Arbeid adelt voor schaatsdames Plezierbiljarter schrijft historie E Jan Ykema wint Brabant-cup i a p CONNORS EN MCENROE VERSLAGEN Overwinning Skelton VOOR WAAI Slalomzege van Krizaj Fitzgerald wint in Sydney MAANDAG 17 DECEMBER 1984 PAGINA SPORT 4 OVERTUIGENDE OVERWINNING IN GRONINGEN Pijnen/ Clark leiders in Maastricht Van Spanje wint NTTB-cup ^aaNPAG 17 DECEMBER FRIESE SCHAATSER TOONT ZICH VOORBEELDIG LEERLING Schaatsploeg Noorwegen naar Inzeil Kravo en ABN boeken winst De Pooter is °p schot in bekerstrijd T12 GRONINGEN (ANP) - Arbeid adeit. In de Oostblok-landen is dat al jaren een gouden regel in de schaatssport. Naar het Oostduitse voorbeeld heeft Nederland dit seizoen de ach tervolging ingezet. Veel trainingsarbeid moet, met name bij de dames, de achterstand op de toonzetters van achter het IJzeren Gor dijn goed maken. Bij de vier- landenwedstrijd Nederland- Noorwegen-Zweden-Finland bleek de professionele aanpak van drie trainingen per dag al de eerste resultaten te geven. Nederland won, net als vo rig seizoen in Lillehammer, het duel tussen de sterkste Westeuropese schaatslanden. De overmacht op de Scandina vische concurrenten was nu echter aanzienlijk, zowel bij junioren als senioren. In de oudere categorie bleken Yvon ne van Gennip en Ria Visser bovendien de besten van de landen, die met het dit seizoen verzwakte Sovjet-Unie in Europa om de plaatsen achter de nog ongenaakbare Oost- duitsen gaan duelleren. Vorig jaar waren die posities nog voor de gestopte Noorse Jen sen en de nu tegenvallende Zweedse Carlen. De Nederlandse schaatsters bleken vier weken voor de Europese titelstrijd, op dezelf de sfeerloze Stadspark-baan in Groningen, vooral het uit houdingsvermogen revolutio nair opgeschroefd te hebben. Op de langere afstanden, drie en vijf kilometer, waren de kernploegrijdsters, met Van Gennip en Visser voorop, in staat tot vlak gereden tijd schema's. In de slotfases bleek vaak zelfs nog tijdwinst moge lijk. Yvonne van Gennip, de Ne derlands sprintkampioene, ac centueerde dat op de vijf kilo meter, die zij in de snelste tijd reed ooit door een Nederlandse op nationaal kunstijs verwe zenlijkt: 7.53,59. De Haarlemse, net hersteld van een griep, reed onder weinig gunstige omstandigheden de helft van haar rit onder het Nederlands record van Ria Visser (7.51,73). Van Gennip kreeg dat van coach Kloosterboer niet aan gegeven. Haar voornaamste opdracht luidde vlakke ronde tijden van 38 seconden rijden. Het schema van 8.03 kon al gauw uit de boeken. „Ik kon niet langzamer", was de op merkelijke visie van Van Gen nip, die haar eerste volle ronde in 35,6 afwerkte. Van Gennip werd de indivi duele winnares, waarbij slechts haar score op de 500 meter (43,58) wat uit de toon viel. De kittige Noordholland se was het daar niet direct mee eens. „Vorig seizoen kon ik half december niet eens ondei de 44 seconden komen". Ria Visser, op alle afstanden juist in de schaduw van Van Gennip, bewaarde wat af stand van de vorm-ontwikke- lingen. De Almeerse, in 1980 ai goed voor zilver bij de Winter spelen van Lake Placid, heeft voor juichstemmingen teveel tegenvallende seizoenen mee gemaakt. Wel vrolijk gestemd was de winnares bij de junioren Grietje Mulder. De achttienja rige Friezin knokte zich bij de junioren naar de persoonlijke eindzege en realiseerde daar bij, op de te vergelijken af standen 500, 3000 en 1500 me ter, opmerkelijke tijden. Van de