'Dolly Dots uit Westdorpe winnen play- backshow Groot tekort aan ziekenhuisbedden Slechte koffie en goede snert op een namaak-p9 Record-produktie ammoniak bij NSM in Sluiskil 'Geen van DAIHATSU Schoorsteenvegers in Zeeuwsch-Vlaanderen AANBOD WORDT UITGEHOLD DOOR ONDERHANDSE VERKOOP DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 DlBflM VAN ZEELAND Vogelvrienden exposeren in Sas van Gent MENINGSVERSCHIL TUSSEN SINTERKLAAS EN OCKELOEN: politierapport DIT JAAR MILJOEN TON Biervliet Sas van Gent Westdorpe Terneuzen St.-Jansteen T16 PAGINA ZEELAND? 'Veilingfusie harde noodzaak fruitteelt' Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Als de veelbesproken fusie van de vier Zeeuwse fruitveilingen nog langer uitblijft, kan dit rampzalige gevolgen hebben voor de Zeeuwsch-Vlaamse fruitteelt. Dat is de mening van het bestuur van de fruitvei ling in Terneuzen. Dit bestuur pleit al ongeveer tien jaar voor één centrale fruitveiling in het Zeeuwse, maar verschillen van opvattingen bij de Zuid-Beve- landse veilingbesturen hebben de fusie tot nu toe te gengehouden. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De Sasse Vogelvrienden houden het ko mende weekeinde de jaarlijk se vogeltentoonstelling. Deze vogelexpositie, dit jaar voor de dertigste maal georga niseerd, vindt plaats in zaal Planetarium (bij Staf) en zal vrijdagavond om 20.00 uur of ficieel geopend worden door burgemeester W. Dusarduijn van Sas van Gent. Vogelliefhebbers kunnen daarna nog tot zondagmiddag 17.00 uur terecht voor een be zoek aan de tentoonstelling. Zaterdag staan de deuren van zaal Planetarium open van 's morgens 10.00 tot 's avonds 22.00 uur. Het bestuur van de Sasse vogelvereniging is er ook dit jaar weer in geslaagd een groot aantal vogels van uit eenlopende soort bijeen te brengen: maar liefst 337 vo gels, geleverd door 37 inzen ders, zullen te bewonderen zijn. Daaronder verschillende soorten kanaries, tropische vogels, diverse parkietensoor ten en kwartels. De tentoon stelling heeft een regionaal karakter, daar niet alleen Saj se vogelliefhebbers inzende» maar ook mensen uit andetf Zeeuwsch-Vlaamse plaatsen. Gisteren en dinsdag zijn i zangkanaries reeds door keuf. meesters op hun kwaliteit bekeken. Vandaag en morger komen de andere vogels aa» bod. Zaterdagavond word» de prijzen uitgereikt aan d( eigenaren van de winnend, vogels. De trekking van de l0. terij ten bate van de expositi, is zondagmorgen om 11.00 uur Gedurende de expositiedag,, draait het rad van avontuur op volle toeren en bestaat ook de mogelijkheid vogels te ko. pen. Volgens een woordvoerder van de Terneuzense veiling gebeurt het met name in Zuid- Beveland steeds meer dat fruit buiten de veiling om wordt verhandeld. Ongeveer de helft van het aanbod geteelde ap pels vindt zijn weg naar de consument via persoonlijke transacties van de kweker met de handelaar, zonder dat de veiling daarbij aan bod komt. De teler ontduikt op deze wijze de veilingkosten, die soms op kunnen lopen tot drie dub beltjes per kilo; hetgeen een aanzienlijk percentage is van de kostprijs. land, in Rotterdam, Gelder- malsen of Utrecht. Koelhuis Bij de veiling in Terneuzen wordt al een tijd niet meer di rect geveild. In feite is alleen het koelhuis nog in gebruik. Het fruit wordt getranspor teerd naar de veilingen in Zuid-Beveland hetgeen aan merkelijke transportkosten voor de Terneuzense veiling, die dit voor haar leden betaalt, met zich mee brengt. Borreltje