PROFESSOREN VERWERPEN 'OUDE' THEORIE IN DE SLAG OM HET HUWELIJK SPECIAL R I ET UIU Wintervissen op voorn Paus h< individ Nieuwe ki overleven van gifran Franse re^ door gekn Kan de echtuit de rechtsorde worden gebannen? WOENSDAG 12 DECEMBER 1984 T11 PAGINA 4 ;EXTRA OP WOENSDAG= T/MA.S. ZATERDAG v-RIJ MOHAIR SMOKING. NIEUW m ENGELAND India HENGELEN Abortus Mandela/ Kruger Negen doden b kettingbotsing in Engeland Boeteviering enkel Dikkerds niet ongezonder VtOED NIEUWS voor hen die lijden onder overgewicht: dikke mensen zijn volgens re cent onderzoek niet ongezonder dan mage re, zolang het niet ontaardt In vetzucht. Het lichaamsgewicht namelijk waarbij sprake Is van extra risico's voor de gezondheid, ligt hoger dan tot nu Is aangenomen. Dit staat In dezer dagen verschenen lijvig rapport van een commissie van de Gezondheidsraad over vetzucht. Vijfjaar lang bogen zich on der andere zes professoren over dit advies. Hoe bereken Je volgens deze deskundigen of Je te dik of net niet en welke afslanklngs- kuren hebben zin? Door Ad Vaessen Sinds de jaren vijftig wordt gedacht dat elke kilogram boven het 'idea le gewicht' een risico voor de gezondheid inhoudt en derhalve de sterftekans door hart- en vaatziekten vergroot. Volgens de commissie blijkt echter uit haar onderzoek dat er niet één ideaal lichaamsge wicht is. Er bestaan vrij ver uit elkaar liggende grenzen wat lengte en aantal kilo's be treft, waarbinnen het gewicht 'normaal' kan worden ge noemd. 'Normaal' betekent minimale risico's voor de ge zondheid. Ze gebruikt daarbij een bij zondere rekenmethode: de Quetelet Index (QI). Deze wordt berekend door het gewicht in kilogrammen te delen door het kwadraat van de lengte. Iemand die 1,60 me ter lang is en 77 kilo weegt en iemand die 1,90 meter lang is en 108 kilo weegt, hebben alle bei een QI van 30. En dat is duidelijk teveel. Gewichtsgrens De grenzen waarbinnen het gewicht door de experts 'nor maal' wordt genoemd, ligt voor mannen onder de vijftig jaar bij een QI tussen de 23 en de 27. Dus bij een een lengte van 1,75 kan het gewicht va riëren van 70 tot 82 kilo. Voor vrouwen ontbreken gegevens om nadere grenzen te bepalen. Voor alle volwassenen is er sprake van een duidelijk ver hoogde sterftekans, als de in dex 30 of meer bedraagt. Bij een lengte van 1,75 is dat 92 ki lo of meer. Een dergelijke ma te van vetzucht betekent voor al een extra risico als het reeds op jong volwassen leeftijd be staat. De sterfte als gevolg van vetzucht is bij een waarde van 30 ongeveer 30 procent hoger dan bij een QI van 23-27. Boven 50-60 jaar is vetzucht van weinig invloed op het sterfterisico. Een grotere sterftekans kan er ook zijn bij een QI kleiner dan 30, name lijk als er andere compliceren de factoren zijn zoals bijvoor beeld hoge bloeddruk. Bij kinderen worden geheel andere berekeningswijzen ge hanteerd. Vanaf de leeftijd van ongeveer 4 jaar wordt overgewicht steeds meer een aanwijzing dat het kind ook later (te) dik zal zijn. Vermageren De commissie pleit ervoor mensen niet te gauw „te dik" te noemen. „We moeten in on ze omgeving een geringe mate van vetzucht accepteren, maar helaas behandelt de maat- Dik is niet ongezond, hoe wel: gemakkelijk lijkt het ook niet. - foto archief de stem. schappij dikke mensen vaak negatief". Mede daarom wordt al te vaak „toegegeven aan al lerlei modieuze dieetgrillen en vermageringstherapieën". Ze ziet daarin weinig heil. De me thoden zijn soms zelfs ronduit gevaarlijk. 