even..^ UITBLAZEN Pinochet dreigt met tweede '11 september' Bittere ruzie in gezin Reagan Aussies onthielden Bob Hawke zijn fijnste uur D'66 vj Staph* varianl JONGEi Cadeautje kopen ACHTERGROND De gekwetste ijdelheid van Dolman JD23 DINSDAG 4 DECEMBER 1984 VETE TUSSEN NANCY EN OUDSTE ZOON Uruguay Haags hoogstandje Barricaden Agenda plNSDAG 4 DECI PLAN VOOI MET pakken tegelijk worden de folders in de bus gestopt. Wij horen niet tot dat nij dige soort mensen dat daar kwaad over wordt en stickertjes op de deur plakt met het bevel geen ongevraagd drukwerk door de gleuf te mikken. Soms zijn we zelfs blij met dat druk werk, zoals nu: tegen Sin terklaas. Bijna net zo moeilijk als iets gaan kopen voor iemand die alles al heeft, is het om iets te bedenken wat je zelf graag zou willen. De folders kunnen daarbij behulpzaam zijn. Die brengen je op gedach ten als: 'o ja, dat zou ik mis schien wel kunnen gebruiken.' Dat is dus heel iets anders dan het nodig hebben. Wat je nodig hebt dat koop je. Je wacht er 'niet mee tot het Sinterklaas is. Mijn vrouw is thuis de enige die dat nobele geduld nog steeds kan opbren gen. Zij is in staat om in de zo mer mijn aandacht te vestigen op iets leuks - meestal iets dat ook nog praktisch is - dat ze eventueel wel zou willen heb ben. „Sinterklaascadeautje?", suggereert ze dan. De jongens en ik hebben dat geduld niet. Ik. heb zelfs de reputatie een zeer impulsieve koper te zijn. (Voor de goede orde: ik heb het hier niet over onroerend goed, auto's, video's en ander groot goed!) Cadeautjes kopen voor mij is hachelijk. Het zou niet de WIM KOCK eerste keer zijn dat ik een week. voor Sinterklaas iets koop dat mijn vrouw al klaar heeft Éggen voor mijn surprise. Het gaat dan meestal slechts om de ver vanging van een verloren of de fect geraakt gebruiksvoorwerp, geen kostbaarheden dus, maar toch: niet leuk voor de Sint. Cadeautjes zoeken is dus voor de meeste mensen moei lijk, nu een paar sokken en een van 'n monogram voorzien zak doekje niet meer in tel zijn. Ik zal u daarom vertellen hoe en waar ik de laatste keer vrij ge makkelijk slaagde. Boekhandel De boekhandel. Loop niet voor de zoveelste keer langs de bekende rijen want je weet toch niet welke Robbins of Ludlum, Nooteboom of Wolkers, Kon- salik of Bagley hij/zij nu wel of niet heeft gelezen en het moe ten gaan ruilen ontsiert het ge baar. Bovendien moet dan de bon mee en het hoort tot onze goede zeden dat de ontvanger de prijs van zijn cadeau niet mag weten. Zoek eens bij de volslagen onnuttige, maar vaak aardige boeken en boekjes, over de meest onverwachte onderwer pen, die vooral in het najaar bij bosjes verschijnen. Eén voor beeld van dit najaar: Het Groot Nederlands Drankwoordenboek. Heel aardig, alleen al omdat het verraadt dat Nederland geen drankcultuur van beteke nis heeft. Naar eerste schatting driekwart van de opgenomen woorden is Frans, Engels, Duits of Spaans. Wat er aan Nederlandse woorden in staat is bovendien voor het meren deel 'volkstaal'. Alleen al het aantal manieren om aan té dui den dat iemand (zeer) dronken is: afgebrand, afgelajen, afge schoten, apezat, beschonken, besnoven, .bestoven, bezopen, blauw, blind, doorgezakt, door het lint gegaan, in de kroten, in de olie, ladderzat, de last heb- E ben, lazarus, lijp, als een ma- leier, als een meloet, een nat zeil gehaald, sikker of sjikker, een snee hebben in neus, oor of E vinger, sop, een stuk in kraag, lllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll laars of reet, teut, toeter, van de kist geraakt, de vracht hebben en de zakken vol hebben. Ge- woon 'zat' staat er niet in. En e hem 'goed hebben hangen' ook e niet. Er staat verder van alles in 1 over drinken en dranken, brou- e •wen en stoken, mengen en aan- e lengen. Als u wil weten wat flessentaal als spumante, glenli- vet, izarra, Indian corn spirit, e V.