W4 W5 Ja ack The Ripper verbleekt met zijn 'slechts zes' moorden bij zijn hedendaagse collega's in de Verenigde Staten. Amerika is hét land van de serie-moordenaars, de lukraak-killers. Hun aantal - en de aantallen slachtoffers - neemt toe. Op dit moment zitten erzo'n 20 kettingdoders opgesloten, aan wie tezamen tussen de 250 en 700 moorden worden toegschreven. En honderden andere moorden zijn vermoedelijk gepleegd door maar een handvol 'random-killers' die op vrije voeten zijn. Treffend Extase Verrast Ontkennen Mannen fO DE STEM /JOHAN VAN GURP i; £rPl3 *- t vr If* r»o^,.^« el, '-.ö'rtP» •is Veder-Smü Ihet bed van een van pen. Links van haar pelaer, rechts oud- Merkx van Breda FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP J hele dag hier rondlo- |ook de patient niet ten publiciteit over de |n de drie andere kli ste jaren wat minder len gekomen. Ook daar lingen gaande. De kli- Titer- en jeugdpsychia- |eeft te maken met lan- voor zowel klinisch werk. De aanvragen (ïg van het aantal bed- van het aantal dag- |4 is door de adviseren- ositief ontvangen, hs Bergerkliniek voor |aat volgend jaar een Samenwerking komt Irukkelijk om de hoek peg met Neer en Bosch wordt de opening van voor epilepsie in Rot- lereid. De Bredase kli- ,aTFRDAG 15 DECEMBER 1984 1. Greep, bemiddelen periode. - FOTO DE STEM /JOHAN VAN G# 1 dergelijke poli's in Dor- Middelburg en Vlissin- longkliniek Schoondonck st minder zeker. In over- lar terug besloten dat ae van Bergen op Zoom611 eigen longafdelinge" gen. Aanvankelijk was i opheffing van he® Daarop is Van det eels teruggekomen, wan' 1 Jsl allergologie daar Krijg- j n bedden toegewezen, cente brief aan De Klok' ide hij nog wel de provin'1 irabant te zullen advise' I :ara-afdeling (chronische r respiratoire aandoenin-1 verdwijnen, maar de Pr°' I via de commissie Festen* F delijk gemaakt dat hief' prake kan zijn. Het z°u 1 jk gaan om patiënten va® regio en daarvoor kan de ;aris extra bedden hc' tellen. WASHINGTON - Serie moordenaars, elk land kent ze of heeft ze ooit gekend. De rondzwer vende menselijke mon sters, in wie van tijd tot tijd een onweerstaanba re bloeddorst opwelt. Op het moment dat ze een slachtoffer uitzoeken staat de dood van de prooi al vast. Het is een willekeurige lif ter, of een prostituee, of een winkelier, die voor of na de laatste ademtocht wordt ver kracht en vervolgens in het water of een wegberm ge dumpt. Waarna de dader spoorloos verdwijnt, meestal verder trekt naar een ander oord, waar een nieuwe, nog ar geloze buit zijn pad zal krui zen. Een serie-moordenaar kan een hele natie in zijn angst- greep houden. Sommigen zijn een mythe geworden. Wie kent niet Jack The Ripper, die moordend door het Victo riaanse Engeland doolde? Henry Lee Lucas (48) zit nu in Texas gevangen. Hij is for meel nog slechts voor zeven moorden (ter dood) veroor deeld. Maar er lopen nog 29 andere moordprocessen tegen hem. Lucas zelf beweerde aan vankelijk dat hij 188 mensen had gedood, de meesten tussen 1979 en 1982, in 24 verschillende Amerikaanse deelstaten. Hij heeft inmiddels zijn eigen schatting verhoogd tot 360 slachtoffers. Zijn ondervragers in Geor getown, Texas, zijn ervan overtuigd dat de laatste ra ming het dichtst bij de raming is. „Ik heb gemoord met pisto len, geweren, messen, tafelpo ten, hamers, bijlen, telefoon draden, vazen en heiligen beelden", zegt Henry Lucas. Voor talloze van zijn beweerde moorden zal het bewijs niet meer te