sten! iiisC^ Hulst probleemgebied van eerste orde" VOLOP DISCUSSIE ROND VERKEERSDRUK HULST 4Geen strop leggen om nek inwoners' Huis en winkel geheel vernield Dr. Van Kalmthout nam afscheid van Hulster ziekenhuis Effectendeskundige verstrikt in eigen net van manipulaties it. Rente 10.25% SFEERVOL DECEMBER MET Zeeuwsvlaamse ouderen houden adventsviering WIJNEN VTPAGEN 24.95 9.95 *entschap rij u het ie Femis tekening BLOCK ■RKERS 7&TERPAG 15 DECEMBER 1984 VAN ZEELAND pISTRICTSBESTUURDER R. JACOBS (UNIE BLHP): BOUW SPORTHAL HONTENISSE Parkeerverbod in Zandstraat 1 de hele wereld aaji lotsing tussen aard en auto Drie muziek verenigingen concerteren in Koewacht Kerstconcert te Kloosterzande UITSLAANDE BRAND IN CLINGE examens Plaatselijk nieuws Axel Spui Lamswaarde Hulst Boschkapelle Vogelwaarde Sint-Jansteen OFFICIER EIST BIJ VERSTEK TIEN MAANDEN Al, Normaal Ny frijn 8.25 7.75 12.50 9.95 8.95 7.95 |984) Instelling als bedoeld pzicht Kredietwezen CHAP $-2240 Sas van Gent In kerstkadootjes |<ers staken nu al In leven, lijden zij bar de slachtbank de voorgaande 7 bedanken. iun bord hebben |ij op 18 december r tijdens de kerst- t dat zo'n zending informatiedienst, Iding van kerstvlees. T22 PAGINA ZEELAND 2 lats- stell'n9 V.eeUV\<}' V.ee^d'' 3n<je( P' ,0sue9e^ ze' Van een onzer verslaggevers leon te Hulst. HULST - De provincie moet Hulst en omstreken, wat be treft de werkgelegenheid, zien als een probleemgebied van de wrste orde. Hiervoor moet ac quisitie gevoerd en geld be schikbaar gesteld worden om jeuwe werkgelegenheid te scheppen. Districtsbestuurder R. Ja cobs van de Unie BLHP zei dat asteravond tijdens een bij eenkomst in restaurant Napo- „Hoewel de werkloosheid in Zeeland dalende is", aldus Ja cobs, „is de werkgelegenheid met name in Hulst desastreus aan het worden". Hij wees daarbij op het ernstig verlies van arbeidsplaatsen in de tex tielindustrie en de dreigende sluiting van het ziekenhuis Hulst. Ook zei hij het beleids voornemen om de parkeerge legenheid in de Hulster bin nenstad te beperken een be dreiging te vinden. „Naar verhouding werken er in onze regio veel mensen in de banksector. Daarom heb ben we goede verbindingen met België nodig. Daar moeten geen drempels worden opge worpen, want juist in de dienstverlenende bedrijven zijn we afhankelijk van servi ce". Volgens Jacobs moeten bedrijven actief bewerkt wor den om zich in de regio te ves tigen. „Met name het oostelijk deel heeft ruimte en arbeids krachten beschikbaar. Maar dan moet het wel gaan om reë le plannen en niet om droom beelden zoals eerder in publi caties is verkondigd. Dat is mensen blij maken met de be kende dode mus". In het kader van de werkge legenheid hield Jacobs ook een pleidooi voor goede verbindin gen voor Zeeuwsch-Vlaande ren met de rest van het land. Volgens hem is een vaste oeververbinding op korte ter mijn noodzakelijk om het ver lies van werkgelegenheid bij Dos-bouw op te vangen. In sa menspraak met België zou voor het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen een op lossing gevonden kunnen wor den, door bij de Liefkenshoek- tunnel een aftakking te maken naar deze regio. Tijdens de bijeenkomst werden ook nog 8 jubilarissen gehuldigd. Het waren E. van Assche uit Sas van Gent en J. Breepoel uit Hulst, die 40 jaar lid zijn van de bond, en de he ren A. van Bellen uit klooster- zande, A. van Kessel uit Axel, J. Matthijs uit Axel, C. Nach tegaal uit Sint-Jansteen, E. Pollé uit Terneuzen