Ski-stations hoog in Franse Alpen Oudste skiplek van Duitsland nog springlevend Oostenrijk op eenzame hoogtt ERSPORT InlNSPAG 11 DECEMBH Weinig nieuws bij ski-mode en materiaal Dolomieten een skigebied bij uitstek Surfen op de sneeuw DINSDAG 11 DECEMBER 1984 Langlauf Zelf ademend Bindingen !HM EXTRA T47 Alpineskiën en langlaufen hand-in-hand GALTUR - Alpineskiën en langlaufen gaan in Oostenrijk vaak hand- inhand. Het „Drei Taler Skischaukel" in het hartje van het Salzburger Land, is er een goed voorbeeld van. Dit volledig aaneenge sloten ski- en langlaufge- bied van de plaatsen Fla- de Grafenberg en Gernkogel tussen Wagrain en Sankt Jo- hann im Pongau. chau, Wagrain en Sankt Johann im Pongau kan Langlaui tot één van de meeste complete wintersportcen- tra van Oostenrijk wor den gerekend. Zowel voor de beginnende als de ervaren skiër bieden de plaatsen veel. Onmiddellijk bij de dorpjes liggen diverse oefenhellingen met sleepliften voor beginners, maar ook zij kunnen via de lange, brede en niet al te moeilijke pistes vrij vlot de eerste afdalingen naar het dal maken. De pistes liggen tussen 800 en 2000 meter, met als mar kante toppen de Griesenkar tussen Flachau en Wagrain en Voor de langlaufer zijn Wa grain en Flachau goede uit gangspunten: de plaatselijke loipen hebben aansluiting op de ruim 50 km lange Tauern- loipe, waarop tochten naar de omliggende dorpen gemaakt kunnen worden. Rond Sankt Johann liggen loipen met een lengte van 20 km. Voor de langlaufers heeft sinds kort Tirol ook een heel bijzonder traject te bieden. Doordat de aansluiting van de loipen van Scheffau via Ell- mau en Going met die van Sankt Johann in Tirol tot stand is gekomen, is het nu mogelijk om via de smalle sporen in de sneeuw vanuit het kleine Tiroler dorpje Scheffau te vertrekken naar 'wintersportmetropool' Kitz- bühel. Deze Kaiserloipe is 70 km lang. Scheffau heeft door de nieuwe aansluiting nu een goed onderhouden loipennet van meer dan 150 km binnen bereik gekregen. Bijna iedere wintersportplaats in Oostenrijk heeft wel een langlaufloipe 'voor de deur' lig gen. Tot april Ook voor Scheffau geldt dat de alpineskiër in deze omge ving voortreffelijk uit de voe ten kan; zelfs tot in april. Twee stoeltjes- en 10 sleep liften zorgen voor verbinding met het 61 liften en 120 km pis tes tellende Skigrossraum Wilder Kaiser-Brixental. En omdat de afdalingen naar Scheffau op het noorden lig gen, kan er lang tot in het dal worden afgedaald. Attractie Het Tiroler bergdorp Galtür kan aan het alpineski- en langlaufplezier, nog een extra attractie toevoegen: hoogalpi- ne skitochten. Rijke en ondernemende En gelsen waren rond de eeuw wisseling de eersten die het 1584 meter hooggelegen Gal tür, aan het eind van het Paz- nauntal, ontdekken. Hun doel was meestal de bergtoppen van de 70 drieduizenders in de „Blauwe Silvretta", die hier direct voor de deur liggen. Het toerisme heeft in de loop van de jaren aan Galtür een ande re functie gegeven. Gunstig De gunstige ligging aan de voet van de bekende „Silvret- ta"-groep, was voor Galtür de beste voorwaarde voor de ver dere ontwikkeling van het toerisme. Met de aanleg van twee stoeltjes- en acht sleepliften is het gebied op de 2213 meter hoge Birkhanhkopf en de 2003 meter hoge Alpkogel, met 30 km afdalingen, ook goed voor de pistesskiër ontsloten. Wie van afwisseling houdt, is na 10 minuten rijden het skicentrum Ischl, met zijn reusachtige „Silvretta-skiare- na", te vinden. Hier ligt een gebied met meer dan 150 km afdalingen. Breder Het 30 km zeer smalle Paz- nauntal, wordt aan het eind van het dal breder. Galtür heeft daarom on danks de statige bergtoppen rondom, toch een geschikt ge bied voor langlaufers. Er zijn totaal 20 km loipen geprepa reerd, waarbij de rondloipe aan de