Ó.C.B., vino di arrosto, vin e bourru en akvavit precies bete- kent dan moet u dit boekje raadplegen. Het ziet er goed e verzorgd uit, is van de hand van ene Johanna van Reeuwijk (een naam die klinkt als een pseudoniem) en het is redelijk e geprijsd: 19,50 (Uitgever: Van Holkema en Warendorf). Wekkertjes Als het iets meer mag zijn dan een tientje, maar ook weer niet te gek moet worden, dan e moet u het eens zoeken in de hoek van de electronische grap- e jes: rekenmachientjes met een E paar toetertjes en belletjes ex- i tra, balpennen met ingebouwd e digitaal-klokje, flipperkast-ach- e tige spelletjes in borstzakfor- maat, miniatuurwekkertjes en allerlei andere overbodige, e maar leuke mini-apparatuur. Ik merk dat ik de laatste tijd steeds vaker wordt getrokken e naar etalages en balies waar dit soort zaken ligt uitgestald. Hebbedingetjes waarvan je de e harteklop kunt aflezen op het e digitaal-schermpje. Het begon met een gekregen reiswekkertje, ter grootte van een lucifers- e doosje en met een heel zacht e alarmpie dat waarschijnlijk nog geen slapende vlinder wakker krijgt. Ik doe er absoluut niets e mee, maar ik vind het een leuk e ding. Mijn laatste aanwinst is een Timetronic, wat kloeker van af- e metingen dan het wekkertje, 5 maar met een beperkter func- tie. Je kunt hem gebruiken als e keukenwekker en als stop- e watch. Voor dat laatste heb ik hem aangeschaft. Het lijkt me yoor een scheidsrechter die een e halve of hele minuut te lang e laat doorspelen terwijl wij ach- ter staan, buitengewoon irritant e wanneer ik als coach met mijn, e goed zichtbaar op mijn borst hangende en doordringend toe- terende stopwatch langs de lijn e sta, demonstratief met een wijs- S vinger op het horloge aan m'n geheven pols tikkend. De Timetronic heeft een e maximum-insteltijd van 99 mi- e nuten. Je kunt hem ook op 35 E of 45 minuten instellen, de speeltijden van halve hockey- e en voetbalwedstrijden. Hij telt de seconden feilloos af, kan bij e spelonderbreking worden stop- e gezet en laat zich duidelijk ho- ren als de officiële speeltijd is e verstreken. Ik heb me trouwens e door de leverancier laten vertel- e len dat veel scheidsrechters zelf S de Timetronic al gebruiken. Ze e hoeven dan gedurende de laat- e ste minuten niet voortdurend e op hun klok te lopen kijken. Ze e hóren de tijd wel. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41, 076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14,®01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911.) Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA o Door Jonathan Steele SANTIAGO - „Nog eens elf september". Met deze woorden waarschuwde president Pinochet drie maanden geleden de be volking van Chili in een openlijke verwijzing naar zijn bloedige mili taire staatsgreep van 1973. Regeringstroepen pa trouilleren op dit moment in de straten van de hoofdstad en honderden tegenstanders van het generaals-regime worden vastgehouden in strafkampen in het noorden van het land. Het dreigement van generaal Pinochet lijkt steed meer bewaarheid te worden. De afgelopen maand heeft generaal Pinochet beperken de maatregelen afgekondigd die doen denken aan