Dl BTlMüi US i Wi MAGISTRAAL 'INSIDE'-BOEK OVER WAPENBEHEERSING ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 ie met gevoel voor historisch stadsschoon in de oude Nederlandse binnensteden rondwandelt, krijgt maar al te vaak tranen in de ogen over de afbraak van al dat schoons en over de invulling van de open plekken met wanstaltige kantoor- en woongebouwen. Hoe het ook anders kan blijkt uit het Parijse stadsplan van Haussmann. In eigen land is Goes een goede uitzondering. Breda daarentegen laat zien hoe het goed fout is gegaan en misschien wel daarom siert een oude stadsplattegrond van deze stad 'de atlas van het ruimtelijk veranderingsproces van de Nederlandse binnensteden in de laatste anderhalve eeuw'. Een studie over wat er zoal is misgegaan in 36 oude binnensteden in ons land. Oorzaken Bergen op Zoom Breda Goes Middelburg Vlissingen Zierikzee Verwijt Begin volgend jaar gaan de beide supermachten in Genève weer om de tafel zitten om andermaal te proberen te komen tot een wederzijdse vermindering van de kernwapenarsenalen. De Amerikaanse delegatie zal bestaan uit dezelfde politici die een hoofdrol speelden bij het mislukken van de vorige gespreksronde. Over de gebeurtenissen die eind 1983 leidden tot een patstelling in hetschaakspeltussen oost en west schreef de Amerikaanse journalist Strobe Talbott een magistraal boek. 7ATERPAG 15 DECEMBER Gisteren heeft ir. Dar der Have (65) uit Kapi president-directeur vai ert zaadhandelbedrijf Vi het ruim veertig jaar van de scheidende f Vanderhave uitgegroei familiebedrijf tot een internationale allure, het veredelen en kwi graan-, bieten-, mai Bronnen Ill J Familieregering U^VERVOLG VORIGE F HW^VERVOLG VOLGENDE PAGINA Aannemelijkheid W; Inrichting van binnensteden in ons land gebeurt zonder historisch besef Door Mathieu Kothuis „Opeenvolgende ge meentebesturen van Breda hebben de stad een grondig ander aan zien gegeven, een proces dat al in 1870 is begon nen met de afbraak van de vestingwallen". Dit zegt ir. Rudger Smook, samensteller van een studie over de binnensteden in ons land. Het is een groots opgezet onderzoek geworden naar de historische ontwikkeling van 36 Nederlandse binnensteden, verdeeld over het hele land. In Zeeland en Noord-Brabant zijn de steden Goes, Middel burg, Vlissingen, Zierikzee, Breda, Bergen op Zoom en Den Bosch onderzocht. Het verslag van het onderzoek staat in de atlas 'Binnensteden verande ren', tevens een proefstuk waarop ir. Smook aan de TH in Delft promoveerde. H Demping Volgens Smook is de bin nenstad van Breda door sane ringen aan de uiteinden hier van grondig veranderd. Hij noemt de kop van de Bosch straat, het gebied Leuvenaar straat-Middellaan (met het grootschalige gebouw St. Eli sabeth) en, onvermijdelijk, de demping van de Mark en de aanleg van de Markendaalse- weg. De Mark die werd ge dempt om het verkeer dichter naar het centrum te halen. „Vraag is of daarmee niet met een het paard van Troye is binnengehaald", zegt Smook over de nadelige bijeffecten van die demping. Een soortge lijke ontwikkeling constateert Smook ook aan de kop van de Boschstraat. „Er wordt in het algemeen niks gedaan met ervaringen uit het verleden. Dat vooral probeer ik met deze studie dui delijk te maken. Er worden wel dikke rapporten en studies geproduceerd maar even over de schouder kijken, terug naar het verleden, gebeurt niet of nauwelijks. Alles wat er nu aan de binnensteden wordt veranderd is in het verleden ook al eens geprobeerd". Smook komt tot een aantal algemene conclusies die voor alle onderzochte steden op gaan. Zo zijn de grote veran deringen in de structuur van de binnenstad vaak het