iMij Rietkerk ontvangt vier raadsleden Aardenburg Auto te water, bestuurder vermist Telefooncel opgeblazen DE STEM 4 Werkgelegenheid staat op het spel' Statenvragen over ongeval NSM V 45,- I 2250^ 4' 01148" ZCAD pakt medicijnen- verslaving aan cSS'.m 1 erden merk- Maar al onder de Hierboven ziet u en? Om de duide- naar z'n geld is. n eenheidsworst. Een montuur j)e glazen zijn wèl lotte om uw ogen. lonteren is serieus liever geen bril bij kei.Ga doelbewust :ie opticien in 't waam. En met erg ordt de prijs terker wordt, of in* leurcoating en ont- aag. En in veel ge- daar na twee uur. ■t zijn dat: DINSDAG 11 DECEMBER 1984 Van der Bliek wèl betrokken bij Lockef eer-lobby Coördinatie Huldiging ■Metingen I Servicepunten Gesprek met Van Himme gevraagd Aardenburg laat het niet op kort geding aankomen PZEM-personeel: MINSTENS 7500 VERSLAAFDEN IN ZEELAND" iershof 28 - 30 ^straat 7 traat 19 15 kerst/nieuwjaar* kaarten, (inclusief enveloppen (1 extra voor het verschrijven» in doos. Komplete set Adviesprijs 14 ge Onze prijs oordelige ieuwe banden! Slipgevaar ligt op de loer Vraag naar de laagste bandenprijs voor üw auto Bijv. 145-13, voor uw VW Golf Fiat 127-133, Renault 5-12, *"Toyoia Starlet tartproblemen? rk-akku's 2 jaar "tie. >oreen uiterst ordelige pnjs |v voor W 300-seneA Polo/Jetta adettC: ag naar de lage akku-pnjs or üw auto. vering volgens konsumenten- 00rwaarden en met VACO- cialisten garantie tiaar leesbril in voor meisjes en "JA kleuren *Tj" :n jren PN CENTER VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Slachtoffer ontploffing overleden Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Het slachtoffer van de explosie op de Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil, de 24 jarige M. Winne uit Terneuzen, is gistermorgen om 9.00 uur in het Academisch Ziekenhuis in Gent aan zijn verwondingen be zweken. De man, die werkzaam was op de ammoniakfabriek reforming C, waar het ongeval zich voordeed, laat een vrouw en een kind achter. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG/DEN HAAG - Niet drie, maar vier Aarden burgse raadsleden hebben een onderhoud verzocht met mi nister Rietkerk van Binnen landse Zaken om alsnog een lans te breken voor de herbe noeming van burgemeester W. Lockefeer. De vierde ondertekenaar van het schriftelijk verzoek is wethouder W. van Helden (Gemeentebelangen). De raadsleden zullen dinsdag 8 januari om 14.00 uur door de bewindsman worden ontvan gen. Hernieuwde navraag bij het ministerie leerde gisteren dat de Aardenburgse CDA-frac- tievoorzitter A. van der Bliek wel degelijk is betrokken bij deze laatste actie om het tij voor burgemeester Lockefeer te doen keren. Zoals gemeld ontkende het CDA-raadslid eind vorige week tegenover De Stem in alle toonaarden iets af te weten van een gesprek met Rietkerk. Behalve Van Helden en Van der Bliek zijn ook G. Bonte (Gemeentebelangen) en L. de Clerck (eigen lijst) onderteke naars van de gezamenlijke brief, waarin het onderhoud wordt aangevraagd en die op 4 december aan de minister is verzonden. Dat Van der Bliek toch deel uitmaakt van de Lockefeer- lobby is des te merkwaardiger, omdat de afdelingen Aarden burg en West-Zeeuwsch- Vlaanderen van het CDA zich onlangs op het standpunt heb ben gesteld, dat een herbenoe ming van de huidige burge meester 'niet in het belang van de gemeente is'. Ook de vlak daarna door twee van de zeven Aarden burgse fracties (Gemeentebe langen en Lijst De Clerck) uit gegeven