atief i/v) berg itheek. Scheidsrechters onder stress Hockeyteam start met verlies Kassa: 50 guide ONTHULLINGEN IN ARGENTIJNS WEEKBLAD Wilander favoriet in finale tegen Curren kleintje intie itfe llaertens en Driessens ploeg Jos Elen eekvormen die de ideaalhypotheek emeentegarantie en extra aflossen, ik laag: 1%. De Ideaal- lypotheek voor u. atie, kom dan langs bon in. Wij sturen u tentejae£3(MCW84. nigde Spaarbank, 7ATËRDAG 8 DECEMBER PAGINA SPORT 1 Negen spelers geschorst voor returns UEF A-cup Winst voor Zurbriggen Zege Werder Wereldrecord remises in tweekamp Opnieuw verlies dames- handbalteam A59 zit van het jorkeur met tie bereidheid Bor studie sn: Goede waaronder iiekosten en ng worden btie: U kunt |als school- verzoek om richten aan )ijk A.A., op Dradres. St-8-12 ELFT 36. TEL.: 01180-287 5L DB STEMSPQ%£ 1984 _T26_ KEULEN (SID) - Door voetbalkijkers worden ze gehoond met de ordinairste taal, voetballers en trainers geven hen vaak de schuld van nederlagen, hun beoordelingen en be slissingen lokken meermalen discussies uit van in voetbal geïnteresseerden. Het leven van de dikwijls autoritaire voetbalscheidsrechters heeft een keerzijde. „De spelleider staat naast lichamelijke inspanningen aan enorme psychi sche belastingen bloot", beweert de gerenommeerde Keulse sportarts Wildor Hollmann. In het door hem bestuurde instituut voor hart en bloeds omloop op de sportacademie in Keulen is hij een uitgebreid onderzoek begonnen onder twintig scheidsrechters uit de Bundesliga. De eerste taak was onderzoeken onder welke voetbalomstandigheden de scheidsrechter in staat van op- windig komt te verkeren. Een half uur voor het begin van de wedstrijd werden bij de arbiters kleine meetelectroden op het lichaam aange bracht. De pols werd met een klein electrocardiogram ge controleerd. Voor de wedstrijd lag het normale aantal pols slagen op 50 tot 60 per minuut. Alleen al het betreden van het veld bracht het aantal polsslagen op 75 tot 90. „Tijdens de wedstrijd doen zich vijf situaties voor, tijdens welke de scheidsrechter psychisch bijzonder zwaar belast wordt", zegt professor Hollmann. Bij ver doorgetrokken sprints, een lichamelijke belasting, kwam de hartslagfrequentie op 180, bij geestelijke stress-si tuaties zonder verdere inspanning kwam de polsslag op 150. De Keulse wetenschapper maakte op basis van zijn bevin dingen een ranglijst op van scenes in het veld, die het bloed van de scheidsrechter op het kookpunt brachten: 1. voor de uitvoering van hoekschoppen en vrije trappen, 2. het ordenen van de muur bij vrije trappen, 3. voor de beslissing tot strafschop, 4. bij geblesseerde spelers en, 5. bij het tonen van de gele kaart. De opwinding ontstaat bij de scheidsrechters dus niet in de eerste plaats bij strafschoprijpe spelmomenten of bij de uitvoering van de strafschop zelf. „Voor het spel bezit de strafschop een zekere dramatiek, voor de scheidsrechter is de scene volkomen overzichtelijk. In tegenstelling tot de mo menten bij het nemen van hoekschoppen en vrije trappen", meent sportmedicus Hollmann. In de kluwen van spelers in het strafschopgebied komt het steeds weer tot irritaties. „De scheidsrechter kijkt naar de man, die de corner trapt en hoort achter zijn rug het gekrakeel en de handtastelijkhe den", berichtte een van de onderzochten. Erger zijn nog de vrije