on is rwacht 'Vogelkweken hobby voor het hele gezin' Halve eeuw NCB in Sluis en Aardenburg SCRIBA OVER SCHOLENKWESTIE AARDENBURG: Wethouder roemt mentaliteit Overzande s alarm' de voor paniek vaKabo gadert MS Onderzoek naar herstel van natuurgebied Forse uitbreiding van Zeeuws Museum ZEELAND a ierapport mivicnAG 11 DECEMBER 1984 T20 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND AARDENBURG - Het is ronduit onbegrijpe lijk dat de kerkeraad van de Ned. Hervormde Kerk in Aardenburg zich meent te moeten be moeien met de benoeming van een directeur van de te vormen openbare basisschool in die plaats. WZA houdt zondag Wildrit Schoond'jke Eede Plaatselijk nieuws Groede Onrust BIJ OPENING DORPSHUIS Groede EDELZANG BIER VLIET BEST AA T 25 JAAR BOND STUITTE AANVANKELIJK OP VERZET Kokkelbedrijf mag nog week werken zonder vergunning Aardenburg G - In de nacht van zaterdag zijn u;t egen aan Saturnus Beer elf coniferen inus 60 centimeter e rijkspolitie Oost- kt eventuele getui- melden op het bu- jEGDE EK STIL onzer verslaggevers EN - Naar eerst nu geworden is vorige nsdagavond, rond groot alarm gegeven hemical. n kapot meetinstru- 'e Styreen 3-fabriek hoeveelheid van het king zijnde produkt ndensaattank. Door tank verwarmd js een reactie waardoor fabriek ingebouwde tiesysteem in wer- or werd op het be- ot alarm geslagen en en 3-fabriek onmid- ilgelegd. Tevens alar- et bedrijf de Terneu- gemeester, politie en ier. De produktvloei- i middels vacuümwa- het systeem verwij- arna de fabriek op- on worden opgestart, uur klonk het sein vraag aan een woord van Dow Chemical het bedrijf geen rheid aan dit voorval ven werd geantwoord iding van het bedrijf er geen alarmsituatie st, 'dus hoefde er ook endheid aan gegeven n'. onze correspondent IJZEN - De afdeling -Zeeuwsch-Vlaande- De AbvaKabo houdt dag 13 december haar gadering in café-res- De Vijverhof aan de van Eedenstraat 2 te zen. De vergadering ~m 20.00 uur. svoorzitter Jaap van ur van de AbvaKabo is ,.ns aanwezig. Jaarver van de afdeling zijn bij etaris te verkrijgen. Op gadering zelf zijn ook slagen voorhanden. on, een goede klant, over d ging, bijna niets op dat 1. Inmiddels werken 25 sn op die afdeling. „Vol maand 35", vertelde n trots. bruto omzet van het voorzieningsschap steeg 0 miljoen gulden in 19™ miljoen gulden nu. De opbrengst van 4,7 mil" ot 5.7 miljoen gulden. algemene vergadering het schap stond gister- ag verder geheel in teken iet afscheid van Molthofj wordt opgevolgd door 1- ouwe. „We mogen trots op wat Dethon in wsch-Vlaamse samenle- is geworden. We mogen n. Het is goed om voor de- ïensen te werken en te en werken", zei Molthott. iverstelpt werd met dure au's, in zijn dankwoord. uwbouw n opvolger J. Vergoul? iet vertrek van Molth°i_ p twee maanden na bij" ïtig jaar voorzitter van ion is geweest, te betreu- „Het zal moeilijk zijn uW algen". Vergouwe wees OP verschillende dingen, a wbouw in Terneuzen oir •beeld, die onder aanV<5 van de voorzitter ,d zijn gekomen en mem de de goede verstandlw ;en binnen het bestuur, ïen man die geen overw verhalen hield maar S t was op het doel. Resw gericht en menselijk eerde directeur Braatn lidende voorzitter. R'l 1 sulent J. de Klerk noen** i 'een goed leider'. Na n ciële gedeelte deed de v® ering zich tegoed aan nkje en een koud buffet 'Benoeming is geen zaak van kerkeraad' Van een onzer verslaggevers Dit schrijft ir. P. van Donkelaar, scriba (secretaris) van diezelfde kerkeraad in een brief aan het Aarden- burgse college van B en W. Van onze correspondent ZUIDZANDE - De West- zeeuwschvlaamse Auto club (WZA) houdt zondag 16 december haar jaarlijk se Wildrit, een oriëntatierit met een lengte van onge veer 40 kilometer, die dient gereden te worden met een gemiddelde snelheid van 20 kilometer per uur. Men kan deelnemen in de A-, B- of C-klas. Behalve de prijzen, be staande uit vlees, zijn er voor alle klassen drie ere prijzen beschikbaar en wordt gestreden om de wisselprijs: de zilveren Bolskruik. De rit telt te- vens als laatste mee voor