de eer ste maanden van zijn inmid dels elfjarig bestuur. De staat van beleg is uitgeroepen, wat betekent dat de regering mensen zonder opgaaf van redenen kan oppakken en dat troepen mogen worden inge zet om de openbare orde te bewaren. De perscensuur is verscherpt en in verscheide ne wijken van Santiago wer den onlangs tijdens razzia's duizenden mensen opgepakt en voor nader onderzoek af gevoerd naar voetbalsta dions. Honderden van hen zijn opgesloten. PINOCHET .stijfkoppig President Pinochet heeft abrupt afstand genomen van zijn wat mildere houding van de afgelopen twee jaar. Hij lijkt in zekere zin terug te keren naar de situatie zoals - FOTO ARCHIEF DE STEM vlak na de staatsgreep in 1973, die een einde maakte aan de democratisch gekozen regering van Salvador Allen- de. Het verschil tussen de si tuatie toen en nu in 1984 ligt in de houding van de opposi tie, die zich steeds meer tegen president Pinochet keert. Al le politieke partijen steunen het protest tegen het régime. De onbuigzame houding van Pinochet heeft, althans op papier, voor een zekere een heid in de oppositie gezorgd. De langdurige onderhande lingen over een 'grondwette lijke verdrag', dat de goed keuring moet hebben van al le partijen, lijken vruchten af te werpen. De gematigde De mocratische Alliantie en de linkse partijen hebben hun protesten de afgelopen tijd doeltreffender weten te bun delen. De stijfkoppige houding van Pinochet heeft niet al leen voor een betere samen werking in het kamp van Chili's gevestigde politici ge zorgd, maar ook het gevoel van frustratie onder de be volking vergroot. De golf van arrestaties heeft de vechtlus tige verzetsgeest in de slop penwijken niet kunnen be dwingen. Steeds meer men sen grijpen naar de wapens en het aantal bomaanslagen in de grote steden is de afge lopen twee maanden drama tisch gestegen. President Pinochet hoopt waarschijnlijk dat het toene mende verzet van de opposi tie en de angst voor de moge lijke invloed van de commu nistische partij Chili's mid denstand weer in het juiste gareel zal jagen. Het is echter ook goed mógelijk dat de middenstand zich gaat reali seren dat de toestand steeds wanhopiger wordt en de te genstellingen steeds meer toegespitst worden. Daardoor onstaat het gevaar dat er misschien geen levensvatba re politieke groepering over blijft om de puinhopen op te ruimen, die over zullen blij ven wanneer het régime van de generaal uiteindelijk in elkaar stort. Hoewel de regering-Regan president Pinochet nog steeds openlijk steunt - vori ge week keurde Washington een lening van 100 miljoen gulden aan Chili goed - ho pen sommige Amerikaanse diplomaten dat de Chileense christen-democraten en de Nationale Partij een werkba. re coalitie kunnen vormen die met een duidelijk rege.' ringsprogramma komt. Deze samenwerking zou kunnen leiden tot verkiezingen voor een nieuwe grondwetgever de vergadering en het begin kunnen vormen van een ge. controleerde terugkeer naar de democratie aan het einde van de jaren tachtig. Het probleem van dit nario is dat de christen-de- mocraten, net als de Nationa le Partij en de socialisten, on derling sterk verdeeld zijn Een aantal invloedrijke christen-democraten is nog steeds niet bereid te erken nen dat links niet totaal van de macht uitgesloten worden. Een eventuele toekomstige regering van Chili zal in ieder geval niet buiten de steun kunnen van die bevol kingsgroepen, die het meest van de sociale en economi sche spanningen van de afge- lopen tien jaar te lijden heb ben