D E STAD i I N Emb? Sumatra Cum Laude Jawel, zulke mensen bestaan tegenwoordig jat6 telt9 IHEID ►DlDlDfï COMMISSIE WELZIJN IN BE GROTINGSBEHANDELING: Officier eist tegen Tilburger 6 maanden Ben W Breda plannen plan voor drugshulp ËLS Dagklapper snenl fen EN FIEN VADER LIPS |JACK, TOOS 1ROL EN ANJA JINGO? )STRIJDEN ITEAMS MS- GRANDIOZE VIDEOSHOW WIT EN GRIJS MI K nONPEROAG 13 DECEMBER 1984 'VAN STADEN STREEK FOOR INRIJDEN OP BREDASE AGENT Strop' VIDEO 24-UUR- SERVICE Breda - Wilhelminastraat 32-34-36 - Tel. 076-224500 kort verbaal Breda KOERS WETHOUDER RÖMKENS ONDERSCHREVEN MET GERARD VAN HERPEN GEEN KASTEEL Oosterhout, Kom 3-sterren-konijn eten in Alphen... 'Den Brouwer' té 208 leum, receptie, I, overwinning, bpenbare dank, pst eens in de nilieberichten. t>eft het niet te j geen tientje). r,75. Eén grote Ir het plaatsen et een formaat 12,50 toeslag, laag. Bij niet |50 adm kosten geretourneerd. I tekst 2 dagen lonze kantoren. 1u eveneens 2 Postbus 3229, bpgaven worden Idien naam en en UwjDetaling jvoor, teksten te weigeren. jrws donderdag. en, ze zijn van elkaar morgen trouwen. All Ift vandaag Abraham lien. Van harte gefeli-t lerd Hoeven geldprijzen DENSDAG EN È0.00 UUR f53392, 01659-2446en 6167 |uur in de Bosbadhal ie 1 Belgié en 5 uit Neder perkt aantal kaarten a r. Organisatie .The Old jdenbosch. Inf. 01652- Onze bedrijfsleider Jos Heestermans nodigt u uit voor een over het leggen van tegels, zetten van steenstrips, invoegen en afwerken. 25x25 cm 30x30 cm 82.50 36.50 p.mj OATEL. )A TEL. 076-133860 Prioriteit noodzaak voor jongerenbeleid Van een onzer verslaggeefsters BREDA - De commissie Welzijn 2 heeft zich gisteravond in een lange vergadering in meer derheid positief uitgesproken over de begro tingen voor de onderdelen jeugd, sport, recrea tie en cultuur. Onthoudingen waren er op alle beleidsonderdelen door de fractie Paulussen/Crui terwijl de PSP ('Wij vinden dat de geldstromen landelijk anders moeten worden geregeld') tegen stemde. Door de onzekerheid over het bibliotheekbeleid en de onduidelijkheid over de arbeidsplaatsen daar gaf de PvdA nog geen me ning over dit onderdeel. De PPR stemde tegen. De commissie vroeg in haar beschouwingen prioriteit voor het jongerenbeleid. CDA, PvdA en D'66 vestigden de aandacht op 1985 als het inter nationale jongeren) aar. De 30.000 gulden die extra voor dit doel zijn opgenomen in de be groting zouden, volgens deze fracties, structureel moeten worden voor verbetering van de positie van alle jongeren. Wethouder Van Asseldonk antwoordde dat met het Jeugd- en Jongerencentrum zal worden bekeken welke aanvullende, stimulerende maatregelen voor jongeren kunnen worden genomen. Uit antwoorden van de wet houder op vragen van nage noeg alle fracties werd duide lijk dat de plannen voor een stedelijke klussenbank voor jongeren inmiddels voorgoed van de baan zijn. Het ministe rie heeft subsidie hiervoor ge weigerd en nadere besprekin gen met het JJC hebben niets opgeleverd omdat het geld ontbreekt. Ook een stedelijk popcentrum zal 'niet in mijn periode worden gerealiseerd', aldus Van Asseldonk, die hier over afgelopen vrijdag ge sprekken heeft gevoerd met Para, Metro, Matrix en de stichting Pop. In plaats daar van is er wel ruimte voor open jongerencentrum Para om popactiviteiten te organiseren. Opgemerkt door de commis sie werd dat het moeilijk is dat om nu besluiten te nemen in het kader van de begroting terwijl er nog een heleboel no tities op deelterreinen van het beleid in de maak zijn. Het is waarschijnlijk de laatste keer dat de commissie de begroting cultuur heeft be handeld. Volgend jaar zal de sector cultuur door een reor ganisatie deel uitmaken van een grotere