even..u UITBLAZEN Economische opleving: goed nieuws met 'n zwart randje Heftige aanvaringen joden en christenen Procedures moeten aantonen of recht ook te krijgen m Tros mag advertere piratenze DE STEM jlcties PTT r kerst van de Terechte nederla Kerstmis in Bastogne DESTEMCOMMI T&TERPAG 15 DECEMBER 191 ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 ACHTERGROND WIM KOCK ÉÉN ZWALUW MAAKT NOG GEEN ZOMER Terugloop Prognoses NA VERWERPING WWV-WETSVOORSTEL IN KAMER PAUSBEZOEK - PLO-KONTAKTEN - BAZUINAFFAIRE Scheidslijn Geen opzet «ssmsss BRINKMAN IN BRIEl Op de balie van het toeristenkantoor in Bastogne liggen zak jes walnoten. Ik begrijp niet meteen waarom de VVV noten verkoopt. Maar dan zie ik op een van de net gekregen fol dertjes dat Bastogne zich afficheert als Nuts City. Allicht: 'Nuts!' Het is een beroemd ver haal waarvan ik binnen een half uurtje neuzen in het docu mentatiemateriaal al drie ver schillende versies lees. Dat ene woordje 'Nuts', al of niet met uitroepteken, is het antwoord dat generaal Anthony McAulif- fe gaf op het Duitse voorstel Bastogne over te geven. Op 22 december 1944 na dert een groepje Duitsers, twee officieren en drie soldaten, zwaaiend met een witte vlag, een Amerikaanse buitenpost aan de rand van Bastogne. De twee officieren worden geblind doekt naar het hoofdkwartier van McAuliffe gebracht. Kolo nel Kinnard neemt het Duitse aanbod in ontvangst en gaat er mee naar McAuliffe. In het do cument hebben de Duitsers de benarde situatie waarin de om singelde Amerikanen verkeren, zeer beeldend geformuleerd. Er is maar één manier om aan to tale vernietiging te ontkomen: overgave. McAuliffe leest zwijgend en werpt vervolgens het papier op de grond. „Awnuts", gromt hij. „Wat zullen we antwoor den?", vraagt hij dan aan Kin nard. „Wat u net zei: Nuts." En zo gebeurt het. Een andere kolonel. Harper, brengt de twee Duitse officieren terug naar de buitenpost. Als de Duitsers, duidelijk nog in verwarring, te rugkeren naar hun eigen linies, roept Harper ze na: „Voor het geval u niet weet wat nuts bete kent loop naar de hel!" Het is ten slotte een mooi verhaal geworden, maar toen was het de zwaarste beslissing die McAuliffe in zijn hele leven zou nemen. Leven en welzijn van 18.000 soldaten én de 4.000 burgers van Bastogne hingen er van af. In zijn 'Kerstbood schap' aan de troepen legt hij uit wat hij heeft gedaan. In het museum aan de Rue Neufchatel hangt nog een oorspronkelijk exemplaar van het rondschrij ven. Onder primitieve omstan digheden gestencild en met een wat onbeholpen tekening van het divisie-embleem, de screa ming eagle, als briefhoofd. What's merty about all this, you ask?", zo begint zijn bood schap, verwijzend naar de tradi tionele kerstwens Merry Christ mas. „We vechten. Het is koud. En we zijn ver van huis." Maar McAuliffe zou geen goede pa rachutistenaanvoerder zijn ge weest als hij die miserabele si tuatie niet had kunnen om draaien. Hij besluit zijn brief aan de soldaten als volgt: „Wij geven hier ons land en onze ge liefden thuis een waardig Kerstgeschenk en door het voorrecht deel te kunnen ne- T5 men aan dit dappere wapenfeit verwerven we voor onszelf een waarlijk Merry Christmas." Foto's. Lachende heren van middelbare leeftijd met oud- strijdersmutsen op. Onmisken baar Amerikanen. Nog een fo to: de bejaarde McAuliffe in gesprek met zijn tegenstander van weleer: Von Manteuffel. Nuts City. Etalages vol tinnen borden, bierpullen en asbakken met de beeltenissen van McAu liffe, Patton, Eisenhower. Bas togne, the most American town in Belgium!. Café 'Le Patton'. Café 'McAuliffe'. Bastogne His torical Centre, entrée 