gehad. Het voorbeeld van het eerste regeringsjaar van president Alfonsin van Ar gentinië laat zien dat een re gering, waarvan de georga- niseerde vakbonden zeggen geen deel uit te maken, geen effectieve vooruitgang kan boeken. Hoe gerespecteerd oprecht de regeringsleider ook is. COPYRIGHT DE STEM/THE GUARDIAN Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON - Presi dent Reagan, groot voorvechter van tradi tionele gezinswaarden en hechte familieban- den, zit verstrikt in een bittere ruzie tussen zijn vrouw Nancy en zijn oudste zoon Michael (39). „Voor de president en voor Nancy is het een kwelling. Ze zijn er kapot van", zegt Rea gan's dochter Maureen (43), die nu ook hevig met Michael overhoop ligt. Al lang slui merende spanningen in de familie Reagan kwamen tot uitbarsting, toen Amerika's 'first lady' Nancy vorige week tijdens een tv-inter- view toegaf dat er een 'ver vreemding' was ontstaan tussen het presidentiële echt paar en zoon Michael. Nancy bevestigde dat zij en haar man nog nooit het tweede en inmiddels 19 maanden oude dochtertje Ashley van Mi chael en diens vrouw Colleen hebben gezien. De verwijde ring was er ook de oorzaak van, dat Michael en Colleen vorige week voor de eerste week ontbraken op het tradi tionele intieme Thanksgiving diner van de familie Reagan op de ranch van de president in Californië. Nancy's publieke onthul ling van het probleem met Michael heeft de laatste in bittere woede doen ontste ken. Michael, die een geadop teerd kind is van Ronald Reagan en diens eerste vrouw Jane Wyman, liep op MICHAEL REAGAN geschokt - FOTO ARCHIEF DE STEM zijn beurt naar verschillende tv-stations om te verklaren: „Ik was geschokt en gewond. Wat verschrikkelijk van de Eirst Lady om aan de voor avond van het Thanksgi- ving-feest via de televisie te zeggen wat ze nog nooit tegen mijzelf heeft gezegd. En ver wijzend naar een val die Nancy Reagan onlangs in haar slaapkamer heeft ge maakt: „Misschien is die bult op haar hoofd toch ernstiger dan gedacht." Michael vertelde ook dat niemand in de familie, „al leen papa", goed met Nancy kan opschieten. „Misschien, kunnen ze het niet verdragen dat hun enige twee kleinkin deren van de geadopteerde zoon zijn, die bovendien uit papa's eerste huwelijk is." Begin deze week heeft pre sident Reagan een telefoon gesprek van 20 minuten met Michael gehad. Dat heeft de problemen niet opgelost, maar is op redelijk goede toon geëindigd en in een vage afspraak om alle gevoelighe den eens met elkaar uit te praten „bij een glas bier voor de open haard." Maar Mi chael kon toch niet nalaten om op gelaten toon toe te voegen: „Ik van mijn kant heb ook reden om er kapot van te zijn. Ik kan het niet verdragen dat mijn kinderen niets aan hun grootouders hebben. Ze zien hem op de tv en noemen hem Poppa. Maar ik hoop dat we het nu buiten de pers om kunnen uitpraten, zodat papa weer met de Rus sen kan gaan onderhande len." De blijvende bitterheid van Michael, die zakenman in Californië is, heeft Nancy doen uitroepen dat hij zich eens onder psychiatrische behandeling moet stellen. En dochter Maureen zei: „Mi chael is wraakzuchtig. Hij denkt dat ie zijn rotzooi over ons uit kan blijven storten, maar nu vechten we terug." Het gezin van president Reagan beantwoordt in tal van opzichten niet aan het Amerikaanse ideaal. Ook Nancy is van haar eerste echtgenoot gescheiden en be leeft thans haar tweede hu welijk. Dochter (van Ronald en Jane Wyman) Maureen, is thans aan haar derde huwe lijk bezig en blijft