en H. Dhondt uit Hulst, die allen 25 jaar lid van de Unie zijn. Angst voor te drastisch ingrijpen in binnenstad Van een onzer verslaggevers TULST - Angst voor te drastische maatrege- en om aan de verkeersdruk in de Hulster bin- ïenstad paal en perk te stellen. Dat is de 'rode draad', die loopt door de reacties die et nu toe zijn binnengekomen op het beleidsplan voor Ie binnenstad. Zoals bekend wordt in dat ilan geopperd het aantal par ieerplaatsen fors terug te ingen. De middenstand, ho- xa en het bankwezen hebben iergelij ke maatregelen echter iet klem afgewezen. Deze groep, die voor een be- ingrijk deel zijn stempel ■ukt op de binnenstad, ziet leer heil in andere wegen om iet gewenste effect te berei- ;en. Zo wordt gedacht aan een tere verkeersdoorstroming, in beter verkeersregime ;oede regeling voor kort- en ingparkeerders) en het in- iammen van de stroom door- pand verkeer. In sommige re- jcties wordt ook gepleit voor in betere bewegwijzering linnen de stad en een vroeg tijdige aanduiding van par keerterreinen. De banken heb- gn het idee van verkeerslus- n aangedragen, maar gaan - keer te weren. naar 'onaanvaardbaar'. Als dat moment komt, dan wen den de mensen zich van Hulst af en dan is het maar de vraag of men ze ooit terug krijgt. Als er geen goede oplossing wordt gevonden voor de ver keersproblemen, dan vreest Hoogeland dat de andere hoofdlijnen van beleid (ver sterken van het historisch ka rakter en versterking van de woonfunctie) wel vergeten kunnen worden. Banken, horeca en midden stand denken echter dat te rugdringen van parkeerplaat sen geen oplossing is. Hun suggesties is, behoud van par keerplaatsen, maar er een be ter gebruik van maken en on eigenlijk verkeer vermijden. Daarbij gaat het om de auto mobilisten, die zoekend rond rijden, en het doorgaand ver- Baarbij voorbij aan het feit Bat zo'n maatregel alleen paar werkt als het verkeer (edelij k is verdeeld over de Trie poorten. Middenstand, horeca en banken zijn bezorgd over de frerzorgingsfunctie van Hulst jroor het achterland. En die is net name voor de banken zeer poot. De angs bestaat dat, kanneer het autoverkeer te- Keel in de weg wordt gelegd, de aantrekkingskracht ver- fralt. Niet omdat Hulst er on aardiger op zou worden, maar lanwege het feit dat de be- 'ewbaarheid van de verschil lende voorzieningen slechter jvordt. Gezegd wordt dat Hulst te- reden moet zijn dat het als Verzorgingscentrum zoveel nensen trekt. Daarmee zijn ok de inwoners gebaat. De tol daarvoor betaald moet korden is dat de overmatige Verkeersdrukte maar voor lief poet worden genomen. Verkeersdeskundige G. floogeland van het stede- iouwkundig adviesbureau R.B.O.I. kan een eind met de denering meegaan, maar al fijdens de informatie-avond Waarschuwde hij ervoor dat Ie door de bezoekers ervaren Verkeersdruk met enige hin- wel eens kan omslaan Directeur C. van Leuven van het Hulster Gemeen- schapswerk verwacht dat de verkeersperikelen komende week nog verhitte discussies zullen opleveren. Vooral ook omdat dan zal blijken in hoe verre verschillende belangen met elkaar botsen. Over het verkeer, vervoer en parkeren is er maandag in zaal Tyffany vanaf 20.00 uur een inspraak avond voor de mensen die eco nomisch aan de binnenstad zijn gebonden. Degenen die dat niet zijn, worden dinsdag om 20.00 uur verwacht in café De Ster. