Bestrijding van honger is de hypotheekrente over 3 weken nog lager. Zal ik daar op wachten?' Bredan verzets LEV EN SM KLANTEi even._ UITBLAZEN Witte, grijze en zwarte economie Economie Gasten van het huis EG LEGT NADRUK OP ZAKELIJKE HULP NMB BANK Niet vanzelfs ZATERDAG 8 DECEMBER 1984 ACHTERGROND PAQNA) Uniek Sanctie STABEX Startschot Complex Hoeft niet. U weet toch dat de NMB met u meedenkt. Dus krijgt u niet alleen 'n hypotheekvorm die u op 't lijf ge schreven is. U bent ook verzekerd van de laagste rente. Daalt de rente nadat wij u offerte hebben gedaan, dan pas sen wij die rente aan. Mocht de rente stijgen, dan blijft de lage offerte tot op de dag van passeren van de akte geldig. Komt bij dat u 'n NMB hypotheek bij eventuele verhui zing mee mag nemen naar de nieuwe woning. En als u 'n Premie Bouw Hypotheek bij ons afsluit, finan cieren wij de Rijksbijdrage voor. Bij alle NMB kantoren bent u van harte welkom voor 'n persoonlijk gesprek met 'n des kundige adviseur. De NMB denkt met u mee Defensie koopt naehtzicht- apparatuur anti-tanksysteem destemcoi ^~a~K ZOU hier niet I kunnen wonen", zei ik tegen m'n vrouw. Onze kamer was in het oudste, uit de 15de eeuw daterende, deel van het huis. Niets was er haaks of waterpas en alles stond er scheef. Ik houd van rechte lijnen en symetrie. Het was wel een buitengewoon gezellige ka mer, hoewel naar mijn smaak wat te vrouwelijk van inrich ting. Veel bloemetjes in zachte kleuren. Op de gordijnen en de beddesprei, op de porseleinen kopjes bij het theezet-apparaat en op de bekleding van de twee kleine feauteuils. Er zaten zware eiken balken in plafond en wanden, zwart van ouderdom en in een verre van regelmatig patroon. Ze za ten er dan ook niet voor de sier, maar omdat ze het oude huis, al hadden de eeuwen het krom getrokken, onwrikbaar smaar soepel en daarom soms kra kend, overeind en bijeen moes ten houden. De kamer had maar één raam, niet veel groter dan het scherm van het tv-toe- stel dat aan het voeteneind van het enorme Pullman-bed stond. Het aantal lampen en lampjes, op sierlijke voeten en voorzien van elegante kappen was wat overdadig, maar het licht dat ze verspreidden, ook al waren ze allemaal tegelijk aan, bleef zacht en gelig. Hoewel het water uit de kraan in Engeland altijd veilig gedronken kan worden en in sommig streken bepaald lekker is, stond er op een kastje naast de deur een fles mineraalwater met twee glazen. Op elk nacht kastje lag een kleine zaklan taarn. Ten overvloede hing er ook nog een kandelaar aan de muur met een kaars erin en een lang niet gebruikt doosje luci fers erbij. Op verschillende plaatsen lagen stapeltjes lectuur, voor namelijk toeristische informatie over de omgeving, maar ook een lijvig boek over de Transglobe Expedition, de tocht om de wereld via de beide po len, door sir Ranulph Fiennes tot een goed einde gebracht in 1982. Dat boek bleek daar met een vooropgesteld doel te lig gen want tijdens het aperitief (aangeboden door het huis, want men bezat geen vergun ning om sterke drank te verko pen) deelde de gastvrouw ons mee dat sir Ranulph's moeder, lady Fiennes ons de volgende ochtend gaarne op de koffie uitnodigde. „Lady Fiennes is altijd zeer vriendelijk tegenover buitenlanders. Zij is mijn buur vrouw", lichtte onze gastvrouw de uitnodiging toe. Ontbijt Het avondmaal, door de stijlvol in lang gehulde gast vrouw zelf bereid en opge diend, was van grote klasse. Puur Engels met mals lams vlees als hoofdgerecht, maar klaargemaakt met door de Franse kookkunst geïnspireer de fantasie. De wijn - ook weer van het huis, „ter begroeting van nieuwe gasten" - mocht ik zelf uit de kristallen karaf schenken. Voor het geval we na de maaltijd nog de benen wilden strekken en een slaapmuts wil den halen, verwees de gast vrouw ons naar de enige Inn te die het dorp rijk was. Bij