•erg leek. Geen medaille voor hockeyteam F ortuna schrikt van Everton Bellaart: ^Toernooi geslaagd' •«n Erik-Jan van dén Boogaard, 'supersub' van PSV EC-loti Australië wint Champions Trophy Menno Oosting in halve finales MARCEL SCHENK ÉÉN DUEL AAN DE KANT Sterke start Steures in NK 71/2 In. /ormen die deaalhypotheek entegarantie en a aflossen. )g: 1%. De Ideaal- itheekvoor u. kom dan langs in. Wij sturen u e Spaarbank, I Marathonzege Ruitenberg Zesdaagse Maastricht Wielrenner Fernandez verongelukt Slalomzege van Tlalka Van der Meer stopt bij AZ Iderland, Inal. Éernationale Jar vindt lien. jelen. Iris met It geschetste arden en |5 jaar oud pag met u in f voorzien van vermelding aentsgroep u It, gelieve u te rders J.H.G.G. ST-15-12J Van onze speciale verslaggever KARATSJI - Het Nederlands hockeyteam is in het toernooi om de Champions Trophy toch buiten de medailles gebleven. Door een uitermate slecht begin in de vijfde en laatste wedstrijd, tegen Groot-Brittannië, verloren de Nederlandse heren met 1-3. Daardoor was het brons voor de Britten, die op de Olympi sche Spelen ook al dat eremetaal pakten. Ne derland werd vierde met een score van vijf tig procent: vijf punten uit vijf duels. De Nederlandse spelers stonden al om zes uur in de ochtend, drie uur voor het begin van de wedstrijd, op om voldoende tijd te hebben voor het ontbijt en de voorbereiding. Dat was trouwens nog een half uur later dan de Britten, die al om half zes werden gewekt. Of het daaraan lag, zal wel altijd een myste rie blijven, maar de Britten, die in Los Ange les Oranje de weg naar de halve finales ver sperden, toonden zich direct na het begin veel meer uitgeslapen en geslepener dan de tegen de nog laag staande zon knipperende Neder landers. Al in de derde minuut gaf de uiterst ge vaarlijke spits Kerly zijn ploeg de leiding met een halfhoge stuiterbal. Binnen tien mi nuten was het reeds 0-3. Eerst scoorde Cat- trall in de rebound van de enige strafcorner, die Groot-Brittannië in de hele wedstrijd te nemen zou krijgen. Vervolgens zette links buiten Duthie de uitgelopen Bos simpel op het verkeerde been. Tot de rust kon Oranje zich niet over de tegenslag heenzetten. In de tweede helft liet Nederland zien er op gebrand te zijn zoveel mogelijk van de wed strijd te redden. Een gevolg van de verhoogde inzet was ook dat het treffen een steeds grim miger karakter kreeg. Toch slaagde Neder land er na rust in de Britten op eigen helft vast te pinnen. Bos kreeg hooguit nog twee ballen te verwerken. Het enorme overwicht leverde uiteindelijk slechts één doelpunt op. In de 46e minuut slaagde Van Grimbergen er in, na een vrije slag van Den Hartog, de ook nu weer voor treffelijke doelman Ian Taylor te passeren. Meer dan 1-3 zat er voor Nederland niet in. Heijn kon zijn aanspraken op de eerste plaats op de topscorerslijst geen moment waarma ken en ook Parlevliet kon als invaller voor Volkers geen nieuwe impulsen aan de aanval geven. NEDERLAND - GROOT-BRITTANNIË 1-3 (0-3). 