DRIJF 'Krakers moeten pand in Ylissingen verlaten' >eveel mag ik >er jaar vrij m'n kinderen chenken?" "f6.199,-" Rechter wijst eis gemeente tegen De Stem van de hand u meer weten?] IW DE STEM 'Voor verkiezingen geen uitbreiding naaktstrand Groede' Smit-Kroes dringt aan op samenvoeging Zeeuwse waterschappen BOUW DERDE DUBBELDEKKER GESTART BU MERWEDE 4Fruitteelt worstelde en kwam boven9 vanaf f 79,65 p m HUREN IS ZO GEK NOG NIET DONDERDAG 6 DECEMBER 1984 PAGINA ZEELAND 1 rente looptijd rente 5'4% 4 jaar 7 53/4% 5 jaar 7'A% 1 61/4% 6 jaar 714 )ostgiro ijkspostspaarbank spaarvraag een antwoord, Groede, 01171-1462 vlakken 4- zittingen remschijven afslijpen Installatie politie- commissie WETHOUDER DE FEIJTER: Deel gestolen truien terecht BLIJF VAN MIJN LIJF IN KORT GEDING: GEEN EXTRA GELD VOOR WATERZUIVERING r jaar mogen ouders aan elk van hun I een bepaald bedrag (in 1984 rij van schenkingsrecht geven, elal wordt dit gedaan om te berei-1 nalatenschap van de ouders wat t en er dus minder successierecht aver de erfenis) hoeft te worden last die f 6.199,- per jaar kunnen imalig aan hun kinderen tussen de reen extra belastingvrije schenking 24.795,-. ngelijk overweegt u thans voor het I kalenderjaar een dergelijke schen- jeval adviseren wij een schenkingm n Spaardeposito's op naam van het t uw geld al vanaf de eerste oge rente extra geld oplevert, n Spaardeposito is een bedrag dat een afgesproken looptijd een rente geeft. Deze rente komtjaar- minimum-inleg is f 1.000,-. Een I is er niet dus uw inleg kan ook] elk ander willekeurig bedrag zijn. looptijd varieert van 1 t/m ó.jaaren I oeit met de lengte van de looptij- ïar is die rente thans maar liefst: Uiteraard is de Philips Euro-line maar een onderdeel van ons totale assortiment. We verhuren immers een heel scala aan moderne tv- en video techniek. Om maar eens wat op videogebied te noemen: onze VHS videorecorder type 8944 of de 8943 mét afstandbe diening, digitale klok en programmeer baar om 8 verschillende stations in 14 dagen op te nemen En zo hebben we nog véél meer... A THORN EMI company el 085 431148 DEN BOSCH, Hoogesteenweg 16. tel 073 131983 61. tel 01100 11920 GRONINGEN, Herestraat 96, tel 050 18"" f tel 07113114: MAASTRICHT, ^straat 16 tel 043 14943 usplein 2. tel 013 355525 UTRECHT. Lange Elisabethstraat 9. x°°' person een tü,SfoS getornd p *«ens gjacr VAN ZEE Van een onzer verslaggevers ONTBREKEN WEERWOORD AARDENBURG VEROORDEELD I MIDDELBURG - De wijze jvjarop dagblad De Stem Wachten over het functione el, van de sociale dienst in Aardenburg heeft gepubli- j ceerd is opjectief gezien niet j beledigend. i Al evenmin kan staande worden gehouden dat de pu blicatie van het bewuste arti kel vanwege de soms nogal emotionele formuleringen en bet risico van ongewenste bij effecten onrechtmatig jegens je gemeente was. Wel had van De Stem ver wacht mogen worden dat te voren aan de gemeente de kans was gegeven om het sterk negatieve effect van het bewuste artikel door een weerwoord te neutraliseren. In dat opzicht handelde De Stem wel onrechtmatig. aantijgingen niet zou kunnen ontkennen zonder daarbij in dividuele gegevens bloot te ge ven. Typefout Met die overwegingen wees de Middelburgse rechtbank president mr. G. André de la Porte gisteren de eisen van de hand, die de gemeente Aar denburg in kort geding tegen De Stem had gevorderd. De Stem moet wel de eigen pro ceskosten betalen. De gemeente Aardenburg vroeg tijdens het kort geding om het De Stem te