de buitendeur lagen grote zaklan taarns gereed, goed voor een flinke lichtkegel. Dat bleek geen overbodige service te zijn want het was aardedonker in het dorp, zó donker als het in de kleinste gehuchten van Ne- WIM KOCK derland sinds minstens twintig jaar niet meer is geweest. Niet één straatlantaarn brandde er. Het schaarse licht dat hier en daar naar buiten viel door s doorgaans kleine ramen, werd 5 geabsorbeerd door de druipend natte omgeving. Het ontbijt was enorm. Voor het eerst van m'n leven kon ik een Engels ontbijt niet op en moest ik vragen mij de volgende ochtend liever van al- les iets minder te geven. Eén ei in plaats van twee. Drie plakjes g bacon in plaats van vijf etc. Amateurs Court Cottage is een van de ongeveer 200 'hotels' uit de gis- teren hier al genoemde brochu- re Take a break on a budget. Hotels tussen aanhalingstekens jjjj want vele zijn geen hotels in de gebruikelijke betekenis, hoewel de kwaliteit van het comfort en de service kan wedijveren met E die van de allerbeste vier ster- ren hotels. Het zijn merkwaar- g dige logeeradressen. Niet zei- g den zijn de gastheren en gast- E vrouwen amateurs in het hore- E ca-vak, maar dan wel geslaagde g auto-didacten. Onze gastvrouw g had in een vroeger en nog niet g zo lang achter haar liggend le- E ven als PR Consultant slechts zijdelings met de hotellerie te g maken gehad. De 'hotels' uit de brochure E zijn ook zonder uitzondering klein. Maximaal tien kamers en g meestal maar vier of vijf. Court g Cottage heeft er zelfs maar drie E en kan niet meer dan zes gasten E herbergen. Dat moet te weinig g zijn om van te kunnen leven, g Waarom doen ze dan toch al E die moeite voor vreemde men- E sen? E Gastvrouw Mrs. June Marsden: „We g hebben allemaal verschillende g redenen, maar dikwijls komt het erop neer dat we - om welke E reden dan ook, bij ons is dat g mijn schoonmoeder - een be- g paald huis willen bewonen en E dat alleen maar kunnen als we g betalende gasten toelaten. Mijn g schoonmoeder is een zeer onaf- E hankelijke vrouw, maar ook E nogal hulpbehoevend,^ in die g zin dat er altijd iemand in de buurt moet zijn. In dit huis E konden we haar een eigen ap- partement geven. De ruimte die g we daarna nog over hadden E biedt mij m'n bezigheden. Ik E houd er wel van de goede gast- g vrouw te spelen." g „Je moet er wel wat bij heb- ben. Mijn man heeft zijn baan E in Londen nog. Zonder dat g zouden we niet rondkomen, g Anderen hebben er een gere- E nommeerd en dus drukbeklant g restaurant bij of iets dergelijks. Als het klein is kan één van de E partners, met een beetje hulp S van de ander, het wel aan, al is g het wel veel werk want je moet het voornamelijk zelf doen." E Wie eens iets heel anders wil g dan het doorsnee-hotel, hoeveel sterren het ook mag hebben, E kan ik op grond van eigen erva- g ring een weekend in een 'hotel' uit de brochure Take a break on E a budget aanbevelen. Hoe het zit met de kosten en de reismo- gelijkheden heeft u gisteren E kunnen lezen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliö Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs J.H M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8 30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Jon van de Ven Volken die sterven van de honger krijgen direc te hulp van de Europese gemeenschap. Ophef wordt daar niet over ge maakt. Men kan zich af vragen hoe het met die hulp mogelijk is, dat bij voorbeeld in Ethiopië nog dagelijks honderden mensen omkomen door gebrek. Wel, de nood is groter dan de EG aan kan. Vandaar dat ande ren, zoals Rode Kruis, Verenigde Staten, spon taan reagerende Neder landers en vele anderen de handen moeten ineen slaan om directe afdoen de aanpak mogelijk te maken. Noodhulp maakt slechts een onderdeel uit van de overeenkomst in Lomé. Hoe belangrijk deze ook