3. Kerly 0-1, 5. Cattrall 0-2, 10. Duthie 0-3, 46. Van Grimbergen 1-3. Scheidsrechters: Meredith (Aus) en Benito (Spa). Toeschouwers: 800. Opstelling Nederland: Bos; Klaassen, Kooyman, Kossen en Van Stekelenburg; Steens, Den Hartog en Diepeveen; Volkers (Parlevliet), Heijn en Van Grimbergen. GEMERT (ANP) - Voor Willy Steures is biljarten een plezie- re tijdsbesteding geworden. Toernooien beschouwt hij als een prettige afleiding voor de drukke werkzaamheden als systeemontwerper. Voor de nationale titelstrijd in het 71/2, zijn favoriete spelsoort, had Steures, woonachtig in Nijmegen, de keu in veertien dagen slechts één keer uit de foudraal gehaald en in elkaar geschroefd. Dat was voor een wedstrijd in de driebanden competitie. Desondanks maakte de 34- I jarige speler op de eerste dag I van het titeltoernooi in het Brabantse Gemert een uitste kende indruk. Overwinningen tegen Jos Bongers (in vijf beurten) en Hans Vultink (in j zeven keer) maakten hem tot een onverwachte favoriet. Uitslagen (achtereenvolgens caramaboles, beurten, hoogste serie, gemiddelde): Groep A I Steures250 5 174 50.00 Bongers46 5 18 9.20 I Vultink.. 250 7 109 35.71 I Koorevaar109 7 65 15.55 I Steures250 Vultink97 178 35.71 39 13.85 223 83.33 33 15.00 I Bongers250 3 Koorevaar45 3 Groep B [Van de Ven250 11 123 22.72 I Van Deventer... 170 11 70 15.45 Burgman250 Vet.143 Vet250 Van Deventer... 53 Van de Ven250 Burgman250 97 35.71 85 20.42 99 35.71 31 7.57 71 27.77 92 27.77 HAARLEM (ANP) - Henri Ruitenberg heeft vrijdag avond op de kunstijsbaan van Haarlem de vierde etappe ge wonnen van de marathon-zes- daagse. De schaatser uit Olde- broek legde de 115 ronden af in 1 uur, 8 minuten en 31 secon den. Hij versloeg in de eind- sprint Jos Pronk en Jan Kooi man. Door deze zege heeft Rui- tenberg ook de eerste plaats overgenomen in het algemeen I klassement, al moet hij Kooi man naast zich dulden. De uitslag: 1. Henri Ruitenberg (Olde- Sroekl 115 ronden in 1.08.31, 2. Jos Pronk (Oostgraftdijk). 3. Jan Kooiman (Am- I merstol). 4 Jos Niesten (Heemskerk), 5. Dirk Maarssen (Rijsenhout), 6. Henk I Portengen (Nederhorst den Berg), 7. Gert I Jakobs (Emmen), 8 Wim Vos (Kocken- I gen), 9 Co Giling (Warmenhuizen), 10. Jan Kroon (Abcoude). Stand: 1 Henri Ruitenberg en Jan Kooi- I ïïs" pcnten. 3. Jos Pronk 49, 4. Dirk I Maarssen 47, 5. Albert Bakker en Co Gi- I ung 43. ■RsttSKaHBaa 'Wie heeft het beter dan ik?' Door Chris van Nijnatten EINDHOVEN PSV-spits Erik- Jan van den Boog aard heeft enige moeite met de luxe van een basisplaats in het eerste elftal van zijn club. Althans, zo lijkt het. Vorig jaar speelde hij zeven keer vanaf het eerste fluitsignaal mee. Aanvankelijk ging dat goed, hij scoorde bijvoorbeeld een hattrick tegen PEC Zwolle, maar hij verspeelde zijn vaste stek vanwege een ge staag groeiend verlies aan scherpte. „Hij ge loofde het allemaal wel", herinnert trainer Jan Reker zich. In de eerste thuiswed strijd van dit seizoen, PSV - FC Groningen, genoot hij weer het vertrouwen van oefenmeester Jan Reker en prompt ging het fout. Hij liet zijn directe tegenstan der Erwin Koeman teveel vrijheid en had daarom een aanzienlijke bijdrage in het eerste verliespunt van de Eindhovenaren. Sindsdien acteert Van den Bogaard nog slechts als in valler. En wat voor één. In Engeland zou een dergelij ke invaller het predikaat 'supersub' opgeprikt krij gen. Vooral de laatste we ken scoort Van den Boog aard meteen nadat hij in het veld is gekomen. De 20-jarige inwoner van Geldrop weet niet of hij blij moet zijn met zijn nieuwe image. „Je streeft naar een vaste plaats. Maar op deze manier vind ik het natuurlijk ook leuk. Scoren als je er net in staat, dat geeft een gewel dige kick." Zondag speelt PSV in Amsterdam de topper te gen Ajax. Die wedstrijd is van kapitaal belang voor de club van de gloeilam penfabriek. Er moet ge wonnen worden om het gat 