UIT Japanse scheepsbouw worstelt om voortbestaan POLITIEKE VLUCHTELING WAGAS BUTT: EXTRA HIJ t>rak miin knie' I wist dat ik een f ana- I tjek sportman was. Daarom deed ik in mijn cel oefeningen om fit en soepel te blijven en om mijn frustraties te ver werken. Nu zal ik mijn leven lang niet meer kunnen ren nen". I Twee jaar geleden is hij zijn I geboorteland ontvlucht na een migratieambtenaar in zijn land te hebben omge kocht. „Als nu terugga, word ik beslist opgehangen". Steekpenningen Cricket Staatsgreep Demonstratie Ziek Misdaad f eUe concurrentiestrijd Verlaten aanblik Vraag naar vervanging wermen neer waarin dt ene exemplaren duide. e minderheid zijn. ille van de ruimte in de. mn volgen hieronder schreven, enkele van de subspecies die in de aanse literatuur kunnen aangetroffen, zielmens (homo sapieoi therapeutopathicus). De sen-stand loopt sterk te- etenschappers achten dit rontrustend verschijnsel veeleer een bevestig!™ t zelfcorrigerend vernis n de natuur. Extreme so uche omstandigheden in de zeventiger jaren eel aan zielmensen doen waardoor andere ras- stig werden bedreigd. De psychotherapeutopathi- ft vermoedelijk een zeer en is mogelijk het meest ënte van alle humane on- ten. In de gehele natuur schepsel bekend wiens ende belangstelling niet reikt dan de eigen gevoe- voor wie dat eigen ge- ot overmaat van ramp al- probleem vormt. Het el- creatuur laat zich daar- dnekkig misbruiken door digen, die voorwenden ur te kunnen aanbrengen psychische moeras van de ns. protestmens (homo intel- is protestans). Eveneens eruglopend, maar volgens digen nooit uitstervend. Mare de Koninck -otestmens is in Noord- ka thans nog schaarser West-Europa. Een enkele ast wordt nog wel eens enomen bij het hek van itte Huis te Washington, aren '60 en '70 vormde de de omgeving een ideale p voor de homo protes- die toen vrijwel dagelijks bied in grote drommen in- rde. Sterke schommelin de populatie-dichtheid is erkend voor de soort, maar nooit afdoende verklaard. lichte mens (homo ludens ficialis). Gaat uitsluitend conversaties aan, gebruikt maaltijden, gaat licht, soe- modieus gekleed en luis- aar lichte muziek, hij is a- ek en leeft in vrede met rustige baan, zijn plezierige en zijn aangename zelf. conventionele wetenschap de homo superficiaüs in nd met diens volharding in lakkigheid een beperkt deüjk vermogen toe. een nieuwe antropologi- school zegt dat de lichte wellicht de schranderste schepselen is. In die snel g makende these zou deze ecies doelbewust voor de rvlakte kiezen vanuit de >atie dat het zich verdiepen :t diepere per definitie zin- en in elk geval onbegonnen is. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIHM i/kUkiiiucH 1984 T50 I Annelies Thomassen Opzettelijk, want hij Wagas Butt zwijgt even. De Pakistaan bewoont sinds kort een kamer van drie bij vier meter op de hoogste etage van een studentenflat in Amstelveen. Hij heeft thee, mariekoekjes en spe culaas klaar staan. „Hollan ders houden daar toch zo van?", meent Wagas, knab belend op een stuk, zoals hij zegt, 'nationale lekkernij'. De Pakistaan spreekt rustig, ietwat bedeesd. Hij is wat huiverig voor interviews: „Ik moet op mijn woorden passen, want de militairen in mijn land doen er alles voor om me weer te pakken te krijgen. Ik weet dat ze achter me aanzitten. Ik was nauwelijks twee weken in Nederland, of ik werd gear resteerd door de politie. Ze ven man sterk waren ze, ge wapend met mitrailleurs. Ze hadden van de Pakistaanse ambassade te horen gekre gen dat ik een gevaarlijke terrorist was. Je begrijpt dus wel dat ik erg voorzich tig moet zijn". Butt heeft dit jaar een stu diebeurs gekregen en stu deert nu in Amsterdam cul turele antropologie en niet- westerse sociologie. Hij is 28 jaar, maar ziet er tien jaar ouder uit. Drie en een halve maand geleden verleende de Nederlandse overheid hem politiek asiel. Wagas Butt vluchtte in ok tober 1982 tijdens een reli gieus feest uit Pakistan. „De meeste mensen in Pakistan hebben dan drie dagen vrij en ik wist dat er maar één migratieambtenaar op het vliegveld aanwezig zou zijn. Het