leveren zijn. Lucas haalde veel slachtoffers en de tails van zijn daden door el kaar. „Een serie-moordenaar heeft meestal geen enkele re latie met zijn slachtoffer. Dat maakt hem bijna onmogelijk te achterhalen, als hij niet op heterdaad wordt betrapt. Als Lucas zelf niet was gaan pra ten, dan hadden we bijna geen enkele van zijn moorden kun nen ophelderen", verklaart Tom Sawyer, lid van de on langs speciaal opgerichte 'Jus tice-Department Task Force on serial murder'. In die taakgroep probeert de nationale recherche, de FBI, niet alleen serie-doders op te sporen door landelijke compu teranalyse van onopgehelder de moordzaken, maar poogt men ook parallellen te ontdek ken in de persoonlijkheden van de veelvoudige moorde naars. Bestaat de 'typische random-killer', die wellicht kan worden herkend voor hij (nog meer) bloed vergiet? Een karakteranalyse van een tiental nu vastzittende se rie-moordenaars (niet te ver warren met een 'massa-moor- denaar', die in éen daad een groot aantal slachtoffers maakt) levert een uitdraai met enkele treffende 'constanten' op: - Er is vrijwel nooit spijt. Een geweten ontbreekt totaal, evenals het vermogen zich te verplaatsen in angst en pijn van anderen. - Het geweld heeft een sexu- eel karakter. - De dader werd als kind vaak in bizarre sexuele situa ties betrokken en ontwikkelde later problemen met bisexua- liteit of impotentie. Henry Lucas komt uit een arm en asociaal gezin, waarin geweld aan de orde van de dag was. Als klein kind werd hij door zijn moeder geslagen om dat hij niet wilde toekijken hoe zij met vreemde mannen ge meenschap had. Henry maakte hij eerste slachtoffer toen hij 14 jaar was. Het was zijn vriendinnetje. „Ik wil met haar doen wat ik mijn moeder met die mannen zag doen. Ik voelde mijn moeder weer slaan. Toen ben ik zelf gaan slaan. Ik kon het niet aan", zegt de mogelijk 380-voudige moordenaar. Zijn tweede prooi was moe der Lucas zelve. Daarna was geen vrouw meer veilig voor hem. „Ik voelde niets anders meer dan pure haat. Als ik een William Bonin werd veroordeeld tot de gaskamer na schuldig te zijn bevonden aan tien 'snelweg-moorden'. Serie-moordenaars veroorzaken golven van angst in Amerika Door Mare de Koninck Ned York (37): 12 moorden in Los Angeles. slachtoffer wilde, dan nam ik er gewoon een." Meestal was er ook van verkrachting spra ke. Een aantal moorden voerde hij samen met zijn homofiele vriend Otis Toole uit, die nu in Florida gevangen zit. Als ze weer ergens een lijk hadden achtergelaten, reden ze in de auto honderden mijlen verder. „Ik herinner me hoe ik door een politie-agent werd aange houden, die duidelijk iets vreemds rook in de auto. Dat kwam van een hoofd, dat ik onder de achterbank had ver stopt. Ik mocht gelukkig door rijden", aldus Lucas. In een psychiatrische in richting in Californië zit Ed mund Kemper (35) gevangen, die zijn beide grootouders, zijn moeder en zes vrouwelijke lif ters heeft afgeslacht. Als ze venjarige had hij al eens over een vriendinnetje gezegd: „Als ik haar wil kussen, moet ik haar eerst vermoorden." Nu zegt hij over zijn daden: „De doodsangst die ik teweeg bracht, gaf mij het gevoel dat ik iemand was. Ik nam beslis singen van leven of dood, was God voor hen. De selectie van het slachtoffer is in wezen het voorspel. De moord is het or gasme", zegt Kemper, die als zeer intelligent maar krank zinnig wordt beschouwd. „Het idee is penetratie. Maar ze kunnen vaak alleen maar een mes in