IN DE BINNENSTAD VAN HULST: 6Mijn beroep is de laatste jaren zwaarder geworden Nevenactiviteiten in tennisbal Dullaert BASF -Antwerpen sluit stoomcentrale Bungalowbewoners tegen 'gewone' huizen in wijk Hotel in pand Seydlitz Koolstraat in Hulst afgesloten Ir. Tacke spreekt bij CBTB Axel DERWET ele wereld aan Plaatselijk nieuws yfOENSPAG 5 DECEMBER 1984 VAN ZEELAND MINDER LUCHTVERVUILING idee horeca hulst: AANTASTING WOONGENOT ilm ontwikkelen J. Goossens 40 jaar deurwaarder: Hulst Koewacht ,n stad naar uithoek, die een drukke baan door een rustig amertlat, eveneens, pens eenzaam. Dat 't veede. Maar wat doe innen beseft, dat "die- in dezelfde situatie bder eenzaam gevoel, opzoekt, komt u wel- Wudder brengt stuk van Noel Coward Clubtitels van ZCK verdeeld OM TEKORTEN HULSTER STICHTING WEG TE WERKEN turnen, volleybal, een m of samen gezellig /an samen koken i in de schoolkantine? eekt de eenzaamheid nier. De een pakt een /erre vriendin, de buurt en als u t u het nummer van nst op de achterzijde centrale nummer de weg wijst naar de st. He informatie over de Dnplaats. T22 PAGINA ZEELAND 2 voor vergelijkbare grond heb ben moeten neertellen. Ze houden vast aan de argumen ten in hun eerdere bezwaar schrift. Volgens dat bezwaar schrift past de bouw niet bij de bestaande huizen en zien de eigenaars hun luxe bungalows in waarde dalen. Bovendien zij ze bang dat de bouw van vrijstaande woningen sterk zal verminderen en voorzien ze een flinke verstoring van het woongenot. Meer huizen op kleinere percelen betekent volgens de bewoners meer mensen in de wijk en een daarmee groeiend wagenpark. De daardoor, menen ze, wordt het leefklimaat en de rust in de wijk bedreigd. Inmiddels hebben de bewoners ook om steun aangeklopt bij de ver schillende gemeenteraadsfr acties. Von een onzer verslaggevers HULST - Horeca Neder land afdeling Hulst/Hon- tfnisse heeft het idee ge opperd het hiatorisch pand Seydlitz op de Grote Markt in Hulst om te to veren in een hotel. „Hulst heeft een goed horecabestand", aldus de horeca in een reactie op de pl.annen voor de bin nenstad. „Enkel is er in de binnenstad dringend behoefte aan een con grescentrum annex hotel en casino". Met medewerking van gemeenten, provincie, rijk en monumentenzorg moet er volgens de horeca beslist een Amerikaanse hotelketen voor het idee te porren zijn. „Als deze gedachte gerealiseerd kan worden, was de ge meente van een grote zorg af". Van een onzer verslaggevers VOGELWAARDE - De bewo ners van de luxueuze bunga- lowwijk in Vogelwaarde zijn er fel op tegen dat er vier schakelwoningen worden ge bouwd in de Beukenstraat en Eikenhof. Ze vinden de komst van dergelijk soort huizen een aantasting van het woongenot op allerlei fronten en vrezen dat hun eigen woningen min der waard zullen worden. Het dossier van bezwaar schriften en correspondentie over deze kwestie is inmiddels al aangegroeid tot respectabe le omvang. Het begon allemaal toen de gemeenteraad zich in april bereid toonde het gelden de bestemmingsplan te wijzi gen, om de bouw van twee wo- Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN - BASF-Ant- werpen - de chemiegigant op de grens met Nederland - gaat een stoomcentrale op haar fa brieksterrein stilleggen. Dat betekent aanzienlijk minder luchtvervuiling in het grensgebied, omdat door de maatregel van de BASF de uitstoot van zwaveldioxyde en stikstof sterk wordt geredu ceerd. De centrale werd met olie en aardgas gestookt. BASF-milieudirecteur L. Vansanten vertelde gisteren op een internationale persbij eenkomst in zijn bedrijf, dat men de stoomcentrale