'Ik hoor graag bij het establishment' komis cl van Phil 'Les in a: Katholi huwelij DONDERDAG 6 DECEMBE Pim Jacobszwalkend tussen muziek en spelletjes PIM JACOBS komt ietwat sloffend de kantine (foyer heet dat in Hilversum) van Studio 1 binnen. De Braak Introvert Gij sen loopt weg bij KRO-interview Ed van Westerloi volgt Enkelaar op Nederlandse programma's NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 DUITSLAND 3 programma s DUITSLAND 2 pnNPERDAG 6 DEC Omstreden NEDERLAND 1 NEDERLAND 2 BELGIE NED 1 BELGIE NED 2 BELGIE FRANS 1 BELGIE FRANS 2 DUITSLAND 1 DUITSLAND 2 DUITSLAND 3 HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 T2 Door Jan Koesen Het is half een. Om twee uur be gint de generale repetitie van de kwis 'De Reis om de Wereld in Tachtig Vragen'. Een afspraak maken met Pim Jacobs is overigens een langdurige zaak. 'Nee, de komende twee weken ben ik vol. Nee, dan moet ik naar Cairo. Jammer zeg, maar ik ben in die tijd in Madrid. Sorry, maar kunnen we de afspraak een paar weekjes verzetten, ik moet opeens naar het buiten land.' Dan zitten we eindelijk tegenover el kaar. De aanspreking blijft U en Meneer, zeer ongewoon voor Hilversum. 'De Reis om de Wereld' vergt een be hoorlijke voorbereiding. Jacobs: „We heb ben een redactie-raad voor de kwis waar in verschillende universitaire kennis is gevat. De vragen zijn zeer goed onder bouwd. En onze doelgroep is het bespelen van een publiek dat verzadigd is van de gebruikelijke spelletjes, dat een kwis zoekt die boven het gemiddelde uitsteekt, met vragen over cultuur, filosofie, ge schiedenis, geografie, architectuur, noem maar op. Ik vind het heel prettig om te doen, niet in het minst omdat ik er zelf wijzer van word. Kijk, strikt genomen hebben we twee doelgroepen. De eerste speelt mee en heeft 8, 12, 10 van de 20 vra gen zelf goed en dan is er een groep kijkers die zelf maar 2 of 3 punten scoort, maar die toch vreselijk veel plezier beleeft aan de kwis, want het hele gezin steekt er wat van op". Pim Jacobs heeft het woord amusement hoog in zijn vaandel staan en ziet een tv- uitzending als een menu. 'We brengen naast informatie veel amusement, van folklore tot een beroemdheid. Dat zijn de specerijen die het gerecht smaak moeten geven. In mijn programma strijden twee kandidaten onafhankelijk van elkaar. Dat geeft rust in de show. Ik als kwismaster heb in eerste plaats tot taak om de kandi daten op hun gemak te stellen. Wij maken in de keuken het gerecht zo smakelijk mo gelijk, maar de kandidaten moeten het aan de huiskamer serveren". Wie ziet Pim Jacobs zelf als een goed kwismaster? Hij denkt diep na. Zijn keuze komt niet als een verrassing. „Ted de Braak, omdat die in een omvangrijk pro gramma waarin toch vrij veel nervositeit voorkomt- onder meer door de duurte van de prijzen- op ongelooflijk knappe wijze de kapitein op zijn schip blijft. Je kunt merken dat Ted een grote ervaring heeft, hij weet waar zijn grenzen liggen". Jacobs is de leider van het woordenspel 'Babbelonië' waarin Willem Duys, Loes Haasdijk en Jos Brink (vervangen door Jan Blaaser) op kryptische wijze een woord aankondigen, dat drie kandidaten (meestal ook beroemdheden) moeten ra den. Jacobs, gaarne zich van beeldspraak bedienend: „Ik ben de koetsier