te verdelen is, dat de koek op is. Niet-georganiseerden wor den dan 'klaplopers' of 'profi teurs' genoemd. Scheldwoorden die heden ten dage opnieuw klinken, nu het slecht gaat met de vakbe weging. Nu de leden in bosjes tegelijk weglopen. De Indus triebond FNV, een van de grootste vakbonden, spreekt zelfs over duizenden uit schrijvingen per maand. Aan het einde van de ze ventiger jaren gloriëerde de ze tak van de FNV nog met 300.000 leden. Er zijn er nog zo'n 220.000 over. De ambte narenbond Abva/Kabo - toch niet de minst actieve onder de bonden - schrijft meer le den uit dan in en ook de bon den voor het hogere perso neel klagen steen en been. Alle bonden en hun cen trales doen hardnekkige po gingen te achterhalen waar deze leegloop aan te wijten is. Beschuldigingen als zou de vakbeweging vervreemd zijn van de achterban, worden schielijk weggewuifd. De vertrekkende leden noemen die reden evenmin. Zij praten over een centen kwestie. Zij verwijten de bond contributie te moeten betalen voor zaken die alle niet-georganiseerde zonder welke inspanning dan ook eveneens in de schoot gewor pen krijgt. Als eerste nam de Indus triebond FNV enige tijd te rug deze handschoen weer op. Voorzitter Dick Visser verklaarde toen voor volk en vaderland dat zijn bond zocht naar een manier om de eigen leden extra te laten profiteren van de inspannin gen van hun bond. Niet lang daarna volgde de christelijke vakcentrale CNV, die met de gedachte speelde om alleen voor de le den contracten met de werk- Dick Visser extra profiteren - FOTO ARCHIEF DE STEK/ gevers af te sluiten voor aan vulling van het ziekengeld. Het plan werd niet tot uit voer gebracht, maar het is niet van de aardbodem ver dwenen. Niet bij het CNV, niet in kringen van de FNV. De eis zal in het cao-overleg niet op tafel komen, maar uiteindelijk zal alles afhan gen van de vraag op de werkgevers bereid zijn het ziekengeld volledig aan te vullen. Intussen zijn de bonden druk in de weer zieltjes te winnen. Aan de hand van studies worden plannen be raamd. De vakbondsbladen worden aangepast en het oog wordt gericht op de vakbe weging elders in Europa. De organisatiegraad is daar vele malen hoger dan in Neder land. De bevoordeling is daar veel duidelijker, zonder dat die persé uitmondt in betere afvloeiingsregelingen bij ontslag of onderscheid in aanvullingen op de sociale zekerheid. Want in feite is de vakbe weging daar in meerderheid vies van, hoewel er binnens kamers verschillend over ge dacht wordt. In kringen van de FNV-centrale wordt het ondenkbaar genoemd ontsla gen werknemers in twee soorten te verdelen, maar de aangesloten Industriebond en Voedingsbond komen wel degelijk eerst voor hun leden op. Bestuurder Jan Schermer van de Industriebond „We gaan liever niet met een mooi, ideologisch verhaal naar de kelder." Samen zoeken zij toch eer der oplossingen in de sfeer van verzekeringen, in ar beidsbemiddeling voor leden, in de sociale zekerheid, in de poging op wettelijke grond slag een hogere bijdrage van de werkgevers (ook de niet- georganiseerden onder hen) voor het vakbondwerk te krijgen. Maar dat de leegloop al leen een centenkwestie is, ge loven de bonden zelf ook niet. Het image van de vakbewe ging is langzaam maar zeker veranderd. Was de bond er vroeger voor elke werkman in overall, nu hebben de wit te boorden hun intrede ge daan. Hett lidmaatschap van een bond is geen automatis me meer. Mensen gaan hun belangen, hun voordelen af wegen. Zelf noemt de vakbe weging de mensen 'mondiy ger'. Het eigenbelang neemt toe en de ondelinge solidariteit - één van de belangrijkste grondslagen van de vakbe weging - komt daarvoor on der grote spanning te staan. Juist in deze tijd speelt bo vendien de houding van het kabinet - en met hem de re geringspartijen - een belang rijke rol. De werknemers kunnen het land lam leggen, stakingen uitroepen of naar andere actiemiddelen grij pen: het haalt niets uit. Mensen geven er dan de brui