'Supersub' Erik-Jan van den Boogaard oog en oog met PEC-doelman Piet Schrijvers, die hij vorig seizoen liefst driemaal passeerde. - fotoanp met koploper Ajax niet te groot te maken. Bovendien rust op PSV de verant woordelijkheid voor het voorkomen van een kleur loze competitie; als er in Amsterdam verloren wordt, lijkt het spel ge speeld. Dan gaat de lands titel zo goed als zeker naar de hoofdstad en mag de subtop slechts om de krui mels strijden. Van den Boogaard hoopt dat hij speelt. „Het liefst zou ik spelen met op rechts René van der Gijp en links Tho- resen. Ik denk echter dat Reker de voorkeur geeft aan Kenneth Brylle. Mis schien mag ik invallen." Van den Boogaard kent als geen ander de specifie ke problemen van een in valler. „Je moet zonder bij - hoorlijke warming-up meteen in een hoog tempo meedraaien. Dan ben je na een kwartier helemaal ka pot. Bovendien sta je onder zware druk; in een korte tijd moet je je waarmaken. Dat geldt vooral voor mij, sinds ik een naam als 'pinchhitter' heb gekregen. Van de andere kant heeft het lot van een wisselspe ler ook voordelen. De ver dedigingen waartegen ik in het veld kom, raken on middellijk in paniek. Ik kan op mijn gemak ver warring stichten, omdat het in de eerste minuten aan een bewaker ont breekt. In die periode sla ik mijn slag." Amper een maand gele den oefende PSV-trainer Jan Reker forse kritiek uit op jonge voetballers in het algemeen en jonge PSV- ers in het bijzonder. Reker verweet de jeugdigen een gebrek aan mentaliteit en wilskracht. Hij verdacht ze zelfs van luiheid en vond dat ze te weinig met voet bal bezig waren. „Daar heb ik een week of drie geleden met mijnheer Reker over gepraat", aldus Van den Boogaard. „Na afloop wa ren we geen van beiden te vreden. Ik kan vreselijk nijdig worden als er van me gezegd wordt, dat ik te weinig aandacht geef aan voetbal. Het houdt me ieder uur van de dag bezig. Pal na dat gesprek met Re ker had PEC Zwolle be langstelling voor me. Die club trok me wel, want er bestaan daar bij sponsor Maarten Eibrink ambi tieuze plannen met PEC. Die club leeft. PSV vroeg echter te veel voor me. Vervolgens ben ik maar keihard gaan trainen en intussen heb ik alweer een paar keer voor PSV ge scoord. Dat is nou voetbal, niets is voorspelbaar." De jonge PSV-er haalde anderhalf jaar geleden zijn Atheneum-diploma. Een opleiding, hij beaamt dat zelf, die bij velen de inlei ding vormt tot een univer sitaire of andere studie. „Bij mij niet. Ik heb het goed zo. Wie heeft het nu beter dan ik? Ook al brand ik over een paar jaar af, dan kan ik altijd nóg een studie beginnen. Nu telt voor mij alleen het voetbal. Het verveelt me nog steeds niet." Toch zegt hij voetbal te kunnen relativeren. „Ik laat me niet meer van de wijs brengen door een paar foutjes. Als je zo'n instel ling niet hebt, word je gek. Luttele centimeters kun nen bepalend zijn in het le ven van een spits. Gaat een bal net naast, dan vindt het publiek dat je faalt. Een paar jaar geleden lag ik daar wakker van en raakte op de training zelfs geen skippy-bal meer. Dat is nu over, ik ben wat koeler ge worden." Het contract van Van den Boogaard loopt aan het eind van dit seizoen af. Hij laat geheel in het mid den wat er dan gebeurt. „Een avontuur in het bui tenland, in Italië of Spanje, dat trekt me wel. Maar ik geloof niet dat ze daar nu al op mijnheer Van den Boogaard zitten te wach ten. Ik zal nog wel wat meer moeten laten zien. Het lijkt me prachtig in het zuiden, met al die volle stadions. Als je dan een goal scoort, kun je nog eens exploderen. Ik kan me voorstellen dat je daar na een doelpunt over de recla meborden heen naar het publiek rent. Hier vind ik dat wat moeilijker. De am biance, hè. Om nu tegen Rijnsburgse Boys door het lint te gaan, is wat over dreven. Maar in een vol Ajax-stadion, als ik daar scoor, dan spring ik een gat in de lucht." 