PvdA wijst op knelpunten bij busdienst Geen subsidie voor 'Vrouwen in de bijstand' FNV Sas huldigt jubilerende leden Dode bij frontale botsing RITA DE MEYER WEG BIJ DE DAGBOOG Bezuinigingen treffen zachte sector 'zwaar' Obeka wil meer grond J. Vergouwe voorzitter van Dethon Open huis school in Breskens ZATERDAG 1 DECEMBER 1984 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 3 ZATERDAG 1 DECEI Dagtaak Interiialeii IN TERNEUZEN EN HOEK Thema-avond kabeltelevisie in Terneuzen politierapport OOSTBURG CAPPENDIJK AUTO'S Ml TERNEUZEN Voorstel bestuur: B en W Terneuzen: Nota STICHTING TERNEUZEN: Zandstraat Plaatselijk nieuws Biervliet Sluiskil Terneuzen Sas van Gent TWEE GEWONDEN IN ZIERIKZEE PidA-fruetie: 'Sluis moet meer inspelen op toerisme' PvdA wil rem op prijsstijgingen recreatiesector T16 Rita de Meyer met rechts haar opvolger, Richard Lader. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Na tien jaar werk voor en met geestelijk gehandicapten in Zeeuwsch-Vlaanderen houdt Rita de Meyer het voor gezien. Ze volgt haar echtgenoot naar Gelderland. Gisteren nam ze afscheid als hoofd van het dagverblijf voor oudere gehandicapten de Dagboog in Terneuzen. Op een receptie in het ver blijf stelde het bestuur met een haar opvolger voor: Ri chard Lader uit Rotterdam. Hij moet proberen iemand met een bijna onvergelijk bare ervaring in de branche te doen vergeten. Na enkele jaren in de zwakzinnigenzorg te hebben gewerkt, begon haar loop baan in dagverblijven voor Rita de Meyer in 1974 als een experiment: Een driftige po ging om in Oostburg zo'n verblijf van de grond te krijgen. Toen Rita de Meyer in 1977 van de Schelp ver huisde naar de Dagboog was het nog altijd een experi ment, maar de basis bleek gelegd, want later kreeg de Schelp toch officiële erken ning. In Terneuzen kende ze die aanloopproblemen niet. Ze kon zich onbekommerd op het werk storten en deed dat ook. Op zo'n manier dat ze nu 'met pijn in het hart' af- 6 Gehandicapten niet betuttelen' scheid neemt, ook omdat het het soort werk is dat extra motivatie vraagt. „Het zegt iets over jezelf. Voor mij is belangrijk dat ik zie dat mensen met een handicap vaak betutteld worden. Ze worden op een speciale ma nier bekeken, en dat stuit me tegen de borst. Je moet er niet zielig over doen. Ook gehandicapten kunnen hun draai wel vinden". In de Dagboog wordt daaraan met de 24 pupillen dagelijks gewerkt: 'Zelfred zaamheid' ontwikkelen, schoenen poetsen, afwassen, boodschappen doen in de buurt en dergelijke. Daar naast zijn er meer therapeu tische activiteiten om de pu pillen te leren leven met hun handicap. Na zo'n dagtaak keren ze huiswaarts of gaan ze terug naar de gezinsver vangende tehuizen in Ter neuzen en Sint-Jansteen. Rita de Meyer is zeer te vreden over de huidige gang van zaken en over het voor- zieningenpeil in'Zeeuwsch- Vlaanderen. „Jammer is al leen dat er bij de opzet te weinig rekening is gehouden met de grots verscheiden heid aan handicaps. Maar ach, je kunt in een verblijf als de Dagboog ook zelf een verf ij ning aanbrengen in verschillende groepen". Zij signaleert ook in ander opzicht een belangrijke ver betering in de opvang van geestelij k gehandicapten. „Vroeger werd eerder ge dacht aan plaatsing in inter naten, zoals De Sterre. Dat ging eigenlijk automatisch. Nu gaan we meer uit van opvang overdag om de si tuatie thuis te ondersteunen. En dat is beter". Het bevordert volgens haar ook de integratie van de gehandicapten, waar de Dagboog al helemaal geen problemen mee heeft. Het verblijf past uitstekend in de omgeving. „Dat geeft geen problemen". Een aardig perspectief voor Richard Lader, een Rotterdammer met ervaring in dagverblijven, die in deze omgeving al een aantal mensen kende