collega's uit de kernploeg moest zij Limbach, de gerouti neerde Nederlandse nummer drie, juist voorlaten. Stam en Meijer werden met de serie 44,43-4.41,79-2.17,13 op punten achterstand gereden. Grietje Mulder bleek op pure vecht lust een aanwinst voor het Ne derlandse damesschaatsen. Eindstand junioren: 1. Grietje Mulder (Ned) 182.275 punten, 2. Maila Lehtimaki (Fin) 184.484, 3. Ingrid Haringa (Ned) 186.099, 4. Edel Therese Hoiseth (Noo) 186.197, 5. Henriet van der Meer (Ned) 186.933, 6. Jolanda Grimbergen (Ned) 188.069, 7. Jasmin Krohn (Zwe) 189.813, 8. Hanne Eriksen (Noo) 192.495, 9. Anette Hammarin (Zwe) 193.922,10, Minna Hotti (Fin) 194.106, 11. Elsa Kagni Yttredal (Noo) 194.621, 12. Jaana Kivipelto (Fin) 195.754, 13. Marie Lengqvist (Zwe) 199.860, 14. Mervi Suutari (Fin) 200.416, 15. Birgitta Ranudd (Zwe) 204.448. Tone Hölstad (Noo) gediskwalificeerd. Eindstand dames: 1. Yvonne van Gennip (Ned) 181.483 punten, 2. Ria Visser (Ned) 182.644, 3. Annette Carlen (Zwe) 185.054, 4. Thea Lim bach (Ned) 186.045, 5. Alie Boorsma (Ned) 191.238, 6. Aila Tartia (Fin) 193.658, 7. Rose-Marie Karlsson (Zwe) 197.202, 8. Minna Nystedt (Noo) 197.880, 9. Ylva Fors (Zwe) 197.938, 10. Marie Tollefsen (Noo) 200.444, 11. Virve Makela (Fin) 200.639, 12. Taina Salmia (Fin) 201.266, 13. Elisabeth Björe (Noo) 201.785, 14. Anne Hölstad (Noo) 203.824, 15. Tarja Rinne (Fin) 207.406. Andersson gediskwalifi ceerd wegens gemiste start op 3000 meter. Buiten mededinging: Ma rieke Stam (Ned) 188.871, Els Meij er (Ned) 191.090. Eindstand landen wedstrijd junio ren: 1. Nederland 203 punten, 2. Noorwegen 135,5,3. Finland 125,5,4. Zweden 89. Eindstand landen wedstrijd dames: 1. Nederland 219, 2. Zweden 143, 3. Finland 101,4. Noorwegen 80. Eindstand landenwedstrijd totaal: 1. Nederland 422, 2. Zweden 232, 3. Finland 216,5,4. Noorwegen 215. Riante voorsprong Men De Zweedse gretige hand GOTENBURG (IPA) tennisploeg heeft zondag een uitgestoken naar de Daviscup. De Zweden, met vijf spelers bij de top-tien van de wereld al het best vertegenwoordigd, namen dank zij Mats Wilander en Henrik Sundström op de eerste dag van de finale tegen de Verenigde Staten een sensationele voorsprong van 2-0. Na de overwinningen in de enkelspelen op respectievelijk Jimmy Connors en John McEnroe ontberen de Scandinaviërs voor een historisch feit nog een enkele zege in de resterende drie partijen. Een betere start hadden de 14.000 supporters in de uitverkochte Scandinavium in Gotenburg zich niet kunnen wensen. Na vorig jaar in de eindstrijd met 2-3 van Australië te hebben verloren, hadden de Zweden nu niets aan het toeval overgelaten. Naast een goede voorbereiding, was begrijpelijk gekozen voor een traag vloeroppervlak, in de wetenschap dat Zweden beter op gravel uit de voeten kunnen dan de meer op grasbanen en snel tapijt gespecialiseerde Amerikanen. Jimmy Connors was er het eerste slachtoffer van, hoewel de Amerikaanse nummer twee veel aan zichzelf te wijten had. Hij riskeerde zelfs diskwalificatie door uit ontevredenheid met de arbitrale beslissingen kwaad met zijn racket te smijten en tot overmaat van ramp de negentig seconden pauze tussen twee games aan te wenden tot een persoonlijke retirade aan het adres van de Engelse umpire. Als verklaring zei Connors: „Men moet kunnen billijken, dat ik probeer mijn recht te halen, als ik word benadeeld. Het was me het middagje wel. Zoiets heb ik gedurende