Machteloosheid frustreert Sasse politiek Steuncomité levert geld persoonlijk af VERZILVERDE PENNING VOOR MEDEWERKERS Bedrijf Terneuze: bij winnaars 4bouwwedstr ij d' WOENSDAG 12 DECEMBER 1984 VAN ZEELAND Plaatselijk nieuws Biervliet Terneuzen Kampioenendag van postduiven Sas van Gent COMPROMIS EEN VIES WOORD politierapport VOOR BRITSE MIJNWERKERS Afvalwerkgroep in Sas geeft weer folder uit Welzijn voor ouderen viert kerstfeest Recreatieproject Brouwershaven T16 PAGINA ZEELAND; 'Terneuzen 400 jaar' is nu echt afgesloten Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De laatste activiteiten rond het 400-jarig bestaan van de stad Terneuzen speelden zich gisteren af op het stadhuis. Het personeel van de gemeentediensten, politie agenten, de plaatselijke onderwijzers en de leden van het feestcomité kregen daar van het gemeen tebestuur een verzilverde penning. Dit als dank voor hun inzet voor het jubileumfeest in Terneu zen. Burgemeester C. Ockeloen zei tijdens zijn toespraak voor het gemeentepersoneel dat Terneuzen niet zomaar het feit heeft herdacht dat 400 jaar geleden een plaatsje met 350 inwoners stadsrech ten kreeg. „Het feest hebben we niet gevierd om het ver tier. Het ligt niet op onze weg om het zo leuk mogelijk voor de bewoners van de ge meente te maken", zei de burgervader. „De eerste taak van een bestuur van een plaats is het maken van verordeningen". Volgens hem was de voor naamste taak van de her denking er voor te zorgen dat de bevolking een zo goed mogelijk woon- en leefkli maat krijgt. „Onder andere er naar streven dat de men sen uit de rest van Neder land een beter beeld van Terneuzen en haar bevol king krijgen". Naar zijn zeg gen ontmoet Ockeloen regel matig mensen die denken dat er in Zeeuwsch-Vlaan deren een soort 'halve Bel gen wonen, die oubollig door het leven gaan'. „We kunnen niet zeggen dat het doel bereikt is, maar we zijn op de goede weg", al dus de burgemeester. Hij zei dat het feest een wezenlijke bijdrage heeft geleverd aan het woon- en leefklimaat. Edelmetaal De burgervader vertelde dat de penning 0,33 gram zil ver bevatte. Later deelde hij desgevraagd mee, dat hij niet precies weet hoeveel edelmetaal in de munt ver werkt is. „Ik heb die hoe veelheid genoemd, om aan te geven dat er maar een klein deel van de penning uit zil ver bestaat. Er zit net zoveel edelmetaal op als op de gou den legpenningen die de re gering uitreikt. Enkel zeg gen die niet dat ze verguld zijn", aldus de burgervader van Terneuzen. Michiel Otten, een van de vele medewerkers die uit handen van burgemeester Ockeloen een zilveren penning ontvin gen. - FOTO WIM K00YMAN Muziekavond - In het teken van Kerstmis houdt de christelijke gemengde zang vereniging Com nu met sangh zaterdag 22 december in de hervormde kerk een muziek- en zangavond, aanvang acht uur. De toegang is gratis. Me dewerking wordt onder ande re verleend door Com nu met sangh onder leiding van Wim de Ruijter en het mandoline ensemble Zonnestraal uit Boe- chout onder leiding van Bart Zwaan. Het gesproken woord wordt verzorgd door Marian Taalman. Schuttevaer - De afdeling Terneuzen van de Koninklijke Schippersvereniging Schutte vaer houdt donderdag 27 de cember de jaarvergadering in café De Vriendschap. Bij de bestuursverkiezingen treden J. v.d. Dussen en D. Mudde af. Laatstgenoemde is herkies baar. De jaarlijkse feestavond van de afdeling wordt gehou den op 28 december in het Zuidlandtheater, aanvang 20.00 uur. Kerstfeest - De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van Philadelphia houdt zaterdag 15 december in de Goede Her derkerk een kerstfeest, aan vang 15.00 uur. Muzikale me dewerking verleent het huis orkest van Vijvervreugd te Middelburg De Tamboerijnen. De leiding van deze middag berust bij D. van Es uit Ter neuzen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Duiven- maatschappij De Vrede te Sas van Gent houdt zondag 16 de cember haar 39ste internatio nale kampioenendag voor postduiven in zaal Reseda aan de Noordweststraat te Sas van Gent. Ook deze keer zullen tal van prominten uit Zeeland, Noord- Brabant en België hieraan deelnemen met een