on voorziene gevolg van over heidsingrepen op een ander Volgens ir. Smook heeft Goes, zij het op het nippertje, ingezien dat stadsherstel (zoals hier aan het St. Jacobstraatje) noodzakelijk was. De structuurnota binnenstad uit '74 betekende op dit vlak een keer ten goede. - foto willem mieras gebied. De aanleg van een ex tra ontsluitingsweg naar het stadscentrum blijkt dikwijls desastreuze gevolgen te heb ben voor de aanliggende ge bouwen. De functie van hele stadsdelen verandert onder in vloed van een simpel lijkende ingreep waardoor weer andere maatregelen nodig zijn om die te herstellen. De geruststellen de mededeling die stadsbe stuurders aan bewoners geven dat 'het slechts om een kleine ingreep gaat' blijkt later in de praktijk veelal niet op waar heid te berusten. Als oorzaken van de veran deringen in de Nederlandse binnensteden wordt in de atlas gewezen op de groei van de be volking in de laatste anderhal ve eeuw van 2,5 miljoen naar 14 miljoen inwoners én op de economische ontwikkelingen in ons land. De toenemende welvaart en de overgang van het agrarische bedrijf naar in dustriële bedrijvigheid en dienstverlening hadden conse quenties voor de activiteiten die in de stadskernen werden uitgeoefend. Dat heeft weer gevolgen gehad voor de bouw van woningen, bedrijven en winkels, voor het verkeer (we gen, stations, havens, parkeer ruimte), voor de openbare nutsvoorzieningen (electrici- teitsnet, waterleidingen) en voor het bestuur en beleid in de stad. In de studie van Smook wordt ook nagegaan wat de wetgeving op onder wijsgebied voor consequenties heeft gehad voor de scholen bouw in de binnensteden. Ontwikkelingen waarover stadsbesturen nu klagen, zijn dikwijl het gevolg van vroeger overheidsingrijpen. Het aan leggen van grote parkeerruim ten kan tot gevolg hebben dat de grondprijzen in een winkel gebied zó stijgen, dat het voor de kleine winkeliers onbetaal baar wordt zich te vestigen. Alleen grote warenhuizen of beheerders van kantoorpan den kunnen de middelen op ta fel leggen om in het stadscen trum een plaats te krijgen. Door deze prijsopdrijving is in de binnensteden ook de woon functie sterk teruggelopen. Wanneer een stadsbestuur be sluit tot aanleg van een grote parkeergarage in de binnen stad moet men, zo meent Smook, niet verbaasd staan te kijken als dat jaren later weer grote consequenties blijkt te hebben voor de verkeerssitua tie en voor de woon- en win kelfunctie. De geschiedenis van de stedebouwkundige ont wikkeling van de 36 binnen steden toont aan dat het zelden voorkomt dat éen ingreep in één functie van de binnenstad geen gevolgen heeft voor an dere functies. Zowel stadsbe stuurders als bewoners die bij de inspraak zijn betrokken, zouden zich dat volgens Smook beter moeten realiseren. Toch blijkt het voor hem moeilijk zo niet onmogelijk om, na een beschouwing van de stedebouwkundige ontwik kelingen in de binnensteden, één model op te stellen waarin een afdoende verklaring kan worden gegeven voor het ver anderingsproces van elke ste delijke situatie. Over Bergen op Zoom zegt de atlas dat de binnenstad zich er, vooral onder invloed van de situering van het NS-station, naar het oosten heeft uitge breid. Door sanering is het ge bied rond het St. Josephplein als derde pool ontwikkeld. Het inkapselen van deze niet in het binnenstadsbeeld passende schaalvergroting kost volgens Smook nu erg veel moeite. Ook is het gebied rond de Haven wat geïsoleerd komen te liggen na de doorbraak van de Wes tersingel. Deze doorbraak is door zijn te ruime stedebouw kundige en te geringe archi tectonische maat een barrière gebleven. Rond de Koren markt is de structuur