moge zijn, op een gemoedsvolle ac tie van de tien EG-lidstaten is het verdrag niet gericht. Er ligt veel meer nadruk op ont wikkeling en handel. Ele menten, die in de toekomst moeten voorkomen, dat hon ger een blijvende nood in de wereld wordt. Staatssecretaris W. van Eekelen (Buitenlandse Za ken) zegt: „Een unieke vorm van samenwerking." Ner gens in de wereld bestaat er verder een dergelijke over eenkomst tussen rijke en ar me landen. Van Eekelen: „De combinatie van hulp en ont wikkeling groeide uit het ko loniale verleden." Vroegere koloniën kregen van voor malige heersenden een voor deel ten opzichte van andere arme landen, omdat er een band bestond, die nog voel baar was. De eerste samenwerking dateert van 1963 toen acht tien Afrikaanse staten en Madagascar in Yaoundé (Ca- meroen) een overeenkomst sloten, die werd gevolgd door een tweede Yaoundé in 1969 en vervolgens door Lomé- verdragen. Het opvallende bij deze overeenkomsten is, het groeiend aantal deelne mers. Op dit moment zijn er 64 zogenoemde ACS-landen, landen uit Afrika, Caraibisch Gebied en Stille Oceaan, maar twee nieuwe staten staan te dringen te mogen meedoen: Angola en Mozam bique. Zij zullen mede - zo is de verwachting - Lomé 3 on dertekenen. Voor Nederland zet staats secretaris Van Eekelen een handtekening. Op 30 novem ber kreeg hij daartoe toe stemming van de minister raad. De toestemming kon niet uitblijven, want Neder land heeft er juist op aange drongen, dat in de nieuwste overeenkomst aandacht aan mensenrechten wordt ge schonken. In de nieuwe con ventie staat een passage uit de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens opgenomen. Waarom die overname, el ke staat is toch aangesloten bij de Verenigde Naties en heeft bijgevolg de universele verklaring onderschreven? „Waarom dan niet", repli ceert Van Eekelen. „Als ze toch al de doelstelling van de VN-verklaring delen, kan niemand bezwaar hebben te gen opname in het Lomé- verdrag. Die stellingname heb ik ingenomen, toen ont wikkelingslanden bezwaar tegen de clausule maakten." De ontwikkelingslanden wa ren bang, dat de EG sancties gingen uitoefenen tegen overtreders van mensenrech ten. In het nieuwe verdrag zijn echter geen sancties opgeno men, waardoor de 64 hun be zwaar tegen het mensenrech ten-aspect hebben laten va ren. Zij vonden toen een wel willende EG aan de onder handelingstafel. Een ge meenschap, die bereid was wat royaler in de buidel te tasten. „De gemeenschap heeft echter geen mensenrechten verkocht; de ontwikkelings landen hebben niets ge kocht," vertelt de staatsse cretaris. De bereidheid om aandacht aan mensenrechten te schenken maakte de ge meenschap bereid meer oor te lenen aan wensen. Toch zal de gemeenschap niet schro men deelnemende landen van hulp uit te sluiten als be- schavingsgrenzen ver wor den overschreden. „Als een van de staten een met Amin vergelijkbare leider krijgt, kunnen we niet lijdzaam toe zien", meent Van Eekelen. Stelselmatig uitmoorden van bevolking zal dus niet zonder gevolg blijven. Maar nu het geval Bouterse in Su riname. Het Bouterse-be- wind heeft vijftien tegen standers in koelen bloede neergeschoten. „Suriname heeft als voormalige Neder landse kolonie ook een bin ding met de EG," zegt de staatssecretaris. „Het op schorten van de bilaterale hulp door Nederland naar aanleiding van de moorden, was voor de EG geen aanlei ding eveneens te stoppen met hulp. De EG gaat door met steun aan Suriname en de gemeenschap voelt zich niet geroepen Nederland aan te zetten tot hervatting van de hulp. En Nederland zwijgt bij het verstrekken van geld door de EG aan Suriname." Met het opnemen van mensenrechten in de Lomé- conventie meent de EG dit aspect van de internationale samenleving beter te kunnen laten doorklinken. Van Eeke len: „Elk lid van de VN on derschrijft weliswaar