Zeeland is nog 'warm' Willem Beukelsz (2) JILLE blaast stoom af Zeeuwse Babbels Tipje van de Sluier Weerman Willy Spotrympjes. de Kikkers In deze Lange tenen 'VALIUM. Het trekpaard en de bok.. De kaasmaker ZATERDAG 15 DECEMBER 1984 ie' VAN ZEELAND T6 PAGINA ZEELANDf ZATERDAG 15 DECEMBE Voor 7500 Zeeuw(s)en GIJS Z'N VESTJE Isotoop UIT ALLE waarnemingen van de laatste jaren is dui delijk gebleken dat onze provincie de zonnigste en ook de warmste provincie van Nederland is. Dat mani festeert zich ook in deze na jaarsdagen. Gisteren no teerden wij een temperatuur van ruim t, bijna 9, graden en Noord-Nederland moest het doen met nauwelijks 4 graden! We leven vandaag onder de invloed van een klein ge bied van hoge luchtdruk. Deze doet over Zeeland zachte en droge lucht stro men, daardoor vooral is het mistige en vochtige weer van de afgelopen dagen ver dwenen. De wind is zuid westelijk en erg zwak. Van daag kennen we ook wat op klaringen en daardoor wat zon. Morgen is dat anders. Dan verdwijnt het hoge- drukgebied en krijgen we last van storingen die de re genkansen dan wel niet gro ter maken, maar wel voor meer bewolking zorgen. Na zondag daalt de tempera tuur en gaan we geleidelijk over naar kouder weer. Van echt winters weer is nog geen sprake. Het Oostzeewater is nog ruim boven het vriespunt. In de Botnische Golf bij Stock holm is de temperatuur van het water 5 graden, de Noordzee bij Jutland geeft 8 graden aan en het zeewater, westelijk van Zeeland, nog ruim 11 graden. De vraag van deze week is een voortzetting van die van vorige week. „Kan de mens het weer beïnvloeden?". Tot op zekere hoogte is dat plaatselijk mogelijk. Regen maken kan regionaal al sinds 1946. In 1966 namen de Amerikanen met succes proeven om het weer plaat selijk in het kader van mili taire operaties te beïnvloe den. Dat ging vele landen te ver en op 18 mei 1977 teken- den 34 landen een verkla ring dat opzettelijke weers veranderingen in het kader van militaire operaties niet was toegestaan. In het berggebied van Valladolid in Spanje worden verdere proeven gedaan met het opwekken van regen. En in 1982 slaagden Ameri kaanse natuurkundigen erin om een wervelstorm enigs zins in kracht te doen ver minderen door massaal zil verjodide op de wolken te strooien. Een methode die de Russen al jaren toepassen bij zware onweersbuien met veel hagel. Vandaag is het de dag van de heilige Christina. De weerspreuk is dan ook voor de komende dagen: Is Chris tina's dag afwisselend en zacht, dan wordt de winter als een kind verwacht. ZEELAND Eindredactie: Jan Jansen en Frank Deij WEET JIJ waarom een Belg voor het raam gaat staan als het bliksemt? Grapjes, vaak smakeloos, over onze zuider buren horen we bijna dage lijks. De Belgen, maar ook Nederlanders, ergeren zich er af en toe mateloos aan. Want het is toch immers niet waar dat Belgen enkel maar friet eten en hardstik- ke dom zijn. Hoeveel leed die opmerkingen - al lachen veel Belgen zich dagelijks krom over onze gierigheid en die moppen zijn vaak veel beter - kunnen veroor zaken bleek deze week nog maar eens toen een inwoner uit Kemzeke behoorlijk ge pikeerd reageerde op het stukje over Willem Beu- kelsz. (zie elders op deze pa gina). Maar ja als we dan een dag erop de volgende adver tentie in de editie Stekene van Nieuws- en Reclame blad aantreffen, dan mogen we toch wel weer eens met ons hoofd schudden. 