met SPD BVD-mag niet getuigen in zaak-Gardiner Debat over kloosterlingen met alleenstaande toeslag fctspap politie i Ongezouten mening uiten moet kunnen ONDERZOEK WOON WA GENBELEID: 'AanklagersVan Thijn aangehouden Voor wat hoort wat De Graaf: WW V-recht inperken PAGINA 2 BINNENLAND erdachten van schietpartij in tv-studio vrijgelaten DE STEM COMMENTAAR KORT GEDING LUBBERS - LAKEMAN: Deze week: RIETKERK WEIGERT RESOLUUT Toch 36 uur voor jongeren Politie zat fout met doorgeven liefdesbrief T5 ï- 'd t- e- o- de er P- rd ri de e- de werkende bevolking. nu twee jaar later, zijn eP' 2.710.000 werklozen en is het percentage opgelopen tot ruim 20 procent van de actie ve bevolking. Ruim tweederde van hen ontvangt van de staat geen enkele vorm van financiële steun. Het feit dat er deson danks geen sociale revolutie losbarst, kan volgens de ex perts alleen worden ver klaard door de onstuitbare groei van de 'ondergrondse economie'. Men schat deze al op 20 procent van het totale binnenlandse produkt. Het investeringsklimaat in Spanje is volgens de meeste Spaanse ondernemers be droevend slecht. De groei van de investeringen van de pri- vé-sector is sinds 1974 - met uitzondering van 1980 - onop houdelijk gezakt. Het onder- nemersverbond CEOE ver wacht zelfs dat er in 1984 maar liefst 22 procent minder in constante peseta's zal wor den geïnvesteerd. Voor 1983 en 1984 verwacht ook de bank van Spanje dat de totale in vesteringen met 1,5 procent negatief zullen zijn. De pessimistische opvat tingen van de Spaanse on dernemers worden overigens niet gedeeld door de experts in het buitenland. Het beste bewijs hiervoor is wel dat de buitenlandse investeringen in Spanje de laatste jaren enorm zijn gegroeid. Van 28,042 miljard peseta's 500 miljoen) in 1977 tot bijna 160 miljard (3,2 miljard) in het afgelopen jaar. In 1984 wordt opnieuw een stijging verwacht van meer dan 50 procent tot maar liefst 4,4 milj ard. 100 Milj oen hiervan komt voor rekening van de Nederlandse Heine- ken, die zich zeer onlangs heeft ingekocht in de grootste Spaanse bierfabriek, El Aguila. akken. CDA-kamerlid Faber oemde zijn voorstel 'the next best', ij had beter kunnen zeggen 'the ldest best'. Aan de contra-argu- enten van destijds ging hij ge- akshalve voorbij. Dat lijkt ook niet meer het voor- aamste bezwaar te zijn. Want met ijn voorstel, gesteund door de vdA, wordt gestreefd 'de angel' uit e gezagsstructuur te halen tussen nerzijds Binnenlandse Zaken ge- eentepolitie) en Justitie (Rijkspo- itie en het Openbaar Ministerie). En dat is nu juist het punt waarin e verantwoordelijke ministers een verandering willen brengen. Voor de opsporing van misdrijven lijft het gezag berusten bij de offi- ier van justitie en voor het hand- aven van de openbare orde en vei ligheid ligt de verantwoordelijk heid bij de burgemeester. Justitieminister Korthals Altes gaat bovendien nog een stukje ver der met zijn plan om de drempel van 25.000 inwoners voor het invoe ren van gemeentepolitie te verho gen. Daaruit blijkt opnieuw zijn in tentie om het rijkspolitie-apparaat te vergroten ten nadele van de ge meentepolitie. Met andere woorden: justitie wenst de grootste vinger in de pap te houden. En dat in een periode met een alomtegenwoordige crimi naliteit waarin 85 procent van het politiewerk bestaat uit surveillance en hulpverlening. Een taak dicht bij de burger. Dat is geen illusie maar realiteit. Wanneer zal de politieke valbijl een einde maken aan deze voortdurende stammenoorlog? aten ~rt. ge urt jnden rij age n. In •ieken ura- ls de 1, gaf ng af