trappen bij het strafschopgebied. De muur van verde digers laat zich niet eerder dan na lange en heftige uiteen zettingen op de reglementaire afstand van de bal zetten. Onoverzichtelijke spelmomenten stellen de scheidsrech ters voor de grootste problemen. Scheidsrechter Hans-Hein- rich Barnick weet daar over mee te praten. Afgelopen zater dag maakte hij tijdens de regionale derby tussen Borussia Dortmund en Schalke '04 bij het tweede doelpunt van de thuisclub een fout. In een voor hem moeilijke situatie zag hij de handsbal van de Dortmunder Schillers voor diens doel treffende schot niet. Barnick kende het doelpunt toe, al ver baasde hij zich over het feit dat geen van de Borussia-spe- lers juichte, terwijl hij door protesterende spelers van Schalke werd omringd. „Ik voel me niet goed", bekende de leidsman na de wed strijd. „De televisie zal wel een foutieve beslissing van mij bewijzen". Al in de pauze van de wedstrijd had Schalke trainer Assauer over de scheidsrechter laten weten: „Die is ongelooflijk over zijn toeren". De wetenschap bewijst nu duidelijk dat de autoriteiten op het voetbalveld dicht bij stress komen. Alleen ervaren scheidsrechters, stelde professor Hollmann vast. zijn wat be ter tegen stress opgewassen. Maar ook zij gaven toe voor de wedstrijd onder hoogspanning te staan. Tachtig procent van de meewerkende scheidsrechters bekenden ruiterlijk: „Ik ben zenuwachtig". Van onze sportredactie DONGEN - Freddy Maertens en ploegleider Lomme Dries sens maken volgend jaar deel uit van de Elro-ploeg van Jos Elen, die een multinational als hoofdsponsor zal krijgen. Het betekent voor beiden een opmerkelijke come-back. Zowel Maertens, in de loop m het afgelopen seizoen we gens wanprestaties ontslagen bij de formatie van Jacques de Goede, als Driessens, die dit jaar min of meer gedwongen afscheid nam van Jan Raas' Kwantum-ploeg, leken uitge rangeerd in de profwielrenne- rij. Lomme Driessens, inmid dels 72 jaar: „Ik had er hele maal mee willen kappen na de periode bij Kwantum. Ik maak echter een uitzondering voor Freddy. Hij is pas 32 en kerngezond". Jos Elen is alleen maar met oud-wereldkampioen Maer tens in zee gegaan vanwege de aanwezigheid van Driessens. „Zonder Driessens zou ik Maertens niet hebben geno men. Met Driessens er bij heb ik er wel vertrouwen in. Ten slotte heeft Maertens eerder onder leiding van Driessens een geslaagde rentree ge maakt. Driessens heeft veel waarde voor de ploeg, want door hem krijgen we overal een entree. Hij heeft ook Col- nago als sponsor binnenge bracht". Een nieuwe renner bij de ploeg is in 1984 ook Frank Ver- ieijen, de amateur, die dit sei zoen gehinderd werd door rugklachten, maar in 1983 on der meer de klassiekers Gent- leper, Parijs - Roubaix en de Ronde van Vlaanderen won. Dlego Maradona bijna bankroet ZURICH (SI/ANP) - De reser ve-doelman van Real Madrid, Agustin Rodriguez, is door de tuchtcommissie van de UEFA voor drie Europese bekerwed strijden geschorst naar aan leiding van zijn gedrag tijdens het duel Anderlecht - Real Madrid (3-0). Real Madrid heeft inmiddels tegen zijn straf beroep aangetekend. Hoewel Rodriguez niet in actie kwam, gedroeg hij zich naar het oordeel van de tucht commissie 'hoogst onsportief' tegenover de grensrechter. Rodriguez' clubgenoot Porlan "ontving in Brussel zijn tweecfe gele