VIJF JAAR NA EERSTE HARTOPERA TIE W- DeZE week vijfjaar geleden werd in Medisch Centrum De Klokkenberg in Breda de eerste open hartoperatie uitgevoerd. Tot vandaag zijn er meer dan 4300 op gevolgd. Vanaf 1986 verwacht De Klokkenberg jaarlijks 1500 hartoperaties te kunnen turven. Eind vorige week kwam de officiële toestemming daarvoor. De ontwikkeling verliep stormachtig, eerst vallen en opstaan, toen groeistuipen, straks in een wat rustiger vaarwater. Door het gesprek met de directeuren drs. J. Kegelaer en drs. F. Martens loopt als een rode draad het woord 'samenwerking Tragiek H Wirwar Bedrijfsmatig Specialismen Apotheek Lobby Jack The Ripp 'slechts zesmoordt collega's in de Ven is hét land van de lukraak-killen aantallen slachtof moment zitten ei opgesloten, aan wi en 700 moorden w honderden ar vermoedelijk ge handvol 'randoi voe ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 Groeistuipen Klokkenberg voorbij De Klokkenberg in Bredaeindelijk in rustiger vaarwater. foto de stem /johan van guftf Directeur drs. J. Kegelaer: feeststemming na vijfjaar vallen en opstaan. - foto de stem/johan van gurp Door Wippel Houben Van der Schaar, Schaepkens I van Riempst, Wukash, Bed- I derman, Greep, Merkx, Kau- I lingfreks, Kegelaer, Diaco- I nessenhuis, Ignatiuszieken- I huis, Hendriks, Veder-Smit, Van der Reijden. I Een rij namen die gemakkelijk nog uit te breiden zou zijn. Namen van mensen en instellingen die allen hun rol gespeeld hebben op wat eerst op I een regelrecht echec leek af te gaan, maar onlangs door Van der Reijden als staatssecretaris van volksgezond- heid in een gesprek met collega Pieter Eggen 'een perfect functionerende hartkliniek van een boven alle twij- fels verheven kwaliteit en vakman- schap' genoemd is. Wie herinnert zich nog de knette- rende ruzies, eindeloze nachtelijke vergaderingen, wanhopige bemidde- laars en verbolgen hartpatiënten? En i wie de operatiestop na ampel tien we- ken, de hervatting eind mei 1980, het j ontslag van cardiopulmonaal chirurg Van der Schaar in augustus van dat j jaar en de verschillende gouden handdrukken? Verleden tijd, en de directie van De Klokkenberg kijkt er niet graag op terug. Na enig aandringen: „Het ba- I sisidee van Van der Schaar was goed. j De tragiek van de man was dat hij I niet het vermogen had de uitwerking I zelf in de hand te houden. De juiste man op de juiste plaats is een gezegde dat zeker van toepassing is op opera- tieteams waar heel nauw en heel j hard samengewerkt moet worden. Zijn Houston-model met een cate- gorale kliniek was in theorie goed, I maar het behoefde veel aanpassing aan de Nederlandse mogelijkheden, j Hij moest opboksen tegen zijn eigen I beroepsgroep, die hier huiverig voor was. We leven pas vijf jaar later en j het categorale idee is helemaal geac- cepteerd. Het is gewoon bewezen dat een hartkliniek met de juiste mensen I op de juiste plaatsen goed kan func- I tioneren. Terugkijkend moet je zeg- gen dat het tegen het dramatische j aanleunt dat Van der Schaar zijn eigen geesteskind niet op de juiste j manier heeft weten op te voeden en te begeleiden tot volwassenheid". Samenwerking, daar schortte het in den beginne nog aan. De aanloop naar de eerste operatie was al een wirwar van competentiekwesties en ziekenhuis- en Klokkenbergbelan- gen. „Het was een kwestie van zwem- j men of verdrinken. We moesten een totaal nieuw projekt van de grond brengen, waarover we zelf onvol doende te zeggen hadden. De projekt- leiders hadden autonoom moeten kunnen beslissen over het model en de mannetjes. Het eerste kon niet door de op dracht van Den Haag dat de kliniek alleen open zou mogen als een alge meen ziekenhuis voor voldoende me- disch-specialistische support zou zor gen. De hartkliniek had een duidelij ke link met de longoperaties in ons huis. De mannetjes moesten op grond van historische verworvenheden voor een deel uit het eigen huis gehaald worden", zegt Kegelaer nu. De Klokkenberg wimpelde als een wat hautaine huwelijkskandidate het ene trouwlustige algemeen zieken huis na het andere af. Kernpunt van de discussie was, dat De Klokkenberg hoe dan ook het totaal hartchirur- gisch pakket binnen haar eigen mu ren wilde met inbegrip van een car dioloog. Het Ignatiusziekenhuis gaf uiteindelijk aan die wens