op de bok die zes paarden moet mennen". Hij ont kent hevig dat de kandidaten het woord al kennen, om ze niet af te laten gaan. „Dat verhaaltje houdt maar niet op en ik be grijp het niet, want het spelletje gaat er toch helemaal niet om dat je wint. Het pa nel krijgt van tevoren de woorden om zich even voor te bereiden. Regisseur John Schelfhout en ik hebben er lang over ge praat wie we op die stoelen zouden neer zetten. In het midden een wat strenge vrouw, aan haar rechterhand een man die bewezen heeft uitstekend te kunnen for muleren, Duys dus. En aan de andere kant een clowneske figuur als Brink. We heb ben die drie op hun persoonlijkheid geko- Pim Jacobs neemt met regisseur John Schelfhout details door van de kwis 'De Reis om de Wereld in 80 vragen'. - foto t sticht Pim Jacobs is niet het type van de wor stelende kunstenaar. Integendeel, hij biedt zich nederig aan en is niet te beroerd zich te vormen naar de smaak van de massa. „Voor mij is de ideale combinatie muziek maken plus presenteren. Maar het doel, een brok amusement in de huiskamer brengen mag daarbij niet in gevaar ko men. Ik werk nu met amateurs en met be roeps. Ik zorg er voor dat ze zo goed moge lijk overkomen op het scherm. De bij be roeps horende ij delheid brengt met zich mee dat je daar remmend moet optreden, amateurs daarentegen moeten gestimu leerd worden. De functie van een kwis master is alleen belangrijk als animator en doorgeefluik. Je moet daarbij afstande lijk blijven van je kandidaten, maar je mag nooit vergeten dat zij het zijn die de show maken". Pim Jacobs is een serieus en begaafd jazz-pianist. Waarom besteedt hij zoveel tijd aan schnabbels, spelletjes en gemak kelijk succes? „Waarom zou ik geen twee los van elkaar staande beroepen mogen uitoefenen? Mijn hoofdberoep is musicus. Muziek neemt de centrale plaats in mijn leven in. Maar waarom mag ik dit niet met presenteren combineren? Dat heb ik altijd gedaan. Al toen ik schoolconcerten gaf, be stond mijn programma voor 60 procent uit het gesproken woord en maar voor 40 uit muziek en die percentages zijn soms zelfs 70-30 geweest. Ik ben in 1953 bij de televisie begonnen. Ruim dertig jaar ben ik er nu bij. In hoe verre die bekendheid mijn persoon veran derd heeft, kan ik moeilijk zelf bepalen. Ik weet wel dat televisie mij een groter ge voel voor verantwoordelijkheid heeft ge geven. Ik heb er tolerantie door gekregen, misschien soms iets te veel. En ik wil er rustig bij zeggen dat ik succes erg belang rijk vind. Dat zal wel met mijn ijdelheid te maken hebben. Ik vind het heerlijk om piano te bespelen, maar ik geniet ook van de waardering uit de zaal. Ik heb altijd ge probeerd om de mensen waarvoor ik speel te behagen. Dat zou je dan commercieel kunnen noemen, maar dan is dat een ka raktertrek van mij Ik denk dat het de serviliteit in mij is die mij die richting induwt. Maar servili teit is voor mij geen negatief woord. Ik vind dat elke artiest serviliteit in zich moet hebben. Wij zijn niet meer dan het verlengstuk van de vroegere minnestrelen die er uitsluitend waren om het hof te ver maken. Als artiest moet je naar je publiek toegaan. En het maakt een heel verschil of je voor 250 dan wel 2500 mensen speelt. Ik ben geen man om alleen in een