Inbrekersbende Schouwen door politie opgerold De Bushoeve wordt in volle glorie hersteld Otheense kreek zorgenkind WÏÏB s wereld aan. KNELPUNTEN WEGGENOMEN: GROTER LAB, MEER PERSONEEL Hulstenaar rijdt auto total-loss Huldiging sportlieden in Oostburg MAANDAG 3 DECEMBER 1984 »FFEN Bakpannen AXEL naar uithoek, drukke baan ?en rustig [lat, eveneens, lenzaam. Dat 't Maar wat doe beseft, dat "die selfde situatie jenzaam gevoel, ekt, komt u wel- m, volleybal, een samen gezellig amen koken schoolkantine? |de eenzaamheid De een pakt een vriendin, uurt en als u iet nummer van >p de achterzijde ïtrale nummer weg wijst naar de ïformatie over de laats. 4,5 Procent minder melk geleverd door superheffing 'KARPER BEDREIGT VISSTAND' DOOR OLIE Waterleiding Sluiskil is vervuild Inbrekersgilde bezoekt twee bejaardenhuizen RESTAURATIEPROJECT BEGONNEN Siertuin •*076 877850 223611 RÜTTCHEN GROEP VAN ZEELAND T15 PAGINA ZEELAND 1 1140-12455 Ins binnen in uw Irdeel. Benadeel l/raag vrijblijvend Isopgave. 1 DAN 70 JAAR noens ■fteren van Noordpolder straat 13 Tel. 01155-2238 fff lts}, de Stichting IdeéJe Reclame. SffiE D waterschappen groeit uit z'n jasje Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De technologische dienst van de Zeeuwse waterschappen, nu gehuisvest in t gebouw van de WMZ (watermaatschappij) Terneuzen groeit uit z'n jasje. Door een uitbreiding van taken en personeel, is de dienst gedwongen uit te kijken naar een andere be huizing. Vooral voor het laborato rium is zoveel extra ruimte nodig dat men in het WMZ- gebouw niet meer terecht kan. Het bestuur is dan ook - 'te gen zo laag mogelijke kos ten' - al op zoek naar een an dere ruimte, zo blijkt uit een toelichting op de begroting voor 1985. De uitbreiding van taken en personeel heeft direct te ma ken met het onderzoek dat het bureau Twijstra-Gudde in stelde naar de doelmatigheid van de dienst. De omvang en het kwaliteitsniveau van de werkzaamheden, de verdeling van werkzaamheden tussen de dienst en de waterschappen en het management van de dienst, kwamen daarbij naar voren als belangrijke knel punten. Hoewel pas volgend jaar een discussie op gang komt over de gehele organisa tie van het waterkwaliteitsbe heer in Zeeland, wil het be stuur de knelpunten zo snel mogelijk wegnemen. Nieuwe taken Daartoe denkt men onder meer een academisch gevorm- en ervaren stafmede- werk(st)er aan te trekken. Ook moeten activiteiten van de technologische dienst en van de waterschappen beter op el kaar worden afgestemd. Ten slotte wil het bestuur structu rele wijzigingen of uitbreidin gen van de dienst vermijden, die niet zouden passen in een toekomstige organisatie van het waterkwaliteitsbeheer in de provincie. Los daarvan dringen zich wel nieuwe taken en een uit breiding van bestaande op. Voorbeelden zijn meer aan dacht voor het bodemslib, ter wijl hydrobiologisch onder zoek zelfs een geheel nieuw onderzoeksterrein is voor de dienst, waarvoor een nieuwe medewerker moet worden aangetrokken. Volgens het be stuur geldt hetzelfde voor het vergunningenbeleid. Een vas te medewerker moet zich gaan bezighouden met vergunning verlening en -controle. Om al die nieuwe taken en medewerkers te kunnen on derbrengen, heeft de dienst ongeveer 120 vierkante meter extra ruimte nodig, die in het WMZ-gebouw niet voorhan den is. D ZEELAND EN BRABANT O®" onzer verslaggevers Door 8e melkboe- tnt 'n ?.ra')an' en Limburg is iaa.'j15 november van dit diw.„ ?