Te gering Het gevolg is echter dat op deze manier het aanbod van de veilingen wordt uitgehold wat weer een lagere prijs met zich meebrengt. Daardoor gaan weer meer telers ertoe over hun produkten bij een borreltje in de huiskamer te verkopen aan een handelaar. Een vicieuze cirkel. Ook on dervinden de Zeeuwse veilin gen, mede doordat ze nog geen eensgezind prijs vormend in stituut vormen, steeds meer concurrentie van de grote fruitveilingen elders in Neder- De totale fruitproduktie in deze regio is te gering om een veiling met succes te laten draaien: acht a tien miljoen kilo, hetggen neerkomt op een handel van ongeveer 200 ton per week. Te weinig om de handelaren warm te krijgen. „Zeeuws-Vlaanderen heeft enorm veel belang bij een fu sie", zegt de woordvoerder dan ook. „Als deze situatie nog langer doorgaat zie ik de toe komst somber in. Een centrale Zeeuwse veiling betekent een concentratie van het aanbod en daardoor een hogere prijs. Iedereen vaart er wel bij". Het algemeen ziekenfonds AZYVZ voorziet de komen de jaren een verdere afname van de behoefte aan zie kenhuisbedden en een toenemende leegstand. Dokter P. Starmans: „Door een verder terugschuiven van de gezondheidszorg naar de eerste lijn, een nog kortere verpleegduur en door vervan ging van een deel van de klini sche dagverpleging door een poliklinische, zullen er voorlo pig minder bedden nodig zijn. Over tien of vijftien jaar heb ben we aan die bedden moge lijk wel behoefte door de ver dergaande vergrijzing van de Nederlandse bevolking. Nu ziekenhuizen sluiten lijkt on gewenst omdat daardoor een grote kapitaalvernietiging plaatsvindt". Starmans voor ziet een verdere daling van de opnameduur van 12,7 in 1983 naar 10 a 11 dagen. Het AZWZ ziet mogelijkhe den in het samenvoegen van sommige functies van een aantal ziekenhuizen (poolen), zoals bijvoorbeeld de medicij nenverstrekking. Dat werkt niet alleen efficiënter en goed koper, maar zal de kwaliteit van de verzorging ook ten goe de komen, aldus het fonds. (ADVERTENTIE) officiële dealer verkoper: Bedrand Vael GARAGE BU PONT TERNÉUZËN BM Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Tel. 01150-13451 Vervolg van pagina 1 Ziekenhuizen kennen opna- mepieken. Tijdens vakanties, de grote feestdagen en de jaar wisseling is de bedbezetting aanmerkelijk lager. Als het aantal bedden lager wordt zullen de pieken afgetopt moe ten worden. De patiënt zal dan wat minder makkelijk kunnen kiezen voor een opnameperio de. De pieken in de opnames hebben een directe relatie met de werktijden en de perso neelsbezetting. De arbeidstijd verkorting en de budgettering houden het risico in zich dat er voor bedpatiënten wat minder tijd overblijft. Dat moet, vol gens het ziekenfonds, opge vangen kunnen worden door een meer efficiënte bedrijfs voering. Dure apparatuur is ook 's avonds te gebruiken. In een aantal gevallen is dat voor de patiënt zelfs beter omdat het dan rustiger is in het zieken huis en er meer tijd is om het resultaat met hem te bespre ken. Het AZWZ tekent hierbij aan, dat de vakorganisaties aan dit idee zullen moeten wennen. Het ziekenfonds vindt dat ook nagedacht moet worden over een weekeindedienst voor ziekenhuizen in een gebied met gelijktijdig sluiting van andere ziekenhuizen of afde lingen daarvan. Bezwaren van specialisten, kapitaalslasten e.d. zijn overkomelijk, stelt het AZWZ. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - In het vorige week in deze krant verschenen verhaal over de schoorsteenveger Christian Navarre uit Ter neuzen wordt gemeld dat deze als enige een officieel geregi streerd schoorsteenvegerbedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft. Hoewel dit correct is, heeft bij veel lezers het misverstand post gevat dat Navarre de enige schoorsteenveger in dit gebied zou zijn. Dat is onjuist. Het bedrijfje van de Terneuzenaar is uniek omdat het zich en kel bezig houdt met het reinigen van schoorstenen, maar daar naast telt Zeeuwsch-Vlaanderen nog diverse bij de Kamer van Koophandel ingeschreven schoonmaak- en onderhoudsbedrij ven, die schoorsteenvegen als onderdeel van hun totale dien stenpakket aanbieden. De goedheiligman kocht alvast een nieuwe boot- kaart. De Sint en de burgervader van Terneuzen verschilden enigszins van mening over de VOW en de veerboten. - foto-s de stem/cor j. de boer TERNEUZEN - „Ik beloof u Sinterklaas, als die oever verbinding er komt, leggen wij een namaak-pont op het kunsteiland in de Wester- schelde. Daarop serveren we even slechte koffie en even goede erwtensoep als op de boot. En dan kan iedere Zeeuws-Vlaming die over de VOW rijdt, daar rustig een minuutje of twintig vertoe ven." Bijna bestraffend sprak burgemeester C. Ockeloen van Terneuzen gisteren Sin terklaas toe. De Spaanse bisschop had het gewaagd om bij een bezoekje aan het stadhuis een lans te breken voor 'onze trotse stoomboot diensten'. „U begrijpt dat ik als Sint nergens zou zijn zonder die boten", aldus de Sint tegen Ockeloen. Toen deze zich 'niet zo'n groot bewonderaar' toonde van de boten en wees op de hoge kosten en het ongemak, vergeleken bij een oeverver binding, gaf Sint -'als vreemdeling in dit gebied'- zich snel gewonnen: „Ach, ik dacht, het geeft toch een speciale binding". Het tweetal begroef snel de strijdbijl om het wel eens te worden over het eigenlij ke doel van het Sint-bezoek. Aan de balie van de afdeling Bevolking kwam hij met twee Pieten nieuwe boot- kaarten kopen, er zo alle Zeeuws-Vlamingen op wij zend dat de PSD-j aarabon nementen sinds gisteren weer op alle gemeentehui zen verkrijgbaar zijn. Fazant „Veel mensen, vooral de vreemdelingen in dit gebied, zijn niet zo goed op de hoog te van de bootkaarten. Daar moeten we iets aan doen" vond Sint. „Inderdaad" rea geerde Ockeloen. „En laat nou niet iedereen wachten tot het laatste moment om die kaarten af te halen". Het cadeau -'een mam moet-sigaar voor een mam moet-burgemeester'- was aan hem wel besteed. „Mag ik die bewaren tot na de fa zant die ik dagelijks pleeg te nuttigen?". Het mocht van Sinterklaas. 'Danny de Munck' .Krijg voor mijn part allemaal de kolere Van onze correspondent SAS VAN GENT - De Sasse en Westdorpse lagere- schooljeugd was gistermiddag bijeen in De Roselaer te Sas van Gent, waar een 'knallePvan een play-backshow werd gehouden. Behalve de play-back-artiesten deed ook -hoe kan het ook anders op zijn eigen verjaardag- sinterklaas zijn in trede. Howel uitgerust met Spaanse gitaar kwam hij er niet toe het jonge publiek een nummertje play-back voor te schotelen. Wel genoten de kinderen met volle teugen van de 24 nummers, die wel op de planken kwamen. Gezien de kwaliteit van de presentatie, nummers waaraan vaak een maandenlange voorbereiding voorafgegaan was. Aangemoedigd door het enthousiaste publiek lukte het tenslotte de Westdorpse Dolly Dots om de eerste prijs in de wacht te slepen, een gouden plaat. De Sasse Dolly Dots volgden