dienst welzijn. Een nadrukkelijke opmerking van PvdA en VVD was dat het cul tuurbeleid hierdoor niet mag worden ondergesneeuwd. Een grote onzekerheid is nog, volgens Van Asseldonk, hoe groot de kortingen zullen zijn op de bijdrage van het Rijk aan Breda. „Het is zeker dat wij die klap niet in de sec tor cultuur kunnen hebben", aldus de wethouder. „Wij zul len onze uiterste best doen dit te voorkomen." Voor het mediabeleid, waarin de BRTS wordt opge nomen, is nog geen geld struc tureel beschikbaar. In de voorjaarsnota zal de wethou der hierop terugkomen. (ADVERTENTIES) Van een onzer verslaggevers BREDA - Officier van justitie Mr. P. van Benthem heeft zes maanden gevangenisstraf geëist tegen de Tilburger A. van L. voor poging tot dood slag op een Bredase politie agent. Hij eiste nog eens een maand tegen Van L. voor ge pleegde overtredingen, een mislukte inbraak en vuurwa penbezit. De poging tot doodslag waarvan Van L. verdacht wordt was het gevolg van een wel zeer lange achtervolging door de politie. In de nacht van 23 oktober zo verklaarde Van L. was hij samen met drie ma ten op pad gegaan voor een partijtje stropen op de Maas vlakte. Het gezelschap ging op weg in een auto, eigendom van Van L. en een maat. De auto was niet verzekerd en het ken teken deugde niet. en Het gezelschap heeft na de aanhouding bekend op de Maasvlakte vanuit de auto met een lichtbak te hebben ge stroopt. Na betrapt te zijn door de gemeentepolitie Dordrecht scheurde het gezelschap in vliegende vaart over de rijks weg richting Brabant. Volgens de achtervolgers werden daarbij snelheden bereikt van 160 km/u. Onderweg heeft een van de maten van Van L. met de lichtbak op de wagen van de achtervolgende agenten ge schenen. Op de Zuidelijke Rondweg reed Van L. via de oprit van het verkeer van de Graaf Hendrik III laan naar de binnenstad. Ik heb in dat fabriekje mogen kijken, samen met wat ande ren die d'r ook zo gek op zijn. Was overigens ook een vrouw bij. Dat vond ik heel leuk, vooral ook omdat ze gewoon meedeed met de corona's, waar je tenslotte het meeste aroma uit haalt. En dan die mensen daar, wat een aandacht. I an cigarillos lol grote coronas, in cederhouten kistjes en in dozen. OUD KAMPEN als beste getest. Ruil r\u uw K.t.v. in om de trot se bezitter te worden van dit topmerk 66 cm beeld met teletekst 3 jaar voll. garantie Gewaarschuwde agenten hadden inmiddels hun auto dwars op de Markendaalse- weg gezet. Tussen de auto en de middenberm stond agent H. H. Volgens zijn zeggen reed de auto recht op hem af en kon hij slechts ternauwernood zijn leven redden door opzij te springen. De auto heeft hem op enkele decimeters gemist. Collega's en een verdachte be vestigden deze verklaring. Van L. zelf verklaarde geen agent te hebben gezien. De verkeersovertredingen gaf hij grof toe al bestreed hij de snel heden in Breda. „Ge gaat toch niet met 120 een kruising over waar stoplichten staan". Mr. V.d. Plas: „U zag die stoplich ten". Van L: „Ja". V. d. Plas: „Zag u dat het rood was". Van L. „Dat weet ik niet meer, ik zag niks en reed door want ik wilde wel weg". De politie wist de auto uiteindelijk in Breda- Noord tot stoppen te dwingen. Gewaarschuwd De raadsman van verdach te, mr. W. Piet, botste behoor lijk met officier van justitie Van Benthem. De raadsman pleitte vrijspraak voor de ten- laste gelegde poging tot dood slag op de agent. Hij betoogde dat de agent wist dat het om een achtervolging ging. De agent was een gewaarschuwd man en had kunnen vermoe den dat hij opzij had moeten springen. Van ternauwernood ontsnappen aan de dood was ook geen sprake volgens de raadsman omdat de agent di rect na het gebeurde de ach tervolging