kel dertje te spelen. Als ik geen applaus hoor, is het voor mij afgelopen. Altijd ben ik be zig geweest met mezelf en mijn muziek te verkopen. Hoe kan ik dat anders doen dan door de muziek waarvan ik hou! Het is toch niet onsmakelijk! Wat heb ik aan ar tisticiteit die omgekeerd evenredig is met het aantal bezoekers. Ik ben nu eenmaal geen schilder of beeldhouwer die niet naar buiten hoeft, die gewoon in zijn atelier kan blijven. In wezen ben ik introvert, een binnen vetter, sterk in mezelf gericht, verlegen. Ik zit achter een deur en ik weet dat ik die open kan zetten als het moet. En dat is nou mijn gevoel voor vrijheid. Elke keer als ik op de televisie kom, be tekent dat voor mij een enorm gevecht met mezelf. Dan is mijn hartslag 140, dan zit ik duidelijk in de zenuwen. Maar die 30 jaar ervaring stellen mij dan in staat zo te wer ken dat het publiek er niets van merkt. Er zit een chemische onrust binnen mij. Het liefst werk ik voor live-programma's. Weg is weg. Maar ik moet helaas beroepshalve de video afkijken. En als ik mezelf zie, kijk ik tegen een ander aan. Daar staat een an der, maar toch wel een ander waarmee ik zo verbonden ben dat ik hem niet objectief kan beoordelen".. Waarom doet hij mee aan zoveel onbe nulligheid? Pim Jacobs: „U bedoelt, een kwis van 2 plus 2 is 5. Bijna goed, u krijgt een prijs? Ach, ik ben er niet zo rouwig om als de mensen minder tv kijken en wat meer naar de schouwburg gaan. Maar dat moet natuurlijk niet gebeuren door middel van slechte programma's. Ik vind 'Babbelonië' niet zo onbenullig als u. Ik vind het een spel dat handigheid vergt en inzicht in kryptografische spelletjes. Het spel is me toch zeer dierbaar". Hij geeft toe dat hij wat meer aan mu ziek zou doen als hij niet financieel afhan kelijk was van het presenteren van spel letjes. 'Maar ik zou de sfeer van presente ren toch missen, misschien omdat ik de spanning nodig heb. Kunst is voor mij am bachtelijk, gewoon een vak. En ik ben toe vallig een persoon die de media ingerold is met een hobby.' Een laatste vraag, meneer Jacobs? Ca- barettier Youp van 't Hek heeft in zijn jongste tv-registratie gezegd: 'Als ik aan iets ergs denk, denk ik aan Pim Jacobs.' Wat doet zo'n opmerking u? Hij vlecht de hoog verzekerde vingers in elkaar, denkt na. „Zo'n opmerking doet pijn. Ik wil het graag iedereen naar de zin maken. En als Youp dat zegt, dan meent hij dat en velen denken vermoedelijk met hem mee. Dan heb ik die groep dus niet bereikt en dat is jammer. Ik moet er aan wennen dat ik niet 100 procent bereiken kan. Ik hoor graag bij het establishment, ik wil geen agressie en agitatie om me heen.' Van onze rtu-Tedactie HLVERSUM - Tussen degt en de bisschop van Roeinm» mgr.dr.J.Gijsen is zat^ naar nu pas bekend is gc„t den, een conflict ontstaj waarbij de bisschop woefe is weggelopen tijdens een li terview. KRO's televisie.