)«1^uui4rtumÏ LASBOL DE KAASBOL Al meer dan 70 belangstellenden voor inspraak Voor de laatste keer: tellen ISIEKAST RLAND 8.95 iibert 1.95 ierenham 1.95 2.50 >e 2.95 2.95 Plaatselijk nieuws Natuurwandelingen in O-Z-Vlaanderen OOK MIDDENSTAND TEGEN MINDER PARKEERPLAATSEN >ATÉ it in de krant. GEN SERVEREN WIJ ANAF 18.00 UUR Z'N ASSORTIMENT PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND Vergadering raad Hontenisse in twee keer Axel RESERVEER TIJDIG VOOR KERSTAVOND Je en 2e KERSTDAG en OUDEJAARSAVOND Bussen Renovatie Clinge Heikant Hulst Graauw Koewacht OVER BINNENSTAD HULST Top tien Veranderingen GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE Rode wouw A12 A C\C\^' v>c^ 0931 90V net aanbiedingen in de gezinnen m voordeel mee en rp in de gaten wat >or leveranciers vensmiddelen per advertentie wordt af eprijsd en aangeprezen. Café - Restaurant n 3, Hoek Telefoon: 01152 1308 verschijnt in deze krant De Hollandse Emmenthaler: De Kaasbol Hele kilo per stuk 4.95 isenz. 150 gram Eigen mengeling 250 gram Bierkaaistraat 26 Hulst-01140-16221 DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 T22 'Bumper aan bumper is de beste reclame' Van een onzer verslaggevers HULST - Ook de Hulster winkeliers zijn tegen het gemeentelijk beleidsvoornemen om het aantal parkeerplaatsen in de Hulster binnen stad flink terug te dringen. Met betrekkelijk eenvoudige maatregelen die wei nig kosten kunnen volgens secretaris G. d'Haens van je Middenstandsvereniging Hulst de verkeersknel punten worden opgelost. het instellen van een 'blauwe zone', waar anderhalf of twee uur geparkeerd mag worden. Voor betaald parkeren voelt de middenstand niets. Een oplossing voor de regel- Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De ver gadering van de Hontenisser gemeenteraad wordt volgende week woensdag in twee delen gesplitst. Om 15 uur buigt de raad zich over de gewone raads- agenda. Daarna wordt de ver gadering geschorst en 's avonds om 19 uur weer voort gezet voor de behandeling van de begroting 1985. Kaarting - Kaartclub Ons Ge noegen hield een wedstrijd voor de clubcompetitie. Uit slag: 1. mevrouw Van de Ber ge, 2. J. Sol, 3. D. Riemens, 4. T. Koomen, 5. Th. van Alten. Stand kampioenschap: 1. J. Ambrosini 257 punten, 2. C. de Deijn 243, 3. L. de Kraker 240, 4. A. Bareman 227, 5. A. Schee- Ie, 223 punten. Stand jokeren: 1. mevrouw Kayser 112, 2. me vrouw Vorstenbos 101, 3. me vrouw Bosch 100 punten. „De grootste reclame voor Hulst is dat de auto's op druk ke dagen bumper aan bumper door de binnenstad rijden. Het is juist die drukte die het zo gezellig maakt en de mensen aantrekt". Volgens d'Haens zitten de meeste bezoekers er niet mee dat ze vaak moeilijk aan een parkeerplekje geraken in de binnenstad. De filosofie achter de beperking van parkeermo- gelijkheden is om op die wijze het autoverkeer uit de binnen stad te weren, maar volgens de middenstanders zal het juist een tegengesteld effect sorte ren. „Als je minder parkeer plaatsen maakt, dan bereik je alleen maar dat mensen ook door de week heel de binnen stad gaan rondrijden om een plekje te vinden. Kijk, je krijgt de mensen uit de omgeving van Hulst niet zover dat ze hun auto buiten de wallen la ten. Ze zullen toch eerst in de binnenstad kijken. Ze kunnen natuurlijk wel plannen ma ken, maar daar zijn wij het niet mee eens. Het moet blij ven bij een paar maatregelen en als je dan bijvoorbeeld een paar parkeerplaatsen in de Gentsestraat of Steenstraat moet inleveren, dan weegt dat niet zo zwaar door. Wij hou den eraan vast dat er van de