Boris Becker blijft verbazen Vunderink in de aanval Hockeyteam glijdt naar winst KNVB GAA T PRA TEN MET ITALIANEN Kampioenen boksen voor slachtoffers Mexicaanse explosie Rietveld verrast Mesker en Schapers opnieuw bovenaan Karateka veroordeeld wegens doodslag Schaakteam niet naar WK landen Zege Köln Henk Groen tijdelijk uit kernploeg SPORT IN 'T KORT SPORT IN 'T KORT Mennea stopt Beckenbauer zorgt voor verrassing T0T0/L0TT0 MELBOURNE (Rtr) - De iv'estduitse jongeling Boris gecker heeft zich dinsdag in de vierde ronde van het in ternationale toernooi om de Australische tennistitel ver zekerd van de grootste che- aue uit zijn loopbaan door de fransman Guy Forget in drie sets te verslaan: 7-6, 6-4, 6-3, Becker, een maand geleden jeventien geworden, werd door zijn verbluffende op- raars naar de kwartfinales in ieder geval al ruim 45.000 gulden rijker. De roodharige Westduit ser, die de 110de plaats bezet op de wereldranglijst, stond self ook verbaasd van zijn vlotte zege op Forget, ooit als frans toptalent aangemerkt, en zijn onverhoopt lange ver blijf in het toernooi. Het was namelijk pas zijn tiende wedstrijd op gras, een onder grond, waar nu zijn voorkeur al naar uitgaat. Bovendien was zijn voorbereiding op het evenement in Melbourne al lerminst veelbelovend. Becker reisde vanuit Jo hannesburg naar Australië en stapte vorige week bijna direct uit het vliegtuig de baan op voor zijn eerste par tij. Tegen Forget was van vermoeidheid niets meer te merken, wel van realiteits zin. „Ik speelde goed van daag, maar ik heb wel geluk gehad in de tie-break van de eerste set. Toen die eenmaal binnen was, kwam ik tot rust en kon ik vervolgens het spel beheersen", verklaarde Bec ker na afloop. De Zuidafrikaanse tennis ser Kevin Curren was net be zig voor een van de grootste verrassingen van het seizoen te zorgen tegen Ivan Lendl, toen de voortgang van de open Australische tennis kampioenschappen opnieuw werd belemmerd door de re gen. Curren had bij de zes voor gaande gelegenheden tegen Lendl weinig in te brengen, maar dinsdag in de vierde ronde van het evenement in Melbourne begon hij erg geïnspireerd aan het karwei tegen de favoriet. Dank zij service-doorbraken in de vierde en zevende game had hij de eerste set al na negen tien minuten binnen: 6-1. Net toen hij zijn harde op slag wilde aanwenden om een voorsprong van 3-1 te ne men in de tweede set, keek Lendl opgelucht naar de grij ze lucht. Voor de Tsjechoslo- waak, die door het ontbreken van McEnroe en Connors als belangrijkste kandidaat geldt voor de hoofdprijs van het Australische Grand Slam-toernooi, had de regen op geen gunstiger moment kunnen komen. Curren, die alleen bij de grote toernooien nog wel eens opvallend voor de dag wil komen - naam maakte hij in 1983 op Wimbledon, toen hij Connors uit de halve finale hield door onder meer 33 aces te slaan - verliet de baan heel wat mistroostiger. Getroffen werd ook de Amerikaan Brad Gilbert, die een eind op weg was de ach terstand van twee sets onge daan te maken in het duel met zijn landgenoot Scott Davis. De afgebroken partij en zullen woensdag worden uitgespeeld. In het damesenkelspel werd andermaal een voor spelling van de plaatsings commissie ontzenuwd. Pam Shriver, die een plaats in de halve finale was toegedacht, kwam zover niet. De als ne gende geplaatste Tsjechoslo- waakse Helena Sukova, die in topvorm is, schakelde de vermoeid lijkende Ameri kaanse zonder bovenmatige krachtsinspanning uit: 6-2,6- 7, 6-2. In de halve eindstrijd ontmoet