verbieden in de toekomst mededelingen te publiceren die voor de ge meente en haar ambtenaren beledigend dan wel onrecht matig zijn. Dit op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per keer. Aardenburg Jiad ook graag gezien dat De Stem verplicht was geworden de inhoud van een veroorde ling te publiceren. Weerwoord De Stem had in de ogen van de rechtbankpresident welis waar tevoren gelegenheid moeten geven tot een weer woord, maar aan de andere kant had de gemeente na de publicatie om een weerwoord kunnen vragen. Dat is niet ge beurd, volgens de gemeente omdat een weerwoord niet mogelijk is zonder de privacy van de uitkeringsgerechtigden te schenden. De rechtbankpre sident stelde daar gisteren te genover dat hij niet inziet waarom de gemeente zekere Vroegere ervaringen van De Stem dat de directeur van de sociale dienst niets zou willen of mogen zeggen spelen in het vonnis al evenmin een rol. De Stem had zich volgens hem tot de politiek verantwoordelijke wethouder (burgemeester Lockefeer, red.) kunnen wen den. Hij noemde het aanneme lijk dat dan meteen een type fout in een gemeentelijk jaar verslag ontdekt zou zijn, die ertoe leidde dat in het Stern- artikel een veel te hoog per centage klagers werd ge noemd. Vervolg op Zeeland 4 Vierde veerboot voor zelfde prijs folder Spaardeposito's kunt u I et postkantoor of telefonisch aan-j 06-0400 (op werkdagen tot 21.00 J specifieke vragen over Spaarde- nt u de afdeling bellen: D14. Van een onzer verslaggevers HARDINXVELD-GIESSENDAM - Bij de scheepswerf De Merwede in Hardinxveld- Giessendam is gisteren officieel de bouw van de derde dubbeldekker begonnen. De Zeeuwse gedeputeerde J. de Voogd en directeur D. Oostinga van de Provinciale Stoombootdiensten wrikten met wat elleboogstoom de twee kielsecties van bouwnummer 637 tegen elkaar. 1 Gedeputeerde De Voogd en PSD-directeur Oostinga trekken de kielsecties tegen elkaar. - FOTO BUREAU DEN HAAN Van een onzer verslaggevers HOLST - De Hulster commis sie voor openbare orde en poli 's-aangelegenheden wordt j ™><ferdag 13 december offi- Cl«l geïnstalleerd, j Dat gebeurt om 17.30 uur in aet bureau van de Hulster 'Jkspolitie. Zoals bekend heb- en na heel wat gehakketak in gemeenteraad in de com missie zitting gekregen de aadsleden W. de Brouwer, A. ouben, A. Bruggeman en R. VOOR ZUIDWEST NEDERLANO Kantoren I jjTerneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: ö™-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie j "^'neuzen: Rein van der "elm (editie-chef), Jan Jan- I en (plv. chef), Emile Calon, j Meertens, Cor de Boer o), Ton Koomen (sport), duist: Frank Deij, Eugène Waeten. 7.enk Postma. Waas. Van een onzer verslaggevers GROEDE - Voor de gemeenteraads-verkiezingen van 1986 valt er met wethouder A. de Feijter van Oostburg niet te praten over uitbreiding van het naaktstrand bij Groede. Dit deelde hij gisteren desgevraagd mee. Het strand tussen paal 21 en 22 bij Groede is de eerste en tot nu toe enige gelegaliseerde lo catie voor naakrecreatie in Zeeland. Afgelopen zomer is het strandgedeelte in gebruik genomen. Over belangstelling van de kant van de naaktre- creanten was niet te klagen. Volgens regelmatige bezoe kers zou het meestal 'erg druk' zijn geweest. Gedeputeerde De Voogd had nauwelijks zijn rug gerecht of hij had ai een voorlopig aan bod binnen voor de bouw van de volgende dubbeldekker, mogelijk voor dezelfde prijs: 57,5 miljoen. De kiellegging vond plaats in de grote scheepsbouwhal