loyaliteits-verkla- ring, waarin werd gepleit voor een herbenoeming van Locke feer, is nimmer door de CDA- raadsleden onderschreven. CDA-wethouder R. van de Wijnckel zegt niet op de hoog te te zijn van het initiatief van zijn fractiegenoot Van der Bliek om samen met de raads leden van Gemeentebelangen en Lijst de Clerck minister Rietkerk te benaderen. „Binnen de fractie is daar niet over gesproken", aldus de wethouder. Ook voorzitter R. Jacobs van de CD A-af deling West-Zeeuwsch-Vlaanderen W. van Helden .Naar minister. - FOTO ARCHEIF DE STEM is niet bekend met de solo-ac tie van Van der Bliek. Zijn re actie: „Een uiterst vreemde zaak, gezien het duidelijke standpunt in deze kwestie dat we als afdeling hebben inge nomen". Gisteren zijn Arbeidsin spectie, het Stoomwezen, amb tenaren van de gemeente Ter- neuzen de gemeentepolitie de hele dag bezig geweest de oor zaak van het ongeval te ach terhalen. Inmiddels is vast ko men te staan dat de explosie zondagmiddag om half vier, die voor meerdere miljoenen schade aanrichtte, het gevolg was van een breuk in een van de toevoerleidingen naar de ammoniak/synthese reactor. Het gasmengsel, een samen stelling van stikstof en water stof, dat daarop ontsnapte en explodeerde, had brand tot ge volg. Zoals gemeld werkte het beveiligingssyteem optimaal waardoor alle functies van de fabriek onmiddellijk stilvie len. Om die reden ook kon de bedrijfsbrandweer de brand vrij snel onder controle krij gen. Hoe de breuk in de leiding, plotseling en zonder indicatie vooraf, is ontstaan is nog steeds niet duidelijk gewor den. In overleg met het Stoom wezen wordt verder onderzoek gepleegd. De fabriek is inmid dels wel vrijgegeven voor de opruimingswerkzaamheden waarmee gistermiddag een begin is gemaakt. De herstelwerkzaamheden zullen volgens een woordvoer der van het bedrijf zeker en kele maanden in beslag ne men. Het stilliggen van de fa briek heeft voor de produktie van kunstmest nagenoeg geen consequenties. Ook voor de werkgelegenheid niet. bracht zoals in de vergunning is voorgeschreven en zo ja om hoe laat". Voorts is mevrouw Boogerd-Quaak benieuwd of er metingen door provinciale waterstaat zijn verricht om te controleren welke stoffen bij de explosie zijn vrijgekomen. Een woordvoerder van het be drijf heeft in een eerder sta dium al bekendgemaakt dat er in elk geval geen schadelijke stoffen zijn vrijgekomen. Omdat zich in 1981 ook al een explosie heeft voorgedaan op het bedrijf vraagt het sta tenlid of er in het kader van de nieuwe arbeidsomstandighe denwet al een veiligheidsrap port met betrekking tot de NSM is opgesteld. Vragen zijn bij mevrouw Boogerd-Quaak ook gerezen over de bestuur lijke coördinatie in dergelijke gevallen. Tot slot: „Bent u bereid een evaluatie van de gebeurtenis sen, de daaruit te trekken con clusies en op te maken aanbe velingen en deze te bespreken in de commissie voor milieu hygiëne", aldus de schriftelij ke vraagstelling aan GS. In verband met de trieste afloop van het ongeval heeft de directie in overleg met de ondernemingsraad de voor vrijdag geplande huldiging I van de jubilarissen uitgesteld. De explosie bij de NSM I vormt voor D'66 aanleiding tot I statenvragen. D' 66-statenlid I Jopie Boogerd-Quaak wil van I Gedeputeerde Staten weten of I er ten behoeve van dit bedrijf I een rampenbestrijdingsplan is I gemaakt, zoals is voorgeschre- I ven in de wet op de rampen- I plannen en tot welke fase dit I Plan is uitgevoerd'. |v nHeeft het bedrijf de afde- I 'mg milieu van provinciale I waterstaat op de hoogte ge- PJGBUDMOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren 'o Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Nrneuzen: Rein van der I Helm (editie-chef), Jan Jan- I *en (Plv. chef), Emile Calon, |a° Meerfens, Cor de Boer I u ,7' Ton Koomen (sport). I^ls: Frank Deij, Eugène ^straeten Middelburg: (Maas ma Goes: Cees I u!