MAFIA IN TOGA OP SICILIË Rabobank Q wapene] Z-Afrika Kiesvoor zekerheid op lange termijn. De Rabobank Rente Stabiel Hypotheek de rente-schokken op. Daait de rente naar 50/0 D I ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 ■EXTRA OP ZATERDAG- Het principe van de Rente Stabiel Hypotheek is simpel. Stel dat de hypotheekrente op het moment van afsluiten 8% is. Zolang de hypotheekrente tussen de 6% en 10% blijft, gebeurt er met uw rente niets. Stijgt de rente naar 11%, dan wordt uw rente 9%. ïrnnnf M ijay hnrr Daalt de rente weer tot 10%, dan vai 151 jv/jaai icu 15 gaat uw rente weer naar 8% dan wordt uw rente 7%. Zo vangt de unieke Rente Stabiel- Hypotheek 30 jaar lang de rente- schokken op. Bij maandbetaling en gemeente garantie is de adviesrente 8,3%. Kies voor zekerheid op lange termijn. Maak een afspraak met de hypotheek-adviseur van de Rabobank. Hij geeft u een advies op maat en kan u precies vertellen wat de voorwaarden van uw eigen Rabobank zijn. geld en goede raad Doden 'Los Vast' PAPIER VOOR UW PEN Fijne mensen Bende LOSSE FLODDERS T7 7ATERDAG 15 DECEMBER BERT VAN VELZEN Drie agenten gewond in Madrid Commissie heft onschendbaarheid Lambsdorff op Hypotheekrente per 11 dec. 1984 -raad b T11 Vrijspraak voor drie ton (Van onze correspondent in Rome, Cees Manders) ROME - Rechtbankpre sident Peracchio was afgelopen dinsdagoch tend in het Paleis van Justitie van Catania (Si cilië) juist bezig recht te spreken in een zaak te gen enige delinquenten, toen plotseling twee po- litie-officieren de rechtszaal binnen kwa men. Ze legden een arrestatiebevel bij de edelachtbare neer. De rechter schorste daarop de zit ting en liet zich gevankelijk wegleiden. Italiaanse rechtszalen heb ben al veel spektakel gebracht, maar zo'n arrestatie van de rechter zelf was tot nog toe uitzondering. Rechter Pietro Peracchio is gearresteerd op beschuldiging van bevoordeling van de ma fia, in opdracht en ten behoeve van de beruchte bende van Santapaola (een grote Fiat dealer in Catania) zou hij en kele huurmoordenaars hebben vrijgesproken. Rechter Peracchio is in goed gezelschap. Dinsdag heeft de politie ook zijn 'superieur', de president van het Catanese gerechtshof, Aldo Vitale in de boeien geslagen. Vitale had al enkele weken huisarrest, om dat hij voorlopige invrijheids tellingen zou hebben verkocht voor vijf miljoen lire per stuk 10.000). De beschuldiging die er nu aan is toegevoegd, luidt: vrijspraak van moordenaars van de mafia, tegen betaling. De moord op gendarmerie-generaal Dalla Chiesa (1982) was het werk van de Santapaolo- bende. Santapaola Peracchio en Vitale zijn overigens niet de enigen die de Catanese vrouw Justitia heb ben misbruikt. Op 23 novem ber werd ook de president van het straftribunaal Michele Ar- culeo gearresteerd samen met een viertal medewerkers. Ook zij worden ervan beschuldigd ervoor te hebben gezorgd, dat leden van de lokale mafia niet al te hard werden aangepakt. Om het plaatje te complete ren: in augustus werd in Tra- pani, helemaal aan de andere kant van Sicilië, rechter Costa, opgepakt. Hij sprak mafia- moordenaars vrij voor 150 miljoen lire per keer (3 ton). Costa is inmiddels veroor deeld. De twee Catanese rechters Peracchio en Vitale zijn de meest illustere arrestanten in de politie-operatie van deze week tegen de mafia. Maan dag en dinsdag zijn 97 perso nen gearresteerd, in Catania, Rome. Milaan en Turijn, Allen zouden