UGGC 5 42, 14, Afsluiting Havendijk ligt nog niet in het verschiet Zaterdag begin met groenplan in kern Clinge Dieren als natuurbeheerders la KERING George Sponselee VOOR PERSONEEL HULSTER ZIEKENHUIS: Avondje Pink Floyd 'Camere' brengt nieuw toneelstuk ►ELING ;ren |ekerheid, ideur.99 vanaf f 573.- Inaf 1.381.- Inaf 2.459.- ■tinPMSDAG 12 DECEMBER 1984 BIBTIM VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 Bonetti clowns voor jeugdig Hulst Schietingen Plaatselijk nieuws Axel Vogelwaarde Drie weken cel voor Hulstenaar Gedifferentieerder A12 ■GING I medeleven die wii I overlijden van on- Frootvader en over-' DUS REIJNS van |de Rens I dank. c voor de goedé' Hoeve" vooral aan personeel van afde- pldaar. Fam. Reijns bat 8, 4462 ET Goes brmaatschappij Zuid- |d (WMZ) deelt haar dat de kantoren van I publiek gesloten zul-l bandag 24 december - december 1984. In de Itschapplj Ierland (WMZ) lm, 076-236977 1-1593 HU Van een onzer verslaggevers WEGENS PRAKTISCHE BEZWAREN T22 TERHOLE - Het lijkt niet mo gelijk afdoende maatregelen l nemen om een eind te ma- aan het gebruik van de Havendijk als sluiproute tus sen de provinciale- en rijks weg- Burgemeester en wethou- rs van Hontenisse hebben hH het Waterschap Hulster Ambacht geïnformeerd naar de mogelijkheid om er een richtingsverkeer in te stellen, naar blijken echter zo veel haken en ogen aan te zitten, dat het middel waarschijnlijk erger is dan de kwaal. De wens om iets te doen aan de situatie op de Havendijk is ingegeven door het feit dat h«l wat automobilisten de weg gebruiken om te vermij den dat ze door Terhole moe ten. Als de toegestane snelhe den worden aangehouden maakt deze 'afsnijding' in tijd nagenoeg niets uit. Echter, de meeste automobilisten druk ken het gaspedaal extra diep in om hun medeweggebrui kers, die wel de 'normale' rou te volgen net te vlug af te zijn. Dat levert op de bochtige Ha vendijk nog wel eens gevaar lijke situaties op, omdat vooral ook veel fietsende schooljeugd van de weg gebruik maakt. Bezwaren Een jaar of vijftien geleden is ook al eens geprobeerd op de Havendijk eenrichtingsver keer in te stellen. Dat stuitte binnen de kortste keren op grote bezwaren van de bewo ners. Die zagen zich genood zaakt telkens een forse omweg te maken, omdat ze maar één kant uit mochten. Vandaar dat hoofd technische dienst van het Waterschap ing. K. Brand tot de conclusie komt dat een dergelijke maatregel ook nu op grote problemen zal stuiten. „Je zou kunnen denken aan een ontheffing voor de bewo ners, maar dan blijft natuur lijk het feit dat de automobi listen nog steeds aan beide zij den van de Havendijk de weg opschieten". Dit met het ge volg dat er voor het verkeer een nogal verwarrende situa tie ontstaat. Afgezien daarvan blijft ook nog het probleem van de controle. Immers, het is aan de kleur van een auto na tuurlijk niet te zien of iemand wel of geen bewoner is. Kort om, het ziet er naar uit dat aan de huidige situatie weinig ver anderd kan worden en dat de oplossing op zich zal laten wachten totdat het nieuwe tracé van de rijksweg er ligt. Dan namelijk zal er voor auto mobilisten weinig reden meer zijn van de Havendijk gebruik te maken. Geen plicht mee te werken aan abortus HULST - Hoewel de twee artiesten zef vertellen te spelen voor een publiek van 4 tot 80 jaar, is de voorstelling die de Bonetti clowns zaterdag 15 decem ber