°°.sfer2ande; mevr. Neve, j Advertentie-expl inspecteur Zeeland: C. Me- I nif privé 01150-95839 Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Aarden burg wil het niet aan laten ko men op het door de Terneuze- naar André van Himme tegen deze gemeente aangekondigde kort geding in verband met beledigende uitlatingen aan zijn adres, gedaan tijdens het rechtsgeding van Aardenburg tegen dagblad De Stem. Als reactie op een brief van mr. H. den Hollander uit Oost burg, de raadsman van Van Himme, heeft het Aarden burgse gemeentebestuur een gesprek gevraagd met de Ter- neuzenaar, om te proberen de kwestie in der minne te schik ken. Zoals gemeld werkt Van Himme als onbetaald coördi nator voor Stichting De Blok ken te Terneuzen, een instel ling die zich bezig houdt met het behartigen van de belan gen van uitkerings-gerechtig- den in Zeeuwsch-Vlaanderen. In deze functie ontving hij in korte tijd veel klachten over het functioneren van de Aar denburgse sociale dienst. Van Himme gaf deze klach ten door aan de pers, wat in De Stem een artikel opleverde dat voor het Aardenburgse ge meentebestuur aanleiding was een kort geding te beginnen tegen deze krant. Tijdens de behandeling van deze zaak stelde de advocaat van de gemeente, mr. Minder- houd, onder meer dat de acti viteiten van de Terneuzenaar wel eens zouden kunnen zijn ingegeven door rancune tegen sociale diensten. André van Himme voelt zich door deze opmerkingen beledigd en eiste via zijn ad vocaat dat Aardenburg de ge dane uitspraken in het open baar weer intrekt. „We zullen tijdens dat gesprek bekijken of de gerezen problemen op te lossen zijn", aldus gisteren mr. Den Hollander. De auto wordt uit het kanaal gehesen. Er werd urenlang gezocht naar de automobilist. Van onze correspondent SLUISKIL - De rijkspolitie te water, geassisteerd door een boot van Rijkswaterstaat en leden van de gemeentepolitie Terneu zen, heeft gisteren urenlang gedregd naar de bestuurder van een personenauto die gistermorgen omstreeks elf uur met zijn voer tuig in het kanaal Gent-Terneuzen nabij Sluiskil te water raak te. De auto, vermoedelijk bestuurd door een 20-jarige inwoner van Philippine, kwam vanuit de richting Axel en vloog, waar schijnlijk door het rijden met een te hoge snelheid, uit de bocht. Ooggetuigen verklaarden tegenover de politie dat het voertuig na het raken van de enigszins verhoogde kade over de kop sloeg en zeker een tien- of twaalftal meters verder in het kanaal te recht kwam. Of de bestuurder tijdens deze buiteling reeds uit het voertuig was geslingerd nadat de personenauto in het water zonk, is niet bekend. Wel staat vast dat toen het -met gebroken voorruit en andere opgelopen beschadigingen- voertuig met behulp van een kraan uit het water werd getild, dit onbemand bleek te zijn. Van onze correspondent 'EXPERIMENT' MET VUURWERK OOSTBURG - Twee jeugdige inwoners van Oostburg heb ben zondagavond met een zelfgemaakte reuzenvoetzoe- ker de telefooncel op het Eenhoornplantsoen in Oost burg als het ware opgebla- De jongens, vijftien en zes tien jaar oud, hadden het kruit verwijderd uit een aantal vermoedelijk in Bel gië gekochte voetzoekers en dit in één koker bijeen ge bracht. Na de op deze wijze ontstane 'bom' te hebben ontstoken wierpen ze hem in de telefooncel. Door de hier door ontstane explosie sneu velden de ruiten van de cel. De jongens hebben tegen over de politie een bekente nis afgelegd. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De raad van bestuur van de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM) moet ertoe worden ge bracht op zo kort mogelijke termijn, in ieder geval voor 1 februari, te verklaren dat de intentie bestaat om de PZEM om te vormen tot een struc- tnur-NV. Dit om met de Brabantse en Limburgse energiebedrijven, PNEM en PLEM, op voet van gelijkheid mee te kunnen pra ten over een samenbundeling van de produktiebedrijven, nodig om de kansen voor de bouw van nieuwe centrales te behouden. Die opdracht gaven de Ab- va/kabo-leden gisteravond unaniem mee aan hun verte genwoordigers in het Georga niseerd Overleg met het PZEM-bestuur. Tijdens hun vergadering in de kantine van het PZEM- complex te Middelburg schaarden de Abva/kabo-le- den zich ook achter het ulti matum dat de bonden afgelo- pen vrijdag verzonden: het PZEM-bestuur moet uiterlijk op 18 december om 17.00 uur terugkomen op een besluit om weer terug te vallen op de sa laris- en vakantieregelingen van het rijk. Gebeurt dit niet, dan volgen er acties en moge lijk juridische stappen. Zoals gemeld was het be sluit van het PZEM-bestuur voor de personeelsvertegen woordiging binnen het geor ganiseerd overleg al aanlei ding om het vertrouwen in de PZEM-bestuurders op te zeg gen. Uit solidariteit staakten daarna de dienstcommissies de communicatie met de direc tie. De CFO-leden schaarden zich vrijdag al achter het ulti matum. De bonden en hun le den, zo werd gisteravond nog eens onderstreept, pikken het niet, dat het uit politici be staande PZEM-bestuur is af geweken van een eerdere toe zegging dat in richting zou worden gekoerst van de zgn. WEB-CAO, een collectieve ar beidsovereenkomst, die door vrijwel alle energiebedrijven in Nederland wordt gehan teerd. Ze zien dit als een teken dat de PZEM geen haast maakt met een omvorming tot structuur-NV, voorwaarde om met andere electriciteitspro- duktiebedrijven te kunnen fu seren, nodig om in de toekomst nog voor de bouw van grote centrales in aanmerking te komen. Door nog verder weg te groeien van 'natuurlijke' fu siepartners als de PNEM en de PLEM, zet het PZEM-bestuur op termijn de werkgelegen heid op het spel van 500 pro- duktiemedewerkers, een on bekend aantal administratieve medewerkers en personeel bij toeleveringsbedrijven, zo waarschuwde woordvoerder P. Buijs van de personeelsver tegenwoordiging gisteravond. Hij beschuldigde de PZEM- bestuurders van 'onbehoorlijk bestuur'. Voorzitter Minderhout van de Abva/kabo-vakgroep bij de PZEM zei dat de personeels vertegenwoordiging tot nu toe handwerk van hoger niveau heeft geleverd, dan de 'lage platvoersheid' waarmee het PZEM-bestuur dictaten op legt. Bondsbestuurder A. Wiegel benadrukte dat het de bonden niet in de eerste plaats begon nen is om de arbeidsvoor waarden, maar om het behoud van arbeidsplaatsen op ter mijn. Het gevecht in Neder land om de bouw van nieuwe centrales, goed voor een ver mogen van 3000 tot 4000 mega watt is volgens hem nu begon nen. Zeeland heeft een aantal natuurlijke vestigingsvoor waarden. Die laat het PZEM- bestuur