weer opnam. Mr. Van Benthem keerde zich fel tegen deze redenering. „Ik maak er ernstig bezwaar tegen dat de raadsman ver schil maakt tussen burgers en politiemensen. Hij gaat er van uit dat verbalisanten opgeleid zijn om dergelijke risico's te nemen. De raadsman heeft het er alleen over dat de agent er rekening mee moest houden dat op hem ingereden kon worden. Hij spreekt er niet over dat verdachte ook had kunnen stoppen", aldus de of ficier van justitie. De rechtbank doet 20 de cember om half tien uitspraak. De twee mannen, die dins dagavond na een vechtpartij in een gelegenheid aan de Ter- heijdenstraat zijn aangehou den, werden ook gisteren nog vastgehouden. Ze zijn volgens de politie vrij zwijgzaam over de aanleiding tot de vechtpar tij. Ze hebben in ieder geval ruzie gekregen, waarop een van de mannen onmiddellijk een mes heeft getrokken en heeft gestoken. De andere man, licht gewond aan zijn onderarm, is daarop met as bakken gaan gooien en heeft zijn tegenstander daarmee aan het hoofd geraakt. Na be handeling in het ziekenhuis zijn ze naar het politiebureau overgebracht. In een winkel aan de Bis schopshoeve is een portemon nee gestolen. Er zaten 400 tot 500, foto's en een parkeerbon van de politie in. In de Vis marktstraat is de ruit van een broodjeszaak ingegooid. Scha de: 349. In de Ginnekenstraat is de portemonnee van een winke lende dame 'gerold'. Er zat vijftig gulden in. Uit een school in de Verbeetenstraat is een klassieke gitaar van 350 weggehaald. Uit de tuin van een huis aan de Biehoeve zijn drie tuinka bouters ontvreemd. Schade: 150. Van een bouwterrein aan de Jacob Catssingel zijn gordingen, een schijnwerper en een hoeveelheid gereed schap gestolen. Totale waarde: 1565. Uit een achtertuin aan het Bijltje is nogal wat wasgoed weggehaald. De waarde is niet bekend. In de Edisonstraat zijn uit een winkel een sport tas, een kistje mandarijnen en een kistje walnoten wegge haald. Een kantoor in de Sophia- straat heeft ook onbekend be zoek gehad, dat er vandoor is gegaan met 10 pakken koffie en wat klein geld. In de Bruno Renardstraat is een brommer van 550 gestolen. Uit een auto aan de Haagweg is een radio-cassetterecorder weggehaald. Schade: ƒ225. Ook Achter de Lange Stallen is een wagen opengebroken. Daaruit zijn twee boxen en een aantal bandjes verdwe nen. Schade: 200. In de Pasbaan is een heren jas van 700 uit een auto ge stolen en aan de Jan van Pola- nenkade een zonnebril en een fotocamera (waarde: 200). Van een onzer verslaggevers BREDA - Het college van B en W heeft gisteren ingestemd met de lijnen die wethouder F. Römkens (Welzijn) uit heeft gezet om binnen zeer korte tijd te komen tot een beter ge organiseerde hulp aan drugs verslaafden in Breda. De plannen die de wethou der daar in overleg met het ministerie van WVC voor heeft opgesteld, zullen nu op zeer korte termijn uit moeten monden in concrete maatrege len. Wethouder Römkens wil zo mogelijk binnen één week tot afronding komen van de gesprekken daarover met het Medisch Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (MCAD), zei hij gisteren. De wethouder voorspelt dat hij er inderdaad binnen zeer korte tijd met het bestuur van het MCAD uit zal komen. Naar verwachting gaat dat leiden tot grote wijzigingen in de structuur van de drugs hulp-organisatie. De verschil lende afdelingen daarvan heb ben tot dusverre ten opzichte van elkaar uiterst gebrekkig gefunctioneerd. De wethouder merkt overi gens op dat hij het MCAD 'geen dictaat' wil opleggen. Het consultatiebureau zal, verwacht hij, in goed onder ling overleg medewerking ge ven aan oplossingen. Onderwijl begint een extern bureau in opdracht van het MCAD-bestuur een