de uni versele verklaring, maar de VN-instituties zijn dermate verpolitiekt, dat er van de mensenrechten in de praktijk weinig tot uitdrukking komt. Met opname van die rechten in ons verdrag hoop ik op be tere resultaten. Lomé is geen politiek maar een zakelijk verdrag. Dat heeft ongetwij feld een weerslag op alle ele menten van de conventie. Een zakelijke aanpak krij gen ook andere onderwerpen. Het tegengaan van woestijn vorming bijvoorbeeld, een nieuw onderdeel in Lomé 3. Daarover vertelt de staatsse cretaris: „Tegengaan van woestijnvorming hangt nauw samen met het op gang helpen van een voedselstra- tegie. Het oprukken van de woestijn, een verschijnsel dat we kennen uit de Sahellan- den, kan tot staan worden gebracht met de aanleg van windsingels, bevloeiing van de beschutte gronden en voorkoming van overbegra- zing van vruchtbare gedeel ten." De EG legt landen, die van droogte en 'verwoestijning' te lijden hebben, niets dwin gend op. Het gaat erom, dat de ontwikkelingslanden zelf met een plan komen om de woestijn te stoppen en even tueel terug te dringen. De ge meenschap draagt bij aan de uitvoering van zo'n plan. Het spreekt dat arme landen vrij zijn in het aantrekken van experts. Zij zullen er moeilijk buiten kunnen. In Israël lopen nogal wat deskundigen rond in het be vloeien en trerug dringen van de woestijn. Van Eekelen zegt, dat de gemeenschap niet de deskundigen opspoort en aan het werk zet. Autono me landen moeten zoiets zelf doen. Evenals voor het opzet ten van een voedselstrategie. De staatssecretaris: „Een staat heeft de plicht zelf te komen met een plan voor plattelandsontwikkeling, voor verbetering van de leef situatie van de allerarmsten, voor de rol van de vrouw in de samenleving." hulp van de EG tot een ge structureerde aanpak der no den moeten komen. Bij het omdraaien van de rollen, zeg: de EG maakt plannen en voert uit, is het gevaar van mislukken nogal groot. Ont wikkelde landen hebben ge leerd. Enkele tientallen jaren geleden namen de ontwik kelde landen het voortouw, met als gevolg dat volken werden opgescheept met za ken, die zij niet aankonden. Naast de opdracht voor het verkrijgen van de eerste le vensbehoeften zelf de voor waarden te scheppen, krijgen de ontwikkelingslanden een garantie op het inkomen. Produkten van de 64 Lomé- landen hebben vrije toegang tot de gemeenschap. Mochten de landen door omstandighe den (door droogte of andere ramp) niet in staat zijn pro- duktie naar Europa te expor teren dan staat de EG toch garant voor betaling van de mislukte oogst. De regeling van het gega randeerde inkomen is onder gebracht in het STABEX-ge- deelte van de overeenkomst. Naties hoeven met een tegen- vallendjaar in hun grond stoffen niet meer weg te zak ken tot ver onder de armoe- grens. In arme landen is men over het algemeen afhanke lijk van een mono-cultuur, zeg: uitsluitend maïs of een ander produkt. Mislukt de oogst dan mist een heel land het inkomen van een jaar. Maar STABEX reikt verder. Als een natie van mijnbouw (kolen of mineralen) afhan kelijk is en door een ramp vervalt in een jaar daarin de opbrengst dan maakt STA BEX het ook in dit geval mo gelijk een beroep op een uit kering te doen. STABEX was al in Lomé 2 opgenomen, maar kreeg in '3' Staatssecretaris Van Eekelen: „Een staat heeft de plicht zelf te komen met een plan". - foto archief de stem van de wereld. (Van de ruim 150 staten op de wereld zijn er 74 - 64 ontwikkelingslan den en 10 Europese staten - bij Lomé betrokken). De niet bij de overeenkomst betrok ken arme landen luchten bij herhaling hun misnoegen in UNCTAD, de VN-voedselor- ganisatie. De niet-aangeslotenen zouden ook graag profiteren van de gunstige regeling, de nauwe band met de EG. Staatssecretaris Van Eeke len: „Andere arme landen hebben niet die historische band met de EG. Zij