was een koud kunstje om de man wat steekpen ningen toe te stoppen, zodat hij me liet gaan. Eigenlijk had ik naar Engeland willen gaan, maar daar laten ze vluchtelingen meestal niet toe. Ik wilde het risico niet lopen weer teruggestuurd te worden en daarom heb ik met de hulp van vrienden een visum voor Nederland gevraagd en gekregen". Somber voegt de Pakistaan miwiiiimmimiiimiiiiiiwiniiB erland niet zal toenemen andere woorden: doordat ngeënten zich beschermen den de niet-ingeënten i» oten gemeenschappen des wetsbaarder. lag dat zomaarIk denk ijk gezegd van wel. T°cl} t het van mijn hart dat i* verbazingwekkend vina er over deze ethische kan- van het vaccinatiebeleid nu toe nauwelijks een atf' He is gevoerd. Illlllllllllilllllllllllllllllllllllllllll"11111"1 De Noord- en Midden limburgse afdelingen van Amnesty Internatio nal hielden een manifes tatie tegen het martelen. De actie maakte deel uit van de internationale campagne 'Martelen is mensenwerk. maar de bestrijding er van ook'. Voor de mani festatie hadden de afde lingen een Pakistaanse vluchteling uitgenodigd, die in Nederland politiek asiel heeft gekregen. Deze Pakistaan, Wagas Butt, kent de gevange nissen in zijn land van binnen en heeft de me thodes die er tegen poli tieke gevangenen wor den gebruikt, aan den lijve ondervonden. In zijn studentenflat in Am stelveen vertelt Wagas Butt waarom hij zijn twee vrouwen gelijk zijn land moest ontvluchten, aan een man. Het land „een land waar baby's waar ik niet meer mag vermoord worden, waar leven". -r. 4T eruggaan naar Pakistan zou mijn dood betekenen' Wagas Butt redde het vege lijf door te vluchten uit zijn vaderland Pakistan. - FOTO NAT FOTO-PERSBUREAU eraan toe dat zijn ouders, zijn twee broers en twee zwagers zijn vlucht met ge vangenisstraf hebben moe ten bekopen. „Zonder proces opgepakt en opgesloten. Ge lukkig weet ik van vrienden dat het mijn familie nu weer enigzins goed gaat, maar ze zijn hun leven nooit zeker in Pakistan". Wagas, wiens gebroken knie in Pakistan geen medische behandeling kreeg, heeft zich uiteindelijk in Neder land laten opereren. „Ik zat in een isolatiecel toen de be waker mijn knie brak. Het regiem in Pakistan gebruikt de smerigste methodes om politieke gevangenen geestelijk te doden. De erg ste misdadigers worden daar beter behandeld dan mensen als ik". Hij vertelt altijd een fervent cricketspeler te zijn geweest. „In mijn vrije tijd deed ik niets liever dan cricket spe len. Dat kan nu met meer. Ik heb het na de operatie nog een keer geprobeerd, maar het gevolg was dat ik een paar weken niet meer kon lopen". Hij wijst naar twee blinkend opgepoetste me dailles aan de muur. „Sport was heel belangrijk voor mij", zegt hij. Pakistan wordt sinds 1977 na een geslaagde staats greep van generaal Zia-ul- Haq geregeerd door de mili tairen. Wagas: „De grond wet van 1973 werd buiten werking gesteld en de bur gerregering afgezet. Pre mier Bhoetto werd in 1979 door de militairen opgehan gen. Pakistan is nu zo'n 37 jaar een onafhankelijke staat, maar wordt daarvan ai meer dan 19 jaar bestuurd door dictators. Van mensen rechten hoef je in dat land niet te spreken. Die worden op, alle mogelijke manieren met voeten getreden". Wagas was lid van de Natio nal Students Federation (NSF), een verboden linkse studentenorganisatie. Hij verzorgde in heel Pakistan de publikaties van deze be weging. „Het militair re giem censureert alles wat er gepubliceerd wordt. Onze publikaties waren illegaal. Ik werd dan ook regelmatig opgepakt, omdat ik volgens het leger, een hetze voerde tegen de machthebbers. Po litieke activisten worden in Pakistan sowieso al streng in de gaten gehouden en kunnen zich nauwelijks vrij bewegen". Zijn schrijfwerk voor de NSF had tot gevolg dat hij in 1980 van de universiteit van Muitan werd getrapt en door geen enkele andere Pa kistaanse onderwijsinstel ling meer werd aangeno men. Vlak daarna werd hij opgepakt en één jaar lang opgesloten zonder dat hij ooit een aanklacht te horen kreeg. Zijn familie mocht hem niet bezoeken, terwij] hij ook geen voedsel van buiten de