n de Hes- an de in n: zie ik an- neen- gedo- illeen, in het er de r' :f als Wolff: in de gemeenteraad in de oppositie gezeten en nauwelijks iets bereikt. Nu willen we concre te dingen veranderen, een politiek bedrijven waar de mensen wat aan hebben. Wij hebben een heel ander uit gangspunt dan Trampert." Dat Groenen a la Wolff de overhand krijgen hoopt ook een SPD-politicus als Oscar Lafontaine. „De Groenen zeggen zelf", zo argumenteert hij, „dat het vijf voor twaalf is. Dan kunnen ze toch geen jaren verknoeien met de dis cussie of ze wel of niet met ons meedoen?" Wat voor Lafontaine in het Saarland geldt en voor Bör- ner in Hessen, dat geldt straks op landelijk vlak ook voor Hans-Jochen Vogel in Bonn De p0ijtjeke leider van de SPD beseft dat zijn partij in Duitsland alleen nog aan de macht kan komen met steun van de Groenen. Stap voor tendens immers duide lijker.' de FDP blijft onder de kiesdrempel van vijf weten niet wat ze met hun macht aanmoeten. Terwijl FDP- voorzitter Hans-Dietrich Genscher jarenlang genoot van de comfortabele zetel waarin de kiezers hem ge plaatst hadden, hebben de Groenen het idee dat ze op een spijkerkussen terecht zijn gekomen. pnNPERDAG 6 DECEMBER 1984 T28 PAGINA 3 fane Frank Slichting ?oWEL staatssecretaris Ploeg 'is kabinet achten Ploegs Oprijzende uitlatingen over 7 Anne Frank Stichting 'be- Lrenswaardig en onjuist'. ne regering spreekt daarom ut volste vertrouwen in het democratische gehalte van de stichting uit. Dat blijkt uit een s' imenlijke verklaring, die ministers Lubbers en jrinkman, de staatssecretaris én de Anne Frank Stichting steravond uitgaven. 30-urige werkweek pE boeken- en tijdschrifte nuitgeverijen krijgen met in- 5 van begin volgend jaar werkweek van gemiddeld 3d uur. Dat is het resultaat van overleg tussen bonden en uit gevers over de besteding van de prijscompensatie uit de cao voor 1983 en 1984. In de uitge- iverijbranche, die een kleine 10 werknemers telt, was al 38-urige werkweek inge voerd. Orders EEN Chinese inkoopdelegatie die op het moment in Neder land is heeft met Philips con tracten afgesloten ter waarde van ruim f 100 miljoen. De Chinezen hebben vooral kleu rentelevisie-apparaten be steld, maar ook radiorecorders en wetenschappelijke appara tuur. Markerwaard DE regeringsbeslissing over de mogelijke inpoldering van Markerwaard is niet op zeer korte termijn te verwach ten. De beslissing valt in de komende maanden. Opleidit ngseisen VEEL werkgevers stellen wat opleiding en ervaring betreft eisen aan sollicitanten dan een paar jaar geleden. Ook stellen zij nu strengere eisen voor de leeftijd van nieuwe werknemers en wor den er meer tijdelijke arbeids contracten afgesloten dan drie jaar geleden. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Arbeidsin spectie heeft uitgevoerd bij 51 bedrijven en niet op winst ge richte organisaties. Kleine kampen groot succes Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De vestiging van kleine ge meentelijke woonwagenkampen in plaats van de grote regionale kampen is een groot succes. De betrokkenen zijn over het algemeen dik te vreden. Maar de uitvoering van dit overheidsbeleid komt slechts langzaam op gang - de geloofwaardigheid staat daarom overal op het spel. Op veel plaatsen la ten bestuurders het er nog bij zitten. Dat zijn de belangrijkste conclusies van een groot scheeps landelijk onderzoek. Het werd op verzoek van de ministeries van volkshuisves ting en WVC uitgevoerd door de Leidse Universiteit. De overheid moet veel meer dadendrang tonen in haar kleine centra-beleid, aldus