zullen het zonder Lomé moeten stellen. Maar, zij hebben over het algemeen handelsverdra gen met ons." Die verdragen gaan echter veel minder ver in ontwikkelingshulp. Hoe bevoordeeld de 64 ar me Lomé-landen wel zijn komt ook op een ander inter nationaal front telkens weer aan de orde. Binnen GATT (een wereldorganisatie be treffende grenstarieven en handel) krijgt de EG nogal eens te horen, dat zij de GATT-regels overschrijdt door een deel van de wereld wel en een deel niet met in voerrechten en andere han delsbelemmeringen te belas ten. En de Verenigde Staten krijgen regelmatig voor de voeten geworpen, dat zij nauwelijks rekening houden met de belangen van ontwik kelingslanden. Ze zouden een ruime uitbreiding. Tot grote voorbeeld moeten nemen aan ergernis van de andere helft de EG. Mocht deze schets van het wereldgebeuren verwarring wekken, een ding is wel duj. delijk: via deelname aan het Lomé-verdrag genieten fa arme landen grote voorreeh. ten, uitgedrukt in 21,25 mil. jard gulden over vijf jaat Het Europees Ontwikt lingsfonds omvat 18,5 miljard plus 250 miljoen gulden voor 'landen en gebieden overzee Antillen bijvoorbeeld, d, Europese Investeringsbank heeft 2,75 miljard besehifc. baar. Het totaal omvat vijftig procent meer dan in het vorl. ge verdrag. Staatssecretaris Van Eeke. len: „Bij vergroting van het bedrag is rekening gehouden met inflatie, uitbreiding van het aantal EG-lidstaten en het aantal deelnemende ar, me landen, en met extra noodbestrijding, zoals ge. noemd: voedselvoorziening en woestijnbestrijding." noodvoedselhulp, voor Ethio. pië en Sahellanden, komt uit een apart fonds. Volgens het comité voor ontwikkeling van de Ver enigde Naties heeft Afrika de komende drie jaar achttien miljard nodig om de voedsel- tekorten te bestrijden. Ge zien de geografische sprei- ding van de ACS-landen kan de EG met het besteedbare geld voor de komende vijl jaar niet de nood van Afrika alleen oplossen. Net als bij de acties van nu zullen andere organisaties eveneens een flink bedrag op tafel moeten leggen om de directe voedsel- nood te lenigen. Het VN-comité dringt er dan ook bij de internationale instanties op aan voor ko mende jaren zes miljard per jaar beschikbaar te stellen. Dit moet een startschot zijn voor een hulpprogramma op lange termijn. Van Eekelen vindt een hulpvoedselprogramma op lange termijn een bedenke lijke zaak als het erop neer komt, dat de internationale gemeenschap uitsluitend voedsel pompt in gebieden waar tekorten zijn. Oplossing van onmiddellijke noden, prima, maar de volken moe ten tevens leren een middel tegen die nood te scheppen. In de vorm zoals de EG die voorstaat bijvoorbeeld. Uit onderzoeken is békend, dat de rol van de vrouw kan worden verbeterd met on derwijs. Hoe meer en beter het onderricht des te beter de plaats van de vrouw in haar samenleving. En als bijko mend belangrijk verschijn sel: hoe hoger een vrouw is opgeleid tes te minder kinde ren brengt zij ter wereld. Een natuurlijke rem op een ster ke groei van de wereldbevol king. Van Eekelen ziet alle ge noemde elementen als com plexe delen van een eenheid. Voor arme, kleine landen met weinig ervaring in zelf standigheid kan de opdracht om zelf met een ontwikke lingsplan te komen zwaar, zoniet te zwaar zijn. Maar toch zullen zij aan de slag moeten en waar nodig met *N UTRECHT wordt van daag door de beroepsvereni ging van Nederlandse econo men vergaderd over de infor mele economie. Dit is een an dere naam voor wat gewoon lijk 'zwart' en 'grijs' wordt genoemd. Sommigen spreken ook over een schaduw-econo- mie en bedoelen dan vrijwel altijd hetzelfde als wat met de andere uitdrukkingen wordt aangegeven. De naam zelf doet er trouwens niet zo veel toe, veel belangrijker is het verschijnsel dat ermee wordt aangeduid. En we zijn er intussen wel achter geko men, dat