h Onthullingen verwacht in nieuw Moro-proces Ontsnapt gif ook dodelijk op termijn Tamil-terreur brengt relatie Sri Lanka-lndia op dieptepunt IN NEDERLAND MINSTENS ZOVEEL UITERST GEVAARLIJKE STOFFEN Telefoon- winkel DE STEM CC Op de voorp WOENSDAG 5 DECEMBER 1984 ACHTERGROND Wel 'ns gewinkeld bii de PTT? Binnenkort rijden we naar u toe. Enorme interesse Italiaanse terroristen maken schoon schip Knieval Film Weer vrij Trainingskampen Geen verrassing Lastig parket WOENSDAG 5 DE1 - WEL'NS gewinkeld bij de PTT? vraagt de folder. Nee, nooit aan ge dacht, eerlijk gezegd. Wat kun je kopen bij de PTT? Telefoons natuurlijk. Ik heb al een telefoon. Twee zelfs. Geen hoekje in huis is nog veilig voor telefoni sche indringers. Als mijn vrouw niet thuis is trek ik de stekker wel eens uit het contact. Als ik even in m'n stoel wil wegdoeze len. Er is bijna niets zo erg als het gerinkel van de telefoon op het moment dat je net onder zeil gaat. De adrenaline spuit dan met zoveel kracht je bloed baan binnen dat je maag er van samentrekt en je hart gaat bon zen. Er is maar één geluid dat een vergelijkbaar effect heeft en dat treft je wanneer, onder de- zefótte omstandigheden, een van de huisgenoten de trap af komt daveren met een gebons dat acuut aan gebroken benen of erger doet denken. Dat is wat je noemt je rot schrikken. Maar mijn vrouw wil eigenlijk niet dat ik de telefoon uitscha kel. Zij is bang dat ze iets mist. 'Als ze ons zó dringend nodig hebben, sturen ze de politie wel langs' zeg ik dan, 'of draaien ze het nummer van de buren.' De telefoons die jij hebt zijn zeker van die gewone grijze dingen. Standaardspul? Inderdaad. Wat is er tegen gewone grijze telefoons? Ze doen het uitstekend. Ze hebben zelfs drukknoppen. Heel mo dern dus. Vind jij die grijze telefoons dan mooi? Mooi? Moet een telefoon mooi zijn? Ik vond die zwarte van vroeger mooier. Of mis schien moet ik zeggen: beter. Robuuster en zwaarder. Je kon hem met één hand bedienen zonder dat het hele toestel over de tafel begon te schuiven bij gebrek aan gewicht. Maar eer lijk gezegd vond ik die grijze ook best en nu er drukknoppen op zitten is ook dat probleem van het wegschuiven bij het draaien opgelost. Je weet heus wel wat ik be doel. Zo'n grijs ding past toch niet bij je interieur. Bij ons staat de telefoon op dat maho niehouten Kwien-An-laiehje dat we van Kees en Miep ge kregen hebben, weet je wel? Vlak naast de tv-feauteuil. Nou, het donkere mahonie en het bordeaux en olijfgroen ge streepte velours van de feau- teuil verdroegen dat grijs ge woon niet. Mijn vrouw en ik kregen er schele hoofdpijn van. Wat heb je toen gedaan? Zo'n prachtig apparaat Loeve- stein gekocht? Hier het staat in de folder. „Een prachtige repli ca van een schitterend klassiek model telefoontoestel." Dat klinkt als een tekst van Keur- koop. „Het bedieningsgemak is aangepast aan de moderne tijd door het toestel te voorzien van druktoetsen." Het kost 1.995 gulden, maar je mag het wel houden. Het wordt je eigen dom. Heb jij er zo een? Ben je gek man! Twee mille voor een telefoon. Ammenooit nie! Heb je dan misschien een Uniform? Hoewel: die lijkt me nauwelijks te passen in jouw klassiek-eikehouten-velours-me t-leder interieur. Luister maar: „strakgelijnd verzonken telefoonhoorn in rood wit en beige en in een luxe lederen uitvoering. Als je leer neemt kun je kiezen uit midden-bruin of bordeaux-rood. Een koopje, vergeleken bij de Loevestein. Negentig gulden en in leder 177,50 plus een beetje abonne mentsgeld méér per maand. Je