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De ge meente moet geen financiële strop leggen om de nek van de inwoners, in een poging kost wat kost een sporthal te reali seren in Hontenisse. Raadslid L. Mangnus (eigen lijst) waarschuwde daar voor tijdens de gemeenteraadsver gadering. „Het zal financieel met pijn en moeite wel haal baar zijn", stelde Mangnus, die echter vreesde dat de exploita tiekosten van zo'n voorziening de gemeente de das zullen om doen. „Je moet niet de bouw van luchtkastelen gaan nastre ven", voegde zijn fractiegenoot W. Gelderland er nog aan toe. „De gemeente vergrijst enorm en als dat zo doorgaat hebben we over tien jaar alleen nog bejaardengymnastiek. En daar heb je geen sporthal voor nodig". Wethouder P. Mangnus, die het sporthal-onderwerp weer in de actualiteit heeft ge bracht, verzekerde de raad dat het geenszins de bedoeling is om een strop om de nek van de inwoners te leggen. „Als blijkt dat het geen haalbare kaart is, dan zal ik de eerste zijn om te zeggen: we doen het niet". Van een onzer verslaggevers HULST - Er komt een par keerverbod voor de oostelijke zijde van de Zandstraat in Hulst. Dat betekent dat automobi listen nog enkel aan de zijde van het sportterrein hun voer tuigen mogen neerzetten. Met deze maatregel denkt de gemeente een eind te kun nen maken aan de soms ver keersgevaarlij ke situaties die zich enkele keren per week voordoen, met name wanneer in de Clemens Mavo avond cursussen gegeven worden. Sinds het parkeerterreintje voor de school in de avond uren en weekeinden gereser veerd is voor vrachtwagens, worden personenauto's links en rechts van de weg gepar keerd, zodat het verkeer zich vaak slalommend door de straat moet begeven. is niet uniek. Het overkom!» anderen in uw buurt of dop drukte van de binnenstad hrf| ze eentonigheid van de econfronteerd /an stad naar ui thoek, kan erovf I ukke baan plotseling vervang® staan in een stille driekamer®11 ileens eenzaam. Dat 't niet i Maar wat doe je er aan? Als» jat'die-mevrouw-van-hiemaas! irkeert, geeft dat al een mind® ens opzoekt, komt u wellicWI it u van zwemmen, 'n vreern® I muziekcursus doen of gewooj markt? u van met z'n tweetjes helpen ij| :happen doen voor bejaard es. orbreekt de eenzaamheid te"' I anier. De een pakt een boek Dj hendia I n de buurt en als u ideeën op I mer van de Telefonische HuilJ de van het telefoonboek jet centrale nummer 030-94 2<lal /ijst naar de dichtstbijzijnde hi#! n alle informatie over de mogj iplaats. blad, Lsm.de Stichting Ideéle Reclame Sm® van onze correspondent rj' Gistermiddag deed tien omstreeks half zes op de Provinciale weg in de bebouw- ^om van Spui een aanrij- A voor tussen een uit een vei gebroken paard en een ■wsonenauto. De wagen werd estuurd door T. B. uit Axel. Bij de botsing bleef het aard, eigendom van de heer L-B. uit Terneuzen, onge- ?rd. De wagen werd geheel prrueid. Van onze correspondente KOEWACHT - Vandaag geeft muziekvereniging Eendracht Maakt Macht een concert in De Vlasschaard. Er wordt medewerking ver leend door muziekvereniging Heikant uit Heikant, blaaska pel De Hulsthacker Bub'n en muziekvereniging EMM uit Koewacht. Muziekvereniging Heikant al een geheel nieuw repertoire ten gehore brengen, met num mers als 'Over lord take it easy' en 'Laridah'. Muziekvereniging EMM brengt onder meer 'Songs of Elvis', liedjes van Elvis Pres ley door Hans Kolditz bewerkt voor fanfare. De blaaskapel Hulsthacker Bub'n zal de avond opluisteren met Tiroler muziek. Na afloop van het concert kan men op de muziek van de blaaskapel nog gezellig