'Grote Waas-en Zeeuwlandse Play-Back wedstrijd'. VOOR UW eigen zo broodnodige rust, me vrouw. Als het echt hele maal niet meer gaat, me vrouw. Laat ze maar kletsen en koop, me vrouw. Iedereen vindt baat bij onze pil, me vrouw. U ook, en dat staat voor ons vast, me vrouw. Met twee van on ze tabletjes per dag, me vrouw; vallen uw zorgjes zo weg, mevrouw. Een wereld van rust gaat voor u open, me vrouw. En niemand die maakt u meer wat, me vrouw. Neem twee van die pilletjes en relax, me vrouw. Gedaan met de haast en de stress, mevrouw. Een aanbieding, speciaal nu voor u, mevrouw. Verdorie, u koopt onze pillen toch wel, me vrouw? Anders gaat het waarachtig verkeerd met u, mevrouw. Als de men sen onze troep niet meer slikken, mevrouw, waar blijven we dan met die pillen, mevrouw? Regel recht naar de derde we reld dan maar, me vrouw? !p c.:i;d i WILLEM BEUKELSZ in Hoek. Een uitglijer van Nand Baert in de BRT-quiz Van Pool tot Evenaar, vorige week op deze pagina gesig naleerd. Leuk dat een deel nemer aan het programma zelf reageerde: Geachte redactie, 'IK BEN één van de twee kandidaten die meedeed aan de toeristische quiz van 'Pool tot Evenaar', uitzending 2- 12-1984 Zeeland. Het verw onderde me niet dat men in Zeeland raar opkeek toen de tv-presentator Nand Baert het standbeeld van Willem Beukelsz in Hoek plaatste in plaats van Biervliet. Ik keek op dat moment even zo raar op.... maar moest tezelfder tijd ook vaststellen dat de vraagstelling over 'de uit vinding' ging... zodat ik het zeker niet opportuun vond om direct en openbaar te reageren op voornoemde fout. Twintig jaar ondervin ding hebben mij wel wat 'voorzichtiger' gemaakt. Wel heb ik tijdens de filmbeelden (als we buiten beeld waren) onmiddellijk de fout kenn- b aar gemaakt aan Nand Baert... en daarna aan de ju ry, die het blijkbaar niet no dig achtte er op terug te ko men. Redenen van mijn zwijgen waren dus: - Nand Baert presenteert de vragen wel, maar stelt ze zelf niet op en kan dus niet oor delen over de juistheid er van. - Het zou voor de gespannen zenuwen zeker niet heilzaam geweest zijn een discussie op gang te moeten brengen. - De quiz was niet afgelopen na die vraagen dan was het beter de jury niet node loos op haar tenen te trap pen. Geachte redactie, ter ge ruststelling van de al-dan- niet bestaande 'op leeftijd zijnde Biervlietse dame', en de andere lezers van uw blad, wou ik graag in uw blad op genomen zien dat die 'lui die meededen' er wel een donder van wisten. In oktober ben ik ter plaatse geweest (in Bier vliet) om het standbeeld en de glasramen in de kerk te observeren. Dank bijvoorbaat!' Albert van Hoey, Kemzeke (Omwille van de smeer likte deze Belgische quiz-deelne mer dus de kandeleer. Ove rigens de 'op leeftijd zijnde Biervlietse dame' bestaat wel degelijk. Zij is 68 jaar en nauw gerelateerd aan een van onze redactieleden. De citaten waren letterlijk. Re dactie) 'ZIE JE WEL, ik laat me niet op m'n vestje spugen', grijnst Gijs, in het vrolijke gezelschap van CDK Boertien. Daar had het althans de schijn van toen minister Van Aardenne deze week binnenstapte bij Interjute in Kapellebrug. Had hij niet, de donkere wolk van het RSV-rapport ten spijt, dapper opgemerkt: 'ik blijf!' Anderzijds geeft de zorgeloos openwapperende jas ons te denken: Heeft-ie de broekriem al aangehaald? Of is ook dat bedrieglijke schijn, te wijten aan 's mans postuur? Hoe dan ook, zo'n foto onthult wel wat.. „ZE GUNDEN het jonkie best de functie van cen trumgemeente en trekpaard. Want, redeneerden ze, als jullie het trekpaard zijn, kunnen wij op de bok zit ten." En zo was het weer alle maal pais en vree, deze week op de vergadering van alle burgemeesters en wethou ders uit Zeeuwsch-Vlaande ren. 