van de stad ook veel te onduidelijk en heeft het herstel te lijden on der druk van het centrumge bied en de grootschalige func tie van het St. Catharinaplein. Over Breda wordt onder an dere opgewerkt dat na de ont manteling van de vestingwal len een groot gebied bij de bin nenstad is gevoegd. Door het gebruik van nogal wat gebied voor militaire terreinen en ka zernes liggen er nu in de stad veel 'blinde vlekken'. Ronduit mislukt noemt Smook de ver menging van woon- en be drijf sfuncties in het gebied ten noorden van de Haagdijk waardoor nu, na 80 jaar, weer een reconstructie nodig is ge bleken. Van het gebied rond de Fellenoordstraat wordt nu door woningbouw en vernieu wing pas echt een krachtig ge bied gemaakt. Het verkeer in de binnenstad heeft met de demping van de Mark en de aanleg van deMarkendaalse- weg veel te veel nadruk gekre gen. Op veel punten in de stad is de schaal van de bebouwing bovendien niet in de hand ge houden. Over Goes is Smook, zoals gezegd, veel beter de spreken. Wel moet de openlegging van de stad nabij de Gasthuis straat door een goed stadsver nieuwingsbeleid 'in de maat' worden gehouden. Een verleg ging van het zwaartepunt van het centrumgebied naar het zuiden kan daarbij helpen. Over het gereconstrueerde ge bied rond de 's-Heer Hen- drikskinderenstraat is het vol gens de atlas van belang de hoofdstructuur door stads- nieuwing te versterken. Er zouden geen nieuwe concen tratiegebieden moeten ont staan door verbetering van de ontsluiting of door vestiging van grootschalige gebouwen. Ook over Middelburg spreekt Smook alleen maar waarderend. Het stadscen trum is in een passende struc tuur herbouwd en het sane- ringsgebied Korte Gere, Lange Gere biedt nog mogelijkheden om het centrumgebied uit te Een vergelijking van de huidige situatie (kaart uit 19Jj boven) met de oude stadsplattegrond van Breda (kaart uj| 1824, onder) laat zien welke veranderingen zich in deze de laatste 150 jaar hebben voorgedaan. breiden in de richting van de belangrijke ontsluitingsroute via de Looiersingel. Wel zijn rond het Molenwater in deze stad grootschalige gebouwen verschenen die het gebied ech ter niet negatief beïnvloeden. In Vlissingen is de uitbrei ding van scheepswerf 'De Schelde' steeds ten koste ge gaan van gedeelten van dè binnenstad. Oorlogsschade heeft bovendien een geheel nieuwe invulling gegeven aan het gebied Breewaterstraat en Slijkstraat. Een veel te ruime stedebouwkundige maat heeft dit gebied echter drastisch veranderd. Ook de hoge wand aan de Boulevard de Ruijter levert nauwelijks een bijdrage aan de woonkwaliteit in dit gebied. Negatief wordt verder ook de sanering van Toren straat, Lange Zelke genoemd. Daar is sprake van een aan tasting van zowel een stede bouwkundige als een architec tonische maat. Verdichting van de structuur in delen van de stad kan de vroeger be staande eenheid nog wel wat herstellen. Het ontbreken van groot schalige gebouwen heeft de binnenstad van Zierikzee re delijk in stand gehouden. Al leen in het zuidwestelijk deel van de stad (rond de door braak Raamstraat) zijn een paar niet in de stadsstructuur passende elementen geslope Het gebied tussen de Niem Haven, het Havenplein en Oude Haven wordt binnen bestaande structuur verbeta Een veel gehoord verwijt tl gen 'stadsbeschermers' is 4 ze onvoldoende waarderit zouden hebben voor verandi ■ring van de oorspronkelijk! br> tuatie in een nieuw stede beeld. Smook distantieert zie alles van wat dit verwijt zo rechtvaardigen. Veel niem bouw is trouwens zó de moei: waard dat er van een duideli; ke verbetering sprake is. „In ieder geval behoeft me iedere verandering met eenzf