gevangenis mocht aannemen. Na dat jaar moest Wagas Butt onderduiken. „Ik heb uiteindelijk besloten mijn land te verlaten, omdat ik in Pakistan niet meer politiek actief kan zijn. Vijf weken voor mijn vlucht werd een nieuwe maatregel afgekon digd, die erop neer komt dat mensen zoals ik zonder eni ge vorm van proces geëxe cuteerd kunnen worden". „De militairen kondigen met de regelmaat van de klok nieuwe maatregelen af. Iedere Pakistaan riskeert de strop als hij schade toe brengt aan gebouwen, spoorwegen, voertuigen of ander openbaar bezit. Het ergste wat ik ooit gehoord heb, is dat een kind van twee maanden gedood werd om dat het die regel overtreden had. De ouders hadden de baby namelijk te vondeling gelegd voor de deur van een moskee. Toen ik dat hoorde heb ik drie dagen aan een stuk gehuild. Met mijn land gaat het echt de verkeerde kant uit". Wagas doet geen moeite zijn woede te verbergen. Hij haalt kopiën van berichten uit de 'Pakistan Times' te voorschijn, waarin de maat regelen van de Pakistaanse machthebbers worden afge kondigd. Over een van die regels zegt hij„Twee vrou wen zijn voor de Pakistaan se wet evenveel waard als een man. Dat is onmenselijk, beestachtig. Vrouwen zijn voor Zia-ul-Haq niets an ders dan slaven". Wagas staat in zijn strijd te gen de militaire dictatuur in Pakistan uiteraard niet al leen. Hij is lid van de Natio nal Liberation Front Pakis tan, een bevrijdingsbewe ging die is aangesloten bij de Movement for the Restora tion of Democracy (MRD). „Dat is een overkoepelende organisatie van zeven linkse bewegingen die vechten voor de bevrijding van Pa kistan. Wij proberen op po litiek niveau ook vanuit Europa te vechten voor de bevrijding van Pakistan". De MRD is ook binnen de Pakistaanse landsgrenzen, ondanks de grote gevaren voor de aangesloten leden, actief. Een jaar geleden hield de organisatie een gro te openbare demonstratie. „Die is door het leger hard handig neergeslagen en in een bloedbad geëindigd. Al leen al in de provincie Sind zijn toen 826 mensen gedood, 2065 mensen gewond en 65.000 mensen gearresteerd. Vrouwen werden door de soldaten verkracht en dor pen werden platgebrand. Na deze opstand is de toestand in de gevangenissen alleen maar verslechterd". Een van de meeste promi nente oppositieleiders in Pa kistan is oud-minister Mai- raj Mohammed Khan. Hij is de oprichter en leider van de National Liberation Front Pakistan. Wagas: „Hij wordt om de haverklap door de militairen gevangen ge zet. Na de demonstratie vo rig jaar werd hij gevangen genomen en naar Kaiphur gebracht. Mairaj lijdt aan een oog- en aan een zenuw ziekte. In april van dit jaar is hij naar de gevangenis in Karachi getransporteerd. Men weigert om hem medi sche behandeling te geven. Hij ligt nu wel in een kli niek, maar dat wil niets zeg gen. Hij wordt nog steeds niet goed behandeld en krijgt het meest smerige eten. De militairen doen al les om hem mentaal te bre ken. In juni heeft hij een hartaanval gehad. Amnesty International heeft hem geadopteerd omdat hij een gewetensgevangene is, gear resteerd wegens het vreed zaam uitdragen van zijn po litieke overtuiging". Hoeveel mensen er precies in Pakistaanse gevangenis sen zitten? „Heel Pakistan is een gevangenis. De mensen daar zijn monddood ge maakt. De Pakistanen mo gen in het openbaar gewoon niet van 't leven genieten. Dat is een van de grootste misdaden tegen de mens heid". Butt krijgt regelmatig brie ven uit zijn vaderland, „van vrienden die mij schrijven. Maar ze sturen de brieven nooit op mijn naam. Ze ge bruiken vanwege de censuur in Pakistan een valse naam", vertelt Wagas. Hij heeft zich er min of meer bij neergelegd dat hij voorlopig zijn vaderland niet terug zal zien. In zijn fiat in het stu dentencentrum houden schaarse versieringen aan de wand de herinnering aan Pakistan levend terwijl zij tevens getuigen van zijn po litieke overtuiging en idea len. Foto's van Lenin en Ché Guevara, affiches met tek sten als 'Women should rise above pleasure' en 'Freedom for students, youth en politi cal prisoners in Pakistan', de medailles en een