banden onderhouden met de Catanese mafia-clan van Santapaola. Afgezien van de rechters is ook een kolonel van de gendarmerie gearres teerd en tien politiemannen. Vijf van deze politiemannen behoren tot een speciale anti- overvalbrigade van de Cata nese politie. Nu blijkt dat zij jarenlang het spel van de ma fia hebben gespeeld. Zij zijn beschuldigd van lidmaatschap van de mafia, dus niet alleen van corruptie of bevoordeling. De andere arrestanten zijn full-time-misdadigers, die zich niet eens meer verscholen achter een fatsoenlijk, burger lijk etiket. De bende van San tapaola is verantwoordelijk voor de moord op gendarme rie-generaal Dalla Chiesa, in september 1983, in Palermo. Santapaolo opereert alleen in Catania en zoals nu is geble ken ook in Turijn, maar de executie van Dalla Chiesa was een presentje van 'Catania' aan 'Palermo'. Santapaola, sinds jaar en dag oppermach tig in Catania, stichtte in 1975 toen de drugshandel begon te floreren, een filiaal in Turijn, Noord-Italië. Daar wist de bende in enkele jaren de hele drugshandel in handen te krijgen. In de strijd om deze handel zijn 30 mensen ver moord. 16 Van deze moorden zijn gepleegd door ene Salva- tore Parisi, een van de mees- ter-killers van de bende van Santapaola. Het schijnt dat deze Parisi nu een nagel aan de doodskist van de clan gaat worden. Pa risi werd in september na het plegen van zijn laatste moord gepakt, en op de een of andere manier heeft de politie hem vervolgens tot een 'volledige bekentenis' en wat nog be langrijker is: tot volledige me dewerking kunnen overhalen. Parisi noemde honderden na men, van politiemannen, van rechters, en drugshandelaars en van huurmoordenaars zo als hij zelf. De politie wist na Parisi nog eens elf gangsters tot medewerking te overreden. En met de verklaringen van deze 12 'overlopers' heeft men de hele benden in kaart kun nen brengen. Na dit onderzoek van twee maanden zijn nu de arrestaties gevolgd. Dag en nacht Dankzij de verklaringen van Parisi en elf anderen zijn 380 arrestatie-bevelen uitge vaardigd. De meeste tegen mafiosi, die al in de gevange nis zitten. 97 Verdachten zijn opgepakt en een zeventigtal is de dans ontsprongen. De ar restanten zijn allemaal naar Turijn overgebracht, waar het onderzoek zal worden gecon centreerd, o.a. uit wantrouwen tegen de justitie van Catania. De justitie van Turijn moet de Tommaso Buscetti, afgelopen zomer in Brazilië opgepakt. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM komende twee weken dag en nacht werken, omdat een nieuwe Italiaanse wet de ver dachte het recht geeft binnen 14 dagen na zijn arrestatie te worden verhoord. Deze nieuwe 'anti-mafia- blitz' (zo zegt men in het Ita liaans) heeft wederom een for se bres geslagen in de tot voor kort onneembaar geachte ves te van de Siciliaanse mafia. Mafia-chef Buscetta bracht eerder dit jaar zijn 'vrienden' van de Cosa Nostra een gewel dige klap toe door naar de po litie over te lopen. En zijn voorbeeld is nu dus gevolgd, door 'Parisi en anderen'. Bus cetta en de andere 'verraders' weten dat de mafia van plan is zich te wreken op hun vrien den en verwanten, buiten of binnen de gevangenismuren. Vorige week vrijdag verloor Buscetta zijn negende familie lid door de wrekende hand van de mafia. Woensdag (gis teren) heeft Buscetta daarover aan de justitie van Palermo een brief geschreven. Hij schrijft volledig op de hoogte te zijn van de risico's van