IMIIIlllHllllfHtlllllllllltHllflIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIillllllIHHIIIIIIIIIIlllHIIHIIIIIIilllllllltllMitllllllir T5 PAGINA) mag hem alleen niet houden. Bordeau-rood. Dat lijkt me de kleur voor bij jouw stoel. Nee, ik heb geen Uniehdingesfoon. Jij praat van een koopje, maar weet je wel dat dit ding eigen dom blijft van de PTT? Geen goeie deal dus. Aha! Dan heb jij de Diavox. Dat kan niet missen! Ook „mo dern van vormgeving" welis waar, maar minder strak dan de Unifoon, wat ronder en zich daarom iets beter voegend in jullie klassieke zitkamer- Nee, laat me nog even ver der raden. De kleurkeuze is nogal beperkt, zie ik. Rood, wit en beige. Beige! Dat zóu kun nen op donkerbruin mahonie. Met die koperen notitievel- letjeshouder ernaast als soepele overgang naar het bordeau- rood met olijfgroen van de stoel. Maak 't een beetje. Ik de PTT spekken? Wij zijn gewoon naar Blokker gegaan en hebben daar twee mooie telefoonhoes jes gekocht. Een olijfgroen en een bordeaux-rood, allebei af gezet met een gehaakt randje van gouddraad. Als het groene gewassen moet worden, komt het bordeaux-rode om de tele foon. Stijlvol én afwisselend te gelijk, vinden wij. In de rijdende PTT-winkel kun je zulke losse hoezen van leder kopen. Lijkt me nóg sjie- ker dan de hoesjes die je nu hebt. Als ik jou was ging ik er beslist eens heen. „Al is het al leen maar om te kijken en nieu we ideeën op te doen", om met de PTT te spreken. Dat is misschien niet ver keerd. Ideeën kosten zelfs bij de PTT niks en een beetje slim me telefoonliefhebber weet dat hij elders met de bij de PTT op gedane ideeën heel wat goedko per terecht kan. Hé, je gaat toch geen verbo den dingen doen? Onze PTT te kort doen? Tekorten waar wij straks voor op mogen draaien? Wij met ons gewone grijze stan daardspul?. De blijde folder van de rijdende PTT-winkel Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda. Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 1©01100-28030. Hulst, Steenstraat 14. 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden. Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; f 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen, inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze correspondent, Cees Manders DE RODE Brigades, jaren geleden Italië's belang rijkste en beruchtste terroristische beweging, staan de komende maanden opnieuw voor de rech ter. Ze moeten zich nu in hoger beroep verant woorden voor de ontvoering van en de moord op de staatsman Aldo Moro, in het voorjaar van 1978. Het zijn er 63, van wie de helft twee jaar geleden in eerste instantie tot levenslang is veroordeeld. Voor dit monsterproces is opnieuw de vroegere Olym pische turnhal in Rome als rechtszaal ingericht. De poli tie heeft het gebouw (achter het Olympisch Stadion) her schapen in een belegerde veste, om ongenode belang stellenden te weren. Want het linkse terrorisme in Italië is weliswaar zieltogend, maar nog steeds niet dood. Vooral de laatste maanden schijnen de autoriteiten teke nen van leven van de 'nieuwe Rode Brigades' te hebben ontvangen. De interesse voor dit twee de Moro-proces is enorm. Toch gaat het hier maar om een gewone appèlzaak, die normaal in Italië nauwelijks aandacht krijgt omdat de zaak in eerste aanleg alle nieuwsgierigheid al heeft be vredigd. Nu is dat anders. Van deze beroepszaak wor den juist veel meer verras singen en onthullingen ver wacht dan van de zaak van twee jaar geleden. De reden is dat toen alle kopstukken van de bende hun kaken stijf op elkaar hielden en geen enkele