re ten? ikt. esterschelde- 'ederatie pgeheven 177 Mille voor olfbreker fin Breskens I L ONI huldigde clubkampioenen m\ SinUs laatste drukke weekend m Presentatie fotoboek sluit 4Moderne Kunst en 1984 w° mERLING WANTROUWEN Actie voor crossbaan Zaamslag VISVERENIGING BESTAAT IN 1985 VEERTIG JAAR Drukte bij afscheid chauffeur ziekenhuis uaANDAG 3 DECEMBER 1984 t' helpt daarbij- Sire belt, bon opstuurt. er soms uitziet' BIBTIM VAN ZEELAND EN W OOSTBURG: Tholen trekt industrie aan 1300 HANDTEKENINGEN VOOR WETHOUDER politierapport Geen voorrang: Man schiet op automobilist Licht gewonde bij ongeval Plaatselijk nieuws IJzendijke verenS grt0°tlte J ubileulïl Kloosterzande OOK TENTOONSTELLING IN AXELSE GALERIE A3 summum |r de door- Iterde cou- t: een slalom en, achter- inparke- Draad- afstands- |iening. 60-3043 itector lit 15 cm et aard-/ ak. laf- Sleehfs computerland plor2(aansiuit- |<eTVi. schrijf je gramma s met ^n de bijgele- adboeken. Of kant-en-kiare Ina-modules. 16 verkgebeugen, I BASIC «-t —I soms even uitziet. at voor u van toepassinglS stzegels sturen aan 19, 3583 GD Utrecht- cbting Ideele Reclame SIBEj T6 PAGINA ZEELAND 2 Van onze correspondent IrESKENS - De Westerscheldefederatie (WSF), het overkoepelend or kaan van de Zeeuwsch-Vlaamse hengelsportverenigingen, is ter ziele. fijdens de zaterdag in Breskens gehouden jaarlijkse vergadering van de vereni- ringen, aangesloten bij de WSF, werd hiertoe besloten. Het nog aanwezige kasgeld ial worden geschonken aan de zwakzinnigeninrichting De Sterre te Clinge. I Na 26 jaar heeft de federatie houden te bestaan. Ge- aan vertrouwen in een [aar bestuursleden ging daar- n vooraf. Bestuursleden, die eer ze zouden worden astemd, op dat moment jtgens niet vervangen had- n kunnen worden door even eel tegenkandidaten. En i gebeurde dat zaterdag in Breskens. Tijdens een verga dering die door zes afgevaar digden van de nog twaalf aan gesloten verenigingen werd bijgewoond. Pas na een twee de stemming, in eerste instan tie staakten de stemmen. Op dat moment wankelde de WSF en kraakte zij in al haar voe gen. Toen het idee werd geop perd de WSF dan maar op te Van een onzer verslaggevers JOOSTBURG - Er moet een krediet van 77.000 gulden op tafel komen om de jachthaven in Breskens te voorzien van een nieu- fie golfbreker. Als gevolg van de lange afschrijvingstermijn (30 jaar) vallen de jaarlijkse lasten echter mee. Het bedrag van Jf5774 kan worden gedekt uit de post onvoorzien van de begro ting van de jachthaven. Deze cijfers blijken uit een jfoorstel van B en W van Oost- lurg aan de financiële com missie, die vrijdag 7 december fcm 15.30 uur vergadert in het gemeentehuis. Zoals bekend moest er een hieuwe golbreker komen in plaats van de voormalige 'fo- Jellenfarm'. Die was al langer laan vervanging toe, maar het probleem werd dringend toen jde oude golfbreker water be- Igon te maken en vervolgens lzonk. Op dat moment was de ge meente er net in geslaagd een geschikt oud tankschip op de kop te tikken. Een manoeuvre die de commissie en de raad nu nog moeten bekrachtigen. De commissie bespreekt vrij dag ook een voorstel om de maaltijdvoorziening van de stichting Welzijn voor Oude ren in West-Zeeuwsch-Vlaan deren financieel te ondersteu nen. Het gaat om een bedrag van 18 cent per maaltijd en een bijdrage van 8317 voor vervanging van maaltijdbo xen in 1985. heffen, kwam daarop geen commentaar. De WSF lijkt ka pot gegaan te zijn door wan trouwen en onverdraagzaam heid van mensen die elkaar beurtelings beschuldigden van het niet capabel zijn tot bestu ren. Voorzitter A. Steijaert uit Oostburg, die wegens ernstige ziekte niet op de vergadering aanwezig kon zijn: „Was ik gezond