Markt en het 's Gravenhof plein geen parkeerplaatsen mogen worden afgeknibbeld. De Markt versieren met een fonteintje, boompjes en bank jes is allemaal leuk en aardig, maar als je eens iets wil orga niseren staat het vol met ob stakels". Voetpad Wel meent d'Haens, evenals de Hulster horeca, dat lang- parkeerders van de Markt en naaste omgeving geweerd moeten worden. Hij denkt aan (ADVERTENTIE) Café-Restaurant V't VOSKE jl Hulst Bierkaaistraat 8 Tel. 01140-13444 matige opstoppingen in de Gentsestraat ziet de Midden- stadsverenging in een betere regulering van het laden en lossen, en het verbieden van parkeren. „Je kunt wel zeggen hooguit een half uur, maar dat lost het probleem niet op". Voor de Steenstraat ziet men wei wat in de aanleg van een apart voetpad naast de be staande ongelijke stoepen. Volgens d'Haens is een bete re verkeersdoorstroming al te bereiken door bezoekers niet allemaal door de Gentsepoort te sturen, maar ze vanaf de verkeerslichten bij de Grote Kreekweg met duidelijke bor den te leiden naar andere toe gangswegen via bij voorbeeld de Graauwse en de Dubbele poort. Ook zouden er alterna tieve routes bewegwijzerd moeten worden om uit Hulst te geraken. Momenteel wordt ook al het uitgaand verkeer door de Steenstraat en de Gentsepoort geleid. „En dan natuurlijk niet met één wegwijzertje, maar de automobilisten geleiden tot ze op de grote weg zitten". Te vens pleit de middenstand voor een beter aanduiden van de parkeermogelijkheden in de binnenstad en voor terug keer van het openbaar ver voer. „Als de Belgische lijn bussen tot op het 's Graven hofplein kunnen komen, dan kunnen de ZWN-bussen dat ook". Eens is de middenstand het met de voorgestelde indeling van de binnenstad in verschil lende zones en met de mening dat er meer woonruimte moet komen via renovatie en de bouw van nieuwe huizen. De Middenstandsvereniging Hulst, afdeling van het KNOV, heeft over de plannen voor de binnenstad al uitvoerig over leg gehad met de gemeente. „Daaruit blijkt maar weer", meent d'Haens, „dat het plaat selijk georganiseerd zijn van de winkeliers een noodzaak is, om de belangen van de mid denstand te kunnen verdedi gen' Kaarting - In café De Land bouw werd een prijskaarting gehouden waaraan 37 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. P. Jonker, 2. W. de Block, 3. Jos de Burger, 4. G. Maesmans, 5. O. Concière en J. van Hels- land. Kaarting - Aan de prijskaar ting in café Th. de Block-van Troost namen 36 personen deel. Uitslag: 1. R. de Wilde, Stekene; 2. A. Thijs, Heikant; 3. mevrouw De Winkel, Nieuw-Namen; 4. P. Valent, 5. A. Bogaert beiden Heikant. NCB - De kring Hulst van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) houdt van daag, donderdag, een algeme ne vergadering, tevens in structieavond in Den Dullaert. Na het huishoudelijke gedeelte praat mr. L. Mertens over de nieuwe pachtwet, P. Colsen over de fiscale veranderingen in 1985. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Kontakt - De soos voor alleen staanden Kontakt houdt za terdag 8 december een dans avond in Den Dullaert. Het or kest The Williams verzorgt de muziek. Er wordt ook bingo gespeeld en een verloting ge houden. Rode Kruis - De geslaagden voor de basisopleiding van het Rode Kruis (helper en help ster) zijn de dames C. Schau- waert-Zegers, T. Vlegels- Rietjens, A. Aerts-De Cock, E. Begeyn-Nijskens, C. Vonck- Pieters, L. Vonck, R. Burm- Morcus, J. van Goethem- D'Hooghe. En de heren P. Vonck, P. Brand, F. de Nijs, A. van Immerseel, A. van Water schoot, V. van Delft, F. Vonck en A. de