UITBLAZEN Nog korter werken taboe Zia zoekt schijn van legitimiteit Mitterrand minst populaire Franse president Geduld van Israël raakt op even Kamer tl Kamer: bi specialist 1 ziekenhuii Eerlijk spel Televisie en reclame TWEE VERJ WOENSDAG 12 DECEMBER 1984 ACHTERGROND WERKGEVERS VINDEN HET MOOI GEWEEST Volksraadpleging Pakistan een klucht Halverwege 7-jarige ambtstermijn ONDERHANDELINGEN MET LIBANON NOG MUURVAST Dienstverband sta BESTEM COM WIM KOCK DIT IS een goeie voor het geval u voor een overtreding of mis drijf nog eens voor de rechter komt: „Die mis stap, edelachtbare, is his torie en die kan bijzonder interessant zijn. Maar mijn werk is heden en eigenlijk heb ik geen tijd hier mijn tijd te staan verprutsen aan het uit de sloot halen van oude koeien, hoe juridisch inte ressant ook." Voor Van Aardenne is het tot historie verklaren van zijn - volgens de RSV-enquête-com- missie onaanvaardbare - mis stapt pen), het middel om te blijven zitten waar hij zit. Ge dane zaken nemen geen keer, niet waar? En wat schiet een werkloze ex-RSV-er ermee op als Gijs ook nog werkloos wordt en vervolgens burge meester van Texel? Dat zou misschien nog meer ergernis wekken dan zijn aanblijven op Economische Zaken. Ik vroeg me vanmorgen even af of Gijs dat nu zélf uit maakt of hij blijft of niet. Aan de kop in onze krant zou je zeg gen dat hij ook te maken heeft met anderen: „Van Aardenne niet in gevaar". Dezelfde sug gestie gaat uit van de identieke koppen in Trouw en Telegraaf. „Van Aardenne mag blijven." De Volkskrant had wat meer letters nodig, maar zegt ook hetzelfde: „Van Aardenne kan aanblijven als minister." Pas op de voorpagina van het Alge meen Dagblad komt de aap uit de mouw: „Van Aardenne: ik blijf." Zie je wel? No nonsense. Wat zou Den Haag meer zor gen baren; zure regen, honger in Ethiopië, het financieringste kort of reclame? Het heeft er weer eens de schijn van dat het de reclame is, maar dat komt gedeeltelijk ook door de omroe pen. Die vertonen steeds weer de onbedwingbare neiging om elke wind die minister Brink man laat, op te blazen tot een storm van orkaankracht. Als kijker wordt je daar ziek, zwak en misselijk van en - dat weet ik absoluut zeker - minister Brinkman raakt het niet. Het schijnt nu dat de programma bazen van de verschillende om roepen met elkaar hebben afge sproken dat het afgelopen moet zijn met al die journalistieke grapjes, bedoeld als 'plaag stootjes' in de richting van de minister. Pikant is wel dat daarmee „de journalistieke vrijheid van hun programmamakers tijdelijk aan banden is gelegd". Het zijn dus niet de minister, de han delsman en fabrikant die als eersten blijken klaar te staan om het vrije beeld met geluid te beperken, maar de omroepbon- zen zelf. Ik begrijp al die commotie over reclame nooit zo goed. De angst voor commercie en recla me, waar stoelt die eigenlijk op? Iedereen beweert zich te bartsten te lachen om de zeep- poedereclame. En ik heb er nog nooit van gehoord dat bij de Ford-dealers de deuren werden platgelopen omdat er een Ford Fiësta door een tv-studio had gereden tijdens een quiz voor jonggehuwden. Het is ook wat eigenaardig dat al dit gedoe juist uitbreekt in een tijd waar in jan en alleman volstrekt vrij willig en zonder enige betaling reclame lopen voor schoen- en kledingfabrikanten omdat het zo 'modieus' is. Elk zichzelf res pecterend sportteam probeert tegenwoordig zoon of dochter van een potentiële sponsor te IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINNIIIIIIIIIIIIIIIIIllir strikken om zich vervolgens te hullen in trainingspakken die door de pa van het nieuwe lid zijn bedrukt. Verenigingen kloppen jaarlijks aan bij de plaatselijke middenstand en nijverheid om advertenties voor hun programmaboekjes en