zijn medewerking aan het politie onderzoek. „Maar ik ga toch door de justitie te vertellen wat ik van de mafia weet. Het is mijn waardigheid die me daartoe verplicht." Buscetta doet een beroep op de politie de 30 of 40 familieleden die hij nog in Palermo bezit, goed te beschermen. ADVERTENTIE DE HYPOTHEEKRENTE VAN DE AFGELOPEN JAREN In uw blad van 30 nov. j.l. staat een foto met de laatste resten van vele overleden mensen, die eens met eer bied en verdriet naar hun laatste rustplaats zijn ge bracht, te kijk. Hoe kan en mag dit nu zo maar. Als een begraafplaats ruimte moet maken, dat men niet eerst zorgt voor een behoorlijke plaats. Knekels en schedels van deze mensen komen uit een vrij kort verleden. Mo gen zij zomaar te kijken worden gezet? Is dat geen ernstige vorm van graf schennis? Schande is hier toch wel een simpel woord. Koewacht R. Cossaer Ik wilde graag reageren op het artikel over het NCRV- radioprogramma 'Los Vast' in het Turfschip (van Wil lem Reijn) in De Stem van stad en streek van maandag 10 december j.l. Ik vind het jammer dat de schrijver van dit artikel de optredens van de groepen 'Raiders of the last corvette' en 'Time Bandits' niet vermeld heeft. Ik ben zelf 19 jaar (en dus geen 'puber' in de leeftijd van 12-16 jaar) en vond deze twee bands beter uit de bus komen dan de wèl vermelde artiesten Het optreden van Roberto Jacketti the Scoo ters vond ik inderdaad hèèl erg tegenvallen (al geloof ik dat de zanger Erik heet en geen Rob van 't Hof...). Na het programma heb ook ik op handtekeningen gewacht (mèt succes Ik vond het een héél gezellige middag en zeker voor herhaling vat baar Oosterhout Annemiek Erkens Tip voor de winter: Kleintjes spaart energie, zo dat de groten zich kunnen warmen. St. Jansteen J. Rottier Naar aanleiding van het schrijven in 'De Stem' van zaterdag 8 december j.l. over de Trappisten, vraag ik mij toch sterk af, of dit nu het leven is zoals Jezus bedoeld heeft. Inderdaad hij heeft gezegd 'Bid en werk', en dat doen de Trappisten zeer ze ker, maar hij heeft ook ge zegd 'Hebt u naasten lief ge lijk uzelf' en dat mis ik in hun levensbestaan. Het is net zoals met mensen, die menen goede katholieken te zijn door pront, liefst elke dag, naar kerk of kapel te gaan, maar verder het lak hebben aan hun naasten, ik denk dat zij het goed mis hebben. Jezus bad, en ook werkte hij, maar hij ging ook op pad om mensen te helpen te troosten, etc., hij trok zich daarna niet terug op een beschut plekje, met het idee, wat ben ik toch een goed mens. Het lied 'Nie mand leeft voor zichzelf' is op hen zeker niet van toe passing, en ik vermoed dat Jezus van deze 'fijne men sen' dan ook heel erg baalt. Breda P. Rijpsma Van Aardenne haalt in een interview met Elsevier, werklozen door 't slijk. Ru- ding beledigt uitkeringsge rechtigden. Ploeg besmeurt het werk van de Anne Frank Stichting. Lubbers gebruikt in Koeweit zijn positie om zijn eigen miljoenen-zaakje te regelen. Van Aardenne liegt de Tweede Kamer voor over RSV. En verder: Lub bers en de zijnen verrijken de welgestelden ten koste van de arbeiders; willen le vensbedreigende kerncen trales bouwen en kruisra ketten plaatsen, ondanks het feit, dat een meerderheid van de bevolking daar tegen is. Als we niet beter wisten, zouden we in de veronder stelling kunnen verkeren dat het hier de daden en na men betrof van leden van een bende die onlangs werd opgerold. De leugens en