en zijn 'overi gens toevallige sollicitatie' goed zag uitpakken. „Een klein dagverblijf is aantrek kelijk. En de sfeer hier trok me direct aan. Ik heb er in den lande al veel gezien, maar dit is echt hartstikke goed", aldus de gemotiveer de nieuwkomer. Vart een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Hoewel het openbaar vervoer In de ge meente Terneuzen de laatste jaren sterk is verbeterd, zijn er toch nog enkele knelpunten overgebleven. Dit stelde de PvdA-fractie gisteren tijdens de tweede dag van de begrotings-behande- ling door de Terneuzense ge meenteraad. Fractievoorzitter J. Hamelink vroeg het college van B en W om met de bus dienst ZWN daarover in over leg te treden. Volgens de PvdA dient de busroute over de Churchillaan in Terneuzen te worden ver lengd langs het verpleegtehuis Ter Schorre, waar ook een halte zou moeten worden ge- Van onze correspondent TERNEUZEN - De afdeling Midden en Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van D'66 houdt maandag 3 december in res taurant Vijverhof te Terneu zen een thema-avond over ka beltelevisie, aanvang 20.15 uur. Op deze avond, die voor iedereen toegankelijk is, zal de heer Kleinsman, een onafhan kelijk deskundige op kabel- tv-aangelegenheden, zijn ge hoor informeren over de laat ste ontwikkelingen op dit ter rein. Ook wordt een videofilm vertoond over de mogelijkhe den van kabeltelevisie. Na de pauze zal het D'66- raadslid in de gemeenteraad van Terneuzen de heer J. de Zeeuw informatie verstrekken over de stand van zaken in de gemeente Terneuzen betref fende het fenomeen kabel-tv. Tot slot zal het D'66-statenlid de heer P. Scheele enkele ac tuele politieke punten behan- vestigd. Ook moet de buurt schap Driewegen bij Terneu zen weer op de buslijn worden aangesloten en een halte krij gen, evenals de Terneuzense Bomen- en Bloemenbuurt, al dus de PvdA. Deze fractie wees ook op de situatie in Hoek, waar de bus route via de Rozenlaan zou moeten worden verlegd. Op die manier zou het bejaarden tehuis Vremdieke beter be reikbaar worden. Tenslotte vroeg de PvdA op nieuw aandacht voor de ge vaarlijke verkeerssituatie op de Reuzenhoeksedijk, de sluiproute tussen Zaamslag- veer en Terneuzen. „De pro blemen en ongelukken op die weg nemen toe", stelde Hame link. „B en W moeten helpen daar een oplossing voor te vin den". Wethouder A. Doorduyn kon echter weinig anders doen dan verwijzen naar het stand punt van de provincie, dat de Reuzenhoeksedijk op dit mo ment nog niet tot de probleem wegen wordt gerekend. Wat betreft de knelpunten in het openbaar vervoer zegde de wethouder toe dat die onder de aandacht van de ZWN zullen worden gebracht. IJZENDIJKE - Op de Isabel- laweg is een personenauto, be stuurd door G. B. uit Lovende- gem tegen twee bomen ge botst. Hierbij werd B. door het stuur van zijn auto aan zijn borst gewond. Hij is naar het ziekenhuis te Oostburg over gebracht. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. (ADVERTENTIE) Tb huur/Ie koop ST.MOIAAS- EN ZWARTEPIET- 5 PAKKEN Brouwerijstraat 35 Telefoon 01170-2504 Van een onzer verslaggevers SLUISKIL - Het bedrijf Obe ka B.V. te Sluiskil wil haar be drijfsterrein op het Kanaalei land uitbreiden met 2.850 m2 grond. Het havenschap Ter neuzen is bereid daar op in te gaan. De Raad van Bestuur van het havenschap beslist dins dagochtend 3 december over een voorstel de grond te ver kopen voor 30 gulden per vier kante meter. (ADVERTENTIE) De nieuwe VOLVO 740 GL reeds v.a. 39.950.- incl. BTW Mr. F.J. Haarmanweg 49, Tel. 01150-97455. TERNEUZEN - Het dagelijks betuur van het sociaal werk voorzieningsschap Zeeuwsch- Vlaanderen (Dethon) stelt als nieuwe voorzitter de huidige vice-voorzitter J. Vergouwe kandidaat. De heer Vergouwe, wethou der sociale zaken van de ge meente Oostburg, zal burge meester P. Molthoff van Hulst opvolgen, die per wegens vervroegd zijn functie als neerlegt. 