gevolg. Sindsdien is er een vrij hechte sa menwerking, die in de praktijk goed werkt. Nog een opmerking over Van der Schaar: „Hij heeft natuurlijk een aantal positieve dingen nagelaten. We hebben van hem geleerd dat je een ziekenhuis bedrijfsmatig kunt runnen. Het idee van winstgevend werken hebben wij vertaald in effi ciënt, kwalitatief hoogstaand en toch zo goedkoop mogelijk. Hij bracht uit Amerika ook het idee mee van een patiënten relatiedienst. Die verzorgt de opvang van familieleden van pa- Drs. F. Martens, een van de Klokkenberg-directeuren: „Er is drie jaar veel te hard gewerkt". - foto hans chabot tiënten voor en na de operaties. Het Nationaal Ziekenhuis Instituut komt hier binnenkort kijken hoe dat gaat. Deze begeleiding zou elk ziekenhuis in Nederland moeten hebben", vinden Martens en Kegelaer. Het ideale model: een ziekenhuis dat kan vertrouwen op een sterke in terne organisatie waar mensen goed met elkaar communiceren en met een even sterk extern beleid. Aan dat laatste is men de eerste jaren niet toe gekomen. De interne groeistuipen le verden meer dan genoeg problemen op. Het vergunningenstelsel van de overheid, de bouwstop, het uitblijven van toestemming voor meer hartchi rurgen en meer operaties hebben het beeld van buitenaf vertroebeld. De Klokkenberg moest in een ijltempo vooruit, de overheid moest gelijktij dig terug, omdat de kosten de pan uit rezen. Dat botste. De Klokkenberg heeft de komst van de hartkliniek onderschat. Van een rustig voortkabbelende organisa tie werd in enkele maanden tijd een complete switch naar een flitsend management gevraagd. De medische en politieke wereld keek uiterst kri tisch over de schouder mee wat daar aan de rand van het Bredase Mastbos werd klaargestoomd. Elk stapje werd bekritiseerd en de professionale arg waan over de categorale opzet bleef levensgroot overeind. Dat beeld is verleden tijd. De Klok kenberg heeft nu toestemming voor een uitbreiding van 1300 naar 1500 open hartoperaties. Het feit dat er in tern vier nieuwe operatiekamers en een nieuwe intensive care-afdeling gebouwd mogen worden, is een mijl paal. Vijf jaar is er in een tijdelijke accommodatie gewerkt, nu krijgt de hartkliniek een permanent karakter. Een zelfstandige Klokkenberg met de noodzakelijke specialismen in huis en de medisch-specialistische onder steuning op enkele kilometers af stand in het Ignatiusziekenhuis, kan tevreden zijn. In enkele jaren is een goed geoliede organisatie opgebouwd, die een aantal open hartoperaties tot stand zal brengen waar een door de jaren gelouterd ziekenhuis als het Antonius in Utrecht vele jaren over heeft gedaan. Beide ziekenhuizen zul len in 1986 een-derde van alle open hartoperaties in ons land voor hun rekening nemen. Een Klokkenberg die zich nu niet meer laat opvrijen voor samenwer king, maar die daarvoor zelf de boer op gaat. Zelfstandigheid staat voorop, met daarnaast samenwerking waar mogelijk. Uitgangspunten zijn de kwaliteit, de efficiency en de kosten beheersing. Samenwerking met bij voorbeeld de cardiologen in de zie kenhuizen in de regio op het gebied van de Dotter-techniek. Daarmee is het mogelijk een aantal hartoperaties te voorkomen dan wel naar later door te schuiven. Hiervoor is een angioka- mer nodig, waarover verderop meer. Samenwerking ook op het gebied van toeleverende functies. Op 1 ja nuari a.s. treedt De Klokkenberg toe tot de Stichting Medische Laboratoria in Breda. De 24 personeelsleden van het Klokkenberg-lab komen dan in dienst van de SML. In De Klokken berg blijft een spoed-laboratorium. Via een bestuurszetel, geregeld over leg en de juiste persoon op de juiste plaats houdt De Klokkenberg vol doende greep op dit gebeuren. Een jaar later zal De Klokkenberg mee gaan draaien in de centrale apo theek die nu al vanuit het Ignatius ziekenhuis werkt voor dat zieken huis, het Laurensziekenhuis in Breda en het Theresiaziekenhuis in Raams- donksveer. Het streven is er op ge richt dat nog meer ziekenhuizen zich hierbij aansluiten tegen dat de nieuwbouw van het Ignatius in 1990 in gebruik genomen zal worden. In de laboratoriumsfeer wordt ook gedacht aan meer samenwerking op het terrein van de pathalogische ana tomie. Op dit gebied bestaat al een sa menwerking tussen Ignatius, het Bredase Diaconessenziekenhuis