ze waarschijnlijk haar voormalige landgenote Martina Navratilova, die daartoe nog eerst moet afre kenen met Barbara Potter. UITSLAGEN Herenenkelspel: vierde ronde: Boris Becker (WD1) - Guy Forget (Fra) 7-6,6- 4,6-3, Kevin Curren (ZAf) - Ivan Lendl (Tsj) 6-1, 2-1 gestaakt wegens regen, Scott Davis (VSt) - Brad Gilbert (VSt) 6-3,7-5,3-6,2-4, gestaakt wegens regen. Herendubbelspel: kwartfinale: Brod Dyke/Wally Masur (Aus) - Mark Ed- mondson/Sherwood Stewart (Aus/VSt) 5-2. Damesenkelspel: kwartfinale: Helena Sukova (Tsj) - Pam Shriver (VSt) 6-2, 6-7,6-2. THESSALONIKI (ANP) - Het Nederlands herenschaakteam heeft de schaak-olympia in Thessaloniki afgesloten met een overwinning van 2 1/2 - 1 12 op Brazilië. Het Neder landse team zal eindigen op een van de plaatsen van 10 t/m 12. Een plaats bij de eerste ze ven zou een uitnodiging heb ben betekend voor de finale van het wereldkampioen schaap voor landenteams, vol gend jaar in Luzern. Aan het eerste bord won Timman van Sunye Neto, Ree - Milos werd remise, Van der Sterren won van Segal, terwijl Scheeren verloor van de naar Brazilië geëmigreerde Neder lander Van Riemsdijk. De dames kwamen in de laatste ronde uit tegen de Sov jet-Unie. Cathy van der Mije bereikte remise tegen Leviti- na, die onlangs een match om het wereldkampioenschap speelde, Carla Bruinenberg j verloor van oud-wereldkam- pioene Gaprindasjvili. De par- tij Erica Belle - Semenova werd afgebroken. De 19-jarige Heieen de Greef behaalde een meesterresultaat. Als zij nog maals een dergelijk resultaat behaalt, is zij internationaal vrouwenmeester. Uilslagen laatste ronde heren: Sovjet- j Unie - West-Duitsland 2,5-1,5, Roemenië - China 2-2, Griekenland A - Mexico 2,5- 1,5, Belgie - Portugal 1,5-2,5, Wales - Nieuw Zeeland 2-2, Indonesië - Thailand 4-0, Irak - Hongkong 2-2, Maleisië - Hon duras 3-1, Kenia - Libanon 1,5-2,5, Mona- co - Malta 0,5-3,5, Mali - Nigeria 0,5-3,5, Bermuda - Angola 1,5-2,5, San Marino - j Guernsey 1,5-2,5, Palestina - Papua 1-3. Uitslagen laatste ronde dames: Bulgarije - Engeland 1,5-1,5, Roemenië - Spanje i 1,5-1,5, Cuba - Brazilië 2,5-0,5, Columbia -Griekenland A 2-1, Ierland - België 1,5- 1,5, Maleisië - Japan 2-1, Dom. Rep. - Ver A. Em. 3-0, Jamaica - Argentinië 0-3, i Zimbabwe-Turkije 1-2. Voorlopige eindstand: heren: 1. Sovjet- Unie 41 pnt, 2. Engeland 34 pnt (4 afg. partijen), 3. Ver.Staten 33,5 pnt (3 afg. partijen), 4. Roemenië 33 pnt, 5. Honga rije 32,5 pnt (4 afg. partijen), 6. West- Duitsland 32,5 pnt, 7. Nederland 32 pnt, 8. Frankrijk 31,5 pnt (2 afg. partijen), 9. Cu ba 31 pnt (3 afg. partijen). Voorlopige eindstand dames: 1. Sovjet- Unie 31.5 pnt (1 afg. partij), 2. Bulgarije 275 pnt, 3. China 25 pnt (2 afg. partijen), 4. Engeland 24,5 pnt, 5. West-Duitsland 24 pnt (3 afg. partijen), 6. Hongarije 24 pnt (2 afg. partijen), 7. Polen 23,5 pnt (2 afg. partijen). Pisa staat Kieft Door Chris van Nijnatten BREDA/PISA - De voetbalclub Pisa staat haar aanvaller Wim Kieft niet af aan het Ne derlands elftal voor de WK-kwalificatiewed- strijd op 23 december uit tegen Cyprus. Pisa moet op die dag in een competitiewedstrijd aantreden te^en Cesena en zegt voor die wedstrijd Kieft hard nodig te hebben. Bondscoach Rinus Michels heeft de blonde spits afgelopen maandag laten weten dat de KNVB al het mogelijke in het werk zal stellen om hem vrij te krijgen voor het duel in Ni cosia. „Ik denk dat de KNVB dat niet voor elkaar krijgt", ver telde Kieft gisteravond. „In mijn contract staat een clau sule, waarin het