het clubkampioenschap. Inschrijven voor deelna me is mogelijk in hotel De Zwaan te Zuidzande en ge opend vanaf 12.45 uur. Start van de eerste equipe om 13.30 uur. De rit is uit gezet door Levien Stoffels en Hans de Loos uit Ter- neuzen en als controleur fungeert Jan van de Velde. Ir. P. van Donkelaar ...Onbegrijpelijk. - FOTO WIM KOOYMAN „Het is bovendien zeker niet zo dat deze kerkeraad in dit geval namens alle hervorm den spreekt", aldus Donkelaar in zijn brief. „De mening van de gemeenteleden is niet ge vraagd". Zoals bekend heeft de her vormde kerkeraad zich in een brief aan B en W uitgesproken voor de benoeming van J. Keijmel, het huidige hoofd van de openbare lagere Vorster- man van Oyenschool, tot di recteur van de nieuwe basis school. Ook de oudercommis sie en de medezeggenschaps- Adventsdiemt - Donderdag 13 december wordt in de gerefor meerde kerk een door de plaatselijke Raad van Kerken georganiseerde adventsdienst gehouden, aanvang 19.30 uur. Medewerking wordt onder an dere verleend door leden van de drie Schoondijkse jeugd clubs. De collecte is bestemd voor Solidaridad. Toneel - De amateurtoneel vereniging Nut en Genoegen oogstte vrijdag en zaterdag succes met de opvoering van Onder een dak van Jan Fabri- cius. Beide avonden speelde men voor een uitverkocht huis. Het stuk werd onder re gie van Frans Haak door alle spelers op bijna professionele wijze gebracht. Ook de aan kleding van het toneel, ver zorgd door Sjak en Anneke den Dekker uit Oostburg; de kleding van de spelers, evenals de grime onder verantwoor ding van Irene Berckmoes en de belichting uitgevoerd dor ZCA-technicus Giel Gabrièlse, droegen bij tot het grote succes van dit toneelweekeinde. Krulbollen - Zaterdag werd op de bolbanen van E. Standa- dert-Van Rie gebold voor het Zeeuws kampioenschap krul bollen in ploegverband. De or- ganisatie berustte bij de Cam- brinusbollers uit Eede. Aan het kampioenschap namen 19 ploegen van drie personen deel, afkomstig uit alle Zeeuwse bolclubs. Onder de deelnemers waren ook twee dames. De winnaars kregen van het Cambrinus-bestuur een trofee aangeboden. Uit slag; 1. E. van Rie-A. Breij- aert-W. Pauwels, 2. J. Blon- deel-F. van der Wege-J. Ekke- bus, 3 en 4. ex equo P. Lari- daen-E. Standaert-A. van der Wege en E. Rijckaert-Th. Ver- meulen-mevrouw Blaauw-Ri- teco. Strijd in Vrede - De duiven- vereniging Strijd in Vrede hield haar jaarlijkse tentoon stelling in hotel De Wulpen- hoek. Winnaars: oude doffers; G. Schautteet; jaarlingdoffers: G. Dusarduyn; late doffers; A. Elfrink (jeugd); oude duivin- nen; Ch. Ras; jaarling duivin- nen: G. Schautteet; jonge dui- vinnen: Ch. Ras; late duivin nen: J. van Hoeve jr. Kam pioen doffers: O. de Zutter en zoon; idem dui vinnen: Ch. Ras; idem hokkampioenschap: 1. Ch. Ras, 2. G. Schautteet, 3. G. Dusarduyn. raad hebben zich voor Keijmel uitgesproken. Dit in tegenstelling tot on derwij s-inspectrice mevrouw M. de Kroon, die heeft geadvi seerd de leidster van de open bare kleuterschool De Burcht kwakertjes, mevrouw Stoelin- ga-Flikweert, in de directie functie te benoemen. Haar voorstel wordt weer onder steund door oudercommissie en medezeggenschapsraad van de kleuterschool. Zoals gemeld heeft de her vormde kerkeraad gekozen voor Keijmel, vanwege de wij ze waarop deze het gods dienstonderwijs op de school verzorgt en het feit dat het schoolhoofd al 25 jaar erva ring heeft in het onderwijs. Voorbeeld „De kwaliteit van een kan didaat/kandidate wordt niet bepaald door het aantal dienstjaren, maar door zijn/ haar leidinggevende, opvoed kundige en didactische kwali teiten", schrijft ir. Van Donke laar aan B en W. „Hij/zij zou een voorbeeld moeten zijn, waaraan de kinderen zich kunnen spiegelen en in alle opzichten het vertrouwen van ouders en bestuur waard zijn". Andere factoren behoren, zo meent Van Donkelaar, 'niet mee te spelen bij een zo be langrijke benoeming'. De aanstelling van het nieu we hoofd kan vanavond overi gens al ter sprake komen tij dens de Aardenburgse raads vergadering. Hoewel