REAGEERBUIS-MOEDER NA MISLUKTE EERSTE POGING: In deze Gids* Weekend: Aan de vooravond van het eindoordeel over RSV Mgr. Simonis een jaar aartsbisschop i nieuwe Poolse martelaar Alle radio en j Popieluszko tv-programma's van het weekend op de achterpagina IN VITRO FERTILISATIE: INA ZEELAND jIZATERDAG 8 DECEMBER 1984 c. kerkdiensten MaRJA (36) en Theo (35) uit Tilburg zijn twaalf jaar getrouwd. Ongewild kinderloos. Ze klampten zich vast aan de reageerbuis methode. Bij de SIFT (Stichting In Vitro Fertilisatie Tilburg) ondergingen ze de eerste etappe van de behandeling. Helaas zonder succes. Vorige week kwam de teleurstellende zekerheid van de menstruatie. Ze zijn nog niet uit het veld geslagen. Het artsenteam is van plan er nog zeker drie pogingen aan te wagen. Het is dus nog maar het eerste hoofdstuk van hun dagboek van de hoop', dat nu geschreven is. Nieuwe kansen Aan de slag Zenuwachtig Duim omhoog Juichstemming u 8 december DEDAGS ADVENTISTEN Jen (Goede Herderkerk) M Altink. |urg (Doopsgezinde kerk)- u I/. Rijn. |&n ('t Anker): 9.15 u. ds. gv I) december RMDE KERKDIENSTEN NBURG: 10.30 uur, ds llO.OO uur, ds. H. van de Ber* tlET: 9.00 uur, ds. W. ENS: 9.30 uur, ds. M. InD: 9.30 uur, ds. c. Balk t>E: 9.00 uur, de heer D J 10.00 uur, ds. W. van Leeu. ENISSE: 11.00 uur, ds |(HA). f: 9.30 uur, ds. R. Hartog. VVLIET: 11.00 uur, de hèerD, GET: 11.00 uur, ds. Th. Da NNA TER MUIDEN: Hm IC.Balk w RUIS: 9.00 uur, ds. H. Valk LIL: 9.30 uur, ds. Th. Da Cos. luZEN: Grote Kerk: ]0l' 1 D. Koelman; Goede Herder- iO.OO uur ds. E. Rietveld en lir, ds. H. van de Berg; Op. Rgskerk: 9.00 uur, ds. D. koel JtLANDKERKJE: 11.00 uur Paat Bauwhede. DUKE: 11.00 uur, de heerty Knier. slag: 10.00 uur, ds. i. Spie- IaNDE: 9.30 uur, ds. H. van DRMEERDE 3IENSTEN ||0 u. ds. A.v.d Bert. 17 u. kand. Irier, Vlissingen. 110 en 15 u. ds. A. Molenaar, pout. izen (Noordstraatkerk): 9 I Jurjens. (Opstandingskerk); Ji 17 u. ds. J. Jurjens. plag: 10 en 15 u. ds. M. Voet. nburg: 9.30 u. ds. avan Wes- brssele. ens: 9.30 u. dhr. C. Bakker. 1? Ytsma, Middelburg. Lrg: 11 u. dhr. N. van Westen, lie. Tidijke: 10 en 15 u. mevr. J. v.d. IZundert. FORMEERDE KERKEN (GEMAAKT) ■9.30 u. ds. J. Verkade. 15 u. ds, gdorff. 9.30 en 15 u. leesdienst. luzen: 9.30 en 15 u. ds. C. Mewe, Islag: 9.30 en 15 u. ds. a. Krui- ISTELIJKE ^FORMEERDE KERK slag: 10 en 15 u. ds. L.v.d. Meij. SGEZINDE GEMEENTE [bnburg: 10.30 u. ds. b. Santema, jsmeer. t DES HEILS leuzen (gebouw Donze Vis- r.): 10 u. heiligingssamenkor J erlossingssamenkomst. J)ORD - ZUID - BEVELAND I- Parochie Maria Magdalenai 9 u. zond. 8.30 en 10 u. - H. Willebrord, Mch -2, zat. 9 u. zond. Hu. veert - O. L. Vrouw Onbe- Ontvangenis, zat. 17 u. zond |Maria-oord, zat. 10.30 u. dorp - H. Eligius, zat. 19 \k |i. 10.30 u. r ind-Bath - H. Jozef, ofwel zat $9 u. ofwel zond. om 9.30 u. (om il dagen). eke - H. Anna: ofwel zat. 19 u. |1 zond. 9.30 u. (Om de 14 dagent ■ande - O. L. Vrouw Hemel- ft, zat. 19 u. zond. 9.30 u. r-ZEEUWSCH- [)EREN denburg - Maria Hemelvaart, (19 u., zond. 8 en 10 u. vliet - H. Maagd Maria Onbe- It Ontvangen, zat. 19 u. zond., 1? pkens - H. Barbara, zat. 17 W 10 u. Tot 7 aug. elke woe. om j - H. Maria Hemelvaartzat zond. 10 u. de - H. Bavo. zat 19 u. zond. fdpUat - H. Eligius. zat. 17 d J.9u, Ktburg - H. Eligius. zat 19 u- d. 10.30 u. toondijke - H. Petrus ld 9.45 u. Lkplaat - Maria Sterre der Zee. 717 u. ?ndijke H. Maria Hemelvaart 19 u. zond. 10.30. Huize Em- ,J5. zond. 11.15 u. is - H. Johannes de Doper, |t. zond. 8 en 10 u. -LCHEREN ddelburg - H. Petrus en PauM mbardstr. zat. 19 u. zond. W jrkcentrum De Hoeksteen, B0" iburglaan, zond. 11.30 u. Issingen: Paauwenburg. Ker*' Itrum Open Hof, A. GogeWP ld. 11 en 19 u. Lieve Vrouwekerlt Igelzat. 