mede werking aan het onderzoek en aan het proces wilden ge ven, terwijl uit de voorberei ding van deze appèlzaak dui delijk is geworden dat een groot deel van de 63 terroris ten van gedachte is veran derd, en een serieuze bijdra ge wil leveren aan de oplos sing van de vele mysteries die nog in de zaak-Moro be staan. Italië heeft nu tweedui zend terroristen achter de tralies. Vijfhonderd van hen zijn neo-fascistische terro risten, de rest is links of rood. Van deze roden vormen de Rode Brigades met 750 man de grootste groep. De politie houdt er rekening mee dat er nog 300 terroristen op vrije voeten zijn, waarschijnlijk in Frankrijk, het enige land dat die mensen asiel verleent. Om deze statistiek te com- pieteren: het terrorisme woedde in Italië van 1969 tot 1983, en maakte 351 slachtof fers. De helft daarvan staat op naam van de zwarte ter reur, die dus veel moorddadi ger was dan de rode terreur. De Italiaanse politie heeft de zwaarste klappen van de ter roristen moeten incasseren, en verloor 90 man. Het don kerste jaar van de Italiaanse terreur was 1980, toen er elke twee dagen een dode viel. Een schrale troost voor Al do Moro is dat hij van alle slachtoffers van het Italiaan se terrorisme de beroemdste is geweest, en zijn ontvoering de zwaarste slag die het ter rorisme aan Italië ooit heeft toegebracht. Moro was leider van de Christen-Democra ten, vele keren ex-premier, en zou enkele maanden later zeker president van de repu bliek zijn geworden in plaats van Pertini. Moro werd op 16 maart 1978 bij zijn huis in Rome ontvoerd. Daarbij werden vijf leden van zijn escorte omgebracht. 55 dagen bleef Moro in handen van de terro risten voordat hij werd ge dood. Waarom hij dood moest is nog steeds de grote vraag. Velen menen dat Moro best gered had kunnen worden, als de christen-democrati sche partij haar onverbidde lijke houding van niet-on- derhandelen-met-terroristen wat had afgezwakt. De hele wereld (inclusief de paus) maakte een soort knieval voor de Rode Briga des om hen ertoe over te ha len Moro vrij te laten. Alleen de christen-democratische partij gaf geen krimp. En volgens onthullingen van en kele terroristen was die har de opstelling van de christen democraten de oorzaak van Moro's dood. Het proces moet vooral deze kwestie ophelde ren. Van het (gevangen) terro- Aldo Moro zoals hij destijds door zijn ont voerders van de Rode Brigades werd gefotogra feerd. - FOTOUPI ristenfront zijn de laatste tijd belangwekkende signalen gekomen, die erop wijzen dat de dames en heren af willen rekenen met hun verleden. De terroristen laten zich nu onderbrengen in drie catego rieën: de harden, zij die elke medewerking met de justitie weigeren; de 'gedistantiëer- Politie agenten bewaken in de rechtszaal de kooien met leden van de Ro de Briga des tijdens het eerste proces in de ontvoe ringszaak Aldo Moro. - FOTO AP den', zij die afstand nemen van hun verleden, maar met hun onthullingen niemand van hun vroegere medestrij ders schade willen berokke nen; en er zijn de berouwvol- len, de zogenaamde pentiti, die de politie alles opbiech ten. De harden worden snel ge ringer in aantal, terwijl het onder de terroristen tegen woordig in is om afstand van het verleden te nemen. Be kende gedistantiëerden zijn nu Valerio Morucci en Adriana Feranda. Zij hebben de politie precies verteld hoe de ontvoering van Moro in haar werk is gegaan, zonder ex-kameraden erin te luizen. Morucci en Feranda verle nen zelfs hun medewerking aan een film over de ontvoe ring en de dood van Moro. In het proces dat