van De Merwede. De bouw van de derde dubbeldekker is er officieus al een tijdje aan de gang. De eerste secties van de romp lagen gisteren dan ook al gereed. De gigantische stuk ken staal die de kiel van het schip vormen worden eerst af zonderlijk gelast met de kiel- balk naar boven. Na het om keren met hydraulische takels volgt de assemblage. De derde dubbeldekker zal worden ingezet op de veer dienst Vlissingen-Breskens. Het gaat daarbij niet direct om uitbreiding van de over- zetcapaciteit, maar om ver vanging van oud materiaal. Komt bouwnummer 637 in dienst op de Westerschelde dan verdwijnt de enkeldekker prinses Irene (1960) van het water. Iets uitbreiding is er wel omdat de dubbeldekker ook 's avonds zal varen. „Zonder deze nieuwe aan winst, die overigens pas over een jaar beschikbaar zal zijn, is het uitgesloten het dienstbe toon aan reizigers en automo bilisten op verantwoord peil te houden", aldus gedeputeerde De Voogd in een toespraak na de officiële handeling. Hij voegde er aan toe: „U weet dat de derde dubbeldek ker niet de laatste veerboot van de Zeeuwse vloot zal zijn, want onze drie prinssessebo- ten hebben hun beste tijd ge had". De Voogd doelde hier mee op de enkeldekkers Prin ses Irene, Prinses Beatrix en Prinses Margriet. Aanbieding Directeur Schlömann van scheepswerf De Merwede zag meteen het gat in de markt en kwam met een speciale Sin terklaasaanbieding: „We moe ten nog maar eens praten, wij van De Merwede, u meneer De Voogd en de minister van Ver keer en Waterstaat. Het is me bekend dat mevrouw Smit- Kroes van snelle besluitvor ming houdt. Wel, als we deze zomer eens rond de tafel gaan zitten, dan zou het wel eens kunnen dat we voor dezelfde prijs ook de vierde dubbeldek ker kunnen bouwen". Schlömann beloofde verder dat de derde dubbeldekker nog in 1985 zal worden opgele verd. Dat betekent dus mini maal zes dagen voor de offi cieel overeengekomen opleve ringsdatum van 6 januari 1986. Zie ook pagina Zeeland 4 toorhouder G. van Grieken betreurt de uitspraak van de Oostburgse wethouder. Vol gens hem is er in Zeeuwsch- Vlaanderen een geweldige be hoefte aan naaktrecreatie. „Vooral in de zomerse week ends is het nu beschikbare strandje te klein. Als VVV- man pleit ik dan ook voor uit breiding", aldus Van Grieken. Van onze correspondent BRESKENS - Dinsdagavond omstreeks acht uur is in de kle- dingboetiek Deto Jeans in Breskens een vijftigtal truien gesto len. Doordat het kenteken van de auto, waarmee de truien werden vervoerd, was genoteerd, kwam de politie al snel op de Uitspan in Schoondijke terecht. Daar werden in een woonwagen ruim dertig truien gevonden. Bewöner Van P. werd niet aangetroffen. Wel werden ene H. en de echtgenote van Van P., mevrouw C. K„ meegenomen naar het bureau in Oostburg voor onderzoek. Beiden zijn ingesloten en blijven in verzekerde bewaring totdat het onderzoek is vol tooid. Middelburg: Goes: Cees Servicepunten Koosterzande. I ^Alexanders*. mevr. Neve, 4, 01148- Advertentie-expl. I '"specteur Zeeland: C. I U' Pnvé 01150-95839. Me- Wethouder De Feijter meent echter uit eigen waar nemingen te weten dat het op het naaktstrand zeker niet drukker is geweest dan op de andere 'normale' strandge- deelten in de buurt. „Op een zonnige zomerse dag in het weekend zijn er natuurlijk best veel mensen, maar vol gens mij is dat geen enkele re den om het nudistenstrand nu maar direct uit te breiden". Het Oostburgse collegelid, wil wachten tot na de komen de