120 frank. Valt hier wat te leren? Bij de bushalte aan de Place McAuliffe staan tientallen scho lieren op een kluitje. Zij hebben Bastogne nooit anders gekend dan het nu is. Welvarend, met de café's en restaurants soms schouder aan schouder; druk en dynamisch, geliefd bij oude re Amerikaanse toeristen. Een alleraardigst en vredig stadje in een prachtige omgeving. Je kunt er goed eten en de etala ges van de vele slagerijen zijn één lofzang op het Ardeense zwijn dat 's-werelds beroemd ste hammen levert. Bastogne, knooppunt van wegen. Toeris tenstad. De Battle of the Bulge werpt zijn vruchten af. Ook in de schoot van de lachende oude heren uit Amerika, de overle venden. Ze hebben recht op die gulle dankbaarheid. „Nooit heeft er zoveel Amerikaans bloed gevloeid bij één slag als in de Slag om de Ardennen" De do den hebben hun deel in de Ar deense dankbaarheid bovenop de heuvel van Mardasson. Er is niemand als we bij het reusach tige monument komen. Maar ja, het heeft gevroren, het is koud en kerstmis staat voor de deur. Zij die erbij waren zullen nooit vergeten. Maar zij die er niét bij waren, omdat ze nog lang niet waren geboren, zijn zij in staat te begrijpen wat ze van ons niet mogen vergeten? Of blijft er voor hen alleen maar dat boeiende Nuts-verhaal en het tinnen bord met McAuliffe erop? Voor we Bastogne weer verla ten lopen we nog even het nog al opzichtig opgetuigde Café McAuliffe binnen voor een kop koffie. Uit de luidspreker komt muziek. Kerstmuziek. I'm drea ming of a white Christmas. Veertig jaar geleden hadden de Ardennen een witte kerst- McAuliffe en zijn staf aan het schamele kerstdiner van 1944. - foto archief de stem ui min i ii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ii minimi minimin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii minium iiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie, drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326, Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8 30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; f 63,70 per kwartaal of f 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per |aar. Prijzen inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. G«regi*tre«rde warltiooaheld (mannen an vrouwen) Door Pieter-Jan Dekkers HET lijkt erop dat 1984 financieel-economisch gezien dan toch nog een succes wordt. Terwijl de Nederlandse export met 200 miljard gulden een na-oorlogs rekord boekt, zal het financieringste kort van de overheid aanzienlijk lager uitval len dan eerst was ge raamd. En de Amster damse econoom prof. dr. W. Driehuis voorspelt de komende jaren een ex plosieve groei van de wereldhandel waarvan vooral de Nederlandse industrie zal kunnen profiteren. Goed nieuws. Hoewel. Die zelfde Driehuis voorspelt te vens dat die economische groei niet meer banen zal op leveren. Integendeel, de werkloosheid zal volgens hem tot meer dan één mil joen mensen oplopen. Goed nieuws met een zwart randje dus. Misschien is dat laatste de reden dat de ministers uit het kabinet-Lubbers zich niet van de wijs laten bren gen en ondanks de financiële en economische meevallers het bezuinigingsbeleid ook na volgend jaar willen door zetten. Opdat de Nederland se samenleving zich niet door al die positieve geluiden in slaap laat sussen. In hoeverre het kabinet het gelijk aan zijn zijde heeft en dus moet voortgaan de bevolking 'rijp' te maken voor nog meer kortingen en bezuinigingen, is moeilijk te bepalen omdat definitieve cijfers van het Centraal Planburearu over de econo mische en financiële ontwik keling nog ontbreken, ander zijds omdat het steeds onze kerder wordt of de