onder meer kan sluiten door energie besparende maatregelen die zijn getroffen. De algemeen-directeur van BASF-Antwerpen Horst En- dres zei, dat er dit jaar voor 1,8 miljard frank in het bedrijf is geïnvesteerd. Hij noemde zijn bedrijf, waar ook honderden Westbrabanders en Zeeuwen werken, een bloeiende onder neming, die zich goed heeft hersteld van de klappen van de oliecrisis. Het bedrijfsre sultaat van 825 miljoen frank van '83 zal over '84 aanzienlijk hoger liggen. BASF-Antwerpen - 2900 werknemers, 29 produktiebe- drijven - bestaat volgende week 20 jaar. Het bedrijf pro duceert onder meer meststof fen, vezel voo r produkten, kunststoffen en chemicaliën. Horst Endres zei gisteren, dat de grote Belgische staats schuld en de hoge belasting druk ook voor BASF zeer ne gatief werken. „Als de mensen opslag krijgen, houden ze daar netto bitter weinig van over". ring van geen bezwaar naar week is er over dit bezwaar de gemeente. De protesterende een hoorzitting, bewoners vroegen daarop de Raad van State tevergeefs die De bewoners vinden dat de verklaring te schorsen en ver- gewraakte woningen niet in volgens werd weer bezwaar hun wijk gebouwd hoeven gemaakt bij GS. De uitslag worden, omdat er elders in het daarvan is nog niet bekend, dorp nog plaats genoeg is. Bo- Inmiddels verleenden B en W vendien beweert men dat het met gerust hart de bouwver- betrokken bouwbedrijf inder- gunning voor de vier wonin- tijd de grond voor een een gen en ook daar tegen is weer schijntje heeft kunnen be- protest aangetekend. Volgende machtigen van de prijs die zij ningen toe te staan op één bouwperceel. Een daarop in gediend bezwaarschrift door 12 van de 15 bewoners werd door Gedeputeerde Staten van tafel geveegd met de medede ling dat het argument van de algehele aantasting van het karakter van de wijk niet steekhoudend is, noch dat er sprake zou zijn van verminde ring van het woongenot. GS stuurden dan ook een verkla- tel. 01*40.13084 n tel.01150.18184 Horecapleidooi voor Van een onzer verslaggevers ir gratis fotoalbum HULST - Wegens werkzaam heden is de Koolstraat in Hulst voor onbepaalde tijd af gesloten voor alle verkeer, met uitzondering van het openbaar vervoer. Automobilisten worden via wegwijzers omgeleid. De poli tie heeft aangekondigd er streng op te zullen toezien, dat bestuurders zich aan de ver keersborden houden. Overtre ders worden meteen op de bon geslingerd. Ivethouders van Hulst maken, gelet fede lid onder c. van de Wet Alge- K Milieuhygiëne, bekend dat zij Ian Fa J de Vetter en Zn Vylain- ftt, onder voorschriften ter voorko- I van gevaar, schade of hinder bui- leen nieuwe, de gehele inrichting Inning ingevolge de Hinderwet te [id met het wijzigen van een over- [or paarden annex mestopslag in inrichting voor opslag en verwer- Ihet perceel Vylainlaan 30 te Hei- [ikking, alsmede de aanvraag en lijnde stukken, liggen met ingang Inde twee weken op de gemeente- B algemene zaken, Grote Markt 21 we. elke werkdag van 08.00 tot 3.00 tot 17.00 uur, alsmede op 9 ■I984 van 09.00 tot 12.00 uur, op I der Rijkspolitie Hulst, Van der |e Hulst; Ie bezwarentermijn tot het einde irbinnen beroep kan worden inge- fechikking op de aanvraag, op de Ie, elke werkdag van 08.00 tot 13 00 tot 17 00 uur. Inede degenen die bezwaren heb- lar aanleiding van de aanvraag en loont dat hij daartoe redeli|kerwi|S leest, kunnen gedurende twee we- uet gemeentebestuur gemotiveerde Iren inbrengen met betrekking tot ikking. bezwaarschrift indient, kan verzoe- ijke gegevens niet bekend te ma- 1984 wethouders voornoemd, De burgemeester, P. Molthoff