krantjes. Zelfs parochiebladen werven advertenties. En toch, als je veel mensen hoort, vindt men die reclame maar niks. De onvervaarde Brinkman trekt er in elk geval tegen ten strijde. Toen ik dat voor het eerst hoorde was er ik er blij om want toen dacht ik dat het ging om de brallende spots die de omroepen over zichzelf uit zenden en die mij altijd het ge voel geven dat je als tv-kijker beter in een land kunt wonen waar ze tussen de programma's door echte reclame uitzenden waar je misschien wat aan hebt. Maar het is Brinkman om de sluikreclame doen, wat dat ook precies zijn mag. Om uit te maken wat wel sluik reclame is en wat niet, kan nog best een aardig Hollands num mertje millimeteren opleveren. Het üjkt mij een onoplosbaar vraagstuk. Het zou ook tot beeldvervalsing kunnen leiden. Het leven, de wereld van alle dag om ons heen, is vergeven van reclame. Ik kijk nu even om me heen, zonder m'n plaats te verlaten: HarrisBali (op m'n aansteker), Kleenex, Ches terfield, Samsonite, Seiko, Sheaffer en Zwaluw. Nu nog even naar buiten kijken waar op de rondweg het verkeers licht net op groen is gespron gen: Sla uw slag en stap uit bij V&D (op een bus), Primarkt (vult de hele zijkant van de op legger), Sikkens, Breda - Trans port en Verhuizingen - Door heel Europa, Limfa frisdranken, Fri-Jado, Sonneveld, Hou het op Hero. Ach ik schei er mee uit. Het lijkt wel spitsuur op die weg. TV-beeld zonder reclame kan dus niet echt zijn. Het con sequent weg laten van reclame leidt vroeg of laat tot het soort censuur-idioterie dat ooit kuise advertentiechefs naar een pot lood deed grijpen om de niet eens blote borsten van de ster ren in filmadvertenties weg te moffelen. Koudwatervrees ten aanzien van reclame beheerst overigens ook de discussie over commer ciële televisie. Dan heet het weer dat commerciële televisie niet onafhankelijk kan zijn. Om zo'n argument moet ik lachen. Nederlandse kranten bestaan voor de helft dankzij het adver terende bedrijfsleven, maar er is niet één kranteredactie die zich door welke adverteerder ook de wet laat voorschrijven. Zulke dingen zijn te regelen. Ook wat televisie betreft zijn er legio voorbeelden van commer ciële stations met onafhankelij ke redacties en programmama kers. Vaak leveren ze beter werk af dan omroepmaatschap- pijen waar het geld bij de wet geregeld binnenstroomt. Over reclame op de tv is het laatste woord nog lang niet ge zegd. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920 Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; J 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 pagina! WOENSDAG 12 DECE| Door Lidy Nicolosen De werkgevers hebben genoeg van de kortere werkweek. Ze vinden dat het mooi is geweest. Tenminste, die bood schap laat zich lezen in de brief die de werkge versorganisaties VNO (Verbond van Neder landse Ondernemingen) en NCW (Christelijk W er kge vers ver bond) hun leden hebben ge stuurd. „Een neerslag van het overleg van on derhandelaars uit werk- geverskringen", noemen zij het zelf. De gezamenlijke presenta tie is ongebruikelijk in werk geverskringen, maar de no dige belangen staan op het spel. De onderhandelingen over de meeste nieuwe cao's staan er aan te komen en - tegen de wens van VNO en NCW in - lijken de kortere werkweken nu al als zoete broodjes over de toonbank te vliegen. Ook al maken de banken pas op de plaats. In het Stichtingsakkoord van 1982 hebben de sociale partners afgesproken de on derhandelingen per bedrijfs tak of per onderneming te voeren. Dus geen landelijke afspraken. Ook nu nog voe len - ondanks stevige aan drang van de vakbeweging - de werkgevers niets voor een nieuw, toegespitst akkoord in de Stichting van de Arbeid. Vrijheid in onderhandelen, maar vrijheid in verbonden