kaart en werd derhalve automatisch voor de return geschorst. Met Rodriguez en Porlan werden nog zeven spelers voor de return naar de tribune ver wezen. Onder de zeven drie spelers van Universitatea Craiova, dat woensdag in Sa rajevo tegen Zeljeznicar een voorsprong van 2-0 moet ver dedigen. Spartak Moskou kan in Keulen geen beroep doen op Morosov en bij Dinamo Minsk - Widzew Lodz ontbreken drie basisspelers. De geschorste spelers zijn: drie wedstrijden: Rodriguez (Real Ma drid) ;een wedstrijd: Porlan (Real Madrid), Beldeanu (Universitatea), Tilihopi (Universitatea), Popescu (Universitatea), Morosov (Spartak Moskou), Wraga (Widzew Lodz), Kaminski (Widzew Lodz), Janoes- jevski (Dinamo Minsk), Mclnally (Celtic), Kienast (Rapid Wien). Van onze correspondent Paul van der Voort BARCELONA - Het Argentijnse weekblad Li bre heeft deze week een uitgebreid rapport ge publiceerd over de financiële situatie van de Argentijnse sterspeler Diego Maradona. Volgens Libre staat de voetbalvedette aan de rand van de financiële afgrond. Het artikel maakt duidelijk waarom Maradona zo ver schrikkelijk veel belang had bij zijn transfer van FC Bar celona naar zijn huidige club Napoli in Italië. Jorge Cysterpiller - de be faamde vriend en manager van Maradona - is volgens het blad Libre de enige verant woordelijke voor de financiële ramp. „De zaken van Cyster piller", zo schrijft Libre, „heb ben Maradona aan de rand van de afgrond gebracht. Als een omgekeerde koning Midas heeft hij het fortuin van Diego omgezet in een kolossale schuld". Het blad onthult dat in juni van dit jaar de schulden van Maradona opliepen tot twintig miljoen gulden. De helft hier van werd opgeëist door twee banken in Catalonië, de bank Marc Sarda en de bank Jover. Bovendien zou Maradona hon derdduizend dollar geleend hebben van de vroegere Bar celona-trainer Menotti en nog eens honderdduizend dollar van een voetbalmanager in de Catalaanse hoofdstad. Die enorme schulden ver klaren volgens Libre waarom Maradona met alle geweld naar Napels wilde gaan. Het aandeel van vijftien procent van de transfersom van ruim acht miljoen dollar zou de red ding brengen voor de failliete zaak. Het Argentijnse weekblad wijt het bankroet van de firma Maradona Productions aan de rampzalige financiële avontu ren van Cysterpiller. Het eer ste zaakje van Cysterpiller was het vragen van enorme kredieten aan Spaanse ban ken, met als garantie het mil joenencontract van Diego met de Catalaanse voetbalclub. Het eind van het liedje was dat FC Barcelona het salaris van Maradona niet meer uit betaalde aan de speler, maar het rechtstreeks overmaakte naar de banken voor de afbe taling van de rente en de schuld, aldus Libre. Manager Jorge Cysterpiller is het 'brein' achter tal van an dere financiële catastrofes. Hij kocht met het geld van Mara dona enkele superluxe kanto ren in het hart van Barcelona voor een bedrag van meer dan vijf miljoen gulden. Alleen al het onderhoud van deze 'idea le' investering bedroeg meer dan ƒ50.000 per maand. Cyster piller kocht ook een compleet restaurant op om een lastig lid van de Maradona-clan te lo zen. De rest van die tientallen leden tellende 'vrienden-clan' gaf per maand een slordige ƒ60.000 uit aan reiskosten. Een ander spektakelstuk van Cysterpiller was volgens het blad Libre wel heel spe ciaal. Vanuit