om 14.00 uur geven in Den Dullaert te Hulst, vooral bestemd voor de jeugd van 6 tot 12 jaar. Opgevoerd wordt 'Opus 345 in U Groot', een grap pig muzikaal programma waarin de twee clowns Gi- gi en Mariolino veel stom miteiten begaan voor ze aan echt muziek maken toe zijn. Rudy Bonetti (Gigi) heeft veel in Italië gewerkt met Commedia delI'Arte, cabaret en straattoneel. Hij bespeelt diverse in strumenten en componeert zelf de meeste muziek die in het programma voor komt. Marion Zandbergen (Mariolino) begon in 1978 haar loopbaan als clown nadat zij enige jaren als danseres werkzaam was. Zij verzorgt ook solovoor stellingen. Een duo dat niet alleen zorgt voor een gezel lige, vrolijke kindervoor stelling. Het brengt nog een brok goede muziek ook. Van een onzer verslaggevers HULST - Personeelsleden van het Hulster St.- Liduinaziekenhuis worden niet gedwongen mee te werken bij abortusingrepen, als ze daar religieuze, morele of ethische bezwaren tegen hebben. „Tegen hen zal daarom ook geen enkele disciplinai re maatregel worden getroffen. De gewetensvrijheid van alle werkers in ons ziekenhuis zal worden be schermd". Van een onzer verslaggevers CLINGE - Komende zaterdag maakt de dorpsraad Clinge een begin met de uitvoering van het groenplan voor het dorp, dat dit jaar mei werd gepresenteerd. Om 11 uur wordt naast het kerkplein een rode beuk offi cieel ingeplant. Diezelfde dag krijgen nog enkele bomen een plaatsje in het centrum. Wan neer de rest van het groen de grond in gaat is nog niet be kend. De verrijking van het dorp met allerlei groen is mogelijk geworden met subsidie in het kader van het landelijk pro ject 'Natuur in stedelijke om geving', op touw gezet onder auspiciën van het ministerie van Landbouw en Visserij. De dorpsraad Clinge heeft erop ingespeeld om enige fleur te brengen in het 'stenige' karak ter, dat vooral het dorpscen trum kenmerkt. Er is 8.000 gulden subsidie beschikbaar gesteld. In het uitvoerige groenplan dat door de dorpsraad is opge steld is al het aanwezige open- baar- en particulier groen in kaart gebracht, voor zover dit groen als beeldbepalend voor de omgeving aangemerkt kan worden. Ook beeldverstorende dorpselementen zijn geïnven tariseerd. Een en ander heeft geresulteerd in een twintigtal 'knelpunten', waar de aan plant van groen zou kunnen bijdragen tot een fraaier ge heel. Zaterdag wordt het plan in daden omgezet Het ziekenhuisbestuur ant woordt dat op vragen van de Hulster CDA-gemeenteraads- fractie, naar aanleiding van de aanvraag door het ziekenhuis om een abortusvergunning. De CDA'ers wijzen erop dat het om een zaak gaat waarbij belangrijke ethische en reli gieuze vragen in het geding zijn. Vooral ook omdat een groot deel van de bevolking in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een christelijke levensovertui ging heeft. Daarom zegt de CDA-frac- tie te betreuren dat het door de bevolking gekozen plaatselijk bestuur, de gemeenteraad, in deze geen enkele rol heeft kunnen vervullen. „Ook de ge meentelijk gedelegeerde in het ziekenhuisbestuur heeft ons niet geïnformeerd over het voornemen een abortusver gunning aan te vragen". In hun brief vragen de CDA'ers of er overleg is ge weest tussen ziekenhuisbe stuur en ondernemingsraad en de katholieke en protestants Van een onzer verslaggevers HULST - Het open jongerencentrum Kontrast/V JV viert maan dag 17 