economi sche groei in Amerika nog wel zal doorzetten. En daar is een open economie als die van Nederland sterk van af hankelijk. Er zijn niettemin aanwij zingen dat de economische en financiële situatie aanzien lijk slechter is dan de voorlo pige resultaten doen vermoe den. Neem bijvoorbeeld de export. Een na-oorlogs re kord met een uitvoer van 200 miljard gulden. Maar deze 'motor van het economisch herstel' heeft na het eerste kwartaal aan kracht inge boet. In dat eerste kwartaal groeide de export ten opzich te van dezelfde periode van vorig jaar nog met 8 procent. In het tweede kwartaal zakte die groei echter naar 5 pro cent. Ook de teruglopende in voer is een aanwijzing dat de economische groei enigszins stokt. In het eerste kwartaal voerde Nederland nog bijna 13 procent meer in dan in de zelfde periode van vorig jaar. In het tweede kwartaal was dat echter al weer gedaald tot amper 5,5 procent. De industriële produktie lag (voor seizoen gecorri geerd) zowel in het eerste als het tweede kwartaal bijna 2,5 procent hoger dan in het voorgaande kwartaal. In het derde kwartaal is die pro- duktiegroei echter met nau welijks 1 procent geweest. De zogeheten conjunc tuurtest van het Centraal Planbureau bevestigt de in druk dat de economische ac tiviteit beduidend hoger ligt dan een jaar geleden, maar dat die opleving weer aan het afzwakken is. De order positie van de bedrijven was dan wel ongeveer 8 procent groter dan een jaar geleden, maar bleef reeds in het twee de kwartaal op dat percenta ge steken. En wat de faillissementen betreft: dat aantal lag in het derde kwartaal 19 procent lager dan een jaar tevoren. Maar in oktober werd voor het eerst sinds een jaar weer een stijging van het aantal faillissementen genoteerd. Wat de werkloosheid be treft is er ook geen enkele re den om hoog te spingen. In mei van dit jaar werd het hoogste niveau sinds de Tweede Wereldoorlog be reikt: 848.000 werkloze man nen en vrouwen. Dat is vori ge maand gedaald tot bene den de 800.000 maar dat kan nauwelijks een gevolg van de economische opleving zijn. In dat cijfer zitten name lijk nogal wat oudere werk lozen, die zich niet meer bij een arbeidsbureau hoeven te laten registreren. Bovendien is het aanbod schoolverlaters een stuk lager dan in voor gaande jaren. Slechts een klein deel van die daling komt door het herbezetten van arbeidsplaatsen vanwe ge de arbeidstijdverkorting. En wat nieuwe banen in de industrie betreft: die kwa men er de afgelopen maan den nauwelijks bij. De prognoses voor 1985 zijn ook niet bijster optimis tisch: volgens de Loontechni- sche Dienst staan de meeste ondernemers niet te springen om korter werken volgend jaar om te zetten in arbeids plaatsen. Bij 10 procent ar beidstijdverkorting ver wacht slechts een vijfde van de bedrijven een herbezet ting van 50 tot 100 procent, terwijl 30 procent een herbe zetting verwacht van 25 tot 50 procent. Ruim de helft van de bedrijven is helemaal niet van plan opengevallen ar beidsplaatsen op te vullen. En dan de vaak beloofde groei van de investeringen door de bedrijven. Als die eenmaal weer meer winst zouden maken, zou er van zelf weer geïnvesteerd wor den waardoor de werkloos heid automatisch zou gaan dalen. Daar blijkt tot nu toe ech ter niets van. De bruto inves teringen lagen in het tweede kwartaal wat betreft het vo lume 1 procent boven het ni veau van een jaar geleden. Maar dat is een tegenvallend cijfer gezien de groei met ruim 6 procent in het eerste kwartaal. De investeringen door de overheid daalden in het tweede kwartaal met ruim 2 procent. Resteert de consumptie, in een markteconomie van es sentiële