mijn loopbaan nog niet eerder meegemaakt". Twijfelachtige beslissingen of niet, op dat moment stond de 32-jarige Amerikaan er al niet best voor. In de eerste set verspeelde Wilander weliswaar zijn eerste opslag, maar hij won de volgende zes games op rij om Connors binnen drie kwartier met 6-1 voor een voldongen feit te stellen. Ook de tweede werd met 6-3 een prooi voor de 20- jarige Zweed, die daarna evenmin nog topvorm aan de dag legde. Onnodig ook, omdat Connors zelf in de fout ging door op het verkeerde moment door middel van krachttermen te proberen zichzelf moed in te praten en de lijnrechters en scheidsrechter te imponeren. Mede daardoor kwam hij met 3-5 achter en luttele minuten later met 0-3 in sets. Henrik Sundström kreeg het Zweedse publiek vervolgens massaal overeind in de wedstrijd van zijn leven. De 20-jarige Sundström, die bij de open Nederlandse kampioenschappen eerder dit jaar niet was te bewonderen wegens een plotselinge verplichte transfer naar Washington, peurde in een drie uur en 42 minuten durende marathon tegen John McEnroe het optimale resultaat uit zijn op gravel- banen toegespitste slagenarsenaal. Bovendien bleef de Zweed de koelheid zelve in de eerste set, die door het ontbreken van de tie-break regel liefst twee uur vergde. Die standvastigheid, ook bij een dreigende setverlies, kwam hem extra van pas in de 23e game, toen hij de opslag van de 25-jarige New Yorker doorbrak en zijn eigen service benutte voor de beslissende voorsprong: 13-11. Op slag kreeg McEnroe, de succesvolste tennisser van de laatste jaren, iets kwetsbaars. Sundström werd opgezweept door het publiek en het onverwachte succes maakte hem steeds lichtvoetiger. De Zweed bepaalde in de tweede set de taktiek en dicteerde het tempo. Het was de gelouterde Amerikaan net iets teveel: 4-6. Hoewel de aanvoerder van de wereldranglijst het hoofd nog niet in de schoot wenste te leggen en van de aflatende concentratie bij zijn opponent gebruik maakte om een voorsprong van 3-1 op te bouwen in de derde set, verscheen toch geen spoor van vreugde op het gezicht van de Amerikaanse coach Arthur Ashe, die zich regelmatig zenuwachtig richting baan begaf. Sundström raapte zich nog een keer samen en kwam alsnog met een krachtsexplosie, waarvan niet alleen McEnroe stond te trillen, maar de hele bomvolle sporthal. De Zweed won vijf games op rij, ruim voldoende voor een staande ovatie. Göthenborg, finale Davis Cup: Zweden- Verenigde Staten 2-0; Mats Wilander- Jimmy Connors 6-1, 6-3, 6-3, Henrik Sundström-John McEnroe 13-11,6-4,6-3. Henrik Sundström kreeg het publiek in Gothenburg op de banken met zijn overwinning op John McEnroe. fotoanp LONDEN (SID) - De Britse springruiter Nick Skelton heeft tij dens het internationale concours hippique in Londen de vijfde wedstrijd voor het wereldbekerklassement in de Europese zone gewonnen. Skelton bleef in de barrage foutloos en was bovendien ruim een seconde sneller dan zijn landgenoot Michael Whi- taker. Paul Schockemöhle, die voor de verandering het top- paard Deister op stal liet en So Long bereed, werd derde na een foutloos parcours. Door deze prestatie steeg de Euro pese kampioen in het alge meen klassement naar de tweede plaats met dertien punten achterstand op Skel ton. Rob Ehrens, die vrijdag al met Oscar Drum een goede prestatie leverde, werd zater dag zevende. De Limburger was zelfs aanmerkelijk sneller dan