49 nze toonzalen. Kort geding tegen KNVB Remise na dertien zetten Lotto:.elke week de kans Vein uw leven 50 .95 MCENROE ZEKER VAN PREMIE VAN TWEE MILJOEN GULDEN Sport-minister wil pasje voor Engelse voetbalsupporters Schaakteam verliest van Joegoslavië ƒ51.75 12.80 16.35 19.60 95 14.25 Afmetingen 219.50 eurengebied zijn ewoon de beste, Ie meeste service 3 aantrekkelijkste ?n. Belastingmaatregel Rotterdam opgeschort Hoekstra werkt aan profploeg wcentrum \LLEND ANDERS straat 6 (nabij de markt) tuzen tel. 01150-95200 WATERPAS Y KLAUWHAMER )NDE VIJL (IJL JMPSCHROEVENDRAAIER ERBAU BALKON- of CHTERDEUREN op de prijs van 32.50 Gerrie Coetzee vecht nederlaag aan Wielrenner bekoopt val met de dood Ab Garritsen weer trainer Joegoslaven Schaatsbond verwacht klein tekort Hinault stopt over twee jaar ZWEMMEN Canada en DDR succesvol Taaiheid Gedidd Bonus Masters Twaalf weken cel geëist tegen Best SPORT IN 'T KORT A5? Kolveniershof 28 30 Gentsestraat 7 Noordstraat 19 'A.V J xx - ERE"! Irtugal! lit porseleinen tafelservies bestaat f6 diepe-, 6 ontbijtboren en Titels en kost bi) ons 57.50) bovendien 61 cm lang QC van 39.95 voor od handvat voor de |5 voor Irform eciaal voor het Irgroten van gaten, i j c A 18.95 voor 1 1 avv ewerken van [tige vlakken voor [tanley let 3 bledden van 5.25 voor Ol.DU w. 80 met pen- en atverbinding. 1e iwaliteit in LONDEN (DPA) - De Engelse voetbalbond zou iedere voet balsupporter, die kaarten aan vraagt voor een landenwed- strijd in het buitenland, in het bezit moeten stellen van een pasje, voorzien van foto en handtekening. Dat is het plan van Neil McFarlane, de minister van Sportzaken, die het inmiddels tot ver over de grenzen be ruchte gedrag van Engelse supporters wil beteugelen. McFarlane beoogt met het zetten van een aantekening op het pasje als een voetbalaan hanger in het buitenland over de schreef gaat herhaling uit te sluiten. Via de centrale computer kunnen de namen van de we gens vandalisme bestrafte personen worden doorgegeven aan de kaartverkoopadressen van de voetbalbond. De be trokken supporters zal dan geen toegangsbewijs worden verkocht. Mocht het plan succes heb ben, dan kan het systeem ook worden ingevoerd voor de competitiewedstrijden van de clubs en voor duels in Euro pees verband. Het ministerie van Binnen landse ZaKen, dat eerder een voorstel afwees om het pas poort van bij rellen betrokken voetbalaanhangers in te trek ken, heeft het nieuwe plan met vreugde begroet als een wel kome stap ter bestrijding van uitwassen. JOHANNESBURG (DPA) - De Zuidafrikaanse bokser Gerrie Coetzee, die zaterdag avond in Sun City door de Amerikaan Greg Page werd onttroond als wereldkam pioen in het zwaargewicht (WBA-versie), heeft protest aangetekend tegen de uitslag van het gevecht. Coetzee betoogt, dat de gongslag voor het einde van de achtste ronde ruim drie kwart minuut te lang uit bleef, waardoor hij in feite buiten de officiële tijd knock-out werd geslagen. Volgens de tijdwaarnemer wees de klok op dat moment pas twee minuten en 52 se conden aan, maar controle aan de hand van videobeel den leerde, dat de ronde in werkelijkheid drie minuten en 48 seconden heeft ge duurd. Ook Janks Morton, de trai ner van Page, gaf toe, dat de chronometer had gelogen. Waarnemers merkten nog op, dat de klok al bij de voor afgaande partij niet goed