36, TEL: 01180-2875L I ZURICH (ANP) - Fortuna Slt- »rd zal het Europese bekera- vontuur in maart vrijwel ze- km afsluiten tegen Everton. De koppeling aan de Engel- Ise bekerhouder was bepaald imet de grootste wens van de Limburgers. Onmiddelijk na net bereiken van de laatste ac"t werd duidelijke voorkeur [uitgesproken voor Larissa uit Griekenland, dal echter nu de ijPr'ngPlank van Dynamo (Moskou vormt naar de halve Ihnales. Na KB Kopenhagen en Wis- Krakov ontmoet Fortuna I oittard eindelijk wel een echte bekerwinnaar. Onder leiding van manager Howard Kendall versloeg de club uit Everton op 19 mei op Wembley in de Cup Final Watford met 2-0. Jarenlang ging het niet zo best met Everton. De in Goodi- son Park spelende club slaag de er maar niet in uit de scha duw te komen van Liverpool, dat nationale en Europese triomfen aaneenreeg. De be kerwinst - de vierde in de his torie van de in 1878 opgerichte club - gaf aan dat Everton aan de beterende hand was. Mo menteel is van een plekje in de schaduw geen sprake meer. Voor Manchester United en Arsenal is Everton, zeven keer landskampioen, de trotse lijst aanvoerder in de eerste divisie van de Engelse league. Negen keer kwam Everton uit in een Europees bekertoer nooi. Het laatste optreden (sei zoen '79/'80) verliep niet bij zonder succesvol. Al in de eer ste ronde werd de ploeg uitge schakeld; via twee keer 1-0 plaatste Feyenoord zich voor de tweede ronde. Dit seizoen elimineerde Everton achter eenvolgens University College Dublin (0-0 en 1-0) en Inter Bratislava (3-0 en 1-0). Fortuna-trainer Bert Ja cobs heeft er voorlopig nog geen behoefte aan een kijkje te nemen bij Everton. „We heb ben nog bijna drie maanden te goed. Als ik februari ga, is dat vroeg genoeg. Tegen Everton zal onze werkzijze er op ge richt zijn de uitwedstrijd zon der al te veel kleerscheuren door te komen. Doorgaans geef ik er de voorkeur aan sterkere tegenstanders eerst thuis te ontmoeten. Maar erg veel maakt dat niet uit. Je moet de zaken in de volgorde van op komst behandelen". Europa Cup 1 Austria Wien (Oos) - Liverpool (Eng), Ju- ventus (Ita) - Sparta Praag (Tsj), Bor deaux (Fra) - Dne- propertrovski (Sov), 1. IFK Göteborg (Zwe) - Panathinai- kos (Gri). Europa Cup 2 Everton (Eng) - For tuna Sittard (Ned), Larissa (Gri) - Dy namo Moskou (Sov), Bayern München (WD1) - AS Roma (Ita), Dynamo Dres den (OD1) - Rapid Wien (Oos). Europa Cup 3 Manchester United (Eng) - Videoton (Hon), Zeljeznicar Serajevo (Joe) - Dy namo Minsk (Sov), Inter Milan (Ita) - 1. FC Köln (WD1), Tot tenham Hotspur (Eng) - Real Madrid (Spa). ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft deze week de volgende straffen uitgesproken: H.J. van Dijk (FC Groningen), R. van den Berg (Sparta), H. van Kapel (SVV), H. Testalamuta (FC Utrecht), D. Boelte (DS'79), G. Dijkstra (Willem II), W. Carbo (FC Twente), M. Schenk (RBC), E. Nandlall (FC Utrecht), J. Edelbloedt (Helmond Sport), M. Metgod (Haarlem), J.W. Goote (Cambuur) en W. Wouterse (NEC) allen een wedstrijd geschorst; U. Wilson (Willem II) twee wedstrijden geschorst. Van onze speciale verslaggever KARATSJI - Het gebruikelijke langdurige gebed voor de slot wedstrijd heeft het Pakistaanse hockeyteam vrijdag voor onge veer 30.000 toeschouwers in Karatsji niet de zo vurig gewenste herovering van de in 1981 aan Nederland verloren Champions Trophy gebracht. Net als vorig jaar zegevierde Australië met negen punten uii vijf wedstrijden. De Australiërs namen met 2-0 revanche voor het voor hen zo teleurstellende verlies van 0-1 in de halve finales van de Olympische Spelen. Birmingham en Patmore gaven Pa kistan de genadeslag. Wat de Pakistani ook probeerden, ze slaagden er niet in de uitstekend georganiseerde Australische defensie tot fouten te verleiden. Na bijna een half uur werd zelfs aanvoerder Manzoor Hussain gewisseld voor zijn jongere broer Maqsood Hussain. Maar ook dat mocht Pakistan niet baten. In de slotfase was Pa kistan gehandicapt, omdat de Westduitse scheidsrechter Seidler Hassan Sardar wegens spelbederf voor zes minuten naar de kant stuurde. Van onze speciale verslaggever KARATSJI - Ondanks het verlies in de laatste wed strijd tegen Groot-Brittannië (1-3), waardoor Neder land vierde werd, bleef in het Oranje-kamp het tevre den gevoel de overhand houden. „Het is natuurlijk jammer, dat we het toenooi met een domper hebben afgesloten", zei de 33-jarige Joost Bellaart, die in Karatsji na twee wed strijden tot hoofdcoach werd gebombardeerd, omdat Wim van Heumen na het overlijden van zijn moeder naar huis ging. „Over het geheel geno men is het toernooi toch heel erg geslaagd voor deze ploeg. Dit was volgens mij de best mogelijke selectie, die er geko zen kon worden. Ook met een behoorlijk aantal nieuwelin gen heeft Nederland de aan sluiting weten te behouden. Met uitzondering van de wed strijd tegen de Britten, die nu een wat wrange nasmaak geeft, is er goed gepresteerd". Volgens Bellaart bleek in de beginfase tegen de Britten, die binnen tien minuten met 3-0 voor stonden, overduidelijk dat de huidige spelersgroep ervaring te kort komt. „An ders was het nooit zo ver geko men. De Britten kregen, net als in Los Angeles trouwens, veel te veel ruimte. Ze konden te ver opkomen. Nederland was na het eerste doelpunt niet in staat het spel naar zich toe te trekken. Van enige har monie was geen sprake meer. MAASTRICHT (ANP) - De Deens/Westduitse combinatie Gert Frank/Horst Schutz had vrijdagavond om 22.00 uur na de eerste koppelkoers met 93 punten en een ronde voor sprong de leiding in de zes daagse van Maastricht. De stand: I. Frank/Schutz (Den/WDl) 93 punten, op een ronde: 2. Pijnen/Clark (Ned/Aus) 79, 3. Doyle/Wiggins (Eng/ Aus) 74, 4. Thurau/Fritz (WD1) 73, 5. Tourne/De Wilde (Bel) 48, 6. Kristen/ Rinklin (WD1) 39, op twee ronden: 7. Raas/Knetemann (Ned) 59, op drie ron den: 8. Oosterbosch/Hermann (Ned/Lie) 37, op vijf ronden: 9. Groen/Elshof (Ned) 45, 10. Debosscher/Dill-Bundi (Bel/Zwi) 50. En dat was juist de kracht van onze ploeg in de voorgaande wedstrijden". „Het is te hopen dat er een paar spelers boven komen drijven", had Wim van Heu men voor het begin van het toernooi gezegd. Die wens is in zoverre ij del gebleken, dat er in Karatsji geen echte sterren zijn opgestaan, waar jaren op geteerd zou kunnen worden. Wel hebben enkele jongeren aangetoond erbij te horen. Bo vendien heeft Van Heumen, ook al is het dan deze keer ge deeltelijk uit de tweede hand, kunnen