en De Klokkenberg. Nogal een heet hangijzer in deze regio. Samenwer king op het gebied van opleidingen en bij de Bloedbank bestaat er al langer. Het Algemeen Ziekenfonds voor West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaan deren lanceerde vorige week in deze krant het idee dat per regio medisch specialistische functies tussen de te huizen verdeeld worden. De vier kli nieken van De Klokkenberg (naast de hartkliniek de centra voor longziek ten, epilepsie en jeugdpsychiatrie) vangen op hun deelterreinen patiën ten uit heel West-Brabant en Zeeland en zelfs Noord-België op. „Op het gebied van de longopera ties bestaat een uitstekende samen werking met de ziekenhuizen in Roosendaal en Bergen op Zoom. „Daar kent men sinds kort eigen longafdelingen. Wij hebben hier de outilage en de know-how voor de zware ingrepen. Logisch toch dat die dan hier gebeuren. De toekomst zal wel zijn dat Den Haag richtlijnen gaat geven voor die functieverde ling", zeggen de beide woordvoerders. Bij de overheid bestaat een grote bereidheid tot samenwerking. „Je moet niet gaan zitten afwachten tot Chirurg P. van der Schaar ruimde het veld in augustus 1980. - foto de stem dick de boer iemand iets samen met jou wil doen, je moet er zelf op af. Je moet zorgen dat je op de juiste plaatsen zit om je invloed uit te oefenen. En je moet ex tern bezig zijn, de lobby, vitamine R van relatie. Zo werkt het nu eenmaal, iedereen doet het. Ga je zitten af wachten dan mis je de boot", lichten zij toe wat iedereen al lang weet. Zelf hebben zij dat in de praktijk gebracht toen driekwart jaar na de aanvraag om tot 1500 operaties te mo gen uitbreiden alle adviesinstanties positief gereageerd hadden, maar de regering het liet afweten. „We zijn politici in Den Bosch en Den Haag gaan informeren, hebben de vaste Kamercommissie voor volksgezond heid hier gehaald. We hebben ook. wel de publiciteit gebruikt om druk op de staatssecre taris uit te oefenen. Dat was toen we door efficient te werken op 1300 in plaats van de toegestane 900 operaties per jaar dreigden uit te komen. De toestemming bleef uit. We hebben toen de alarmklok geluid, dat de hartkliniek het laatste kwartaal ge sloten zou moeten worden als die toe stemming niet snel kwam. Binnen drie dagen was het rond. Zoiets kun je ëën keer doen". De aantallen hartoperaties hebben -fet -voor kort in De Klokkenberg de prognoses telkens achterhaald. De di recteuren Martens en Kegelaer stel len met grote beslistheid dat dit niet meer zal en kan gebeuren: „Er is drie jaar veel te hard gewerkt. We krijgen nu de voorzieningen die normaal no dig geweest waren. Daarmee kunnen we 1500 operaties gaan doen. Als we weer te hard gaan rijden gaat onze wagen over de kop. De budgettering bepaalt overigens onze snelheid. Het zou ook hoogst ongeloofwaardig overkomen als we nu boven de 1500 gaan zitten. Natuurlijk hebben we toekomst plannen, maar die liggen niet in de sfeer van meer operaties of streven naar een algemeen ziekenhuis. We willen wel snel een angiokamer heb ben, zodat via een catheterisatietech- niek het opereren van een aantal mensen voorkomen of in elk geval met enkele jaren verschoven kan worden. En we kunnen meer zware longoperaties aan; we zijn een tho raxkliniek en daar vallen de longen ook onder. De adviesorganen en de ziekenhuizen in deze regio staan ach ter ons verzoek om zo'n kamer". Zonder dat met zoveel woorden te zeggen staan ze volledig achter de vi sie van het CDA-Tweede Kamerlid Ton de Kok. Die stelde in het blad 'In zet' van vorige maand: 'Waarom niet onze kennis en kunde aan het buiten land aanbieden? Waarom zullen we mettertijd de hartchirurgische voor zieningen niet gebruiken voor bui tenlandse hartpatiënten? Waarom niet een omgekeerde luchtbrug? Het is zeker niet mijn bedoeling de ingrepen met winstoogmerk te laten verrichten, maar het is toch doodzon de de centra niet langer optimaal te benutten. De kapitaalvernietiging is anders enorm, het zou onverant woord zijn. Geluiden als zou een om gekeerde luchtbrug ethisch niet pas send zijn, vind ik je reinste flauwe kul'. De voorzichtige reactie: „Aan zoiets moet je pas denken als de wachtlijsten in ons land tot normale proporties zijn teruggebracht, hoog uit enkele weken. Commerciëel den ken is niet slecht en