diefstallen zijn met feiten aangetoond, de namen van de daders zijn bekend, maar de bende van Lubbers blijft vooralsnog op vrije voeten. Hun politieke en economi sche beschermers - zoals VVD, CDA en werkgevers dat zijn - worden er niet warm of koud van. Nee, de christelijke en liberale wel gestelden houden elkaar de hand boven het hoofd. Dan liever sociale-rechercheurs om uitkeringsgerechtigden te bespieden en 'n jaarlijkse éénmalige fooi voor de ar men, om ze toch te vriend te houden. Dan liever een me dicijnenknaak geheven. Dan liever... Het is treurig, maar laten we hopen dat de Ne derlandse bevolking in deze zijn burgerplicht verstaat. Heus, voor ernstige gevallen zijn er altijd cellen paraat. Terheijden A. Veldhuizen Hoeveel wierp de weduwe eigenlijk in de geldkist vóór in de synagoge Een vraag als deze naar de huidige waarde van haar penninkske met cer tificaat van echtheid erbij kon leveren zou hij daarvoor een bedrag mogen vragen dat uw koopkracht naar alle waar schijnlijkheid te boven zou gaan. Onzin, natuurlijk, dat penninkske bestaat niet meer. Hoezo onzin In Italië is een kerk waar ze de steen bewaren die Jezus niet kon vinden om zijn hoofd op neer te leggen. Dezelfde antikair die die steen heeft geleverd... maar daar gaat het hier helemaal niet om. Niet om de geldwaarde van het penninkske. Het gaat hier over het woord. Woordafleidkundig oüut de 'ZOeducve bezien ts dat penninkske een volle neef van het Engelse pen ny. Jawel, maar in de Engelse versie van het N.T. heet het niet 'the widow's penny' maar 'the widow's farthing' en dat is (was) maar een kwart van een penny (a fourth thing Rond de eeuwenwisseling kocht je daar in een Engels snoepwin keltje een toffee voor, zoals ik dat deed rond 1920 in een Bre daas snoepwinkeltje. In de Go- devaert Montensstraat wist ik er een waar je zelfs een geluks- toffee kon kopen voor een cent. Als je ijl zo'n toffee een piepklein papiertje aantrof kreeg je daarvoor bij inleve ring nog een toffee, en je hoopt wéér een gelukstoffee. De far thing is niet meer. Die is de weg gegaan van ons halfje en onze cent. Hoe bereken je nou ooit de waarde van dat pen ninkske van die weduwe Nou, in een vrij recent geschre ven Nieuw Testament (1966) heet het penninkske 'toea', sterker nog: tien toea. Daar luidt Math. 12;42 Wanpela ra- bismeri, man i belong en i dai pinis, em i kam na i tromoi tu- pela liklik mani, imap olsem 10 teoa... en dat betekent letter lijk vertaald: een arme vrouw, wier man was gestorven, zij kwam en zij wierp twee munt stukken gelijk aan tien toea. Hoeveel dat is kan ik u voorre kenen want 100 tua is een kina in Papua New Guinea en de koerswaarde van de kina was ƒ3,53 zeventien augustus 1984. Volgens de Papoea's van Nieuw Guinea wierp de weduwe 35 cent in de geldkist en dat was een heel bedrag voor een arme weduwe. In het evangeliever haal licht Jezus haar offervaar digheid dan ook toe met de woorden 'i winim olgeta man - meri i tromoin mani long bo- kis mani bilong tempel' (the tempel's money-box). Zij gaf meer dan alle mensen die geld wierpen in de geldkist. Voor waar, ik zeg u, de arme wedu we die twee koperstukjes, dat is één duit, wierp in de offer kist heeft het meest geworpen van allemaal, want (zo gaat ie verder: mijn antieke bijbel met de koperen sloten) zij allen hebben van hunnen overvloed daarin geworpen, maar deze heeft van haar gebrek al wat zij had daarin geworpen, haren ganschen