nationaal elf tal aan de orde komt. Er is in geregeld dat ik altijd voor Oranje kan worden vrijgege ven, mits dat de belangen van Pisa niet schaadt. Speelt Pisa tegelijk met het Nederlands elftal, dan zal ik voor mijn werkgever moeten voetballen. Eigenlijk vind ik dat jammer, omdat ik graag interlands speel. Maar ik geef Pisa groot gelijk als het me vasthoudt". Kieft, die nog tot en met het seizoen '85/'86 bij zijn Ita liaanse baas onder contract staat, onderkende anderhalf jaar geleden de leemte in zijn KEULEN (ANP/SID) - FC Köln heeft dinsdag een in haalwedstrijd voor de West- duitse Bundesliga gewonnen. Köln versloeg in eigen stadion Bayer Leverkusen met 3-1. Voor de derde ronde van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker won Bayern München met 1-0 van Waldhof Mannheim contract. „Ik zag, dat die inter landclausule niet waterdicht was. Maar bij Pisa wilden ze het precies zo. Die mensen vinden dat het clubbelang moet prevaleren. Ik heb het er vorige week nog eens over ge had, maar het clubbestuur hield vast aan zijn standpunt". Vervelend voor KNVB-keu- zeheer Rinus Michels is de po sitie van Pisa op de ranglijst van de Serie B, vergelijkbaar met de Nederlandse eerste di visie. De club van Kieft staat bovenaan. De spits heeft al vijf keer gescoord en met zo'n aantal is een aanvaller naar Italiaanse begrippen een kan jer. „Het gaat prima hier, hoe wel ik in het afgelopen week einde tegen Perugia (1-1) niet gescoord heb. Dat neemt ech ter niet weg dat ze me hier graag zien spelen. Nogmaals, ik vraag me af of Michels' po ging kans van slagen heeft". De KNVB had een probleem als dat met Kieft op een zeer simpele wijze kunnen voorko men. Iedere transfer, waarbij een Nederlandse speler is be trokken, moet goedgekeurd worden door de nationale voetbalbond. Dat is indertijd gebeurd met de overgang van Kieft van Ajax naar Pisa. Mo gelijk is er op dat moment geen rekening mee gehouden dat de spits nog een keer voor Oranje in aanmerking zou ko- men. door Rob van Deursen HEERENVEEN - Robert Vun derink opende gisteren op de ijsbaan van Heerenveen de aanval. De schaatser uit Zwol le deelde via het winnen van de eerste tien kilometer van het nog prille seizoen een forse 'ik uit in de richting van de andere vijf all-rounders uit de kernploeg van coach Henk Gemser. Vunderink wilde via die ze ge bewijzen dat hij wel dege- kjk tot de nationale schaatstop behoort, maar dat hij nu een maal met het nadeel kampt dat hij op het kortere werk niet zo snel uit de voeten kan. En daardoor voelt Vunderink <nch in de komende weken, als de selectiewedstrijden voor bet landenwedstrijd Noorwe- gen-Zweden-Nederland (29 en december in Oslo) worden verreden, benadeeld. Immers, in de toernooien om de Brabantcup (Eindhoven) en de Dom-trofee (Utrecht) ont weekt een rondgang over 25 tonden of te wel een tien kilo meter. Vunderink, die in Hee- 'enveen tot een acceptabele 15.30.3 kwam: „De selectie- Procedure is duidelijk in mijn nadeel. Mannen als Van der Guim, Schalij en Vergeer heb- oon nu al een fikse voorsprong °P mij, omdat zij veel sneller «jn op de sprint. Vandaar dat nier wilde laten zien dat ik n°g kan vlammen. Naar de jiogeleidings Commissie ■tornploegen moet je dit zien ®ls een signaal. Via Henk /■wnser heb ik aangedrongen P een wijziging van de selec- 'e-methode. Daar voelden de eden van de BCK niets voor, «aar nu heb ik toch even la- en blijken dat ik er nog ben. En dat kan belangrijk worden, omdat de BCK bijvoorbeeld de vierde man voor het