december het eerste lustrum met een film/muziek-avond in het houtenkwartier die geheel gewijd is aan de Engelse pop formatie Pink Floyd. Het hoogtepunt van de avond is een film die de groep in 1979 maakte onder de regie van Alan Parker, omlijst met enkele tracks van diverse elpees. De Pink Floyd-avond begint om 20.30 uur. Entree vijf gulden. christelijke kerkgemeen schappen, of er voldoende waarborgen zijn dat het per soneel niet kan worden ge dwongen aan het aborteren mee te werken en welke crite ria worden gehanteerd of er wel of niet een abortus kan plaatshebben. Geen verandering In feite, zo blijkt uit het ant woord van het zikenhuisbe- stuur, verandert er niets. De aanvraag van een abortusver gunning is ingegeven door het samenwerkingsorgaan van de Zeeuwsvlaamse ziekenhuisbe sturen. „Echter uitsluitend om te voorkomen dat ingrepen, welke tot dusverre ook in deze ziekenhuizen worden toege past, na de inwerkingtreding van de wet illegaal zouden worden". De vier gynaecologen die in Zeeuwsch-Vlaanderen wer ken hebben toegezegd dat ze met betrekking tot abortus de zelfde terughoudende houding zullen aannemen als momen teel het geval is. Dat betekent dat enkel op medische indica tie tot een abortus zal worden over gegaan. „Bij het innemen van ons standpunt", aldus het ziekenhuisbestuur, „hebben wij ons mede iaten leiden door de door de Katholieke Vereni ging van Ziekeninrichtingen verstrekt informatie en door de standpunten van de Neder lands Hervormde Kerk, van de synode van de Gereformeerde kerken en dat van de Bisschop van Breda". De Camere van Rhetorica Sint-Jan ten Steene tijdens de repetitie voor het nieuwe to neelstuk. - FOTO WIM KOOVMAN Van onze correspondent SINT-JANSTEEN - De Ca mere van Rhetorica Sint- Jan ten Steene brengt het toneelstuk 'Aan den toog in Absdale' op de planken op zaterdag 22, zaterdag 29 en zondag 30 december, telkens om 20.00 uur in De Warande te St.-Jansteen. Dit vrij nieuwe stuk is nog slechts gespeeld door twee Belgische toneelverenigin gen. De Steense toneelvere niging brengt dus de pre mière voor Nederland. 'Aan den toog in Prospeer' (oorspronkelijke titel) is het vervolg op 'De Mirakelma kers van Absdale' uit het seizoen 1980/1981. Evenals genoemde Mirakelmakers is het geheel een beetje aange past aan de Steense en Abs- daalse toestanden en per soonsnamen, dit met toe stemming van de schrijver Hugo Willems uit Be veren. Omdat vaak bijnamen be ter bekend zijn als de echte namen, zal ook hier en daar een bijnaam uit het dorp over de scene rollen, terwijl Wies de cafébaas zich nogal eens onparlementair uit drukt en soms uit kolère zelfs wel eens een 'vloekske' durft te laten horen. De rollen zijn toegekend aan George Martens, Henk van den Branden, Walter Boussen, Peter de Cock, Frans de Schepper, R. Cley- man, H. Baes, Annie Coppie- ters, Christiane Sturms en Linda Buijs. In de figuratie treden de overige leden van de Camere op en het Muziek van Steen onder leiding van Jo Verschelden en speelman A. van Waesberghe. De gri me is in handen van Corrie Voet, R. Cleyman, Jenny de Schepper en Christiane MacTaggart. De decorbouw wordt gedaan door J. Cop- pieters, R. Cleyman, C. Nachtegael en J. de Potter. De regie berust bij Piet Ver- wer. WESTDORPE - Luchtbuks- schieting, zaal Oude Raedhuys, Molenkreek, liggende wip, 19 schutters: Wip 1: hoge vogel: Patrick Goos; linker zij vogel: Matty van Opzeeland; rechter zij vogel: Omer van Hecke. Wip 2: hoge vogel: Volker Thürin- ger; linker zijvogel: M. Dellees; rechter zij vogel Matty van Op- zeeland; grootste aantal (5): Ronny Inghels en Omer van HEIKANT - Zaal Th. de Block- van Troost, 35 schutters: eerste hoge vogel: H. van Rijn, Kloos- terzande; tweede hoge vogel: R. Herrewegh; eerste zij vogel: W. Martens, beiden Heikant; twee de zijvogel: A. Impens, St.