nu begonnen is zal blijken dat wellicht de helft van de 63 verdachten het voorbeeld van Morucci Feranda is gevolgd. De h tholieke kerk heeft een bj, langrijke rol gespeeld bij 4 'bekering' van deze hard, terroristen. Het geloof bracht zelfs Moro's dochter ertoe or» Morucci en Feranda vergif, fenis te schenken. Het terrorisme in Italië j, verslagen dankzij de wet os de pentiti, de berouwvolle Terroristen met berou» biechtten alles op aan de po. litie, noemden alle namen en feiten. De vrijheid die jï hiermee verdienden bleek geen plezierige ervaring want het Italiaanse publiek lijkt hen eerder als verraden te beschouwen dan als pers», nen die justitie en samenle- ving een kapitale dienst heb- ben bewezen. Savasta, Peci en Barbone de drie bekendste pentiti gaan alleen nog in vermom^ ming over straat. Terroristen die zich alleen gedistantieerd hebben en niemand hebben verraden, blijken veel meer de achting van het publiek te ontvangen. Morucci en Feranda, tot Ie- venslang veroordeeld in eer ste instantie, zouden n« dankzij hun distantiëring volgend jaar vrij kunnenko- men. Het wetsontwerp dat ook de gedistantiëerden strafkorting verleent zal te gen de tijd dat dit proces is afgelopen wel door het Ita liaanse parlement zijn aan vaard. De verdachten in de twee de zaak-Moro zijn in de rechtszaal opnieuw onderge bracht in dierenkooien, naar goed Italiaans gebruik. Maar de situatie is nu wat over zichtelijker: de verdachten zijn keurig gerangschikt naar de mate waarin ze sa menwerken met de justitie. Er zijn dus kooien voor de harden, voor de gedistan tiëerden en voor de berouw- vollen. Het spreekt vanzelf dat contact tussen deze verschil lende hokken niet mogelijk is. Nieuw in deze zaak is dat de rechtbank fotografen en tv-camera's zal weren, om de procesvoering van buiten niet onnodig te beïnvloeden. Jammer voor het publiek, want als er een proces is dat enig licht kan brengen in de duistere kwestie van het Ita liaans terrorisme dan is het dit tweede proces-Moro. NEW DELHI(DPA) - De jongste bloedbaden in het noorden van Sri Lanka, die zijn aange richt door Tamil-guer- rillastrijders en die aan ruim 200 mensen het le ven hebben gekost, heb ben de politieke betrek kingen tussen de rege ringen in Colombo en New Delhi op een nieuw dieptepunt doen belan den. De beschuldigingen die Colombo dit weekeinde richtte aan het adres van de nieuwe Indiase regering van Rajiv Gandhi, dat zij de se- peratisten in de zuidelijke Indiase deelstaat Tamil Na- du onderdak verschaft en daarmee indirect meewerkt aan een mogelijke invasie van Sri Lanka in de komende weken, werd door het Indiase ministerie van buitenlandse zaken snel en met ongebrui kelijke felheid tegengespro ken. De verdachtmakingen zijn 'hoogst onverantwoorde lijk', zo zei een woordvoerder. 'Zij missen elke grond en wij zijn geschokt dat hiermee een echte oorlogspsychose wordt aangewakkerd'. Maar de regering van Sri Lanka liet zich hiermee niet afschepen en zondag stuurde zij haar ambassadeur naar het Indiase ministerie van buitenlandse zaken, om daar nog eens de beschuldigingen te herhalen. De insinuaties en de weer sprekende reacties begonnen al in juni van dit jaar, toen de Srilankaanse minister van binnelandse zaken, Lalith Athulathmudali, legereenhe den stationeerde in het over wegend door de hindoeïsti sche minderheid der Tamils bewoonde noorden van het eiland om, zoals hij zei, een grootscheepse aanval van Tamil-seperatisten te voor komen. Zij willen in het noorden van het in meerder heid boeddhistische Sri Lan ka de