Argentinië liet hij een Mercedes Benz en een 1. n\' n Diego Maradona (rechts, met een prijs, die hij deze week in Barcelona ontving), wiens geld er door gejaagd zou zijn door zijn manager Cysterpiller. grote Pontiac overkomen naar Catalonië. Afgezien nog van de transportkosten, moest Ma radona Productions duizenden guldens boete betalen, omdat meneer Cysterpiller de in voerrechten niet had voldaan. Cysterpiller had blijkbaar grote plannen, want hij schrok er zelfs niet voor terug om te proberen een lading olie in Frankrijk aan de man te bren gen. Maradona's manager kon bij deze operatie rekenen op de steun van de Argentijnse da me Marta Basilico, de ex-se cretaresse van generaal Big- none, de toenmalige president van Argentinië. De waslijst van rampzalige financiële avonturen is hier mee nog lang niet aan zijn eind. Meneer Cysterpiller in vesteerde maar liefst zes mil joen in de aankoop van een bingo in Paraguay. Helaas voor de Maradona Produc tions was het een spookbedrijf, KARACHI (ANP) - „Het is me heel erg meegevallen", zei coach Wim van Heumen giste ren na het debuut van zijn sterk verjongde ploeg In het zesde toernooi om de Cham pions Trophy. Zoals verwacht ging de eer ste wedstrijd tegen het sterke Australië, houder van de Champions Trophy, voor een handjevol toeschouwers in Karachi verloren. De cijfers, T bleven echter binnen de Perken. Van Heumen putte vooral ■noed voor de toekomst uit de manier, waarop zijn nieuwe wrmatie de gelouterde Australiërs in de eerste helft tegemoet trad. „Ondanks een paar wijzigingen beschikt Australië nog altijd over een Waledig A-team", aldus Van urnen. „Het was heel be moedigend te zien dat onze P'oeg daar vooral voor rust volwassen hockey tegenover stelde. Bovendien schiepen we ®et goede uitvallen nog een stuk of vier kansen, waar ze- Cees-Jan Diepeveen (rechts) in duel met de Australiër Graham Reid. - fotoanp ker pen doelpunt uit had moe- !fS u0men' hAet een beetje ge- uk hadden we deze wedstrijd it k gesPee*d- Hoe dan ook, ben erg blij dat onze ploeg 'et meteen de vernieling is gegaan. Dat zou heel slecht in geweest voor het zelfver trouwen". „Tn be avond voor de wed- l/rf 'lac' be gehele Neder- ndse ploeg nog urenlang vi- ueobeelden van Australische „.rijden bekeken. Daarbij os men tot de slotsom geko- en dat de beste bestrijdings- vrv,Ze van Australië, sinds de bit land teleurstellend °ven Olympische Spelen Oh i6' z°nder sterspeler orlesworth en nog een vier tal basisspelers, een soort egelpositie was. Het accent lag dan ook zwaar op de verdedi ging, met Bos in het doel, Klaassen als laatste man en Kossen als voorstopper. Via snelle tegenaanvallen zou Ne derland aan een handvol kan sen moeten komen. Pluim Van Heumen: „Op het oog leek het, dat Australië een enorm veldoverwicht had. Dat was maar schijn. Want de Australiërs kregen door ons gedisciplineerde spel geen kans hun zo bekende vlotte combinaties uit te voeren. Ik moet onze jongens een pluim geven voor het feit dat ze de opdrachten stipt hebben uit gevoerd". Toch leek Nederland al na twaalf minuten op achter stand te komen, toen Australië van de Argentijnse scheids rechter Rada een strafbal kreeg toegewezen wegens ge vaarlijk ingrijpen van doel man Bos bij een solo van de duidelijk in gewicht toegeno men goaltjesdief Walsh. Die zelfde Walsh pushte echter