hen op de voet. Bij de solo-artiesten kwam de gouden plaat in handen van de weliswaar 8-jarige Willem Duyn. Twee jongens die samen Danny de Muynck vertolkten, maar in hun plankenkoorts de microfoon aan hadden laten staan -en het dus een live nummer werd-, ontvingen de pechprijs. DONDERDAG 6 De 'Dolly Dots' tijdens hun act. foto's de stem/cor j. de boer TERNEUZEN - Op de krui sing Axelstraat-Kerkhoflaar werden gistermiddag twa personenauto's zwaar bescha digd. Daar verleende de auto mobilist J.V. uit Terneuza' geen voorrang aan een perso nenauto, bestuurd door P.M eveneens uit Terneuzen. VLISSINGEN - In de Va» Bossestraat werd ingebroker in de berging van de heer H.G G. Er is gereedschap ont vreemd. Men is binnengeko men met vermoedelijk een valse sleutel. GOES - Aannemer Lambert uit Vogelwaarde deed aangift van een inbraak in een bouw keet in de Ter Doestwei k Goes. Er wordt gereedscha: ter waarde van 5000 guide» vermist. SCHOONDIJKE - Woensdag middag omstreeks een uuri> in de Prinses Beatrixstraat 4 8-jarige V. P. bij het overste ken door een personenauto bestuurd door P. B. uit IJzen- dijke, geschept. P. werd hier bij gewond en werd naar het ziekenhuis in Oostburg over gebracht. Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Gisteren overschreed de Nederland se Stikstof Maatschappij BV te Sluiskil voor het eerst in haar geschiedenis een totale produktie van een miljoen ton ammoniak binnen een jaar. In 1983 werd een totale jaarpro- duktie bereikt van 700.000 ton ammoniak. Deze sterke uitbreiding van de ammoniakproduktie is een rechtstreeks gevolg van de in- gebruikame van een nieuwe ammoniakfabriek begin dit jaar. De start van deze nieuwe fabriek had volgens NSM 'een bijzonder snel en efficiënt ver loop', waardoor al in de eerste elf maanden van dit jaar de miljoen ton ammoniak kon worden overschreden. verbeteringen en energiebe sparingsprojecten uitgevoerd waardoor ook het rendemctf van deze eenheden zal toene- Plaatselijk nieuws Kerstkaarten - Het plaatselij) comité voor Kinderpostzegel; is is woensdag 12 en vrijdag n december aanwezig in postkantoor voor de verkoot van de bekende kerst- e! nieuwjaarskaarten. Het comi té is aanwezig op 12 decembe; van 10.00-12.00 uur en op 14 gj, cember van 15.30-17.30 uur. Comité - Het comité voor Kin- derpostzegels is van 10 tot met 14 december dagelijks iii het postkantoor aanwezig voor de verkoop van de beken, de kerst- en nieuwjaarskaar ten. De verkooptijden zijn van 09.00-12.30 uur en 14.00-17.oc uur. Luchtbuksschieting - Hel aantal leden van de lucht, buksschuttersclub Molen- kreek is de laatste tijd uitge breid en ook het publiek gaai zich meer en meer interesse ren voor deze tak van sport Om iedereen in de gelegenheii te stellen zijn kunnen te tonen houdt Molenkreek een lucht buksschieting zondag 9 de cember 's middags vanaf hall drie in Het Oude Raedhuys waar een liggende wip is op gesteld. Gevonden - Bij de gemeente politie kan men inlichtingen krijgen over de volgende vonden voorwerpen: wieldop, shagbuidel, zilveren hanger, bromfietshelm, diverse sleu tels, bladlood, step, kinderpor temonnee met inhoud, horloge bijl, kinderbril, diverse porte monnees, bril, gouden b armband, blauw kindervest spijkerbroek, regenpak schepnet, zilveren armband zwarte jas met sjaal, goude» trouwring, rol behang, 2 I kratjes, tas (pukkel) met boe ken. Oud papier - Het maandelijks ophalen van oud papier door de jeugdafdeling van de voet