Schockemöhle, maar maakte een springf out. Stand wereldbeker: 'l. Nick Skel ton (GBr) 62 punten, 2. Paul Schoc kemöhle (WD1) 49, 3. Michael Whi- taker (GBr) 48, 4. Willy Melliger (Zwi) en John Whitaker (GBr) 46, 6. Hugo Simon (Oos) 41, 7. Frederic Cottier (Fra) 40, 8. Thomas Früh- mann (Oos) 39, 9. Malcolm Pyrah (GBr) en Philippe Rozier 35, 11. Nelson Pessoa 24, 12. Ferdi Tyteca (Bel) 19. SYDNEY (RTR) - De 23-ja- rige Australiër John Fitzge rald heeft in Sydney het ten niskampioenschap van Nieuw-Zuid Wales op zijn naam gebracht. Fitzgerald zegevierde in de finale over de Amerikaan Sammy Giammalva: 6-3 6-3. Giammalva had in de halve eindstrijd verrassend zijn als eerste geplaatste landge noot Johan Kriek geëlimi neerd. Door deze toernooize ge schaart Fitzgerald zich bij de top-dertig van de we reldranglijst. Voor aanvang van het toernooi nam hij de 67e positie in. De uitslagen: halve finales: Sammy Giammalva (VSt) - Jo han Kriek (VSt) 5-7 6-4 6-3, John Fitzgerald (Aus) - Kevin Curren (ZAf) 4-6 6-2 6-2; finale: John Fitzgerald (Aus) - Sammy Giammalva (VSt) 6-3 6-3. De Bulgaarse Manuela Maleeva heeft zondag het internationale tennistoer nooi in Tokio gewonnen. Maleeva versloeg in de fina le Claudia Kohde uit West- Duitsland. Alleen in de eer ste set was Kohde sterker: 3- 6 6-4 6-4. Met het damestoer- nooi was een prij zenbedrag gemoeid van 300.000 dollar (ruim een miljoen gulden). De uitslagen: halve finales: Ma- nuela Maleeva (Bul) - Helena Sukova (Tsj) 6-3 6-4, Claudia Kohde (WD1) - Carling Bassett (Can) 6-2 6-3; finale: Manuela Maleeva (Bul) - Claudia Kohde (WD1) 3-6 6-4 6-4. MAASTRICHT (ANP) - Na de vierde dag hadden René Pij nen en de Australiër Danny Clark nog steeds de leiding in de zesdaagse van Maastricht. Bij de amateurs nam het Belgisch-Nederlandse koppel De Bie-Ummels in vier dagen II ronden voorsprong op het naaste achtervolgende koppel, bestaande uit Olympisch kampioen Ilegems en Coster- mans uit België. De stand: 1. Pijnen/Clark (Ned/ Aus) 276 punten, 2. Doyle/Wiggins 149, 3. Kristen/Rinklin (WD1) 277, op één ronde: 4. Frank/Schütz (Den/WDl) 276, 5. Thurau/Fritz (WD1) 201, 6. Tourne/De Wilde (Bel) 240, op twee ronden: 7. Raas/ Knetemann (Ned) 162, GORSSEL (ANP) - Henk van Spanje heeft zondag in Gors- sel de nationale tafeltennisbe ker (NTTB-cup) gewonnen. Hij behaalde acht overwin ningen uit negen wedstrijden. Bij de dames ging de Lim burg-Coupe naar Mirjam Kloppenburg, die honderd procent scoorde. De eindstanden: heren, NTTB-be- ker: 1. Henk van Spanje 8 punten, 2. Haldan 7, 3. Ron van Spanje 6, 4. Potton 5, 5. Hijne 5, 6. Jaap van Spanje 5, 7. Vlieg 3,8. Den Boer 2,9. Gootzen 2, 10. Angenent 2; dames, Limburg-coupe: 1. Mirjam Klop penburg 9 punten, 2. Judy Wil liams 7, 3. Jantien Jansma 7, 4. Gerdie Keen 6, 5. Vivian Blanc- kaert 4, 6. Ingrid van Osselaer 4, 7. Claudia Verschoor 3,8. Wilmie van Rijswijck 2, 9. Wendy van Veen 2, 10. Ria van Rijswijck 1. Willy Steures nationaal kampioen 71/2 GEMEKT (ANP) - Willy Steures, door drukke werk zaamheden geworden tot plezierbiljarter, is waaghals in het doen van voorspellingen. 