-Jan steen; grootste aantal (9): L. van Kerkhoven, Heikant. AARDENBURG - St.-Nicolaas- schieting, liggende wip: hoge vogels: W. Scheele en P. Blon- deel; zijvogels: F. van Ecke, W. Scheele, F. Veldkamp en P. Blondeel; grootste aantal (7): W. Veldkamp en J. van Iwaarden; prijs vogels: H. de Rijcke, J. Cat- toor, R. de Clerck, F. Lampaert en G. Blondeel. KWADENDAMME - Zaal De Kroon, Victoria, liggende wip pen, 49 schutters: Wip 1: beide hoge vogels: P. Boonman, Wil lem Teil; eerste zijvogel: L. de Jonge, ADLM; tweede zij vogel: M. Repkens; derde zij vogel: B. Looy, beiden Victoria; vierde zij vogel: J. de Rijke, Edele Handboog; grootste aantal (4): J. Doene, Victoria; vliegende vo gels: C. Stouthamer, Edele Handboog en C. Baas, Juliana. Wip 2; eerste hoge vogel: me vrouw De Jonge-Rentmeester, ADLM; tweede hoge vogel: P. Rentmeester; eerste zij vogel: P. Boonman; tweede zij vogel: Jos Rentmeester; derde zij vogel: G. Haasdonk, allen Willem Teil; vierde zij vogel: J. de Rijke, Ede le Handboog; grootste aantal (5): mevrouw L. de Bruijn, St.- Andries. OUDELANDE - Zaal Centrum, Edele Handboog, liggende wip pen, 53 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: J. van Steenbergen, Willem Teil; tweede hoge en vierde zij vogel; J. Harinck, Dia na; eerste en tweede zij vogel A. Rentmeeser Cz; derde zij vogel: J. de Baar, beiden Willem Teil; grootste aantal (4): J. Rijk, ADLM. Wip 2: beide hoge vo gels: J. Schipper, St.-Andries; eerste zijvogel: J. Harinck, Dia na; tweede zijvogel: C. Jeremi- sasse, Zorg vlied; derde zij vogel: P. Pantus, Zeelandia; vierde zij- vogel: P. Daalman, ADLM; grootste aantal (6): C. Baas, Ju liana; vliegende vogels: W. Re- mijnse, Edele Handboog en J.A. Rijk, ADLM. Emanicpatie - Het regionaal steunpunt van de Stichting Vrouwenemancipatie afdeling kanaalzone en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen houdt vanavond een openbare ver gadering in De Halle in Axel. Begonen wordt om 19.45 uur. Op de agenda onder meer een evaluatie van het achterlig gende jaar en het beleidsplan voor 1985. Kerstviering - De afdeling Vogelwaarde van De Zonne bloem houdt zaterdag 15 de cember in het dorpshuis een kerstviering voor zieken en eenzamen. De viering wordt om 10.30 uur begonnen met een eucharistieviering die wordt voorgegaan door pastoor De Koning. Vervolgens schuiven de genodigden aan voor een kerstmaaltijd. Wat later op de middag worden kerstliederen gezongen en enkele spelletjes bingo gespeeld. De kerstvie ring is gratis. Inbraak in Koewacht Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De 24-jarige Hulstenaar B.R. heeft gisteren van de Middelburgse politie rechter mr. Vermeulen drie weken gevangenisstraf gekre gen voor heling van een cross motor en inbraak in een va kantiehuis. Het vonnis van drie weken hechtenis werd voornamelijk opgelegd omdat R. geen onbe kende van justitie was. Daar lieten de officier van justitie