betekenis voor met name de op de binnenbandse markt gerichte industrie. En daar vinden de meeste Ne derlanders werk. In het eer ste kwartaal steeg de con sumptie ten opzichte van een jaar eerder nog met 0,4 pro cent, maar over het eerste halfjaar van 1985 deed zich een daling voor met 0,6 pro cent. Per hoofd van de bevol king lag de consumptie tot nu toe ruim 1 procent onder het niveau van vorig jaar. Vooral in voedings- en ge notmiddelen is door de con sument flink bezuinigd: ruim 5 procent. Aan duurza me goederen werd voor 3 procent minder aangekocht. De gevolgen hiervan voor de op de binnenlandse markt gerichte bedrijven zijn dui delijk: minder afzet, minder werk. Een verdere tweede ling in de Nederlandse eco nomie dus, want de afstand tussen de succesvolle export bedrijven en de binnenland se markbedrijven wordt steeds groter. Ondanks dat de regering steeds verzekert dat de van de binnenlandse markt afhankelijke bedrij ven ook gaan profiteren van het succes van de exportbe drijven is daar nauwelijks iets van te merken. In tegenstelling tot wat het Centraal Planbureau nog in de Maco-Econimische Ver kenningen (MEV) voorspelde (volgend jaar nauwelijks in flatie, groeiende wereldhan del en dus meer investerin gen), heeft het Planbureau deze ramingen voor 1985 nog voordat 1984 om is moeten bijstellen. Wat ook de nodige consequenties heeft voor het overheidsbeleid omdat de begroting 1985 op die MEV is gebaseerd. De inflatie bijvoorbeeld zal volgend jaar veel hoger zijn dan geraamd. En omdat elke prijsstijging boven de 1,5 procent voor trekkers van sociale uitkeringen, ambte naren en trendvolgers niet zal worden gecompenseerd, zal de consumptie opnieuw onder sterk druk komen te staan. Met alle gevolgen voor de afzet van de bedrijven. En wat de export betreft: de cijfers van de laatste maanden wijzen al op een afzwakkende groei. Oven- gens een logisch gevolg van de lichte omslag in de Ame rikaanse economie. Als gevolg van het gigan-l tische Amerikaanse begro- tingstekort is de rente daar erg hoog en de dollar sterk overgewaardeerd. Dat is pc. sitief voor de export (Neder landse produkten zijn goed koper) maar negatief voordt| bedrijfsinvesteringen lenen om bedrijven uit tel breiden is te duur door de| hoge rente). Slaagt Reagan erin het be l grotingstekort terug te drin j gen kan de rente omlaag wordt de dollar weer goe koper. De situatie is dan oi gekeerd: bedrijfsinvestennl gen worden goedkoper, mae: de export daalt weer. Er is dus alle reden voor-I zichtig te zijn met de econfrl mische opleving. Eén zwa-f luw maakt nog geen zomer Door Pieter Eggen Vrouwen die na 23 de cember hun recht op een WWV-uitkeringen te gelde willen maken, zul len zich moeten voorbe reiden op een lang juri disch gevecht. De uit komst van al dat geploe ter kan best zijn dat ze het recht wel kunnen halen, maar niet krijgen. Deze week verwierp de Tweede Kamer in overgrote meerderheid het wetsvoor stel van staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) om mannen en vrouwen gelijk te behandelen voor een uitke ring krachtens de Wet Werk loosheidsvoorziening, die volgt op de WW-uitkering. De Graaf had aanvanke lijk voorgesteld mannen ook aan de kostwinnerseis te la ten voldoen, die in de oude wetstekst al voor vrouwen geldt. Op die manier is er ook sprake van gelijke behande ling en en passant dacht De Graaf ook nog even 25 mil joen te besparen. Deze me thode kreeg het predikaat: even slecht is ook gelijk. De Kamer pikte die uitleg van het gelijkheidsbeginsel niet, achtte die - na vele dwalin gen langs de grenzen van po litieke solidariteit - niet in overeenstemming met de