1972 en 1978, de felicitaties in I ontvangst. De bezoekers, on-1 der wie Kees Rijvers, de vroe- Van onze sportmedewerker cT - Het wisselvallig ielende herenteam van VV luist zorgde afgelopen week de Hulsterse bedrijfsvolley- llcompetitie voor een verras te In twee sets slaagde VV 51.1st er in bekerhouder Nec- kernianh te kloppen, waar- rL deze formatie alleen nog „de race is voor de titel in de :°NaasttievV Hulst plaatste ach voor de volgende beker- onde het team van Wemolin. De 1 vrijw: van L evene af. N WH Voc enkelf grami toondi cheld Voor de nationale titelstrijd in het 71/2, gehouden in Ge- mert, had de 34-jarige sys teemontwerper uit Nijmegen de euvele moed zichzelf onder de kanshebbers te scharen. Het gebrek aan trainingsar beid ten spijt. De gespierde taal van Steures, zes jaar ver stoken geweest van een kam pioenschap, bleek allerminst grootspraak. Zijn onwaar schijnlijke gemiddelde van 55.55 was nog nooit op een na tionale titelstrijd behaald. Het oude record (53.84) was in bezit van Hans Vultink, in de afge lopen dagen twee keer door Steures afgedroogd. De grossier in nationale ti tels, nu al meer dan een sei zoen zonder kampioenschap, vestigde dat topaantal in ze ven partijen. Door het in Ge- mert gehanteerde groepensys- teem, verwenst door de spe lers, kwam Steures slechts zes keer in actie. Dat deed geens zins afbreuk aan de prestatie. Integendeel. Zijn voortva rendheid deed de afwezigheid van Christ van der Smissen, de titelverdediger, en Jan Ar- nouts, de Europese kampioen, vergeten. Van der Smissen speelt geen kader meer, Ar- nouts bleef thuis wegens ziek te van zijn vader. Reeds na de voorlaatste ronde nam Steures, eerder kampioen in deze spelsoort in MADONNA Dl CAMPIGLIO (AFP) - De 28-jarige Joegoslaaf Bojan Krizaj heeft zondag de slalom voor de wereldbeker in Madonna di Campiglio gewonnen. Krizaj, die begin dit jaar bij de Olympische Winterspelen in eigen land zijn supporters teleurstelde door op dit onder deel slechts zeventiende te worden, had voor de twee af dalingen langs de poortjes 1 minuut en 36,42 seconden no dig. Hij was daarmee aanzien lijk sneller dan de Liechten steiner Andreas Wenzel, die tweede werd. Het Oosteurope- se succes werd gecompleteerd door de Bulgaar Peter Popan- gelov. Pirmin Zurbriggen en Mare Girardelli, de aanvoerders van het algemeen klassement voor de wereldbeker, misten een poortje en kwamen in de uit slag niet voor. Door Rob van Deursen EINDHOVEN - Sneller dan verwacht heeft Jan Ykema de weg terug naar de top van het vaderlandse sprinten op de schaats gevonden. De jonge Fries uit Harlingen kreeg van coach Henk Gemser een vol seizoen om via het aanleren van een verbeterde techniek de risico's van zijn veelvuldig vallen uit te bannen. Gisteravond echter tijdens het eerste deel (de strijd om de Brabant-cup in Eindhoven) van de selectiewedstrijd voor de interland tegen Noorwegen en Zweden eind deze maand in Oslo - vanavond volgt de tweede wedstrijd in Utrecht - toonde Jan Ykema zich een voorbeeldig leerling. Vooral de winnende tijd van Ykema gisteravond op de 500 meter van 38.95 (tegen num mer twee Geert Kuiper 39.29) maakte veel indruk. Dat Yke ma op de 1000 meter Ben van der Feltz en Sies Uilkema als enigen voor moest laten gaan, deerde eigenlijk niemand. Niet alleen zegevierde de Fries in het totaal-klassement, maar belangrijker, hij voelde dat met zijn nieuwe schaatsstijl ook de kracht terugkwam. Jan Ykema: „Het gekke is dat ik helemaal niet het gevoel heb dat ik hard ga. Maar als je dan hier deze tijd op de sprint ziet, moet dat toch wel het geval zijn." Ykema, die tijdens de strijd om de IJsselcup nog velen voor moest laten gaan, behoort nu tot één van de zeer grote kandidaten voor de vier