vrijwillig kinderloos. Dochter Patti (van Ronald en Nancy) is pas onlangs getrouwd na jaren lang te hebben samenge woond met Paul. Tenslotte is er nog zoon Ron (27) en diens vrouw Doria. Door Anton Theunissen Australiërs houden niet van gedoodverfde win naars - het gaat tegen hun principe van een fair gevecht, waarin zelfs de underdog een kansje moet hebben - en zij houden er niet van, zeker niet in de politiek, bedonderd te worden. De Aussies hebben dat premier Bob Hawke, de man die dacht 'de koning van Australië' te kunnen worden - de socialistische propagan daleiders hadden in over moedige buien al de aloude kreet 'the king can do no1 wrong' van stal gehaald - in gepeperd. Bob Hawke kwam uit de saaie Australische verkie zingsstrijd niet als de on overwinnelijke Big Bob te voorschijn, die zijn aanhang in het parlement wel even zou vergroten. Onverwacht en tegen alle verwachtingen van de politieke goeroe's in zag hij zijn meerderheid ver kleind, ook al heeft dat op de politieke machtsverhoudin gen weinig invloed. Maar het verlies zal hoe dan zijn imago van de 'Natio nal Supremo' aantasten, zon der dat op voorhand gezegd kan worden dat Labor nu nog maar driejaar te regeren heeft. Het is echter eveneens te gevaarlijk om te stellen dat Hawke zijn hegemonie voor de komende jaren heeft veiliggesteld. Ook de grote Bob Menzies, bijna twintig jaar onafgebroken premier, verloor zelfs in 1961 bijna de verkiezingen, niet vanwege de kracht of populariteit van de oppositie, maar door over moedige trots en door arro gant zelfvertrouwen. Het was een waarschuwing van de Aussies aan 'Pig Iron Bob' Menzies om niet al te ver buiten zijn schoenen te gaan lopen en zij maakten een po pulair liedje, waarin de laat ste zin luidde: 'The balls of Bob Menzies are getting too big'. Bob Hawke zit nog te kort in de politiek om op deze ma nier vereeuwigd te worden, maar de waarschuwing van het weekeinde kan hij niet in de wind slaan. De Australiërs waren er allerminst gelukkig mee, dat zij naar de stembus moesten - er bestaat bij de antipoden nog een opkomstplicht - voor onnodige parlementsverkie zingen. Bob Hawke handelde inderdaad volslagen oppor tunistisch, toen hij de ver vroegde verkiezingen uit schreef. Hij was eind '82 voor drie jaar gekozen met een zeer werkbare meerderheid en was dus pas 18 maanden premier. Hawke wilde echter te veel, een grotere meerder heid in het Huis van Afge vaardigden en de meerder heid in de Senaat. Het Australische electoraat heeft nog nooit spectaculaire en radicale veranderingen ge wild en zit al helemaal niet verlegen om eventuele wijzi gingen in bondgenootschap pen, een vrees die daar im mer leeft als Labor aan de macht is. In dit opzicht is Hawke's verlies misschien een 'bles- sing in disguise', want de sterke linkervleugel van La bor kan nu niet een deel van verkiezingsbuit opeisen. Ver wacht mag worden, dat de linkervleugel zal proberen te profiteren van Hawke's ge daalde polpulariteit. Tegelij kertijd mag verwacht wor den, dat Hawke de radicalen in zijn partij - een stelletje principiële en wat starre ideologen - nu beter in toom kan houden dan wanneer de socialisten een gigantische zege zouden hebben geboekt. De wilde plannen van de lin kervleugel, zoals de ontkop peling tussen Australië en Amerika, het opzeggen van het Anzus-pact, het verbie den van Amerikaanse sche pen met nucleaire wapens aan boord in Australische havens en sluiting van Ame rikaanse basissen, kunnen voorlopig in de ijskast, want over zulke ingrijpende