'Terneuzen 400 jaar stad' werd er namens de ze ven anderen toegesproken door burgemeester Spijker boer van Oostburg. En die kon het natuurlijk niet laten vast te stellen dat Terneuzen 'nog maar komt kijken', vergeleken bij de respectabele ouderdom van plaatsen als IJzendijke, Axel en Hulst. „IJzendijke is zo oud dat de leeftijd niet eens precies is vast te stellen". Burgemeester Ockeloen, die namens Terneuzen een tinnen bord in ontvangst nam, reageerde traditiege trouw filosofisch door Jules de Corte te citeren: 'Het le ven Is voor de een een last, voor de nachtegaal een lied'. JILLE: Dat afvalprobleem van dien atoomcentrale di bie Borssele zou ik zo opgelost ebbe. Je heeft dat spul gewoon mer aan de DOW en dan oor je der nooit mi wat van! Wie heeft er volgend jaar nog vertrouwen in de hamburgers van defrietboer uit De Griete? Oostburgse sociaal-demonaakten. In Aardenburg kunnen ze liegen zonder blieken of blozen. Kwajongens uit Oostburg: De PTT zegt toch zèlfdat we af en toe iets van ons moeten laten horen. Riolering Absdale moet voor juli 1985 zijn aangelegd. Zouden die bewoners het nog zo lang kunnen ophouden? Openbaar Nederlands Hervormd Onderwijs Papiamento leren. Een hele Toer...de Flic. Als dat comité nu zijn eigen reisgeld bij die duizend gulden legt en gewoon een cheque overmaakt zijn die mijnwerkers nog beter af. Groenteboeren Terneuzen: 'Uw spruitjes zijn in het geding'. Een remedie tegen machteloosheid: die Sas se politici moeten eendrachtig zelf het riool opknappen. Kunnen ze meteen de beerput dichtgooien. Zou Gijs van A. deze week alvast de burgemeesterswoning in Hulst hebben bezichtigd? Al zijn De gas-Ontsnappingen nog zo snel, de Waarheid ach terhaalt hen wel. Leugens En geheimen Komen Toch uit. FOTO WIM K00UMAN 1 fi'ib EEN ACTUEEL spotrympje. Deze week werden in Aardenburg weer de Kikkerordes uitgereikt. Waar halen ze in Eèrenburg die groene bynaom vandaan? De schutters zyn de schuld 'r van, die trokk'n een groen pakje an; elke schutter leek een puut, 't land schol ze voo kikkers uut! HET WACHTEN is noe op de nachtvorst. Mae, men peeën bin afgedekt en de aerrepels gelukkig al lank a deruut, dus wi zou ik men eige zurre- gen over maeke. Wat of me dirrom nie zo bevalt bin die ontploffingen van de laeste tied. Eest zie je op de tilluvi- sie die ramp di in India en koud dirop komt die explosie bie de NSM en dat verzweege gaslekje bie de DOW. Noe weet ik wè dat zukke diengen hewoon hebeure in deze wereld die vol staet van gevaerlijke fabrieken, mae et val mien op dat die ongeluk ken zo vlak achter mekoare komme. En oevee is ter bie- voorbeeld bie de DOW wè nie gebeurt dat ook verzweege is en wi de krante nie achter kwam? Dat bin dan van die vraegen die je jeneige stelt as aolles van 't land is en je ver der as boer nie zovee mi te doen eit. Mae toch, julder der wei eens over gedocht oe Zeeland der over een jaer of vuufteg uut za zie? Dan bin dér al lang geen loodsen mi, want die zitte dan oal in de WW. De schepen mee gevaerlijke stoffen vaere af en an over de Westerschelde, wi dan over- oal een zwemverbod geldt en a ter dan nog een vis is, dan drieft t'n op z'n rik. Aan de horizon twee atoomcentrales in Borssele en nog eentje di bie Bath. Wi een eindje ver der blienke de twaolef puu- pen van de kerncentrales in Doel. De Oosterschelde is dan een dooie plasse gehoare; on geveer net zo iets as 't Veerse Meer wi noe a meer drollen dan planten in drieve. Mos sels en oesters kenne me dan allene nog van plaetjes en elk durpje ei zn eigen chemi sche fabriekje, wi om de maend een arde knal te ooren is. Zoue me di ni toe gae? Laete me oope van nie. Ik oeve in elk geval nie ban ge te wezen dat ze dan dit stukje nog is leze en kwaed op men kleinhuus oore. Wan tegen die tied kan er toch geen mens dialect mi begrie- pe. En dan is 't pas goed fout mee Zeeland, as je 't mien vraegt.... JILLE Welk 'kunstwerkje' wordt hier vervaardigd - FOTO DE STEM COR J DE BOER BALKENBRIJ, VLAAIEN maken, zuurkool maken, kramiek bereiden, boter maken. Een aardige bloem lezing van foute oplossingen naar aanleiding van het vorige Tipje. Tien van de 36 inzendingen zaten er naast. Wat de foto wel liet zien? Het bereiden van gei tekaas op De Pint in Sint-Jansteen, waarover elders meer. De Stem-Parkers gaan naar A. de Zutter in Breskens en mevrouw C. Meulblok in