mans sterke sprintploeg voor de lan- den-ontmoeting in Oslo eind deze maand. „Dat is me ook beloofd. Als het hier en mor gen in Utrecht technisch goed zou gaan en ik zou me klasse ren, dan zou ik in de ploeg worden opgenomen. En geluk kig maar, want dat aanwen nen van een andere stijl is na tuurlijk leuk, maar als dat be tekent dat ik alle grote wed strijden zou missen, dan baal ik wel. Voor Berlijn zat ik er al naast en dat vind ik eigenlijk genoeg. Vanaf nu wil ik er weer volledig bij zijn", aldus Ykema, die nog wel wat kri tiek van Henk Gemser kreeg te verwerken. „Die laatste honderd meter op de sprint, die loopt nog lang niet goed. Dit is een goede tijd, maar het kan nog veel sneller. In ieder geval brengt hij nu zijn kracht veel beter over op het ijs. Er gaat niet zo veel meer verloren als in de afgelo pen seizoenen. En dat hij op de kilometer nog niet optimaal presteert, dat verontrust mij niet. Vanuit de sprint komt dat vanzelf. Zodra hij echt voor de volle honderd procent vertrouwen heeft in mijn aan pak vormt dat geen probleem meer", zo stelde Gemser in Eindhoven. Als vanavond na de strijd om de Dom-trofee in Utrecht de Begeleidings Commissie Kernploegen met Henk Gem ser overlegt hoe de ploeg voor de interland er uit moet gaan zien, zullen de sprinters meer dan waarschijnlijk geen enke le discussie opleveren. Naast Jan Ykema, Geert Kuiper en Ben van der Feltz (de drie spe cialisten op het korte werk uit de kernploeg) maakt Sies Uil kema na Eindhoven een grote kans. Uilkema eindigde gister avond in het totaal-klasse ment als vierde met achter hem een enorm gat naar de rest van de deelnemers. Uilke ma kreeg daarbij ongewild de hulp van Ron Ket. De Noord hollander werd in november nog aangewezen om het sprintga.la van West-Berlijn te 'doen' (hij verkoos echter de selectiewedstrijd voor de IJs selcup), gisteravond werd hij na twee valse starts op de 500 meter gediskwalificeerd. En daar de BCK in Haarlem, na dat damescoach Tjaart Kloos terboer probeerde alsnog Ma rieke Stam tegen de selectie afspraken in binnen zijn ploeg voor Groningen van afgelopen weekeinde te loodsen, bleek consequent de op schrift ge stelde procedure te blijven volgen, kan Ket het verder vergeten. Groter liggen de problemen vanavond in Utrecht bij de all-rounders. De vier die zich automatisch via het eindklas sement over de Brabant-cup en de Dom-trofee plaatsen voor de landen-kamp liggen vrij duidelijk. Dat zullen - ijs en weder dienende - Hilbert van der Duim, Hein Vergeer, Frits Schalij (alle drie uit de kernploeg) plus Harm van der Pal zijn. Voor de plaatsen vijf en zes in Oslo zijn echter veel kandidaten. Zeker zes schaat sers maken op die posities nog een kans, met als meest opval lende feit, dat Robert Vunde- rink haast zeker buiten de boot zal vallen. Door het ontbreken van een tien kilometer in de aanloop naar het landenduel en zijn gisteravond ook weer zwakke sprint (tiende in 41.26) krijgt de schaatser uit Raalte nau welijks de kans zijn op de 500 meter opgelopen achterstand goed te maken. Van de kern ploeg zitten verder Emiei Hopman (wel een persoonlijk record op de sprint met 41.02) en Henk Groen op de schop stoel. Vanuit de gewesten zul len Erik Stecher, Egbert Post en Leo van Geest vanavond in Utrecht een aanval doen op hun posities. De uitslag: 1. Bojan Krizaj (Joe) 1.36,42 (47,74-48,68), 2. Andreas Wenzel (Lie) 1.37,05 (47,94-49,11), 3. Peter