stand met vier duiven. De zaal is voor het publiek geopend vanaf half elf 's mor gens. Om 15.00 uur wordt een begin gemaakt met de verkoop van bonnen, rechtgevend op een jonge duif, broed 1985, die aan de organisatie gratis zijn geschonken om de onkosten van dit evenement te dekken. Verder wordt ook deze dag de beker van de gemeente Sas van Gent aan de winnaar uit gereikt. Door Jan Jansen SAS VAN GENT - „De machteloosheid van de raad is tijdens de begrotingsbe handeling wel gebleken. Compromis lijkt een vies woord. Partijen kunnen of willen elkaar niet vinden. Tja, wat kan ik dan doen? Met een kwinkslag proberen de stemming er een beetje in te houden. Dat doe ik dan maar", verzucht burgemees ter drs. W. Dusarduyn van Sas van Gent. Aardenburgse toestan den? De vergelijking is al gemaakt. Ten onrechte, vindt Dusarduyn. „Nee, dat gaat echt niet op. Laat het ons maar Sas houden, heb ik ook al eerder gezegd. Trou wens, na de raad is het steeds pais en vree. Dat is een verheugend teken". Maar toch, ook de burge meester -als 'boven de par tijen staand' de eerstaange wezen bemiddelaar- voelt zich machteloos om de pat stelling in politiek Sas te doorbreken. In de recente raadsvergadering leverde een discussie van twee uur nog geen dubbeltje op om iets te doen aan een pro bleem, waarvan alle partij en de ernst inzien: het weg rottende Sasse rioolstelsel. Toen het puntje bij het paaltje kwam boorden de fracties eikaars moties de grond in. De frustratie daarover steekt bijna twee weken la ter in alle hevigheid de kop op. Het CDA verspreidt huis-aan-huis folders, waarin het college van B en W en nog meer de fractie Gemeentebelangen Groot- Sas op de korrel worden ge nomen. De oppositie voeren de christen-democraten haasten zich om alle voor stellen van Groot-Sas als welhaast onzinnig van de hand te wijzen. *f-£, IfKi Beugel Twee voorbeelden: Het plan van Groot-Sas raadslid C. Barbé om het geld voor het dorpshuis in Philippine anders te besteden en een voorstel van fractievoorzit ter M. Weemaes om de reini gingsrechten met 5 procent te verhogen, zodat er geld vrij zou komen voor het no dige rioolwerk. Ze kunnen niet door de beugel, zegt het CDA dat natuurlijk een eigen voorstel om centen op tafel te krijgen voor de krakkemikkige riolen zalig makend vindt. Vuurwerk Het soort politieke vuur werk dat we herkennen van W. Dusarduyn Geen Tweede Kamer. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM enkele jaren geleden toen het CDA nog 'regeerde' en Groot-Sas de oppositieban- ken bezette. Het legde de laatste groepering geen windeieren, want onder aanvoering van L. Marqui- nie -ook al populair als 'Godfather' van de Corn Boys- stevende Groot-Sas af op verkiezingswinst en twee wethouderszetels. De PvdA, niet happig op samenwer king met het CDA, haakte in als lachende derde. Van het begin af aan maakte de onervaren CDA- fractie (drie van de vier le den waren nieuwkomers) geen geheim van haar woe de over deze manoeuvre. Machteloze woede dus, want het CDA kon nog zo vaak te genstemmen of zelf met voorstellen komen, de frac tie kwam niet echt aan de bak. Marquinie cs kennen dat gevoel nog wel. L. Marquinie .Koek is op. En nu lijkt de christelijke fractie in nog meer opzich ten op het Groot-Sas van toen: stuntjes uithalen, aan de weg timmeren. Groot-Sas weet dat dat kan lonen en dat verklaart misschien de woede van fractievoorzitter Weemaes. „Een persoonlijke aanval, laf en laag" noemde hij de CDA-folder. En pas sant zag hij in de 'christelij ke' manoeuvres een poging om Groot-Sas en PvdA van elkaar los te weken, wellicht ten koste van de huidige PvdA-wethouder J. Plat- schorre. L. van Waes Invalshoe ken uitvloeisel van de begro tingsbehandeling, waarin onze constructieve voorstel len geen kans kregen. Daar willen we de bevolking op wijzen. Van een persoonlijke aanval is geen sprake, dit is tegen voorstellen van de partij Groot-Sas gericht. Zakelijke kritiek, waarop naar mijn idee niet erg za kelijk wordt gereageerd. Een machteloze raad? Ach ja, er zijn gewoon verschil lende invalshoeken". Geldgebrek Zakelijk Koren op de weer anderen. het nog wel even doorgaan. „Nou nee", denkt CDA-frac- tievoorzitter L. van „die folder is gewoon molen van En zo kan Waes, een Onbetwist leider en wet houder Marquinie van Groot-Sas meent dat Sas' nijpende geldgebrek de oor zaak is van alle ellende. „Als er veel te verdelen is, kom je er makkelijk uit. Nu de koek op is, krijg je problemen. Maar intussen hebben wel jt.