Goes. Proficiat. De nieuwe opgave betreft een ambacht dat ouder is dan menigeen denkt, maar waarmee heel wat burgers pas na de tweede wereldoorlog in aanraking zijn gekomen. Niet tot hun vreugde. Welk 'kunstwerkje' wordt hier vervaardigd? Oplossingen verwachten we op een briefkaart, graag met vermelding Tipje van de Sluier, voor donderdag 27 december op dit adres: Redactie Zeeland Rond, Nieuwstraat 9, 4531 CV, Ter neuzen. Tot over twee weken. ZELF GEPROEFD: Het is weer eens wat anders -en zeker niet minder-, de kaas van kaasmakerij De Pint in Sint-Jansteen. „Toon was huisschilder en uitgekeken op al dat revolutiewerk. We wilden een bedrijfje voor onszelf en dit bleek finan cieel haalbaar" vertelt Mar- got van Dorsselaer over het ontstaan van De Pint, acht jaar geleden. De Kleine Aarde kreeg toen nog veel positieve aan dacht. Je zou het dus een uitvloeisel van het geitewol len sokken-tijdperk kunnen noemen, maar daar houdt ook het verband op. Toon en Margot van Dorsselaer pro duceren iedere dag zo'n 17 kilo geitekaas en als toetje nog wat 'gewone' kaas-van- de-koe. Da's gewoon hard werken. Een kleinschalig, ecolo gisch verantwoord produk- tieproces. Aan de basis staan ongeveer 70 geiten en een paar koeien. De geitekaas is het belangrijkste merkarti kel van de Pint. Ze kunnen er van leven omdat het een dure delicatesse is, die voor al in Belgie gretig aftrek vindt. Handig scheidt Margot de kaas van de 'wei' in het kaasvat en stapelt ze de ka zen op onder de pers. Er volgt dan nog een rijpings proces van enkele weken, maar ze heeft er de dagelij k- se klus al een heel eind op zitten. Het werk is de avond tevoren al begonnen met het koelen van de melk uit eigen stal. 's Ochtends wordt die wit te motor in de kaastobbe op gewarmd, waarna de kaas makers er zuursel en strem sel bij doen. De dikke pud ding die ontstaat versnijden ze tot 'kaaswrongel', die weer even rust nodig heeft. Het aftappen van de wei en het opwarmen tot 36 graden, gebeurt vervolgens twee Margot van Dorsselaer bezig met het kneden van gei tekaas. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER keer, waarna de kazen in verschillende vormen wor den geperst. Voor de zoveelste keer proevend zegt Margot, zon der valse bescheidenheid: 'Alweer een kwaliteitskaas je'. De a EEN Kerncentrale. Wat geb er in Dodewaard en in de bol Borssele, Nederlands meest streden energiefabrieken. W in uw koffiezetapparaat het schil tussen atoomstroom of wone 220 volt? Een handlei voor het opwekken van ent via kernsplijting in een kern trale. Maar eerst een stukje schiedenis. In 1905 publiceert de Duitser A| Einstein een wetenschappelijk vei waarin hij aantoont dat massa in gie kan worden omgezet. Daarm de relativiteitstheorie geboren(E i terder al,in 1803 ontdekten wc schappers dat alle materie is bouwd uit atomen, hele kleine voo oog niet waarneembare deeltjes atomen bestaan op hun beurt e weer uit een kern waaromheen p nen en neutronen cirkelen. In de helft van de twintigste eeuw ga: wetenschap koortsachtig op zoek middelen om de door Einstein in rie aangetoonde energie vrij te m. Dat lukt voor het eerst in 1938. nieuw zijn het Duitsers. De kernfysicus Otto Hahn ontdek een isotoop die gevonden wordt vrije natuur. Deze isotoop, ura 238, is na een bepaalde bewe: splijtbaar. Bij die splijting warmte vrij. Uranium 238 is een bi ijzerertsachtige stof. In de natuu vonden bevat het slechts 0,7 pr splijtbare isotopen. Deze isotoop h 235. Om het uranium bruikbaar te ken voor energie-opwekking moe verrijkt worden, dat wil zegge hoeveelheid splijtbaar materiaal worden opgevoerd tot 3,5 procen gebeurt in een opwerkingsfabriek kilo van dit materiaal, mits verrij 95 procent splijtbare stof, is genoe een spontane kernexplosie te vero ken. Er is dan sprake van een ordi atoombom.

de Stem | 1984 | | pagina 20