volgens hem verloren gaan als men te veel uit de pas blijft lopen. Hij waarschuwde dat de Brabantse en Limburgse ener giebedrijven samen groot ge noeg zijn om zonder de PZEM produktievermogen in de wacht tg slepen. Hij verheelde overigens niet dat ook ar beidsvoorwaarden in het con flict een rol spelen. Als het PZEM-bestuur bij het besluit blijft om de salaris- en vaka- tiegeldregelingen van het rijk weer te gaan volgen, dan wordt volgens hen het vakan tiegeld terug gebracht van 8 naar 7% procent, gaan de 'wachtgeldregeling en het in validepensioen achteruit en moet waarschijnlijk fiks op het ziekengeld worden ingele verd. Van een onzer verslaggevers GOES - Het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) gaat in de regio Goes een experiment opzetten, dat ertoe moet leiden de hulp aan medicijnverslaafden offi cieel uit de taboesfeer te halen en in het takenpakket van het ZCAD op te nemen. Volgens een schatting van J. Van der Stel van het bureau lopen er in Zeeland minstens 7500 verslaafden rond. Dit zijn dan evenwel niet allemaal zwaar verslaafden, maar wel mensen die geestelijk of licha melijk afhankelijk zijn van psychofarmica (bijvoorbeeld valium en librium) en er niet meer buiten kunnen. Van der Stel noemt zijn schatting 'aan de lage kant'. Het experiment in Goes be staat uit het opzetten van een aantal kort durende cursus sen, waar groepjes verslaaf den onder deskundige leiding van een arts en een psycholoog aan deelnemen. Van der Stel beklemtoont dat zelfhulp een van de voornaamste manieren is om deze mensen (het meren deel is vrouw) van hun versla ving af te helpen. Veel ervaring heeft het ZCAD nog niet met deze pro blemen; officiee! behoort de verslaving aan kalmerings- en slaapmiddelen niet tot het ta kenpakket, hoewel op de spreekuren toch regelmatig mensen met dergelijke klach ten verschenen. Het jaarver slag maakte er echter nooit melding van en zo leek het voor buitenstaanders of deze problematiek in Zeeland nau welijks speelde. De laatste jaren is door on der meer televisieprogram ma's het probleem wat uit de taboesfeer gerukt en dit had tot gevolg dat het spreekuur van het ZCAD steeds vaker bezocht werd door medicijn- verslaafden. Om deze reden vindt het bureau het zinvol de zaken op een wat breder vlak provinciaal aan te pakken, 'Als het experiment van het bu reau Goes slaagt, komen er overal in Zeeland van deze praatgroepen. Het aantal van 7500 ver slaafden is gebaseerd op een landelijk cijfer van 300.000. Het is omgerekend naar inwo nertal en geeft dus geen exact beeld; andere facetten kunnen een rol spelen. Van der Stel: „Ik ga er van uit dat die 300.000 verslaafden in Nederland een zeer lage schatting is. Precieze cijfers zijn niet bekend, maar met 7500 in Zeeland blijf ik aan de voorzichtige kant, waarschijnlijk zijn het er meer"-. Om een beeld te geven over hoe veel mensen het dan eigenlijk gaat: bijna alle in woners van de gemeente Hon- tenisse, dus van de dorpen Hengstdijk, Lamswaarde, Os- senisse, Terhole, Vogelwaarde en Kloosterzande tesamen. Het ZCAD heeft overigens niet het vermoeden dat deze vorm van verslaving in Zee land toeneemt. Van der Stel: „De artsen zijn de laatste ja ren aanmerkelijk voorzichti ger geworden met het voor schrijven van bijvoorbeeld va lium en librium. Mede daar door stijgt het aantal verslaaf den niet. En het is goed dat het probleem volop in de open baarheid komt. De mensen moeten het weten".

de Stem | 1984 | | pagina 9