} recteur Ad Langebent heelt i dit conflict de zijde van de bi schop gekozen en voorkom dat het weglopen van de bi schop op het scherm zou w, den gebracht. Brandpunt-redacteur c» Brinkhuizen was naar Rw mond gekomen met zijn pU om opnamen te maken var, d inwijding van de hulpbisschi van Roermond, Mgr.Te, schuere, bedoeld voor KRO-programma KruispW| TV, de zondag daarop. Brink huizen maakte van de gele genheid gebruik om Gijsenta plekke te interviewen. Het ge sprek verliep zakelijk, totda Brinkhuizen enkele vraga stelde over de opleiding va priesters in het bisdom va Roermond. Dit was volgens Mgr.t™ niet volgens de afspraak ent liep boos weg. Dit mom® werd met camera en micro foon opgenomen met de be doeling het tijdens 'Kruispas TV' in beeld te brengen. It grijpen van Langebent vooi kwam dit. Redacteur Cs Brinkhuizen is momenta 'met ziekteverlof.' HILVERSUM (ANP) hoofdredacteur van het NOS journaal, Ed van Westerlot wordt volgend jaar hoofd vai de dienst televisieprogranui van de NOS. Hij volgt Carel Enkelaar o( die op 1 oktober 1985 met pa sioen gaat, zo heeft de NO meegedeeld. Van Westerli (46) zal tot 1 april van het vol gend jaar bij het Jourrat blijven, waar hij in 1976 hoofdredacteur aantrad. 20.28 Chiefs Een nieuwe Amerikaanse serie (dit voorjaar te zien geweest op de BRT) voert de komende zes weken naar het denkbeeldige stadje Delano in Georgia, waar een aantal mysterieuze moorden de be volking na veertig jaar nog in spanning houdt. De ge schiedenis van 'Chiefs' be gint in 1924. De rijke bankier en senator Hugh Holmes (Charlton Heston) laat voor de functie van politiechef de keus vallen op de arme boer Will Henry Lee (Wayne Ro gers). Een aantal inwoners van Delano is het met Lee's aanstelling niet eens, o.a. de oorlogsveteraan Foxy Fun- derburke (Keith Carradine). Als op een zeker moment in de buurt van Foxy's huis het lijk van een jongetje wordt gevonden weet Lee zich niet goed raad. nard eregast was. De bedoe ling van deze avond was geld in te zamelen voor een twee jaar geleden opgezet vijfjarenplan voor de na tuurbescherming in Indone sië. De NCRV brengt van avond opnamen van dit ga la, dat door Judith Bosch werd gepresenteerd afwis selend met Antoon van Hooff, die enkele bijdragen van het 'Ja, natuurlijk'- team begeleidde. Zij hield tevens een LP ten doop, waarvan een deel van de op brengst bestemd is voor het Wereld Natuur Fonds. 23.25 Leven met muziek Bij de uitreiking van de Edi- sons klassieke muziek, de vorige maand in Utrecht, werden de winnaars van de ze platenonderscheiding via korte filmpjes bij de kijkers ingeleid. De door Ruud Keers gefilmde inter viewtjes werden voor deze avond tot één programma gemonteerd. Over him leven en werk vertellen nog eens Claudio Abbado, Ricardo Muti, Nevill Marriner, Pier re Boulez cellist Yo Yo Ma, pianist Alfred Brendel, zan geres Jessye Norman en het Alban Berg Quarttet. gramma van Peter Alexan der: 'Wir gratulieren', waar in allerlei gedenkwaardige feiten, als jubilea en ver jaardagen gevierd worden. Tot de talrijke prominente gasten behoort Mireille Ma- thieu, die samen met Peter het 50-jarig jubileum van de Oscar bezingt. Peter Weck en Heidelinde Weis vieren resp. hun 30 en 25-jarig be roepsjubileum en Günter Pfitzman zijn zestigste ver jaardag. Verder wordt er aandacht besteed aan de de nieuwe ZDF-studio in Mainz, die vandaag in ge bruik is genomen. 20.15 Bittere Reis [l9.12] De filmers Na de Hongaarse serie 'Prinses' start de IKON van daag weer met een Neder landse serie geschreven door Mia Meijer. 