Wie helpt u om wor een kleine prijs uw keuken zelf te bouuien? MEUBELMAKERIJ Kaas met Kerstmis Waar u bij het tafeldekken aan moet denken! STERREKROOS 9-11 (En neemt u net zo lief het Luerk uit handen?) SLECHT SLAPEN IS NIET NODIG! r»F STEM VAN DONDERDAG 13 DECEMBER 1984 De man van SieMatic is een vakman. U kunt bij hem een komplete keuken kopen en zèlf installeren. Er is al een keuken van SieMatic vanaf f 2.000,-1 Bovendien geeft de man van SieMatic u óók bij zelfbouw doeltreffend advies. Stap eens bij ons binnen en neem dan alvast het gratis superdikke SieMatic Keuken-ideeönboek mee. Tot ziens! OPENINGSTIJDEN: A MCHAMIZCI/CCD A8 WAAR EN HOE kaas het eerst werd gemaakt, is moeilijk met zekerheid te zeggen. Vele oudheidkundigen beweren dat de techniek van het kaasmaken door Finse nomadenstammen is ontwikkeld en later door de Skandinaviërs is overgenomen. In oude Noorse geschrften wordt 'skyr' vaak genoemd en tot op heden betekent dat woordje in IJsland 'zure melk'. De eerste kaas werd ook van een soort zure melk gemaakt. Veel later werd stremsel toegevoegd, waarvoor oorspronkelijk, zoals de oude Grieken dat deden, bepaalde planten gebruikt werden. In de grote Romeinse huizen waren, naast de keukens, aparte kaas keukens en ook aparte vertrekken waar kaas kon rijpen. In de grote ste den kon men zelfgemaakte kaas laten roken in speciaal daarvoor inge richte ruimten. Zowel de Romeinen als de Grieken maakten hun kaas slechts in bepaalde maanden van het jaar. De maanden tussen april en juni werden als de meest gunstige beschouwd. Enkele kaassoorten voor een heerlijk dessert, bovenste rij v.l.n.r: Emmentaler, Gorgonzola, Stilton, onderste rij v.l.n.r.: Pont l'évèque. Brie. Roquefort. HET kaasmaken bereikte een zeer hoge trap in het oude rome, het werd er met kennis van zaken gedaan. Er waren verschillende soorten en de beste kaas kocht men op de dagelijkse markten. In die dagen wist men ook heerlijke kaasschotels en kaasgerech ten te bereiden. Ook de Teutonen wisten wat kaas maken was, al deden zij het misschien wat minder goed dan de Romeinen. Een bewijs hiervan is de aardewerk urn, die dateert van het Bronzen Tijdperk. Men maakte een zure melk kaas, 'justa' geheten. De Teutonen leerden van de Romeinen om steviger types te bereiden. In ons land werd in heel oude tijden al kaas gemaakt, kaas waar zeer hoge eisen aan gesteld werden. Goudse en Edammer kaas waren toen al bekend. In Haarlem werd in 1266 een dagelijk se markt gevestigd, gevolgd door een markt in Leiden in 1303. In die dagen werd de kaas naar de zuidelijke Neder landen geleverd en in de 14de en 15de eeuw begon de export naar de Balti- sche landen. Vanaf de 16de eeuw werd de export uitgebreid naar Fran krijk, Spanje en Portugal. De reputatie van Goudse en Edammer kaas was gevestigd, in mindere mate ook die van de Friese en Leidse kaas. Er is tegenwoordig enorm veel buiten landse kaas te koop in ons land. De meest bekende zijn wel Camembert, Emmentaler, Roquefort, Gruyère, Port Salut, Brie, Saint-Paulin, Saint Florentin en Bleu de Bresse Maar we willen zeker ook Le roi St. Gildas au bois, Munster Beausejour, Sainger- lon. Bel Paese en Gorgon Zola, een Italiaanse kaas, noemen. Men zegt wel eens dat het een vloek is als men over andere dan Franse kaas soorten spreekt, maar wij willen niet verzuimen te zeggen, dat naast Zwit serse de Deense, Engelse, Italiaanse soorten ook zeer smakelijk zijn. SALADE WE geven nu, buiten de voor feestelij ke dagen gebruikelijke hoofdschotel, wat recepten, die kunnen dienen als