'Wonderpillen' en kruidenthees' noemt de com missie zinloos. Vermageren met behulp van medicijnen en operaties wordt eveneens af gewezen. Een 'gewoon' dieet heeft de meeste kans op succes: dus minder eten, wel evenwichtig, en (meer) regelmatige bewe ging en /bf sport. Daarbij is steun uit de naaste omgeving gewenst. Desondanks zijn er vetzuchtige mensen zijn bij wie dit alles niet helpt, on danks alle goede wil. Minder eten leidt sneller tot resultaat dan meer beweging. Een glas bier en twee koekjes minder, betekent een bespa ring van 840 caloriën. Dat staat gelijk aan een uur fiet sen of anderhalf uur wande len. De commissie schrijft dat niet bekend is of vermageren het leven verlengt. Die onze kerheid hangt samen met het feit dat er maar heel weinig mensen zijn die er in slagen blijvend te vermageren. Tach tig tot negentig procent van de mensen die met een of andere vermageringstherapie begin nen, is na enige tijd weer terug op het oude gewicht. Klachten Bij een index van 30 of ho ger is er behalve een verhoogd risico op hart- en vaatziekten, ook meer kans op ouderdoms- diabetes. Er is, aldus de com missie, geen verband aange toond tussen vetzucht en de sterfte aan kanker in het alge meen. Wel zijn er aanwijzingen dat vetzucht van invloed zou kun nen zijn op het ontstaan en verloop van borstkanker. Bij toenemende vetzucht kan ver der het risico voor j icht en gal stenen toenemen. Aantallen Het hoger stellen van de vetzucht-grens leidt er toe dat schattingen van het aantal mensen met vetzucht in Ne derland lager uitvallen dan voorheen. Van de vrouwen tot dertig jaar zou dan 2 tot 3 procent aan vetzucht lijden, van de vrouwen van 30 tot 50 jaar 4 tot 8 procent. Van de mannen tot dertig jaar heeft minder dan 8 procent vetzucht, van de mannen van 30 tot 50 jaar is dat percentage 2 tot 9. Mensen die met hun gewicht worstelen en een dieet wensen, kunnen zich het beste tot hun huisarts wenden. Het goed koopst en zonder risico. De Vereniging voor Familie- en Jeug drecht houdt vandaag aan de Vrije Universiteit in Amsterdam een studie dag over het huwelijk. Rechters, advo caten, notarissen en wetenschappers zullen er met elkaar discussiëren aan de hand van een aantal stellingen met betrekking tot het half november ver- (ADVERTENTIE) schenen boek 'Het Huwelijk'. Een van de schrijvers daarvan is de Arnhemse juriste mr. W.C.E. Hammer- stein-Schoonderwoerd, docente perso nen- en familierecht aan de Nijmeegse universiteit. Zij schreef in het boek het opstel 'Het kind en zijn ouders'. Haar visie. Door Frits Stommels DE INDIVIDUELE STIJL VAN NIEUW ENGELAND. Toonaangevende mode voor vrouwen en mannen. Mode van internationale allure. Kwaliteit en afwerking van hoog niveau. Evenals service en advies. Een adres voor individualisten met gevoel voor stijl. Dat is Nieuw Engeland. oda i (CREOIT CARDS WfLKOM1 HOUTMARKT BREDA TEL 076134947 NIJMEGEN - „Neen". Dat is het spontane antwoord van de Arnhemse juriste mevrouw mr. W.C.E. Hammerstein- Schoonderwoerd op de vraag of het technisch mogelijk is om het huwelijk uit de rechts orde te bannen. Het is ook de vraag, waarmee een aantal ju risten in de slag gaat tijdens een studiedag over het huwe lijk. Mevrouw Hammerstein- Schoonderwoerd geeft als ver klaring dat onze hele wetge ving zo doordrongen is van de 'huwelijkse wetgeving' dat aan een snelle verandering op dat gebied niet te denken valt. (Ter vergelijking: Men is al vanaf 1947 doende met een nieuw BW - burgerlijk wet boek - en nog is het er niet). Maar dat is niet de enige en wellicht ook niet de belang rijkste reden. Zij zegt: „De meeste mensen willen het hu welijk gewoon niet weg. Je hebt wel een stel harde schreeuwers, die flink aan de weg timmeren en als zodanig gehoord worden, maar zij vor men een minderheid. Stel dat we het huwelijk al uit de rechtsorde weg zouden kunnen doen, dan komt er on middellijk iets anders voor in de plaats dat weer zal lijken op het huwelijk. Ik ben ervan overtuigd dat mensen bepaal de dingen - denk alleen maar aan het overlijden van een partner - wettelijk geregeld willen hebben". Wel vindt zij dat veel sociale regels, nu gekoppeld aan het huwelijk, niet zo stringent moeten worden afgestemd op het wel of niet getrouwd zijn van mensen. Ook in het tegen het huwe