'De filmers' gaat over zes scholieren, die tij dens een werkweek van vier dagen de opdracht krijgen een filmproductie te maken. Iedereen is in een uitstekend humeur, want de omstan digheden zijn buiten ver wachting - een buitenhuis aan zee en prachtig weer - en de productie is goed voor bereid. Maar dan gebeurt er iets, dat op het eerste gezicht niets met de filmopnamen te maken heeft, maar dat zo wel voor de film als voor het verloop van de weekweek van doorslaggevende bete kenis is. 19.30 Peter Alexander: Wir gratulieren Voor de zesde maal dit jaar brengt het ZDF het pro- Zelfs na vijfendertig jaar heeft 'Bittere rijst', één van de succesvolste films van het Italiaanse neo-realisme, niets van zijn kracht en be koring verloren. Het verhaal speelt op de rijstvelden van de Po-vlakte. Ieder jaar ko men hier de vrouwen uit de stad helpen bij de rijst oogst. De seizoenarbeidsters wonen in grote ongastvrije kampen. In een van die ver blijven duikt Francesca (Doris Dowling) onder, de geliefde en handlangster van de oplichter Walter (Vittorio Gassmann). Op de vlucht voor de politie is hij in de buurt van het kamp ondergedoken. Hier ontmoet hij de aantrekkelijke Silva- na (Silvana Mangano), die verliefd op hem wordt. 20.00 Wereld Natuur Fonds-gala Onder het thema 'Red de planten, red het leven' orga niseerde het Wereld Natuur Fonds onlangs een gala- avond in de Flora-hal te Rijnsburg, waar prins Ber- Het team van 'Chiefs' (Nederland 1, 20.28 uur). foto anp Door GeraTd van Herpen IN MIJN uit 1921 datei bundeltje van 'Het Joo< Lied' van Jacob Israel Haan, komt nog geen i ductie van een tijdge voor. Ja zelfs een verkla nawoord ontbreekt. De kocht in de jaren twinti bundeltje of hij kocht niet. Vast staat dat Jacol raël de Haan (1881-192' dichter meer bekendhei noot dan als novellist o romanschrijver. Voor dichtbundels schreven beroemde tijdgenoten bert Verweij en Fre< Van Eeden in ieder f geen voor-of nawoorc Van Deijssel zeker niet, wel die De Haan persoo •goede moed en een lan ven' toewenste. Dat lan; ven was hem niet besch want hij werd in 1924 it ruzalem vermoord en veroorzaakte in alle s1 van zijn leven zovele n lijkheden, dat hij 'g moed' wel in royale kon gebruiken. Toen Jacob Israël de I in 1904 zijn meest omstr boek 'Pijpelijntjes' ceerde, liet de hoofdre teur van 'Het Volk', P.L. hem weten dat hij voor NOS 09.30 Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 Schooltelevisie: Asjemenou (5); Feduco/ROF 10.30-10.50 Taalcursus voor niet-Friestaligen; 11.00 Boek in beeld (8); 11.30-12.00 Hier en Nu voor de scholen (12). 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden. VOO 16.00 Tineke, middagprogramma door Tineke de Nooij. 17.20 SuperTed, tekenfilmserie. 17.30 Journaal (NOS). 17.40 Agenda, culturele informatie. 17.50 Feduco: Medelanders Nederlanders. 18.30 Teleac: Duits voor beginners (herh. 7). 19.00 Countdown, popprogramma. 20.00 Journaal (NOS). 20.28 Chiefs (1), tv-serie. Met Charlton Heston. 21.15 Veronica Sport. 21.45 Today's FBI, Amerikaanse serie. 22.30 RUR. Jan Lenferink praat met drie gasten. 23.15 Kenny Everett Show. NOS 23.45 Journaal. 23.50 Nieuws voor doven en slechthorenden. NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.15 Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 Paspoort voor Turken. 18.30 Sesamstraat. 18.45 Jeugdjournaal. 