onafhankelijke staat 'Eelam' stichten. Duizenden Tamil-extre- misten, vooral van de groe pering 'Tamil-tijgers', heb ben zich volgens de regering van Sri Lanka in de afgelo pen maanden en jaren in het zuiden van het slechts door een zeeëngte van 40 kilome ter gescheiden Indiase vaste land opgehouden om daar in trainingskampen terreur aanslagen voor te bereiden. Wat verslaggevers van het kritische Indiase blad 'India Today' onthulden, is inmid dels ook door buitenlandse correspondenten bevestigd. Organisaties van Tamil-se- peratisten hebben in Tamil Nadu, waar 40 miljoen Ta mils leven, een vrijwel onge hinderde bewegingsvrijheid. Men kan met leiders van de ze groeperingen openlijk spreken over hun doeleinden en te verwachten acties. Maandag maakte de ambas sade van Sri lanka bekend dat het hoofdkwartier van de Tamil-commando's de stad Kumbhakonam in het zuid oosten van Tamil Nadu is. Indiase regeringsfunctiona rissen wilden hierop geen commentaar geven. De ongebruikelijke scher pe reactie van India op de be schuldigingen van Colombo zijn echter niet als een ver rassing gekomen, want het Tamil-probleem op Sri Lan ka bezorgt ook Delhi hoofd brekens. Tenslotte stammen de circa 2 miljoen Tamils op Sri Lanka af van de Tamils op het Indiase subcontinent, van waar hun voorvaderen in de vijfde eeuw (na Chr.) en later naar het eiland trokken. Evenals de 800.000 zogehe ten Indo-Tamils, die in de 19e eeuw door de Britten als vol komen rechteloze plantage arbeiders naar het eiland werden gehaald, zijn zij hin does en delen daarmee de ge loofsovertuiging van hun 40 miljoen Indiase Tamils. Hoewel het Tamils in de loop van de Britse koloniale periode lukte de belangrijk ste functies in de economie, het justitiële en politieke ap paraat van Sri Lanka te ver overen, werden zij sinds de onafhankelijkheid van Sri Lanka (waarvan de bevol king voor 74 percent bestaat uit Singhalezen) steeds ver der uit leidinggevende func ties geweerd. Na de bloedige sektarische geweldsexplosie van 1983 verlieten vele rijke Tamils het eiland. Anderen maakten hun vermogen in het zuiden te gelde en vestigden zich in het noorden, dichter in de buurt van het oer-vaderland: Tamil Nadu. Het is nauwe lijks verwonderlijk dat de families in Tamil Nadu door de nauwe banden met Tamils in Sri Lanka, die in de loop der tijd nog werden versterkt door het rigide hindoe-kaste systeem, hun bedreigde broe ders helpen en zelfs bereid zijn extremisten onderdak te verschaffen. Deze ontwikkeling heeft de Indiase regering in een lastig parket gebracht. Vooral de aanstaande algemene ver kiezingen beperken de speel ruimte, want de regerende Congres Partij van Rajiv Gandhi is met de in Tamil Nadu aan de macht zijnde Tamil-partij een lijstverbin- ding aangegaan. Optreden tegen de Tamil- seperatisten zouden die poli tieke overeenkomst niet al leen teniet doen, maar moge lijkerwijs ook de centrifugale krachten in andere grens streken van India weer aan wakkeren. Maar de diploma ten van Sri Lanka verwach ten desondanks dat Rajiv Gandhi zal optreden, ten minste, zoals men in Sri Lan ka aanneemt, na de verkie zingen van eind december. Slachtoffers van de giframp - FOTO AP Door Rinze Brandsma HET dodental van de giframp in India zal in de komende maanden nog aanzienlijk verder toenemen. Deskundigen vrezen, na de eerste golf doden vari meer dan 1.200 en een aantal ge wonden van vele tien duizenden, een voort gaande sterfte door se cundaire effecten als longontstekingen. Nederland kent het gifgas in kwestie, methylisocya- naat, niet als