heid. VNO en NCW: „Dat wil zeggen dat men in werkge verskring rekening wil hou den met eikaars belangen." Voorwaarde is dat het beleid gericht blijft op economische groei, verbetering van het rendement van de bedrijven, versterking van de concur rentiepositie van Nederland én een overheid die het stel len van regeltjes achterwege laat. Daarin past geen arbeids duurverkorting, laat staan een collectieve inkrimping van de werkweek, zeggen VNO en NCW. Zij meten hun bezwaren breed uit. Naast de organisatorische problemen waarmee bedrijven te kam pen krijgen, schuilt ook het gevaar dat het aantal uren waarop een bedrijf draait, kleiner wordt. In 45 van de bedrijven is dat reeds ge beurd. En verkorting van de bedrijfstijd is „desastreus voor herstel van rendemen ten en werkgelegenheid." Er zijn meer bezwaren: de bereidheid van het personeel loon in te leveren voor de herverdeling van het werk zou tanende zijn. Als gevolg daarvan zouden werknemers - met name de alleenverdie ners onder hen - weieens looneisen kunnen gaan stel len. Contract-personeel zou buitenspel gezet worden. In bedrijfstakken waar geen gekwalificeerde mensen te krijgen zijn (informatiesec tor), groeien de problemen alleen maar. Bovenal maken beide organisaties zich zor gen om de toekomst. Verkor ting van de werkweek is niet te keren. Zijn de werknemers eenmaal gewend aan de 36 uur per week, dan zou terug draaien onmogelijk zijn. Niet alleen zou Nederland zich dan in negatieve zin on derscheiden van het buiten land, maar zelf in de proble men raken omdat het aanbod van arbeidskrachten na 1990 sterk terugloopt. Iedereen moet volgens VNO en NCW dus toch zien dat een blinde lings voortzetten van het proces van collectieve ar beidsduurverkorting onver antwoord is, juist in het licht van het werkgelegenheidsbe leid. Natuurlijk hebben de werkgevers zich verbonden aan het Stichtingsakkoord, natuurlijk willen ook zij over de brug komen om het aantal werklozen terug te brengen. Maar veeleer staat hen daar bij - evenals de VVD overi gens - het Amerikaanse mo del voor ogen. Het nieuwe werk mag niet te veel kosten. De NCW gaf al een voor proefje met haar voorstel de minimumlonen sterk te ver lagen. Zover komt het in de gezamenlijke brief niet. Maar wat hen boeit in Amerika is de groei van het aantal werknemers dat aan de onderkant van het zoge naamde loongebouw zitten, de mensen die een habbe- krats verdienen, die veel la gere lonen hebben dan het Nederlandse jeugdloon of minimumloon. Cijfers laten het zien: in de afgelopen jaren stegen de lo nen in Amerika met 2,2 in Nederland met 14.1 in Amerika nam de werkgele genheid toe met 18,4 in Ne derland daarentegen met slechts 3,7 Goedkoop De goedkope 'Amerikaan se' banen zijn niet in de fa brieken te vinden maar in de dienstensector: de inpakster in de supermarkt, de hulp op het benzinestation of de lift boy. Werk dat hier niet van de grond komt omdat het niet te betalen is, zeggen VNO en NCW. Hun beschuldigende vinger gaat naar de mini mumlonen en de koppeling van de uitkeringen hieraan. Nee, in Nederland is de factor arbeid te duur. Neder land prijst haar eigen arbeid uit de markt. Dus: matiging in de loonontwikkeling, geen algemene loonronde. Als de werkgevers dan toch iets ex tra's willen doen, dan moet het een tijdelijk of eenmalig karakter hebben. En de loonsverhoging moet bij voorkeur niet in de loonscha len worden verwerkt. De vakbeweging kan dus dag met het handje zeggen tegen de loonruimte van bij na vier procent die zij opeis te. In die loonruimte zit de prijscompensatie, de produk. tiviteitsstijging én de lasten- verlichting voor het bedrijfs. leven. Werkgevers zeggen nu: er| is helemaal geen loonruimte I Er is helemaal geen automa. I tische prijscompensatie, stijging