19.00 Journaal. IKON 19.12 De filmers (1), vierdelige tv-serie. Afl: Maandag. 19.38 Kenmerk, actualiteiten. NCRV 20.00 Wereld Natuurfonds Gala 1984, galaprogramma vanuit de Veiling Flora te Rijnsburg. Met: Elly en Rikkert, Flairck, Marco Bakker, Anita Meyer, Don McLean en het Metropole Orkest. 21.25 Rondom tien: op donderdag. Henk Mochel praat met baronesse Van Till over orgaantransplantaties. NOS 22.22 Journaal. 22.45 Den Haag vandaag. NCRV 23.00 Ander nieuws. documentaire rubriek waarin de relatie tussen kerk en samenlevering centraal staat. 23.25 Leven met muziek, ontmoeting met de winnaars van de Edison Klassiek '84. 23.55 Nieuws voor doven en slechthorenden (NOS). 14.00-16.00 Schooltelevisie. 17.55 Journaal. 18.00 Tik Tak, kleuterprogramma (herh.). 18.05 Rondomons: Kind en geweld (I Ragazzi e la Violenza), Italiaanse EBU- bijdrage. 18.30 DeFreggels. 19.00 Bojan, Joegoslavische tekenfilm. 19.15 Tijdrover: Kwizien. Vandaag: Waterzooi. 19.20 Programma van de St. Synd. Omroepver. 19.40 Mededelingen en programma-overzicht. 19.45 Journaal. 20.10 Kunst-Zaken. 20.20 Hoger-Lager, spelprogramma. 21.00 Panorama, actualiteiten. 21.50 Hotel (23), tv-serie naar het boek van Arthur Hailey. 22.35 Journaal en Coda. 19.00 Nederlandse literatuur na 1830 (6). 19.30 Popeye. 19.40 Mededelingen en programma-overzicht. 19.45 Journaal. 20.10 Kunst-Zaken. 20.20 De Rosenkavalier. Opera van R. Strauss in het Festspielhaus in Salzburg. Met het Weens Staatsoperakoor en de Wiener Philharmoniker o.l.v. Herbert von Karajan. 14.00 Schooltelevisie. 15.15 Teletekst-magazine. 16.30 Mededelingen ONEM. 16.45 Schooltelevisie. 17.05 Lollipop, kinderprogramma. 17.50 Plein jeu, familieprogramma. 19.00 Ce soir, regionaal programma. 19.25 Consumentenrubriek. 19.30 Journaal. 20.00 Autant savoir, informatieve serie. 20.25 Julia, Amerikaanse speelfilm van Fred Zinneman (1977). Met: Jane Fonda en Vanessa Redgrave. 22.20 Carrousel aux image, filmrubriek. 23.10 Journaal. 23.25 Politieke uitzending. 19.00 Politieke uitzending. 19.30 Journaal met gebarentaal. 20.00 L'Ordre Nouveau, documentaire serie. 08.10 Schooltelevisie. 09.25 Die Sendung mit der Maus. 10.00 Heute. 10.03 WISO (herh.). 10.35 (ZW)Ein Kriegsende (herh.). 11.55 Umschau. 12.10 Kennzeichen D. 12.55 Persoverzicht. 13.00 Heute. 13.15 Teletekst-overzicht. 15.10 Teletekst-overzicht. 15.30 Tagesschau. 15.40 Professor Grzimek: Wundersame Tiere Kaliforniens, natuurfilm (herh.). 16.25 'Echt tu matsch', kinderprogr. 17.20 ARD-Sport extra. WK Skiën, vanuit Val d'Isère. 17.50 Tagesschau. 18.00 Hier und Heute. 18.25 Tiere und Menschen. Veronica, der Papagei ist da. 19.00 Hart aber herzlich (Hart to Hart), serie. 19.58 Heute im Ersten. 20.00 Tagesschau. 20.15 Unter deutschen Dachern, reportage over een boksschool. 21.00 scheibnerweise', programma van en met Hans Scheibner. 21.45 ARD-Sport extra: Sportier des Jahres 1984. 22.30 Tagesthemen. 23.00 Wie es geschah, tv-film van Irina Korschunow. 00.30 Tagesschau. 10.00 Heute. 10.03 Fernseh-Stationen. ZDF tussen Eschborn en Lerchenberg, reportage. 11.00 ZDF Sendezentrum Mainz. Feestelijke opening nieuwe ZDF-studio. 13.00 Heute. 13.15 Programma-overzicht. 13.30 Die grösste Schau der Welt (The Greatest Show on Earth), Amerikaanse speelfilm van Cecil B. De Mille (1951). 