rand van het dorp, aan sluit op de Trisannaloipe die naar Irchgl leidt. VALMOREL - De Franse Franc mag de laatste jaren voor ons een stuk goedkoper zijn geworden, het bete kent nog geenszins dat de Franse wintersport in fi- nancieël opzicht voor de Nederlander ineens erg aan trekkelijk is geworden. FELDBERG - Op de zuidwestflank van de hoogste berg in het Zwarte Woud, de Feldberg, ligt het Todt- nauer Skigebied. De kinderklas in aktie hoog in de Franse Alpen. Frankrijk, met zijn skige bieden in de Vogezen, Jura en Auvergne allemaal uitste kend geschikt voor beginners), en de sneeuw op de hoge Alpen tussen de Isère en de Mont Blanc (voor meer geoefenden en allrounders), is namelijk nog altijd als wintersportland duur te noemen. Ski-stations Daar tegenover staat wel dat men waar voor zijn/haar geld krijgt. De Fransen hebben name lijk een groot aantal nieuwe hypermoderne skistations ge bouwd; complete dorpen zijn verschenen met daverende pistes voor de deur en voorzien van steeds langer wordende liftcircuits, waardoor men zich echt waant in geweldig sneeuwcircussen. Voor de luxe infrastructuur rond de pistes, moet wel het nodige geld worden uitgetrok ken. „Supersport voor een su- perprijs" is voor heel wat ge bieden een beslist niet te over dreven kwalificatie. Voor het geld wordt - en het kan niet vaak genoeg gezegd worden - wel erg veel gebo den. De drie dorpen van Les Arcs, de staions Méribel, Courchevel, Les Ménuires, Val Thorens en b.v. La Plagne hebben de laatste jaren al een grote reputatie opgebouwd. Skidorpen die - zoals in Oos tenrijk en Zwitserland al wordt gezegd - tot de zoge noemde derde generatie van het wintersportgebeuren be horen. Gigantisch Een romantisch traditioneel dorp zal men hier niet aan treffen. Wel vaak gigantische gebouwen die architectonisch op erg knappe wijze in het witte landschap zijn geplaatst. Bij de bouw - waarvoor vaak zo'n 10 jaar moesten worden uitgetrokken - is ge lukkig erg veel gebruik ge maakt van hout, waardoor zo'n totaal nieuw ski-dorp nog enige warmte uitstraalt. De ski-fanaten, die overdag werkelijk op schitterende pis tes terecht kunnen, daarna met volle teugen kunnen ge nieten van het apr'esskigebeu- ren, gevolgd door een etentje uit de Franse keuken en daar na misschien ook nog enige tijd willen doorbrengen in het rijk gevarieerde avondleven, vinden in deze sneeuwoorden van de derde generatie ook een aantal unieke zaken. Hoogste punt Ruim 600 kilometer onder Pa rijs en niet al tever van de snelweg naar Chaméry, liggen b.v. de skicentra die tot de groep Mer Alpes behoren; Valmorel, Les Coches, Mont- chavin Village, le Hameu Mé ribel Mottaret, Bretagne douce Port du Crouesty en Val Tho rens. Het laatste centrum ligt op een hoogte van 2300 meter op het hoogste punt van Les Trois Vallées en is daarmee het hoogste ski-station van geheel Europa. De piramide-achtige gebouwen, staan in een skige bied van 250 vierkante meter, waar 160 skiliften 400 km pis tes 'aandoen'. In het indrukwekkende ke teldal, waar de piek van de Peclet (3562 meter de gletsjer van Chavière, de spitsen van de Thorens en de Bouchet (3407 meter) en de top van de Caron (3200 meter) boven uit steken, is de verscheidenheid aan pistes zo groot, dat men er alle vormen van skisport kan beoefenen. Negendaagse Een ander bergstation is Val morel in het hartje van Taren- taised. Vanaf de basishoogte op 1400 meter, brengen skilif ten de alpine skiërs naar een hoogte tot 2400 meter. Een bijzondere ervaring is de „Negendalentocht" door het gebied van Tarentaise. Zeven dagen achtereen is men dan - naar keuze op intensieve of op toeristische wijze - door de 9 verschillende dalen onderweg en wordt afwisselend geslapen in Valmorel, le Hameau Méri bel Mottaret en Montchavin. Wanneer de sneeuw