functioneerde. Coetzee klaagde voorts over het ver loop van de vijfde ronde, toen hij na de gongslag tegen het canvas werd geslagen. De Zuidafrikaan kreeg van de Venezolaanse scheidsrechter Isidoro Rodri guez de reglementaire vijf minuten rust om bij te ko men van de klap. Volgens de Zuidafrikaanse official Klopper, een voorma lige voorzitter van de WBA, maakt het protest van Coet zee weinig kans en is de be slissing van de jury defini tief. Page heeft inmiddels verklaard, dat hij bereid is te onderhandelen over een re vanche. GUADALAJARA (SID) - Fe- derico Cano, een wielerama- teur uit Mexico, is overleden aan de gevolgen van een val partij. De 18-jarige renner liep tijdens de Ronde van Mexico een schedelbreuk op. Vanaf dat moment, op 26 november, was hij reeds kli nisch dood. Cano was het tweede dodelijke slachtoffer in de wielersport dit j aar. Eerder verongelukte Joa- quim Agostinho, de 42-jarige beroepsrenner uit Portugal, die in de Ronde van de Algar- veover een hond was gevallen. Van onze sportredactie DEVENTER - Ab Garritsen zal ook dit seizoen in dienst treden van de Joegoslavische schaatsbond. De conciërge van een school in Deventer ver trekt over veertien dagen naar Sarajevo om daar zijn werk met de schaatsselecties van Joegoslavië te hervatten. Aanvankelijk was het de bedoeling dat een coach vanuit het Oostblok zou worden aan getrokken, maar de Joegosla ven raakten in de drie jaar voor de Winterspelen in Sara jevo zo onder de indruk van de capaciteiten van Garritsen, dat ze hem opnieuw gevraagd hebben. Dit ook in verband met het gegegeven dat begin februari volgend jaar de we reldkampioenschappen voor dames op de Olympische ijs baan van Sarajevo worden ge organiseerd. Voor dat kam pioenschap wordt Garritsen adviseur van de organisatie. AMERSFOORT (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) verwacht voor het huidige seizoen een tekort op de begroting van 22.600 gulden. De begroting over het boek jaar 1984/1985 komt zaterdag tijdens de algemene vergade ring van de KNSB in Den Haag aan de orde. Het jaar 1983/1984 werd af gesloten met een tekort van 110.805 gulden. De financiële commissie van de KNSB wijdt dit hoge tekort' aan de lagere opbrengst van contributies, minder inkomsten uit wed strijden en hogere organisa tiekosten. De inkomsten uit wedstrij den zijn de laatste drie jaar al sterk gedaald. De grote toer nooien, die de KNSB voor dit seizoen kreeg toegewezen, zul len dat tekort waarschijnlijk niet wegwerken. De Europese titelstrijd voor dames (12 en 13 januari in Groningen), het wk sprint (23 en 24 februari in Heerenveen) en het toernooi om de wereld kampioenschappen short track (15 t/m 17 maart in Am sterdam) zijn geen echte pu bliekstrekkers. Ook het volgend seizoen staan geen lucratieve interna tionale evenementen op de KNSB-agenda. Pas in 1987 krijgt Heerenveen met het "jernooi om het wereldkam pioenschap heren allround weer een vette kluif. kwartfinales MELBOURNE (RTR) - De als eerste geplaats te Tsjechoslowaak Ivan Lendl heeft maandag de vierde ronde bereikt van het toernooi om de Australische tennistitel. Lendl had het bepaald niet gemakkelijk tegen zijn Franse opponent Tarik Benhabiles, die brutaalweg de eerste set voor zich opeiste. Ivan Lendl, die onverwacht veel tegenstand kreeg van de Fransman Tarik Benhabiles. - FOTO