De secretaris, J.F. v. Denderen. Van een onzer verslaggevers ning te innen die door de in specteur is opgelegd. „Het is vaak niet het prettigste werk om bij de mensen langs te gaan om hun belas tingschuld op te eisen. Het moet echter wel gebeuren. Iedereen moet z'n belasting betalen". Toen zijn standplaats Hulst was, werkt hij ook ai in het gebied van Terneuzen. In '68 verhuisde hij naar de ze plaats. Hij doet vooral het buitengebied van Terneu zen. Axel en omgeving. De jubilaris heeft een moeilijk beroep dat de laat ste jaren zwaarder is gewor den, vindt hij zelf. „Men is tegenwoordig meer opge schroefd. Vroeger ging het allemaal wat soepeler". Hij denkt dat de verandering ten dele door de verslechter de economische situatie komt. „Ook de tijdgeest speelt natuurlijk een rol. De mensen zijn mondiger en agressiever geworden". De deurwaarder moet overigens de laatste jaren minder optreden dan vroe ger. "Er komen ook steeds minder dwangbevelen. Ver geet niet dat velen geen aan slagbiljet meer krijgen. Bij mensen die in loondienst zijn of een uitkering hebben kom ik bijna niet". Goossens roept niet vaak de hulp van de politie in. „Ik doe het wel eens, maar dat is dan meestal om de personen tegen zichzelf te bescher men". Een slechte boekhouding is volgens hem meestal de oorzaak van het niet na kunnen komen van de belas tingplicht. „Niet alleen bij bedrijven, maar ook bij huishoudens". In september verlaat Jo Goossens de dienst. Hij hoopt dan tijd te hebben voor z'n vele hobby's. Onder andere de paardensport. Vrijdag 7 december is er tussen 14.30 en 17.00 uur een receptie in de kantine van het Rijkskantoren-gebouw aan de Rosegracht 1. Van een onzer verslaggevers AXEL - Tijdens de jaarverga dering van de CBTB, afdeling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, die op 11 december vanaf 14.00 uur wordt gehouden in De Htlle te Axel, spreekt ir. W. Tacken over de 'Knelpunten in de regionale ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen'. De heer Tacken is directeur Landbouw en Voedselvoorzie ning in Zeeland, vroeger beter bekend als de Povinciale di rectie voor de Bedrijfsontwik keling. Tijdens de jaarvergadering komen ook huishoudelijke za ken aan de orde waaronder de bestuursverkiezing. Niet herkiesbaar is de D. de Putter, wel herkiesbaar zijn A. Dieleman en A. de Koeijer. Ook dient de vacature, ont staan door het overlijden van C. Virike, te worden opgevuld. Het bestuur kandideert hier voor C. Dees (Zaamslag) en H. de Jonge (Hoek). De CBTB-afdeling organi seert dit winterseizoen een cursus 'Actuele belastingza ken'. De cursusavonden vinden plaats op 21 en 28 januari en 4 februari 1985 in De Rank te Zaamslag. Docenten zijn P. Marinussen, directeur Ac countantskantoor Zuid-West in Goes, en belastingontvan ger mr. D. Henneman uit Ter- neuzen. HULST - De afdeling Groot Hulst en Honte- nisse van Horeca Nederland is tegen het ver minderen van het aantal parkeerplaatsen in de Hulster binnenstad. De horeca gaat daarmee in tegen het gemeentelijk beleidsvoornemen om via beperking van de parkeer- mogelijkheid de auto's uit de binnenstad te weren. Volgens de horeca is het nog maar de vraag of er gesproken moet worden over een ver- keers- en parkeerproblema- tiek. „Die wordt dan in ieder geval niet veroorzaakt door de bewoners van Hulst zelf. Had Hulst geen regionale verzor gingsfunctie, dan was er ook geen verkeers- en parkeerpro- blematiek. Houdt dus goed voor ogen dat enkel de econo mie van Hulst deze problema tiek meebrengt. Wij moeten dus dankbaar zijn dat we dit probleem hebben". In