geweest, dan was dit niet gebeurd. Ik had een oplos sing gevonden, ondanks dat de verdraagzaamheid ontbrak". Overigens zou de federatie voorzitter, die deze functie vijftien jaar heeft bekleed, wegens gezondheidsredenen af zijn getreden. „Ik had me een leuker afscheid voorge steld. Het doet me echt pijn", aldus Steijaert. Van een onzer verslaggevers THOLEN - Het bedrijfsverza melgebouw op Tholen werkt als een magneet op de onder nemerswereld. Binnenkort verkast Habit de Charron (De Wagemaker) uit Oud- Beijerland naar het industrie terrein in St. Maartensdijk. Binnenkort vestigt zich vis- bedrijf K. Bout in het bedrijfs verzamelgebouw. Het gaat om om een startend ondernemer die tesamen met een compag non vis verwerkt, bakt en uit vent. Op 1 januari zal het con structiebedrijf Weggemans tijdelijk zijn intrek nemen in het bedrijfsverzamelgebouw. Dit bedrijf is van plan later op het industrieterrein een eigen huisvesting te bouwen en huurt ter overbrugging ruimte in het verzamelgebouw. HONTENÏSSE SLUIS Het laatste drukke weekend voor Sinterklaas en zijn ge volg zit erop. Zaterdag en zondag nog trok de goedhei ligman op zijn schimmel door tal van Zeeuwse dor pen, over een week zit hij uit te blazen aan boord van de stoomboot. Een groot feest rondom Sint werd zaterdag nog ge bouwd in Kloosterzande, waar behalve de muzikan ten van St.-Cecilia ook bur gemeester Somers present was om hem te ontvangen. 'Voor de laatste keer wel licht', zo herinnerde Sint aan het op handen zijnde vertrek van de burgervader. Eerst in de brandweerkazerne en na een rondgang door het dorp in de Mariaschool werd de jeugd van Kloosterzande be dacht met versnaperingen. In Hulst had de winke liersvereniging BIVO ge zorgd voor de aanwezigheid van de Sint, zowel zaterdag als zondag. Hij marcheerde met een aantal Pieten (zon dag zelfs met een compleet Pieten-orkest) door de bin nenstad, deelde pepernoten uit en bezocht af en toe een winkel. In een open vigilant reed Sint zondagmiddag door Clinge om in Malpertuus te worden ontvangen door burgemeester P. Molthoff van Hulst, die dit karwei voor de eerste en de laatste keer op zich nam. Alle kin deren werden getracteerd, maar Sint had een extra grote zak met snoep meege nomen voor Brigitte de Vet, die kortgeleden een eerste prijs met lof haalde op een concours voor bugel. In Graauw en Heikant werd de Spaanse bisschop met muziek begroet. Hij deed er in beide plaatsen iets voor terug door de kinderen te tracteren in het gemeen schapshuis. Iets wat trou wens ook gebeurde in Den Herbergh in Ossenisse, na een rondgang door dit dorp. Ook in Spui en Zuiddorpe stonden de dorpshuizen in het teken van het jaarlijkse bezoek van de goedheilig man, die er de kinderen toe sprak en versnaperingen uitdeelde. In Sluis kwam burge meester mr. J Asselbergs er aan te pas, samen met de muzikanten van Apollo, om Sinterklaas en zijn Pieten te begroeten in het stadhuis. De Muziekpiet en de Kado- piet zetten het feest luister bij. In de loop van deze week bezoekt Sint nog enkele Sluise scholen. Tenslotte kregen ook de kinderen van Sint-Kruis en Zuidzande afgelopen zater dag Sinterklaas in levende lijve te zien. Dit alles met muziek en tractaties. Van onze corresvondent ZAAMSLAG - Wethouder J. van Rooijen van de gemeen te Terneuzen heeft zaterdag op het Plein te Zaamslag ruim 1300 handtekeningen in ontvangst genomen. Handtekeningen, bedoeld als een adhesiebetuiging voor de aanleg van een crossbaan en een speelveldje in het dorp. Het pakket werd de wethouder van financiën ter hand gesteld door de 10- jarige Frans Verpoorte, die om in stijl te blijven daar mee kwam aangereden op zijn vorig jaar bij een actie gewonnen