Popangelov (Bul) 1.37,24 (47,88-49,36), 4. Ingemar Stenmark (Zwe) 1.37,27 (48,56-48,71), 5. Tho mas Stangassinger (Oos) 1.37,35 (48,37-48,98). Algemeen klassement: 1. Pirmin Zurbriggen (Zwi) 84 punten, 2. Mare Girardelli (Lux) 70, 3. Robert Erlacher (Ita) 58, 4. Max Julen (Zwi) 45, 5. Martin Hangl (Zwi) 40. Slalom-wereldbeker: 1. De Chiesa (Ita) 35, 2. Bojan Krizaj (Joe) en Andreas Wenzel (Lie) 32. De Westduitse Marina Kiehl was zaterdag winnares bij de voor de wereldbeker tellende reuzeslalom van Madonna di Campiglio. De negentienjarige Kiehl had voor de twee manches een tijd van 2 minuten 49,65 secon den nodig, 92-honderdste min der dan de Zwitserse Maria Walliser. Zoe Haas, ook een Zwiterse, werd derde. De uitslag: 1. Kiehl (WD1) 2.49,65, 2. Walliser (Zwi) 2.50,57,3. Haas (Zwi) 2.50,67, 4. Kirchler (Oos) 2.41,12, 5. Armstrong (VSt) 2.51,37. Klassementen wereldbeker: alge meen: 1. Kiehl 67 punten, 2. Hess (Zwi) 59, 3. Oertli (Zwi) 54; reuzes lalom: 1. Kiehl en Walliser 40, 3. Hacher (WD1) 30. De Oostenrijker Andreas Felder heeft zijn positie in de strijd om de wereldbeker ski springen verstevigd. Felder won zaterdag in Lake Placid de wedstijd op de Olympische 90-meterschans. De Tsjechoslowaak Jiri Parma eindigde als tweede, derde werd de Oostenrijker Ernst Vittori. In het klasse ment heeft Felder na drie wedstrijden al een ruime voorsprong. De uitslag: 1. Felder (Oos) 225,5 punten (115,5 115 meter); 2. Parma (Tsj) 217; 3. Vittori (Oos) 214,1; 4. Puikkonen (Fin) 205,7; 5. Nykianen (Fin) 203. Stand wereldbeker: 1. Felder 75 punten; 2. Vittori 45; 3. Puikkonen 44. De Oostenrijker Helmut Höflehner heeft zaterdag in Val Gardena de eerste afda ling voor de wereldbeker ge wonnen. De 25-jarige Höflehner ver wees de Zwitser Conradin Ca- thomen naar de tweede en zijn landgenoot Peter Wirnsberger naar de derde plaats. De uitslag: 1. Höflehner (Oos) 2.06,82, 2. Cathomen (Zwi) 2.07,66, 3. Wirnsberger (Oos) 2.08,25, 4. Gat- terman (WD1) 2.08,34, 5. Alpiger (Zwi) 2.08,42. De stand: 1. Zurbriggen (Zwi) 84, 2. Girardelli (Lux) 70, 3. Erlacher (Ita) 58. gere oefenmeester van de voetbalbond, bleef daarmee een spannende slotpartij be spaard. Het onderstreepte te vens de overmacht van de nieuwe kampioen, die een ver klaring voor de opleving in zijn spel, al eerder zichtbaar tijdens de landenvijfkamp in Amersfoort, schuldig bleef. Het zelfvertrouwen van Steures werd gesterkt door een grote overwinning (250 om 46 in vijf beurten) in de ope ningspartij tegen Jos Bongers die, ondanks het moyenne van 31.84, werd uitgeschakeld voor de finalegroep, waartoe jonge ren als Raymond Burgman en Harrie van de Ven wel door drongen. „Die eerste partij was doorslaggevend voor het verdere toernooiverloop", t dus Steures. Bevrijd van persoonlijke zakenlijke problemen, het toernooi in de eerste plaats be schouwend als uitje, was hel spel van de doodkalm ogende biljarter nadien zo zeker maar enigszins kon. Zijn middelde was zelfs nog aan zienlijk hoger geweest als hij in de eerste partij tegen Vul-| tink, met nog één punt te de speelbal wat voorzichtiger I had geraakt. Dat kostte hem zelfs nog een extra beurt Maar het spel van Steures stond dergelijke foutjes ta[ Hij herstelde ze immers met een. Regelmatig lagen de bal len verspreid over de tafel I „Dat ligt in mijn speelstijl op-1 gesloten. Het 71/2 is een soort, waarin je veel kunt her-| stellen", aldus Steures, hoopt