19 en zond. 9.30 u. Itburg - Martinuskerk. zond- nburg- Willibrorduskerk- ld, 8.45 u. IsT-ZEEUWSCH- DEREN nge - H. Hendrikus. zat 19 jid. 8.30 en 10 u. 1st - H. Willibrordus. zat. 1' )id. 9.30 en 11.30 u. auu - Maria ten Hemel'P6" hg. zat. 19 u. zond. 9 u. Jansteen - H. Johannes de w r. zat. 19 u. zond. 10 u. chkapelle - H. Petrus en Pau' zat. 17 u. en zond. 11.30 u. stdorpe - O. L. Vr. Visitatie. |u. zond. 8 en 10 u. ngstdijk - H. Catharina. zat |en zond. 9.00 u. pikant - H. Theresia. zat. 1' ld. 10 u. J koosterzande - H. Martinus. |.30 u. zond. 9 en 10.30 u. jwacht - H. H. Philippus en bus. zat. 19 u. zond. 8.30 en 10 J .mswaarde - H. Comelis. zond. 10 u. leuw-Namen - H. Jozef. zat. 1' id. 10.30 u. nisse - H. Willibrordus. zat zond. 10.30 u. ippeidijk - H. Gerulphes. ,'a zond. 8 en 10 u. ikil - St. Antonius. zat. Is ,nd. 11 u. rhole - H. Gerardus Majella. u. zond. 8 en 10 u. :el - H. Gregorius de Grote 2» u. zond. 11 u. Ippine - O. L. Vr. Hemelva" 1.17 u. zond. 9.30 u. van Gent - Maria HemeW'8 1.19 u. zond. 9 en 11 u. 'andstraat - H. Pastoor van 'erneuzen - H. WiilibrordusiTtfJj itskerk). zat. 19 u. zond. 9.1' ).30 u. Verrezen Christus: Ma' m. zat. 19 u. zond. 9.30 en 11 UJJL loek - H. Kruiskerk, zond. 10.30 uiddorpe - H. Maria Hemelva' at. 17 u. zo» 1.9.45 u. 'En tóch vond ik het een feest. Door Peter Schouten „Het was natuurlijk een te leurstelling", zegt Marja. „Want je blijft hopen. On danks al die waarschuwingen. Steeds weer herhaalde dokter Merkus: reken er niet op, hoop niet meteen te veel, houdt rekening met een mis lukking, we moeten jou ook nog leren kennen". Rationeel hadden ze zich dus hele maal ingesteld op een negatieve uit komst. Maar niet met hun hart. On willekeurig bleven ze hopen. Het kón immers ook lukken. Dat laatste restje hoop kun je niet ergens verstoppen. Net doen of het er niet is. In de zomer van '78, uitgerekend op het moment waarop in Londen Loui se Brown, de eerste reageerbuisbaby ter wereld, wordt geboren, begint hun verhaal. Theo: „Marja lag in het Mariazie- kenhuis. Met een flinke ontsteking in de eileiders. Ze was zes weken lang zonder succes met antibiotica behan deld. Haar bloedbezinking wilde maar niet goed worden. De gynaeco loog Dr. Merkus heeft haar toen langs operatieve weg geholpen. Ik weet nog goed, dat ik 's middags na de operatie bij hem moest komen. Kinderen krij gen, dat konden we wel vergeten. Ja, er was nog wel een minimaal klein kansje. Operatief moesten de ver kleefde eileiders weer opengemaakt worden. En dan moest het daarna bij de eerstvolgende ovulatie bij wijze van spreken meteen raak zijn. Op mijn vraag hoe groot de kans op suc ces was, kon of wilde hij geen ant woord geven". Aanvankelijk gedemoraliseerd stortten Theo en Marja zich op een ander soort huwelijksleven: twee ba nen, twee honden, leuke vakanties, veel uitgaan. Tien procent van de jonge echtparen, zeggen de statistie ken, kiest tegenwoordig voor die vrij willige kinderloosheid. Een zelfde aantal ongeveer heeft evenmin kin deren, maar ervaart dat wel degelijk als een gemis, heeft er zelfs verre van plezierige onderzoeken en behande lingen voor over. „Je blijft", zegt Marja, „toch altijd nog hopen. Toen