°r.de suPerheffing 4,5 dat,nrïnder melk geleverd de 3 e verSelijkbare perio- Landelijk is inmiddels ai cPMerminderingvan 4>9 pr°- Vooral de laatste vDdea8aalde 8e melkaan- forMI. ant en Limburg biet rond 9 procent. CaJ'?ens 8e melkfabriek maana"3 is in de laatste &eMvan dit jaar tedui- gfipr, min8er boter en vrijwel g«Dma!ager me'kpoeder meer Camn erd' He melkfabriek f*n»P na verwacht dat de to- Welkaammindering van de "«enroM61" ,n >84 zal ultko" king met'83 r°Cen1;vergeli;i" Kosten Omdat het bestuur een fikse greep (469.000 gulden) wil doen in de reservepotten, valt het met de stijging van de bijdra ge van de waterschappen aan de technologische dienst in 1985 nog mee. Het bedrag gaat omhoog van 3,55 per vervui lingseenheid naar 3,65. De begroting 1985 komt aan de orde in een openbare ver gadering van het algemeen bestuur op 10 december in het kantoor van de dienst aan de Axelsestraat in Terneuzen, aanvang 14.15 uur. Van onze correspondent TERNEUZEN - De Otheense kreek is nog steeds het zorgen kind van hengelaars uit Ter neuzen en omgeving. Dat bleek afgelopen zaterdag op nieuw tijdens de najaarsver gadering van de hengelsport vereniging ONI in Terneuzen. Vaak een te hoge water stand, de vele surfers, vernie lingen aan het riet en vooral de in groten getale door de ge meente uitgezette karper, die andere vissoorten in gevaar brengt, al die factoren brach ten de ONI-leden tot de vast stelling dat 'de kreek slecht wordt beheerd'. Bijna unaniem klaagden de sportvissers dat zij hun gelief de stekje meer dan eens niet kunnen bereiken vanwege het hoge water. Ook booteigena ren zeiden die problemen te kennen: er staat soms 20 centi meter water op de steigers. „Is er nog een plekje waar de hengelaar rustig kan zit ten?", werd er vanuit de zaal geroepen. Meteen ontspon zich een heftige discussie die uit mondde in het verzoek om de Otheense kreek ten zuiden van de Kraagbrug volledig voor de vissers te bestemmen. Ook wilde men een strenge re controle op het beschadigen van de rietkragen. Er is gecon stateerd dat surfers zich niet storen aan het reglement, voorschrijvend dat ze 20 meter afstand tot de kant moeten aanhouden. Zo mogelijk een nog grotere bedreiging vormt de karper. Een sportvisser wist te melden dat hij er op een middag maar liefst 25 aan de haak had ge slagen. De karper eet het voedsel van onder meer de witvoorn op. Verder is het een woeler, die het water ontzet tend smerig maakt. Hierdoor komen andere vissoorten in gevaar. Het bestuur beloofde al deze kritische kanttekeningen aan de orde te zullen stellen in Terneuzen's sportraad nieuwe stijl. Van onze correspondent SAS VAN GENT - De rijkspolitie te Sas van Gent onderzoekt momen teel met enkele andere in stanties in welke mate de olie, waargenomen op de westelijke rijkswaterlei ding (ook wel de Blauwe Donau genoemd), schade heeft toegebracht aan het milieu. De politie werd van de aanwezigheid van de geel achtige vloeistof gister middag op de hoogte ge steld en ging op onderzoek uit naar de bron. Daarbij kwam men tot de ontdek king dat de vloeistof af komstig is van de op het Kanaaleiland nabij Sluis kil gevestigde scheepswerf De Schroef. Er werden monsters ge nomen van de vloeistof, die volgens een woordvoerder van de politie al enige da gen lang in het water stroomt. Men veronderstelt dat de olieachtige vloeistof door het bedrijf is gebruikt voor het schoonmaken van machines of materiaal. De politie gaat er van uit dat het bedrijf het zelf niet in de gaten had dat het spul via een riolering in de rijks waterleiding terecht kon komen. Van onze correspondente REIMERSWAAL - Vrijdag avond tussen 18.30 en 20.00 uur is ingebroken in het bejaar dentehuis Vredelust te Yerse- ke en in het bejaardentehuis Nieulande te Krabbendijke. In Yerseke werd een geld kistje met sieraden en waar devolle papieren ontvreemd. In Krabbendijke werd uit een geldkistje een geldbedrag weggenomen. De politie dringt er op aan, dat de bejaarden, wanneer ze hun kamers verla ten, de deuren op slot doen. De politie van Reimerswaal verzoekt getuigen die op het tijdstip van de inbraken in de buurt van de bejaardentehui zen verdachte personen heb ben waargenomen, dit te mel den op het politiebureau (tel. 01130-1810). Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE - De rijkspolitie op Schouwen-Duive- Iand heeft de afgelopen week een inbrekersbende op gerold. De bende was sinds augustus actief op het eiland en in de omgeving van Rotterdam. De negen aangehouden per sonen (zes verdacht van inbra ken, de andere drie van he ling) kwamen allen van Schouwen-Duiveland zelf en uit Rotterdam en omgeving. Het balletje kwam aan het rollen, toen twee van de arres tanten deze week op heter daad werden betrapt bij een poging tot inbraak in Ridder kerk. Ze werden overgedragen aan de politie op Schouwen, die het tweetal en enkele kor- Door Cees Maas „Tijd voor erwtensoep, jongens!" Voorzitter Han Muller van de Natuurbeschermingswacht Noord- en Zuid-Beveland roept zijn vrijwilligers op even het werk neer te leggen om een warme bak soep naar binnen te werken. Dat is niet te gen dovemansoren gezegd. De zagen en snoeischaren vallen op de grond en algauw verdringen de jonge natuurbescher mers zich koud en hongerig rond de dampende ketel snert. Beroepskracht Foort Min- naard van de Stichting Landschapsverzorging Zee land ziet het tafereel tevre den aan. Ongeveer vijftien vrijwilligers zijn deze eerste zaterdag opgekomen; een bemoedigend resultaat, want voor hetzelfde geld was de belangstelling voor het project de Bushoeve nul komma nul geweest. De bedoeling is om door middel van vrijwillige werkkrachten (want geld is er niet) het erf van de monu mentale boerderij de Bus hoeve nabij Driewegen in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Als het project is afgerond, en dat kan nog wel maanden duren, moet de Bushoeve erbij staan als een statig boerenhof in de laat ste helft van de vorige eeuw. Compleet met de authentie ke siertuin, meidoornheggen rond de weilanden, knotwil gen en, niet te vergeten, de hoogstamboomgaarden. De stichting heeft haar oog laten vallen op de Bus hoeve, omdat deze heeft de Bushoeve nog nauwelijks aangetast. Wel is in 1935 een nieuwe schuur gebouwd en de eigenaars, broer en zus Marien en Kee Rijk, allebei een eindje in de zestig, heb ben in de loop der jaren meer gekeken naar het eco nomische aspect dan naar de natuurhistorische waarde van hun bezit. Opknappen is dus brood nodig. Een bijkomende fac tor is dat pal langs de Bus hoeve het toeristische spoor lijntje Goes-Borssele loopt, dat actueel is door de plan nen van de gemeenten Goes, Borsele en de provincie om het spoorlijntje weer in oude luister te herstellen. Er gaan geruchten dat de plannen om in Zuid-Beveland een open landbouwmuseum in te richten weer uit de ijskast zijn gehaald. Maar of de Bushoeve daarvoor wordt gekozen, blijft voorlopig een open vraag. Niemand weet hoe oud de boerderij in werkelijkheid is. Kee Rijk is nog steeds van plan dat eens uit te laten zoeken aan de hand van de levensboom boven de deur. Daar zou een kenner volgens haar de leeftijd van de Bus hoeve uit kunnen halen. „Ik moe nog is ni Goes gae. Di weunt een vint die verstand eit van stambomen en die moet dat dan mer is uutzoe- ke", mompelt ze. Huisdieren Het hof krioelt van de huisdieren. Kippen, kalkoe nen, ganzen en eenden lopen vrijelijk over het erf. Een klein hondje keft er tussen door. Hij is allang gewend geraakt aan al die vreemde snuiters met hun snoeischa ren en boomzagen. Kee Rijk Snoeien en zagen ook. „Ze doen der best mè", is het antwoord op de vraag wat ze nu van al die drukte vindt. En dan, met een schuin oogje: „De boel oort opgeknapt en dat kost ons niks, dus ze gae der gange mè, ee". En de vrijwilligers gaan hun gang. De heg langs de oprijlaan is al zo goed als gesnoeid. Nu zijn de wilgen langs 'de bleik' aan de beurt om geknot te worden. Foort Minnaard en Han Muller zien nog veel werk. Tijdens een rondleiding over de on geveer drie hectare erf, wei land en boomgaard wijzen ze allerlei zaken aan. De meidoornheggen rond het weiland zijn in verband met de strijd tegen het bacterie- vuur door de overheid aar dig uitgedunt. In de gaten moet nieuwe aanplant ko men en dan dient een nog aan te leggen afrastering voor de heggen te voorko men dat de koeien de groene