napra ten en een dansje wagen. De aanvang van het concert is 20.00 uur, de toegang is gratis. Van onze correpondent LOOSTERZANDE - Maan- asavond verzorgt de Cantorij w Basiliek uit Hulst onder 7"lmg van Anton de Kort een erstconcert. Vertolkt wordt een aantal |erstwerkjes uit allerlei lan- |nn Speciale aandacht wordt steed aan het Nederlandse ^rstlied in de traditionele rni, maar ook in diverse be merkingen. Enkele liederen pnnen worden meegezongen. Zti leerlingen van de r-euwse Muziekschool verle- l.n lnstrumentale medewer- Pieter de Nijs speelt op orgel twee werken van J. S. Bach, Angela Snuverink brengt een solosonate van De bussy op dwarsfluit. Het kerstconcert, dat plaatsvindt in de N.H. kerk te Kloosterzande is georgani seerd door de plaatselijke Ka tholieke Vrouwenorganisatie. De Cantorij zingt A-capella- werken van Pretorius, Bach, Distier, Pitoni en Orff. Het concert begint om 20.00 uur. De brandweer bleef niet veel meer over dan de puinhopen na te blussen. Van een onzer verslaggevers CLINGE - De enorme uit slaande brand, die donderdag avond laat uitbrak bij electro- handei Schelfhout in Clinge heeft zowel de winkel als de woning geheel vernield. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat er uit winkel en woning niets meer gered kon worden. De familie Schelfhout kon tijdig het brandende pand verlaten, maar bezit nog enkel de kleren die ze op dat mo ment aan had. De gezinsleden hebben onderdak gekregen bij familie en kennissen. De Hulster vrijwillige brandweer kreeg de alarm- melding donderdagavond om streeks tien voor elf. Omdat heel wat brandweerlieden op dat tijdstip nog in de kazerne vertoefden, kon meteen wor den uitgerukt. Toen ze net buiten Hulst de vuurzee al konden zien werden ijlings nog twee wagens bemand. La ter zou ook de ladderwagen nog uitrukken. Bij aankomst bleek dat er aan het pand weinig meer te blussen viel. De brandweerlie den moesten zich echer tot het uiterste inspannen om de be lendende panden te redden. Dat is gelukt, zonder al te veel waterschade. Wel werd schade aangericht aan het dak, waar op vermoedelijk vanwege een explosie rondvliegende stuk ken puin waren terecht geko men. Na een goed half uur kon het sein brand meester wor den gegeven. En omstreeks één uur kon het merendeel van de brandweerlieden in rukken. Eén blusvoertuig bleef de hele nacht ter plaatse - FOTO WIM KOOYMAN om een oogje in het zeil te hou den. Tot gistermiddag twaalf uur was men nog bezig met de nablussingswerkzaamheden. De omvang van de schade was gisteren nog niet bekend. Ook omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Volgens de buurman, die snel ter plaatse was om hulp te verlenen, zou het vuur begonnen zijn in de werk plaats. De technische recher che van de rijkpolitie kon daarover nog geen uitsluitsel geven. Het onderzoek wordt voortgezet zodra de verzeke ring toestemming geeft een gedeelte van het puin op te ruimen. Van een onzer verslaggevers HULST - Onder grote belang stelling heeft dr. J. van Kalmthout gisteren afscheid genomen van het ziekenhuis in Hulst. Dr. Van Kalmthout (67) is sinds 1953 als internist in Hulst werkzaam geweest. Te vens was hij tot voor een paar jaar geneeskundig directeur van het ziekenhuis. In zijn langdurige loopbaan heeft hij heel wat inwoners uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen in behandeling gehad. Dr. Van Kalmthout was ook nauw be trokken bij de bouw van het nieuwe ziekenhuis, dat in 