leeftogt. Dat verlangt geen mens van ons anno 1984 maar als we i.p.v. onzen gan schen leeftogt nou eens alle maal tien tua gaven oftewel 35 cent Tien miljoen Nederlan ders, elk 35 cent. Drie en een halve ton tikt lekker aan en kunnen we dat niet om de an dere week Voor een paar gul den genees je een lepralijder. Unicef weet er wel een bestem ming voor. Mi tenkyu tumas long nem bilong rabismeri man bilong en i dai pinis MJ en politicus, dat is een I 1 .man die voor iedere JL—rfoplossing een pro bleem kan vinden. Een staatsman is een dooie politicus. Een vaderlandslievend poli ticus zal graag uw leven voor zijn land geven. Bravo. Dit zijn Ierse wijshe den die ik heb aangetroffen in een boekje dat dan ook 'Gems of Irish Wisom' (Juwelen van Ierse Wijsheid) heet en dat ge schreven is door Padraic O'Farrell en uitgegeven door de Mercier Press in Dublin. Het is een voornaam document, want Ieren hebben als wijzen eigen lijk niet zo'n goede naam. Zoals de Belgen door de afzichtelijke Belgenmoppen worden geredu ceerd tot komische hufters, tot nazaten van Laurel en Hardy, zo worden ook de Ieren geteis terd door vermeende stupidi teit. De 'Belgenmop op z'n Iers' is door de Britten met misdadi ge ijver ontworpen en over de werelds verbreid. Men kan zich dus voorstellen hoe een Ier be paalt hoe hij zijn onderbroek moet aantrekken, of aan ge zinsplanning doet. In de Ver enigde Staten zijn de naar dat land geëmigreerde Polen het slachtoffer van dit soort rot- mopjes en ik neem aan dat de Grieken zich op deze wijze vro lijk maken over de Turken. 'Juwelen van Ierse Wijsheid' bevat tal van spreekwoorden die we gemakkelijk herkennen. Gedeelde wijsheid dus. Terwijl wij het weinig zinvol achten om paarlen voor de zwijnen te wer pen, werpen de Iersen geen ker sen voor de zwijnen. De Ieren hebben ook een wat sterker ge voel voor dramatiek. Wij gra ven een kuil voor een ander, maar de Ier zegt plechtig: „Wie een graf graaft voor een ander valt er zelf in." Wij zeggen: „Men is zo oud als men zich voelt", maar de Ier, heel wat minder abstract, beweert pein zend: „Een man voelt zich zo oud als de vrouw die hij voelt." Jawel. In Ierland is een mondelinge overeenkomst het papier niet waard waarop zij is geschrei. Nederlanders die met pek t gaan worden ermee be% maar in Ierland vertelt i „Wie bij de hond slaapt u0r| met vlooien wakker." In ijl derland zingt iedere vogel die gebekt is, in Ierland 4, iedere kreupele op zijn ejj manier. Er zijn natuurlijk J spreekwoorden omtrent drank, want daar hebben c merkelijk veel Ieren een hej sche verhouding mee. Wijs Door Bort van Valzen Zo wordt de uitvinding de Schotse whiskey aan de d5;| vel geweten, die de vrome Iert| straatarm wil houden. Ook I Ierland verhuist de wijshtj naar de kan als de drank is J de man. Alleen zegt de Ier dj in zinnen die als mokerslagl neerdalen in de door wroetiJ verscheurde ziel: „Een mj neemt een slok. De slok neerl een slok. De slok neemt man." Sommige Ierse spreekwotJ den - gestolde wijsheden! zijn uiterst modern. Strip]®! komen niet toe aan Oorlog el Vrede, vermanen ze hun kindJ ren. Maar ze kunnen ook»! duister zijn. Als een Ier consul teert: „Hij is met een vrouw getrouwd, maar zij htjl haar laarzen nog niet uit gl had", dan weet ik niet pree! wat hij bedoelt. Er rijzcl slechts vage vermoedens. .iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii MADRID(RTR) - Onbekenden },ebben vrijdagochtend