er een bonte wereld schuilgaat achter al deze uit drukkingen. Met een paar voorbeelden kan dit bonte geheel tot leven worden ge bracht: burenhulp, vereni gingswerk, beunhazen en klussen, doe-het-zelf praktij - ken enz. Soms wordt de indruk ge wekt, dat de grijze en zwarte economie vooral in onze da gen de kop opsteken. Deze opvatting is echter niet te rij men met de werkelijkheid. Economische activiteiten die buiten de officiële economie PROF. DR. NICO DOUBEN om gebeuren, zijn in wezen al zo oud als de mensheid zelf. En dit komt, omdat er oor spronkelijk geen twee soor ten economie werden onder scheiden. Pas toen de indus triële productieprocessen van moderne snit werden toege past, kwam de verdeling van de economie in een officieel of formeel gedeelte en in een informeel of officieus deel sterker op de voorgrond. En nu wordt er van de informele economie een probleem ge maakt. De politieke en publieke be langstelling voor de informe le economie is gemakkelijk te begrijpen wanneer men be denkt dat heel vaak een net van illegaliteit erom heen wordt geweven. Vandaar dat in de volksmond de informele economie wordt vereenzel vigd met stiekum, onwettig, handig. Voor het gemak wordt er dan maar van uit gegaan, dat alles wat niet of ficieel - dus niet 'wit' - is als 'zwarte' economie moet wor den bestempeld. Maar zo eenvoudig is de werkelijk heid niet in te delen. Tussen de kleuren wit en zwart is er nu ook nog zoiets als grijs; en dat kan van heel lichtgrijs naar bijna zwart lopen. Bu renhulp en vriendendiensten, doe-het-zelf werkzaamheden en vrijwilligerswerk zijn duidelijke voorbeelden van wettelijk toegestane activi teiten die buiten de officiële economie om worden uitge oefend. Zij zijn alle als 'wit' aan te merken. Het opknap pen van klussen voor vreem den komt al meer in de don kere zone, en het verzwijgen van inkomsten valt helemaal in het zwarte circuit. Afgere kend moet echter worden met de opvatting dat alles wat buiten het witte domein valt als onwettig moet wor den gezien. Het feit dat de informele eco nomie steeds meer als een probleem van onze samenle ving wordt beschouwd, moet worden geplaatst tegen de achtergrond van de toene mende overheidsinvloed op het maatschappelijk en eco nomisch leven. In de laatste 25 jaar zijn steeds meer land genoten afhankelijk gewor den van allerlei regelingen die via het rijk, de gemeenten en de sociale verzekeringsin stellingen de burgers berei ken. Het aantal personen dat alleen al hun inkomen van deze instellingen ontvangt, is alleen maar gegroeid. Om de verhoudingen tussen regelin gen en burgers scherp te kunnen stellen, heeft de overheid betrouwbare infor matie nodig over het reilen en zeilen van bijna iedereen. Maar uitsluitend de informa tie die 'wit' is, kan de over heid gebruiken. Groeit echter bij de bevolking de belang stelling voor de grijze en zwarte economie, dan heeft bijvoorbeeld de sociale ver zekering of de gemeentelijke sociale dienst geen goed beeld meer van wat zich werkelijk aan inkomens ach ter de voordeuren bevindt. Wordt onder zulke omstan digheden toch alleen reke ning gehouden met de offi ciële cijfers, dan weet men bij voorbaat dat er een groot of klein verschil kan bestaan tussen formulier en werke- lijkheid. Dat geeft weer moeilijkheden, vragen en klachten. De overheid weet intussen wel dat de informele econo mie niet uit het niets ont staat. Zo proberen burgers in een tijd van officiële bezuini gingen op een andere manier aanvullend inkomen te krij gen, en dat gebeurt door de weg naar klussen, doe-het- zelven, en het verrichten van vriendendiensten in te slaan. De arbeidsuren die in de schemereconomie betaald moeten worden zijn veel goedkoper dan de officiële. BTW, loon- en inkomensbe lasting en sociale premies worden in de informele eco nomie niet betaald en afge