ker gevoel van weemoed I worden geaccepteerd", zq Smook die hiervoor twee vooi beelden aanhaalt. Zo kan 4 vorm waarin de Jordaan Amsterdam al voor de li eeuw is dichtgebouwd, moe: lijk als een voorbeeld van vei antwoorde stadsbebouw:'. worden gesteld. In tegenstr ling daarmee wijst hij oph stadsplan van Haussmann Parijs, dat veel bepaler# voor de stad is gewordend: de 'oorspronkelijke' stede bouwkundige structuur. Smook: „Door de eeuw' heen is men in staat geblekt maatschappelijke ontwikke lingen in boeiende stedebou» kundige structuren vast te lef gen. Het lijkt daarom niet Ie gisch om aan te nemen dat* dat in onze tijd niet meer zot den kunnen". Door Hans Rooseboom Het spel gaat weer be ginnen: een jaar nadat de Russische en de Ame rikaanse grootmeesters in een patstelling de stukken van het Geneef- se bord veegden, zijn de voorbereidingen voor een nieuwe ronde in de wapenbeheersing in vol le gang. Begin januari zullen de mi nisters van buitenlandse zaken van de beide supermachten de Richard Perle.'Prins der Duisternis'..- foto time magazine openingszetten doen in dit nieuwe spel, dat een der bran- dendste en meest omstreden kwesties van deze tijd als inzet heeft: de kernwapens. Een spel dus op het hoogste niveau, maar toch een spel: „De theorie van de afschrik king ontleent veel van z'n be woordingen aan bridge, schaak en poker. Het is van het uiterste belang dat de Ver enigde Staten niet worden af getroefd, schaak gezet of hun kaarten moeten laten zien. Als ook maar één niveau van de afschrikking zwak is, kan de Het 'schaakspel' op leven en dood Sowjet-Unie in de verleiding komen om die zwakheid uit te buiten". Tot deze vergelijking komt de Amerikaanse journalist Strobe Talbott Time Magazi ne) in zijn kolossale boek Deadly Gambits, waarin hij een adembenemend doorlo pend verslag geeft van de vo rige ronde van het kat- en muis-spel tussen oost en west. Vanaf het aantreden van de regering-Reagan in begin 1981 tot en met de jammerlijke mis lukking in Genève (december 1983) volgt Talbott bijna van dag tot dag de gebeurtenissen, waarbij het onafwendbaar duidelijk wordt dat er, wat de Amerikanen betreft, helemaal niet naar een wapenbeheer- singsakkoord wordt gestreefd. Hoe hij dit allemaal weet, hoe hij honderden onthullende en compromitterende gesprek ken in het Witte Huis, in mi nisteries en andere regerings instellingen heeft kunnen af luisteren en voor ons opteke nen, hoe hij zijn weg heeft ge vonden in de ingewanden van de Washingtonse bureaucrati sche krochten, dat is natuur lijk het geheim van de smid. „Ik kan de bronnen die mij in staat stellen een doorlopend verslag van de gebeurtenissen te geven niet onthullen", schrijf Talbot, maar het is dui delijk dat die bronnen tot in de hoogste gelederen van het Amerikaanse regerings-esta- blishment zitten. De manier waarop in Wash ington een hopeloos verdeelde en uitermate ambitieuze groep politici het beleid bepalen dat gevolgd moet worden in de verhouding tot de Sowjet-Unie doet je soms de haren te berge rijzen en het ergste vrezen voor de uitkomst van de nieu we gespreksronde die nu voor de deur staat. •Richard Burt...gema tigd. - foto time magazine Vóórdat de Amerikanen met hun eerste aanbod naar Genè ve gingen (het bod dat uitein delijk de naam verwierf van 'nul-optie') had er al heel wat getouwtrek binnenskamers in Washington plaatsgevonden. De strijd woedde voornamelijk tussen de ministeries van de fensie ('Amerika verdedigen') en buitenlandse zaken ('Ame rika verkopen'). Twee namen lopen daarbij als een rode draad door het he- Door Jan van Zuilen KAPELLE - De kamer waarin de president-di gi recteur zetelt