WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 EXTRA KARACHI - Van af 1978 wordt Pa kistan voor de der de maal in zijn ge schiedenis gecon fronteerd met een grote stroom vluchtelingen. In 1947 bij de opsplit sing van Brits-In- dië en de onafhan kelijkheid van Pa kistan zochten moslims uit hele Indische subconti nent een goed heenkomen in het nieuwe islamiti sche thuisland Pa kistan. Schaakte niet naar WK land< VlllH T<?| Van een speciale ANP-verslaggever De tweede stroom ont heemden kwam op gang na de oorlog tegen Oost-Pakis- tan (Bangladesh) in 1971. Na de communistische staats greep in 1978 tegen president Daud vluchtten 100.000 Af- ghanen naar Pakistan. De Russische inval in Afghani stan eind 1979 veroorzaakte een ware exodus en Pakis tan herbergt nu de grootste concentratie vluchtelingen ter wereld: drie miljoen. De nog steeds aanhouden de intocht van Afghanen be zorgt Pakistan niet alleen overlast. Door de opmars van het Russische leger in Afghanistan wordt Pakistan nog sterker dan voorheen door het westen gezien als een geo-strategisch zeer be langrijke voorpost van het vrije westen. Vanuit de Ara bische wereld werd Pakis tan genereus tegemoetgeko men voor zijn gastvrijheid aan vluchtende moslim broeders en het westen voorzag Pakistan van de no dige economische en militai re steun om het land zo sterk mogelijk te maken tegen de Russische dreiging. De drie miljoen Afghanen, die sinds 1978 naar Pakistan zijn gevlucht, bevinden zich vooral in de twee armste grensprovincies: de noord westelijke grensprovincie (80 procent), waar zich onge veer 280 vluchtelingenkam pen bevinden en Baluchis tan (20 procent) met 90 kam pen. Tweehonderdduizend vluchtelingen kregen in de rijke provincie Punjab een tijdelijk onderkomen. Ver der is een deel van de vluch telingen niet geregistreerd, omdat ze in de grensstreek buiten de kampen wonen of omdat ze naar steden als Peshawar en Quetta zijn ge trokken. Y rouwen Het overgrote deel van de vluchtelingen bestaat uit vrouwen en kinderen. Ook bejaarden zijn oververte genwoordigd. De volwassen mannen zijn vaak in Afgha nistan achtergebleven om als mujaheddin de strijd aan te binden tegen de Russische bezettingstroepen. De ener gieke en trotse Afghanen, die ook in hun eigen land een eenvoudig en hard be staan leiden, verwisselen na een korte periode hun door de Verenigde Naties ver strekte tenten voor zelf ge bouwde lemen huisjes (kats- ha's). Ook zetten ze kleine ambachten en huisnijver heid op, waarvan de pro- dukten in het kamp of in de lokale bazar worden ver kocht zodat men minder af hankelijk is van de rantsoe nering die wordt verzorgd door internationale en parti culiere organisaties. Dat die rantsoenering niet altijd zonder problemen verloopt bleek bijvoorbeeld toen minister Schoo van Ontwikkelingssamenwer king deze week een van de twaalf vluchtelingenkam pen in de Surkhab-vallei, 90 kilometer ten noordwesten van Quetta, bezocht. Tijdens het welkomstwoord van een Afghaanse kampleider ont stond er rumoer onder de honderden vluchtelingen (alleen maar mannen, vrou wen waren nergens te be kennen). Ze stonden op en riepen door elkaar heen. Ze waren niet tot bedaren te brengen door de Afghaanse ordebewaarders die links en recht met stokken rake klappen uitdeelden. Het bleek dat ze verstoord waren over het intrekken van de rantsoeneringskaar- ten aan vluchtelingen die waren teruggekeerd naar Afghanistan. De