balvereniging STEEN is zater dag 8 december vanaf half ne gen. Eind februari werd in de nieuwe installatie de eerste ammoniak geproduceerd. Al snel na de start draaide de fa briek op de nominale capaci teit van 1500 ton per dag. In middels werden piekproduk- ties van 1700 a 1750 ton per dag bereikt. Niet alleen wat betreft het produktieniveau beantwoordt de nieuwe installatie volledig aan de verwachtingen. Ook op het gebied van energiebespa ring worden volgens het be drijf uitstekende resultaten geboekt. Het energieverbruik in deze nieuwe fabriek ligt 25 a 30 procent lager dan het ge middelde van andere ammo- niakfabrieken in Europa. In de voorbije maanden werd ook in andere ammoniakfabrieken bij NSM (unit A/B-Synthese) Toekomst Mede dankzij deze ontwik kelingen, gekoppeld aan de lo pende investeringen en enen giebesparingsprojecten, zie' NSM 'de toekomst met ver trouwen tegemoet'. Het groot ste gedeelte van de bij NS» geproduceerde ammonia' wordt in eigen fabrieken »P het NSM-terrein in Sluis» verwerkt tot hoogwaardig' stikstofmeststoffen zoals on der andere kalkammonsalpc ter, ammoniumnitraat ureum. De overige ammonia wordt verkocht op de were» markt. pa Van ee OOSTBURG - Zeeuwsch-Vlaa seerd. Deze operatie n krijgen. Reden hiervoor vergrijsde priesterbe de streek en het nijp brek aan jonge pastor Ret reorganisatie enige tijd geleden door de West-Zeeuwa se pastores, deken JA Zeeland en een vertej diger van het bisdom De streek zal wore deeld in drie zogehete gio's, met op dit mo nog twee pastores, gio's zijn Sluis/Aar Eede, Oostburg Schoondijke en IJ Hoofdplaat/ Biervliet kens, waar pastor Or liet actief is, wordt n nieuwe schema opgen Gezien de leeftijd pastores in West-! Vlaanderen (de jong de oudste 70 jaar) er dat vacatures niet worden opgevuld mo kening mee worden j dat binnen afzienbar maar één priester per beschikbaar zal zijn D Verzwaring ,En dat houdt uite: enorme taakverzwa aldus pastor F. Buijss zendijke/Hoofdplaat, vliet, de 'junior' van Zeeuws-Vlaamse „Het gevolg zal zijn i ons werk prioriteite gaan stellen en bepaa niet meer kunnen ver Het aantal kerkdie subregio zal dan bijn gehalveerd. Pastor „Per weekend wordi zendijke, Hoofdplaat vliet nu nog zeven gehouden, verzorgd c priesters. Maar in Vervolg van pag In het artikel is a rechtbankpresident duidelijk gemaakt ging om klachten werden weergegevei Stichting De Blokke woordvoerder Van I bestaat volgens de n president geen grond de raadsman van Aa naar voren bracht, a men dat Van Himn neus zou zijn jegei meente Aardenburg kele feit dat Van Hir ger voor de sociale de gemeente Ternei gewerkt en daar mi men weg ging is v rechtbankpresident doende om het seriet ter van de Stichting ken in twijfel te trek Dat, aldus de rech sident, wil nog niet de aangevoerde klai daarom reëel zij maakt het evenmin Stem te verplichten onderzoek ten aanzi uitlatingen van T De Stem zou volgi "ankpresident in eens over mogen ga onderzoek, waarbij van de betrokken v; gerechtigden zou v, schonden. Wraakacties Mr. André de la kent dat negatieve over het functioned sociale dienst, zeker y.an bezuinigingen hngen, tot wraakai Personeelsleden TERNEUZEN - Per s fe'f 150-165, B 106-11 selderij 59-68. Per IR i>n renko°l 53*61 tornu Prei l56"64- rode sprmten A 70_82 B 43. 2ln witte kool te rarj?' 18°-21°, 3 15 rammenas 14. ^STERDAM - In E /oor ,- -149. contracten| Ren f iêeA 15 mei cc *as t?t f 16.!0. T. goed prijshoudend

de Stem | 1984 | | pagina 14