1 [rsem- I 1 1 1 HNG pi Stem ascM--- 1- Volle schouwburg bij actie voor Poolse hartpatiëntjes HELPT U GEZOND OP WEG! BEL 076-225588 li uil fsSEN Stadsregio Breda krijgt 19.300 woningen tot 2000 MNaam gemeente en VVV gebruikt bij colportage' m* ■RS [\NGS- WARM WEER OKTOBER/NOVEMBER MAAKT SLECHT VOORJAAR GOED :NDSHOF' 1 'stdagen en [985 1 1 DONDERDAG 13 DECEMBER 1984 MANNAERT Si"n!ken: F°tosjop, Prins Hendrikstraat 192, 076- 654524. Heusdenhout: Van Mastricht kiosk, Brabant- P'ein, 076-130694. Baarle- "assau: j.j.m. Reedijk, Nas- saulaan 26, 04257-8008. Ter- eljden: mevr. Wagemakers, Markkant 1, 01693-2666. Te teringen: De Bruyn, Hool- S'raat 25, 076-713233. Prln- vennage: Jan en Lia Nooij- Liesbosstraat 4, 076- Pnt R'jebergen: Fam. rmcnüek' Beatrixstr. 22,tel. (01606)2291. Zundert: Dhr Nepbom gevonden Heroïne- dealers gepakt GS reppen niet over kerncentrale Moerdijk BRAND BAKKERIJ: Kinderen spelen met vuur Tweede Kamer wil oplossing dure buskaart gemeente Breda vg; KLACHT OVER HOSTESS FAMILY WELCOME Al de |et een toilette |P latter jinhuizen a oosterhout o >at«EL: jets, letten, caarsen, jeTEP, fpEP ^ö5EÖ: IS' a tff ItoK hoeS stok J Q 0 W <2- ^terhout |016J0-53491 lassw»®^ Fet. 01620-53223 VAN STAD EN STREEK T44 PAGINA STAD EN STREEK 1 Stijging van gasverbruik teniet gedaan Van een onzer verslaggevers BREDA - Het warme weer in met name oktober en november heeft de stijging van het gasverbruik en de stijging van het aantal koude dagen in de voorafgaande periode vrijwel hele maal teniet gedaan. Het Energie- en Waterbe drijf (Enwa) in Breda heeft de novembercijfers voor klein-gebruikers nog niet he lemaal op een rij, maar het lijkt erop dat over de periode april tot en met november '84 minder is afgezet dan over de vergelijkbare periode van vorig jaar. In De Stem van 23 novem ber publiceerde de gemeente Breda in de wekelijkse ver- zameladvertentie een mede deling van het Enwa. Daarin stond onder andere dat het ieder jaar in april de vraag is of mensen voldoende voor schotten hebben betaald. Vervolgens stond er dat de verwarmingskosten, afhan kelijk van het weer, een be langrijk onderdeel van het bedrag vormen. „Het is niet te voorspellen of het de ko mende winter kouder of warmer zal zijn dan de afge lopen winter. Wel kunnen we de periode april tot en met september vergelijken met dezelfde periode in 1983. Het blijkt dan, dat in dat gedeelte van 1984 er zo'n 20 procent meer koude dagen is geweest dan in 1983. Mogelijk is dat voor u aanleiding geweest de verwarming vaker aan te zetten. Dat zou kunnen bete kenen dat u aan het eind van het seizoen zou moeten bijbe talen", aldus het Enwa in de advertentie. Daar staat dan vervolgens vet gedrukt onder 'U zou daarom kunnen over wegen uw maandelijkse voorschot te laten verhogen'. Verhoging Enkele weken na het plaatsen van deze adverten tie blijkt dat slechts ongeveer 200 mensen daadwerkelijk overgegaan zijn tot verho ging van hun voorschot. Het Enwa hanteert een ingewik kelde methode om te bereke nen of het inderdaad kouder is geweest. Men noemt dat graaddagen en daaruit is af te leiden dat er 20 procent meer koude dagen zijn ge weest. Onze weerkundig me dewerker Hugo van den Els- hout uit Dongen verklaarde tegenover ons dat het alle maal wel mee is gevallen. Slechts in april en juni waren de gemiddelde dagtempera turen volgens hem duidelijk afwijkend van die in 1983. De afwijkingen in positie ve zin in oktober en novem ber zijn volgens hem veel groter geweest. November 1984 is op een jaar na zelfs de warmste novembermaand van de hele eeuw geweest. November kende een gemid delde dagtemperatuur van 8,6 graden tegenover 6,1 nor maal. Dat het allemaal wel meegevallen is tot nu toe blijkt overigens uit cijfers van het Enwa. Tot en me, september was er sprake van 20 procent meer koude dagen. Bekijkt men de periode april tot en met november dan is dat nog maar drie procent. Over