een bijdrage aan de in spraak rond de toekomst van de binnenstad adviseert de ho reca om zo weinig mogelijk parkeerplaatsen weg te ne men. „Probeer het alleen nog wat te reguleren. Het is een zege voor Hulst dat Hulst in zijn totaliteit zoveel parkeer plaatsen heeft en het is een nog grotere zege dat Huist de ze parkeerplaatsen nodig heeft". Het probleem zit hem volgens de horeca vooral in de langparkeerders. Geopperd w<jrdt deze categorie uit de Gentsestraat te weren. Te meer ook omdat de bedrijven in die straat het vooral moeten hebben van kortparkeerders. Voorgesteld wordt maximaal een half uur toe te staan. Voor de Grote Markt oppert de horeca een parkeerduur van twee uur, net genoeg voor boodschappen te doen en even een consumptie te nuttigen. Daarmee worden langpar keerders (ambtenaren en bankpersoneel) van de markt geweerd en is er een redelijke doorstroming. En als een be zoeker eens een half uurtje te laat is, omdat hij zijn borrel of dessert nog niet op heeft, moet daar geen punt van gemaakt worden. „Uiteindelijk zijn het de gasten die veel geld in Hulst laten liggen". De horeca is er fel op tegen dat er ook maar een parkeerplaats van de markt verdwijnt. Ook voor de Steenstraat pleit de horeca voor maximaal een half uur parkeren. Daar naast is er in de Steenstraat nog het probleem van de onge lijke stoepen. De oplossing moet volgens de horeca wor den gezocht in het met kleine aanpassingen aanleggen van 'parkeerstoppen' en niet door nog eens een apart wandelpad aan te leggen en alle auto's te verwijderen. De Steenstraat, zo meent men, moet zoveel mogelijk in zijn historische vorm gelaten worden. Evenals voor de Markt pleit men ervoor van het 's Graven hofplein geen parkeerplaatsje af te knabbelen. Juist vanaf dit parkeerterrein heeft men namelijk een ongehinderde kijk op de wallen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Niemand vindt het leuk om be lasting te betalen. De overheid kan echter niet toestaan dat mensen hun belasting niet betalen. Dus werkt de belastingdienst eerst met aanma ningen en als dat niet helpt wordt de deurwaar der ingeschakeld. Openbare verkoop van eigen dommen van de belastingplichtige moet dan het geld voor de opgelegde aanslag opleveren. Jo Goossens (64) uit Ter- Soms waren het beroeps- neuzen is sinds 1957 deur- smokkelaars maar vaak ook waarder bij de belasting- mensen die iets wilden bij - dienst en vrij dag 7 december verdienen, viert hij zijn 40-jarig ambts jubileum Hij begon z'n loopbaan in Boter 1944 als hulpcommies in Sint-Jansteen. Er werkten Gebruiksgoederen als ka- daar toen 36 man op het toen en fietsbanden kwamen kantoor. Zoveel commiezen van het zuiden Nederland waren toen ook nodig. Het binnen. Goossens heeft naar was de grote tijd van de zijn zeggen nooit een oogje smokkel. In België waren dicht gedaan voor een over allegoederen te krijgen, ter- treding. „Als iets strafbaar wijl in Zeeuwsch-Vlaande- was, greep je in", zijn z'n ren bijna niets voorhanden woorden, was. Koeien, lijnzaad en In 1947 ging Goossens vlaslint werden stiekem de naar de douanedienst in grens over gebracht. Veelal Vlissingen. De grote boter- gebeurde dat door Belgen. smokkel van rond de jaren J. Goosens: mensen mondiger geworden - FOTO DE STEM COP J DE BOER aantal deurwaarders ko men. De heer Goossens zag een kans op promotie en gaf zich op voor de nieuwe func tie. Hij slaagde voor het exa men. Z'n nieuwe standplaats werd Hulst. Hij zat nu weer vlak bij z'n geboorteplaats Paal. „Het is niet wat mensen denken, dat we iedereen pluimen. Deurwaarders be schermen