de onderzoekers. Nu het zo lang zaam gaat, denken verschil lende gemeenten dat de woon wagen-bewoners uiteindelijk toch aangewezen blijven op de 46 grote regionale kampen in ons land. Ze lichten daarom vaak de hand met de vestiging van kleine kampen. De universitaire werkgroep ruimtelijke ordening en volks huisvesting onderzocht de re- HILVERSUM (ANP) - De tww verdachten die sinds maandagavond in hechtenis zaten voor hun vermeende aandeel in de vechtpartij tij dens een rechtstreekse televi sie-uitzending, zijn door de gemeentepolitie in Hilversum vrijgelaten. Volgens een woordvoerder van de politie konden ze niet langer worden vastgehouden wegens gebrek aan bewijs. Het onderzoek naar het tu mult tijdens de praatshow van Karei van de Graaf gaat ove rigens door. De politie zoekt ondermeer nog naar het vuur wapen, waarmee een schot is gelost. Dat schot was te horen op de televisie. De kogel trof een aanwezige in de bovenkaak en werd later operatief verwij derd. KAMERVOORZITTER DOLMAN (PvdA) heeft gisteren in zijn we- 'Tijkse rubriek in Trouw onthuld, dat binnen de PvdA het parool uitgegeven, dat het CDA niet te hard mag worden aangevallen, tegelijkertijd werd bekend, dat de sociaal-democraten er steeds neer van overtuigd raken dat zij, als de PvdA in 1986 in de rege- r|ng zou komen, op grond van de financieel-economisiche situa te van het land, in grote lijnen het beleid van het kabinet-Lubbers Men moeten voortzetten. Anders gezegd: de PvdA schuift op in te richting van het CDA en lijkt tot het inzicht gekomen te zijn, rat ook linkse mensen in deze tijd weinig financiële armslag heb- ran om leuke dingen te doen. legen deze achtergrond gezien kan de vakbeweging weinig "°°P hebben dat het plan om bij de komende CAO-onderhande- ingen een flinke slag te slaan gerealiseerd zal worden. Het was "ouwens al een teken aan de wand, dat bij de recente protest- week van de FNV tegen de verlaging van sociale uitkeringen, 9een enkel PvdA-kamerlid zijn gezicht heeft laten zien. Als je in- middels tot het inzicht bent gekomen, dat aan verdergaande be zuinigingen nauwelijks nog te ontkomen is, wordt het moeilijk de straat op te gaan en verwachtingen te wekken die later niet ver- "uid kunnen worden. Hebben de werkgeversorganisaties dan alle troeven in han- K ^at denl<en ze blijkbaar. In de strategie, die het VNO en de riLW voor de CAO-onderhandelingen hebben uitgestippeld, wrdtvoor 1985 gemikt op verdere loonmatiging. Volgens hen is 9een ruimte voor een algemene loonronde. Automatische ^compensatie wordt 'uiterst ongewenst' genoemd en als er al wa' op basis van bedrijfsresultaten - aan de arbeidsvoorwaar- rta van ucui ijioicouiiaici i aan vjo ai uciuovuui waai ran gedaan kan worden zullen eventuele verbeteringen een tijde- len °„eenryla'ig karakter moeten hebben en niet in de loonscha- ^werkt mogen worden. De werkgevers zijn ook tegen een hunfr®aande collectieve arbeidstijdverkorting. Wel roepen zij un leden op een 'uiterste inspanning' te leveren om meer jonge man de slag te krijgen. net is waar: het loonmatigingsbeleid van de afgelopen paar stön een zeer P°si,ieve invloed uitgeoefend op de export. De I9mg van de werkloosheid lijkt tot staan gebracht te zijn en er is vani?erede ^ans' 0131 steeds meer ondernemingen aan het dal u be depressie zullen weten te ontkomen. Pas als dat lukt gaat J "J®' de werkgelegenheid de goede kant uit. Een paar mam- maalt ri'ven mo9en dit )aar spectaculaire winsten hebben ge- baa h de honderddujzenden werklozen kunnen zij niet aan een vanri l")e verruirn'n9 van