voor stellen zal in Australië geen consensus te bereiken zijn. In het in wezen conserva tieve Australië krijgt de pragmaticus Hawke de speelruimte die hij had en geen streepje meer. De ver sleten slogans en oude dro men over 'the working man's paradise' doen het niet meer. Bob Hawke, hij wordt deze week 65 jaar, heeft zijn fijn ste uur niet gekregen, maar de man die in de goot heeft gelegen en toch een goede premier werd, is op zijn best als hij uit een dal moet klim men. Zo dramatisch staat hij er overigens niet voor. IN DE meeste hoekste nen van de samenleving moet Sint Nicolaas nog komen, maar in de Tweede Kamer was hij vorige week al even. Traditioneel houdt daar de personeelsvereniging Bin nenskamers een 'Klaasfeest', waar immer een Kamerlid (in het verleden viel Dolman en Joekes al die eer te beurt) de rol van goedheilig man op zich neemt. Dit jaar was het de finan cieel specialist van de PvdA, de goedlachse Limburger Thijs Wöltgens, die zich in het rode habijt mocht hijsen. En natuurlijk was zijn voorganger en fractiegenoot Dolman één van de eersten die door zijn zwarte helpers naar het podium werd geleid. „Ik begrijp dat u een ijdel man bent, meneer Dolman." „Nee hoor, dat valt best mee." Aldus de openingszinnen, waarna de goede Sint zich langdurig bezighield met de strengheid van de voorzitter jegens leden die hun spreek tijd overschrijden. En toen, refererend aan het interview dat de Kamervoorzitter ooit toestond aan Playboy: „Wan neer, meneer Dolman, denkt u eigenlijk in Play girl te ko men?" Dolman, geen moment uit het veld geslagen: „Als ze mij vragen!" Sint: „Ik begrijp dat u nog niet gevraagd bent. Maar ik bespeur hier welgekwetste ij delheid." Dolman af, maar hij was natuurlijk lang niet het enige slachtoffer van Sint. Maar liefst twee Kamerleden schrokken zich kapot toen één der Pieten op luide toon aankondigde dat hij nu het enige Kamerlid kwam halen met een eigen zwembad en sauna: Jaap Metz! Het andere Tweede Ka merlid dat schrok was Ria Oomen, die ooit door Metz werd omschreven als 'een of andere waanzinnige CDA- juffrouw met het verstand van een kikker' en die sinds dien met het WD-Kamerlid (Metz bood, vergezeld van bossen bloemen, zijn excuses aan) een collegiale relatie heeft die niet meer kapot kan. Oomen verzekerde ove rigens onmiddellijk na afloop haar zwembad goeddeels zelf te hebben aangelegd, daar mee de klap van de onthul ling van dit publieke geheim - nu ook al een CDA-Kamer- lid met een eigen zwembad! - wat verzachtend. En wie kreeg het nu van Sint het hardst voor zijn kie zen? Dat was wellicht de jon geheer Linschoten (VVD), die op de belangstellende vraag van Sint wat zijn specialiteit is in de Kamer, enthousiast antwoordde: „Sociale zeker heid, Sint!" Sint viel echt even uit zijn rol, toen hij heel minzaam vaststelde: „Ja, ja. U bedoelt wellicht: wat daarvan nog over is „ACH, als we van te voren hadden geweten dat de orga nisatie zoveel geld niet op ta fel kon leggen, dan hadden we wel een beroep kunnen doen op de Liberale Interna tionale. Maar nu kregen we ons financiële plaatje niet rond. Jammer ja, maar er was niks meer aan te doen." A. M. van Bemmelen, VVD-Eerste Kamerlid en in- Wöltgens: ...Sinterklaas... ternationaal secretaris van die partij, reageert nogal la coniek op het feit dat hij - door een eenzijdig besluit van het partijbestuur - vori ge week zondag niet de ver kiezingen in het Zuidameri- kaanse Uruguay kon bijwo nen. Van Bemmelen zou daar samen met zijn Tweede Ka mer-collega's