>bels es: HA ZEELANDs «n De Klokkenberg vijf jaarna de eerste hartoperatie Alle radio en tv-programma's van Isotoop Atoombom Regelstaven Dumpen Igs- ;pr. jrkundigen erin Ivelstorm enigs |ht te doen ver- or massaal zil- de wolken te i methode die de [jaren toepassen pweersbuien met fs het de dag van Christina. De I is dan ook voor (dagen: Is Chris- I afwisselend en vordt de winter I verwacht. I di bie Borssele zou t mer aan de DOW in de hamburgers leken of blozen. m zélf dat we af en |aanpe!egd. Zouden uden? die duizend gulden In die mijnwerkers pjn in het geding'. se politici moeten Innen ze meteen de emeesterswoning in |t, de Waarheid ach- omen Toch uit. veek werden in Litgereikt. Waar |om vandaan? et kneden van gei- - FOTO DE STEM COR J DE BOER end zegt Margot, zon- /alse bescheidenheid: er een kwaliteitskaas- ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 cr De atoomschutters van de PZEM EEN Kerncentrale. Wat gebeurt er in Dodewaard en in de bol van Borssele, Nederlands meest om streden energiefabrieken. Wat is in uw koffiezetapparaat het ver schil tussen atoomstroom of ge wone 220 volt? Een handleiding voor het opwekken van energie via kernsplijting in een kerncen trale. Maar eerst een stukje ge schiedenis. In 1905 publiceert de Duitser Albert Einstein een wetenschappelijk verhaal waarin hij aantoont dat massa in ener gie kan worden omgezet. Daarmee is de relativiteitstheorie geboren(E mc2). i herder al,in 1803 ontdekten weten schappers dat alle materie is opge bouwd uit atomen, hele kleine voor het oog niet waarneembare deeltjes. Die atomen bestaan op hun beurt echter weer uit een kern waaromheen proto nen en neutronen cirkelen. In de eerste helft van de twintigste eeuw gaat de wetenschap koortsachtig op zoek naar middelen om de door Einstein in theo rie aangetoonde energie vrij te maken. Dat lukt voor het eerst in 1938. Op nieuw zijn het Duitsers. De kernfysicus Otto Hahn ontdekt dan een isotoop die gevonden wordt in de vrije natuur. Deze isotoop, uranium 238, is na een bepaalde bewerking splijtbaar. Bij die splijting komt warmte vrij. Uranium 238 is een bruine ijzerertsachtige stof. In de natuur ge vonden bevat het slechts 0,7 procent splijtbare isotopen. Deze isotoop heet U 235. Om het uranium bruikbaar te ma ken voor energie-opwekking moet het verrijkt worden, dat wil zeggen, de hoeveelheid splijtbaar materiaal moet worden opgevoerd tot 3,5 procent. Dit gebeurt in een opwerkingsfabriek. Vijf kilo van dit materiaal, mits verrijkt tot 95 procent splijtbare stof, is genoeg om een spontane kernexplosie te veroorza ken. Er is dan sprake van een ordinaire atoombom. Verrijking gebeurt in Nederland bij de ultracentrifugefabriek in Almelo. Het licht verrijkt uranium wordt hier in in tabletten geperst en in lange pij pen gestopt, die vervolgens hermetisch worden afgesloten. Zo ontstaan splijt stofstaven, die op hun beurt weer ge bundeld worden tot elementen. Deze elementen kunnen'een aantal van 36 tot 324 staven bevatten. Het verrijkingsproces zoals dat in Almelo wordt toegepast is op zichzelf weinig riskant. Wie echter zo'n fabriek bezit heeft de kennis en middelen in huis om binnen afzienbare termijn een atoombom te produceren. Iemand die daar handig gebruik van maakte was de Pakistaanse kernfysicus Khan die in Almelo de centrifuge-technologie stal om er in z'n vaderland een 'bom- menfabriek' mee op te bouwen. Het onderzoek naar de de mogelijk heden om uranium te verrijken kwam buiten de VS pas goed op gang in 1953. In dat jaar introduceerde de Ameri kaanse president Eisenhower het 'Ato men voor de vrede' programma, na een lange periode van geheimhouding door de Amerikanen. Een van de kernpun ten van het programma was: Afspra ken maken met de Russen om de ver spreiding van kernwapens tegen te gaan. Daarnaast speelde een commer- cieele drijfveer een belangrijke rol. De Amerikaanse kernreactor-producen ten Westinghouse en General Electric zagen een veelbelovende export-markt in West-Europa. In de loop der jaren werden er ver schillende types reactoren ontwikkeld zoals de kokend water reactor, de ther mische centrale en de drukwaterreac- door Paul de Schipper tor. De kerncentrale Dodewaard heeft een kokend water reactor, een ontwerp van General Electric. Borssele werkt met een drukwater-reactor, gebouwd door het Duitse Siemens-KWU-con- cern, naar een patent van Westinghou se. Het principe van deze reactor berust er op dat men de splijtstofelementen in het reactorvat laat zakken om het vat vervolgens vol water te pompen. Een ingebrachte neutronenbron met een uitzonderlijk sterke neutronenstraling zet het kernsplijtingsproces in gang. Deze bron fungeert als een soort nu- claire lucifer. Neutronen verlaten nu hun eigen atoomkern en botsen op de kernen van andere atomen die op hun beurt dan eveneens uit elkaar vallen. Op datzelfde moment geven de kernen hun bindingsenergie af in de vorm v.an warmte, waarmee Einstein dan in de praktijk gelijk krijgt. Door de wederzijdse beschieting splijten er steeds meer uraniumkernen en zo ontstaat de