ook lieden die een belastingschuld hebben. We halen echt niet een heel huis leeg. Dingen die noodzake lijk zijn mag men houden". Een deurwaarder krijgt van de belasting-ontvanger een opdracht om een reke- vijftig maakte de jubilaris dus niet meer mee. Hij is daar ook niet rouwig om. Volgens hem waren de bo- tersmokkelaars gevaarlijke lieden, die er niet voor terug deinsden om een douanier van z'n sokken te rijden. Goossens werkte in Vlis singen tien jaar. „Ik heb daar een leuke tijd gehad", zegt hij. Vlissingen werd op gebouwd, vele goederen kwamen de haven binnen. Onder andere (weer) smok kelwaar, dus werk genoeg aan de winkel voor een ac tieve douanebeambte. Zijn dienst werd in 1957 gereorganiseerd. Op elk be lastingkantoor moesten een ouderen die hiervan gebruik wensen te maken kunnen zich aanmelden bij de stichting Gecoördineerd Bejaarden- werk voor de gemeente Hulst in het dienstencentrum De Lieve, Broodmarkt 8 te Hulst of bij leden van de plaatselijke ouderenbond. Bovendien wor den nog enkele vrijwillig(st) ers gevraagd om de warme maaltijden in De Blaauwe Hoeve af te halen en bij de cliënten te bezorgen. Hoe eer der de aanmeldingen geschie den, des te vlugger kunnen de ouderen voorzien worden van warme maaltijden. Bingo - Aan de bingo bij Ron de Vilder namen 58 'gokkers' deel. De uitslag; 1. mevrouw Verschuren, 2. mevrouw Van de Heijden, 3. mevrouw Pau wels. Adventsviering - Leden van de rk Zeeuwsch-Vlaamse Ouderenbonden gaan donder dag 13 december in cultureel centrum Den Dullaert een ad ventsviering houden. Ruim driehonderd ouderen zijn daar aanwezig. Zij worden met bussen opgehaald. Om half elf spreekt de diocesane districts bestuurder Piet Weemaes uit Hulst de aanwezigen toe. Daarna is een eucharistievie ring, waarbij pastoor Vervaet uit Axel voorganger is. Na de koffietafel is er een toneeluit voering. Opgevoerd wordt het toneelstuk 'Ik ga mijn huisje niet uit', door de amateur- groep Zang en Toneelvereni ging Steenbergen. Nadat dis trictsbestuurder Weemaes nog enkele woorden heeft gespro ken, kunnen de ouderen weer met de bussen naar huis ver trekken. Lompenactie - De Zwemclub Koewacht gaat een lompen- of voddencampagne op touw zet ten. De inwoners van Koewacht kunnen hun lompen buiten zetten, liefst in een plastic zak. Zaterdag 15 december wordt vanaf 's morgens begonnen met het oDhalen. Bcvolkingsondertoek - In de gemeente Axel wordt op 4,6 en december het jaarlijkse on derzoek op baarmoederhals kanker gehouden. Deze keer zijn vrouwen aan de beurt die in 1931, 1934, 1937, 1940, 1943, '946, en 1949 zijn geboren. Ook vrouwen die vorig jaar zijn opgeroepen maar niet in de gelegenheid waren zich te la ten onderzoeken worden op nieuw uitgenodigd. De keu ring wordt uitgevoerd door net Centraal Brueau voor Keuringen op Medisch-Hygië- nisch gebied uit Den Haag. )S? Van een onzer verslaggevers AXEL - Toneelgroep Wudder uit Axel, die hoogstandjes niet uit de weg gaat, heeft voor 15 en 16 december in De Haile een uitvoering van Noëi Co ward's 'Blithe Spirit' op het programma staan. In dit stuk wil een roman schrijver ervaring opdoen met spiritisme teneinde gefun deerd een boek daarover te kunnen schrijven. Dat wil zeggen: de schrijver wil op de hoogte komen van mogelijk vaktrucs en de wijze waarop mensen 'die zijn overgegaan' worden opgeroepen. Daartoe wordt een excentriek medium uitgenodigd om een seance te houden. Tijdens de seance blijkt dat iemand 'die is over gegaan' op het punt staat zich werkelijk te manifesteren en dan ontstaan er zeer merk waardige situaties. Blithe Spirit wordt over