lijk aan schoppen van extreme groepen als radicale feminis ten ziet zij veel positiefs. Het zet aan het denken over het huwelijk dat in haar visie deze slagen wel weet te doorstaan. Ondanks het feit dat het vaak - één van de vier - mis lukt? „Het is goed dat echtschei ding bestaat en dat het ge makkelijk gemaakt wordt om uit elkaar te gaan als het echt niet meer gaat tussen twee mensen. Maar ik heb wel het gevoel dat echtscheiding te snel als dé oplossing wordt ge zien. Te snel denken mensen el kaar niets meer te zeggen te hebben en dan verdwijnt een vrouw al vlug in een vrou wenpraatgroep, terwijl een man een café opzoekt. Dat is jammer. In plaats daarvan zou men eens goed met elkaar moeten praten". „Als je de kinderen ziet. zegt zij en vertelt van twee zusjes, die veel van elkaar houden, maar apart moeten wonen nu vader en moeder zijn gescheiden. Het jongste zusje woont bij moeder, die een vriend heeft. Het andere zusje wil niet bij moeder wo nen, omdat de vriend van de moeder niet van haar af kan blijven. Het zusje dat bij de vrouw woont heeft een hond gekregen om haar mond te houden. Volgens de Arnhemse juris te is dit een extreem voor beeld, maar het maakt wel duidelijk in wat voor situaties kinderen terecht kunnen ko men bij een echtscheiding. Kinderen en met name gro tere kinderen begrijpen het, volgens haar, ook vaak niet. Man en vrouw hebben beiden geen ander contact en buiten tafel en bed gaat het goed. Waarom dan toch een echt scheiding is de vraag. In verband met de kinderen pleit mevrouw Hammerstein- Schoonderwoerd voor een si tuatie, waarin - echtscheiding of geen echtscheiding - de band met de ouders dezelfde blijft. Dus geen voogdij en toe ziende voogdij, maar de oude situatie van 'de ouderlijke macht'. Kinderen willen dat in het algemeen graag en per slot van rekening hebben zij geen boodschap aan het wel of niet met elkaar kunnen omgaan van hun vader of moeder. „Dat zou", aldus de Arn hemse juriste, „getuigen van een positieve instelling. Nu wordt er uitsluitend van uit gegaan dat er vanwege de echtscheiding iets goed mis zit. Toch zijn er slechts in vier procent van de omgangsgeval- len moeilijkheden". Hammerstein-Schoonder- woerd vindt het een goed ding dat ook andere samenlevings vormen erkend gaan worden en dat het niet alleen meer gaat om mannetje-vrouwtje kindje. We moeten, volgens haar, ook ruimte maken voor homofiele relaties, maar deze zullen in haar visie - met na me ook waar het gaat om de (opvoeding) van kinderen - van het huwelijk moeten zijn uitgesloten. Een van de door haar vrij dag te verdedigen stellingen luidt: „De regeling van gezag over minderjarigen dient zo veel mogelijk aan te sluiten bij de feitelijke situatie, waarin het kind wordt verzorgd en opgevoed". En aan zo'n situa tie komt, wat haar betreft, geen einde door echtscheiding. Het huwelijk wordt in prin cipe aangegaan voor het leven, in voor- en tegenspoed. En echtscheiding is op zichzelf onvoldoende grond voor het beëindigen van de materiële lotsverbondenheid. i*a Mijn vrouw en ik boezemen ken nelijk vertrouwen in. Misschien niet direct bij iedereen, maar alvast e bij vreemdelingen, oOr Hoe laat het zich /O anders verklaren, f"CV dat ik op Piccadil- Q[ ly Circus uit de on- dergrond opduik en door een verloren gelopen Chinees be-\^ leefd de weg naar de Big Ben gevraagd wordt. Vroeger was het verstrekken van dit soort informatie de taak van po litiemannen, die ook vandaag de dag door buitenlanders nog erg ouderwets 'bobby's' genoemd worden. In de Londense binnenstad zijn deze blauwe dienders tegen woordig heel dun gezaaid. Als je er een nodig hebt, vind je hem zelden. Vandaar dat de meeste vreemdelingen ons - mijn vrouw en ik - aanklampen. Zijn wij in deze wereldstad van pakweg ne gen miljoen mensen misschien de enigen die er nog betrouw baar uitzien, of gebeurt het ge woon louter