we een tijdje terug van onze huisarts hoorden, dat er - óók hier in Tilburg - nieuwe moge lijkheden waren, zijn we daar meteen op afgeschoten. En zo kwamen we weer bij Dr. Merkus terecht". Theo: „Op 16 augustus hadden we een gesprek met Merkus. Hij legde ons uit, dat er in de beide Tilburgse ziekenhuizen een nieuwe stichting (SIFT) actief is, waarin gynaecologen en microbiologen samenwerken met de bedoeling om volgens de inmiddels door de publiciteit al vrij bekende reageerbuis-methode onvruchtbare vrouwen tóch zwanger te maken. Wij hadden daar wel oren naar. Nog steeds. We zagen plotseling weer nieuwe kansen. Maar Merkus hamer de erop, dat we niet te veel moesten hopen. Én bovendien moest hij Marja nog onderzoeken om te weten of de poging überhaupt enige zin had". „We zeiden natuurlijk onmiddellijk Door Peter Schouten OP 25 juli 1978 werd in Lon den Louise Joy Brown gebo ren. Het meisje was de eerste 'reageerbuis-baby' ter we reld. De bevruchting had bui ten het lichaam van de moe der plaatsgevonden. De gy naecoloog Patrick Steptoe en de arts-microbioloog Ro bert Edwards schreven daar mee wetenschappelijke we reldgeschiedenis. Opmerkelijke vorderingen in de medische wetenschap worden meestal snel en op grote schaal in praktijk ge bracht. Op 9 juni 1981 wordt in Melbourne al de eerste ge zonde reageerbuis-tweeling geboren. En op 15 mei van het vorig jaar slaagt een team onder leiding van prof. dr. G. Zeilmaker, hoogleraar in de fysiologie van de voortplan ting aan de Erasmus-univer siteit van Rotterdam, erin om de eerste Nederlandse 'diep vries-baby' ter wereld te brengen. De diepvries-methode mag beschouwd worden als een variant op het reageerbuis concept van Steptoe en Ed wards. De bevruchting vindt ook buiten het lichaam en 'in glas' plaats, maar de em bryo's zijn enige tijd ingevro ren geweest vooraleer ze in de baarmoeder van de moe der worden ingeplant. Tientallen kinderen lopen er intussen over de hele we reld rond, die hun leven aan de nieuwe techniek te dan ken hebben. De kans van sla gen is intussen al gestegen tot twintig procent. Naar schatting zijn er inmiddels op de hele wereld dan ook hon derden vrouwen zwanger na een IVF-behandeling: een be handeling 'In Vitro Fertilisa tie', wat 'bevruchting in glas' betekent. Na Rotterdam wierp ook een Utrechts team van gynaecologen en micro biologen zich op de IVF-me- thode. En sinds enkele maan den worden ook in Tilburg onvruchtbare moeders ge holpen. De Stichting In Vitro Fertili satie Tilburg is een gezamen lijk project van de gynaecolo gen dr. J. Merkus van het Ma- riaziekenhuis, dr. R. Bots van het St. Elisabethziekenhuis en de arts-microbioloog dr. M. Peeters. De directie van de stichting SIFT wordt door dat driemanschap gevormd. in het stichtingsbestuur zijn de besturen en directies van de beide Tilburgse ziekenhui zen vertegenwoordigd. 'ja'. Ik ben er echt ingedoken. Ik ben bijvoorbeeld ook het boek 'Een kwes tie van leven' gaan lezen van Steptoe en Edwards (de Engelse artsen, die de eerste reageerbuisbaby op de wereld brachten, red.). Je komt in een won derlijke sprookjesachtige wereld te recht. Ik vond het echt helemaal te gek. Dat ik die k.ans nog mocht krij gen", herinnert Marja zich. Op 5 september al werd zij in het Mariaziekenhuis opgenomen voor on derzoek. „Een laparoscopic. Via de navel wordt een lange flexibele buis ingebracht, waar doorheen de dokter mijn inwendige geslachtsorganen kan bekijken", legt ze uit. „Dat was zo gebeurd, 's Morgens om acht uur liep ik binnen, om negen uur werd ik ge holpen, om kwart over tien deed ik mijn ogen open en was ik al weer bij de tijd. 