AP Parijs (Rtr) - Bernard Hi nault stopt over twee jaar met "etsen. De 30-jarige beroeps renner uit Frankrijk heeft dit tijdens een radio-interview vergaard. TORONTO (RTR/AFP) - Het jaarlijkse zwemtoernooi om de Canada-beker heeft het gastland en de DDR de meeste overwinningen opgeleverd. De Canadezen veroverden veer tien gouden medailles en de Oostduitse delegatie negen. De Verenigde Staten werd derde met acht eerste plaat sen, een aantal, dat wellicht hoger had kunnen uitvallen, als de ploeg niet vroegtijdig had moeten vertrekken om het vliegtuig te halen. De meest opvallende ver richting van de laatste dag kwam op naam van de Cana dees Sandy Goss, die op de 100 meter vrije slag de Europese recordhouder Jorg Woithe versloeg. Goss tikte aan na 50,67 seconden, Woithe 0,06 se conden later. De Oostduitse Cornelia Gressler won drie keer goud. Na de 50 en 100 meter vlinder slag, werd zij ook eerste op de 200 meter in 2.13,48. De enige andere zwemster, die een vergelijkbaar resul taat behaalde, was de Ameri kaanse Michele Richardson. Na eerder succes op de 200 en 400 meter vrije slag won ze op de slotdag ook de 800 meter in 8.30,40. De Oostduitser Frank Bal- trusch bleef met 56,63 secon den op de 100 meter rugslag de Amerikaan Mike Kowalski en Olympische kampioen Alex Baumann duidelijk de baas. ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam heeft haar be sluit om adverteerders op gemeentelijke sportvelden een belas tingaanslag te sturen voorlopig opgeschort. Tegen de maatregel om middenstanders, die met reclamebor den op de amateur-sportvelden adverteren, te belasten, is veel verzet gerezen uit de sportwereld. Gevreesd wordt dat de belastingheffing met name de kleinere sportverenigingen zal treffen. De wethouders Jansen (sport en recreatie) en Linthorst (financiën) hebben maandag besloten de voorbereidende werkzaamheden voor het heffen van zoge noemde precario-rechten op te schorten. Uit een maandag uitgegeven persverklaring blijkt dat de wethouders eerst de gevolgen van de belastingmaatregel willen onderzoeken, voordat er een definitieve beslissing wordt geno men. Met name de gevolgen voor de financiën van de Rotterdamse sportverenigingen zullen onder de loep worden genomen. Ove rigens wijzen de wethouders erop, dat de gemeentelijke veror dening op het heffen van precario-rechten de belastingmaatre gel wel mogelijk maakt. De aanvankelijke bedoeling was aan adverteerders 25,50 gul den per vierkante meter bord aan reclamebelasting in rekening te brengen. Het college van B en W verwacht begin volgend jaar op de zaak terug te komen. THESSALONIKI (DPA) - Het Nederlandse heren team heeft de wedstrijd voor de dertiende en voor laatste ronde van de schaakolympiade tegen Joego slavië met 2,5-1,5 verloren. Nadat zondag bij de stand 1,5-1,5 Paul Scheeren zijn par tij tegen Kovacevic in een slechte stelling had afgebro ken, verloor de Nederlander gisteren de partij alsnog. Resterende uitslagen dertiende ronde heren: Nederland - Joegoslavië 1,5-2,5, Columbia - Engeland 0,5-3,5, Polen - China 1,5-2,5. Stand: 1. en kampioen Sovjet-Unie 38,5 punten, 2. Engeland 34, 3. Verenigde Sta ten 33, 4. Hongarije 32,5, 5. West-Duits- land 31 (1 afgebroken partij), 6. Roeme nië 31, 7. Joegoslavië, Filippijnen 30,5, 9. China, Cuba, Bulgarije 30. Resterende uitslagen