gemeenteraadsverkiezin gen alvorens een uitbreiding in overweging te nemen. Hij vindt dat de bevolking zich eerst via de stembus moet uit spreken over het tot nu toe ge voerde beleid in Oostburg, waartoe ook de aanwijzing van het naaktstrand behoort. De Breskense VW-kan- - FOTO WILLEM MltHAS De heer Tacken deelde appels uit aan schoolkinderen. KERSTVEILING BEGONNEN Van een onzer verslaggevers GOES - De Zeeuwse fruitteelt worstelde en kwam boven. Onder dit motto heeft directeur ir. W. Tacken voor de landbouw en de voed selvoorziening in Zeeland gisteren de kerst veiling van de vier Zeeuwse fruitveilingen in Goes geopend. De kerstveiling was extra feestelijk opge zet, omdat het fruit dat hier verhandeld werd zo rond de kerstdagen bij de consument op tafel staat. Bij wijze van openingshandeling deelde Tacken appels uit aan schoolkinderen. Een pallet met appelen werd verdeeld over alle kleuterscholen binnen de gemeentegren zen van Goes. Een gift van de veilingen. Voordat het eigenlijke veilen begon hield Tacken een toespraak, waarin hij onder meer op de noodzaak van een fusie van de vier Zeeuwse veilingen wees. „Een produktie- streek heeft een eigen hart nodig en dat ont breekt eraan hier in Zeeland", aldus Tacken. Verder sprak hij nog over de ontwikkeling dat veel telers buitenom de veilingen hun fruit verkopen. „Ongeveer de helft van het Zeeuwse fruit wordt niet op de Zeeuwse vei lingen verhandeld. Dat tast de kracht van de Zeeuwse veilingprijsvorming aan en is zeer nadelig voor de Zeeuwse fruitteelt", zo con stateerde hij. Zie ook pagina ZEEEAND 3 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse stichting Blijf Van Mijn Lijf heeft er geen enkele moeite mee het voormalige opvang huis aan de Van Dishoeck- straat 63-65 te Vlissingen te verkopen aan de leefgemeen- schaps JACTA, een groep van een negental jongeren die het pand onlangs hebben ge kraakt. Maar zolang de gemeente Vlissingen weigert daaraan mee te werken, wil de stich ting dat de jongeren, desnoods met de sterke arm, uit het pand verwijderd worden. Mr. J. Bode-'t Hart, raadsvrouwe van de stichting Blijf Van Mijn Lijf, maakte dat gisteren duidelijk tijdens een kort ge ding voor de Middelburgse rechtbank. Ze eiste uitzetting van de leefgemeenschap. De stichting Blijf Van Mijn Lijf heeft haast, want als het pand (boekwaarde 105.000,-) op 1 januari niet voor min stens 75,000,- verkocht is, vervalt volgens de raadsvrou we een toezegging van het rijk, dat het nadelige verschil zal worden bijgepast. Blijf Van Mijn Lijf zou zich door om financiële nood geplaagd moeten opheffen. De leefgemeenschaps JAC TA heeft 50.000,- voor het pand geboden en is best bereid daar nog een schepje bovenop te doen. Burgemeester en wet houders van Vlissingen echter lieten gisterochtend per ijlbo de weten niet bereid te zijn een noodzakelijke gemeente garantie aan de krakers te verschaffen. Uit de motivatie blijkt, dat het college weinig vertrouwen in de bedoelingen en de hechtheid van de leefge meenschap heeft. Duister Mr. C. de Wit, raadsman van JACTA, probeerde tijdens het kort geding tegenover rechtbank-president mr. G. André de la Porte aannemelijk te maken dat de gemeente een duister spel speelt. Hij wees erop dat de krakers tot nu toe het hoogste bod op het pand hebben uitgebracht. Blijf Van Mijn Lijf bestreed gisteren niet, dat zich slechts een ande re gegadigde heeft gemeld, die niet meer dan 37.500,- heeft geboden. De gemeente Vlissin gen en de provincie