derde richtlijn van de EG en stemde dus tegen. Het secretariaat van de FNV-vrouwen zal - dat is al aangekondigd - een kort ge ding beginnen tegen de staat. Dat geding zal spoedig na de 23ste van deze maand voor de Haagse rechtbank dienen. Van de uitspraak van de president van de rechtbank zal afhangen of de staat als nog diep in de buidel zal moeten tasten en vrouwen hun individuele recht moet geven. Dat zou volgens bere keningen wel eens 245 miL- j oen kunnen kosten. Volgens een geraadpleegd juriste,'mf. LI Betten"uit Den Haag, moet de Haagse presi dent slechts bepalen of arti kel 13 van de (bestaande en dan nog geldende) WWV in strijd is met de richtlijn. Vol gens haar zal dat stellig het geval zijn. Bovendien heeft staatssecretaris De Graaf in schriftelijke stukken aan de Kamer met zoveel woorden de huidige regeling als in strijd met de EG-norm om schreven. De rechter kan zich dus niet onbevoegd verklaren tot het doen van een uitspraak, aangezien, zo zegt ons me vrouw Betten, de richtlijn 'rechtstreekse werking' heeft in Nederland. Hij zal dus een uitspraak moeten doen. Een veroorde ling van de staat ligt dan ook in de lijn van de verwachtin gen, Uitbetaling van WWV- geld hoeft dan nog geen feit te zijn. Bepalend is dan of de president in zijn uitspraak opneemt dat het vonnis 'bij voorraad uitvoerbaar' is. Doet hij dat niet, dan blijft de oude regeling bestaan tot het moment dat de hele beroeps gang is afgelopen. De staat kan in dat geval dus in hoger beroep gaan, desnoods tot bij de Hoge Raad, zonder dat het een cent kost. Een procedure tot en met de Hoge Raad kan gemakke lijk een half jaar tijd in be slag nemen. Tegen die tijd, zo is het voornemen van het ka binet, worden WW en WWV vervangen door een nieuwe loondervingswet, waarin de gelijke behandeling hoe dan ook zijn beslag krijgt. Aangenomen dat de staat de hele juridische weg af loopt en tot bij de Hoge Raad verliest, dan nog is niet ge zegd dat de eisende partij zijn recht ook werkelijk te gelde kan maken. Dat weer "hangt af van de Uitspraak. De rechter tot aan de Hoge Raad kan bepalen dat het vonnis gelding heeft vanaf de dag dat uitspraak is gedaan of dat het arrest is gewezen (Hoge Raad). In dat geval laat de rechter het belang van de 'verliezende' partij - te hoge kosten, in een tijdelij ke situatie - even zwaar we gen. De eiser heeft dan wel zijn recht gehaald, maar daarvan de vruchten niet ge plukt. Eenzelfde uitkomst kan ook het resultaat zijn van procedures bij het Europese Hof van justitie. Individueel, maar ook via de Europese Door Jan Bouwmans IN nauwelijks een half jaar hebben zich in Ne derland een paar flinke aanvaringen voorge daan tussen joden en christenen. Van ver schillende kanten wordt al de vrees uitgesproken dat de moeizaam ver worven vertrouwensba sis er weer zo'n knauw door heeft gekregen, dat de dialoog groot gevaar loopt. De bal begon te rollen met de joodse journalist Herman Bleich die van de zomer pu bliekelijk uitsprak dat de joodse gemeenschap in Ne derland de paus volgend jaar niet behoort te ontmoeten, tenzij hij vooraf een openba re schuldbekentenis uit spreekt over wat de katholie ke kerk het joodse volk in de loop van de geschiedenis heeft aangedaan. Een onder deel van die schuldbekente nis zou ook genoegdoening moeten zijn voor het onder vonden leed in de vorm van erkenning van de staat Is raël. Van die laatste voor waarde weet iedereen dat daar niet zo maar even aan voldaan zal worden. Nu heerst niet alleen in de joodse gemeenschap ver deeldheid over de vraag of men al of niet moet ingaan op een uitnodiging voor een ont moeting met de paus. Enkele