van de produktivitejj is niet te meten. Over de las. tenverlichting wordt niet ge. sproken, laat staan dat (js eigen leden een advies krjj. gen over de aanvulling v het ziekengeld. Na het kabinet lijken n« ook de werkgevers de kien voor een heet voorjaar hebben gelegd. De Industrie, bond FNV heeft inmiddels namelijk in zijn uitgangs. punten voor de komende cao. onderhandelingen vastge. houden aan een looneis van anderhalf procent én een uit- kering van één procent mei een minimum van 300,. vastgelegd voor 1985 en nog eens een looneis van ander half procent en een uitkering van twee procent voor 19® Bovendien houdt deze trend settende bond vast aan een 36-urige werkweek in 198 Een heet voorjaar, tenzij de soep niet zo heet wordt ge' geten als hij wordt opge. diend. „Gelukkig maar dal we per bedrijfstak en per on derneming onderhandelen en niet op centraal niveau", zegl een woordvoerder van de christelijke werknemers (CNV) enigszins opgelucht. Door Jon Bouwmans Wanneer een staatsman, zelfs een dictator, besluit een volksraadpleging te houden, zou je toch mogen veronderstellen dat hij dat doet omdat hij graag wil weten wat het volk werke lijk denkt. Zo niet Zia Ul- Haq, president van Pakis tan. Zia, zeven jaar geleden aan de macht gekomen na een staats greep die een van de belangrijk ste grondleggers van Pakistan, Ali Bhoetto, uiteindelijk zijn nek kostte, vraagt de Pakistani op 19 december naar een volslagen be kende weg: „Steunt u de islami sering van het staatsbestel en bent u voor het houden van isla mitische verkiezingen?" Deze vragen zijn niet alleen overbodig, maar zelfs een beledi ging voor de Pakistani, meent mr. Maulana Fazlur Rehman, een van de leiders van een reli gieuze partij die is aangesloten bij de beweging voor herstel van democratie. De vraag namelijk of Pakistan een islamitische na tie wil zijn, is al in 1947 ten prin cipale bevestigend beantwoord toen de natie werd gesticht. Hoewel dus vragen naar de bekende weg, neemt de Pakis taanse dictator toch geen enkel risico. Het is wettelijk verboden kritiek te spuien op het referen dum. Critici, die oproepen tot boycot, riskeren zware gevange nisstraffen. Kranten mogen kri tische uitlatingen niet publice ren. En tegenstanders van het re ferendum mogen geen campagne voeren; niet alleen de toegang tot radio en televisie en de pers is hun ontzegd, maar zelfs de toe gang tot bepaalde provincies. Zia zelf is daarentegen deze week een campagne begonnen, waarbij de officiële media hem afschilderen als bron van alle heil voor het land. Zo'n uitbundi ge pro-Zia-campagne heeft het land volgens waarnemers de af gelopen zeven jaar nooit beleefd. Zia concentreert zijn campagne op de provincie Punjab, waar bijna zestig procent van het Pa kistaanse volk leeft en waar de steun voor zijn bewind het sterkst is. Waarom, zo vraag je je af, speelt Zia Ul-Haq dit macaber spel? Natuurlijk, bij een positie ve uitslag van het referendum beschouwt hij zichzelf automa tisch herkozen als president van het land voor de komende vijf jaar. Maar ook bij een negatieve uitslag staat vast dat Zia de macht niet uit handen zal geven. Dat steekt hij ook niet onder stoelen of banken. En of het hem werkelijk te doen is om islamise ring, valt te betwijfelen als twee van de drie belangrijkste islami tische partijen van het land en een shi'itiche moslimbeweging het referendum veroordelen als een misbruik maken van de is lam voor politieke doeleinden. Het enige waar het Zia Ul-Haq dan ook om te doen kan zijn, is voor zijn bewind een schijn van legitimiteit te verwerven. Daar bij is het niet zo duidelijk of het uit naïviteit of verachting voort komt dat hij zo openlijk en onge geneerd een klucht opvoert. Die klucht begon vorig jaar al. Na zijn