d© werkgelegenheid moet vooral non k,eine en middelgrote ondernemingen komen en die kun- h,, Zl°h op het gebied van de loonontwikkeling geen royale ge- Len veroorloven. voortgezette loonmatiging? Voor het herstel van onze eco- 0v le zou dat het beste zijn. Maar daar moet dan wel iets tegen een aan' Tot nu toe bebben de werknemers weinig teruggekre- nieuVOor wat zii hebben ingeleverd. Als VNO en NCW nu op- ül "offers vragen voor rendementsherstel moeten zaken als aan' 'n9 van de bevoegdheden van ondernemingsraden en der&frt en/of winstuitkeringen voor werknemers bij goed ren- - de bedrijven tegelijkertijd ter discussie gesteld kunnen wor- sultaten van het kleine kam- pen-beleid twee jaar lang. Van de oorspronkelijke 50 grote kampen in het land blij ken er pas zes definitief te zijn opgeheven, terwijl ze uitein delijk allemaal van de baan moeten. De verschillende overheden moeten spijkers met koppen gaan slaan, wil het op zichzelf succesvolle be leid kans van slagen hebben, aldus de onderzoekers. De bekende felle protesten in woonwijken, waar de nieu we kampjes worden gepland, blijken na de daadwerkelijke vestiging vaak als sneeuw voor de zon te verdwijnen, zo stelde 'Leiden' vast. Het aan vankelijke wederzijdse onbe grip en wantrouwen tussen woonwagen- en wijkbewoners speelt dan (meestal) geen rol meer van betekenis. De woonwagen-mensen zelf zien zowel voor- als nadelen in de nieuwe kampjes. De veel betere contacten met de rest van de samenleving, de betere scholing en opleidingsmoge lijkheden en de betere mate riële omstandigheden worden zeer op prijs gesteld. Nadeel is vaak, aldus de be woners, dat de kleine kampjes niet voorzien in mogelijkhe den voor bijvoorbeeld sloop- activiteiten. Soortgelijke bronnen van inkomsten wor den node gemist. Men bepleit dan ook voorzieningen als spe ciale werkloodsen of de orga nisatie van andere verdien sten, die niet storend zijn voor de omgeving. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Het is na tuurlijk heel vervelend voor de familie Lubbers om derge lijke dingen te moeten horen. Maar dat is een onvermijde lijk gevolg van de ongezouten meningen die in het algemeen belang in dit land moeten kunnen worden geuit. Dat voerde mr. Van Manen als raadsman van de uitgever Uniboek gisteren aan ter ver dediging in een kort geding dat door directeur R. Lubbers van het staalbedrijf Hollandia Kloos was aangespannen. Aanleiding tot het geding was een passage in het boek 'Het gaat uitstekend' van drs. P. Lakeman, waarin deze vaststelt dat de overname van de staalbedrijven van Neder- horst in 1976 de staat enkele honderden miljoenen heeft ge kost en de familie Lubbers tien tot twintig miljoen gulden heeft opgebracht. Directeur Lubbers (een broer van de premier, die toen minister van economische za ken was) vraagt rechtbank president mr. B. Asscher de verdere uitgave van het boek te verbieden en de uitgever te gelasten de exemplaren die nog in de handel zijn, terug te halen. Volgens zijn raadsman mr. Ten Holte heeft Lakeman met zijn weergave van de gang van zaken een zeldzame agressiviteit aan de dag gelegd en heeft hij Lubbers ernstig beledigd. De raadslieden van beide partijen grepen uitvoerig te rug op een ander boek (De uit vaart van Nederhorst, 1979) om het gelijk van hun cliënten aan te tonen. Mr. Ten Holte trachtte aan de hand van die gedetailleerde studie gaten te schieten in de summiere uit eenzetting die Lakeman aan de Nederhorstgeschiedenis wijdt. Diens raadsman mr. Van Manen onderbouwde er juist de conclusie van zijn cliënt mee, namelijk