Nekker. Kerstviering - De afdeling Graauw van de bond van ouderen houdt morgen, vrij dag, een kerstviering in het gemeenschapshuis. Begonnen wordt om 14.00 uur met een eucharistieviering, waarbij de zang zal worden verzorgd door het dameskoor van de heer Neeteson. Zuster Jozefa uit Boxtel zal de middag verder vullen met voordrachtjes. Na de koffie wordt een bingo ge houden, waarmee fraaie prij zen zijn te winnen. Bingo - Jeugd Ontspanning Koewacht houdt op zaterdag 8 december een grote bingo avond in de Vlasschaard. Iedereen ouder dan zestien jaar is welkom. Aanvang 20.00 uur. «cl- De maquette van de Hulster binnenstad. Van een onzer verslaggevers HULST - Er hebben zich nu al meer dan 70 belangstel lenden aangemeld, die wil len meepraten over het be leidsplan voor de Hulster binnenstad. Verwacht wordt dat zich voor maandagavond, wan neer de eerste inspraak avond wordt gehouden, nog meer mensen zullen opgeven bij het Gemeenschapswerk, dat de inspraak heeft geor ganiseerd. Er hebben zich overigens geen Belgische meepraters gemeld. Uit de informatiebijeen komsten die maandag wer den gehouden, is al gebleken dat er eigenlijk verschillen den soorten deelnemers bij de inspraak betrokken zijn, mensen die in de binnenstad wonen en werken, mensen die in de binnenstad wonen, maar er niet werken, men sen die buiten de stad wo nen, maar er wel werken en mensen die buiten de stad wonen en er ook niet wer ken. Voor deze groepen spe len uiteraard verschillende belangen een rol bij de ge sprekken over het beleids plan. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Deze week wordt ook de maquette van de Hulster, binnenstad weer terug naar het Gemeenschapswerk ge zeuld. De miniatuurbinnen stad werd al in 1980 gemaakt door L. Steffens, ten behoeve van de inspraak rond de binnenstad. Omdat deze echter enige vertraging op liep, is het kunstwerk zolang in bruikleen gegeven aan het streekmuseum. De maquette word opge steld in de hal van het Ge meenschapswerk, waar ook een informatierek zal ver schijnen. Daarin komt alle materiaal dat van belang is voor de discussie over het beleidsplan. Dat plan met bijbehorende tekeningen ligt overigens ook ter inzage bij de afdelinge algemene zaken in het stadhuis. Van een onzer verslaggevers HULST - Voor natuurliefheb bers is er de komende tijd In Oost Zeeuwsch-Vlaanderen flink wat te beleven. Allereerst zijn er de gebrui kelijke 'open' excursies in het natuurgebied Saeftinghe. De laatste dit jaar is op 28 decem ber om 13 uur. Voorts zijn er excursies op 13 januari (13 uur) en 20 februari (9.00 uur). Men vertrekt vanaf Emma- haven. Gezien de zwaarte van de tocht kunnen kinderen on der 10 jaar en mensen die slecht ter been zijn niet mee. Deelnemers wordt aangera den niet al te nieuwe kleren en hoge laarzen aan te trekken. De tocht duurt een uur of vier en de kosten bedragen vijf gulden per persoon. Ook Vogelwacht de Steltkluut zet weer activitei ten op touw. Zondag 9 decem ber kan er onder leiding van Edy Bogaert worden gefietst in de WMZ-bossen te Clinge. Verzamlen om 9.30 uur nabij Interjute. Voor informatie vooraf: 01140-15430. Zondag 13 januari staat er een winterwandeling op het programma langs de Koude- polder en de Braakmandijk, onder leiding van Henk Caste- lijns. De tocht duurt van 9 tot 12 uur en al naar gelang de weersomstandigheden zullen er verschillende soorten gan zen te zien zijn, benevens een den, duikers, blauwe reigers en aalscholvers. Verzamelen op de parking van het recrea tiecentrum De Braakman. Ganzen zijn er ook te zien op zaterdag 26 