het toe laat wordt in de regel geen ge bruik gemaakt van de norma le pistes. de instructeur (die natuurlijk wel Frans spreekt) de sneeuw in; de hellingen op en de bul ten voelen die onder de sneeuw liggen. Door op deze natuurlijke wijze kennis te maken met de sneeuwvacht, maakt de beginnende skiër zich op spontane wijze eigen van een aantal reflexen, die hij/zij nodig heeft om na een dag of drie al met de leraar de pistes op te gaan. Rustiger Het is natuurlijk onterecht om het Franse wintersportgebeu ren alleen maar op deze ski stations te laten afspelen. Middelgrote plaatsen in de Vogezen, de Jura en de Auvergne hebben nog altijd voldoende sfeer, een erg goede keuken en prima pistes en loi pen voorhanden voor een be slist goedkopere wintersport trip. De sneeuwzekerheid is wel een stukje minder. De Franse familiehotels, die hier nog altijd in grote hoeveelheid zijn te vinden, hebben in deze omgeving zeker hun bekoor lijkheden. In vergelijking met de hoge re stations en ook met Zwit serland en Oostenrijk, is het liftennet niet zo uitgebreid, maar avontuurlijke tochten - en meestal in niet zulke druk ke streken - zijn er zeker te makpn Kinderdorp Valmorel heeft ook voor de kleine kinderen een bijzonder 'onderdak'. In een van de gebouwen is een ruimte beschikbaar van 700 vierkante meter waar kin deren van 18 maanden tot 8 jaar door 15 tot 30 leidsters de hele dag worden bezig gehou den. Dit kinderdorp heeft per dag een capaciteit van 300 kin deren, die naast het doen van spelletjes, tekenen, lezen etc, ook eventueel spelenderwijs vertrouwd worden gemaakt met het abc van het skiën. Bijzonder De Fransen hebben op deze hoog gelegen ski-stations ook een nieuwe vorm van ski-on derricht geïntroduceerd. Geen langdurige en afmat tende cursussen meer om te le ren skiën, maar gewoon met TRENTO - In het hart van de Dolomieten ligt in de Italiaanse provincie Zuid Tirol en gedeelte lijk in de provincie Trentino, 's werelds grootste skigebied: Superski Dolomitie. Het enorme skigebied (sneeuwzeker en met tem peraturen die bijzonder aangenaam zijn) omvat 430 bergbanen en skiliften en beslaat een oppervlak van circa 1050 km waar zowel beginnende, gevorderde en zeer ervaren skiërs de meest uiteenlopende afda lingen kunnen maken. Verbindingen Van de totale 1050 km pis tes, waaruit het gebied be staat, zijn er meer dan 550 met elkaar verbonden. De skigebieden binnen het Su perski Dolomitie die geen verbinding met het 'skicir cus' (zoals de Zuid Tirolers de omgeving beschrijven) hebben, beschikken ieder afzonderlijk over meer dan 50 tot 160 km afdalingsmo gelijkheden. Ski pas De skipas die in het gebied wordt uitgegeven is geldig in 10 dalen met 38 dorpen. Met slechts één skipas kan men dus erg lange tochten maken in het Dolo mieten-gebied. Men kan zowel skiën in wereldbe roemde wintersportplaat sen als Cortina d'Ampezzo, het Grödnertal en het Fas- satal, maar ook in dorpjes in het Eisacktal en Arabba. De skipas van het Dolo mitie Superski-gebied kan ook gebruikt worden voor de vele uitgestrekte lang- laufgebieden. De plaatsen Kronplatz, Seiseralm, Fas- satal en Hoch Pustertal hebben alle zo'n 70 km langlaufloipen. In dit enorme skigebied ligt in het hart van het Grödnertal de winter sportplaats Wolkenstein. De hoge ligging ervan, 1563 meter, staat borg voor een flink pak sneeuw al in het begin van de winter. War neer onverhoopt Koning Winter zelfs aan dit echte wintersportgebied voorbij gaat, dan zorgen diverse kunstsneeuwinstallaties altijd voor witte pistes. Vo rig jaar is zelfs zo'n instal latie aangebracht op een oefenweitje voor begin ners. Gondelbanen Wolkenstein beschikt over drie gondel- en kabineba- nen en talloze stoeltjes- en sleepliften. Door verschillende ver bindingen met andere dor pen