het voetlicht gebracht door Chris- tianne Maas, Mien van Alem, Wim Riemens, Peter de Ruy- ter, Ellen Vis, Sankie Koster en Tinka Navarro. De bewer king van het stuk en de regie is in handen van Fons Piers- sens. Van onze sportmedewerker KOEWACHT - In zwem bad De Driehoek te Hulst hield de sterk in ledenaan tal groeiende zwemclub Koewacht haar clubkam- poenschappen. Bij de startvergunninghouders boven de tien jaar, alle zwemmers moesten hier 100 meter afleggen in de disciplines rugslag, vrije slag, vlinderslag en school slag, won Anton Thoen. Bij de niet-startvergun- ninghouders, zij zwommen dezelfde onderdelen, maar dan 50 meter, eindigde het in een overwinning voor Angelo Martens. Bij de jongste groeperingen ging de winst bij de startver gunninghouders naar Jur- gen Borgt en bij de niet- startvergunninghouders naar Coen de Ridder. De estafettes voor families, gekleed en met hindernis sen, werden gewonnen door de familie Martens- Van de Berghe. wordt, extra geld binnen te halen. „Aan de bezetting valt weinig te doen. De bezettings graad is 75 procent, soms zelfs wel 85 procent. Dat is landelijk gezien erg hoog. Aan de tarie ven valt ook niet te sleutelen. Wat dan overblijft is om meer evenementen te organiseren in minder drukke tennistijden. Want daarmee kun je in een klap enkele duizenden guldens binnenhalen", aldus de direc teur. De tekorten zijn ontstaan omdat de gebruikerstarieven van de zaal niet kostendek kend zijn. Het bestuur, zo blijkt nu, heeft zich in 1979, toen de plannen op tafel kwa men, toch wel enigzins verke ken op de exploitatie van de hal, die in 1982 voor anderhalf miljoen gulden (geleend tegen 12,5 procent rente) is neerge zet. Er is destijds van uitgegaan dat ondanks het hoge rente percentage, de huur van de hal, 32 gulden per uur per baan, voldoende geld moet op brengen om de tennishal ren dabel te maken. Nu blijkt dat er te weinig individuelen een partijtje komen tennissen. Er worden wel heel wat competi ties en tournooien in de ten nishal afgewerkt - de reden dat de bezettingsgraad zo hoog is- maar niet tegen het gebrui- kelijke tarief. Zou Den Dul laert hiervoor wel het volle pond vragen dan moet ook een terugloop op dat terrein ge vreesd worden. Overigens hebben B en W van Hulst in 1979 al vraagte kens gezet bij de haalbaarheid van het tennishalproject. „In die tijd leek het plan geen pro blemen op te leveren. Ook de begroting was reeël. Maar toen was er nog geen economi sche teruggang. Het college heeft daar wel voor gewaar schuwd. En nu blijkt inder daad dat het voor velen niet meer op te brengen is om een uurtje te gaan tennissen voor 32 gulden", aldus een woord voerder van de gemeente. Anders dan het geval is bij het gemeenschapscentrum Den Dullaert kunnen de ex ploitatietekorten van de ten nishal overigens niet op-de ge meente verhaald worden. Wel is de tennishal met gemeente garantie gebouwd waardoor in het uiterste geval de ge meente alsnog kind van de re kening kan worden. onzer verslaggevers HULST - Het bestuur van de tennishal Den Dullaert wil in de slappe periode, gedurende de zomermaanden, meer ne venactiviteiten in de tennishal gaan houden. Gedacht wordt aan het organiseren van beur zen om zo te trachten het ex ploitatietekort, voor 1985 be groot op 50.000 gulden, gedeel telijk weg te werken. Volgens directeur H. de Gucht van Den Dullaert is het verhuren van de hal voor dat soort doeleinden een van de weinige mogelijkheden om tij dens de zomermaanden, als er binnen nagenoeg niet gesport ang met de Stichting Ideéle Reclame SIRE

de Stem | 1984 | | pagina 13