staatsgreep zeven jaar geleden heeft generaal Zia ver kiezingen 'tezijnertijd' beloofd, maar zeker niet de eerste zeven jaar. Toen het einde van dat nu eenmaal genoemde getal vorig jaar in zicht kwam, leek hij die belofte aanvankelijk te zullen gaan nakomen. Er zouden ver kiezingen komen voor het natio nale parlement en regionale par- ,H1 „^n/irir-an lementen en pas daarna zouden er presidentsverkiezingen ko men. Vorig jaar draaide Zia de volgorde echter om. Die verkie zingen houdt hij nu 19 december op een wijze en vraagstelling die de Pakistani niet kunnen afwij zen zonder zichelf te verlooche nen. Een farce dus, die getuigt van zijn volstrekte minachting van democratie. Maar waarom zo'n farce? Zeker, de oppositie tegen zijn bewind neemt toe, maar die ondervangt hij in genen dele met deze klucht, veeleer het tegen deel. Het werkelijke motief voor de klucht ligt dan ook in het buiten land en vooral in de Verenigde Staten. Zia zit met een allerake ligst buurland: Afghanistan. De Russen hebben dat land welis waar bezet, maar niet onder con trole doordat het verzet groot en effectief is. Dat verzet wordt ge leid vanuit Pakistan, dat boven dien talloze Afghaanse vluchte lingen te verwerken krijgt. Pa kistan is ook de aanvoerroute voor het Afghaanse verzet. Voor Pakistan helemaal niet zo'n pret tige positie, want waar ligt het einde van de Russische toleran tie? En een onrutig India is voor Pakistan altijd al ongezond ge bleken. Voor Pakistan is steun van die andere supermacht, de Verenig de Staten, dan ook onontbeerlijk. Steun op alle fronten. De VS zul len vooralsnog ook best pal ach ter Zia blijven staan, zeker zo lang Moskou dwars gezeten kan worden via versterking van het Afghaanse verzet. Voor Washington kleeft aan de steun aan Zia Ul-Haq echter een hinderlijk schoonheidsfoutje: hij is uiteindelijk een rabiate dicta tor. Dat mankementje is des te hinderlijker omdat zeker Ronald Reagan voor het oog van de we reldgeschiedenis) wenst door te gaan te gaan voor de kampioen- verdediger van vrijheid en de mocratie. Die waarden zegt hij overal te verdedigen, niet in de laatste plaats in Midden-Ameri- ka. En dus hecht Washington er aan wanneer zijn bondgenoten van democratisch gehalte zijn. En waar bondgenoten dat perti nent niet zijn, zegt Washington dat tot stand te willen brengen. Dat vormt altijd een van de ar gumenten om landen te steunen. Zia's klucht lijkt dan ook voor al te zijn ingegeven om de Ame rikanen te plezieren. Want ook elders heeft Washington getoond met een farce tevreden te kun nen zijn als het gaat om de zo ge roemde democratie. Door Bob van Huët Het is lang geleden dat de Fransen hun presi dent hebben zien la chen. Een van de laatste keren dat ze Francois Mitterrand in een vro lijke bui zagen, was tij dens een interview in de rust van de voetbal wedstrijd Frankrijk- Denemarken, deze zo mer in Parijs. De oude doelverdediger Mitter rand verbaasde de tele visiekijkers met een speels lesje voetbaltac- tiek en voorspelde een Franse zege, die inder daad volgde. Daarna werd het duide lijk minder leuk. Want hal verwege zijn persoonlijke 'wedstrijd' - z'n in mei 1981 begonnen zevenjarige ambtstermijn - is het zeer twijfelachtig of Mitterrand's politieke spelinzicht zijn linkse ploeg bij de parle mentsverkiezingen van 1986 naar de zege zal leiden. En wat nog erger is: een meer derheid van het Franse volk gelooft niet meer in de presi dent. Volgens een recent on derzoek van het weekblad l'Express is nog maar vijf entwintig procent hem goed gezind, wat betekent dat zijn aanhang in tweeënveertig maanden is gehalveerd. Mit terrand heeft hiermee het negatieve record van zijn voorganger Giscard met liefst tien punten verslech terd en is verreweg de minst populaire