dertiende ronde dames: Engeland - Roemenië 1,5-1,5, Bulgarije - Brazilië 2-1, West-Duitsland - Zweden 1,5-1,5. Stand: 1. en kampioen Sovjet-Unie 30 punten, 2. Bulgarije 26, 3. Roemenië 25,5, 4. China 24,5, 5. West-Duitsland 24, 6 Hongarije, Polen, Joegoslavië, Engeland 23,10. o.a. Nederland 22,5. Daarna stelde de Tsjecho slowaak orde op zaken, al vergde dat geruime tijd, om dat onder meer het duel twee keer moest worden afgebro ken wegens de regen. De laat ste keer duurde het oponthoud veertig minuten, terwijl Lendl nog slechts zijn eigen opslag behoefde te behouden voor de overwinning: 2-6,6-2,6-4,6-4. Hij verklaarde na afloop verrast te zijn door de taaiheid van de negentienjarige, in Al gerije geboren Benhabiles. „Vooral in de openingsset was zijn service erg nauwkeurig en waren mijn returns onvol doende. Op de beslissende mo menten maakte ik echter de punten en forceerde de breaks", zei Lendl, die in de volgende ronde de hard serve rende Zuidafrikaan Kevin Curren tegenover zich krijgt. De Zweden Mats Wilander en Stefan Edberg en de Australiër Pat Cash drongen al eerder door tot de kwartfi nales. Het geduld van Wilan der werd op de proef gesteld door zijn landgenoot Stefan Simonsson, die vijf sets af dwong. Chris Evert-Lloyd drong gisteren als eerste door tot de halve finales van het dames enkelspel. De als tweede ge plaatste Amerikaanse had nauwelijks tegenstand te duchten van de Francaise So phie Amiach, die slechts drie games won. Sharon Walsh, die de Ne derlandse vertegenwoordig ster Marcella Mesker met de grootste moeite uit de kwartfi nales hield, had slechts een set iets in te brengen tegen de Australische favoriete Wendy Turnbull: 5-7,2-6. UITSLAGEN: Herenenkelspel: derde ronde: Ivan Lendl (Tsj - Tarik Benhabi les (Fra) 2-6, 6-2, 6-4, 6-4, vierde ronde: Stefan Edberg (Zwe) - Lloyd Bourne (VSt) 6-2, 6-2,6-2, Mats Wilander (Zwe) - Stefan Simonsson (Zwe) 2-6, 6-1, 5-7, 6-2, 6-3, Pat Cash (Aus) - John Sadri (VSt) 7- 6, 6-4, 7-5, Johan Kriek (VSt) - John Frawley (Aus) 6-4,6-3,6-2. Damesenkelspel: kwartfinales: Chris Evert Lloyd (VSt) - Sophie Amiach (Fra) 6-2, 6-1, Wendy Tumbuli (Aus) - Sharon Walsh (VSt) 7-5,6-2. Hoewel John McEnroe als gevolg van een schorsing en een polsbiessure de laatste weken niet in aktie is geko men, kan de bonus van de Grand Prix ten bedrage van 600.000 dollar (ruim twee mil joen gulden) hem niet meer ontgaan. De Amerikaan, dit jaar winnaar van Wimbledon, Flushing Meadow en zeven andere Grand Prix-toernooi- en, heeft in de elf toernooien, die hij speelde, 3393 punten be haald. Hij heeft daarmee een voorsprong van 490 punten op Jimmy Connors, die dit jaar niet meer speelt, en van 989 punten op Ivan Lendl. De Tsjechoslowaak kan ook bij winst van de open Australi sche titel (goed voor 600 pun ten) McEnroe niet meer ach terhalen. McEnroe heeft dit jaar 83 partijen gespeeld en daarvan 81 gewonnen. Hij verdiende daarmee aan prijzengeld 1.289.109 dollar, waar dus de bonus van 600.000 dollar nog bijkomt. Met de Daviscupfina- le van 16 t/m 18 december in Goeteborg tegen Zweden mee gerekend, zal hij dit jaar meer dan twee miljoen dollar ver dienen. Dat komt bij de 5.474.968 dollar, die hij incas seerde sinds hij in 1978 tennis- prof werd. McEnroe zal zeker als eerste worden geplaatst bij de Mas ters, die van 8 t/m 13 januari