de bal ruim naast het Nederland se doel. Verder waren voor de rust eigenlijk de beste mogelijkhe den voor Nederland, dat zich steeds beter instelde op de gladheid van het veld en zeker niet weggespeeld werd. Na de hervatting vervlakte de wedstrijd aanzienlijk. Ne derland moest zich meer en meer tot verdedigen beperken, maar ook in die fase kregen de Australiërs nauwelijks sco- ringsmogelijkheden. Diepe veen volgde Batch nauwlet tend en Kossen hield de altijd gevaarlijke Walsh in de gaten. Coach Aggiss haalde zelfs Ha- selhurst, anders een ijzerster- ke aanvaller, uit het veld, om dat die er niet meer aan te pas kwam. Overmacht Met nog een kwartier te spelen vervloog de Nederland se hoop op tenminste een ge lijk spel. Na een afgeslagen Nederlandse straf corner ont wikkelden de Australiërs bij een tegenstoot zo'n hoge snel heid, dat de achtergebleven Nederlandse verdedigers in eens voor een overmacht ge plaatst waren. Daarbij ontging het de Ierse scheidsrechter Kenterick, dat Batch de bal tegen het li- chaaam kreeg. Zo kreeg Walsh een niet te missen kans, te meer daar doelman Bos volle dig uit positie was gespeeld. Protesten van met name Tim Steens mochten niet meer ba ten. „Ik weet honderd procent zeker dat Batch de bal tegen zijn been kreeg", aldus Steens, „trouwens, hij gaf het later zelf toe, maar daar hebben we nu niets meer aan". Het openingsdoelpunt was voor de coaches aan de kant aanleiding om twee wissels toe te passen. Heijn maakte plaats voor Volkers en Kossen ging naar de kant voor Delissen, zodat de moegestreden Den Hartog zich kon laten terug zakken. Negen minuten voor het einde stelde de blunderen de Den Hartog, die de bal uit een voorzet van invaller Col- ledge van zijn stick liet sprin gen, de weer attente Walsh in staat er 2-0 van te maken. Opstelling Nederland: Bos; Klaassen, Kooyman (65. Van Stekelenburg), Kossen (60. Delissen) en Pierik; Steens, Den Har tog en Diepeveen; Parlevliet, Heijn (57. Volkers) en Van Grimbergen. Overige uitslagen: Groot Brittannië - Spanje 3-1, Pakistan - Nieuw-Zeeland 5- 1. MELBOURNE (Reuter/AFP) - Mats Wilander staat in Melbourne op de drempel zijn Australische titel te prolongeren. In de halve eindstrijd rekende de 20-ja- rige Zweed op ongenaakbare wijze af met de Ameri kaan Johan Kriek. De in Zuid-Afrika geboren Kriek werd in iets meer dan een uur door Wilander diep vernederd: 1-6,0-6,2-6. In de finale staat Wilander tegenover Kevin Curren, De in de Verenigde Staten wonende Zuidafrikaan toonde in zijn duel tegen de Amerikaan Ben Testerman over een opmerke lijke wedstrijdmentaliteit te beschikken. Ondanks verlies van de eerste en tweede set en een valpartijdie een oude blessure aan de linker enkel activeerde, bezat Curren vol doende zelfvertrouwen en veerkracht om de partij alsnog naar zijn hand te zetten: 2-6, 4-6,6-3,6-4,6-4. Wilander hanteerde zijn duel tegen Kriek als een ware strafexpeditie. Hij doorbrak vrijwel voortdurend Krieks opslag en de Amerikaan slaagde er in de 62 minuten slechts in om drie games naar zich toe te trekken. „Ik heb al le slagen uit het boekje gepro beerd, maar er was geen be ginnen aan. Wilander speelde zo perfect, dat ik soms het ge voel had, dat ik niet meedeed", zei Kriek na afloop van de zeldzame exhibitie. „Voor mij is het jaar afgelopen. Ik ga naar huis in Napels, uitrusten