crossfietsje. Dit alles onder het toeziend oog van St. Nicolaas en zijn ge volg en tientallen kinderen. Eerder had de Sint een brief van het actiecomité, gericht aan het gemeentebe stuur van Terneuzen, voor gelezen. Daarin werd ge steld dat met de aanleg van de crossbaan en het speel veldje in het plan Torenberg de algemene veiligheid voor de jeugd zeer gediend zou zijn. Ook zijn de kosten van aanleg niet groot en een aantal inwoners zou zeker bereid worden gevonden om behulpzaam te zijn bij de aanleg. Gezien het belang van de ze zaak, waarmee de ver keersveiligheid gediend zou zijn, stelt het actiecomité er alle vertrouwen in dat het gemeentebestuur haar me dewerking wil verlenen. Wethouder Van Rooijen be loofde dat de gevraagde voorziening serieus bekeken Wethouder Van Rooyen krijgt de 1300 handtekenin gen overhandigd zal worden. Een belangrijke factor in de overweging van het college van B en W zal zeker zijn dat in Zaamslag de bereidheid bestaat om bij een eventuele aanleg de handen uit de mouwen te steken. Voorafgegaan door de - foto de stem/cor j de boer drumband van de muziek vereniging De Volharding ging men daarna naar het verenigingsgebouw De Rank, waar de kinderen met Sint en zijn pieten op uitno diging van de exploitant van een plaatselijke supermarkt een feestje mochten bouwen. ABSDALE - Op de Absdaalse- weg ter hoogte van de Stelle- straat vond zaterdag voormid dag om 10.15 uur een aanrij ding plaats tussen twee perso nenauto's. Hierbij ontstond materiële schade. De bestuurders H. M. uit Breskens en J. B. uit Terneu zen reden beiden over de Abs- daalseweg komende vanuit richting Axel. Ter hoogte van de Stellestraat remden enkele auto's, die rechts de Parallel weg op wilden rijden. B. rem de ook, maar de achter hem komende M. zag dit te laat en reed achterop B's wagen. BRESKENS - In de nacht van zaterdag op zondag is bij de heer C. W. het rechter-achter- raampje van zijn auto or- ceerd, toen de auto aan u. ach terzijde van zijn woning ge parkeerd stond. Uit de auto is een verrekijker ontvreemd, alsmede twee sets met auto sleutels. CADZAND - Op de Boulevard de Wielingen is in de auto van mevrouw D. uit Oudenaerde ingebroken door met een valse sleutel het portier te openen. Uit de auto wordt vermist een tas, inhoudende papieren, eurocheques, geld en een bos sleutels. GOES - In de school De Vlied berg aan de Tiende Dreef werd dit weekend ingebroken. Via een bovenlicht is men de school binnengekomen. Er wordt een geldbedrag van 425 vermist, terwijl de scha de geschat wordt op enkele duizenden gulden. Er werden 6 aluminium raamkozijnen ver nield en drie buitendeuren ge forceerd. NIEUWVLIET - In het re creatiepark Lepelblad is een 12-tal vlaggen met twee vlag genmasten ontvreemd. De tota le waarde en schade bedraagt 850 gulden. De diefstal is ge pleegd in de nacht van zater dag op zondag. MIDDELBURG (ANP) - De politie van Goes heeft zondag de 22-jarige A. T. uit Middel burg aangehouden. De man kreeg in de nacht van zaterdag op zondag in Middelburg geen voorrang met zijn auto van een andere automobilist uit Wolphaarts- dijk. Hij werd daarover zo kwaad, dat hij een pistool trok en twee maal op de auto van zijn opponent schoot. De twee inzittenden van deze auto werden niet geraakt, de auto liep twee kogelgaten op. De man is ingesloten op het poli tiebureau van Middelburg. BERGEN OP ZOOM - Bij een aanrijding op de Westersingel in Bergen op Zoom raakte P. N. uit Den Haag licht ge wond. Door onbekende oorzaak raakte N. met zijn wagen op de verkeerde weghelft ter hoogte van de villa van ge meentewerken. Hij botste frontaal op de auto van C. van de B. uit Tholen. N. werd met een gebroken hand naar het