is er een net van 175 km skipistes. In totaal zijn er 7 kabinebanen, 4 gon delbanen, 21 stoelljes- en 48 sleepliften. Ruim 90 jaar geleden werd in deze contreien de Duitse wintersport 'geboren'; in 1891 werd hier ook de eerste ski club van Duitsland opgericht. In de loop van de jaren mag het Zwarte Woud dan naam gemaakt hebben als een erg goed en dichtbij huis gelegen langlaufgebied, alpineskiën is er ook goed mogelijk. Het zui delijke Hochschwarzwald tus sen de 1493 meter hoge Feld berg, de Herzogenhorn (1415 meter) en Belchen (1414 meter) is met het centraal gelegen Todtnauer Skigebied het hoogstgelegen skigebied van Duitsland buiten de Alpen. Rechts Heel wat Nederlanders die via de autobahn Karlsruhe-Basel naar de Alpen snellen, laten dit skigebied in de regel 'rechts' liggen. En dat is vreemd want de plaatsen Tortnauberg, Mug- genbrunn, Brandenberg-Fahl, Tordtnau, Herrenschwend en Aftersteg, bieden niet alleen sfeer tijdens de vaak sneeuw- rijke winters van december tot maart, maar het totale gebied - dat ligt op een hoogte tussen 800 en 1400 meter - heeft ook nog 25 pistes in alle moeilijk heidsgraden voorhanden. Een twintigtal liften, waar van een deel met elkaar in verbinding staat, hebben van het Tordtnauer Skigebied (met een totale piste-lengte van meer dan 30 km) het parade paardje van het alpineskiën in het Duitse middelgebergten gemaakt. nauberg (8 liften), Muggen- brunn (5 liften), en Branden- berg-Fahl (van waaruit de langste afdalingen op de Feld berg ontsloten worden), aan trekkelijke ski-arrangemen ten aan. Deze 'Witte Weken', de 'Ski-Fit' arrangementen, de 'Lift-Abfahrt-Trip' of de 'Ski- wanderwochen' hebben in Duitsland al een opvallende naam gekregen. Naast alpineskiën biedt dit gebied ook uitgestrekte wan delpaden (in de regel sneeuw vrij gemaakt) en langlaufloi pen. Onder toezicht van de 'Forstamter' (Staatsbosbeheer) is een uitgebreid loipennet aangelegd, dat momenteel tot de langste en mooiste van Duitsland behoort. Tijdens de wintermaanden bedraagt de totale lengte van de loipen meer dan 200 km. De bekend ste langlaufcentra zijn Hoh- tann in het Belchengebied en Notschrei bij het Berghotel am Notschrei in het Todtnauer Ferienland. Centra Middelpunt van deze centra zijn de moderne en doelmatig ingerichte 'Loipenhuizen' met gezelschapsruimte, douche- en kleedruimte en toiletten. Bijzonder Minder lang De afdalingen mogen dan iets minder lang zijn dan in de be kende Alpengebieden, er zijn wel uitstekende slalom- en reuzenslalompistes, pittige af dalingen door bosrijke gebie den en ook de beginners kun nen de eerste beginselen van het skiën hier behoorlijk on der de knie krijgen. Een aantal skischolen ma ken niet alleen de beginners vertrouwd met het gebruik van de lange latten, maar ook gevorderden kunnen hier goed terecht om hun technoek wat bij te schaven. Bekendheid D ,ekendheid van Tordtnau is het laatste jaar wat groter geworden door het feit dat de Internationale Skifederatie het gebied heeft uitgekozen voor een heren reuzenslalom wedstrijd in het kader van de Wereldbeker. Eerder is het gebied al strijdtoneel geweest van inter nationale alpineski wedstrij den en de Duitse kampioen schappen. Van januari tot maart bieden de wintersportdorpen Tordt- Een heel bijzondere route in dit uitgestrekte gebied is de 'Fernskiwanderweg' tussen Belchen en Schonach. Deze 200 km lange tocht voert door de mooiste plekjes van het zuidelijke Zwarte Woud en wordt jaarlijks door steeds meer langlaufers afge legd. Tijdens deze meerdaagse tocht wordt de bagage door de hotelliers van de ene naar de andere overnachtingsplaats gebracht, zodat deze niet tij dens de tochten meegesjouwd hoeft te worden. Wiesental Ook rond plaatsjes als Frönd, Gersbach, Herrenschwand, Herzogenhorn, Marzell, Neuenweg