loten er af vreten. De drinkputten krijgen een schoonmaakbeurt en het dode hout moet zoveel mo gelijk weg. Van de siertuin is aleen een sierlijk smeed- Het gebied rond boederij de Bushoeve - FOTO'S WILLEM MIERAS ijzeren hekje overgebleven. Het herinnert aan de dagen dat de hereboer hier met zijn gezin op zomerse zondagen na de kerk tussen de taxus en de laurier een bakje kof fie en een borrel voor het mansvolk dronk. De hoogstamboomgaar den (de Bushoeve telt er twee) wil Foort Minnard gaan benutten voor een cur sus die hij in zijn hoofd heeft. De belangstelling voor de authentieke fruitteelt en de oude rassen neemt in den lande toe en de boomgaar den van de Bushoeve vor men prima leermateriaal, vindt Foort. Wel moeten de bomen eerst gesnoeid en on derhouden worden. De aan plant van jonge hoogstam- fruibomen staat eveneens op het werkplan. Erwtensoep Terug naar de erwten soep. Han Muller wrijft be haaglijk over zijn buik na dat hij zich de derde hete bak goed heeft laten sma ken. Hij deelt zijn werkploeg mee dat voortaan om de week een zaterdag bij de Bushoeve gewerkt zal wor den. De volgende keer valt dus op zaterdag 15 decem ber. Meer vrijwilligers zijn altijd welkom; ze kunnen zich melden bij de boerderij of bij Foort Minnaard in het ZLM-gebouw in Goes. De bodem van de ketel snert is inmiddels in zicht gekomen. De snoeischaren en de boomzagen worden weer opgepakt en het werk gaat verder. „Zo heb je ten- ,minste wat aan je zaterdag. Je bent zinvol bezig en het is nog goed voor de conditie ook", is het commentaar van een vrijwilliger. nuiten al langer 'op de korrel had'. Het zestal dat uiteinde lijk kon worden verhoord, be kende een hele serie inbraken in supermarkten, huizen, scholen en bouwketen. Verder hadden ze enkele benzine diefstallen uit auto's op hun geweten. In totaal hebben ze volgens de politie voor onge veer een ton gestolen en ver nield. De buit werd direct door verkocht aan de drie helers. Uitzonderingen op die regel vormden een crossmotor en een tv-toestel, dat ze kapot gooiden, toen hun bleek dat de eigenaar er zijn merkteken in had aangebracht. Na verhoor zijn de negen weer op vrije voeten gesteld. De rijkspolitie sluit niet uit dat binnenkort nog meer aan houdingen volgen. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Zater dagavond om ongeveer 22.10 uur vloog bestuurder A. de C. uit Hulst, die over de Kruis- dorpsedijk reed, met zijn auto uit de bocht en knalde tegen een boom. De C. kwam er met de schrik vanaf, maar zijn auto was total-loss. Van onze correspondent OOSTBURG - Het Oostburgse college van B en W heeft be sloten sportlieden te huldigen. Tijdens een vergadering van de sportraad is een huldi gingscommissie gekozen, die in december de namen van de Oostburgse sportlieden en/of teams, die in het afgelopen seizoen bijzondere prestaties leverden, zal verzamelen. De criteria die deze commis sie hanteert bij het beoordelen van de opgaven zijn: de sport man of vrouw of het sport- team moet lid zijn van een vereniging die aangesloten is bij de Zeeuwse Sportraad en woonachtig in de gemeente Oostburg. Senioren moeten minstens de volgende presta ties geleverd hebben:; eerste plaats provinciaal kampioen schap of eerste tot en met der de plaats nationaal kampioen schap. Junioren en pupillen moeten misntens de eerste plaats regionale kampioen schappen, eerste plaats pro vinciaal of eerste tot en met zesde plaats nationaal kam pioenschap hebben behaald. Bij goede prestaties van indi viduele sporters heeft de com missie de vrijheid uitzonde ringen te maken. Van dit standpunt kunnen de verenigingen bij hun aan melding gebruik maken. Aan meldingen om voor de huldi ging in aanmerking te komen zijn momenteel, de uiterste sluitingsdatum is 31 december. Op een nog nader te bepalen datum worden deze mensen gehuldigd. Informatie hier over is te verkrijgen bij de ge meentesecretarie te Oostburg.

de Stem | 1984 | | pagina 7