president van de Vijfde Republiek. „Van een rose meimaand in 1981 naar een zwarte no vember in 1984", zette l'Ex press in het laatste nummer boven een grafiek met een steeds dalende lijn. Het is alsof de Fransen hun onte vredenheid en gebrek aan zelfvertrouwen projecteren op een man: de president. Het volk is de kluts kwijt. De beloofde gouden bergen heeft men nooit gezien. Wel komt de grens van 2,5 mil joen werklozen angstig dichterbij en neemt het ge voel van onveiligheid in de grote steden epidemische vormen aan. Het is allemaal de schuld van Mitterrand, je kunt het in elk café horen. De afgelopen november- maand was erg zwart voor het Franse staatshoofd. Dat hij zo diep kon vallen houdt verband met zijn gezichts verlies in de Tsjadische kwestie. Het Franse prestige in de wereld heeft een deuk gekregen en dat wordt hem hier erg kwalijk genomen. Mitterrand is gefopt door de sluwe kolonel Khadaffi, die nu weer in het nieuws is vanwege zijn steun aan mi litante Kanakken, die het de Franse in het overzeese ge biedsdeel Nieuw-Caledonië erg moeilijk maken. Dubieus acht men ook het gezelschap van de Syrische leider Assad, bij wie de Franse president twee we ken geleden op bezoek ging. Slechts weinigen geloven dat Assad werkelijk vrijuit gaat bij de aanslag in Liba non, die in oktober 1983 het leven kostte aan 58 Franse militairen. Maar ook binnen de Fran se zeshoek stuit het beleid van president Mitterrand op de nodige oppositie. Niet in het minst van de kant van de ex-coalitiegenoot, de communisten, die in hun krant l'Humanité de presi dent dagelijks kraken. De eerste helft van de ambtstermijn wordt vooral gekenmerkt door nederla gen. Pogingen het onderwijs en het perswezen te hervor men liepen op een debacle uit en over Mitterrand's fa meuze voorstel een referen dum te houden om meer re ferendums te kunnen hou den hoor je niets meer. Volgens Franse commen tatoren volgt Mitterrand in eigen land een onnavolgbare zig-zag-koers. Dan weer preekt hij liberalisme, dan weer haalt hij uit naar de ondernemers omdat ze niet links willen denken. Een be lastingverlaging werd prompt gevolgd door een mededeling dat telefoon en benzine flink duurder zou den worden. Wat rechts wordt uitgedeeld, wordt zo links weer ingepikt. Moeilijk te peilen was ook het optre den van de nieuwe premier Fabius, met wie president Mitterrand naar het politie ke centrum leek op te schui ven. Sinds kort slaan zowel de premier als de president weer duidelijk linksaf. De teleurgestelde linkse kiezers kunnen dat allemaal maar moeilijk volgen en ge vreesd wordt dat velen bij de komende verkiezinge;| thuis zullen blijven. „Ook links heeft de crisii onderschat", moest Micht Rocard maandag op de tele visie toegeven. Dat is tever; de mening van de grote c positiepartijen, al zitten wat in hun maag met hei| woordje 'ook'. Duidelijk i wel dat men Mitterrand mei de nodige ergernis heeft op-| gezadeld. Gezegd moet worden da! het Mitterrand niet altiji meezit. De met veel emoties omgeven uitlevering var. Spanje van drie ETA-mili- tanten viel precies samei met een al lang gepland be zoek van de president aa: het toch al roerige Frans Baskenland. Iets dergelijks herhaalde zich in de, doordi oppositie beheerste, provin cie Elzas, waar Mitterrans op bezoek ging juist nada: bekend was gemaakt een groot werkgelegen! heidsproject niet - als be loofd - naar deze provinci zou gaan, maar naar Grer/>| ble, niet toevallig het district van de socialistisch! parlementsvoorzitter Mer| maz. „Een echte president zijl betekent dat je impopulari teit moet kunnen trotseren' zei onlangs een naaste me dewerker van de presiden: De vraag is echter hoe impo pulair een impopulaire Fn- ngois Mitterrand kan zijn. Door Rob Simons De boodschap die