mr. Huijgen en de politierech ter, die conform de eis veroor deelde, geen twijfel over be staan. Het geval met de motor kwam in oktober vorig jaar aan het licht toen een Terneu- zense jongen ontdekte dat zijn cross-motor, die enige tijd voorheen was gestolen in Bel gië, in Terneuzen te koop werd aangeboden. De gealarmeerde politie bracht al snel aan het licht dat de verkoper van de motor het ding geruild had voor een auto met R. Hij ver klaarde op zijn beurt dat de motorfiets afkomstig was van een onbekende. Bij de inbraak in een va kantiehuis in Koewacht in fe bruari van dit jaar maakte R., samen met een vriend, onder meer 150 flessen wijn en een kleurentelevisie buit. Een pas sant had echter de auto van R. voor het donkere huis zien staan, vond dit verdacht en waarschuwde de politie. De raadsman van R. pleitte voor vrijspraak in het geval van de heling. R. kon onmoge lijk weten dat het ding was gestolen, zo betoogde de advo caat. Voorts schetste hij zijn klant als iemand die door de moeilijke financiële positie waarin hij verkeerd, gemak kelijk is over te halen tot lu cratieve karweitjes. Dat was, zo zei de raadsman, ook het geval geweest bij de inbraak; een idee dat R. was voorge steld in een bar. =J!ll!lllllllllllll|||||(|||||||||||f||||||||||||||||||||||||||||||||j|||||i||||||{|(||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||f|||||||||||||||||||||||l|||llll|llll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIH U zult het zich niet meer herinneren, het stond 29 sep- 5 'ember jongstleden in onze eigen Stem: Braks houdt vast aan paarden en oerrun- deren. En dat ging dan over het natuurbeheer in De Gre- velingen. De ZLM was het daar niet mee eens; een fi- oancieel niet verantwoorde S hobby van Staatsbosbeheer, die met natuurbeheer niets 1 maken heeft, aldus de krant. Heeft het met na- '"urbeheer te maken? Van eigst, zeggen ze in 't Land van Hulst. Ja, dus. Is het nieuws? Welnee! We H jannen immers al van ouds- 2 her de beweiding van schor - 5 ren zoals Saeftinghe bij- 5 voorbeeld. We kennen de laaggelegen graslanden j= langs kreken, die in gebuik waren als weilanden; we 1 ;Sennen de beweide dijken. moegegeven, het ging niet g om natuurbeheer, het ging g om de boterham. In het g eigentijds dus: een econo- misch motief. De beweiding van Saef- g 'inghe, van de Verdronken Zwarte Polder en van de Be- velandse dijken, om er een Paar te noemen, is nu in de eerste plaats gericht op na- g 'ourbeheer. Als een onder- nemer er in slaagt - of er *lc" vo°r wil opofferen zo u g wilt - om daaruit een be- 5 j ,an °P 'e bouwen, dan is g dat meegenomen. Maar als u g koeien en paarden - meestal g Pony's - ontmoet op de hei g ij Wolfsheze, schapen op de g uwingelose heide, Laken- Natuurbeheerders. velder runderen bij Vlagt- wedde, Hecks-runderen op Flakkee en straks wisenten op de Veluwe, dan moet u dat niet zien als een bedrijf gericht op produktie, al thans geen produktie van vlees, melk, wol of wat ook. Wel produktie van natuur. En aangezien natuurbe houd geld kost, is er geen en kel bezwaar om ook in die projecten geld te stoppen. Vooropgesteld dat we vin den dat de natuur behouden moet blijven. Opzet is wel dat het goedkoper is, minder kost dus, dan het directe be- •r.V. JtS sfc 'W heer door de mens. Twee grasmaaiende figuren als voorbeeld: een veeboer en een natuurbeheerder heb ben een totaal