toevallig? Een ding is zeker: als je vertrouwen in boezemt, heb je in Londen altijd de handen vol. Stapt mijn vrouw kortgeleden in Victoria Station uit onze vieze lokale stoptrein (in het deel van Engeland dat wij bewonen zijn ze nog niet aan frisse sprinters toe). Victoria is geen station om over naar huis te schrijven; zelfs al wordt er tegenwoordig wat opgeknapt, lijkt het toch nog meer op een overdekte rommel markt dan op een modern eind station. Wordt mijn vrouw daar benaderd door een jong meisje, belast met enkele reistassen en vergezeld van een zwarte sekse genote van ongeveer dezelfde leeftijd. „Pardon, mevrouw", zegt het blanke kind, „kunt u ons misschien helpen? Deze juf frouw", en ze wijst naar de zwarte, die nog steeds haar mond houdt, „wil ergens naar toe maar ze spreekt Frans en ik begrijp haar niet best." De zwarte juffrouw was met het En gelse meisje dat die avond nog naar het noordelijke Newcastle zou doorreizen, per trein van Parijs naar Londen gekomen. Onderweg hadden ze kennis aangeknoopt. „Ik ken niet veel Frans", zegt de Engelse. „Me vrouw, kunt u ons helpen?" „Waar wilt u precies naar toe?", vraagt mijn vrouw aan het meis je uit Parijs. „Je ne me sans pas bien, ik voel me niet lekker", antwoordt deze. „De apotheek van het station is nog niet dicht, misschien kunnen ze u dan wel en drankje geven", zegt mijn vrouw, die denkt dat het een ge val van reisziekte is. „Nee, ik wil naar een ziekenhuis", antwoordt de zwarte juffrouw. „Om het even welk ziekenhuis of is het voor iets bijzonders?", vraagt mijn vrouw. „Une curretage", antwoordt het zwarte meisje. Nu gaat mijn vrouw een licht op. „Ze is voor abortus naar Lon den gekomen", vertrouwt ze de Engelse met absolute zekerheid toe. „Bent u een Framjaise?", vraagt het lieve kind nieuwsgie rig, verbaasd over het vlotte Frans dat onder stalen balken van Victoria Station vloeit. De zwarte reizigster rommelt inmiddels in haar handtas. Ze rilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Mag ik ik uw aandacht vra gen voor een artikel dat in uw gewaardeerd blad van 20 november verscheen en waarin de Indiase premier werd geciteerd alsof hij zou hebben gezegd dat alle lan den (of machten of naties) van de wereld hebben ge probeerd het politieke even wicht in India te verstoren. Wij hebben de bedoelde, lllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Maden blijven immers zo lek ker aan de haak zitten (en als de vis niet bijt nog véél lan ger). Va AAK wordt gezegd dat echte vissers het moeten heb ben van de winterperiode. Dat wordt zeker duidelijk wanneer men in de koude pe riode eens langs de waterkant gaat speuren naar hengelaars. Die zijn er dan niet zoveel meer, zeker niet wanneer een en ander ver van huis gaan betekent. Stadswateren wor den wel bezocht, duidelijk te zien aan het groot aantal vis sers dat op een mooie winter dag nog weieens de hengel wil strekken. Toch zitten die hengelaars er in stadswateren prima voor want de meeste vis zoekt dergelijke wateren, zoals haventjes, diepe kana len en allerlei rustige kom men op om te overwinteren. Dat heeft te maken met tem peratuur en voedselaanbod. Hengelaars die vaak vissen bij de uitlaat van een of an dere fabriek weten dat de temperatuur er ter plekke vaak hoger is dan elders. Is dat in de zomer hinderlijk, in de winterperiode kan het doorslaggevend zijn voor vangen of niet vangen. Vissen die in koud water leven heb ben niet veel voedsel nodig. In warmer water daarentegen consumeert de vis vanwege een surplus aan beweging, meer voedsel. Weinig voeren Sportvissers maken van die wetenschap gebruik. Zij voe ren op een visstek in de win terperiode vooral met mate. Laat men dat na dan is de vis in een mum van tijd verza digd. Bovendien verplaatsen 'vissen zich in de winter veel trager dan anders. Wie dan- ook wil blijven vangen zal zelf veel mobieler moeten met