kleinere protestantse genoot schappen zoals de Remon strantse Broederschap, de Vrije Evangelische Gemeen ten en het Leger des Heils Herman Bleich.bal aan het rollen - foto archief de stem hebben een uitnodiging reeds afgewezen. De Nederlandse Hervormde Kerk heeft er voorwaarden aan verbonden; voorwaarden die volgens kardinaal Willebrands, hoofd van de afdeling oecumene in Rome, best te pruimen zullen zijn. Willebrands was vorige week trouwens speciaal naar Nederland gekomen om met vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap te over leggen. Dat gesprek is door de joodse delegatie positief gewaardeerd, hetgeen niet zeggen wil dat alle obstakels uit de weg zijn geruimd. Kun je de perikelen om trent het pausbezoek nog als minder ernstig kwalificeren, goed raak was het, toen de Raad van Kerken een paar weken geleden officieel een gesprek voerde met de PLO- vertegenwoordiger in Neder land, G. Khoury, en na afloop daarvan opnieuw pleitte voor PLO-deelname aan vredes besprekingen in het Midden- Oosten. Hier liep de scheids lijn weer geheel tussen joden en christenen, hoewel ook uit diverse christelijke kringen protesten klonken dat de Raad van Kerken niet méér begrip aan de dag legde voor joodse gevoeligheden. Van joodse zijde werden de christenen via de Raad van Kerken te verstaan gegeven dat relaties, van welke aard of inhoud ook, met PLO-ver- tegenwoordigers taboe zijn, want dergelijke relaties wor den beschouwd als directe medewerking aan ondermij ning van het voortbestaan van het joodse volk in het al gemeen en de staat Israël in het bijzonder. En als christe nen dit standpunt niet inne men en dienovereenkomstig handelen, is er geen enkele basis meer voor een joods- christelijke relatie, van wel ke aard of inhoud ook. De christelijke kerken werden dus in feite voor de keuze ge steld, een keuze die de Raad van Kerken op haar beurt niet heeft geaccepteerd. De PLO-kwestie was nog niet weggeëbd of gisteren kwam in joodse ogen - blij kens reacties en commenta ren - de klap op de vuurpijl met de vrijspraak in hoger beroep van Dominicanerpa- ter Lambert van Gelder en de Jezuïet Karl Derksen die van antisemitisme waren be schuldigd door de Stiba, de stichting ter bestrijding van antisemitisme. Ruim twee jaar geleden publiceerden beide paters in het weekblad De Bazuin een artikel, waar in een studie van de kritische Israëlische publicist Shahak werd samengevat. Shahak Kardinaal Wille brands voorwaarden te pruimen.- fotoap bleek daarin een hard oor deel te vellen over zijn volk. In de Bazuin vatte beide pa ters dat harde oordeel onder meer als volgt samen: „Een jood bevraagt zijn eigen ver leden, klaagt aan waar nodig is, op humanitaire gronden. Hij laat zien dat het eigen is aan gesloten religieuze ge meenschappen, aan 'uitver koren volken', dat de religie opgaat in regels en wetten en dat men bijna als vanzelf de buitenwereld naar de hel wenst en eventueel helpt. Zulk een 'religie' verdient af geschaft te worden." Toen ik deze passage twee jaar geleden las, was mijn eerste reactie: dit kan de ka tholieke kerk met haar brandstapels van de Inquisi tie weer in haar zak steken. En ik vond de typering ook geheel van toepassing op het theocratische Iran van im- man Khomeiny. Want de auteurs hadden het over eigenschappen van gesloten religieuze gemeenschappen in het algemeen, van welke aard, afkomst of snit ook. Maar de Stiba las heel wat anders, met name op grond van de laatste zin: zulk een 'religie' behoort afgeschaft te worden. De Stiba las dat vol gens beide paters de joodse religie zonder meer om zeep geholpen moest worden het geen niet kan zonder de