januari bij een ex cursie naar Reuzenhoekse Kreek onder leiding van Adri Paauwe. Maar er kunnen ook meer gewone vogels worden waargenomen als merels, lijs ters, koperwieken en krams vogels. Verzamlen om 9.30 uur bij het PZEM-huisje aan de Polderstraat te Reuzenhoek. Voor 10 februari tenslotte is er een excursie gepland naar het natuurgebiedje De Putting bij Hengstdijk. (ADVERTENTIE) Hebben we een (juiste) indruk hoeveel exempla ren van een bepaalde diersoort er zijn, vroegen we ons vorige keer af. Het antwoord was, dat er in de loop van de jaren methoden zijn ontwik keld en tellingen ver richt, die ons inderdaad een betrouwbaar getal opleveren. Veel van dat losse werk dat gedaan werd door individuele vogelaars, beheerders van een gebied, vogel werkgroepen, instituten als Itbon en Rivon en nog andere, moest op zeker moment wat gecoördi neerd worden. Water wild kreeg het eerst aan dacht. In zogenaamde midwin tertellingen, waar honder den vrijwilligers aan deel namen, werd nagenoeg elk water of watertje geteld. Later bleek dat je een goed beeld kon verkrijgen als je bepaalde gebieden op een bepaald tijdstip telde. Daar na kwam het zogenaamde Atlasonderzoek, uitgevoerd door het SOVON, hetgeen staat voor Stichting Orni thologisch Veld Onderzoek Nederland. De eerste klus: vaststellen van aantallen en soorten broedvogels in Ne derland. Een onderzoek dat inmiddels al weer een aantal jaren geleden is afgesloten en waarvan de resultaten in an üjvig en boeiend boek werk zijn vastgelegd. Een onmisbaar boekwerk ook zeker als je op enigerlei wij- ze met vogels of vogelbe scherming te maken hebt. Een paar voorbeeldjes uit de eigen provincie. Een blik op de kaart leert dat de eer ste de beste soort die ge noemd wordt, de dodaars, het duikeljerken, in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen tal rijker broedt dan in het wes ten. De fuut is vrij talrijk in Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren, maar ontbreekt verder in Zeeland nagenoeg geheel. Geen broedgevallen zijn be kend van Walcheren bij voorbeeld. De roerdomp, een reigergrote bruine rietvogel, ontbreekt in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, niet in oost. Het wouwaapje, een kleine verwant, is daarente gen bijna beperkt tot het westen en de Kanaalzone. De blauwe reiger is in het Zeeuwse ais broedvogel be perkt tot Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en Schouwen. De andere gewesten kennen geen kolonies meer. Zo kunnen we doorgaan, maar we willen een andere kant op. Als u een top tien zou mogen opstellen van de tien talrijkste Nederlandse broedvogels, wie zou u num mer een zetten? We hebben geprobeerd een overzichtje te maken. De spreidingen in de schattingen zijn soms groot. De onbetwiste num mer een, de huismus, wordt berekend geschat op een tot twee miljoen broedparen. Een of twee, dat scheelt de helft, dus hier en daar is het wel een beetje natte-vinger- werk, maar 'onze straatjon gen' steekt er toch wel met kop en schouders bovenuit. De nummer twee? Met 575.000 tot 850.000 paren de merel. De derde en vierde plaats moeten gedeeld wor den door loting tussen veld leeuwerik en ringmus: elk zo'n 500.000 tot 750.000 paar. De veldleeuwerik wordt na tuurlijk gekend door ieder een, die wel eens een voet buiten de bebouwde kom zet. Het is de veelgeroemde zanger, die het buitenleven zo genoeglijk maakt, al zal de boer hem op zijn ronken de trekker wel niet meer ho ren. De ringmus wordt meestal op een hoop gegooid met de huismus en derhalve over het hoofd gezien. Troe pen 'stadsmussen', bij