miniatuur hockeystick. ï0 - De scheepswerven in Japan, ooit een zeer belang- hchh sector' vecl>ten op het ogenblik voor hun bestaan. Ze "ben taken naar zich toegetrokken waar ze vroeger met wachting op neer keken. Zo wordt er bij wijze van spre- f>evochten om een order voor de reparatie van een kleine streLu!" De overheid is niet langer bereid subsidies te ver- ken, hooguit nog voor het slopen van schepen. scli.0'8®?8 Kenji Tokoedome, onderdirecteur afdeling serf6 uUW van llet Japanse ministerie van transport, is de kpii°r sc"eePsbouw zijn prioriteit in de industriële ontwik- go,."18 van Japan kwijtgeraakt. Het ministerie is in 1978 be- bren en "I?4 P°Érin8en de zes grote werven in Japan ertoe te rip„« gen n gezamenlijke capaciteit te verminderen met aertig procent. De regering in Tokio had ook graag gezien dat de werven meer gingen samenwerken en hun onderlinge felle concur rentiestrijd opgaven om te voorkomen dat de toch al niet ho ge scheepsprijzen gedurende de periode van recessie nog verder zouden dalen. Het maar zeer langzame herstel in het zeevrachtsector en de sterke concurrentie van Zuid-Korea komen op het ogenblik hard aan voor Japan. In het begrotingsjaar 1983 had Japan nog het leeuwedeel van de wereldmarkt voor scheepsbouw in handen. Het land ontving orders voor schepen van in totaal elf miljoen bruto- ton, 56,8 procent van de wereldmarkt. In de eerste helft van dit begrotingsjaar kwamen er orders binnen voor in totaal 2,45 miljoen brutoton, bijna zestig procent minder dan in de eerste helft van het afgelopen begrotingsjaar. Bij de werf van Kawasaki Heavy Industries in Sakaide in het zuiden van Japan werken op het ogenblik 2200 mensen, de helft van het aantal dat er tien jaar geleden werkte. Com- Op een Japanse scheepswerf gaat het wat anders toe, arbeiders houden zich fit met dagelijkse gymnastiek oefeningen. - FOTO ANP puters en robots doen er het meeste werk. De werf heeft zelf de produktie van stalen plaat en containers ter hand geno men en bouwt ook drijvende dokken, boorplatforms en klei ne boten. Sakaide biedt een verlaten aanblik. Het grootste droogdok daar, waarin schepen tot 350.000 ton kunnen worden ge bouwd, is nog maar acht jaar geleden voltooid en wordt nu niet meer gebruikt. De schepen die er langs de kust, die eens beroemd was om de winning van zout, liggen, wachten op reparatie van de motor of de wanden. Er ligt op het ogenblik maar één nieuwe bulkcarrier, die binnenkort van stapel zal lopen. Van de verwachtingen in 1975 - orders voor zes supertan kers per jaar - is nu niet veel meer over. Installaties voor de bouw van tankers voor het transport van vloeibaar gas lig gen stil doordat de vraag naar vloeibaar gemaakt gas lang zo groot niet is als werd voorzien. In Sakaide wordt meer en meer „kruimelwerk" gedaan, zoals de torenconstructie voor een hangbrug die de op een na grootste ter wereld wordt. In kringen van de Japanse industrie wordt overigens ver wacht dat Japan in de jaren negentig nog steeds ongeveer vijftig procent van de wereldscheepsbouw voor zijn reke ning zal nemen. Er zullen weer orders worden geplaatst voor vloeibaar-gastankers en binnen vijf jaar komt er vraag naar vervanging van supertankers los, zo luidt de mening. Japan zal terdege rekening moeten houden met Zuid-Ko rea als scheepsbouwer. Het land heeft nu twintig procent van de wereldscheespbouw in handen tegen 1,3 procent tien jaar geleden. De lonen in de Japanse scheepsbouw, die al la ger zijn dan in andere takken van industrie van Japan, zijn ongeveer drie maal zo hoog als in de Zuidkoreaanse scheeps bouw. Tokio zal Zuid-Korea ervan moeten overtuigen dat nog meer scheepsbouwcapaciteit rampzalig is, ook internatio naal gezien. Zuid-Korea zit te springen om de kennis die Ja pan heeft van het bouwen van schepen en wil die wel heb ben in ruil voor samenwerking en matiging in de scheeps bouw. Japan lijkt daartoe bereid te zijn. Het ziet er boven dien naar uit dat scheepsbouwers over de hele wereld de handen in elkaar gaan slaan om de scheepsbouw leven in te blazen.

de Stem | 1984 | | pagina 5