's Middags om vier uur kwam Theo me halen en zijn we weer naar huis gegaan". Op 5 oktober volgde de uitslag. Theo: „Merkus vertelde dat alles er prima uitzag. Maija was geschikt voor de IVF-behandelwijze. We moesten maar onmiddellijk aan de slag gaan, vond hij". En dat deden ze dus. Marja: „Op de eerste dag van de menstruatie, 31 ok tober, moest ik de dokter bellen. Daarna moest ik elke dag goed gaan temperaturen. Van 4 tot 9 november kreeg ik een tablettenkuur. Clomid. Dat is (ze blijkt alles goed tot zich te hebben laten doordringen) een hor moonpreparaat. Later kreeg ik elke dag injecties met weer een ander hor moon, humegon, en de laatste dagen voor de ovulatie werden dat injecties met pregnyl. Die middelen zijn nodig om te bevorderen dat er meer eicellen rijpen". Marja moest ook iedere dag naar het ziekenhuis om bloed af te geven. En er werd met een echoscoop dage lijks in haar buik 'gekeken'. „De hor moonbehandeling werkte kennelijk goed", herinnert ze zich. „Dokter Bots zag in de rechter eierstok maar liefst acht en links drie follikels. Dat zijn de zakjes, waarin de eitjes zitten. Het waren volgens hem hele mooie. En ik moest twee buisjes stolbloed geven. Die waren nodig om toe te voegen aan het kweekmedium in het laborato riumglaasje, waarin straks de be vruchting zou plaats vinden". „Het werd wel steeds spannender", gaat Theo verder. „Op 15 november werd ze opgenomen in het St. Elisa bethziekenhuis. Daar was behalve Merkus ook Bots aanwezig. En we maakten ook kennis met de arts-mi crobioloog Dr. Peeters. Ze deden alle drie geweldig hun best om een relaxt sfeertje te maken. Helemaal niet zie kenhuisachtig". Toch was het de volgende dag, de dag van het afzuigen van de follikels met de laparoscoop, voor het behan delende team kennelijk ook geen da gelijks werk. Dokter Bots was vol gens Marja zenuwachtig. „Een beetje kribbig zelfs. Hij mopperde in zich zelf, dat mijn eitjes aan de kleine kant waren. Later stelde hij me weer gerust. Dat was maar goed ook, want ik begon zelf ook behoorlijk opge wonden te raken". Theo: „Onmiddellijk na de laparo scopic stelde Bots mij gerust. Hij had er zes eitjes uitgehaald, waarvan er vier heel mooi waren. Ik weet nog hoe hij het letterlijk tegen me zei: 'Prach tige eitjes, ga maar ergens zaad pro duceren'. Dat zaad heb ik die middag om twee uur afgeleverd in het lab. Om drie uur zou daar de bevruchting plaatsvinden". Als buitenstaander en als leek ver onderstel ik, dat het moment van de bevruchting het hoogtepunt van de behandeling is. „Nee hoor", zegt Mar ja. „De échte hoogtepunten, dat zijn de afzuiging van de eitjes en later het inbrengen van de embryo's. Dat zijn ook de kritische momenten. En bo vendien ben je daar zelf bij. Die be vruchting, dat gebeurt in het lab. Achter je rug eigenlijk". En Theo lacht: „Over de bevruchting heb ik me nooit zorgen gemaakt. Ik heb stie- kum in ons dossier gekeken. Daarin stond over mijn zaad: 'ideaal, top kwaliteit en snel'. Nee, met mijn zaad zat het wel goed". Twee dagen later, zondagochtend 18 november, was het zover. Theo en Marja gingen naar het St. Elisabeth ziekenhuis, waar de bijna 48 uur oude embryo's zouden worden ingebracht. „We mochten ze door de microscoop zien voor ze naar binnen gingen", vertelt Theo. „Peeters kwam met de 'kweekmoeder', een klein kastje waarin het baarmoedermilieu zo goed mogelijk wordt nagebootst, de behandelkamer binnen. 