aanvoer van voedsel bleek onregel matig en ook andere grieven werden geuit. De vluchtelin gen riepen dat ze munitie wilden en zware wapens. Een van hen stond op en zei: „Ik ben arm en ik kan geen wapen kopen. Hoe moet ik nu mijn familie in Afghani stan beschermen?". De Pakistaanse majoor Mohammad Aslam Khattak, die verantwoordelijk is voor VLUCHTELINGEN in Pakistan niet alleen een humanitai probleem Pakistan probeert de duizenden vluchtelingen te registreren door onder meer hun vingerafdrukken te nemen. - fotoap Een Afghaanse vrouw kookt de schamele pot in een van de vluchtelingenkampen in Pakistan. - fotoap de vluchtelingenkampen in de Surkhab-vallei, vertelde dat het de eerste keer was dat een dergelijke beroering ontstond tijdens het bezoek van een buitenlandse gast. De gemoederen kwamen enigszins tot bedaren nadat minister Schoo en de waar nemend gouverneur van de provincie Baluchistan, luite nant-generaal K.K. Afridi, hen hadden toegesproken. Thee Majoor Khattak: „De vluchtelingen krijgen per persoon slechts drie gram thee per dag en iedere fami lie moet het zien te doen met 20 liter kerosine per maand. Beide de rantsoenen zouden minstens moeten worden verdubbeld". „Deze vallei hier tegen het Gulistan-ge- bergte was voor de komst van de vluchtelingen een natuurreservaat, waar de president ging jagen. De af gelopen vier jaar hebben de vluchtelingen alle bomen gekapt, evenals de rest van de vegetatie, omdat ze te weinig brandstof hadden. De erosie en woestijnvor ming zijn verder bevorderd omdat de tienduizenden stuks vee die de vluchtelin gen hebben meegebracht vrijwel alles hebbén kaalge vreten". De majoor zei dat het aantal vluchtelingen de laatste weken was toegeno men van 400 tot 500 mensen per dag, omdat het Sovjet- leger rond de Afghaanse stad Kandahar zijn opera ties had opgevoerd. „De problemen tussen de Afghaanse vluchtelingen en de lokale bevolking zijn tot nu toe beperkt gebleven", aldus luitenant-generaal Afridi. „Dat komt", aldus de gouverneur, „omdat veel Af ghanen en Pakistanen aan beide zijden van de grens tot het stammengebied van de Pathanen behoren. Ze spre ken dezelfde taal (Pashtu), hebben dezelfde cultuur en ze helpen elkaar als broe ders zoals de islamitische beginselen voorschrijven". Wrijvingen De Pakistaanse autoritei ten spreken er liever niet over, maar er zijn wel dege lijk wel wrijvingen tussen de vluchtelingen en de autochtone bewoners. Een Pakistaanse commando, die liever niet met naam ge noemd wilde worden, zei: „De Afghanen concurreren de Pakistani van de arbeids markt omdat ze goedkoper zijn en harder en efficiënter werken. Ze hebben infectie- Ook in het kamp wordt het onderwijs in de Koran niet vergeten. - fotoap ziekten als malaria en tbc meegebracht en ze krijgen meer hulp van de overheid dan de lokale bevolking ooit heeft gekregen". Verder zijn er nog problemen als de overbelasting van het we gennet, waterbronnen, zie kenhuizen en sanitaire voorzieningen. Pogingen om haat te kwe ken tussen de Afghanen en de lokale bevolking worden ondernomen door functiona rissen van de geheime dien sten van de Sovjetunie (KGB) en Afghanistan (KHAD), zo verluidde het in welingelichte kringen in Is lamabad. Deze week nog waarschuwde de gouver neur van de noordwestelijke grensprovincie, luitenant- generaal Fazle Haq, tegen het verspreiden van geruch ten als zouden de vluchtelin gen verantwoordelijk zijn voor enkele tientallen