zodanig. Maar ook in ons land is het insecti cide, waar het gas grondstof voor is, toegelaten en in ge bruik: als carbaryl, onder de merknaam Sevin. Sevin, een produkt van de Amerikaanse chemische industrie Union Carbide, is een allround in secticide, dat overal op de wereld veel gebruikt wordt, bijvoorbeeld in de katoen teelt. Dat wil niet zeggen dat wij in ons land niet dergelijke gevaarlijke stoffen gebrui ken, opslaan en verwerken, zegt prof. dr. J. H. Koeman, toxicologisch hoogleraar aan de Landbouwhogeschool in Wageningén. „Ook in ons land wordt veel met uiterst gevaarlijke stoffen gewerkt, zoals kwik bij chlooralkali- bedrijven. Alleen gaan wij veel voorzichtiger met die stoffen om, de risico's van blootstelling zijn bij ons veel geringer. Maar wat te den ken van al die frequente chloortransporten via de rails, dwars door dichtbe volkte woongebieden?" Ook worden in ons land gassen gebruikt, die in giftig heid en eigenschappen veel weghebben van het methyli- socyanaat, dat in India ver antwoordelijk was voor de gruwelijke milieuramp. Zo wijst de Wageningse vergif ten-deskundige op tolueenbi- isocyanaat, veel gebruikt bij de fabricage van polyuretha- nen (bijvoorbeeld in PUR- schuim, voor isolatie): „Ook een heel gevaarlijke stof, waar je in bulk-hoeveelhe- den niet ruw mee moet om springen. Het heeft net zulke nare gevolgen, als daar veel van in een woonwijk terecht komt. Maar het eindprodukt is aanvaardbaar, daarom mag de chemische industrie het gebruiken". De gifgasramp in het In diase Bhopal kon ontstaan doordat een afsluiter van een grote ondergrondse opslag tank (met 30 ton inhoud) af vloog. Het duurde uren voor dat lek afgedicht werd. Daardoor kon het zware gas zich als een dikke deken laag over de naburige, dichtbe volkte woonwijken versprei den. Het gas, een methyl-es ter van isocyaanzuur, is niet alleen giftig, maar ook brandbaar. Omdat het een laag kookpunt heeft (het cya- naat 36°C, het cyanide 59°) verspreidt het zich in een warm klimaat als India snel. Mensen die in aanraking komen met zo'n gaswolk sterven na een afschuwelijk lijden. Een hoeveelheid van 50 mg per kubieke meter is al dodelijk. Het gas werkt in op de luchtwegen en de ogen. Het werkt verstikkend, de ogen gaan branden, er ont staan braakneigingen. Men sen die het overleven maken grote kans op blijvend oog letsel en op secundaire effec ten als longontsteking, waar de verzwakte patiënten als nog aan overlijden. Het is in Wageningen niet bekend, of de stof ook mutagene (kan ker) effecten heeft. Prof. Koeman vindt met name de lokatie van het be drijf in India laakbaar. „Het Amerikaanse moederbedrijf had nooit de vestigingsplaats mogen goedkeuren. De In diase overheid had misschien geen bezwaren, maar Union Carbide is ook mede-verant woordelijk voor die plek Toen 7 jaar geleden de fa briek in Bhopal gesticht werd, woonden op die plek al veel mensen". Het methylisocyanaat is in Nederland een vrij onbeken de stof. Union Carbide, een firma die in ons land niet vertegenwoordigd is (wel in België), maakt het spul be halve in India ook in haar twee fabrieken in de Ver enigde Staten. Ook volgens gegevens van de Koninklijke Nederlandse Chemische Vereniging in Den Haag en de Vereniging Nederlandse Chemische In dustrie wordt het in ons land niet gemaakt of gebruikt KNCV-secretaris ir. E. J- de Ryck van der Gracht: „Ik heb diverse hoogleraren en in dustrieën afgebeld, maar de stof is hier nauwelijks be kend. Er is wel gpzegd 50 maal zo giftig als chloor, maar dat is een vergelijking die niet hele maal