bij een schietpartij in Madrid drie po litieagenten verwond. Het in cident vond plaats in de buurt van het gebouw waar de rege rende Socialistische Partij in congres bijeen is. De politieagenten waren le den van een speciale anti-mis daad eenheid. De politie neemt aan dat de schoten gelost zijn door mis dadigers. Zij sluit elke samen hang met het congres van de socialistische partij uit. Het schieten begon toen twee leden van een anti-mis daad-eenheid van de politie twee verdacht uitziende man nen in een bar wilden identifi ceren op ongeveer vijf straten van het gebouw waar de so cialisten onder strenge veilig heidsmaatregelen vergaderen. BONN(DPA) - De parlemen taire onschendbaarheid van Otto graaf Lambsdorff, de vroegere minister van econo mische zaken van de Bondsre publiek die namens de liberale FDP lid is van de Bondsdag, wordt ten tweeden male opge heven. Het openbaar ministerie wil Lambsdorff aanklagen we gens het betalen van te weinig belasting in verband met do naties aan politieke partijen. Eerder is een aanklacht toe gelaten in verband met vrij stelling van belasting voor het Flick-concern, dat in de jaren '70 miljoenen marken aan de gevestigde partijen schonk. Rond deze kwestie begint in januari een proces. Deze zo mer is Lambsdorff als minis ter afgetreden. MANI becca getuig de F: Benig na gearri autodi Dat gister werd sie di richt maar I beta rente vast af- rentepercentages lings wijze gedurende sluit- provi- sie in met gemeente garantie zonder gemeente garantie opgave bank werke lijk opgave bank werke lijk Annuïteiten- hypotheken A.B.N. Plushypotheek M/A M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 7 jr. 1,5 1,5 1,5 1.5 7.2 7,9 8.3 8,5 7,61 8,36 8,80 9,02 7.4 8,1 8.5 8,7 7,82 8,58 9,02 9,24 Amro bank M/A M/A M/A var. 2 jr. 5 jr. 1,5 1,5 1,5 7.2 7,8 8.3 7,61 8,25 8,80 7.4 8,0 8.5 7,82 8,47 9,02 Centrale Volksbank M/A M/A 2 jr. 5 jr. 1 1 7,4 7,9 7,77 8,31 7,6 8,1 7,98 8,52 Direktbank/ NCB bank M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 1,5 1,5 1,5 7,3 7,7 8,1 7,81 8,25 8,68 ^L5~ 7,9 8,3 8,03 8,46 8,90 Grenswissel- kantoren/CDK M/A M/A HJ/A HJ/A 1 jr. 5 jr. 1 jr. 5 jr. 1 1 1 1 7,5 8,1 7,7 8,3 7,87 8,52 7,96 8,59 7,7 8,2 7,9 8,4 8,09 8,63 8,17 8,69 Hypotheekf. Noord-B. gemeenten M/A M/A M/A M/A M/A 5jr 10 jr. 15 jr. 30 jr. renterust 1,25 1,25 1,25 1.25 1,5 7.9 8,1 8,3 8,5 8,3 8,44 8,65 8,87 9,09 8,90 7,9 8,1 8,3 8,5 8,3 8,44 8,65 8,87 9,09 8,90 Van Lanschot/ Woon- opstart fonds Holland* comfort M/V M/V M/V M/V M/V M/V var. var. 1 jr- 2 jr. 5 jr. max 10 jr 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 6,6 7,3 7,6 8,1 7,8 7,12 7,83 8,21 8,76 8,43 7,25 6,8 7.1 7,5 8.2 8,0 7,73 7,24 7,56 8,00 8,77 8,55 NMB M/A M/A M/A 1 jr. 3 jr. 5 jr. 1,5 1,5 1,5 7.2 7,9 8.3 7,61 8,36 8,80 7.4 8,1 8.5 7,82 8,56 9,02 Postgiro en Rijkspost spaarbank M/A M/A M/A 2 jr. 5 jr. 7 jr. 1 1 1 7,5 8,1 8,3 7,87 8,52 8,74 7,7 8,3 8,5 8,09 8,74 8,96 RABO (adv.) RABO (hypo) Verenigde spaarbank M/A M/A M/A M/A HJ/A HJ/A HJ/A HJ/A M/A M/A HJ/A HJ/A M/A M/A M/A M/A var. 3 jr. 5 jr. stabiel var. 3 jr. 5 jr. stabiel 3 jr. 5 jr. 3 jr. 5 jr. Vz jr. 3 jr. 5 jr. ideaalr. 