kettingreactie. Om die onder controle te houden zitten er in de splijtstofelementen regelstaven. Die zijn gemaakt van een stof die vrij 'rondvliegende' neutronen absorbeert. Het manipuleren met de regelstaven houdt de kettingreactie in toom. Het proces speelt zich af in in het zo geheten primaire circuit. In Dode waard wordt het water direct stoom, in Borssele niet. Om te voorkomen dat het verhitte water gaat koken wordt het in de Zeeuwse centrale onder druk ge LOZING RADIOACTIVITEIT MET VENTILATIELUCHT SCHOORSTEEN houden waardoor de temperatuur tot boven de 300 graden stijgt. Het hete water wordt gebruikt om water in een tweede buizen-en vaten stelsel, het secundaire circuit, tot stoom te verhitten. De stoom gaat naar een turbine waarvan de schoepen een ge nerator in beweging brengen. De gene rator functioneert als een enorme fiets dynamo en wekt electriciteit op. De stoom die door de turbine wordt ge jaagd moet dan nog condenseren. Dat gebeurt met koelwater in een geschei den circuit. Voor wat betreft Dode waard wordt het water uit de Waal op gepompt. De PZEM in Borssele ge bruikt er de Westerschelde voor. Soms ondergaat het koelwater nog een voor behandeling in speciale koeltorens. De torens bepalen het silhouet van onder meer de kerncentrales bij het Belgische Doel. Bij het kernsplijtingsproces ver dwijnt een klein deel van de uranium 235. Ook ontstaat er plutonium in klei ne hoeveelheden. Een aantal van de wegschietende neutronen wordt opge vangen door uranium 238 kernen. Deze zijn van nature niet splijtbaar. Omdat ze er een neutron bij krijgen vormen ze een nieuw element: het splijtbare plu tonium. Dit omvormingsproces heet 'kweken'. Bij civiele verwerking wordt ongeveer 1 procent van alle uranium 238 in plutonium omgezet. Plutonium is giftig en is een grondstof voor de ver vaardiging van kernwapens. Het kwe ken van plutounium langs deze weg is interessant omdat het ook reactor brandstof is en omdat bijna alle win bare uranium op aarde U 238 is. Van daar dat kweekreactoren zoals van het Kalkartype in het kernenergiewereldj e sterk in de belangstelling staan. Een bijverschijnsel van kernsplij tingsprocessen is de radio-aktiviteit, de onzichtbare 'rook' van het energievuur in het hart van de kerncentrale. Elk jaar wordt in Borssele eenderde van de splijtstofelementen gewisseld. De elementen gaan, verpakt in contai ners, naar een opwerkingsfabriek in het Franse La Hague. Dat gebeurt op basis van een contract, afgesloten tus sen de Provinciale Zeeuwse Energie- maatschapij(PZEM), exploitant van de kerncentrale Borssele, en Cogema, de eigenaar van La Hague. In La Hague worden het nog goede uranium en het plutonium van elkaar gescheiden. Het overschot is kernsplij- tingsafval. Voor de defitieve verwijde ring van dit duizenden jaren gevaar lijk blijvende afval bestaat nog ner gens ter wereld een werkelijk afdoende oplossing. Het mag in elkgeval niet in zee worden gedumpt. Volgens normen van het Internationaal Atoomenergie Agentschap is het afval ingedeeld in de categoriën: laag, midden, hoog radio- aktief afval en kernsplijtingsafval. Voor de komende jaren wil de Neder landse regering voor 3000 megawatt electriciteit via kerncentrales laten produceren. Dat betekent dat er per jaar 3000 kilo kernsplijtingsafval, 30 tot 50 kubieke meter hoog radio-aktief af val en 300 kubieke meter midden en laag-radio aktief afval vrijkomt. Het geproduceerde plutonium wordt opgeslagen. Bij landen die over de hele verwerkingscyclus beschikken, maar met minder betrouwbare regimes re geren, is de verdere gang van dit pluto nium niet of nauwelijks te controleren. De kerncentrale Borssele dateert uit 1973. De capaciteit is 477 megawatt. Grootste afnemer(420 megawatt) van de electriciteit is de aluminiumfabriek Pechiney in het Sloe. Wat resteert is genoeg voor half Zeeland. De kerncen trale Dodewaard (90 megawatt) begon in met de electriciteitsproductie als een soort proeftuin voor de Nederlandse kernenergie-industrie. Anno 1984 telt de wereld 317 kern centrales, waaronder 80 in de Verenig de Staten en 40 in Rusland. Frankrijk en Engeland tellen er elk 32, terwijl de ontwikelingslanden er samen dertien hebben. Volgens de oorspronkelijke planning zou de VS in 1983 al over 250 kerncentrales hebben beschikt. Door het ongeluk met de kerncentrale in Harrisburg heeft zich bij de Ameri kaanse energie-producenten een zoda nige schrik-reactie voorgedaan dat er 109 centraal zijn afbesteld, waarvan er al enkele in aanbouw waren. Het hart van een kerncentrale is een steriel wereldje van mannen in oranje pakken. Rondkijkend waan je jezelf in een science-fiction film. Het hart is een bunker met daar midden in het reac torvat vol splijtstof de massa die wordt omgezet in energie..afrege len. .'schieten' en bijregelen..de ge nerator voeden met stoom voor stroom. In de regelkamer houden de atoom- schutters het neutronenbombardement 24 uur per dag onder controle. Ze hoe den hun energie-oorlogje daar in het hartje van de bol als ziekenbroeders een intensive care-patient.

de Stem | 1984 | | pagina 21