tussengerecht, als voorgerecht, als nagerecht of als lunchschotel. Of voor een gezellig samenzijn 's avonds. Waldorfsalade. We nemen hiervoor 150 gram belegen kaas, een grote goudrenet, twee bananen en wat heel fijn gesneden knolselderie. We snijden alle ingrediënten in blokjes of reepjes en druppelen er wat citroensap over heen. We maken de salade aan met een mengsel van room en mayonaise. Desgewenst wordt de sla met wat zout en een rauw geraspt uitje afge maakt. Bestrooid met gehakte noten wordt de salade geserveerd. Als lunchschotel maken we een kaas soufflé. Hiertoe smelten we 30 gram boter in een pan. Onder voortdurend roeren wordt droog 30 gram bloem toegevoegd. De massa wordt glad ge roerd. Daarna gieten we er 2Vi dl. melk geleidelijk en onder goed roeren bij. Even doorkoken. Van het vuur af voegen we 150 gram geraspte kaas toe en, indien nodig, wat peper en zout. Nu drie eieren splitsen. De ei dooiers loskloppen en hier al roerende de saus bijgieten. Vervolgens het stijf geklopte eiwit voorzichtig door de massa scheppen. Een vuurvaste scho tel met boter besmeren en de massa hierin overdoen. De schotel ongeveer 30 minuten in een matig hete oven gaar laten worden. De soufflé moet direkt beschut met een een warme deksel, worden geserveerd. GEVULDE AUBERGINES VIER aubergines worden gewassen en in de lengte doorgesneden en uitge hold. De rest wordt met zout be strooid en in de koekepan met wat boter gebakken. Honderd gram cham pignons worden met het fijngesneden auberginevlees in wat boter gesmoord met zout, peper en bieslook of gehak te peterselie en op smaak afgemaakt en vermengd met 100 gram in kleine dobbelsteentjes gesneden, belegen kaas. De auberginehelften worden hiermee gevuld en gegarneerd met een paar achtergehouden, in de leng te doorgesneden champignons, part jes tomaten en krulpeterselie. FONDUE OFFICIEEL nemen we hiervoor half Gruyère-half Emmentaler kaas, maar we kunnen ook nemen: half jong-half belegen Goudse kaas met daarbij een zakje Parmesaanse kaas. De fonduepan wordt ingewreven met een teentje knoflook. Per persoon wordt daar een kopje droge, witte wijn ingeschonken. De wijn verwar men we tot zij bruist. Dan doen we er, per persoon, 150 gram grof geraspte of zeer fijn gesneden kaas bij en laten het mengsel onder voortdurend roe ren met een garde, weer aan de kook komen. Zachtjes kokend doorkloppen tot de kaas is opgelost en een mooie, gladde massa is ontstaan. Naar smaak peper en nootmuskaat toevoegen. Per vier kopjes wijn ongeveer 25 gram maize- na met wat wijn aanmengen en van het vuur af door de massa roeren. De fondue moet mooi smeuïg zijn, beslist niet te dun. Van het vuur af wordt er dan nog een scheutje Kirschwasser doorgeklopt. De fondue wordt op een réchaud op tafel gezet, zodat hij blijft borrelen. Mandje met stokbrood erbij geven. De gewoonte wil, dat wie zijn stukje brood in de fondue laat vallen, een rondje schuldig is... Meningen wat er bij fondue gedronken wordt, lopen uiteen. De één zegt dat er droge, witte wijn bij hoort, de ander zegt dat er beslist géén koude dranken bij geser veerd mogen worden, maar warme thee. KERSTMIS is een feest van rustige blijde verwachting, een feest van getemperd licht. Misschien is Kerstmis wel het meest innige familiefeest van het jaar. Het kaarslicht, de kerstboom, het dennegroen, de kerstlie deren, dit alles schept een atmosfeer van innigheid en vrede. Vermoedelijk wordt pas sedert de vierde eeuw, op 25 december, de menswording van Christus gevierd. Ouder is het midwinterfeest, waar op