voor 1985", aldus Kriek, de winnaar van 1981 en '82, die voor de aanvang van de partij meende een serieuze kans op zijn derde titel te hebben. Na afloop zei Wilander op de gebruikelijke persconfe rentie dat hij nimmer in een groot toernooi zo'n eenzijdige overwinning had behaald. „Ik speelde in een roes, werd pas na de partij wakker", aldus de doorgaans stoïcijnse Zweed, die grote tevredenheid uit straalde na zijn excellente op treden. „Ik ben zeer gelukkig met mijn huidige vorm. Ik voel dat ik met elke wedstrijd beter ga spelen. Op dit mo ment heb ik er alle vertrou wen in dat ik de titel kan pro longeren". Daarvoor zal hij zoals re centelijk tijdens een demon stratie-partij in Canberra de Zuidafrikaan Kevin Curren moeten verslaan. De als ne gende geplaatste Curren, die in dit toernooi al eerder in druk maakte door de met een buikspierblessure worstelende Ivan Lendl uit te schakelden, vestigde in zijn duel tegen Ben Testerman, veertiende op de plaatsingslijst, vooral de aan dacht op zijn machtige wed- strijdmentaliteit. Uit verloren positie (0-2 in sets) plus een lichte blessure kwam Curren heel sterk terug. In de laatste drie sets had hij telkens aan een servicedoorbraak vol doende om de set naar zich toe te trekken: 6-3,6-4,6-4. „In de laatste drie sets kwam mijn eerste service aar dig in", verklaarde Curren zijn opmerkelijke terugkeer in de partij. UITSLAGEN Hereaenkelspelhalve finales: Mats Wi lander (Zwe) - Johan Kriek (VSt) 6-1. 6- 0, 6-2, Kevin Curren (ZAf) - Ben Tester man (VSt) 2-6,4-6,6-3,6-4,6-4. Damesdubbelspel: halve finales: Marti na Navratilova/Pam Shriver (VSt) - Chris Evert (VSt)/Wendy Turnbull (Aus) 6-4, 6-3, Claudia Kohde (WD1)/Helena Sukova (Tsj) - Barbara Potter/Sharon Walsh (VSt) 6-3,6-4. Herendubbelspel: halve finales: Wilan- der/Nyström (Zwe) - Cash/Fitzgerald (Aus) 6-4,6-4. 2-6,6-3. - foto ap dat tot nu toe nog niet geopend is. De miljoenen was Marado na echter kwijt. Het Argentijnse blad Libre vertelt tot slot uitgebreid over een van de laatste geniale plannen van de manager, die zichzelf zo graag zag als su perzakenman. Cysterpiller gaf nog eens zes miljoen uit voor het opnemen van een video film over de genezing van Ma radona, nadat deze door de Baskische 'slachter' Goiechoe- chea was verwond. Het geld is uitgegeven en de bandjes zijn gemaakt. De video is echter nooit verkocht. PUY ST. VINCENT (AFP/ DPA) - De Zwitser Pirmin Zurbriggen, houder van de wereldbeker, heeft gisteren in Puy St.Vincent in de Franse Alpen de eerste super-reuzes- lalom, meetellend voor de we reldbeker, gewonnen. Uitslag: 1. Zurbriggen (Zwi) 1.43.84, 2. Girardelli (Lux) 1.44.80, 3. Bürgler (Zwi) 1.45,12, 4. Wasmaier (WD1) 1.45.67, 5. Franko (Joe) 1.45.72. BREMEN (SID) - Voor de Westduitse Bundesliga won Werder Bremen gisteravond op eigen veld met 6-0 van Bo russia Dortmund. Grote man bij de thuisploeg was international Rudi Voller, die in de tweede helft binnen zestien minuten een hattrick maakte. In de eerste helft scoorde Voller ook al het derde doelpunt voor zijn club. De an dere treffers werden gemaakt door Neubarth en Reinders. Werder Bremen klom door deze zege op naar de tweede plaats op de ranglijst achter Bayern Münehen. MOSKOU (DPA) - De twee kamp om het wereldkam pioenschap schaken tussen ti telhouder Anatoli Karpov en uitdager Gari