klopt. Dat hangt ook af van de wijze, waarop het zich verspreid en hoe het in het li chaam wordt opgenomen". kijk gevonden PEN landbouwer uit R<© heeft in een ërePPel langf Hooiweg in Roderwolde Stoffelijk overschot gevori van de 24-jarige Marrok Mastafa Amaador. De n die in Groningen woonde, volgens de politie een std w0nd in zijn rug. Ombudsman EEN ombudsman voor de dia is volgens de Persraad instituut dat de burger 1 beste kan beschermen tel onjuiste of onvolledige pu| paties of uitzendingen. E goede rechtsbescherming belang is, heeft ook de o' heid hier een taak, meen persraad. Hij stelt de mini van WVC dan ook voor de gelijkheden na te gaan dit stituut mede te financieren JSOS-man weg DE commissaris program! zaken televisie van de Nj drs C.G.G. Spaan, stapt t gend jaar op. Hij wordt 1 ingang van 1 april 1985 dij teur van de BV uitgevl Utrechts Nieuwsblad. Spaal de tweede topman van de hf die opstapt. Vorige week NOS-voorzitter Jurgens ten in 1985 geen nieuwe mijn als omroepbestuurde! ambiëren. Markerwaard HET Landbouw-Economil Instituut vindt dat inpolderL van het Markermeer nl voor de boeren noch voorl nationale economie noodzal lijk is, rekening houdend il de huidige situatie in de agl rische sector. Dat blijkt uit I studie van de waarde vanl grond van de Markerwal voor de Nederlandse sta a huishouding. Hulp via Soedan MINISTER Schoo (OntwikJ lingssamenwerking) wil korte termijn onderzoeken een deel van de NederlanJ hulp aan Ethiopië via Soec naar de noordelijke provl cies, gecontroleerd door vrij dingsbewegingen, worden getransporteerd, bewindsvrouwe beloofde gisteravond in een dooi Td mei (D'66) aangevraagd batje. Verzuring HET Instituut voor Meteorcj gie en Oceanografie (IMC van de Rijksuniversil Utrecht heeft van het minisf rie van Volkshuisvestil Ruimtelijke Ordening en lieu subsidie ontvangen v| een onderzoek naar de rol1 ammoniak bij de verzurl van het milieu. Hierover I veel minder bekend dan 01 verzuring door andere stoff^ Terugkeer projecten BUITENLANDERS die teil willen naar hun land van hj komst kunnen ook volge jaar in aanmerking kon voor een subsidie om daar i bedrijfje op te zetten. Tweede Kamer reserveer] door aanvaarding van amendement van de PvJ vier miljoen gulden op de I groting van Sociale Zak voor deze terugkeerprojectei TOEN ARTHUR OCHS de N van de beste kranten ter wer< blad dat uw ontbijtlaken niet zegging niet de kwaliteit van rant voor wilde staan was e merkt zou worden door deuc houden van de ranzige beric' sensatiepers. De New York Times heeft ook de voorpagina van dez« hie, hoe zorgvuldig ook gere 'eren en soms met diepe wal antwoordelijkheid serieus ne joenen mensen van honger landen arme mensen door e herdrukt en uitgebuit, fraude en steeds meer mensen zie Neem dat bericht van gistere vrouw die door veertien (jon mening hoort zo'n bericht op 9emoffeld te worden, zoals e 9ens achter in de krant. Rotte nen niet door ze te verdoezel* De bestrijding van criminal met bevorderd door een rapp 'osse pols een serie maatreg< zijn maat weer onder control cept van zwaardere straffen. öl9 voor in alle lagen van de ^Ing een structureel probleer de norm van wat wel en niet c cellen zijn zeker nodig maar" tespect voor de medemens t eerste plaats op het politiel Het WD-pian vertoont de dhhemenhangend en niet goe vvD meer te doen is om zich ren als de partij van law and 9e te leveren aan de bestrijdir up deze manier verzandt de h'ematiek in partij-politiek g^ van? Alleen maar de zware jc nrterwerelrl van de witte boo

de Stem | 1984 | | pagina 2