de periode tot en met september namen de klein verbruikers 8 procent meer gas af. Rekent men daar ok tober bij dan blijft daar nog maar 0,9 procent van over. Wordt de warme november maand erbij gerekend dan is er mogelijk zelfs sprake van een daling. Geld binnen De woordvoerder van het Enwa verklaart dat de ad vertentie slechts geplaatst is om de mensen ten dienste te zijn. Het is niet de bedoeling geweest om bij tegenvallende weersomstandigheden het geld maar vast binnen te hebben. De vraag rees ook waarom het Enwa het resul taat van oktober niet in de advertentie heeft verwerkt. Dat had de zaak wellicht overbodig gemaakt. De En- wa-woordvoerder verklaart daarover dat die advertentie te lang is blijven liggen. Lo gische vraag is of het Enwa nu die sterk gewijzigde cij fers ook bekend gaat maken. In eerste instantie verklaar de Enwa-woordvoerder dat dat niet nodig zou zijn omdat de komende maanden de winter nog erg koud kan worden. „En dan zitten men sen met een laag voorschot, het gevolg van eerdere zachte winters, met een navordering te kijken", aldus de woord voerder. Nog eens gevraagd antwoordde hij dat het Enwa dan wel elke maand cijfers kon gaan publiceren en na de derde maal verklaarde de woordvoerder dat het Enwa intern gaat bekijken of het mogelijk is om maandelijks de zogenaamde graaddagen en gasaf zetten te publiceren. Van een onzer verslaggevers HERZIENING STREEKPLAN WEST-BRABANT BREDADEN BOSCH - Als de staten akkoord gaan met de voorstellen van GS dan ziet de woningbouwprognose voor de stadsregio Breda tot 1990, res pectievelijk tot 2000 er als volgt uit: 8500,19.300. Wat de bouwplaatsen en - mogelijkheden betreft zeggen GS dat er in Breda in bestaand stedelijk gebied tot het jaar 2000 2900 huizen gebouwd kunnen worden, met eventueel nog eens 2000 erbij en in de Haagse Beemden 2100 met eventueel 7000 erbij. De twaalf gemeenten in groeiklasse 3, waaronder Baarle-Nassau en Zundert, moeten in de komende jaren 15 procent minder bouwen (na tuurlijke groei minus 15 pro cent). De plaatsen in groeiklasse 2 zelfs 30 procent minder. In groeiklasse 2 zijn onder andere Chaam, Rosber gen en Terheijden ingedeeld. Bij de niet genoemde (kleine kernen in de stadsregio Breda) gaat men uit van een constant aantal inwoners. Die plaatsen zijn ingedeeld in groeiklasse 1 en worden niet gekort. Behalve Breda moeten de plaatsen in de groeizone Breda 15 procent inleveren. Het gaat om de plaatsen Oosterhout, Bavel, Ulvenhout, Prinsen beek en Teteringen. Deze vijf plaatsen kunnen huizen terug krijgen uit de stadsregionale pot. GS ramen de woningbe hoefte van de stadsregio Breda tot het jaar 2000 op 21.850. Over de herzineing van het streekplan West-Brabant wordt in maartapril volgend jaar overleg met gemeenten en gewesten gevoerd. In maart '86 komen er hoor zittingen over. Ronnie Tober ontvangt Astrid van Tiggelen, die een droeg. bloemen van de 4-jarige Poolse klederkdracht - foto's de stem/johan van gurp Terre des Hommes is tevreden over het resultaat (ADVERTENTIE) o BREDA VEEMARKTSTRAAT 23 TEL: 076-136*59 "meesterteken" WAARDEVOLLE GESCHENKEN j m&blAD_voqr^uiowest neoerlano Kantoren Spinveld 55 (hoofdkantoor) en Nieuwe Ginnekenstraat 41 (stadskantoor). Telefoon- nummers op pagina 2. Openingstijden: I 8.30-17.00uur. Redactie Eugène Loomans (editie- chef), Gerard van Herpen, Arthur 't Hart, René Kloeg, Lnima Schut, Edo Sauren. Servicepunten Advertentie-exploitatie tien pen (hooW exploita- le), privé 01693-2112 '"sPecteur Breda-Ooster- ,'R Akkermans, tel. pri- 1^/6-870755. OOSTERHOUT - Een nepbom in de hal van een flatgebouw in Oosterhout heeft gistermid dag voor de nodige opschud ding gezorgd. De Explosieven Opruimings Dienst heeft het ding onschadelijk gemaakt. Om drie uur werd de nep bom door een van de bewoners van de flat ontdekt. De nep bom maakte een tikkend ge luid, dat om één minuut over half vier ophield. De eerste verdieping van het flatgebouw werd ont ruimd. De politie heeft geen flauw idee wie de nepbom geplaatst kan hebben. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers RAAMSDONKSVEER - De rijkspolitie in Raamsdonks- veer heeft dinsdagavond een man en een vrouw uit die plaats aangehouden, die van handel in heroïne worden ver dacht. Het tweetal, R. P. (30) en E. W. (21), bleek bij de aanhou ding in het bezit van enkele grammen heroïne met een in- koopwaarde van ongeveer ƒ1.000. Van onze correspondente BREDA - Stadsschouwburg Concordia woensdagmiddag kwart over twee: „Probeert u boven maar een plaatsje te vinden, want beneden is al les uitverkocht". Die mede deling aan de kassa van Concordia betekende dat Terre des Hommes bijna 700 kaartjes van vijf gulden verkocht had voor een ont spanningsmiddag ten bate van Poolse hartpatiëntjes. Ronnie Tober was de grote trekpleister en hij ging er dan ook flink tegenaan om de sentimenten te bespelen door het zingen van nostal gische liederen, waarvan Stille nacht en Breng die ro zen naar Sandra de meeste bijval kregen. De actie Een kinderhart als dank van Terre des Hommes bleek aan het einde van de middag een totaal van 5400 gulden te hebben opgebracht. Niet al te veel, wanneer men in aanmer king neemt, dat de schouw burg gratis ter beschikking was gesteld, terwijl zowel Ronnie Tober als cabaret 't Ploegeske geheel belange loos optraden voor de oude ren die voor het merendeel bewust de bevrijding door de Polen hebben meege maakt. Mieke Sterkens, voorheen werkzaam bij de stichting bejaardenwerk, had de actie goed voorbereid door vroeg tijdig bejaardensociëteiten en tehuizen te benaderen Het waren voornamelijk ouderen, die naar ontspanningsmiddag in Concordia geko men waren met het verzoek een spciaal spaarpotje voor de aktie te reserveren. In de loop van december worden nog heel wat gevul de spaarpotten verwacht, zodat de definitieve op brengst pas over enkele we ken bekend zal zijn. Terre des Hommes is te vreden over het resultaat, omdat in aanmerking geno men moet worden dat de op brengst met hele kleine be dragen bij elkaar moest worden gebracht. „Een bijna uitverkocht huis met tevre den mensen is alle moeite zeker waard geweest", aldus Mieke Sterkens. De vierjarige Astrid van Tiggelen in Poolse kleder dracht bood Ronnie Tober bloemen aan, waarna ze op gelucht tussen de coulissen verdween. DEN BOSCH - GS reppen bij de herziening van het streek plan West-Brabantniet over de eventuele vestiging van een kerncentrale op 'Moerdijk'. In het bestaande streekplan (in '81 door provinciale staten vastgesteld) staat, dat het be drijventerrein Moerdijk ruim telijk geschikt is voor de vesti ging van een kolenstook elek triciteitscentrale. Die para graaf willen GS in het gewij zigde streekplan handhaven. Naar de mening van GS dient - afgezien van de daar voor in de stadsregio's aange geven terreinen - vestiging van grootschalige bedrijven bij voorkeur op Moerdijk plaats te vinden. GS willen kleinschalige concentratie van glas-tuin bouwbedrijven in bestaande tuinbouwgebieden stimuleren. Bij situering van nieuw te vestigen bedrijven voor de in tensieve veehouderij moet een zodanige afstand tot bestaan de bedrijven in acht worden genomen, dat de ontwikke lingsmogelijkheden van deze bedrijven veilig gesteld kun nen worden. Vestiging of uitbreiding van varkens- en pluimveehoude rij bedrijven dient tijdelijk mede te worden bezien in het licht van de bepalingen inte- rimwet beperking varkens- en pluimveehouderij en. BREDA - De brand, die afge lopen maandag een berghok en twee koelcellen van bakke rij Formosa aan de Zandberg- weg in Breda heeft verwoest, blijkt volgens de politie ver oorzaakt door spelende kinde ren. Van opzettelijke brand stichting is niets gebleken, al dus een woordvoerder giste ren. De schade wordt overi gens becijferd op 200.000 gul den. Kinderen uit de buurt ge bruikten het niet afgesloten berghok regelmatig als speel ruimte. Soms werd daarbij ook wel eens vuurtje gestookt. Ook afgelopen maandag zijn er weer veel kinderen in het berghok geweest. Een 13-jari- ge jongen heeft toen volgens de politie ook een vuurtje aan gelegd en dat bij vertrek met een beetje water geblust. Hij heeft niet gekeken of het vuur helemaal gedoofd was. Later moet het weer opgelaaid zijn met een forse brand als ge volg. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Een meerder heid van de Tweede Kamer (PvdA, VVD en CDA) is van mening dat minister Smit- Kroes (Verkeer en Water staat) iets moet doen aan de hoge prijs van het bus kaartje in Breda. Die prijs is ongeveer 12,5 procent hoger geworden om dat de bewindsvrouw on langs besloot om onderemeer in Breda de openbaarver- voer-zones te verkleinen, zo- dat er meer geld voor en bus ritje betaald moet worden. Zowel PvdA-woordvoer- der Castricum als zijn colle ga's Jorritsma (VVD) en Hennekam (CDA) pleitten daarom tijdens de behande ling van dse begroting van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer gisteren voor een goedkopere oplossing in Breda. Castricum neemt aan dat de duur uitgevallen bus- kaart in Breda „op een mis verstand berust. Het is op merkelijk dat in de brief van de minister met geen woord over de gevolgen van die operatie (verkleinen zones red.) wordt gerept," aldus Castricum. Minister Smit-Kroes geeft vandaag antwoord. Van een onzer verslaggeefsters BREDA - De gemeente Breda en de VW-afdeling Breda hebben een klacht ingediend bij Family Welcome omdat een hostess van deze firma on der valse voorwendselen bij één (of meerdere) pas verhuis de families is binnengekomen. Er zou gezegd zijn dat de ge meente en de VW de hostess in dienst hadden terwijl hier van absoluut geen sprake is. Bij een vrouw die enige maanden geleden naar Breda verhuisde kwam een hostess van Family Welcome aan de deur met de mededeling dat ze in dienst was van de gemeente Breda en de VVV en dat ze een felicitatie-pakket kwam bren gen. Eenmaal binnen bleek dat de vrouw werkzaam was voor Family Welcome en als zoda'- nig colportagewerkzaamhe- den verrichtte voor verschei dene bedrijven. Bij de entree is gebruik ge- m;>ikt van een brief van de VW waarin de desbetreffen de bewoners welkom wordt geheten in Breda en waarin de activiteiten van de VW wor den uiteengezet. De hostess bood onder meer abonnemen ten aan op enkele tijdschrif ten, een boekenclub en bood textiel aan dat met korting verkregen kon worden. Vol gens staflid Blokhuizen van Felicitas, waaronder Family Welcome resulteert, de nor male activiteiten van de firma. De gemeente Breda heeft Family Welcome 'met aan drang' verzocht om stappen te ondernemen tegen deze prak tijken om te voorkomen dat 'bij bezoeken van uw hostess aan de inwoners van Breda een valse voorstelling van za ken wordt gegeven'. Ook de VVV heeft een dergelijke brief doen uitgaan. De VW heeft door het uit blijven van antwoord deze week de samenwerking met Family Welcome opgezegd. „VW-informatie is .een on derdeel van hun pakket, maar het is absoluut niet de bedoe ling dat er op deze wijze met de VW-brieven wordt omge gaan", aldus L. Simons van de VW. De brief van de gemeente is niet gericht aan Felicitas in Leiderdorp maar aan een Bre dase hostess, die zegt sinds en kele maanden niet meer in dienst van de firma te zijn. De vrouw zegt de brieven te heb ben doorgestuurd naar Felici tas. Blokhuizen liet gisteravond weten nog niet op de hoogte zijn van de klachten. Hij bena drukte dat Felicitas een bona fide firma is en zei het zeer te betreuren dat 'wij hiermee worden geconfronteerd'. Vol gens hem werkt de firma in meerdere plaatsen samen met VW's en gemeenten wat nooit klachten heeft opgeleverd. Hij vermoedt dat het hier gaat om één hostess die de zaken niet goed heeft behartigd.

de Stem | 1984 | | pagina 13