gevierd werd, dat de duisternis voor het licht gaat wijken. Daardoor komt het dat veel gebruiken van het midwinterfeest bij de kerstmisge bruiken terug te vinden zijn. Zo is de kerstboom, in zijn oudste vorm, het symbool van nieuwe vruchtbaarheid die hierdoor in, of tenminste in de omgeving van het huis werd gebracht. Het kaarslicht betekende, dat het licht altijd de duisternis zal overwinnen! Tot een van die oude gebruiken behoort ook een gezellig samenzijn aan tafel, waarbij de entourage een heel belangrijke rol speelt. Dan komt ge woonlijk ook het allermooiste tafellinnen, bestek en glaswerk voor de dag. LANGE tijd was het regel, dat op de kersttafel hoofdzakelijk een wit tafel laken met rood lint werd gebruikt, maar als u in het bezit bent van een wit servies staat bijvoorbeeld een groen tafelkleed, met in de kandelaren groene kaarsen en hulst met zijn af stekende rode besjes, heel mooi. Groen is de kleur van alles wat jong, fris en levend is. Vooral als de kamer overigens in bezonken kleuren, zoals grijs, bruin of beige, ingericht is fleurt groen het geheel op. Rood doet het uiteraard ook altijd heel goed. Overdrijf met deze kleur echter niet, het is gauw te uitbundig voor Kerstmis. Een rood tafellaken gaat heel goed samen met een donker groen servies, groene en witte kaar sen en vanzelfsprekend dennegroen en als finishing-touch koperen kande laars, fruitschalen en dergelijke. Is kristal en zilver uw trots, dan kunt u in plaats van het smetteloze wit een blauw tafelkleed gebruiken. In ieder geval doet u er verstandig aan de versierde tafel aan het hele decor aan te passen. Veel vooral jonge men sen hebben tegenwoordig de eerlijke boereninrichting gekozen, hetgeen al eeuwenlang een eigen vaste plaats in het meubelmodebeeld bezit. Bij een dergelijk interieur past een gebloemd, gestreept of geruit tafellaken, hoewel niet bij een gebloemd servies. Op een formicatafel kunt u Amerikaans dek ken, dat wil zeggen met kleinere kleedjes of place-mats. Op een wit ta fellaken doen afstekende ronde kleed jes het onder ieder bord ook uitste kend. Uw fantasie en goede smaak moet bij een 'smaakvol' kerstmaal uw voornaamste leidsman zijn. ZORG VOOR RUST WIE niet van al te uitbundige kerst versieringen houdt, zal zijn toevlucht zoeken tot het altijd fijne dennegroen. Probeer eens verschillende soorten sparre-groen, pinus-groen en andere coniferen-groen te bemachtigen (liefst takken met kegels) en vul daarmee in de decembermaand uw vazen en grote potten. Wat subtiel groen met kaarsjes aan tafel en een kransje rond de lamp kan daarbij beslist geen kwaad. Als u met linten werkt, dan moeten ze in het vierkant worden gespannen. Op de hoekpunten van de linten karl een kerststukje of kandelaar worden ge plaatst. Kaarsen moeten zo hoog of laag zijn, dat niet in de vlam gekeken kan worden. Gebruik er altijd min stens twee. Bent u in het bezit van een toren- fruit- of koekschaal, dan leent die zich buitengewoon om er een bloem-, fruit- en notentoren van te bouwen. Als u zo'n mooi antiek kanten tafelkleed hebt, leg er dan een gewoon tafelkleed onder als bescher ming! Niet alleen het kerstdiner vraagt bij zondere voorzieningen, ook bij het ontbijt en de lunch behoort op deze dag een feestelijk gedekte tafel met kerstbrood. De kerstbroden herinneren aan de of ferkoeken en de kerstkrans is het symbool van de zonnekringloop. Handig is het, als naast de 'vrouw des huizes' tijdens het eten een dien wagen of een laag tafeltje staat, waar op diverse zaken zijn klaargezet. De gastvrouw hoeft dan