aan onder de uitroep: we bereiken toch niets, ze luiste ren toch niet naar ons. En uiteindelijk wordt de be stuurders in de vakbeweging kwalijk genomen dat zij met werkgevers en overheid in de Stichting van de Arbeid of in de Sociaal Economische Raad aan één tafel gaat zitten. Het zal geen verwondering wekken dat het breekpunt in de ledenaanwas zich aan diende, toen enkele jaren te rug de ontslagen elkaar in hoog tempo opvolgden en ook de vakbeweging niet bij machte bleek het schip van de inzakkende economie te keren. „De bijl wordt steeds bot ter", zei voorzitter Driessen van de NCHP deze week. „De vakbeweging machtelozer en de leden vervallen in een sfeer van gelatenheid, onver schilligheid en ontevreden heid." Om die onverschilligheid te doorbreken gaan de vak bonden de boer op. De Dien stenbond FNV wijdde deze week een congres aan het werk in de bedrijven, op de werkvloer. De Industriebond spreekt van een 'overlevings strategie' en tracht zieltjes te winnen onder de jongeren en de vrouwen. Andere bonden doen aan rechtstreekse le denwerving. Ook in de be drijven, daar waar de wer kenden te vinden zijn. De volledige aandcht wordt niet langer gericht op de in overall werkende al leenverdiener, omdat die in tussen grijze haren heeft ge kregen. Andere groepen die nen zich aan op de arbeids markt. Werd voorheen deel tijd en uitzendwerk ver weg geschoven van de onderhan delingstafel, nu trachten de bonden afspraken in de cao's voor deze arbeidsvorm vast te leggen. De vrouwen hebben defi nitief hun intrede gedaan in het van oorsprong zo manne lijke bolwerk. De hernieuw de aandacht strekt zich niet alleen uit naar de vorm van het werk, ook naar de veran derde aard ervan. Het tradi tionele handwerk is vervan gen door machines. De tech nologie heeft het werk in haar greep en de vakbonden doen ijverige pogingen om de razendsnelle ontwikkelingen hiervan op de voet te volgen. De vakbeweging wil geen splinteroganisatie worden, de werkgevers willen boven dien niet de vertegenwoordi gers van een onbeduidende organisatie tegenover zich aan tafel. Ook zij hebben alle belang bij een sterke vakbe weging, om te voorkomen dat straks onderhandeld moet worden met voortdurend an dere groepjes ontevreden werknemers. De democratie is gediend bij een sterke vakbeweging Niemand in het Nederlandse parlement die daaraan twij felt. En tenslotte zijn de werknemers er vooral zelf bij gediend, omdat zij alleen sa men macht kunnen tonen. Maar zolang voorstellen om werknemers te verplich ten lid te worden van een bond (zoals in de grafische sector), ver weg worden ge schoven, zolang het parle ment de werkgevers niet ver plicht hun 'vakbondstientje' te verhogen, zal de vakbewe ging zichzelf moeten zien te redden. Zichzelf en haar werk aantrekkelijker zien te maken. Van onze parlementaire redactie OEN HAAG - Het kabinet »aat zich beraden over de 'raag hoe de grondrechten, die n de Grondwet zijn vastge- egd zich tot elkaar verhou den Het zal daarbij vooral eaan over de verhouding van Lt dicriminatieverbod, het eerste artikel van de Grond wet, tot de vrijheid van onder wijs en de vrijheid van gods dienst. Het kabinet vindt die dis cussie nodig in verband met üet in te dienen wetsvoorstel gelijke behandeling (anti-dis- -riminatiewet). va ze K< lie ni ov on aa ken een opleiding in Libië hebben gehad is uiteraard koren op de molen van anti- regeringskranten als Le Fi garo en Le Quotidienne. Als reactie hierop ver scheen gisteren in Le Monde een oproep van 78 vooraan staande Franse wetenschap pers, voor het grootste deel antropologen, waarin de pers wat meer respect voor de Ka nakken werd gevraagd. „Het gaat hier niet om een hand vol wilden uit het stenen tijdperk, maar om een volk met een rijke achtergrond", zo lichtte een van de 78 ge leerden toe. De tot het socialisme be keerde oud-gaullist Edgard Pisani zit in de voorste linie en heeft de moeilijke taak enige orde in de chaos te scheppen. Zijn