onderzoek naar de hele organisatie van de drugshulp en de oorzaken van de tekortkomingen. Mede daaruit moet de uiteindelijke oplossing voor de lange ter mijn duidelijk worden. De voorzitter van het con sultatiebureau, C. Van 't Hui lenaar, weigerde vorige week te reageren, daar hij de voor nemens van de gemeente nog niet op papier had gezien. Gis teren wilde hij opnieuw geen commentaar geven. „Met de wethouder is afgesproken dat de enige reactie luidt, dat wij samen gaan overleggen over de plannen". Schouwburg Concordia: De grijze Plaag, 20.15 uur. Theater Achterom: Film/ theater Decamerone, 20.15 uur. Gemeentehuis: Openbare raadscommissies Algenene Zaken en Welzijn II (Onder wijs), 19.30 uur. Werkwinkel Balfortstraat 21: Oud-Boeimeer over nieuw bouw, 20.00 uur. Pasbaan 17Vrouwenraad (Vrouw in de Islam), 9.30-11.30 uur. Beemdentil: Vredeswerk- groep (kernwapens), 20.15 uur. Gemeenschapshuis Vianden- iaan 3: Adventsviering Katho lieke Bond Ouderen, mis om 11 uur, Het Ploegeske 13.30 uur. Ambac Terhei jdenseweg: Philatelistenveriging Neder land 1958,19.30 uur. Sportcentrum Heerbaan Badmintoncompetitie, 18.30- 20.00 uur. Sportcentrum Claudius Prinsenlaan: Zaalvoetbalcom petitie, 19.15-23.15 uur. Sporthal De Doelen: Zaal voetbalcompetitie, 20.00-23.00 uur. Aankondigingen voor de dagklapper kunnen ook tele fonisch worden opgegeven tussen 9.00 en 10.30 uur via nummer 236500. T45 PAGINA STAD EN STREEK 2 Het hoekhuis van de familie Dielemans in de Korte Ploegstraat, met rechts de garage waar de automobilist zich in vast reed. - foto de stem/dick de boer Een bericht over een aanrij ding met materiële schade moet heel feitelijk van opzet zijn. „Grote schade aange richt doordat de automobi list X in de nacht van zater dag op zondag met zijn auto van de weg raakte. X reed door bossages, een afzet- plank, een tuinhek en een tuinmuur, dwars door een garagedeur, waarbij hij een in de garage geparkeerde auto-total loss reed". Wat er allemaal niet in een bericht vermeld wordt, omdat onze verslaggeving zo feitelijk van aard is, hoor ik van het echtpaar M, Diele- mans-Martin, dat op de hoek van de Korte Ploeg straat en Molenleystraat woont. Mevrouw Dielemans is bijna tachtig jaar en haar man wordt vandaag 78 jaar. Zij wonen al twintig jaar in dit hoekhuis. Vanuit hun woonkamer zie ik hoe auto's in dichte rijen en in grote snelheid uit het viaduct op duiken en dan vlak voor het huis een zwenking naar links maken, in de richting van de Generaal Maczek- straat. In dat bewuste week end lagen zij in hun eerste slaap, toen zij ineens om half twee klaar wakker werden van een enorme dreun. Het eerste wat mevrouw Diele mans dacht was dat er een vliegtuig op hun huis was gevallen. Dat vliegtuig bleek een Mercedes te zijn, die zich naast de slaapkamer in hun garage had geboord. Van hun auto was helemaal niets meer over. Die werd dezelf de nacht nog weggesleept. De automobilist verklaar de dat hij moest uitwijken voor een andere auto en dat is niet onmogelijk want er komt ter plaatse een afrit op de weg uit, maar als je ziet welke obstakels hij allemaal ondersteboven heeft gere den, dan vermoed ik toch dat hij met enige snelheid moet hebben gereden. Ik hoef overigens niet zo heel lang op deze plek maar het ver keer te kijken om te kunnen constateren dat hier razend hard wordt gereden. Dat geldt voor de Generaal Mac- zekstraat en de Allerheili- genweg, maar ook de auto mobilisten die uit de Korte Ploegstraat komen racen hier als gekken. Marinus Dielemans: „Het was een verschrikkelijke ra vage, we zijn onze auto kwijt, daar hadden we nog maar een paar duizend kilo meter mee gereden, onze ga rage was helemaal kapot, de muur was ontzet