Van den Toorn (CDA) en Herfkens (PvdA) naar toegaan, om de grote betrokkenheid van Neder land bij de eerste democrati sche verkiezingen sinds de militaire staatsgreep van 1973 door lijfelijke aanwezig heid tot uitdrukking te bren gen. Van den Toorn is dan ook aanzienlijk teleurgestelder dan Van Bemmelen. „Ik had in onze fractie al moeite ge noeg om deze reis erdoor te krijgen. Toen de VVD liet weten dat zij geen vertegen woordiger zou sturen - dat was nota bene pas de dinsdag voor het vertrek - was het voor mij ook bekeken. En nu zit Herfkens in haar eentje in Uruguay. Dat kan bepaald niet onze Kamerbrede be langstelling uitdrukken." Van Bemmelen: „Als alles volgens plan verloopt, vindt volgend jaar maart in Uru guay de wisseling van de wacht plaats. En dan hoop ik, samen met mijn collega's, ze ker aanwezig te zijn." Voor wie wil weten welke waarde de VVD in geld uit gedrukt kennelijk overheeft voor de democratisering van Latijns Amerika: de extra kosten (die aanvankelijk door een Nederlandse men- senrechten-o rganisatie zou den worden betaald) komen niet hoger dan zegge en schrijve 3400,-. „DE wetgeving hier in Ne derland loopt altijd schrome lijk achter op de feiten. We waren hier al vijftig jaar aan het cremeren voordat dat in de Begrafeniswet werd gere geld". (PSP-fractievoorzitter Van der Spek) JARENLANG heeft Neder land de tijd gekregen zijn so ciale wetgeving aan te passen aan de derde EG-richtlijn, de internationaal afgesproken regeling voor gelijke behan deling van mannen en vrou wen. Zo'n maatregel door voeren kost geld en dat doet Pijn. Het CDA kan erover mee praten. Vele CDA-leden (on der wie de meeste vrouwelij ke) pikken de handige truc van het kabinet om de WWV aan te passen niet. Inplaats van een gelijke beloning door te voeren, pakt het kabinet nu de verlengde werkloos heiduitkering af van mannen die niet de kost verdienen. Lang leve de kostwinners én willen doen spreken, «c En wat zou er dan mooier zijn dan het CDA het imago geven van voorvechter van de gelijke rechten van de vrouw! Endredactie: Frans Boogaard; bijdrage Lidy Nicolasen. lang leve de bezuinigingen. Indirecte discriminatie, oordelen de tegenstanders (inclusief Raad van State en Europese Commissie). En ook Sytze Faber gooide zijn kont tegen de krib. Urenlange be sprekingen in de fractie, di neetjes met CD A-leider De Vries en staatssecretaris De Graaf hebben hem niet van zijn aangewreven ongelijk kunnen overtuigen. Noch is het De Vries gelukt de ande re dwarsliggende schaapjes in de fractie op het droge te krijgen. Dus deelt het CDA de bui tenwacht mee dat er nog geen standpunt is. Dat vindt gevolg bij coalitiegenoot de WD, terwijl toch als een paal boven water staat dat de liberalen vierkant tegen de oplossing van het kabinet zijn. Linschoten (WD) desge vraagd: „We steken dit keer geen hand uit om het CDA te helpen. Niemand weet toch waar je met deze partij aan toe bent?" De WD wil niet de barri caden op, Faber moet het op knappen. Gefluisterd wordt dat hij op het punt staat be noemd te worden als burge meester van Hoogeveen. En nog eenmaal zou hij van zichzelf en van de progres sieve richting in zijn partij DE Tweede Kamer buigt zich vandaag over een reeks stemmingen over de ingre pen (korting en bevriezing) in de sociale uitkeringen, over het werkgelegenheids beleid van het kabinet én over de nota Sexueel Geweld tegen vrouwen en meisjes. De meeste aandacht mor gen trekt de gelijke behande ling van mannen en vrouwen in de Wet Werkloosheids