Zeeland zouden momenteel bekijken of ze de ontbrekende 37.500,- bij kunnen passen. Zou met de krakers in zee worden gegaan, aldus mr. De Wit, dan hoeven gemeente en provincie veel minder diep in de beurs te tasten. „Als men gemeenschapsgeld gaat bij passen ten behoeve van een particuliere investeerder, dan begrijp ik niet dat men over deze krakers schande spreekt. Het gaat vrijwel allemaal om mensen, die in zeer moeilijke sociale omstandigheden leven, in het bijzonder wat hun huis vestingsmogelijkheden be treft". V raagtekens Hij beschuldigde de ge meente ervan oneigenlijke be langen te verdedigen en zette vraagtekens achter de bewe ring van Blijf Van Mijn Lijf dat 1 januari als fatale datum geldt. Rechtbank-president mr. André de la Porte liet door schemeren, dat hij zich over de politieke besluitvorming in Vlissingen niet kan uitspre ken. Zijn oordeel, dat op 14 de cember wordt verwacht kan worden, zal afhangen van een belangenafweging waarbij de vraag centraal zal staan of de krakers zich onrechtmatig in het pand bevinden. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Als het aan mi nister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) ligt, worden alle Zeeuwse waterschappen op niet al te lange termijn sa mengevoegd tot één water schap voor de hele provincie. Dat blijkt uit een brief van de bewindsvrouwe aan het Waterschap voor Noord- en Zuid Beveland, dat bij de mi nister had aangeklopt voor een bijdrage in de zeer hoge zuiveringskosten. Smit-Kroes weigert die bij drage op twee zeer duidelijke gronden: in de eerste plaats is er geen geld, en in de tweede plaats zou een rijksbijdrage strijdig zijn met het principe dat de vervuiler betaalt. Uit de brief van Smit blijkt dat bij Verkeer en Waterstaat volop begrip bestaat voor het feit dat het waterschap Noord- en Zuid Beveland door een absoluut lozingsverbod op de Oosterschelde voor extra kosten staat. Voor haar is dat aanleiding geweest te onder zoeken hoe desondanks een te forse stijging van de zuive ringsheffing in dit deel van Zeeland te voorkomen is. Tarieven Omdat uitstel van de bouw van zuiveringsinstallaties niet mogelijk bleek is Smit-Kroes daarbij tot de conclusie geko men, dat alleen een verder gaande samenvoeging van waterschappen soelaas biedt. Dat verbreedt het draagvlak, bewerkstelligt de eenheid in tarieven (die in Zeeland soms zeer uiteenlopen) en maakt bovendien fasering in de bouw van installaties mogelijk, waardoor de kosten beter kunnen worden gespreid. „Ik zou u dan ook met klem willen aanraden", aldus de be windsvrouwe, „in overleg met de overige Zeeuwse water schappen en met de provincie deze mogelijkheid te onder zoeken. Hiertoe is temeer re den omdat de nieuwe wet op de gemeenschappelijke rege lingen de nu bestaande ge meenschappelijke technologi sche dienst vanaf 1990 in zijn huidige vorm niet meer toe staat". Y erloren Tegen het besluit een rijks bijdrage in de zuiveringskos ten te weigeren kan het wa terschap in beroep gaan bij de Raad van State, maar het schapsbestuur moet daarbij wel bedenken dat twee andere waterschappen een dergelijk beroep daar al hebben verlo ren, aldus de minister aan het slot van haar brief. De enige manier waarop zij het waterschap zegt te kunnen tegemoet komen is een iets gunstiger financieringsrege ling en een vermindering van de zuiveringsnorm voor stik stof. Daarmee kan een bespa ring in de orde van grootte van vijftien procent worden be reikt.

de Stem | 1984 | | pagina 11