B en W het punt niet op de agenda hebben geplaatst, ligt er een voorstel van het WD-raads- lid J. de Ridder de kwestie vanavond wel in behandeling te nemen. Ook onderwijs-wet houder R. van de Wijnckel is daar voorstander van, omdat op die manier de onrust, die op beide scholen is ontstaan, zo snel mogelijk kan worden weggenomen. Het nieuwe dorpshuis in Ovezande wordt officieel geopend. FOTO WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers OVEZANDE - Welzijnswethouder Pieter Vollaard van Borsele heeft onlangs op feestelijke wijze het nieuwe dorpshuis Het Trefpunt in Ovezande geopend. Vollaard stak bij die gelegenheid een pluim op de hoed van de Ovezandse bevolking. „Het verenigingsleven hier in Ovezande is bloeiend en dat is te danken aan de men taliteit van de inwoners. De leefbaarheid van de dorpen wordt vaak uitgedrukt in de hoeveelheid inwoners, maar dat is niet bepalend. De gemeenschapszin, daar komt het op aan en die is in Ovezande overal te vinden. Daarom verdienen jullie zo'n dorpshuis". Voordat het Trefpunt in gebruik werd genomen moes ten de verenigingen het met het oude gemeentehuis doen. De verbouwing van de Sint-Aloysiusschool tot het huidi ge Trefpunt kostte zes ton. De vaste gebruikers van deze nieuwe accommodatie zijn soos De Klomp, peuterspeel zaal De Duimelotjes, de ouderensoos en de biljartvereni ging DOS. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De gemeente Oostburg gaat een onderzoek laten uitvoeren naar de moge lijkheid of het geëgaliseerde weiland in het natuurgebied De Reep ten noordwesten van Oostburg weer hersteld kan worden. Dit deelde burge meester C. Spijkerboer giste ren mee. Afgelopen zaterdag heeft de eigenaar van de grond de bo venlaag van het grasland be werkt. Na een protest van de West-Zeeuws-Vlaamse na- tuurbeschermings-vereniging 't Duumpje bij de burgemees ter werd het werk stilgelegd. Volgens Spijkerboer waren de werkzaamheden in strijd met het bestemmingsplan. Het gaat in totaal om 1,2 hectare geëgaliseerde grond. De eigenaar van de grond, J. Ego, zegt dat hij absoluut niet wist dat de wei tot het natuur gebied behoorde. „Had ik het wel geweten dan had ik wel een verzoekschrift ingediend om het werk te mogen doen", zei hij, Het weiland behoort tot een vroegere kreekbedding. Vol gens 't Duumpje heeft de bo dem een unieke geologische opbouw die nu beschadigd is. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws Museum in Middelburg wordt uitgebreid met een volwaardig natuurhistorisch museum. Als nevenvestiging van dit natuurhistorisch museum kan in Domburg het Biologisch Museum blijven functioneren, althans wanneer de gemeente Domburg bereid is de subsidie te verhogen. Dat blijkt uit voorstellen van Gedeputeerde Staten, ge baseerd op de nota Provinciaal museumbeleid. Het dagelijks provinciebestuur wil in ieder geval ook volgende zaken rea liseren: De Zeeuwse Museumstich ting neemt de Stichting Zeeuws Biologisch Museum in zich op. Het Zeeuws Museum krijgt: - een educatieve dienst (er komt onder meer een tweede educatieve medewerker bij). De realisatie zal wellicht in fasen moeten verlopen. - een technische kracht met fotografische kwaliteiten. - een 'provinciaal museum consulent'. - een depotvoorziening. De Vereniging van Zeeuwse Musea en Oudheidkamers kan in het vervolg op een jaarlijk se subsidie van 1.500 gulden rekenen. De uitvoering van dit beleid vergt jaarlijks ruim 1.074.000 gulden. Het provinciebestuur verwacht er niet extra diep voor in de buidel te hoeven tasten. Men geeft jaarlijks bij na al 877.000 gulden aan mu seumvoorzieningen uit. Dat bedrag zal worden aan gevuld met een jaarlijkse ex tra bijdrage van 100.000 gul den, toegezegd door het minis terie van WVC. De rest van het geld kan, zo verwacht men, door de musea zelf en de ge meente Domburg worden op gebracht. De gemeente Mid delburg heeft de subsidie voor het Zeeuws Museum al ver hoogd. De volgende wensen uit de museumwereld zullen, als het aan Gedeputeerde Staten ligt, voorlopig niet