bom explosies, ontvoeringen en moorden. De gouverneur zei dat het mode was geworden om alles in de schoenen van de vluchtelingen te schui ven. De regering van Pakistan schat dat de opvang van de vluchtelingen ongeveer 2,5 miljoen gulden per dag kost. Volgens de Pakistaanse autoriteiten komt zeker 50 procent ten laste van de Pa kistaanse schatkist, maar waarnemers menen dat dit overdreven is. Toch drukt de economische last van de vluchtelingen zwaar op de bevolking van Pakistan. Zo zouden volgens Islamabad per dag 70 goederenwagons met tarwe naar de provin- ciehoofsteden worden ver voerd. Zeker 450 vrachtwa gens bezorgen voedsel, kle ding, melkpoeder, medica menten en dergelijke van- daaruit naar de vluchtelin genkampen. Opslag Behalve voor vervoer, ad ministratie en de bouw van opslagloodsen, zorgen de Pakistaanse autoriteiten ook voor het bestuur en het handhaven van de orde in de kampen. De rest van de be nodigde hulp wordt ver leend door internationale organisaties als het Interna tionale Rode Kruis, de hoge commissaris voor de vluch telingen van de VN en het Wereldvoedselprogramma, en door particuliere organi saties, zowel buitenlandse als Afghaanse. Met de Russische inval in Afghanistan ontstond niet alleen het probleem van de vluchtelingen. Het westen en vooral de Verenigde Sta ten zagen zich gedwongen de strategische positie van Pa kistan ten opzichte van de Sovjetunie en India te ver sterken. Washington had in april 1979 de hulp aan Pa kistan ingetrokken omdat het weigerde zijn controver siële nucleaire programma stop te zetten en niet wilde toetreden tot het non-proli feratieverdrag. Na de Russi sche invasie werd het em bargo opgeheven en werd een overeenkomst gesloten voor militaire en economi sche hulp ter waarde van 3,2 miljard dollar. De staf van de Amerikaanse ambassade in Islamabad werd in korte tijd enorm uitgebreid, Pa kistan zal onder andere 40 F-16-gevechtsvliegtuigen krijgen en onderhandelin gen zijn gaande voor de ver koop van geavanceerde luchtafweer en radarappa- ratuur. Al deze ontwikkelingen hebben tot grote orders ge leid in de Indiase hoofdstad New Delhi, waar men een verstoring vreest van het machtsevenwicht op het In dische subcontinent en een toeneming van de wapen wedloop. Zowel Pakistan als India hebben er belang bij de spanningen aan de 2500 kilometer lange grens niet nog verder te laten escale ren. Toenadering Besprekingen om prakti sche stappen te zetten voor een toenadering tussen New Delhi en Islamabad werden eerder dit jaar afgebroken omdat India ervan over tuigd is dat Sikh-separatis ten die vanuit de Gouden Tempel in Amritsar ope reerden en een vliegtuig kaapten en zogeheten 'sub versieve krachten' in Jam- mu en Kashmir werden op geleid en gesteund door Pa kistan. Onlangs werd er zelfs openlijk gespeculeerd over een preventieve Indiase aanval op de Pakistaanse uraniumverrij kingsfabriek in Kahuta om de dreiging van een Pakistaanse atoom bom weg te nemen. Aan de westelijke en noordelijke frontlinie pro beert Pakistan via diploma tieke kanalen en praktische verdedigingsmaatregelen een dam op te werpen tegen de Russische dreiging. In augustus 1982 werd de Khunjerab-pas, die China en Pakistan met elkaar ver bindt, formeel geopend en in oktober van datzelfde jaar haalde president Moham mad Zia UI Haq de banden met China verder aan tij dens een bezoek aan Peking. In Gènève zijn tot nu toe drie maal indirecte