de Amerikaanse ondermi nister van Buitenlandse Zaken voor het Midden- Oosten, Richard Mur phy, het afgelopen weekeinde in Jeruza lem van premier Peres en van minister van Defensie Rabin kreeg, kwam er in feite op neer dat de Libanezen een beetje moeten op schieten en de gesprek ken in Nakoura niet langer moeten traine ren. Ruim een maand na het begin verkeren de Libanees- Israëlische onderhandelin gen over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Libanon en veiligheids regelingen uit Zuid-Libanon nog steeds in een volledige impasse. De negende onder handelingsronde werd re cent op het Unifil-hoofd- kwartier in Nakoura gehou den, zonder dat er tot dusver enige vooruitgang van bete kenis is geboekt. Peres en Rabin hebben Murphy duidelijk gemaakt dat het Israëlisch geduld langzamerhand begint op te raken. Op die doorzichtige wijze probeert Israël druk op Libanon en Syrië uit te oefenen om een welwillen der houding in te nemen ten anzien van de Israëlische veiligheidseisen in Zuid-Li- banon. Jeruzalem eist dat Unifil-eenheden vooral worden gelegerd in het noordelijke deel van het door Israël te ontruimen ge bied grenzend aan de rivier de Awali. Beiroet wenst de vredestaak van Unifil tot het grensgebied met Israël beperkt te zien. Israël wil bovendien dat bij iedere overeen te komen veilig heidsregeling een belangrij ke plaats voor het zoge naamde Zuid-Libanese le ger, de christelijke militie onder commando van gene raal Lahad, zal worden in geruimd. De Libanese rege ring wil eenheden van het geregelde leger naar het zui den sturen, maar is er intus sen door verzet van de Dru- zen nog niet in geslaagd de kustweg ten zuiden van Bei roet tot de huidige Israëli sche frontposities aan de ri vier de Awali van de Liba nese milities over te nemen. Als er niet binnen afzien bare tijd schot komt in de gesprekken in Nakoura, overwegen de Israëli's de Amerikaanse betrokkenheid te vergroten of Franse be middeling te vragen. Mur phy heeft Jeruzalem al laten weten dat hij met zijn pen deldiplomatie vooralsnog slechts als mobiele brieven bus zal fungeren. Nadat het met veel ophef gelanceerde Reagan-plan voor een oplos sing van het Palestijnse vraagstuk onder een regen van kritiek vroegtijdig werd begraven en na het falende Amerikaanse optreden in Libanon, wilde de juist her kozen president zich in het Midden-Oosten niet zo snel opnieuw in zijn vingers snij den. De Amerikanen zijn dus niet erg op een aktieve bemiddelingsrol tussen Is raël, Libanon en Syrië ge brand, nadat het onder aus piciën van de Verenigde Staten tot stand gekomen Libanees-Israëlisch akkoord van de 17de mei 1983 eerder dit jaar onder Syrische druk door de Libanese regering werd opgezegd. In tegenstelling tot de Amerikanen die in de Ara bische wereld als betrekke lijker nieuwkomers worden beschouwd en vanwege hun pro-Israëlische politiek met wantrouwen worden beje gend, zijn de Fransen door hun historische banden met Syrië en Libanon en door het pragmatische Midden- Oosten-beleid van het Ely- sée gedurende de laatste ze ventien jaar wellicht ge schikter als bemiddelaars. Bij zijn officieel bezoek aan Parijs heeft Peres eind vori ge week al op Franse tus senkomst in Damascus aan gedrongen teneinde de tot standkoming van een veilig heidsrapport in Libanon mogelijk te maken. Presi dent Mitterrand heeft twee weken geleden in Damascus al Syrisch begrip voor de Is raëlische veiligheidswensen kunnen bespeuren. De Syri sche machtspositie in Liba non zal de komende weke in Libanon op de proef wor l den gesteld als Damascus Druzen-militie van Joufll blatt zal trachten te bewj gen de kustweg vrij te geve voor de doortocht van Ml Libanese leger naar het zui den. Als reacties op de sche aanmaningen om haa/i te maken