kunnen worden uitgevoerd: Uitbreiding van het Biolo gisch Museum in Domburg met een bezoekerscentrum. Realisering van een provin ciaal landbouwmuseum. Con Forza - De tennisvereni ging Con Forza houdt zater dag 15 december een algemene ledenvergadering in De Wul- penhoek. Aan de orde komen onder meer voorstellen tot verhoging van de contributie met vijf gulden en uitbreiding van het bestuur. Ook zal ge sproken worden over 'gedrag op de baan en rondom de ten nisvelden en eventuele straf'. Aanvang 15.00 uur. Van een onzer verslaggevers HOOFDPLAATBIER VLIET - „Vogelkweken is een hobby voor het hele gezin. De mannen zijn meestal lid van een vereniging, maar de vrouw en de kinde ren zijn ook zeer actief. Je kan wel zeggen dat het een gezinshobby is, dit in tegenstelling tot duiven- melken. Daar zijn enkel de mannen actief". Cees van Bostelen (32) vertelt enthousiast over zijn liefhebberij. Hij is secretaris van de Biervlietse vogelvereniging De Edelzang. Deze club bestaat 25 jaar en houdt ter gelegenheid van het jubileum de kampioenschappen van het district Zeeland in café De Vriendschap in Hoofdplaat. De Biervlietse vereniging is uitgeweken naar het buurdorp, omdat in de eigen woonplaats geen enke le zaal beschikbaar is die-groot genoeg is om 900 vo gels te herbergen. De tentoonstelling begint donder dag 13 december en gaat door tot en met de zondag. Edelzang heeft 25 leden. Het is een van de kleinste vogelverenigingen van Zeeland. Het doel van de club is het kweken van vogeltjes en daarna de diertjes op een tentoonstelling te laten zien. „En dan kijken wie de beste kweker is", zegt Van Bostelen. ■Iedereen die vogeltjes houdt wil zo goed mogelijk op een tentoonstelling voor de dag komen. Daar leeft een kweker voor", aldus voorzitter Rinus van de Broeke (42) van Edelzang. Volgens Cees kan niet iedereen een goede vogel kweker worden. „Je moet er gevoel voor hebben. Je kan wel alle kneepjes van het vak leren, maar als je er geen gevoel voor hebt zal je het nooit goed doen". Rinus: „Je begint niet zomaar met het kweken. Meestal is er wel iemand in de familie die vogeltjes houdt. Daar leer je het vak van. Iemand die zomaar een kampioenskoppeltje krijgt zal het jaar daarop zeker niet in de prijzen vallen als hij niet precies weet hoe je met vogels om moet gaan. Vooral de voeding en de huisvesting zijn erg belangrijk. Is de volière niet tiptop in orde dan kan je het kampioen schap wel vergeten". Cees: „Het is een dure hobby. Een kweker met een koppeltje of 25 moet per jaar toch wel een tweedui zend gulden uitgeven. Als je goede vogels hebt, win je wel prijzengeld, maar een hobby kost natuurlijk altijd geld. De leden van Edelzang kweken voornamelijk ka naries, vinken, tropische vogels en parkieten. Ieder een heeft z'n eigen specialiteit. De een houdt zich be zig met rode kanaries, de ander fokt een bepaalde tropische vogel. Het verbeteren van de rassen is niet meer aan de orde. Wel bijvoorbeeld het veranderen van kleuren. Zo bestaat er nu een flink aantal ver schillend gekleurde vlasvinkjes. Slechts tien procent van de uitgekomen kuikens is geschikt om op een tentoonstelling te verschijnen. De andere dieren worden gebruikt voor de fok of gaan naar een handelaar. Zes weken voor een tentoonstelling worden de vo gels uit de volière gehaald. Ze komen dan in een klein hokje om op de expositie helemaal in orde te zijn. De keurmeesters letten op zo'n dag op kleur, houding, vorm, bevedering en de conditie van de vo gel. Met name de kleur is belangrijk. Cees: „Door onze hobby is een aantal vogels niet uitgestorven. Diamantvinken zijn in Australië praktisch verdwenen. In Nederland zijn er echter meer van deze dieren dan in het geboorteland. Wat wij feitelijk zouden willen, is de beschermde vogel opfokken en daarna weer in de natuur brengen. Dat mag echter niet van de overheid. Kwekers mogen geen beschermde dieren in hun volière houden en dat is toch jammer, vooral omdat met onze hulp de vogelstand kan verbeteren". De tentoonstelling gaat donderdag 13 