dragen, en dat scheelt een slok op een borrel. Daarnaast heeft de arbeidstijdverkor ting en de massale werkloos heid veel mensen de kans ge geven zich in de informele sector te gaan bewegen. Be schikbare vrije tijd en nood zaak tot koopkrach thandha- ving zijn twee belangrijke ingrediënten voor de infor mele economie. Het ziet er niet naar uit dat de stimulansen voor de infor mele economie de komende jaren zullen afnemen. Een verdere groei van de grijze en zwarte activiteiten ligt daarom zeer waarschijnlijk in het verschiet. Voor grote groepen is deze officieuze economie dé mogelijkheid om te 'overleven' en dat bete kent, dat de burger toch zijn eigen weg kiest tussen witte, grijze en zwarte economie. ZATERDAG 8 DECblVI Van een onze 1 BREDA - Nogal wat Bredana die de oud-circusdirecteur Toni in Breda hebben gekend, hebbe gereageerd. Allemaal vinden zi Boltini op de nominatie staat Ook al heeft het Nationaal Coi nu een nieuw onderzoek gelast in koor verklaren ze, dat Boll form, inclusief pistool in de Bre van hen vat de gevoelens goed mogelijk, dat voor deze man e Hij was in zijn zwarte uniform hij met Volk en Vaderland. Hei tweede helft van de oorlog bek zetsdaden heeft gepleegd. Maai niet uit". Run Van een onze MAASTRICHT/ ROER naar uit dat de goedkd gisteren in de winkels delenhandel als stunt binnengehaald. Veel winkeliers blijken maximumprijs van 1,50 t nimumprijs is vastgesteld. Als gevolg daarvan werd de boter gisteren op sommige plaatsen al aangeboden voor 0,99 per pakje, terwijl één su permarktketen de boter zelfs gratis aanbood bij aankoop van een kilo kaas. In vergelijking met de nor male prijs die voor boter wordt gevraagd (variërend van 1,99 tot ƒ2,60 per pakje) gaat het dus om een verschil van minimaal een gulden, waardoor deze nu goedkoper is dan een pakje margarine waarvan de prijs het afgelo- fjfcsa.f DEN HAAG (ANP) - Het anti- tanksysteem met lange dracht (TOW) van het Nederlandse leger wordt verbeterd. Deze wapens worden toegerust met nacht- en slechtzichtappara- tuur. Daarmee is een bedrag van 164 miljoen gulden ge moeid. De huidige TOW's kunnen nu alleen bij goed zicht doel treffend worden gebruikt, ge middeld 8 a 10 uur per etmaal. Defensie plaatst daarom bij het Amerikaanse bedrijf Te xas Instruments een order voor 164 miljoen gulden. Met dit bedrijf is een compensatie (100 procent) overeengekomen. Het zal bij haar vestiging in Almelo aanzienlijke bedragen investeren, wat weer een im puls voor de werkgelegenheid in die regio betekent, aldus Van Houwelingen. VOOR HET EERST in de geschi van Nederlandse produkten de gulden overschreden. Het groc procent - was gericht op de tra Pa, West-Duitsland voorop, ma. Dieden gevonden, zoals bij vo; uie nieuwe markten zijn voor 1 groot belang. In West-Europa zi Pe grens van de mogelijkheden Om internationaal bij te kunn alleen op het gebied van hooc tempo moeten ontwikkelen mat hen bij de internationale dienst Pel. In deze sectoren kunnen wi Putatie. Ook daar liggen kanse te krijgen. Bij het verkennen van nieuw unjfsieven zich er bewust van n Nederland (en van West-Eurof reid de laatste twintig jaar ingri Paar decennia geleden nog va oen als bij voorbeeld China, J; oeden met Westeuropese land sen, dat ze hun overzeese partr °'gen, nu liggen de kaarten an Papan, na Amerika het belan moeilijk toegankelijk geworden hpe spreken. Wie in China vas ®ett een voorsprong als hij zie 'gen gemaakt en wat Zuid-Am T Portugees (Brazilië) een 'm uat ligt voor (je hand, zal me i ls Pet in Nederland gesteli holen we maar dich' b'j hl Zangrijkste klant, maar wat is nderwijs? Afgaande op de vert yeimatig contacten hebben me ken rnaar weinig Nederlanders 8' ^aat bier niet om een det; zeer afhankelijk is van de exp te rln^ behoort aan het onderric geven. Gebeurt dat ook?

de Stem | 1984 | | pagina 2