Rien van Nunen zijn. Dat geldt met name voor havens en kanalen. Er zijn plaatsen waar veel vis zit, maar ook waar het water zo wat uitgestorven lijkt. De beste taktiek is danook het zoeken van een aantal veel belovende plaatsen. Die plaatsen kan men dan, indien nodig, binnen enkele uren af- vissen, als ook met de onder linge afstand rekening wordt gehouden. Aas Maden, broodvlok en deeg zijn de aassoorten waarmee men de wintervoorn wel kan aanzetten tot bijten. Deeg is daarvan een wat minder in het gehoor liggende aassoort. Veel vissers vinden deeg een ouderwetse aassoort. Toch zorgt deeg vaak voor vis waar andere aassoorten falen. Hoe veel karper wordt er niet met deeg gevangen Deegvissen betekent scherp vissen. Net zo scherp als met hennep. Ddt kunnen niet zo veel vissers, want u en ik zijn daarvoor vaak veel te gemakzuchtig. Traag De aanbeet van winter voorn (brasem mag ook) is traag. Men denkt in het begin vaak met kleine vis te doen te hebben. In havens is dat vaak zo, al kan ook daar de voorn respectabel van grootte zijn. Is de aanbeet traag maar be slist, reken dan op grote vis sen die eenmaal gehaakt een flinke strijd aangaan. Ont- haak snel en zet die vis met een terug. Goede stekken voor haast elke winter zijn: het IJsselmeer (de havens), de ha ven langs de grote rivieren (zoals te Dordrecht, Stellen dam, Moerdijk e.d.), bij slui zen en stuwen (zoals te Wil lemstad, Wilhelminakanaal enz.). IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillMllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllll op 19 november uitgesptj ken, rede nader ondera en zijn tot de conclusie gekJ men dat de in het Hindi ii| gesproken woorden goed zijn vertaald. Het i beter zijn de passage i volgt te lezen: „De moord] Mrs. Indira Gandhi hadt doel de politieke verhoudi'^ gen in India te verstore maar India laat zich schokken door kogels, zo 8' makkelijk gaat dat niet" Ik hoop dat u deze verte derende toelichting onder ij aandacht van uw lezers z willen brengen. Den Haag K.R. Biswas lste Secretaris Ambassade van India. haalt een briefje tevoorsi dat ze aan mijn vrouw jj Het is afkomstig van een Pj dokter, die het adres van j ziekenhuis in Ealing heeft gepend. Ealing ligt helemsJ West-Londen. „Dat is een J hiervandaan", zegt mijn vrel En tot de Engelse: „Ze zouj het beste en taxi kunnen men." „Geen probleem", I woordt het blanke meisje heeft 200 pond op zak. J heeft ze mij in de trein vertelL Met hun drieën trekken f naar de rij taxi's voor Via Station. Geen enkele chan|| blijkt naar die uithoek van 1 den te willen rijden. „Datisi te ver voor ons", zeggen ze. I de tijd dat het vraagt om| Ealing terug te keren, very we alles wat we er aan verin hebben." Met de zwarte ParisiennJ het meisje uit Newcastltï sleeptouw trekt mijn vrouw! maar naar het informatiebij van het station. Daar vraafl welk openbaar vervoerml Door Roger Simons het dichtste bij dat zieken! Ealing komt. Een jongema:! lang haar en veel puistjes if pleegt een stel naslagwerke:l Even later vertelt hij heil mijn vrouw, die het vervel" in keurig Frans doorgeeft! zwarte juf uit Parijs. De jcJ man met de puistjes en heir] je uit Newcastle luisteren J dachtig toe. De Parisienne J maar geen spier op haar getf verraadt, dat ze er ook maal van begrijpt. Alleen de jongeman en I meisje knikken tevreden. de jongeman tot mijn „Ik ken niet veel Frans, n zoals u het spreekt, b praktisch alles van. En walJ betreft", met een lichte hooll weging in de richting vaal zwarte Parisienne, „denkii| zij daar te dom voor is." Mijn vrouw vindt nu I dat het zo welletjes is. „Ka zegt ze tot de zwarte „loop die trap af, dan komtil een metrostation. Neem f trein die in westeüjke riet rijdt en let in de stations Oj namen. Die staan hier i muren, net zoals in Parijs, i ga ik er vandoor, want ik hel Marble Arch een afspraalf mijn dochter." Ze gaat weg, maar