dat Hollandia Kloos (respectievelijk de fami lie Lubbers) van de hele affai re tien tot twintig miljoen be ter is geworden. Hij wees op de taak die Lakeman zichzelf ge steld heeft als de 'horzel' van het Nederlandse bedrijfsleven en op het algemeen belang dat hij daarmee voorheeft. Dat hij niet mis te verstane bewoor dingen gebruikt, is onvermij delijk, aldus mr. Van Manen. „Als hij beleefd zijn vingertje zou opsteken, zou hij niet wor den gehoord." Dat Lakeman in een interview heeft gezegd dat premier Lubbers eigenlijk achter de tralies thuishoort, deed de jurist af als ironie. „Wie dat stuk leest, zal zien dat dat eigenlijk vrijwel voor iedereen geldt." Mr. Ten Holte voerde aan dat Lakeman juist vanwege de grote pretenties die hij heeft gedegen te werk moet gaan. „Hij mag zich niet vergaloppe ren, op de golven van het suc ces kreten gaan slaken." De advocaten krijgen deze week nog de gelegenheid schriftelijke reacties en aan vullingen in te sturen. Mr. As scher doet 27 december uit spraak. AMSTERDAM (ANP) - Vijf mannen in de leeftijd van 25 tot 30 jaar, die burgemeester Van Thijn wilden 'dagvaar den' voor een tribunaal van de Wijkraad Staatsliedenbuurt in Amsterdam, zijn gisteren aangehouden vanwege aange richte vernielingen aan de ambtswoning van de burge meester aan de Herengracht. De wijkraad houdt op 15 de cember een tribunaal, waar voor deze raad burgemeester Van Thijn had willen laten verschijnen om zich daar als hoofd van de gemeente te ver antwoorden voor het 'in de buurt gevoerde wanbeleid'. Van Thijn had evenwel te ver staan gegeven niet te zullen komen. Volgens de burge meester is een dergelijk tribu naal een schijnvertoning, waarvan de uitkomst al van tevoren vaststaat. Gisteren gingen de vijf man nen naar de ambtswoning van Van Thijn, waar zij eerst de 'dagvaarding' via een mega foon voorlazen. Vervolgens timmerden zij met spijkers van vijftien centimeter de 'dagvaarding' aan de deur. Daardoor onstonden de nodige vernielingen. Bovendien werd ook nog een raampje in de deur ingeslagen. (ADVERTENTIE) HONGER Een verbijsterend relaas over de ware toedrach ten van ondervoeding en monoculturen in de derde wereld; in samen werking met Novib/ Gast aan Tafel. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De ruzie tussen de regeringspartijen CDA en VVD over de wijziging van de WWV (Wet Werkloosheids voorziening) liep gisteren der mate hoog op dat intern poli tiek beraad binnen het CDA vandaag moet uitwijzen wat er met de wetswijziging moet gebeuren. CDA, VVD en PvdA denken zeer verschillend over een voorstel dat staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) gis teren deed. De verschillen zijn dusdanig groot dat geen van de partijen op voorhand de steun van een van de andere kan krijgen. De Graaf wil een wijziging van zijn wetsvoorstel accepte ren, maar dan moet de Kamer weer wel akkoord gaan met een dekking van een 'gat' van 55 miljoen. Om dat te bereiken wil de duur van de WW V-uitkering voor iedereen tussen de 23 en 30 jaar tot anderhalf jaar ver korten. Momenteel is dat nog twee jaar. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De BVD-agenten waarmee de infil trant in het Woensdrechtse vredeskamp John Phiiip Wood onder de naam Gardiner in contact stond, krij gen geen toestemming te getuigen in de zaak die één van de bewoners van het vredesaktiekamp tegen de staat wil beginnen. Minister Rietkerk (Binnen landse Zaken, en als zodanig verantwoordelijk voor de Bin nenlandse Veiligheidsdienst) heeft gisteren een resoluut 'nee' laten horen op desbetref fende vragen van het PPR- Kamerlid Lankhorst. De be woner van het Vredesaktie- DEN HAAG - Jongeren bene den de 25 jaar kunnen bij de overheid toch een baan van 36 uur per week krijgen. Minis ter Rietkerk (Binnenlandse Zaken) heeft de ambtenraren- centrales gistermorgen mee gedeeld dat hij afziet van zijn plan jongeren alleen werk voor ten hoogste 32 uur per week te bieden. De centrales hebben dit voorstel in dank aanvaard. kamp die een proces tegen de staat overweegt voelt zich in de persoon van Gardiner door de staat uitgelokt tot misdaad, maar om die aanklacht 'hard' te kunnen maken heeft hij het getuigenis van de contactper sonen van Gardiner nodig. Rietkerk verbiedt hen even wel te getuigen omdat hun pu bliek optreden een 'ontmaske ring' als BVD-agent zou in houden en zij zich dus daarna niet meer nuttig zouden kun nen maken voor de dienst. Uit de antwoorden van Rietkerk blijkt overigens dat hij in een vergadering van de vaste Kamercommissie voor de inlichtingen- en veilig heidsdiensten half november de eerder door Gardiner voor de rechter-commissaris onder ede afgelegde verklaringen nog van commentaar heeft voorzien. De betrokken Ka mercommissie, die bestaat uit de voorzitters van de vier grootste Kamerfracties, ver gadert altijd besloten. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer zal binnenkort een speciaal debat houden over de maatre gel van staatssecretaris Ko ning (Financiën) om katholie ke kloosterlingen voor de wet tweeverdieners in aanmer king te laten komen voor de alleenstaande toeslag. Deze belastingvrije toeslag is aan zienlijk meer dan de toeslag voor tweeverdieners, die een gezamenlijke huishouding voeren. Dat bleek gisteren tijdens het mondelinge overleg van de kamercommissie voor Finan ciën met de staatssecretaris, die zich voor deze gelegenheid liet vergezellen van zijn top ambtenaren om de commissie te overtuigen van zijn gelijk. Maar de commissieleden raakten in meerderheid niet overtuigd. Alleen CDA- woordvoerder Van Iersel had begrip voor deze maatregel achteraf, doch coalitiegenoot De Grave (VVD) en de woord voerders van de oppositie wa ren niet onder de indruk van de betogen van de staatssecre taris en zijn ambtenaren. De staatssecretaris trok het boetekleed aan voor het feit, dat hij de Kamer tijdens het wekenlange debat over de weï' tweeverdieners niet op de hoogte heeft gebracht van de speciale aanwijzing voor de belastingdienst over de fiscale behandeling van kloosterlin gen. Maar hij bleef bestrijden dat de instructie een gunst is voor de katholieke klooster lingen en daarom ook in strijd zou zijn met de grondwet, zo als onder meer werd betoogd door Vermeend (PvdA). Deze woordvoerder merkte op, dat de staatssecretaris met de schending van gelijke be handeling de klok terug heeft gezet naar 1520. In dat jaar vocht de toenmalige Roer- mondse bisschop Wilhelmus Lindanus al tevergeefs om fis cale privileges voor de geeste lijkheid en ordes. Volgens de staatssecretaris is het begrip gezamenlijke huishouding, zoals aanvanke lijk in de toelichting op de wet gesteld, niet van toepassing op kloosterlingen. Bij nader on- def'zoek moest geconcludeerd worden dat kloosterlingen niet de schaalvoordelen van een gezamenlijke huishouding ge nieten, wegens de bijzondere kerkrechtelijke positie van or den en congregaties. Voor de fiscus is die positie een feitelijk gegeven, waarop de wet moet worden toegepast. De kerkrechtelijke positie kenmerkt zich door een volle dige afstand van het inkomen door de leden van de orde of congregatie, waartegenover de orde