niet steeds van haar plaats op te staan. HET verdient aanbeveling alles vante- voren in gereedheid te brengen voor het feest. Behalve dat het huis een goede beurt moet hebben, moet er ook aan de details voor de kersttafel worden gedacht. Bij het poetsen van echt zilver moet men oppassen voor krassen. Gebruik daarom zachte poetsmiddelen. De voorwerpen tussen vinger en duim poetsen teneinde verbuigen te voor komen. Als het zilver maar weinig aangeslagen is, kan het opgewreven worden met een geprepareerde doek. Een goed resultaat wordt ook verkre gen door poetsextract. Volg bij het gebruik van deze middelen nauwkeu rig de gebruiksaanwijzing1 Wrijf het zilver uit tot het niet meer afgeeft. Let wel op, dat er tussen de tanden van de vorken geen poetsmiddel achter blijft. Roestvrij stalen bestekken kunt u een voudig met een stevige linnen of ka toenen doek opwrijven. Voor een goede beurt van het glaswerk of kris tal gebruikt men een afwasmiddel. Belangrijk is, dat het water niet te heet is. Oppassen dat het glaswerk niet te vlug afkoelt, dus niet op een koude aanrecht of op de tocht zetten Bij het afdrogen het glas niet aan het voetje vasthouden, aangezien dit zou kun nen loslaten. Damasten tafellakens, servetten en vingerdoekjes moeten aan de bovenkant worden gestreken vanwege het glimmend effect van het patroon. Geborduurde tafelkleden daarentegen moeten aan de 'verkeerde' kant wor den gestreken, dan komt het gebor duurde meer 'bovenop' te liggen. Wel oppassen tijdens het strijken dat u het patroon niet stukhaakt. TREFPUNT HET is een veelgehoorde klacht, dat het kerstfeest veelal ontaardt in een eetfeest; dit wordt niet geheel ten on rechte beweerd. Dit neemt niet weg dat we ook op andere feestdagen, bij voorbeeld als er iemand jarig is of bij bruiloften, iets bijzonders van de maaltijd maken. Waarom moet dit dan met Kerstmis taboe zijn? We kunnen moeilijk beweren, dat die bijzondere sfeer alleen ontstaat door het lekkere eten, al hoort het er nu eenmaal wel bij. De hoofdzaak is een goede en ge zellige stemming. Steken onder wa ter, verwijten, geklaag, geldings drang, fanatieke familieruzies horen beslist niet aan de feestdis thuis en zeker niet aan de kersttafel. Ruzie be derft altijd de eetlust, maar het kan de kerststemming volkomen teniet doen! De eettafel behoort een trefpunt voor het hele gezin te zijn en daaraan moet iedereen zich op zijn gemak voelen. Juist met feestdagen moet daar nog eens extra naar worden gestreefd. Buiten de kerstdagen zijn, zonder veel moeite, hiervoor een paar elementaire regels te vinden, zoals een met zorg gedekte tafel, een decoratief servies, servetten die op een aantrekkelijke manier gevouwen zijn en een mooi ta felkleed, met hier en daar een kleine <5*:» tl decoratie. ^Domicile Voor het betere eiken en leer gaat u naar Domicile in Raamsdonksveer. Voor iedereen hebben wij het juiste bed. Zo nodig maken wij het voor u. Dus voor een goed bed en de juiste sfeer, gaat u naar Domicile in Raamsdonksveer. UC bC I I 1.1 ]i i r i i i .EZI De meubelen voorzien wij van elke gewenste kleur; blank gelakt, geloogd of gebeitst. Wilt u vóór de feestdagen nog uw interieur verfraaien en zou u anders tot de opruiming wachten, maak dan NU gebruik van onze eindejaarsmodellenverkoop. Rustiek, klassiek, modern, u vindt het bij Domicile. Dinsd. t/m zaterdag van 10.00 tot 17.00 u. RAAMoUOlMKSVEER Vrijdag koopavond tot 20.00 u. Industrieterrein Dombosch 2-01621-15600 ESD00RHLAAN 22 - 00STERH0UT 01620-54978 VRIJDAB K00PAV0HD

de Stem | 1984 | | pagina 31