Europees kampioenschap eind januari in Eskilstuna aanwijst". Vunderink hoefde gisteren niet tot het uiterste te gaan om zijn klasse op de langste af stand van de schaatsnummers te tonen. Hij, na zijn rit tegen Hein Vergeer: „Ik ben de eer ste tien rondjes naast Hein blijven hangen. Ik wilde wel eens zien hoe ver hij staat. Tenslotte heeft Vergeer al twee overwinningen op zak. Op het moment dat ik in de gaten kreeg dat Hein niet lek ker ging, ben ik gaan versnel len". Dat resulteerde in een scherp aflopend schema. Vun derink was de enige van de zes all-rounders, die in de baan kwamen, die regelmatig rond jes van in de 36 seconden liet noteren. Was Robert Vunderink nog enigzins gemotiveerd, Hilbert van der Duim beschouwde de eerste tien kilometer louter als training. Van der Duim: „Het is goed om je ritme te vinden. Die tien kilometer is altijd een rare afstand. Vandaar dat je 'm eenmaal gereden moet heb ben voor de grote toernooien. Dan weetje weer waar de mo menten zitten dat je in moei lijkheden komt. Dan kun je daar rekening mee houden. Ik heb gemerkt dat het goed met me zit. Na die mislukte 500 meter van de IJsselcup dacht ik even dat ik op het verkeerde spoor zat, maar die angst is nu weg", Emiel Hopman, de mara thon-specialist, die dit seizoen koos voor het lange baan- werk, bezette met 15.39.1 de tweede plaats. In een recht streeks duel versloeg de Noordhollander Frits Schalij. Het gaf Hopman de overtui ging niet bij voorbaat kansloos te zijn voor plaatsing voor de grote toernooien. Hopman, die zijn derde tien kilometer in zijn schaatscarrière voltooide: „De tijd van Vunderink zegt me weinig. Hij heeft kennelijk al de vorm te pakken. Met mij komt het wel in orde. Ik voel me met de dag sterker wor den". Trainer Henk Gemser wen ste geen conclusies te verbin den aan de door zijn pupillen neergezette tijden. „Ik heb geen vergelijkings-materiaal, omdat vorig seizoen in deze periode geen tien kilometer is verreden. Maar in mijn opzet ben ik geslaagd. De mannen hebben deze afstand weer even kunnen proeven". Gemser moest trouwens tij dens de rit tussen Hopman en Schalij ingrijpen. „Hopman zat te slapen. Ineens ging hij een rondje van 38.3 rijden. Toen heb ik hem gewezen op het feit dat ik een afgang niet zou dulden. Daarna ging hij weer beter", aldus Gemser. De schaatscoach geeft trou wens Robert Vunderink gelijk in diens stelling dat hij de ko mende weken in het nadeel is. „Maar", aldus Gemser, „we moeten bij het EK voor alles de vier startbewijzen behou den. En dat betekent dat de kortere afstanden belangrijk zijn. Hoe rot dat ook voor Vunderink is". Uitslag: 1. Robert Vunderink 15.30.3, 2, Emiel Hopman 15.39.1, 3. Hilbert van der Duim 15.42,6, 4. Frits Schalij 15.46.9, 5. Hein Vergeer 15.48.1, 6. Henk Groen 16.42.5. Wim Kieft (links): „Ik denk dat Michels' poging weinig kans van slagen heeft". - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Van onze sportredactie HEERENVEEN - Debutant Henk Groen zal volgende week de kernploeg van schaatscoach Henk Gemser tijdelijk verlaten. In z'n eentje wil de schaatser uit Emtnen zich voorbereiden op de selec tiewedstrijden, waarin plaat sen te verdienen vallen voor de interland tegen Noorwegen en Zweden eind december in Oslo. Gemser heeft Groen toe stemming gegeven, omdat hij in de Drent waardeert dat die zich kost wat het kost wil plaatsen voor die landenwed strijd. De ploeg voor de inter land bestaat uit zes all-roun- ders en vier sprinters. De eerste vier all-rounders in het klassement