december om 20.00 uur van start en is vrijdag geopend van 13.00 tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van I0..00 tot 17.00 uur. Tijdens de slotdag worden de prijzen uitgereikt. Er zijn in totaal 46 kampioenstitels te behalen. Leden van de jubilerende vereniging laten hun vogels inschrijven voor de komende exposi- (ie - FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent AARDENBURG - Op 16 de cember is het precies 50 jaar geleden dat een afdeling Aardenburg/Sluis van de Noordbrabantse Christelij ke Boerenbond (NCB) werd opgericht. Dat gebeurde tijdens een zeer rumoerige vergadering ln 1934, waarop ook leden van de plaatselijke katholie ke boerenbonden aanwezig waren. Aardenburg/ Sluis volgde hiermee het voorbeeld van Hoofdplaat, IJzendijke en Groede, waar mede op aan drang vanuit de geestelijk heid reeds NCB-afdelingen waren opgericht. Vooral de geestelijkheid trok zich in le crisistijd het lot van de werkenden in de landbouw aan. Want de toestand waarin de landarbeiders in die jaren verkeerden was verre van rooskleurig De NCB, opgericht in 1896, ondervond aanvankelijk veel tegenstand van de ge vestigde boerenbonden en er waren bij de oprichting van de afdeling Aardenburg/ Sluis dan ook maar 12 leden. In 1946, twaalf jaar later, waren het er nog maar 42. Pas toen de diverse boeren bonden werden opgeheven begon het ledental te stijgen tot zo'n 130 in de jaren zestig. Door afname van het aantal landbouwers in de streek is het bestand thans weer ge daald tot 105. De agitatie tegen de nieu we NCB-afdeling vond vooral zijn grond in de kop peling tussen het lidmaat schap van de NCB en dat van de Boerenleenbank. Verder heeft de sterke parti culiere handel zich fel verzet tegen de NCB-rivaal en dit heeft nog eens geleid tot het uitdelen van pamfletten op de Oostburgse marktdag. In deze pamfletten werd de spot gedreven met de leden van de NCB (Cehave). De bestuurders van de ju bilerende afdeling zijn steeds lang op hun post ge bleven. Zo was Marinus Uit- dewilligen voorzitter van 1934 tot 1946. Van 1946 tot 1952 hanteerde André Pari- daen-Herrebout de voorzit tershamer en hij werd opge volgd door Achiel Buijsse, die tot 1976 leiding gaf aan de afdeling Aardenburg/ Sluis. In dat jaar nam Sint- Kruizenaar Georges Bonte het heft in handen. Met de secretarissen was het al niet anders. Francis- cus van Rie was secretaris van 1934 tot 1952. Hij werd in dat jaar opgevolgd door Eduard Lansu, die de func tie 20 jaar vervulde. Sedert 1972, dus nu alweer 12 jaar geleden, is Hilaire van Rie de man die de pen hanteert tijdens de vergaderingen en de correspondentie veilig stelt Woensdag 19 december wordt het gouden afdeiings- jubileum gevierd in een be drijfsgebouw van Van Overloop aan de Paarde- markt in Aardenburg. De viering begint met het op dragen van een mis in dit gebouw, aanvang 15.00 uur. Voorts zal ook de alge meen voorzitter van de NCB, ir. A. Latijnhouwers, het woord voeren. Op het pro gramma staan die dag ver der nog een Bourgondische maaltijd en een feestavond met muzikale medewerking van het huisorkest van het Boudewijnpark in Brugge. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - J. Baas uit Yer- seke mag deze week nog zijn kokkelinvriezerij zonder ver gunning laten draaien. Een verzoek om schorsing van een bevel tot sluiting van de ge meente is door de Raad van State gehonoreerd. De gemeente Reimerswaal had de man gesommeerd zijn bedrijf te sluiten, aangezien er zonder vergunning gewerkt werd. Baas stapte daarop naar de Raad van State. Overleg in de tussentijd wees uit dat de gemeente be reid was een hinderwetver gunning te verlenen. Dit en het feit dat het bedrijf tot nu toe geen echte hinder had ver oorzaakt bracht de Raad van State ertoe de schorsing op te leggen. Bejaarden - Voor de Aarden burgse bejaarden wordt woensdag 12 december een diamiddag in Coensdike ge houden. Het onderwerp is 'Kerstmis in de vijf wereldde len met kerstliederen' en. de middag begint om half drie.

de Stem | 1984 | | pagina 13