'Ik heb hier twee schitterende exemplaren, eentje van vier en eentje van acht cellen', zei hij met zijn duim omhoog". Marja: „Ik lag al op de behandel ta fel en mocht eerst nog even door de microscoop kijken. Nog geen twee se conden heb ik gekeken. Toen sprong ik terug op de behandeltafel. 'Doe het maar gauw', zei ik. Achteraf moet ik om die haast zelf een beetje lachen". Door een flinterdunne buis werden de twee embryo's via de vagina in Maija's baarmoeder ingebracht, ter wijl ze gewoon bij kennis was. Theo zat ernaast. Het was, om maar eens een bizarre beeldspraak te gebruiken, in een wip gebeurd. Onmiddellijk er na werd er nog een kopje koffie ge dronken en met de drie artsen wat gekeuveld. „Schatten", zegt Marja. „Ze maakten grapjes om me op mijn gemak te stellen. En ze bezwoeren me, dat ik bij nacht en ontij mocht bellen als ik vragen had of proble men. Merkus mocht ik van de koffie halen, Bots mocht ik tijdens het bor reluur bellen. Ik vond het die dag een groot feest". Er volgden twee zware weken. We ken van wachten. Tussen hoop en vrees. Tot de dreun kwam. „Ik ben op 30 november ongesteld geworden", zegt Marja, terwijl ze even weer de bibber in haar stem krijgt. „Je houdt rekening met een mislukking, maar zolang er hoop is, is er leven. De men struatie kwam eigenlijk een paar da gen te vroeg. Achteraf heb ik me ge realiseerd, dat maar beter was ook. Stel je voor, dat je een paar dagen overtijd bent. Ik moet er niet aan denken. Dan ga je nóg meer hopen en dan komt de klap natuurlijk nog har der aan". Afgelopen maandag belt Marja naar Merkus om hem op de hoogte te brengen. Ik zit er bij. „Als het aan mij ligt zo gauw mogelijk", hoor ik haar zeggen. En even later: „Dag dokter, tot morgen dan maar". Een klein beetje verbaasd komt ze weer bij me zitten: „Hij wil meteen doorgaan. Ik moet morgen al weer met de clomid beginnen. Fijn hè". Marja heeft haast. „Ik ga al naar de 37 toe. Hoe ouder ik word, hoe meer de kans op kinderen met afwijkingen toeneemt. Ik heb gelezen dat de kans op een mongoloïde kindje achter in de dertig het grootst wordt". We praten nog even. Direct over de teleurstelling heen is ze weer in een juichstemming geraakt. „Nu vind ik het weer prima om het hele verhaal te vertellen. Maar ik heb de laatste tijd ook wel van die momenten, dat ik absoluut geen zin heb om erover te praten. Dan wordt het me allemaal te machtig. Per slot van rekening ben ik. alleen nog maar met me zelf (ze wijst naar haar buik) bezig". Af en toe leest ze in kranten, dat de discussie rond de ethische aspecten van de nieuwe methode eigenlijk nog maar net begonnen is. Over de risico's van manipulatie met menselijk voortplantingsmateriaal. En dat in Engeland stormen van protest opsta ken, toen bleek dat Edwards geëxpe rimenteerd had met niet ingeplante en dus overgebleven embryo's. „Verschrikkelijk eng vind ik dat allemaal. Zo'n baby met een apehart bijvoorbeeld, dat zie ik helemaal niet zitten. Maar van de andere kant be denk ik elke keer maar weer: ik krijg door deze methode misschien een kind. Al het andere is onbelangrijk. Voor mij is het, als het lukt, toch een uitkomst". Ze zegt dat ze benieuwd is naar mijn verhaal. „Ik vind de laatste zin van een verhaal altijd zo belangrijk. Heb je al een laatste zin in gedachte?" „Ja", zeg ik, „wordt vervolgd.

de Stem | 1984 | | pagina 21