een lijf steken", stelt David Abrahamsen, die een boek heeft geschreven over een andere seriemoorde naar, David Berkovitz. De laatste getuigde over zijn moord op het meisje Donna: „Nadat ik haar had gewurgd voelde ik me gelukkig. Die op gebouwde spanning was ont laden. Ik had geen lichamelijk orgasme, maar wel degelijk een geestelijk." Berkovitz was telkens verbaasd als zijn slachtoffers schreeuwden en zich verzetten. „Ik verkrachtte of bestal ze niet, ik doodde ze alleen maar." Een andere ketting-killer, John Wayne Gacy (42), die in zeven jaar tijd 33 jongens en jonge mannen om het leven bracht, bleek ook verrast te zijn dat er berichten over zijn wandaden in de kranten ver schenen. Bij zijn aanhouding in 1978 zei hij„Het enige waarvoor ze me kunnen ver oordelen, is voor het drijven van een begrafenisonderne ming zonder vergunning." Ga cy was een succesvol zaken man, gehuwd en had een inko men van een half miljoen gul den per jaar. Hij nodigde solli citanten bij zich thuis uit, als zijn vrouw er niet was. Hij wurgde zijn bezoekers, maar op een wijze dat de doodstrijd urenlang duurde. Gacy was dan in een sexuele extase en zong tevens psalmen. „Ik ben' bisexueel, niet homosexueel. Ik heb tenslotte ook nog enig zelfrespect", heeft hij ver klaard. Ted Bundy, 37, is ter dood veroordeeld voor 3, maar voor verdacht van in totaal 40 moorden op jonge vrouwen tussen 1974 en 1978. Hij is psy choloog van beroep en een wa re charmeur met mooie blau we ogen. Ook hij moordde in het wilde weg. Soms beet hij de ontvoerde meisjes dood. Hun lichamen sneed hij meestal aan stukken. Tijdens zijn proces voelde hij zich Perry Mason, de advo caat uit de tv-series. Een FBI- woordvoerder zegt: „Er be staan echt mensen voor wie het lekkerste wat bestaat is iemand te vermoorden. Ze wil len ook de beste moordenaar worden die er bestaat, zoals veel gewone mannen de beste minnaar van de wereld willen zijn. En tot de kwaliteit van de moord behoort onder meer de spoorloosheid van de dader." Stephen Michaud, schrijver van het boek 'De enige levende getuige' (over Ted Bundy) meent dat „de politie uit frus tratie over het opsporingspro bleem het bestaan van een se riemoordenaar zolang moge lijk pleegt te ontkennen. Maar als ze er een vangen, dan pro beren ze alle onopgeloste moorden op de arrestanten te schuiven." Zo is het mogelijk ook met de moordenaar van Atlanta, gegaan, Wayne Wil liams, die tenslotte maar voor één van de tientallen moorden op negerjongetjes (gepleegd tussen 1979 en 1981) kon wor den veroordeeld. De opsomming van de serie moordenaars en hun gruwelij - ke antecedenten kan nog lang doorgaan. Er waren de Hillside Stranglers in 1977 en '78 in Los Angeles. Er was de autocou reur Christopher Wilder, die vorig jaar een zwerfrit van honderdduizend mijl afsloot met een negende moord op een jonge vrouwelijke schoonheid. En er was Gerald Stano die waarschijnlijk 35 vrouwen in Florida heeft vermoord. Stano was gedurende zijn eerste 6 le vensmaanden „afgrijselijk li chamelijk en geestelijk ver waarloosd" en daarna opge voed door liefhebbende pleeg ouders. „Maar de schade was al berokkend. Soms maakte het niet meer uit wie zich nog over het kind ontfermt. Al wa ren het Maria en Jozef ge weest, het zou hetzelfde mon ster zijn geworden", aldus psy choloog Ann McMillan. De meest beangstigende se rie moordenaars zijn uiteraard degenen die nog niet zijn ge pakt. Zoals de mysterieuze 'Green River Killer' die