helpen van bui tenlanders gebeurt op andere me disch-specialistische gebieden ook. Wij hebben hier tientallen epilepsie- patiënten omdat er in Noord-België geen voorziening voor is. Samenwer king op een ruimere schaal dan alleen in de regio". Regelmatig duikt in de publiciteit de gedachte aan een ziekenhuis-hotel op. Daar zouden patiënten na een operatie veel goedkoper verpleegd kunnen worden dan in een zieken huisbed. Bij De Klokkenberg bestaan hiervoor geen plannen. Men ontkent ook dat dit in de situatie daar goedko per zou uitvallen. Dat zou eventueel kunnen als het aantal operaties nog meer omhoog moet, maar daarvan is geen sprake. Ook wordt niet gedacht aan een hotel voor familieleden van operatie patiënten. „Die kunnen hier een of twee dagen terecht, daarna verwijzen we hen naar de stad. Het is niet goed Staatsscretaris Veder-Sm middenaan het bed van een w de hartpatiënten. Links van hair directeur Kegelaer, rechts - burgemeester Merkx van Breit (april 1981). - foto de stem/johan van gum als die hier de hele dag hier rondlo pen. Dat komt ook de patiënt niette: goede". Door alle publiciteit over hartkliniek zijn de drie andere kli nieken de laatste jaren wat minde: aan hun trekken gekomen. Ook daz zijn ontwikkelingen gaande. De kli niek voor kleuter- en jeugdpsychi: trie De Mark heeft te maken met lan ge wachttijden voor zowel klinisti als poliklinisch werk. De aanvrage voor uitbreiding van het aantal den met 10 en van het aantal plaatsen met 14 is door de adviseren de instanties positief ontvangen. De dr. Hans Bergerkliniek voo: epilepsie bestaat volgend jaar ee: kwart eeuw. Samenwerking kom ook daar nadrukkelijk om de hoa kijken. In overleg met Neer en Bost: in Heemstede wordt de opening vï een polikliniek voor epilepsie in Bot terdam voorbereid. De Bredase kli- Prof.dr.J.M. Greep, bemiddel®) in de beginperiode. - foto de stem johan vangt niek heeft al dergelijke poli's in Dcfj drecht, Goes, Middelburg en Vlissiop gen. Voor de longkliniek Schoondoi* is de toekomst minder zeker. In ovej leg is twee jaar terug besloten datof ziekenhuizen van Bergen op Zoofflj Roosendaal eigen longafdelin zouden krijgen. Aanvankelijk sprake van opheffing van Schoondonck. Daarop is Van Reyden al deels teruggekomen, wat het onderdeel allergologie daar krijfj van hem tien bedden toegewezen. In zijn recente brief aan De KW] kenberg stelde hij nog wel de provi" cie Noord-Brabant te zullen adv: ren dat de cara-afdeling (chronis® aspecifieke respiratoire aandoet»" gen) moet verdwijnen, maar de Pttr, vincie heeft via de commissie Festc»| al lang duidelijk gemaakt dat hid van geen sprake kan zijn. Het r" hoofdzakelijk gaan om patiënten vaj buiten deze regio en daarvoor kan staatssecretaris extra bedden schikbaar stellen. ^ftTERDAG 15 DECEMBER WASHINGTON - moordenaars, elk kent ze of heeft gekend. De rond vende menselijke sters, in wie van ti tijd een onweersta re bloeddorst opwe het moment dat slachtoffer uitz staat de dood v< prooi al vast. Het is een willekeur ter, of een prostituee, winkelier, die voor of laatste ademtocht wor kracht en vervolgens water of een wegbei dumpt. Waarna de spoorloos verdwijnt, verder trekt naar eer oord, waar een nieuwe, geloze buit zijn pad z: zen. Een serie-moordena een hele natie in zijn greep houden. Sommij een mythe geworden. V niet Jack The Ripp moordend door het riaanse Engeland dooie Henry Lee Lucas (4f in Texas gevangen. Hi, meel nog slechts voo: moorden (ter dood) deeld. Maar er lopen andere moordprocesse hem. Lucas zelf beweer vankelijk dat hij 188 had gedood, de meestei 1979 en 1982, in 24 verse Amerikaanse deelstat heeft inmiddels zijn schatting verhoogd slachtoffers. Zijn ondervragers i: .getown, Texas, zijn overtuigd dat de laa ming het dichtst bij de is. „Ik heb gemoord mi len, geweren, messen, ten, hamers, bijlen, draden, vazen en beelden", zegt Henry Voor talloze van zijn b moorden zal het bev meer te leveren zijr haalde veel slachtoffei tails van zijn daden kaar. „Een serie-moe heeft meestal geen er latie met zijn slachtol maakt hem bijna oni te achterhalen, als hij heterdaad wordt betr Lucas zelf niet was g; ten, dan hadden we bi enkele van zijn moorc nen ophelderen", v Tom Sawyer, lid var William Bonin schuldig te zijn bevA f

de Stem | 1984 | | pagina 26