a.s. in New York plaatsvindt. Negen van de twaalf deelne mers, onder wie vier Zweden, staan reeds vast. Het zijn McEnroe, Connors, Lendl, An dres Gomez, Mats Wilander, Joakim Nyström, Henrik Sundström, Anders Jarryd en de Amerikaan Elliot Teltscher. Voor de overige drie plaatsen komen in aanmerking Tomas Smid, Vitas Geruiaitis, Aaron Krickstein en Jimmy Arias. RIJNSBURG (ANP) - De zaterdagvoetbalclub Rijns- burgse Boys spant vanmdaag een kort geding aan te gen de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond. De eerste klasser is het on eens met het besluit van de bond de bekerwedstrijd tegen PSV in Eindhoven, te ver plaatsen van 12 januari 1985 naar dinsdag 11 december. De voornaamste grieven van de vereniging richten zich op de verandering van een zaterdag naar de dinsdag. „Wij hebben de bond in een telex verzocht terug te komen ip het besluit. Als redenen ebben wij daarvoor aange- jerd, dat we op die dag geen redelijk elftal op de been kun nen brengen. Verder wijzen wij er op dat wij niet van onze supporters, van wie er elke keer zo'n 700 a 1000 meegaan naar een uitwedstrijd, kunnen verlangen 's avonds zo'n 300 kilometer te rijden", aldus se cretaris Van Zuijlen van Rijsnburgse Boys. „Daar komt ook nog bij dat in de regle menten van de KNVB staat dat zaterdagciubs, zoals wij er ook een zijn, altijd op zaterdag moeten spelen. Tevens staat in de regels dat in de bekerstrijd een thuisclub zijn wedstrijd moet spelen op de dag, waarop normaal ook de competitie wedstrijden worden afge werkt. Voor PSV is dat zater dag". Van onze sportredactie ALMELO - De werkgelegen heid voor de prof-wielrenners ziet er de komende jaren gun stig uit. Vier professionele wielerploegen en de vijfde (Batavus) staat er aan te ko men. Piet Hoekstra, ploegleider van de huidige amateurfor matie Batavus, is de voorbe reidingen gestart, die uitein delijk moeten leiden tot een volwaardige professionele wielerploeg, die er over ruim twee jaar moet staan. De jonge amateurs van Ba tavus krijgen in twee etappe koersen in Zuid-Amerika een kans te bewijzen hoever ze zijn. Henk Bosma (Smilde), Wim Franke (Winschoten), Stefan Rakers uit Rijen, we reldkampioen junioren Tom Cordes (Wilnis), Wibren Veen- stra uit Harkema en Henry Dorgelo uit Nijverdal zijn ge selecteerd voor twee etappe koersen: van 18 t/m 31 decem ber de Ronde van Costa Rica en van 4 t/m 16 januari de Ronde van Venezuela. In beide etappekoersen zijn grote ber gen opgenomen met hoogte verschillen van soms 3300 me ter. „Wie in deze etappekoersen laat zien mee te kunnen in de bergen, zal veel vaker naar buitenlandse wedstrijden worden uitgezonden. We moe ten internationaal blijven rij den, willen we meetellen. Deze jonge jongens leid ik op tot professioneel wielrenner. Over dik twee jaar wil ik met tenminste twaalf renners aan de slag in het prof-milieu", al dus Piet Hoekstra. LONDEN (RTR) - De vroegere Noordierse voetbalinternational George Best heeft maan dag twaalf weken gevan genisstraf tegen zich ho ren eisen wegens het be ledigen van een politie agent, het rijden onder invloed en het geen ge hoor geven aan een op roep van het gerechtshof. De 38-jarige voormali ge aanvaller van Man chester United deed voor de Londense rechtbank geen moeite de strafbare feiten te ontkennen. „Ik zie geen reden in uw zaak een uitzondering