ziekenhuis Lie- vensberg vervoerd. Beide auto's zijn volgens de politie total-loss. Kaarting - De Hout-en Bouw bond afdeling IJzendijke hield een geslaagde kaarting. Uit slag bieden: 1. G. de Boevere, 2. P. Verstraeten, 3. G. Blaak- De visclub ONI huldigde de winnaars van 1984. Van rechts naar links: de heer J. Harms, Edwin Jansen en mevrouw A. Geelhoed - foto de stem/ corj.de boer Van onze correspondent TERNEUZEN - Zaterdag avond werden in de bovenzaal .1caf® Du Commerce de 'Ubkampioenen van hengel- Wtvereniging Ontspanning inspanning bekend ge- akt. Bij de dames mocht "»vrouw A. Geelhoed de be un w ontvangst nemen met dp uUnttn' De eerste prijs bij uwwas voor J- Harms Punten. Edwin Jansen <1 met 196 punten eerste bij ue Junioren. ld 5^ opkomst van 46 le- der;nWerc' deze najaarsverga- sport, zaalsport, watersport en overige sporten). ONI staat hier volledig ach ter: voortaan krijgt elke sectie drie vertegenwoordigers in de sportraad, waarvan één in het dagelijks bestuur. Vla I 6 Ult Zeeuwsch- Dp ?ni~eren redelijk bezocht, hpf u bonden allen achter stoa eid van het bestuur L n. bestuur zei ver- vnJr te ziin met de nieuwe Vorm van de snn„. Terneuzense kteMn °eZe Wordt opge~ in vier secties (veld- Volgend jaar bestaat ONI 40 jaar. Reden voor het bestuur om op 1 juni 1985 een open zee- hengelwedstrijd te houden met vele prijzen. Verder wor den er volgend jaar drie bin nen- en drie buitenwedstrij den georganiseerd. Voor de jeugd echter komt er een wed strijd bij, gezien het nog steeds stijgende aantal jeugdleden. Bij het punt beheer viswater, kon het bestuur aan de leden meedelen dat alle machtigin gen en huurovereenkomsten verlengd waren. Helaas waren er geen nieuwe wateren bij gekomen. Het bestuur had enkele ver maningen in petto: de leden moeten voorzichtig zijn met het belopen, hier en daar ver nielingen zijn geconstateerd. Verder werd er nog eens op gewezen dat bij de uitwate ring geen zagers gestoken mo gen worden. Bij De Bron zal in de toe komst jonge snoekbaars uitge zet worden. In 1987 zal de Spuikreek uitgediept worden. Men constateerde met genoe gen dat de daar uitgezette snoekbaars een lengte van 25 centimeter had bereikt. Tijdens de rondvraag kwam J. Harms met het verzoek om voorbeaasde onderlijn bij het zeehengelen toe te staan. Dit omdat andere hengelsportver enigingen dit al wel toestaan. De voorzitter zei dit vandaag aan te zullen kaarten in de vergadering van de Groot- Terneuzense hengelclubs om door middel van reglementen iedereen op één lijn te krijgen. Verder hadden enkele leden het idee dat er hier en daar ge sleept werd en wilde men dat het bestuur 's nachts controle uit ging oefenen. Het bestuur, dat zijn nachtrust al in gevaar zag komen, verwees naar de jachtbrigade van de gemeen tepolitie. man. Jokeren: 1. P. Neve, 2. mevrouw Van Pamelen, 3. R. de Jaeger. Teirlingen: 1. G. Blaakman. Kaarting - Volleybalvereni ging YVC houdt zaterdag 8 en zondag 9 december een kaar ting in clublokaal La Porte d'Or. De deelnemers kunnen bieden en jokeren voor kip en vleesbonnen. De inleg voor de ze seriekaarting is twee gul den. Er is ook een rad van avontuur met aantrekkelijke prijzen. De Vogel - De zeehengelclub De Vogel hield in hotel Van Leuven een druk bezochte feestavond. Tijdens het diner werden de clubkampioenen gehuldigd. Algemeen kam pioen werd J. van Heeze; 2. R. Pieters, 3. J. Boeding, allen Kloosterzande; 4. J. van Hooye, Zandberg; 5. H. Man- naert, Terhole. Kampioen bij de dames werd mevrouw de Waal-Picavet uit Klooster zande; 2. mevrouw van Hooye, Zandberg; 3. mevrouw van Duijse, Clinge. Jeugdkam pioen werd Wendy van Duijse uit Clinge. SLUISKIL - Ambulance chauffeur C. de Smet van het