bespre kingen gevoerd tussen Pa kistan en Afghanistan onder auspiciën van de Verenigde Naties. Islamabad weigert principieel het door de Sov jetunie geinstalleerde com munistische bewind in Ka- bul te erkennen. De bespre kingen bevinden zich in een impasse. Het grootste strui kelblok zou volgens diplo maten de weigering van Moskou zijn zich vast te leg gen op een tijdschema voor de terugtrekking van zijn troepen uit Afghanistan. je vierde roi ternationale Australische van f MELBOURNE (Rt Westduitse jongeli "■•rker heeft zich d vierde ronde va toerno tennis de grot que un zij» loopbaa fransman Guy Forf verslaan: 7-( een maant gewordej verbluft de kwart al ru zekerd que uit van zijn 1 sets te Becker, - zeventien door zijn mars naar ieder geval ieaer s^.a. gulden rijker. De roodharige De ~- ser die de 110de pij, op 'de wereldrangli zelf ook v™' vlotte zege - Frans toptalent en zijn onverhoopt blijf in het 4 namelijk verbaasd op Forgt 1 aai toernooi pas zij thessaloniki (a Nederlands herensc heeft de schaak-ol Thessaloniki afgesl een overwinning vai 1/2 op Brazilië. Hi landse team zal eil een van de plaatsen 12. Een plaats bij de ven zou een uitnodi ben betekend voor van het wereldl schaap voor landent gend jaar in Luzern. Aan het eerste Timman van Sunye - Milos werd remist Sterren won van Sef Scheeren verloor va Brazilië geëmigreer lander Van Riemsdij De dames kwam laatste ronde uit teg jet-Unie. Cathy var bereikte remise teg na, die onlangs een het wereldkami speelde, Carla Bi verloor van oud-w pioene Gaprindasjvi tij Erica Belle - werd afgebroken. D Heieen de Greef bel meesterresultaat. A maals een dergelijl behaalt, is zij inte vrouwenmeester. Uitslagen laatste ronde Unie - West-Duitsland 2,5 - China 2-2, Griekenland t 1,5, België - Portugal 1,! Nieuw Zeeland 2-2, Indone 4-0, Irak - Hongkong 2-2,D duras 3-1, Kenia - Libanoi co - Malta 0,5-3,5, Mali - Bermuda - Angola 1,5-2,5 Guernsey 1,5-2,5, Palestini Uitslagen laatste ronde da - Engeland 1,5-1,5, Roem 1,5-1,5, Cuba - Brazilië 2,5 - Griekenland A 2-1, Ierla 1,5, Maleisië - Japan 2-1 Ver.A. Em. 3-0, Jamaica - Zimbabwe - Turkije 1-2. Voorlopige eindstand: he Unie 41 pnt, 2. Engeland partijen), 3. Ver.Staten 3 partijen), 4. Roemenië 33 rije 32,5 pnt (4 afg. part Duitsland 32,5 pnt, 7. Nedc Frankrijk 31,5 pnt (2 afg. ba 31 pnt (3 afg. partijen). Voorlopige eindstand dai Unie 31.5 pnt (1 afg. part 27.5 pnt, 3. China 25 pnt (J 4. Engeland 24,5 pnt, 5. T 24 pnt (3 afg. partijen), pnt (2 afg. partijen), 7. P< afg. partijen). door Rob van i heerenveen- derink opende gis ijsbaan van Hec aanval. De schaats le deelde via het de eerste tien kil het nog prille seizo tik uit in de rich andere vijf all-rou kernploeg van Gemser. Vunderink wild ge bewijzen dat h üjk tot de national behoort, maar dat maal met het i dat hij op het niet zo snel uit de En daardoor voell zich in de komend de selectiewedsti net landenwedstr gen-Zweden-Nede 30 december in O verreden, benadee Immers, in de to de Brabantcup (Ei de Dom-trofee (b breekt een rondg ronden of te wel e nieter. Vunderink nenveen tot een 15.30.3 kwam: Procedure is duid. nadeel. Mannen Guim, Schalij en ben nu al een fiks. °P mij, omdat zij zijn op de sprint. hier wilde latei bog kan vlamme hegeleidings Kernploegen moe nis een signaal. Gemser heb ik °P een wijziging «e-methode. 'eden van de Maar nu heb Daa BC1 ik len blijken dat it

de Stem | 1984 | | pagina 6