Kasparov, heeft een wereldrecord opgeleverd. Gisteren eindigde de 31ste partij na 35 zetten in remise. Het totaal aan puntendelingen is daarmee gekomen op 26 (de overige vijf partijen zijn ge wonnen door Karpov). Het oude record dateerde van 1927 in Buenos Aires, toen Aljechin en Capablanca 25 remises lie ten aantekenen. Kasparov ontsnapte overi gens op wonderbaarlijke wijze aan een nederlaag. In het ver re middenspel beschikte zijn tegenstander over een gezonde pluspion, die hem de overwin ning had moeten brengen. Bei de schakers waren echter in hevige tijdnood geraakt. Voor al Karpov, die nauwelijks meer op zijn stoel kon blijven zitten. Toen Kasparov op de 36ste zet remise voorstelde, nam Karpov dat onmiddellijk aan. Dat einde stond in schrille tegenstelling tot de overmacht, die Karpov eerder ten toon had gespreid. In een onregel matige opening ontwikkelde hij ai vroeg druk tegen de zwarte centrale pionnen. De theorie hielp beide grootmees ters tot de vijftiende zet. Toen nam Kasparov de gewaagde beslissing Da7 te spelen in- plaats van Dxb3. Het ant woord van Karpov, Lg3, was heel knap. Vanaf dat moment was Kasparov dfinitief in de verdediging gedrongen. De vrij-pion, waarop zijn spel was gebouwd, moest hij opge ven en het einde leek nabij. Karpov, die voor de gele genheid het lot had getart en voor het eerst een nieuw pak had aangetrokken, speelde het wellicht niet op zijn scherpst. Kasparov daarentegen kwam met een serie diep doordachte zetten, die hem zowaar iets van een koningsaanval ople verden. Bij het zoeken naar de winst, die technisch gesproken binnen handbereik moest zijn, verloor Karpov zoveel tijd, dat hij het uitzicht verloor. Het zettenverloop van de 31ate partij: wit: Karpov zwart: Kasparov I. Pgl-f3 d7-d5, 2. d2-d4 Pg8-f6, 3. c2-c4 e7-e6,4. Pbl-c3 Lf8-e7, 5. Lcl-g5 h7-h6, 6. Lg5-h4 0-0, 7. e2-e3 b7-b6, 8. Tal-cl Lc8-b7, 9. Lfl-e2 Pb8-d7, 10. c4xd5 e6xd5, 11. 0-0 c?-c5, 12. Ddl-a4 a7-a6, 13. d4xc5 b6xc5, 14. Tfl-dl Dd8-b6, 15. Da4-b3 Db6-a7, 16. Lh4-g3 Ta8-d8, 17. Pf3-el d5-d4,18. e3xd4 c5xd4, 19. Pc3-a4 Td8-c8, 20. TclxcS Tf8xc8, 21. Le2-c4 Tc8-f8, 22. Db3-d3 Lb7-c6, 23. Lc4-b3 Pf6-e4, 24. Dd3xd4 Da7-b7, 25. Lb3-d5 Pd7-f6, 26. Ld5-c6 Db7xc6, 27. b2-b3 Tf8-e8,28. Dd4-d3 h6-h5,29. Dd3-c4 Dc6-b7,30. Pel-f3 Te8-c8, 31. Dc4-e2 Pf6- g4, 32. Pf3-e5 Pe4xg3, 33. h2xg3 Db7-b5, 34. Pe5-c4 Le7-f6, 35. Pa4-b6 Tc8-e8, re mise. WILHELMSHAFEN (DPA) - Het Nederlandse dameshand- balteam heeft vrijdag ook de tweede interland tegen West- Duitsland. Na de 17-10-neder- laag donderdag in Oldenburg hield de Nederlandse ploeg in Wilhelmshafen het verlies be perkt tot 13-10, na een rust stand van 6-5 in het voordeel van de thuisploeg. Opstelling Nederland: Carla ten Velde (Karina Bruins); Inge Tulp (1 doelpunt), Carla Kleintjes (1), Joke Lekkerkerk (1), Hanneke van Eyl (3). Georgina van Iersel (1), Marianne Bult (1), Esther Hage- man (1), Gea Dekker (1), Diane Niemandsverdriet, Ursula Deke- ling (1), Monique Reuver (1). (ADVERTENTIE) Pubhkalie van hel Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswi/k (ZH) Als u deze winter de schilder laat komen, zorgt hij voor een stevige premie. Van maar liefst 50 gulden per man per dag. Typisch de winterschilder weer! VRAAG UW SCHILDER NAAR PRLM1EVOORWAARDEN LN FISCALE AFTRHKMOGEl JIKHEDLN

de Stem | 1984 | | pagina 7