Elisabeth-ziekenhuis in Sluiskil werd vrijdag in het zonnetje op een recep tie ter gelegenheid van zijn vervroegde pensionering. Alle rangen en standen uit de medische wereld waren op de receptie vertegen woordigd. Directie en bestuur van het ziekenhuis omschreven de nu 63-jarige De Smet als 'een man waarop je kon bouwen en die er altijd was'. Een 'revue' van zijn 32-jarige loopbaan toonde dat ook aan. De Smet werd verder toegesproken door zijn collega P. Aerts en door hoofd technische dienst J. Verbrugge. De directie bood hem een envelop met inhoud aan, van zijn collega's kreeg de scheidende chauffeur een materialen-doos. De stich ting de Zonnebloem zorgde voor een ludiek intermezzo en bood hem ook een ca deau aan. Wethouder Van Schaik ontving het eerste exemplaar van het fotoboek. Hij bladerde het meteen even door - foto de stem cor j. de boer Van een onzer verslaggevers AXEL - Jonge mensen leren iets te begrijpen van moderne kunst. Dat is de voornaamste opzet geweest van de kunstcy clus 'Moderne Kunst en 1984', die zaterdag in galerie Belle mans in Axel werd afgerond met de presentatie van een fo toboek. In het boek wordt een overzicht gegeven van alle ac tiviteiten waarmee Bellemans en zijn discipelen het afgelo pen jaar de aandacht wisten te trekken. De deelnemers van het pro ject, een kunstenaarscollectief, zijn maar ten dele geslaagd in die opzet. „We beseffen dat het maar een kleine stap is op weg naar een verandering van de mentaliteit van de mensen. We kunnen en mogen hierbij niet stil blijven staan. Daarvoor moet nog teveel werk worden verzet", zo besluiten de sa menstellers van het fotoboek Jaap Klein, Roby Bellemans en fotograaf Rick Liefting in het geschreven deel van het boek. Ze geven toe dat het moei lijk is een lekenpubliek warm te krijgen voor kunst. „Het enige wat je kunt doen is om de toeschouwer, het publiek, naar de kunstenaar en zijn werk toe te trekken, wat we met deze kunstcyclus hebben gepoogd". Die moelij kheids- graad wordt extra verhoogd doordat kunstenaars door gaans geen concessies doen om hun werk voor een breed pu bliek toegankelijk te maken. Onbegonnen werk Een onbegonnen werk, vin den de samenstellers van het fotoboek. „Je kunt niet vragen aan een kunstenaar of hij zijn werk bevattelijker wil maken voor het volk. Dat is hetzelfde als vragen aan Jan Timman om minder ingewikkelde par tijen te spelen, opdat ook de beginnende schaker ze zou kunnen begrijpen. Of Johan Cruijff vragen of hij wat min der goed wil voetballen, opdat ook de mindere voetbalgoden hem bij kunnen benen. Als dat zoiv gebeuren, zou je natuur lijk geen niveau meer over houden". Het probleem volgens de schrijvers is de mensen te mo tiveren over moderne kunst te praten of zelfs nog maar na te denken. Hier ligt een taak voor het onderwijs weggelegd, maar de praktijk leert dat er heel weinig aandacht wordt besteed aan kunst. „Jammer dat in Nederland het besef nog niet is gerezen dat vooral on derwijsinstellingen een be langrijke bijdrage kunnen le veren aan de kunstzinnige vorming van de leerlingen en het belang te onderstrepen van de invloed van die moder ne kunst". Kloof Het kunstenaarscollectief is het afgelopen jaar druk in de weer geweest de kloof tussen het publiek en de moderne kunst kleiner te maken. Er zijn tentoonstellingen geweest, scholen werden bezocht en le zingen gehouden. Steeds over dat ene onderwerp. De foto overzichtstentoonstelling - nog heel de maand decem ber te bezichtigen - en de overhandiging van het foto boek zaterdagmorgen (onder grote belangstelling) aan wet houder J. van Schaik van de gemeente Axel vormden de laatste wapenfeiten van het project.

de Stem | 1984 | | pagina 9