of congregatie zich ver plicht tot het voorzien in het levensonderhoud van haar le den. Naar de mening van de staatssecretaris en zijn ambte naren is op basis van verschil lende arresten van de Hoge Raad geen sprake van een speciale fiscale behandeling. Dat kan toch niet waar zijn Treinkaartjes goedkoper? Per 1 april volgend jaar. Een grap dus? Nee, het is echt waar. Maar nu moeten we wel met z'n allen de trein nemen, want anders komt de NS in proble men. Dan belandt ons trein- systeem definitief tussen de rails en kunnen we voortaan gaan lopen. Het lijkt er in ieder geval op dat de NS de loper gaat uitleg gen voor de reiziger. De con ducteur helpt de mensen bij het instappen, tilt de koffers in het net en legt uit op welk per ron ze moeten overstappen. Het hele idee geeft de indruk dat de tijd wordt terugge draaid. Want wanneer is er hier voor het laatst iets goed koper geworden? Let op mijn woorden, oude tijden keren te rug. Kijk maar naar de banken. De werkgevers willen dat er lan ger gewerkt wordt. Ja, langer. Ze willen af van de arbeids tijdverkorting. En ze krijgen hun zin, daar durf ik al mijn spaarcentjes onder te verwed den. In de treinen wordt het als vroeger, 's Zondags staan voetbalsupporters weer be leefd op voor ouderen. Ze aan vaarden dankbaar het peper muntje van de oma die op hun plaats mag zitten. Het wordt weer zo als toen. Het Nederlands Elftal wint weer alles. Bij nationale tv-acties mogen artiesten weer zo lang optreden als ze willen. Vrou wen kunnen op de werkvloer weer probleemloos intiem be naderd worden. Nu laat ik me weer te veel meeslepen door de nostalgi sche waan die december nu eenmaal met zich meebrengt. Ik stop. Dag sinterklaasje! MERIJN OMBUDSMAN IN RAPPORT: RIJSWIJK(ANP) - De Rijswij'kse politie is bui ten haar boekje gegaan door de liefdesbrieven van een 17-jarige leerlin ge aan haar 47-jarige le raar in te zien en die ver volgens door te spelen aan de gemeentelijke onder wijsinspectie. Ook minderjarigen hebben recht op eerbiedi ging van hun privéleven, en dat recht is met voeten getreden. Dat de brieven door de moeder van het betrokken meisje aan de politie zijn verstrekt doet daaraan niets af. Dat staat in een rapport van de Nationale Om budsman, dr. J. Rang, aan wie de leraar en de leer linge hun zaak hebben voorgelegd. Tussen die twee ontstond in de loop van 1981 een relatie. Dit tot ongenoegen van de moeder, die zich prompt tot de plaatselijke politie wendde, en daarbij de dagboeken en correspon dentie van haar dochter als bewijzen van de rela tie overlegde. De politie kwam na raadpleging van de ge schriften tot de slotsom dat er geen vervolging wegens een zedenmisdrijf mogelijk was, en zond de correspondentie vervol gens door naar de ge meentelijke onderwijsin- specteur. Een en ander had tot gevolg dat de le raar per 1 november 1982 werd ontslagen. Rang noemt de rol die de politie in deze zaak heeft gespeeld 'onbehoor lijk'. Naar zijn oordeel is inbreuk gemaakt op de Europese Conventie voor de Rechten van de Mens, die voor iedereen - ook voor minderjarigen - het recht op de persoonlijke levenssfeer waarborgt. Tbc in Doetinchem In Doetinchem zijn binnen een tijdsbestek van twee maanden vijf gevallen van longtubercu- lose (tbc) ontdekt. Naar aan leiding daarvan worden op dit moment 210 mensen onder zocht. 'Poor elkaar' HET ministerie van WVC heeft de NCRV en de drie Ne derlandse ouderenbonden 100.000 gulden subsidie ver strekt voor de actie 'Voor el kaar'. Doel van deze actie is om jongeren en ouderèn met in 1

de Stem | 1984 | | pagina 3