15.56 Programma-overzicht. 16.00 Heute. 16.04 Fernseh-Stationen. 17.00 Heute. 17.15 Tele-Illustrierte extra, samenvatting van de opening van het ZDF Sendezentrum Mainz. 17.55 Die phantastische Miss Piggy Show. 18.55 Programma-overzicht. 19.00 Heute. 19.30 Peter Alexander: Wir gratulieren. 21.00 Gesundheitsmagazin Praxis: 'Signale der Hilfe'. Oproepen door echtgenotes van prominente politici. 21.45 Heute-journal. 22.05 Aspekte-Literatur: Deutsch - der geteilte Sprache. Gesprekken over de literatuur. 23.30 (S)Nachtmusik im ZDF. Pianist Dimitris Sgouros speelt Chopin en Liszt. 00.00 Heute. 08.00 Tele-Gymnastik. 08.10-12.15 Schooltelevisie (09.25 Die Sendung mit der Maus). 17.00 Schooltelevisie. 18.00 Tv-cursus geschiedenis. 18.30 Die Sendung mit der Maus. 19.00 Aktuelle Stunde. 20.00 Tagesschau. 20.15 (ZW)Film am Donnerstag: Bitterer Reis (Riso amaro), Italiaanse speelfilm van Giuseppe de Santis (1949). O 22.00 Landesspiegel: Schlapper Wind aus Süd-Ost (2). 22.30 Nachtstudio: Fragen an den Deutschen, discussie. 23.45 Journaal. Ieder heel uur nieuws. NCRV: 7.03 Het levende woord. 7.10 Van daag... donderdag, vervolg (7.20 Weerman Hans de Jong. 7.30 Ak- tualiteitenoverz. 7.45 Over kopen gesproken. 7.50 Programma- overz.). 8.06 Hier en Nu (ca. 8.19 Weerman Hans de Jong. 8.23 Kran tenoverzicht). 8.54. Perspectief. 9.03 Wie weet waar Willem Wever woont? 10.30 Muziek bij de koffie. 11.03 De vrouwen van Willem van Oranje (3), hoorsp.serie. Zijn twee de vrouw, Anna van Saksen. 11.30 Twaalf-uurtje. 12.40 Middagpau- zedienst. 13.06 Hier en nu. 13.20 NCRV-globaal: Joop Stokker- mans. KRO: 16.03 Op de eerste rang. 17.03 Echo-magazine (17.55 Meded. (NOS). KRO: Vervolg Echo-magazine: 18.20 Kruispunt interview. 18.30 Discussie). 19.02 KRO's Country-time. 19.55 Ter overweging. 20.03 KRO's Tombola. 22.02 Goal op donderdag. NOS: 23.02 Met het oog op morgen. VPRO: 0.02 Rust zacht met Joop van Tijn. 1.02-7,00 Nachtleven: Bluesnacht. AVRO: 7.00 Nws. 7.06 AM. (7.30,&5 en 8.30 Nws). 9.00 Menselijker# gesproken. 9.30 Nws. 9.33 Uit den gio. 9.50 Snotneus ahoy! 101 AVRO's radiojournaal. 10.03 ten (10.30 Nws). 11.00 AVRO's r« diojournaal. 11.03 Hollywood E levard. 11.30 Nws. 11.33 Kijk kunst. 12.00 AVRO's radiojournfc 12.03 Buitenland Spectrin: Overh.voorl.: 12.16 Uitzending voo de landbouw. NOS: 12.26 Med« voor land- en tuinbouw. 12.30 Nfl AVRO: 12.36 AVRO's radiojou: naai. 13.00 Nws. 13.10 AVRO sportpanorama. 13.30 Nws. 133 Hersengymnastiek. 14.00 AVRO radiojournaal. 14.05 Hilversum bestond nog niet (14.30 Nws). AVRO's radiojournaal. 15.03 burgemeester is jarig. (15.30 16.00 AVRO's radiojournaal. P In de wandelgangen. (16.30 Ntf 17.00 PM. 17.30 Nws. VOO: 173 Nieuwsradio. (18.00 Nws). 19.00 Ve ronica Sport. NCRV: 20.00 M 20.03 De wereld zingt Gods lol 21 In beweging. 21.30 Bij de tijd. 223 Literama-donderdag. 22.15 Ontë de kop. 22.30 Nws. 22.35 Hier en" 22.45 Nocturne. 23.00 Waken dromen. Ieder heel uur nieuws. TROS: 7® De havermoutshow. 9.03 De Hifi van Gelderenshow. 11.03 De P° I derpopparade. 12.03 50 Pop of ^1 envelop. 14.03 TROS top 50 show. NOS: 18.04 De avondspits. TRQj 19.02 De Nederlandstalige topt«j| 20.02 Ferry Maat's soulshow. - De LP-show. VARA: 7.00 Opmaat De ko matinee-concerten. 