voorziening, naast het debat over de vergelijking van de salarissen van ambtenaren en werknemers in het be drijfsleven en het overleg over de inkomens van men sen met een minimale uitke ring. Veel tijd gaat vandaag en donderdag heen met de be handeling van de begroting van de Onderwijsminister Deetman en zijn staatssecre tarissen Van Leijenhorst en Ginjaar-Maas. Het Weten schapsbeleid wordt apart be sproken. De Eerste Kamer heeft nog liggen het verhaalsrecht dat het kabinet de gemeenten wil geven om, ten onrechte be taalde bijstandsuitkeringen terug te vorderen op de ali- mentatieplichtige. Tenslotte komen in de se naat aan de orde de wijziging van een aantal wetten als de Algemene Ouderdomswet, Weduwen- en Wezenwet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, waarin ook de gelijke behandeling van man en vrouw op het terrein van de premieheffing ingevolge de volksverzekeringen nog moet worden geregeld. Van onze Haagse redac De„ Haag - De vertrouw -ts voor kindermishanc j Koers heeft in het o\ L.'et minister Korthals /Justitie) zijn bewering. televisieprogramma Amsterdam het centru voor de produktie van ki porno niet kunnen staven. Evenmin heeft hij zijn wijzingen hard kunnen ken dat achter die proc bepaalde organisaties z Van de 15 gevallen wai de afgelopen acht jaar a£ te is gedaan wegens se misbruik van kinderen 1 de arts er slechts drie. D< rige 12 had hij maar van Z6Voor minister Korthal Wil Van onze re| AMSTERDAM - van 15 tot 29 jaar open moeten blijvt Ongeveer 22 procei dat winkelsluiting oi sluitingstijd van 17.0 het niet eens. Dat is vastgesteld bi onderzoek dat het burea ter/View uitvoerde voo weekblad voor reclam marketing Adformatie. I sultaten van dit onde staan vermeld in het li nummer van het blad. H< derzoek onder 2.000 m van 15 jaar en ouder is g met het oog op de behanc van de winkelsluitin, door de Sociaal-Econorr Raad (SER) eind deze ma Over de gehele linie men, dus niet alleen de j ren, bleek men redelijk 1 den te zijn met de winkc ting om zes uur. In tot< procent maakt het niet 2 uit, 12 procent vindt 18.0 echter te vroeg. Dit blijk vooral te gelden voor de j ren. Verder is vastgestei mannen meer dan vro vinden dat winkels doi week te vroeg sluiten. I ook het geval met mense een inkomen boven m. mensen die de gehele da; ken en studerenden. Van alle ondervra vindt 12 procent de zater| winkelsluiting van 17.00 SCHAGEN (ANP) -1 op een spreekbeurt niet al te snel te duik CDA-VVD-kabinet christelijke partijen combinatie na de Ka ger een meerderheid Engwirda reageerde mee op de door de AVR presenteerde jongste o cijfers, die opnieuw een tisch zetelverlies voor VVD te zien geven. IV steun van de kleine r partijen zou de combins 76 zetels kunnen rekene nipte Kamermeerderheii De D'66-voorman vre invloed van klein-rechts neer de WD niet bloemd een eventuele s; werking van de hand Dat de partij die mogeli; nog niet heeft uitgesloti tekent volgens Engwirc de VVD wat betreft zak euthanasie, abortus en Van onze Haagse redal PEN HAAG - De WD-I 'n de Tweede Kamer v er bovenop de 580 gevan eellen, die minister Kc Altes (Justitie) in de koq Wren extra wil laten I n°g eens zo'n aantal ren. Daarmee moet de mende vraag naar cel Worden voldaan, uevoorzitter Ed Nijpels fractiespecialisten Dij flermans en Dees hebtx wren dat voorstel, ged; ®®n discussienota, gep] teerd. Dat cellenplan kost Veer 150 tot 175 milj o Dat bedrag moe .'ten de begroting van ■'e komen. Nijpels z< arover n°H politiek l

de Stem | 1984 | | pagina 2