of St. Antöni zijn goede loipen aangelegd. En als men Wiesental als uitgangspunt kiest, zijn in een cirkel van slechts 15 kilometer ook nog ongeveer 50 skiliften bereikbaar die voor de alpi neskiërs meer dan 100 km pis tes toegankelijk maken. Voor de wandelaar tenslotte voeren zo'n 40 km wandelpa den door de verstilde en on dergesneeuwde bossen ver van de alledaagse drukte. Het vinden van een passend verblijf hoeft geen probleem te zijn. Onderkomens zijn erin alle categorieën en prijsklas sen: er kan een keus worden gemaakt van wintercampings (Todtnau-Aftersteg en Todt- nauMuggenbrunn) tot een comfortabel hotel met zwem bad en sauna. AMSTERDAM - Vrijetijds- en wintersportkleding ko men steeds dichter bij elkaar te liggen. De nieuwe ski- en lang lauf mode, die dit jaar dui delijk is geïnspireerd op de dagelijkse mode, is er op berekend dat men de spul len zowel tijdens koude da gen rond eigen huis kan dragen, als tijdens een wintersportvakantie. De ski overall (een twee delig pak waarbij broek en jasje in de taille door mid del van een ritsluiting van elkaar te scheiden zijn) lijkt dit seizoen op de eer ste plaats te komen. Wat de kleuren betreft is er weinig nieuws onder de (winter)zon. De felle kleu ren hebben terrein moeten prijsgeven aan grijs, zwart en aan diverse pasteltin ten. Veel skikleding be staat ook uit één kleur. De knickerbocker - met daarbij de speciale lang- laufkniekousen - heeft in het wereldje van de lang laufers nu wel zijn langste tijd gehad. Speciale langlaufbroe- ken, die in enkele gevallen ook geschkt zijn voor alpi ne skiën, hebben duidelijk hun opwachting gemaakt. Voor de langlaufers is ook de keus uit overals en tweedelige pakken een stuk groter geworden. Bij de kleding is het verder opmerkelijk dat er steeds meer 'zelfademende' stof fen worden gebruikt. Deze kunstofvezels (die een grote vochtabsorbatie hebben) kunnen het trans- piratievocht gemakkelijk aan de buitenlucht 'door geven', waardoor hinder lijke plakkende kleding kan worden voorkomen. Ook komen er steeds meer kunststof voering materialen in de plaats van het bekende dons. Daardoor zijn de pakken niet meer zo volumineus en hebben vaak dezelfde, zo niet betere warmte vast houdende eigenschappen. Spectaculaire ontwikke lingen op het gebied van skimaterialen, zijn er dii| jaar niet. Nieuw is wel de deelbar:! ski. Door een speciale cor.l structie, waarbij de taille! ring van de ski kan wor l den versteld, is het moge! lijk de ski naar geoefenc! heid en sneeuwomstandig l heden aan te passen. Bij het langlaufen ver! overt de nowax ski steed! meer terrein. Door ver! nieuwingen in het afzetge! deelte van de ski bereikel deze ski's zeer goede resul-l taten en hoeft de gebruikel veel minder onderhoud k| plegen. Bij de veiligheidsbindii gen heeft de elektroniol nog steeds niet zijn inM] gedaan. Micro-elektronica is nogl altijd niet beschikbaar on| de binding op de juiste wij ze te 'sturen'. Modena] vormgeving en een bedieningsgemak zijn 4| enige vernieuwingen vat dit moment. Bij de schoenen zijn wij wat veranderingen. Voo: de recreant zijn er schoej nen met een 'achter instap d.w.z. dat door middel vat| het wegklappen van achterwand, het zeer een voudig is in de schoen ti| stappen. Voor een perfecte vorm zijn er weer de be| kende principes als: materialen, luchtkamel binnenschoen en hi schuimprocedé, in veli| modellen terugkomen, enkele speciaalzaken ui Nederland is het tegen woordig ook mogelijk een individueel aangepaste in legzool te kopen. Hierdooij kunnen heel wat pijnlij knellende problemen worj den opgelost. Bij het langlaufen is s| eenheid schoen/bindid sterk verbeterd. De dot:[ een Franse fabrikant en kele jaren geleden ingeze: eindredactie wim van leest de tijd dat live-elpees het