met het overWj hebben de Libanezen bereid verklaard de sprekken in Nakoura ook c;| zaterdag te voeren. AangeJ zien onderhandelingen zaterdag, de joodse rustdal onherroepelijk tot het ver| trek van de religieuze tijen uit de regering van na-I tionale eenheid zou leidet| heeft Israël het Libane aanbod afgewezen. De drift gende Israëlische boodsclrf aan Beiroet en Damast.: om de onderhandelingen bespoedigen moet intussk volgens regeringskringen Jeruzalem niet als een bjj raëlische ultimatum wordt' opgevat. Aanvankelijk Mf de Israëlische regering doen voorkomen dat zij b onderhandelingspositie herzien als niet binnen dagen vooruitgang bij onderhandelingen in koura zou worden geboek- Als om die eerste verkeerd indruk weg te nemen be de Israëlische delegatie Nakoura ingestemd met 1 Libanese verzoek om de derhandelingen met kerst' nieuwjaar twee weken verdagen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Ka- mer heeft staatssecretaris Ploeg (Landbouw en Visserij) alsnog een tik op de vingers „eeeven vanwege zijn uitspra- Ln over de Anne Frank Stichting. Hul UTRECHT/ARNHEM 4 vrezen het ergste wannq kracht wordt. Daardoor zal het voor pail Ipha-hulpen veel minder aai gevallen gaan zij er ruim ïoj Op het ogenblik zetten in [ons land zo'n 70.000 part-ti- [mers in dienst van de gezins verzorging en zo'n 40.000 al- .rha-hulpen zich in voor aller- Iiei huishoudelijke karweitjes bij oudere mensen. Voor de ouderen betekent het naast het noodzakelijke werk dat gedaan wordt ook een verzetje. Ze hebben wat aanspraak. Voor de helpster is het aantrekkelijk om er wat geld mee te verdienen. Volgens woordvoerder De Nie van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO), waarbij 200.000 oude ren zijn aangesloten, zijn er al verontrustende geluiden 'uit het veld' te horen, die gaan in de richting van een stoppen met het werk. In een officiële verklaring zegt de ANBO per 1 januari a.s. een ernstige vermindering van de gezinsverzorging voor ouderen te vrezen. „Door het invoeren van de tweeverdie- j Van onze parlemt DEN HAAG - Een meerdei hier wil dat de budgetten v ten worden gevoegd bij die ze werken. Ziekenhuizen zullen in het vervolg de declaraties van de specialist naar de ziektekos tenverzekeraar moeten sturen, terwijl momenteel de 'vrij' ge vestigde specialist dat zelf loet. De Kamer hoopt dat op die manier de kosten van de spe cialisten beter in kaart ge bracht kunnen worden, zodat op een later tijdstip daar ook eventueel gemakkelijker inge grepen kan worden. Uiteinde- tijk wil de Kamer dat specia listen in dienst van de zieken huizen komen. Een motie van de PvdA Werd gisteren met steun van CDA en de kleine linkse par- hRtÜ en D 66 aangenomen. De VD en de kleine rechtse par- BARbErtje moet hangen. Altha n soort van Staphorster volkse aan "?lsche Zaken, drs. Van Ai aanmerken V0Qr h0t wanbe|e|d er t?aawe?,quete"commissie in de R5 d. Van Aardenne behoort ind< dte worden. De ruim 11 staa KUre van het scheepsbouw manan en daar recht op. D laira falend regeringsbei le^n w0n,role worden echter opn VonrH Aardenne ter verantwi ye^anl6"?.is onafhankelijk en o er riia tschaP uitdraagt met de id laten J°°r pleiten om alle 'verdai /onr h en niet alleen Van Ai in de rvJt9fls van fair Piay- Maar ïen of 'n de zakenwereld ;esti„,rmHeer personen als zwarte tefheH Wtaarna vervolgens alle Fn Ha, PIJt worden geveegd. >arlemontnU Was )uist niet de bede hentr aire enquêtecommissie loe mol9-' °p we9 naar een me nemera 9' volksvertegenwoor CbeM elkaar dienen om te dram= hoU«en met andere geïnd Nnwltene^oVerdHideliik laten Zlï leen \/o a we dan wel hebbei Jhoetenai denne voor de kadi fcani^epen' maar ook het CD/ Pen sldlbecLrijfsleven. Fair pia venskrachtige democratie.

de Stem | 1984 | | pagina 2