kijkt! ogenblik later nog even oml zwarte Parisienne daalt def naar de ondergrondse af. R ting het ziekenhuis in Ealifltl is een van de vele jonge bier landse vrouwen, die per treil vliegtuig voor abortus pre'. I tus naar Londen komen. Uit de brief van de Knitel blijkt weer dat je. "I dra je niet meer op het ge<|j fende paadje loopt, je al v" dacht bent en f wordt in de communist: hoek. Al is de brief naamd gericht aan de re< tie, ook ik voel me er duidelijk door aangespte en protesteer hierbij de hokjesstopperij en dachtmakingen. Wanneetej in de brief een stukje f schiedenis aai wordt, moet wel duidei zijn dat het racisme in t ka al veel eerder is beg<JJ nen en wel met Jan van H beeck in 1652. Is dat nog11 lang genoeg? DaarteJl moet wel geprotesteerd?"1! den. Breda Geert Knook NEW DELHI(UPI,AFP) - Ri ramp in de Indiase stad Bi 2500 personen om het leven 1 den getroffenen zich bij het nieuwe ziekteverschijnselen symptomen en complicaties persbureau PTI gisteren gent Velen die een zeer kleine [hoeveelheid van het giftige n gas inademden en aanvanke lijk geen klachten hadden, be gonnen nu om medische hulp t' te vragen voor bronchitis en - andere kwalen. Indiase autoriteiten hebben gisteren de ontruiming bevo len van de krottenwijken rond de fabriek van Union Carbide voor landbouwgif in Bhopal. Na de evacuatie kunnen ge makkelijker werkzaamheden worden verricht om de onge veer vijftien ton giftig gas on- g schadelij k te maken, die nog in A een ondergronds reservoir is r opgeslagen. c Ongeveer tien- tot vijftien- duizend personen moeten met bussen worden geëvacueerd naar scholen en andere gebou wen ten zuiden van Bhopal. Voorts zullen de scholen van Bhopal vanaf woensdag voor elf dagen worden gesloten. Amerikaanse advocaten zijn in Bhopal bezig met de voorbereidingen voor de eisen tot schadevergoeding, die door slachtoffers van de giframp zullen worden ingediend tegen de Amerikaanse multinational Union Carbide. Bij een Amerikaanse recht bank werd vorige week een eis tot schadevergoeding van 15 Een kettingbotsing in een d mist op de M25-autosnelweg zuiden van Groot-Londen l gistermorgen het leven gekost 9 personen. Dit spectaculaire geval deed zich voor tussen C stone en Caterham, in het gr schap Surrey. Enkele chauff zijn levend verbrand. Zo'r voertuigen, waaronder n< vrachtwagens, reden op elkac na een botsing tussen twee pe nenwagens. Hoewel de zichtb heid nauwelijks 23 meter bedr had geen enkele chauffeur mi hard gereden. De maximum s heid van 112 km per uur werd door veel automobilisten schreden. PARIJS(RTR) - De regering van Frankrijk dreigt in een lastig parket te geraken door het uitlekken van een rapport van de Franse re kenkamer waaruit blijkt dat het begrotingstekort over 1983 aanzienlijk groter was dan de officiële cijfers aan geven. De belangrijkste conclu sies van het rapport zijn ge publiceerd door het week blad 'Le Point', dat al eerder pikante onthullingen deed. Volgens de opgaven van de regering bedroeg het te- Van onze correspondent Vaticaanstad - Paus Johannes Pau- 'us 11 houdt onver- Kort vast aan de indi viduele biecht. Een gezamenlijke biecht ot boeteviering om absolutie te verkrij gen is alleen toege daan in geval van ernstige noodzaak' Mals een extreem te- Kort aan priesters. schrijft de paus 'n de apostolische ex- ««■te 'verzoening en boete', die, alhoe- el gedateerd 2 de cember, pas gisteren «oor het Vaticaan is vrijgegeven. De.aan- I fP°flng of exhortatie vrucht' van de aatste algemene bis- okt°Spensynode' van yktober van het vorig laar. Die synode ging over zo verzoenir het sacra biecht. De exh pagina's Latijn maar zee nieuwigh al de bis: de Derde op de sy baarden voorsteik aan te p< plaatselij zullen hi met enig ling toch De pai bisschop] op het h: tijk van le en inti mogelijk Deze biecht maar or schendbé vreemdb van alle r

de Stem | 1984 | | pagina 4