dra gers van die religie te elimi neren. En zo waren we dus weer terug bij de holocaust:- zuiver antisemitisme. De Sti ba spande een proces aan. De beide paters werden door de rechtbank in Arn hem veroordeeld tot een geldboete, want ze hadden volgens de rechters heel wat zorgvuldiger moeten zijn. In hoger beroep echter vrijs- spraak omdat volgens de ho gere rechters geen sprake is geweest van opzettelijke be lediging, hoewel de rechters er begrip voor zeiden te heb ben dat joden het Bazuinarti kel als kwetsend hebben er varen. Er zit meer verband tussen de perikelen omtrent het pausbezoek, de PLO-ont- moeting en de Bazuinaffaire dan op het eerste gezicht lijkt. Dat mag ook blijken uit het feit dat de Israëlische premier Shimon Peres er bij de voorzitter van het Neder lands Israëlietisch Kerkge nootschap, dr. ir. E. Wikler, heeft aangedrongen op een ontmoeting van een joodse delegatie met de paus in Ne- Commissie in Brussel kan men proberen Nederland te laten 'veroordelen' wegens het in gebreke blijven. Ech ter, zo zegt mr. Betten, ook I dan kan het Hof in uitspraak bepalen dat het recht pas geldt vanaf de dag dat'de uit spraak is gedaan. Mevrouu l Betten geeft daarvan era voorbeeld: „Indertijd zijne:| procedures bij het Hof weest over de gelijke belo l ning van mannen en vrou-l Wen' Een groot aantal landen! voldeed niet aan een rich!-[ lijn, die dat voorschreef. Hel| Hof is toen gezwicht voor i enorme financiële consel quenties voor de lidstater. I die immers miljoenen had-[ den moeten nabetalen. Mei heeft die lidstaten wel ver f oordeeld, maar toen ook be l paald dat het recht pas werk te vanaf het moment van de| uitspraak". jc vrijdag een I doorbraak bereikt over de vergoe dingsregeling voor sterk bezwarende arbeidsomstandig- j heden. Daardoor -jjn voorgenomen acties bij de PTT voor de kerstdagen van de baan. Dit is gisteren bekend- I gemaakt door de ambtenarenbond AbvaKabo. pe AbvaKabo heeft gistermiddag een 'uiterste PTT- aanbod' van 200 I gulden per winter seizoen voor de be stellers aanvaard. De bond noemt dit aanbod in een re actie te mager, maar voegt daar- aan toe het onder- handelingsresul- i iaat als voorbeeld- j werking toch van belang te achten. Er komt snel een onderzoek naar bezwarende om standigheden bij andere werkne- I mers van de PTT. Volgens de Abva Kabo moet dit in februari 1985 afge- I rond zijn. De bond toont zich in zijn reactie overigens zeer te leurgesteld over de houding van de andere bonden. Deze zouden door UTRECHT-Het derzoek naar de dat in januari zouj nitief van de ba:' dertig Moerman-, slechts vier beref aan het ondei mum van vijf ai Hiermee zal hel over sinds 1979 sieerd, op de Voor het ondei miljoen gulden (li Koningin Wilhel miljoen van hé WVC) beschikbaa De meeste Moe Patiëntenbelangc nestie hebben ee zwaren tegen de derzoek. Er zou e liggen op patiën neeslijke vorm mee zou de uitsl zoek al vooraf te vloed. HILVERSUM(ANP) - Minister Br wil dat de Tros ophoudt met het ui werfspotjes op piratenzenders. In e nister deze week aan de omroepor stuurd stelt hij vast dat de Tros hii I de wet handelt. Het openbaar ministerie is I al enkele weken bezig met een onderzoek naar de illegale re- I clame-activiteiten van de I Tros. Deze omroep heeft in- middels overigens te kennen I gegeven na de jaarwisseling te I willen stoppen met de piraten- I spotjes. De Tros begon vorige I maand met het uitzenden van lieden werf spotjes bij lokale etherpriaten in enkele steden I en bij Coraline en Laser, twee I in de Noordzee dobberende in- ternationale piratenstations. Brinkman wijst de Tros er- I op dat hij het onjuist acht 'dat een