verschillend doel. De boer maait om het gras te hebben, de natuurbe heerder om het kwijt te zijn. U maait uw gazon toch ook niet voor de grasopbrengst? Kunnen dieren goedkoper beheren dan de mens? Als deze aan een aantal voor waarden voldoen vaak wel. Ze moeten, zogezegd, het buitenleven aankunnen; geen stalperiode, hooguit een tochtvrij afdak. Ze moe- - FOTO'S ERIK OSSEWAARDE ten een sober leven kunnen verdragen en weinig veteri naire zorg vragen. Doen ze het beter dan de mens? Ja, gedifferentieeer- der met meer verscheiden heid. Pak als voorbeeld onze ondertanden bij kreken. Be weid eertijds meetal met jong vee. Een vetpot was zo'n onderland niet, dus op zeker moment vrat het vee het riet aan. Niet alle riet, want wat te diep stond was onbereikbaar. Dus je kreeg in zo'n rietkraag zones van oud en jong van kort en lang. En sommige vogels broe den in overjarig riet en an dere juist niet. Snippen zoe ken graag voedsel tussen kort (afgevreten) riet, de roerdormp heeft daar de pest aan: voor hem moet het lang wezen. Zo kunnen we doorgaan. Maar nog iets. Die overgangszone van wei naar riet werd helemaal kapot getrapt. De boer zag dat niet graag, maar dat is een ander verhaal. Enhet riet kreeg geen kans om het weiland in te dringen. Of liever: op de ene plaats wel wat, elders niet. Maar al met al ontstonden er grote variaties in wei land, overgangszone en riet- zoom. Variaties waarop an dere plantensoorten, al naar hun aard, reageerden; de ene soort verdwijnt waar twee keer gelopen wordt. De andere komt er juist. Het lijkt wel of ze niets liever heeft. Het zal wel zo zijn dat zij er tegen kan, de andere niet. Wat krijg je als ze zoiets beheert door maaien? Afgezien van de kosten; een grote eenvormigheid: het riet is gemaaid of niet; twee, vier trekkersporen en dat is al. Veel meer gelijkheid, veel meer vervlakking, maar al tijd nog beter dan niets doen soms. Is er dan eigenlijk wel natuur? Want zonder rund vee zijn die kreken dus ken nelijk niet veel waard. Nou, dat is onjuist, maar dat zou een te lang verhaal worden om nu te vertellen. Niks waard is erg weinig, laten we het houden op; veel waard of heel veel waard. Toen de mens nog zo goed als geen invloed had op het hem omringende landschap, deden de grote grazers, van nature wild voorkomend, Wat krijg je als een landschap beheerd wordt door maaien? Een grote eenvormigheid. dat werk. Later toen de mens landbouw ging bedrij ven liep zijn vee - zoals we dat nu nog in Afrika zien - los rond de nederzettingen. Waar de grote wilde grazers verdwenen waren, namen zij het over. Hier vraten ze een plek kaal en daar kwamen de zonaanbidders onder de planten; elders konden ze kiezen tussen een hap mals beukeblad of een hap stekel brem. De eerste kreeg de voorkeur, en daardoor geen kans alles te overwoekeren. De andere kon zich handha ven. Het weelderig opschie tende gras in bossen weg weggegraasd. Nu niet meer, maar het belemmert wel het kiemen van boomzaden .En dus verjongt het bos zich niet meer. Nu kun je na tuurlijk gewapend met een puntmesje dat gras gaan uitsteken...maar begin daar aan! En als een koe of zo dat nu alleen voor kost en inwo ning wil doen, want zul je dan nog? Maar welke koe dan? Laten we het daar eens bij een andere gelegenheid over hebben. ''^""llllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIH

de Stem | 1984 | | pagina 13