wijze van spreken, bestaan soms voor de helft uit ringmussen, zeker hier in ons wat milde re Zeeuwse klimaat. Let u maar eens, met het boekje in de hand voor de verschillen, op de populatie bij u in de tuin, omgeving. De spreeuw zit met 725 paren ook dicht in de buurt. En niet geheel onverwacht natuurlijk, zo'n algemene vogel. En als je daaraan denkt, vogels die je nage noeg dagelijks ziet, dan ga je zoeken naar de zesde plaats die blijkt dan voor de hout duif (bosduif) te zijn met 425.000-500.000 paren. Had u die ook in gedachten? Nee, he? Als je leest dat de wilde eend met 250 - 400.000 paren ook in de toptien staat, ver baast je dat eigenlijk niet. De winterkoning met zo'n 350.000 paar was voor ons aanleiding om te reageren met: Goh, waar zitten die al lemaal? De tiende plaats tenslotte is voor de voor veelal onbekende fitis, een klein geelgroen zomervo gel tje. Zijn aantal wordt op 200 tot 300.000 paar geschat. Hij overtreft zijn verwant de tjiftjaf, maar ook de toch alom tegenwoordige kool mees (tot 250.000) en de pim pelmees (de helft van vori ge). Ook de zo over talrijke en duidelijk aanwezige kok meeuw valt dan weer tegen, bij wijze van spreken al weer: 200.000. De huismus, de talrijkste broedvogel. En dat is dan ondertussen wat de kokmeeuw betreft, zeer waarschijnlijk alweer veranderd: minder gewor den. Want veranderingen zijn aan de orde van de dag. Bekijk je de aalscholver, dan zie je geen kolonies in de zuidwestelijke delta. Inmid dels evenwel is ef een ont staan op Voorne. Heel Zee land is blanco.'Ga je vijftig jaar terug dan kwam je hier in Oost-Zeeuwsch-Vlaande ren nog talrijke kolonies te gen. De soort werd hier wel palingkraan genoemd. We noemen de boerderij van Van der Hoeve bij Axel- se Sassing, hoeve De Steen bosch in de Beoostenblij (bossenblie), hoeve De Tem pel onder Zaamslag en bij 't Groot Eiland was een kolo nie. Weg alles. Het is, dat het eilandje in De Braakman te onrustig is door de waterre creatie, anders was dat een geschikte plek, die vast en zeker benut zou worden. DELFTS BLAUW Porc. lies MAKKUM - Tichelaar WEDGWOOD Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN VAN DUYSE-MAHU Steenstraat 19 - Hulst Telefoon 01140-14376-12066 Bijna voorspelbaar is dat we ze over enkele tientallen ja ren terug zullen hebben als broedvogel: als het Markie- zaatsmeer bij Bergen op Zoom zich ontwikkelt als de oostvaardersplassen bij Le lystad zullen ze zich daar vestigen. En elders, wie weet, verdwijnen. De natuur staat nu eenmaal niet stil. Terug van lang weggeweest is de grootste Europese uil, de oehoe (twee keer zo groot als een ransuil): broedvogel in het oosten van het land. Vooralsnog slechts een paar, maar het begin is er. En in eigen omgeving: 16 november weer een winter- waarneming van de toch al tijd nog zeldzame rode wouw aan de Rotteputten te Nieuw-Namen. In gevecht gewikkeld met een winter- gast, de blauwe kiekendief. Daar ook in de tweede helft van 1984 vaak de ijsvogel waargenomen, aldus mede deling van R. Bleyenberg. Het echtpaar Macaré uit Goes meldde ons de waarne ming van twee flamingo's in het Veerse meer bij Wol- phaartsdijk op 26 november. En tot slot: de bevestiging dat de vos in ons gewest voorkomt. Eind oktober werden drie exemplaren ge zien in de WMZ-bossen van Clinge. Min of meer bij ver rassing werd er een van ge schoten; een teefje. Er zal niet verder op gejaagd wor den, zolang de stand accep tabel is, aldus mededelingen van terreinbeheerder/jacht- toezichthouder G. Blauwen- draat te Kapellebrug.

de Stem | 1984 | | pagina 13