landelijke zendgemachtig- I de tegen betaling gebruik I maakt van de illegale diensten I van etherpiraten om leden- derland. Want, zei Peres, W wensen de erkenning van ra l ze staat Israël door het Vat caan met diplomatieke uit-| wisseling. Elke joodse meenschap moet daara/l bijdragen en het is niet in oitl belang, aldus Peres, het Vatij caan of zijn chef, de paus,t>l boycotten. In de joodse optiek, blijkt de rode draad te zij»! zijn religie en politiek Wil ouderwets onscheidbaar, ter! wijl in de christelijke optie! religie en politiek gescheld®! velden zijn; weliswaar nifl zonder dwarsverbinding1'I maar die liggen dan toch t* I paald anders. Dat maakt bil voorbeeld dat kritiek op I staat Israël in joodse kring/I wezen ook wordt verstas'! als kritiek op de joodse j dienst en omgekeerd. Dit--! ook de achtergrond dat 'I toenemende kritiek in Nf| derland op Israëlisch optn j den in bezette gebieden, I Libanon en tegenover "I eigen Arabische burgers gevat wordt als een verkenj van vriendschap in vijaw'| schap. Dit zelfverstaan van jo is hun goed recht, al maa* dat een dialoog niet eem'ö| diger. Vragen beginnen ec»j ter te rijzen wanneer de f'l partij van de andere mett j veel woorden overname if de eigen positie eist, voor' van een dialoog sprake Wj zijn dan wel die eigen pos'1 tot enig doel van de dial<*j| maakt. Men kan zich dano" gerust afvragen of de aanV'j ringen van de laatste tijd a| leen maar berusten op m'!| verstanden en communis* tiestoringen. Kunstenbond I protesteert jDe Kunstenbond FNV heeft [met kracht geprotesteerd te lgen de nieuwe bezuinigingen op de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR), zoals staats secretaris De Graaf van Socia le Zaken en Werkgelegenheid met ingang van 1 januari 1985 I heeft aangekondigd in zijn zo- I genoemd Evaluatierapport I van vorige week. wervenc zenden', machtig van m zijn stra minister dat de T hoge ms kruist o: rug te di De rr Tros er best extr voor zie) roeporgi zendtijd de STE1 de huic de Tros Hilversi voor ee hankeli opbrenf Minis gende welke krijgen ken tevi grammi verwacl week al roepen VPRO, het ove merege krijgen brief wachte een bo van eni Zeer terecht heeft de meerderheid van wetsontwerp van het kabinet inzake de mannen en vrouwen in de WWV (wet w< getorpedeerd. Want het plan van staats volstrekt in strijd met de geest van de ree de Europese Gemeenschap vastgesteld worden de lidstaten verplicht uiterlijk oj bestaande ongelijke behandeling van m I sociale verzekeringen ongedaan te make Dat kost geld, maar daar had De Graa den: schaf de WWV-uitkering voor mam zijn af zodat ze gelijk worden behandeld rang. Met andere woorden, als iederee handeld is er geen sprake meer van dis< derland aan die EG-richtlijn. Dat heet o want de EG-richtlijn is juist bedoeld om van vrouwen ongedaan te maken door 'e kennen als mannen hebben, niet om I nemen. Ook het argument van het kabinet dat ")ke overgangsregeling ging snijdt geer I vr°uwen straks in de sociale verzekerinc I nen als het bestaande sociale zekerher I juli volgend jaar), maar dat ontslaat Pbcht tijdig te voldoen aan richtlijnen, c i randse regering zijn opgesteld. Bovendii ra 1978 door de EG-lidstaten goedge - spiake zijn van tijdnood, i De enige reden voor het kabinet on wetsontwerp te komen is het geld, dat - ce EG-richtlijn de schatkist zou kost staatssecretaris De Graaf zijn eigen vinr n ^etsontwerp kostte niets, het lever pp. dat kortzichtig is zal de komend S Jfv ®!jnst maakt met het dreigement d Pese Gerechtshof te slepen. Elke vrou\ 'W-wtkering) gaat halen zal dat i ko t Ulte'ncle''j'< we' eens heel wa'

de Stem | 1984 | | pagina 2