in Seattle aan de noord-west kust, 27 jonge vrouwen heeft gedood, merendeels prosti- tuee's. Vijftien andere vrou wen in die buurt zijn vermist. De psychologen die over het verschijnsel serie-moord se dert enige maanden hun licht laten schijnen in de Ameri kaanse media - naar aanlei ding van de speciale taakgroep die de FBI heeft ingesteld - De 17-jarige Elmer Wayne Henley bekende zeker negen jongens om het leven te hebben gebracht. David Berkovitz, de 'Son of Sam': reeks moorden in New York. zijn het over een aantal ele menten eens. De daders zijn altijd mannen. Bijna altijd zijn ze wreed behandeld door hun ouders of andere opvoeders, meestal samenhangend met sexueel misbruik. Terwijl vaak van hoge intelligentie en uiterlijk aangepast en char mant gedrag sprake is, zijn de serie-moordenaars als volwas senen in de ban van Freu diaanse obsessies. Vaak is sprake van angst voor de gewelddadigfe woede die de moordenaar in zich weet. De woede geldt meestal - bewust of onbewust - de ouders. Het alsmaar vermoor den van vrouwen is het als maar vernietigen van de eigen moeder. Mannelijke slachtof fers vertegenwoordigen de va der. Als kinderen zijn prooi vormen, dan doodt de dader in deze analyse zijn zwakke en angstige 'zelf' en kopieert hij zijn monsterlijke ouders. „De woede davert voort als een trein, aangedreven door ongeremde sexuele energie. Serie-moordenaars hebben soms tot op volwassen leeftijd in het bed van hun ouders moeten slapen of in dezelfde kamer als moeder de prosti tuee. Ze zijn zelf zo consequent misbruikt en als mens mis kent, dat ze hun slachtoffers ook niet meer als mensen, maar als poppen zien. Elemen ten van overheersing en on derwerping die ook in normale sexualiteit voorkomen, maar worden afgeremd, zijn bij deze mensen alles gaan overwoeke ren", aldus crimineel psycho loog James Milan. Een bijkomend element is mogelijk het geweld op de tele visie, waardoor nu reeds hele generaties zijn geconfronteerd met oneindige reeksen moor den, waarbij het lijden van het slachtoffer zelden wordt bena drukt. En tenslotte levert het reusachtig grote Amerika, het land van de eindeloze wegen en de kolossale auto's ook het 'ideale' klimaat. Je bent niet gauw een verdachte vreemde ling in het land van de mobili teit waar 'hi stranger' een van de standaardgroeten is, je kan in het enorme continent alle kanten uitvluchten, in de ko lossale steden ben je een naald in een hooiberg en in een Ame rikaanse slee is met gemak een lijk te verstoppen. Het lijkt nog een lange weg naar 'tijdige' herkenning van de serie-moordenaar en een succesvolle correctie op zijn ontspoorde geest. Voortgaand ondezoek, ook naar de fysieke hersenfunctie van de 'excessief gewelddadige mens' is een van de routes die ook de FBI volgt. „Maar je kunt de moorden niet stoppen vooraleer ze zich voor doen", zegt FBI-man Robert Ressler. „Je kunt iemand niet binnenhouden omdat een her senonderzoek aanduidt dat hij 'het type' is. Er worden tegenwoordig zo'n 23.000 mensen per jaar in de VS vermoord. In de 50'er ja ren werd 90 procent van alle moorden opgelost. Dat percen tage is thans teruggevallen naar 76. een toename van het aantal lukraak moordenaars (soms ook wel recreatieve moordenaars genoemd!) wordt mede als verklaring daarvoor gezien. James Rupert (midden) bracht elf familieleden org, het le ven en kreeg elf maal levenslang. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM

de Stem | 1984 | | pagina 27