te ma ken, omdat uw naam toe vallig bekend is", zei rechter William Robbins maandag bij de behande ling. De politie hield Best, die met teveel alcohol op achter het stuur van zijn auto zat, een maand gele den aan voor de deur van Buckingham Palace, de Londense residentie van de Engelse koningin. Hij werd op borgtocht vrijge laten, maar later toch gearresteerd, omdat hij niet voor de rechter was verschenen. De aan klacht wegens belediging was een gevolg van de moeilijkheden, die Best maakte bij zijn arresta tie. George Best ontpopte zich in de jaren zestig als een opmerkelijk buiten speler, maar wel een, die moeilijk het leven van een superster kon combi neren met de discipline van een topsporter. Hij werd in 1974 door Manchester United aan de kant geschoven. Later maakte hij nog verschei dene keren een kortston dige terugkeer. „Ik ben een alcoholist. Ik heb al twaalf jaar een drank probleem", verklaarde Best vorig jaar nog. VOETBAL - Het meningsver schil tussen Mark Wright, de Engelse international, en Lawrie McMenemy, is uit de wereld. De schorsing van de verdediger is opgeheven. Zijn eventuele transfer, waarom hij had gevraagd, is ook van de baan. AUTOSPORT - De organisa tie van de strijd om de Grote Prijs van Canada in de For mule I, vastgesteld op 16 juni van het komende jaar, ver keert in problemen door het afhaken van de geldschieter, een bierbrouwerij. VOETBAL - Preben Elkjaer- Larsen, aanvaller van Hellas Verona, is gekozen tot voet baller van het jaar in Dene marken. MOSKOU (AFP) - De 29ste partij om de wereldtitel schaken in de tweekamp tus sen Anatoli Karpov en zijn uitdager Gary Kasparov werd de kortste ontmoeting sinds het begin van het duel op 10 sep tember. Al na dertien zetten achtte Kaspa rov maandag in Mos kou verder spelen on rendabel. Zijn remi se-aanbod werd door de titelverdediger, die met een 5-0-voor- sprong nog slechts een winstpartij nodig heeft om wereldkam pioen te blijven, snel aangenomen. Kasparov verraste Karpov met de Slavi sche variant van het damegambiet. Voor het eerst in de twee kamp werd deze va riant gespeeld. De wereldkampioen ge bruikte op de achtste zet nogal wat tijd, maar hij voorkwam er wel mee dat Kas parov enige greep op de stelling kreeg. Hoewel de in de de monstratie-zaal aan wezig deskundigen verbaasd waren over de snelheid, waarmee de moeilijkheden in de partij teniet waren gedaan, waren zij het er toch over eens dat de overgebleven stel ling voor geen van beide spelers gevaar inhield. Na de 24ste remise staan Karpov en Kas parov op het punt ge schiedenis te maken. Mocht in de dertigste partij ook een pun- tendeling worden overeengekomen, dan evenaren de twee spelers het record aantal remises in een tweekamp om de we reldtitel. De schakers, die eerder 25 maal de punten deelden, wa ren Jose Raoul Capa- blanca en Aleksander Aljechin tijdens hun duel in 1927. Het zettenverloop van de 29ste partij: wit: Karpov zwart: Kasparov 1. Pgl-£3d7-d5, 2. d2-d4 Pg8-f6, 3. c2-c4 e7-e6, 4. Pbl-c3c7-c6, 5. e2-e3 Pb8-d7, 6. Lel-d3 d5xe4, 7. Ld3xc4 b7-b5, 8. Lc4-e2 Lc8-b7, 9. a2-a3 b5-b4, 10. Pc3-a4 b4xa3, 11. b2xa3 L£8-e7, 12. 0-0 0-0, 13. Lcl-b2 c6-c5, remise. (ADVERTENTIE) EN VERGEET HET CIJFERSPEL NIET. DUS DEZE WEEK OP TIJD INLEVEREN. Lotto-inleveradressen staan in de Gouden Gids.

de Stem | 1984 | | pagina 7