na de Bra bantcup (500 en 5000 meter) en de Domtrofee (1500 en 3000 me ter) plaatsen zich automatisch voor Oslo. De nummers vijf en zes worden aangewezen door de Begeleidings Commissie Kernploegen. Bij de sprinters gaan de eerste twee na de Bra bantcup en de Domtrofee automatisch naar Oslo. De derde en vierde sprinter wor den aangewezen door de BCK. VOETBAL - Nissan heeft het sponsorcontract met FC Utrecht voor een jaar ver lengd. Aan het einde van dit seizoen loopt een driejarige verbintenis af. De Utrechtse eredivisieclub zal in principe vijftien procent minder aan sponsorgeld ontvangen dan de afgelopen jaren het geval was. De Japanse firma zal echter een bonus uitkeren als FC Utrecht hoog eindigt op de ranglijst van de competitie. Indien de club de vierde plaats in de eindrangschikking bezet, ontvangt FC Utrecht hetzelfde bedrag van de autofabrikant als het laatste seizoen werd uitgekeerd. NEW YORK (Rtr) - Drie regerende WBC-kampioenen, een voormalige titelhouder en enkele andere boksers uit de wereldelite hebben hun medewerking toegezegd aan een gala, dat op 1 januari in El Toro, Mexico's oudste are na, wordt gehouden om geld bijeen te krijgen voor de slachtoffers van de enorme gasexplosie, die onlangs in een wijk van Mexico Stad aan honderden mensen het le ven kostte. Het boksgala is een onderneming van de Mexicaanse regering en de World Boxing Council (WBC) en volgens promotor Don King zal de totale opbrengst worden ge stort in het noodfonds voor de door de ramp getroffen be volking. De wereldkampioenen Juan 'Kid' Meza (lichtvederge- wicht), Jose Luis Ramirez (lichtgewicht), Julio Cesar Chavez (zwaarvedergewicht) en de vroegere wereldkam pioen in het lichtvedergewicht Hector Camacho zullen bij het gala in de ring komen. JUDO - De Nederlandse judo afvaardiging tijdens het inter nationale damestoernooi in Fukuoka zal worden geleid door Peter Ooms. De Tilburgse clubcoach vervangt bondstrai- ner Karei Gietelink, die op het laatste moment heeft afge zegd. Gietelink zou voor de reis naar Japan zijn beroeps bezigheden niet kunnen on derbreken. Aan het toernooi, dat komend weekeinde wordt gehouden, doen Marjolein van Unen en Chantal Han alsmede twee leden van de club van Ooms, Irene de Kok en Inge Heuvelmans mee. GEWICHTHEFFEN - Aan voerder Leo Honkala van de Zweedse ploeg gewichtheffers heeft toegegeven al drie maanden voor de Olympische Spelen in Los Angeles te heb ben geweten dat superzwaar gewicht Thomas Johansson doping had gebruikt. Johans son, die zijn in Los Angeles ge wonnen zilveren medaille moest inleveren, toen hij bij de dopingcontrole positief werd bevonden, had tijdens een trainingskamp met behulp van een middel op de verboden lijst een blessure willen laten genezen. KARACHI (ANP) - In de eerste oefenwedstrijd voor het toernooi om de zesde Champions Trophy hebben de Nederlandse hockeyers, die met 5-3 van een Pakis- taans douaniersteam wonnen, dinsdag in Karachi let terlijk de grootste moeite gehad op de been te blijven. Na het natspuiten kreeg de van Nederland in het toernooi, vuile en vettige bovenlaag van De opstellingen van Nederland te- het kunstgrasveld het effect gen Pakistaanse douane waren: van een glijbaan, waardoor de eerste helft: Bos; Klaassen; Kooy- Oranje-spelers voortdurend als kegels omvielen. De licht voetige Pakistaanse douaniers hadden daar duidelijk minder last van. Voor de rust, die met 3-3 in ging, scoorden voor Nederland aanvoerder Arno den Hartog (tweemaal, waarvan een keer uit een direct