eerste oproep gold een herstel van orde en veiligheid in Nieuw-Caledo nië vóór 10 december. Daar na wil de speciale regerings gezant overleg plegen met al le betrokkenen. Behalve Fransen en Kanakken wonen op de Melanesische eilanden ook Engelsen, Duitsers, Poly nesiërs, Vietnamezen en Ja vanen. Op 2 februari zal Pi sani de Franse regering van zijn bevindingen verslag doen, waarna in het parle ment over de toekomst van Nieuw-Caledonië besloten wordt. Een groot probleem voor Pisani is dat de Kanak ken wel de grootste bevol- kinsgroep (ruim 42 procentl op Nieuw-Caledonië vormen, maar dat ze niet in de meer derheid zijn. De Europeanen vormen met 39 procent hun voornaamste opponenten. Wat betreft de Franse boe ren op het tropische eiland hoeft over eventuele onaf hankelijkheid niet lang ge discussieerd te worden. „Nieuw-Caledonië moet en zal Frans blijven", zei een van hen gisteren op de Fran se televisie. Een jachtgeweer hield hij daarbij veelzeggend in de aanslag. BEJAARDEN- EN GEZINSHULPEN Van onze redactie binnenland PEN HAAG - De drie grote fracties in de Senaat (CDA, PvdA en VVD) willen dat de regering komend jaar direct 'fiscaal soelaas biedt aan vrou wen, die naast hun gezin in deeltijd tegen betaling bij springen in het huishouden van bejaarden en gezinnen. Dat bleek dinsdag bij de be handeling van het nieuwe wetsontwerp op de tweever dienersbelasting dat als geheel de instemming geniet van een eerderheid van de Eerste amer. rm Het probleem houdt ver- rand met de zogenaamde 'voe- overheveling'. De oplossing, lie de regeringsfracties voor )gen staat, is de voetoverheve- ing vaiy(je belastingvrije r.es-.. antsom van de vrouw (alles vat zij komend jaar minder ian zeven 'mille verdient) naar le man direct per I januari te verdisconteren in de inhou ding van loonbelasting van de man. De VVD-fractie vindt dat het probleem enigszins wordt overdreven. De twee verdieners, inclusief de huis- yrouw met kinderen, kunnen immers ook beide profiteren van arbeidstoeslagen op hun belastingvrije voet. V b tl e v si k d n v g k z HET RSV-DRAMA heeft de Staat d den gekost; 18.000 arbeidsplaat minister, die een zo groot aandeel Wist ai in 1978 dat RSV een 'zie was maar bleef er geld in pompen was' - heeft VVD-minister Van A gisteren in de Tweede Kamer maa ten. In de verklaring, die hij op eige minister zich tot één uitspraak commissie, namelijk dat de info Tweede Kamer over de steunverl 'ronduit misleidend en daarom o denne erkende dat hij de Kamer gelicht, maar bestreed dat er boo zijn. Als hij over de beruchte 'blan zouden de schuldeisers zich en cern hebben gestort en dat zou d ben gekost. Ik heb, aldus vrij ve en geweten gehandeld en alleen oog gehad. Van Aardenne gaf oo staatsbelang vertrouwelijk had I komst zal dat zeker gebeuren, be sloten lering te trekken uit deze a' Ook voor de vergeving van poli vereist alsmede het vaste voorne len. Voldoet Van Aardenne aan d~ Daarover wordt vandaag in de De parlementaire enquête-commi oppositieleider Den Uyl, heeft in haar standpunt blijft, dat de mis door Van Aardenne als 'onaanv merkt. Wat dat betreft heeft de niets veranderd. Blijft de vraag o de Tweede Kamer aanleiding za baar' geen politieke gevolgen te commissie zich niet uit te spreke vindt de commissie Het CDA zit nu in een moeilij Aardenne was te mager om hem aan te nemen. Bovendien zou d staan dat één van de hoofdschul begenadigd wordt terwijl het gr HSV-affaire (in februari) nog moe trouwens veel meer verweten d mer. Maar als het CDA Van Aarden netscrisis onvermijdelijk. De VVD toenaarden laten weten dat zij staat. Nederland is niet gediend m verdere aantasting van de geloof re democratie is eveneens strijdi zou zeker gebeuren als de verw taire enquête zijn gewekt inzake aanziens des persoons, door de overwegingen in de grond zoude Jou de Kamer de verklaring v voor kennisgeving kunnen aann schorten totdat alle betrokkene kunnen worden?

de Stem | 1984 | | pagina 2