is klein en H sober ingericht. Een s recht-toe-recht-aan bu- M reau, drie gewone stoe- len en langs de muur een M paar kasten van onbe- stendige stijl. Tevergeefs zoekt men er naar een lederen zithoek. Een koelkastje, kenmerkend voor de kantoren van dit soort hoge pieten, ontbreekt. Kortom, het is niet direct de ambiance die je verwacht had in het domici lie van de hoogste baas van een bedrijf waar, inclusief zijn buitenlandse filialen 350 men sen werken. Is dit nu de Zeeuwse zuunig- heid Van der Have lacht breed begrijpt de toespeling. „Als dit zuinigheid wilt noemen Graag zelfs. Vanderhave (de naam van het bedrijf wordl aan elkaar geschreven. Tegen woordig ook vaak afgekort toi vdh, red.) is een bedrijf dat lie ver een paar miljoen uitgeefi aan een nieuw magazijn dar investeert in de bouw van eer luxueus kantoor. Dit kantooi is trouwens vroeger magazijr geweest. Toen het te kleir werd, hebben we een nieuw magazijn gezet en dit ver bouwd tot kantoor. Prima vine ik". Met het vertrek van de hui dige meneer D. J. (op z'n En gels uitgesproken) zoals he personeel de baas onder elkaa: noemt, verdwijnt de naam Var der Have na 105 jaar uit de di rectie. Als president-directeu: wordt Van der Have opge volgd door ir. K. B. Gelling, d< huidige directeur van he kweekbedrijf van Vanderhavi in Rilland-Bath. Overigen: werkt er straks nog wel eer Van der Have bij Vanderhave Dat is Adriaan van der Have een zoon van D. J. Die is 'noj maar' afdelingsdirecteur. Doet het geen pijn dat Vai der Have niet door een Van de Have wordt opgevolgd „Nee", zegt meneer D. J. me overtuiging en hij legt uit da de familie juist met het oog oj de vererving in 1977 beslotei heeft om het bedrijf onder brengen in de Suikerunie „Daar zijn we nu een volledig dochteronderneming van. Al we dat toen niet hadden ge daan, zouden we de zaak n moeten verdelen tussen veer tien neven en nichten. Dat vragen om problemen. Van derhave is een te groot bedrij geworden om het te laten lei den door een familieregerinj Er zijn in het land voorbeelde genoeg aan te wijzen, waar door het op die manier fout i gegaan. Vanderhave kan ongehinderd de beste man tc president-directeur benoemer Welnu, dat is toevallig gee Van der Have". Helemaal we gaat Van der Have trouwer niet, want per 1 januari treet hij toe tot de Raad van Com missarissen. Gevraagd naar wat nu tij dens zijn periode de belang le verhaal. Die van twee bf trekkelijk jonge, zeer intelk gente en arrogante mannS die van de wapenbeheers® hun persoonlijke terrein heb ben gemaakt. Richard Perle, ondermin1: ter van Defensie onder We#1' berger: het prototype van I 'havik' die geen centimeter* toegeven, onder geen bed® en ook helemaal niet wil f derhandelen tenzij °nue voorwaarden die zo hard dat de Russen ze nooit zulle slikken. Huldigt de opvattir dat het uiteindelijk allee maar draait om de verded ging van de Verenigde State en niet om bijvoorbeeld d van de Europese bondgenote De intriges en listige manoei j vres die Richard Perle steei weer uitdacht om zijn onve: zettelijke standpunten door drijven hadden hem zijn bi naam 'Prins of Darkness' gi geven (Prins der Duisternis). Op het State Department z< telde Perle's tegenpool: de nc jongere Richard Burt (33 tor hij aantrad): voormalig defei sie-specialist van de New Yoi Times, en beschermeling v£ de toenmalige minister ve buitenlandse zaken Alexandi Haig. Richard Burt vertegei woordigde de gematigde, me Europees gerichte defensi richting. Als onderminist van Buitenlandse Zaken vo Politiek-Militaire Zaken (lat voor Europese Zaken) hield nauwlettend rekening met mening van de Europese boni

de Stem | 1984 | | pagina 24