9.00 Het OnJ do Festival (3). 9.55 Omroep OJ kest: klass. muz. 11.30 VioolfljJ van Janacek. 12.00 Promenade w kest. VPRO: 13.00-22.00 De be«J ging. Met om: 13.00 Muz. actif; teit. 14.30 De wandelende tak. *J schelphoorn tot disco. 16.00 portret: De Tachtigers. 17.00 concert. VPRO: 18.00 De tafel»' IV. 19.30 De laatste beweging dendaags muziekprogr., het Festival New Music Amen 84. 20.30 Jazzfestival '84 Heef] NOS: 22.00 Muziek uit de M»®* eeuwen en Renaissance. 22 koord. 23.00 Musica Nova live. NOS: 9.03 NOS-sportief. 9.25 terstanden. RVU: 9.30 Alleen «F' KRO-RKK: 10.00 Uit de grond* mijn hart (herh.). 10.30 Lees/ plezier. 10.45 Hobbeltje-2. Af,' 10.57 Jeugdkatachese. 11.10 SWjJ on-13, herh. IKON: 18.05 Kwart* PP: 18.20 Uitzending WD. S0; 18.30 Liturgie en kerkmu®; NOS: 19.00 Nieuws voor buitel»* ders (19.00 Turks. 19.10 Bert* 19.20 Marokkaans-Arabisch. Spaans). Teleac: 19.40 WJ vrouwen projekt (herh. 9). JJ Duits voor beginners (herh. 7) Cadcam (2). 21.10 Follow n* (herh. 40). Door Dirk Veilenga OOK in zijn nieuwste b 'Les in anatomie', lijkt Amerikaanse schrijver PI Roth maar niet los te ko van de drukkende joodse milietradities, die hem ooi spireerden tot het shocken 'Portnoy's klacht'. Zijn ho persoon, de inmiddels beki Nathan Zuckerman, zit in midlife-crisis. Hij is lee schreven en pijnen ma zelfs typen onmogelijk. Onafgebroken is hij zichzelf bezig. Zijn de pij in zijn nek en zijn rug een volg van de vreselijke din die hij zijn ouders en het dendom heeft aanged; Zuckerman blijft uiteraar schuld zoeken bij het onbe; van anderen. Zijn woed vooral gericht op criticus ton Appel, die zijn boe heeft gekraakt. Hij noe Zuckerman zelf anti-s< tisch. 'Les in anatomie' is het de boek van Philip Roth i Nathan Zuckerman. In ghostwriter' (1979) was kerman een beginne schrijver, die gretig het li aftast, in 'De eenzaamheid Zuckerman' (1981) is hij beroemd auteur gewor Het succes van 'Carnovski vergelijken met 'Portn klacht') isoleert hem ecl onverbiddelijk van zijn ou< en zijn joodse verleden. Nu zijn zijn ouders ove; den en lijkt het of daari ook zijn motivatie verdwe is. Vier vrouwen verzor Zuckerman in zijn woninj New York. Hij raadplt tientallen artsen en one werpt zich aan de ene there ha de andere om van de kv lende pijnen af te komen. I besluit de stuurloze stak Zuckerman plotseling mi cijnen te gaan studeren Chicago, waar hij vroeger uiversiteit bezocht. ?<LJ'.Hermans: "Wat God verl «en heeft'. Uitgeverij Tabc "FURge. 35,- N 1979 begon paus Johar aulus n zijn wekeli, bdiënties te besteden aan onderwerp 'huwelijk en iqq3 e't Pas eind noven *984 rondde hij zijn verhar 'tbgen af over wat hij «eologie van het licha dab106' De lan6durige a van deze Paus yoor K, verwerp is overigens g historisch unicum. De vrJr *Iee®; haar hele best °°r deze aspecten van menselijke leven warme a dacht gehad. ujh °nze dagen is die nadr v he kerkelijke aand: - r "net name sexualitei oog zelfs verdacht. 2i, niet in de laatste pis ki oorzaak in de opmerkc CVT.nden discrepantie, dat aitmneel gedetaillee Drm afkomstig is MCIpiéle vrijgezellen. waar er meer aan de hi kir-M6611 enkel terrein blij dula ,lding en kerkvolk ^belruk uiteen te gaan al

de Stem | 1984 | | pagina 16