op wat meer vrije tijd in de toekomst, want een plezier biljarter als nationale kam pioen, met een recordgemid delde als versiering, blijft een| unicum. Uitslagen groep A Vultink250 5 50.0 Bongers118 5 23.6 ltö| JL fitDjpl m Spelmoment uit de volleybaltopper aanvaller van het Axelse Voorwaarts Koorevaar Vultink 24 5 4.8 IS 250 5 50.0 145 Eindstand groep A Steures6 44.11lï? Vultink4 31.42 Bongers2 31.84 Koorevaar0 11.86 Uitslagen groep B Van de Ven250 7 35.7113! Vet104 7 14.85 8 Van Deventer250 8 31.25 Burgman88 8 11.00 33 Eindstand groep B Van de Ven5 27.27 131 Burgman2 24.50 Vet2 23.66 Van Deventer2 18.19 154 Uitslagen finalegroep Vultink250 Van de Ven212 Steures250 Burgman145 Steures250 Van de Ven111 7 35.71 11 7 30.29 1» 3 83.33 19 3 48.33 S 4 62.50 1® 4 27.75 9 Burgman250 10 25.00 Vultink203 10 20.30 Steures... Vultink.. 250 3 63.33 IS 70 3 23.33 Burgman250 9 27.77 jj Van de Ven250 9 27.77 1» Eindstand finalegroep Steures6 750 10 151 75J Burgman3 645 22 73 293' Vultink2 523 20 92 26" Van de Ven1 573 20 164 28.® Verdere uitslag Bongers2 414 13 223 31* Vet2 497 21 99 23.» Van Deventer.... 2 473 26 156 1RJ Koorevaar0 178 15 65 11" Van onze sportredactie EINDHOVEN - De Noors schaatsbond heeft voor <1' eigen kernploegen een extra trainingskamp in het Zuid' duitse Inzeil ingelast om d' top toch de kans te geven 2 naar behoren voor te bereide11 op de interland tegen Neder land en Zweden op 29 en 30 de cember. Dit in verband met het té dat er in Noorwegen nog ijs op de natuurbanen ligt. TERNEUZEN - Aan de kop ran de klassering in de eerste Was van het Terneuzense zaalvoetbal veranderde er af gelopen week weinig. Zowel Kravo als ABN won gemakke lijk in doelpuntrijke duels van respectievelijk Goalgetters I en Philips 1. Wel is door de nederlaag ran Goalgetters 1 de afschei ding tussen het leidende twee tal en de rest van de ploegen au vier punten geworden. In de derde klas moest Terneuzen zijn tweede verliespunt in- tasseren. Tegen het eveneens loog geklasseerde RIO/Yugo verd gelijk gespeeld. c Uitslagen eerste klas: ABN- hihps 1 6-3, OAZ-Witte/Boussen !-!. Goalgetters 1-Kravo 3-6, Vol- reifers-Van der Poel 4-5, Terneu- ®n l-Gemeente 1 4-2. Derde klas: pstuif-Dow 3 1-4, Terneuzen 3- KIO/Yugo 3-3, Fat Freddy-Den ivixfL heete 7-4, Dow 2-RlO/ i 1 a. 4~^' Excelsior-Belastingen 2 "l.Atdora Boys-Sneldienst 2-3. A,/.,and eerste klas: Kravo 10-17, AHN 10-17, Goalgetters 3 10-13, van der Poel 10-12, FSV 9-11, Ge- KJeente 1 10-10, Terneuzen 1 10-9, 7V,?.10"9' Voltreffers 10-8, NSM 9- Witte/Boussen 10-5, Philips 1 10- £rde klas: Terneuzen 3 10-18, rat Freddy U-17, PSV 10-15, RIO/ '"'Ui- Goalgetters 2 11-15, ■terneuzen 2 10-14, Stoffels 10-13, ff,,'1 r-ngel/Scheele 12-11, Excelsior I, 1°. Sneidienst 10-9, RIO/DTS 2 u-9. Belastingen 2 11-6, Dow 3 10- tu fi°m Boys 10"4'Dow 2 n"4'In" SAS sprc leid com VÉ haak krap Rese tijdig een pine stan tot 6 In kopl tegei De F goed ning en D Ui da-PI 2 5-1 VV P 9-3, I 12-6. CPC kreet 4, Ca Phili CSM St; Rijm 13-17 13-17 Oedt HO'8 Twe» - Het Axelse zaalvoet- _a' s'ond afgelopen week in ej teken van het bekervoet- Opvallend was het aantal Punten dat werd gescoord. c meeste treffers kwamen op wam van De Pooter, dat elf t ii-raa'c kegelde. Ratjetoe en Wapen van Axel/Kesbeke Kwamen elk aan acht treffers, Gro geni rass pooi doel D zich Smu roos ront U Van 3-5, Man Groc Reiz ders Eloc Wa| Axe

de Stem | 1984 | | pagina 14