constateren, dat de kloof tussen Jong Oranje en de A-selectie helemaal niet zo onoverbrugbaar is ais hij al tijd gedacht heeft. (ADVERTENTIE) INFORMA ELV. computer-serviceburo BOEKHOUDING Engelsestraat 27, Bergen op Zoom ^TeU)164C^5300 ^^^^^p LEIDSCHENDAM (ANP) - Menno Oosting heeft vrijdag de halve finales bereikt van het tennistoernooi om de Ne derlandse indoor-titel. Hij won van Bart Theelen, die hardnekkig tegenstand bood, maar geen enkele game maak te: 6-0 6-0. De als tweede geplaatste Ton Sie drong door tot de hal ve eindstrijd ten koste van Frits Don. Bij de tennissters hebben de kwartfinales ook geen verras singen opgeleverd. Het top- kwartet Marcella Mesker, Na nette Schutte, Karin Moos en Marianne van der Torre drong vrij gemakkelijk door tot de voorlaatste ronde. Uitslagen kwartfinales: dames: Marcella Mesker - Nicole Rooymans 6-1 6-2, Na nette Schutte - Nicole Jagerman 6-4 6-2, Karin Moos - Mariette Pakker 6-3 6-3, Marianne van der Torre - Ingelise Drie huis 7-5 6-2; heren: Menno Oosting - Bart Theelen 6-0 6-0, Johan Vekemans - René Moos 6-1 7-6, Wim Groeneveld - Christiaan Feenstra 6-3 6-3, Ton Sie - Frits Don 6-4 6-3. Claudia Kohde heeft vrijdag de halve finales bereikt van' het tennistoernooi in Tokio. De 21-jarige Westduitse, die als eerste is geplaatst, werd in de kwartfinales weliswaar op de proef gesteld door de Ameri kaanse Barbara Potter, maar won uiteindelijk in drie sets: 6-3 6-7 6-3. Kohde komt in de halve eindstrijd uit tegen de Canadese Carling Bassett, die geen moeite had met Lisa Bonder. In de andere halve fi nale staan Helena Sukova en Manuela Malejeva tegenover elkaar. Uitslagen kwartfinales: Claudia Kohde (WD1) - Barbara Potter (VSt) 6-3 6-7 6-3, Carling Bassett (Can) - Lisa Bonder (VSt) 6-3 6-2, Helena Sukova (Tsj) - Gigi Fernandez (PuR) 7-6 4-6 6-4, Manuela Malejeva (Bul) - Caterina Lindquist (Zwe) 6-2 4-6 6-2. ARANDO DE DUERO (AFP) - De Spaanse wielrenner Alber to Fernandez is vrijdag veron gelukt. De 29-jarige wielren ner en zijn echtgenote waren betrokken bij een auto-onge luk, nadat hij de prijs voor de Spaanse wielrenner van het jaar in ontvangst had geno men. Ook de vrouw van Fer nandez kwam om het leven. Fernandez eindigde in de Ronde van Spanje als tweede. In 1983 werd hij zowel in de Ronde van Italië als in de Ronde van Spanje derde. MADONNA Dl CAMPIGLIO (ANP) - De Poolse Dorota Tlalka heeft vrijdag de tweede slalom voor de wereldbeker gewonnen. Tlalka zegevierde in Madonna di Campaglio. Met een tijd van 1 minuut 47,90 seconden over twee man ches verwees Tlalka de Zwit serse Brigitte Gadient naar de tweede en de Francaise Christelle Guignard naar de derde plaats. De uitslag: 1. Tlalka (Pol) 1.47,90, 2. Ga- dient (Zwi) 1.48,36, 3. Guignard (Fra) 1.48,57, 4. Pelen (Fra) 1.48,58, 5. Charvato- va (Tsj) 1.49,13. ALKMAAR (ANP) - Richard van der Meer beëindigt met onmiddellijke ingang zijn ac tiviteiten als voetballer bij AZ'67. Dat besluit viel vrijdag na een gesprek tussen het be stuur van de Alkmaarse eredi visieclub en Van der Meer. Van der Meer, in het dage lijks leven directeur van twee bedrijven, voetbalde dit sei zoen met tegenzin. Ook de drukke werkzaamheden in zijn bedrijf zijn aanleiding voor de ingrijpende beslissing van de 24-jarige voetballer uit Roelofarendsveen. Beide par tijen zijn overeengekomen in de tweede helft van januari het beëindigen van het con tract nader te bespreken.

de Stem | 1984 | | pagina 7