1960 in de plaats kwam van het oude Liefdehuis in de Hulster binnenstad. De laatste jaren heeft dr. Van Kalmthout re gelmatig in de feestelijke be langstelling gestaan, zoals bij HULST - Aan de Rijksuniver siteit te Leiden is voor haar doctoraal examen geneeskun de geslaagd Marga Nonneman uit Hulst. zijn afdscheid als geneeskun dig directeur, zijn benoeming tot Ridder in de orde van Oranje Nassau, de hoge pause lijke onderscheiding in de orde van de Heilige Gregorius en de uitreiking van de Landstei- ner-orde van het Rode Kruis. Wie als internist de plaats van dr. Van Kalmthout zal overnemen, is nog niet bekend. (ADVERTENTIE) Kostuums Kolberts Pantalons HULST Van onze correspondent CLINGE - Ruim driehonderd bejaarden, van alle katho lieke bonden in Zeeuwsch-Vlaanderen, hielden in ge meenschapscentrum Den Dullaert te Hulst een advents viering, waarbij ook vele geestelijke adviseurs aanwezig waren. De organisatie was in handen van P. Weemaes, het be stuurslid van de diocesane bond, die erop wees dat deze viering voor de eerste keer in Hulst plaats vond. Op het programma stond een echaristieviering, waarbij pater Mikkers de voorganger was. Hij werd geassisteerd door pastoor Vervaet. De collecteschaal ging rond voor het misseiwerk van Zr. Agatha Boch. De opbrengst was 607 gulden. Na de koffietafel werd het woord gevoerd door dioce saan bestuurslid W. Remeyn, die een overzicht gaf van het werk van de katholieke bonden in Zeeuwsch-Vlaan deren. Tenslotte was er nog een opvoering van het toneel stuk 'Ik ga mijn huisje niet uit' door de zang- en toneel groep uit Steenbergen. Knutselmiddag - Buurtvere niging De Boemerang houdt vandaag een knutselmorgen voor de jeugd. Van 14.00 tot 16.00 uur kunnen de jeugdige knutselaars in de LTS in Axel terecht. Wel moet men een schaar en een figuurzaag mee nemen. De toegang tot de knutselmiddag, waar ook ouders welkom zijn, is gratis. Bridge - Leden van ae nnuge- club Axel speelden in culture le centrum De Halle een Sint- Nicolaasdrive met een deelna me van 20 paren. Uitslag: 1. mevrouw Kock-de heer Pel, 2. merouw Dekker-de heer Ar- noldi, 3. mevrouw Keemans- de heer Herrebout, 4. me vrouw Pel-de heer Goedhart, 5. mevrouw Groeneveld-de heer Van Bambost. Kerstzangavond - In Spui wordt dinsdag de jaarlijkse kerstzangavond worden ge houden. Het koor Laudatus Dominus uit Spui verleent muzikale medewerking aan deze avond, die in het buurt huis De Drie Gehughten wordt gehouden. De heer J. de Rijke bespeelt het orgel. Dominee Hoogendoorn verzorgt de me ditatie. De kerstzangavond be gint om 19.30 uur. Bridgewedstrijd - In café De Vier Jaargetijden speelden de leden van de bridgeclub een wedstrijd in de najaarscompe titie. Het was een howell 10 met elf paren. De uitslag was: 1. dames Van der Wielen-Van Esbroeck, 2. heren De Kerf- Serraerens, 3. dames Pauwels- Staal, 4. dames Smulders-Van Puyvelde, 5. mevrouw Joos- sen-de heer De Booy. Kerstviering - Dinsdag houdt de katholieke Bond van Oude ren van de afdeling Hulst in cultureel centrum Den Dul laert een kerstviering, 's Mor gens om elf uur is er een eucharistieviering met een korte overweging, opgedragen door geestelijk adviseur rector P. van der Veeken. Het oude- renzangkoor onder leiding van dirigent P. de Pundert zal zin gen. Na de eucharistieviering vertelt mevrouw J. Scheele, namens de Nederlands Her vormde gemeente, enkele pas sende verhalen. Nog voor de pauze worden kerststukjes verloot, .die door