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 1,25 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1 1 1 7,6 7,95 8,15 8,3 7,8 8,15 8,35 8,5 7,95 8,15 8,15 8,35 7,5 7.8 8,1 7.9 8,01 8,39 8,60 8,77 8,09 8,46 8,67 8,82 8,42 8,64 8,49 8,70 7,87 8,20 8,52 8,31 7,8 8,15 8,35 8,5 8,0 8,35 8,55 8,7 8,15 8,35 8,35 8,55 7,7 8.0 8,3 8.1 8,23 8,60 8,83 8,99 8,30 8,67 8,88 9,04 8,64 8,86 8,70 8,91 8,09 8,41 8,74 8,52 Westl. Utr. st. standaard standaard no-risk interim 4e kw 84 budg. M/V M/V M/V M/V M/V M/V 2 jr. 5/9 jr. 10/15 jr. 5 jr. 1 jr. var. 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 7.5 8,3 8.6 op 7,5 8.7 8,10 8,98 9,32 aanvr. 8,10 9,43 7.7 8,5 8.8 op 7,5 8,7 8,32 9,21 9,54 aanvr. 8,10 9,43 Leven- hypotheken Centr. Beheer M/A 5/10/- 15/20 jr. 8,0 8,30 8,0 8,30 Levensverz. aangesl.bij NVL KW/A M/A 5/10 jr. 5/10 jr. 8,0 8,30 8,1 8,0 8,35 8,30 NEW YORK/DEN HAAG(/ lands voorstel heeft de Veiligl enigde Naties donderdag unai] breiding van het wapenembargo In de resolutie worden 'alle V0QJ, staten verzocht geen wapensv ,..^i munitie en militaire voertui- j-A gen meer in te voeren die in Zuid-Afrika worden geprodu ceerd', teneinde de eigen wa pen-industrie van dat land niet te bevorderen. Het embargo waartoe de Veiligheidsraad eerder in 1977 besloot had slechts betrekking op de export van wapens en militair materieel naar Zuid- Afrika. Het besluit heeft een be perkte strekking en legt de VN-lidstaten niet, zoals Ne derland aanvankelijk had voorgesteld, een volkenrechte lijke verplichting op om van wapenaankopen in Zuid-Afri- ka af te zien, aldus de verkla ring van de permanente verte genwoordiging van Nederland bij de VN. Maar desondanks is de resolutie een 'concrete stap vooruit', zo zei de Nederlandse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Max van der Stoel in zijn verklaring voor de Veilig heidsraad. Groot-Brittannië was het enige land van de 15 leden van de Veiligheidsraad dat zich uitsprak voor een niet bindende resolutie. Van der Stoel verklaarde dat Den Haag al enkele jaren sadel Schf sluiy enr 'Wij hop van| de hij. 1 con tiek gen| te b| de ger| Van Lanschot/ Woonfonds Holland metg zonder gemeentegarantie Woonfonds Holland Van Lanschot M/A maandbetaling achteraf M/V maandbetaling vooraf HJ/A halfjaarbetaling achteraf KW/A kwartaalbetaling achteraf Wederom een rustige week op het rentefront, er werden geen wijt' gingen genoteerd. Surprises in de vorm van rentedalingen worden de komende week niet verwacht, Copyright „Vereniging Eigen Huis BHOPAL(RTR) - Ameri kaanse medische deskundi gen, die de gevolgen van de giframp in de Indiase stad Bhopal onderzoeken, kun nen niet garanderen dat de genen die de ramp hebben overleefd op de lange duur niet te lijden krijgen van schadelijke effecten. De des kundigen zeggen dat de gif ramp hen voor medische problemen stelt, waarmee z>J nooit eerder te maken hebben gehad. °P dit moment is het on mogelijk te zeggen wat de gevolgen op de lange ter mijn zullen zijn, zo ver klaarde longspecialist Hans Weill. Hij is samen met de oogspecialist Peter Halberg door Union Carbide uitge nodigd om naar Bhopal te komen. Zij stelden dat er slechts beperkte informatie is over de effecten van het methyl-isocyanaat op men- sen omdat er nooit eerder lekkage van dit gas is geweest. Volgens Weill is het op grond van eerdere ervarin gen met een ander gas waarschijnlijk' dat de meeste patiënten, die in het Tekenhuis liggen, zullen herstellen. Hij sloot niet uit at de stof schadelijke ge- olgen kan hebben voor zwangere vrouwen. Methyl- ocyanaat kan niet in de aarmoeder komen, maar Ui als zij| ba do du op! mf ge| ke bij w| hc Eil era wï dil

de Stem | 1984 | | pagina 4