&lad d alle fracties gewoon onze begroting aanvaard. Nie mand zegt dat het beleid echt anders moet". Hij meent alle CDA-kri- tiek 'zo te kunnen weerleg gen'. „Een voorbeeld: ze vin den dat wij geen bezwaar hadden moeten maken tegen de hinderwetvergunning voor de bezinkvijvers van Suiker Unie. Maar het was volkomen logisch om dat wel te doen. Aan die fabriek moet je dezelfde voorwaar den stellen als aan de CSM. Dat is de reden van ons be zwaarschrift". Te ver Marquinie noemt de CDA-folder 'betreurens waardig'. Dusarduyn geeft hem gelijk: 'niet gelukkig'. „Wie geen meerderheid weet te vinden in de raad, moet zich niet zo op de borst klop pen", voegt de burgemeester er aan toe. Hij wijst er na drukkelijk op dat 'een ge meenteraad geen Tweede Kamer is', compleet met re geringspartijen en oppositie. „Dat ze hier die termen zo vaak gebruiken wijst op een te politiek gerichte handel wijze. Terneuzen is een an der uiterste. Als ik het zo be kijk, wordt daar helemaal niet aan politiek gedaan, maar hier gaan ze te ver". Onzin PvdA-er W. Roskam vindt dat ook. En de aantij ging over een flirt tussen CDA en PvdA, compleet met een poging om Platschorre te wippen als wethouder, noemt hij 'absolute onzin'. „Sas zit financieel aan de grond. Daar moet iets aan gedaan worden. Platschorre heeft op dat vlak als wet houder van financien feno menaal werk geleverd. Pijn lijk, dat wel, maar goed en onvermijdelijk. Dat heb ik niemand horen bestrijden", aldus Roskam, eraan toe voegend dat 'zijn' wethouder een notitie heeft beloofd over de mogelijkheden om toch snel iets aan de riole ring te doen. Hij houdt het er maar op dat de schorsing tijdens de laatste raadsvergadering, waarin CDA en Groot-Sas het niet eens konden worden over geld voor de riolerin gen, de oorzaak is van de el lende die nu de kop opsteekt. „Na de schorsing viel er toen een grote stilte. Ze waren het dus niet eens geworden. Kennelijk vinden ze het nu tijd om die stilte te doorbre ken, maar aan scheldpartij en doen wij niet mee". TERNEUZEN - Op de krui sing Mr. Haarmanweg-Noor- wegenweg kwamen gister morgen twee personenauto's met elkaar in botsing. Er ont stond zware schade aan beide voertuigen. Mevrouw B. B. uit Terneuzen naderde het met verkeerslichten beveiligde kruispunt. Op dat moment na derde van rechts een perso nenauto, bestuurd door L. B. uit Axel. Beiden verklaarden tegenover de politie dat het licht op groen stond. B. werd bij de botsing licht gewond. TERNEUZEN - Maandag nacht is ingebroken in de per sonenauto van A. P. uit Ter neuzen die stond geparkeerd aan de Diepenbrockstraat. Men had het portier gefor- ceerd en uit het voertuig stereo-radiocassetterecorde» en 25 cassettebandjes, waar ongeveer 500 gulden, on, vreemd. GOES - Bij het tuincentra Wagenaar zijn 30 rozestr, ken, twee azalea zilverig struiken en een hulststru# gestolen. De waarde bedraa' 250 gulden. In een gereedschapscontaj. ner van de Walcherse Bout unie werd ingebroken, j, worden een klopboormachir, twee boormachines en een dj. coupeerzaag ter waarde v;. 2800 gulden vermist. Van een onzer verslaggevers HULST - Leden van het Steunkomitee Britse werkers Zeeuwsch-Vlaanderen vertrekken vrijds naar Engeland om het eerste geld dat bijeen is g> bracht persoonlijk bij de mijnwerkersbond af te leve ren. Verschillende acties hebben tot nu toe meer dan duizend gulden opgeleverd. Met dat geld vertrekt men vrijdag om 9 uur vanaf het gebouw van de Jongerenbewinging aan De Blokken in Terneuzen naar Engeland. Voor 20 december is er in hotel Rotterdam te Terneuzen een manifestatie gepland. Daarbij zal een tiental Britse mijnwerkers aanwezig zijn, evenals een afvaardiging ex- mijnwerkers uit Limburg. Te vens doen zowel binnenlandse en buitenlandse vakbondska ders actief meedoen aan