ingeslagen straf- corner) en Ronald-Jan Heijn. Kort na de hervatting maakte de ingevallen spits Rick Vol kers er met twee treffers 5-3 van. Met assistent-coach Joost Beilaart op de bank en de met een keelaandoening kampende hoofdcoach Wim van Heumen in de schaduw op de tribunes (ook tijdens de eerste training kort na aankomst maandag middag liet Van Heumen het werk over aan zijn assistenten Beilaart en Koppelaar) kwa men alle zestien spelers van de nationale selectie in actie. In de pauze maakten Bos (doel), Diepeveen, Steens, Parlevliet en de met een stevige ver koudheid tobbende Kossen plaats voor Zijp (doel), Delis- sen, Van Stekelenburg, Vol kers en Boele van Hensbroek. Vanmiddag speelt Neder land een oefenwedstrijd tegen Jong Pakistan, dat maandag in een duel over drie keer vijf entwintig minuten met 0-3 van Australië verloor. De Australiërs, houders van de Champions Trophy, zijn vrij dag de eerste tegenstanders UTRECHT (ANP) - Gerard Rietveld heeft dinsdagavond tijdens wedstrijden in Utrecht een verrassende tien kilometer op het ijs gezet. De 22-jarige gewestelijke rijder uit Ouder kerk aan de Amstel scherpte het baanrecord aan tot 15.13,0. In het voorseizoen nestelde Rietveld zich al menigmaal tussen de kernploegrijders, Rietveld was het schaatssei zoen ingegaan met een beste tijd van 15.14,2. Het baanre cord stond op naam van Jos Niesten met 15.14,5 (3 februari 1981). Rietveld was bijna zeven tien seconden sneller dan de beste rijder van de kernploeg (Robert Vunderink), die zich in de middaguren voor het eerst dit seizoen aan een tien kilometer had gewaagd. Even als in Heerenveen waren in Utrecht de ijs- en weersom standigheden matig. Ook Erik Stecher (15.24,3) bleef nog on der de tijd van Vunderink. ROME (Rtr/DPA/SID) - De Italiaanse atleet Pietro Men nea, wereldrecordhouder op de 200 meter en in 1980 in Mos kou Olympisch kampioen op de zelfde afstand, heeft zijn actieve sprintloopbaan beëin digd. „Wegens het overmatige do- pinggebruik door mijn colle ga's is atletiek niet langer mijn droomsport", verklaarde de 32-jarige Mennea, vijftien jaar lang topsprinter en in Los Angeles zevende op de 200 me ter, dinsdag in Rome. De Italiaan, die het wereld record in 1979 te Mexico op 19.72 seconden zette, zei dat hij lichamelijk gezien nog lang niet aan zijn pensioen toe is. „Mijn prestaties zijn louter ge baseerd op talent en training. Met behulp van doping zou ik mijn wereldtijd gemakkelijk kunnen verbeteren, maar dan zou ik mijn familie en vrien den niet meer onder ogen dur ven komen". Van onze sportredactie DEN HAAG - Voor het der de achtereenvolgende jaar worden de nationale tennis- ranglijsten 1984 aangevoerd door Marcella Mesker en Michiel Schapers. Het twee tal steekt met kop en schou ders boven de rest uit, in het bijzonder als het om buiten landse resultaten gaat. Bredanaar Chris Vermee- ren steeg van de 13de naar de 9de plaats, Rob Simon uit Rijen staat 15de. De ranglijsten 1984 zien er als volgt uit (tussen haakjes de plaats in 1983): Dames: 1. Marcella Mesker (1), 2. Si- mone Schilder (5), 3. Judith Warringa (8), 4. Karin Moos (3), 5. Marianne van der Torre (6), 6. Nanette Schutte (2), 7. Digna Ketelaar (-), 8. Hester Witvoet (-), 9. Hellas Ter Riet (4), 10. Manon Bollegraf (-). Heren: 1. Michiel Schapers (1), 2, Tom Nijssen (-), 3. Ton Sie (7), 4. Huub van Boeckel (2), 5. Marc Albert (8), 6. Men- no Oosting (5), 7. Johan Vekemans (9), 8. Christiaan Feenstra (-), 9. Chris Vermeeren (13), 10. Frits Don (12), 11. René Moos (10), 12, Robert-Jan Bie- rens (-), 13. Vincent van Gelderen (-), 14. Eric Wilborts (6), 15. Rob Simon (-). man, Kossen en Pierik; Steens, Den Hartog en Diepeveen; Van Grimbergen, Parlevliet en Heijn; tweede helft: Zijp; Klaassen; Kooyman, Pierik en Van Stekelen burg; Delissen, Den Hartog en Boele van Hensbroek; Van Grim bergen; Volkers en Heijn. DÜSSELDORF (SID) - Franz Beckenbauer, verantwoorde lijk voor het Westduitse voet balelftal, heeft twee nieuwe lingen opgeroepen in de voor lopige selectie voor de kwalifi catiewedstrijd om het wereld kampioenschap tegen Malta, op 16 december in Valetta. Het zijn Karl-Heinz Wöhrlin en Olaf Thon. Vooral de uitverkiezing van Wöhrlin in de groe van twin tig van Beckenbauer is een verrassing. De 27-jarige ver dediger speelt dit seizoen voor het eerst in de hoogste divisie, bij Bayer Ürdingen. Becken bauer is bij zijn keuze afge gaan op rapporten van Horst Koppel, de assistent-bonds- trainer. Zelf heeft de voorma lige topvoetballer nog De opvolger van Jupp Der- wall heeft aangekondigd, dat hij waarschijnlijk met hetzelf de elftal zal beginnen tegen Malta als dat, waarmee hij te gen Zweden is geëindigd. Dus zonder Felix Magath, die in dat duel werd gewisseld. De spelverdeler van Hamburger SV kampt met een vervelende blessure. De selectie: doel: Schumacher (FC Köln) en Stein (Hamburger SV); verdediging: Brehme (FC Kaiserslautern), Briegel (Hellas Verona), K.-H. Förster (VfB Stuttgart), Frontzeck (Borussia Mön- chengladbach), Jakobs (Hamburger SV), Herget en Wöhrlin (beiden Bayer Ürdin gen); middenveld: Bommer (Fortuna Düsseldorf), Falkenmayer en Kroth (bei den Eintracht Frankfurt), Rahn (Borus sia Möncheladbach), Rolff (Hamburger SV), Thon (Schalke 04); Matthaus (Bayern München), aanval: Allofs (FC Köln), Mill (Borussia Mönchengladbach), Rummenigge (Inter Milan) en Voller (Werder Bremen). FLORENCE (DPA) - Een rechtbank in Florence heeft dinsdag de Oostenrijkse kara teka Christian Oberrainer schuldig bevonden aan dood slag van een tegenstander en zes maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf tegen hem geëist. De 23-jarige Oberrainer had in 1980 bij een internationaal toernooi een Italiaan zo hard op de kin getrapt, dat het slachtoffer overleed. De rech ter oordeelde, dat er bij sport wedstrijden geen sprake mag zijn van geweld en degene die het toch aanwendt, strafbaar is. Het onderzoek naar de toe dracht werd aanvankelijk ge staakt, maar de zaak werd op nieuw onder de aandacht ge bracht door de weduwe van het slachtoffer. DEN HAAG (ANP) - Zowel lotto als toto 48 leverde het af gelopen weekeinde een win naar op. Die van de lotto ont vangt ruim vier ton, die van de toto bijna 40.000 gulden. Lotto 48: eerste prijs: 1 winnaar, die bru to f. 412.160,70 ontvangt; tweede prijs: 3 winnaars, die elk bruto f. 50.000,- ont vangen; derde prijs: 118 winnaars, die elk bruto f. 1.374,60 ontvangen; vierde prijs: 5.278 keer f. 30,70; vijfde prijs: 78.183 keer f. 5,-. Cijferspel 48: eerste prijs: 1 winnaar; tweede prijs: 1 winnaar, derde prijs: 14 winnaars; vierde prijs: 195 winnaars; vijfde prijs: 1.758 winnaars (vaste prij zen). Toto 48: eerste prijs: 1 winnaar, die bruto f. 39.058,80 ontvangt; tweede prijs: 10 winnaars, die elk bruto f. 2.603,90 ont vangen; derde prijs: 221 winnaars, die elk f294,50 ontvangen. Toto gelijk 48: eerste prijs: geen win naar; tweede prijs: geen winnaar; derde prijs: 7 winnaars, die elk f. 777,20 ont vangen; vierde prijs: 459 keer f. 16,-.

de Stem | 1984 | | pagina 7