van de sfeer mochten hebben en de muziek niet zo belang rijk was, zolang je maar kon horen wat er gespeeld werd, is alweer een hele poos voor bij. Moderne opnametech nieken en/of bijsturing tij dens de mixage kunnen te genwoordig aan concertop namen studio-kwaliteit meegeven. De elpee 'Real live' van Bob Dylan is echter zonder enige franje opgenomen en geluidskwaliteit lijkt geen norm voor de plaat te zijn geweest. Leg je 'Real live' bijvoorbeeld naast 'Otis Red ding live in Europe' uit 1967 dan klinkt Otis' plaat stuk ken beter. Ik moet bij mijn exemplaar van 'Real live' de versterker ver open zetten om iets van Dylans stemge luid op te vangen, hoewel de begeleidende muziek dan wel enorm gaat dreunen. Wellicht is het Dylan dit keer vooral om de sfeer te doen geweest, want met 'Be fore the flood' en 'Bob Dylan at Budokan' heeft hij laten horen, dat er van zijn con certen wel degelijk spranke lende live-albums te maken zijn. 'Real live' mag dan niet zo perfect klinken, het blijft toch Bob Dylan die er op be zig is en bij vlagen, zoals in 'I and I', 'Ballad of a thin man', 'Girl from the north country' en 'Tombstone blues', sprin gen er vonken over en hoor je een van de allergrootsten uit de popmuziek aan het werk. In de overige nummers ('Highway 61 revisited', 'Maggie's farm', 'License to kill', 'It ain't me babe', 'Tang led up in blue' en 'Masters of war') is Dylan voornamelijk goed op dreef in een wellicht iets te ordinaire rock-omge- ving. Zo wordt 'Maggie's j farm' een doodgewone mee- stamper en mist 'Tangled up in blue' de diepgang, die het nummer in de versie van 'Blood on the tracks' wel had en waardoor het een van de absolute hoogtepunten uit Dylans oeuvre werd. 'Real live' is verplichte I kost voor hen die Dylan dit j jaar in Rotterdam aan het werk zagen en daar intens van hebben genoten. De op namen zijn gemaakt tijdens die toernee en laten hoe Dy lan met een middelmatige band Klinkt. Op mij komt de I plaat in sommige gevallen wat al te routineus en te wei- i nig geïnspireerd over. IVC1C Jell. CAI gcicucii iirg te ontwikkeling (waart ^nsfip pri Wiehp' A TT, het scharnierpunt geheels™ T m vernieuwd met een bei constructie) wordt door di verse andere fabrikant» op min of meer gelijke wij' ze nagevolgd. öfhvdm? uiteenzetting zullen op een termie een "Meke" drinken] MORGINS - Als eerste in Zwitserland is de skischool van Morgins in het Wallis begonnen met het geven van le in de nieuwste tak van de skisport: het skisurfen. Skisurfen vereist een heel andere techniek dan nor-1 maal skiën en de reflexen die een gewone skiër heef: I aangeleerd, komen hem/haar niet te pas bij het 'surfen Bij het skisurfen wordt gebruik van een mono-ski va» 20 cm breed en 1.78, 1.90 of 2.03 meter lang. Op de mono-1 ski zijn parallel aan elkaar twee gewone veiligheidsbin-1 dingen bevestigd. Het skisurfen wordt bij voorkeur i» Tiefschnee beoefend. SALZBURG - Met 20.000 km ski-afdalingen, 1' A r. r. km langlaufloipen in 647 plaatsen, 132 kabelbanenrfjjpie Lldppie en de stoeljesliften en 2900 sleepliften, heeft Oostenrijk beste infrastructuur voor skiërs ter wereld. Maar Oostenrijk (Europa's eerste wintersportland) heeft meer opvallende cijfers. Het land kent zelf 2,4 miljoen ac tieve skiërs, waarvan 350.000 langlaufers. Zij leren het glij den op de lange laten al op heel jonge leeftijd. De onge veer 400 skischolen met 8300 skileraren zijn er daarom in feite vooral voor de vele win tersporters uit het buitenland. In 166 plaatsen zijn ches; in 334 plaatsen kanj terecht voor langlaufte® 222 plaatsen zijn skip geldig en in 60 plaatsen1 skipistes met verlichting- Oostenrijk telt voorts i berghutten met ong'! 50.000 slaapplaatsen (jaai 2,5 miljoen bezoekers, 1^ joen overnachtingen).

de Stem | 1984 | | pagina 16