de manifestatie, die om 19.30 uur begint. De Chileense groep Machitum verzorgt de muzi kale omlijsting. Voorts geeft het Zeeuws- Van onze correspondent SAS VAN GENT - De werk groep Huishouden en Milieu in Sas van Gent heeft begin deze week weer een folder uitgege ven met betrekking tot beper king en hergebruik van huis houdelijk afval. Hoofdonderwerpen in de folder, die de afgelopen dagen huis-aan-huis verspreid is, zijn deze keer compost, batte rijen en medicijnen. Al eerder werden folders verspreid met informatie over glas, oud papier en schillen. In de nieuwe folder gaat de werkgroep uitgebreid in op het hoe en waarom van com post en geeft informatie over op welke wijze een compos- thoop aangelegd kan worden. Met cijfermateriaal geeft de afvalwerkgroep in de folder aan welk een vervuilende werking batterijen op het mi lieu kunnen hebben. In dit verband geven de sa menstellers enkele nuttige wenken om het gebruik van batterijen zoveel mogelijk te beperken. Tot slot wijst de werkgroep erop hoe overbodi ge medicijnen, die eveneens schadelijk zijn voor het milieu, op verantwoorde wijze vernie tigd kunnen worden. Vlaams Steunkomitee m« werking aan de opvang vu mijnwerkerskinderen in land, gedurende de kerstvi kantie, houdt men zich bes met informatieverspreidit en streeft men naar een volle dige boycot van alle kolen transport naar Engeland. 1; middels gaan de financi- steuninzamelingen door. Volgens het Steunkomit moet de mijnstaking in Enge land een voorbeeld en leerschool zijn voor de val bondsmensen in Nederlar „Alleen dan kan de kreet FNV knokt terug' oprecht i en ernstig genomen worden Knokken als de mijnwet kers betekent volgens hete mité zich enkel inspann: voor het herstel van werkgel: genheid en koopkracht, eisen van de vakbeweging ni afzwakken. „In Groot-Bril tannië bewijzen vakbondsl: den al maandenlang dat voor de echter klassenstr offers willen brengen", aid het comité. „Het wordt tijd dat de N; derlandse vakbeweging mijnwerkersstaking gf steunen als voorbeeld v vakbondswerking en dat van die steun een doelgerieh landelijke campagne maa met de nodige propaganda" Van onze correspondente BIERVLIET - Dinsdag 181 cember houdt stichting W zijn voor ouderen afdel Biervliet het jaarlijkse kei feest. Het begint om 16.00 en wordt gehouden in Trefpunt in de Kerkstraat. Het liturgisch gedeelte verzorgd worden door Meeuse en de meditatie pastoor De Nijs. Na de ma: tijd zal pastoor Gielliet laten zien van zijn laatster naar Afrika. Degenen die mee wit doen aan de kerstviering to nen zich opgeven voor 13 cember bij mevrouw S. Meijer, Singel 28 te Biervt telefoon 01152-1495. TERNEUZEN - Een Zeeuws- Limburgse bouwcombinatie heeft een door Polyzathe/ Blauwhoed uitgeschreven lan delijke wedstrijd voor een re creatieproject in Brouwersha ven gewonnen. De combinatie bestaat uit de Geleense architect ir. Bart Wauben, het aannemingsbe drijf gebroeders Van der Poel BV uit Terneuzen, bouwon derneming Laeven BV uit Heerlen, (beide behoren tot de Koninklijke Volker Stevin- groep) en het adviesbureau Buitelaar/Van Willigen uit Herkenbosch. Het gaat om een totaalplan voor de bouw van 375 recrea tiebungalows met verkaveling en infrastructuur. Met de bouwkosten is een bedrag ge moeid van 25 miljoen gulden. Er kwamen uit het hele land 140 aanmeldingen binnen. Na een eerste selectie van 35 bleef de Zeeuws-Limburgse combinatie bij de laatste selec tie van vijf. Haar inzeni werd uiteindelijk bekrc wat betekent dat aan i combinatie ook de uitvoer- van dit project wordt gegb Het recreatiepark moet in - voorjaar van 1986 in gebr. komen. In dit park, gericht op: zoenexploitatie, komen al, mene voorzieningen zoals E taurant, vergaderruiff bowling, dancing, wint wasserette, zwembad, ten banen, midgetgolf enzovoor De opzet biedt ook mogeli) heden voor een jaarexpk» tie. Het binnengebied kan den voorzien van een transj rant dak, waardoor een dellands zee-sfeertje' worden gecreëerd. Als dit 1 nengebied gekoppeld w® aan de algemene voorziefl- gen, ontstaat een nieuwe t mule, die naar verwacht! recreatiezoekend Nederia- zal aanspreken.

de Stem | 1984 | | pagina 14