en het tuinmuurtje moest helemaal worden vernieuwd. Alles bij elkaar hadden we een scha de van 22.000. Het was een toestand, die auto midden in onze garage, alle mensen die ineens wakker waren en kwamen kijken en de politie die er ineens en heel snel was. Van al die dingen zijn wij vreselijk overstuur. We slapen niet meer rustig, want we zijn bang geworden dat een volgende keer een auto de slaapkamer binnen rijdt. De verzekering dekt natuurlijk niet de hele scha de. Voor een nieuwe auto moeten we zesduizend gul den bijleggen. Dat is alle maal vervelend, maar wat ons nu het meest verdriet is dat wij taal noch teken van die jongen of van de ouders hebben gehoord. Als hij een flinke vent was geweest was hij even komen praten. Ik heb, omdat ik mij daarover kwaad en nerveus maakte, uiteindelijk zijn vader opge beld. Die zei alleen maar dat het aan de verzekering was doorgegeven. Die nacht is de bestuurder door de politie verhoord, maar bij ons is hij helemaal niet geweest. Hij heeft nog niet eens zijn ex cuses aangeboden. Via de politie kwam ik achter zijn naam. Andere mensen en vooral de buren hebben ons in die nacht fantastisch ge holpen. Ook zij hebben er hun verbijstering over uit gesproken dat de veroorza ker van deze schade nog met geen woord iets van zich heeft laten horen en zich ook niets aantrekt van de schade die wij door zijn schuld heb ben geleden. „Wat zijn dat tegenwoor dig toch voor mensen"?, vraagt mevrouw Dielemans, „om ons zo met de schrik en de schade achter te laten". Ik zeg haar dêrLJk niet weet waarom menseh zo hande len. Het zal \toch geen schaamte zijn? Ik loop naar buiten, wacht op het trottoir tot ik de straat kan oversteken. Het is zeer druk op de Korte Ploeg straat en, zoals gemeld, er wordt zeer hard gereden. Een grote slee met drie jon gelui komt met grote vaart de hoek om en "voor de grap" doet hij net alsof hij mij wil scheppen. Ik spring achteruit, maar ik zie toch hoeveel plezier zij hebben over het feit dat zij weer iemand de schrik op het lijf hebben gejaagd. Zulke men sen zijn er tegenwoordig. Waar is het kasteel? foto de stem/ben steffen Het houten verwijsbord bij het park Wolfslaar staat er wel leuk. Voor wat het open gelegde park Wolfslaar be treft is het bord tamelijk overbodig geworden. Door het rooien van zovele bomen kan de voorbijganger het landhuis nu meteen zien lig gen. Het enige wat stoort is het foutieve bordje, dat im mers naar een kasteel ver wijst, Volgens Van Dale is een kasteel een versterkte legerplaats, gebouwd om de burgers in toom te houden. Je zou eveneens volgens Van Dale wel kunnen spreken van een kasteel van een huis, maar dan bedoel je al leen bewondering uit te drukken voor de grootte van een huis. „Wolfslaar" is mis schien wel een kasteel van een huis, maar het is geen kasteel. Van Haastert noemt Wolfslaar in zijn straatna menboek ook een landhuis. Met uw kinderen iets te vieren? Verwen ze met een sportief feestje, in ons gezellig sport en partycentrum "DE HEERBAAN", waar ze mogen bowlen en bovendien getrakteerd worden op een heerlijk kindermenu, limonade eneen verrassing. a V "f 7,50 p.p. inkl. een uur bowlen. Doen., het zal ze beslist bevallen! sport en partycentium"DE HEERBAAN" Nieuwe Inslag 99. 48t 7 GN Breda, (el 076-135452/135453 Iedere dag geopend, ruime parkeergelegenheid aanwezig (ADVERTENTIES) razendsnel kopiëren/klaar terwijl u wacht! Mathildastraat 9,4901HC, tel.: 01620-29296. Want zoals ze het daar bereiden, doen ze het nergens. 23,75 Met de pan op tafel, zoveel als U wilt. Kinderportie 7,50. Ook voor vis en vleesspecialiteiten. r Raadhuisstraat 1, Alphen, 04258-1344 's Woensdags gesloten.

de Stem | 1984 | | pagina 15