mevrouw M. Hamelinck geheel belangeloos gemaakt zijn. Na de koffietafel is er een optreden van Henny en Frans de Schepper-Orlebeek. Ook treden drie leden van de to neelvereniging Camere van Rhetorica De Transfiguratie voor het voetlicht. Duiven - Het generaal kam pioenschap bij de postduiven vereniging Met Moed Vooruit is dit jaar gewonnen door D. Dobbelaar. Aangeduide kam pioenschappen oude duiven: D. Dobbelaar; idem jonge dui ven: E. Strooband; idem na jaarsduiven: E. Strooband. Aangeduide kamioenschappen oude duiven: J. Wauters; idem jonge duiven: C. de Cock; idem najaarsduiven: W. Dobbelaar. Bingo - Zaterdag 15 december houdt de toneelvereniging ODI een bingo-avond in café De Doosjes. De bingo begint om acht uur. Huldiging - Tijdens de pauze van het koffieconcert op zon dag 16 december in De Waran de zullen de muzikanten E. van Dorsselaer en W. de Rijck worden gehuldigd. Beiden zijn dan 25 jaar actief lid van de muziekvereniging St.-Jan. Dansavond - De evenemen tencommissie van de Warande houdt zaterdag 15 december een dansavond. Vanaf 20.30 uur wordt de dansmuziek ver zorgd door het Jumbo Trio. Kaarten kunnen worden be steld bij de beheerder Gaby de Kesel. Van onze correspondente MIDDELBURG - In het zelf gesponnen web van manipula ties met effecten binnen de Slavenburg's Bank in Sluis, raakte de 28-jarige F. K. uit Lewedorp eind 1982 tenslotte hopeloos verstrikt. Gisteren had hij voor de meervoudige strafkamer Mid delburg de hoofdpersoon moe ten worden in de ontmanteling van een ingewikkeld net, dat K. had opgebouwd om zijn eigen reputatie als effecten- deskundige te blijven volhou den. En er bovendien een slor dige duit beter van te worden. Maar K. bleek onvindbaar. Reden voor de rechtbank om zijn zaak dan maar zonder hem af te handelen. In maart '79 was K. als ad ministratief medewerker be last met de behandeling van het effectenverkeer in diens vertreden bij de bank. Zijn ster als deskundige op dit ge bied steeg snel en al spoedig genoot hij het vertrouwen van een grote, vooral Belgische, klantenkring. Hij adviseerde over beleggingen met name in Australische goud- en ura- niummijnen. Toen de koersen plotseling daalden, meende K. niet te kunnen 'afgaan' en keerde hij de 'beloofde' winsten via ge leend geld van de bank toch aan zijn bewonderende schare uit. Het ene gat werd met het andere gestopt door gefingeer de rekeningen en opnamen waarvan hijzelf de geestelijke' vader was. Dit alles in de hoop, dat het tij ooit wel eens zou keren en hij het geld weer zou kunnen terugstorten. Door een toevallige interne controle viel K. echter door de mand. Toen bleek dat hij de bank had getild voor zo'n 2,7 miljoen gulden. Zelf was hij er bijna 90.000 gulden rijker van geworden. Lange tijd hield K. het sprookje van de niet-bestaan- de rekeninghouders nog in stand. Hij toonde dit na zijn aanhouding nog aan met brie ven van en naar deze cliënten, die hij uiteraard allemaal zelf geschreven had. De benadeel de Belgische klanten bestookte hij met dreigbrieven, waarin hij meedeelde de Belgische be lastingdienst in te zullen lich ten over het zwart geld-cir- cuit, dat vlak over de grens in aandelen terug te vinden zou zijn. Valsheid in geschrifte op grote schaal, luidde de aan klacht tegen K. En daarvoor eiste het openbaar ministerie een gevangenisstraf van 10 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. De rechtbank doet over een week uitspraak.

de Stem | 1984 | | pagina 17