1 januari uittreden voorzitter Als nieuwe vice-voorzitter stelt men de heer J. Baren- dregt uit Oostburg voor. Voor de aanvulling van het dage lijks bestuur met één lid wil men wachten tot de gemeente Hulst een nieuw lid voor het algemeen bestuur heeft aan gewezen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Terneuzense comité 'Vrouwen in de bij stand' hoeft volgend jaar niet te rekenen op een gemeentelijke emancipatie-subsidie. B en W vinden althans dat de activiteiten van het comité niet als emancipatorisch zijn te bestempelen. In tegenstel ling tot die van de emancipa tiecommissie helt de beoorde ling van het college over naar 'algemeen maatschappelijk' en voor zulk werk is geen eman cipatiegeld beschikbaar. Dezelfde mening huldigen B en W over het gecombineerde subsidieverzoek van de werk groepen 'Vrouwen bellen vrouwen' en 'Vrouwen tegen sexueel geweld', dit conform een in juni genomen raadsbe sluit. De andere aanvragen zullen, als het aan het college ligt, wel worden gehonoreerd, ■zij het dat men vraagtekens zet bij de activiteiten van 'Vrouwen voor Vrede'. Hoewel het emancipatorisch karakter van het vrouwentrefpunt Joke onvoldoende is aangetoond, willen B en W deze club het voordeel van de twijfel geven. Voor subsidies beschikt Ter neuzen volgend jaar over een bedrag van maximaal 17.700 gulden. Een en ander blijkt uit een voorstel van B en W dat op donderdag 6 december aan de orde komt in de gemeentelijke adviescommissie welzijn. Be sproken wordt dan ook het programma sociaal-cultureel werk in 1985. De grote lijn van het college-voorstel is dat er ten opzichte van dit jaar wei nig verandert. In ieder geval is nog geen rekening gehouden met de aangekondigde nieuwe opzet van het club- en buurthuis werk. Zoals bekend wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd aan een nota daarover, dit na overleg met de Centrale Stichting voor Sociaal Cultu reel Werk. Wel moet de gemeente reke nen op een vermindering van de rijksbijdrage met 10 pro cent, terwijl de bezuinigings operatie van de gemeente zelf leidt tot een korting van 10.000 gulden. Niettemin gaan in ieder geval de speeltuinvere nigingen en en de kunstzinni ge vorming er volgend jaar wat op vooruit. TERNEUZEN - De vaak on evenredige bezuinigingen van de overheden hebben het veer tiende levensjaar (1983) van de Centrale Stichting voor So ciaal en Cultureel Werk in de gemeente Terneuzen zwaar getroffen. Ook het niet volledig subsi diëren van de personele lasten (95 procent) drukten zwaar op de financiële mogelijkheden en blijft het bestuur van de stichting ernstig zorgen baren. Zo konden vacatures bij het personeel niet worden ver vuld. Een rem op de werk zaamheden was ook de inder tijd veel besproken gemeente lijke deelnota, waarmee de eigen beleidsontwikkelingen binnen de stichting werden geconfronteerd. De korte voorbereidingstijd voor in spraak drukte zwaar op de be schikbare tijd van de be stuursleden, uitvoerende vrij willigers en beroepskrachten. Dat alles aldus het zopas verschenen jaarverslag 1983 van de centrale stichting. Het niet mogen vervullen van een tweetal vacatures in de kern Terneuzen heeft in dat jaar nogal wat consequenties ge had voor de voortgang van het werk. Vooral in de bomen- en bloemenbuurt was een ver minderde agogische aandacht negatief. De pooling van beroepsper- soneel in de stad kon het in houdelijke verlies maar ge deeltelijk oplossen, zo wordt in het jaarverslag gesteld. Het bezoekersaantal blijft vrijwel stabiel en bedroeg vorig jaar 115.600. Het aantal clubs, groe pen en cursussen daalde van 304 naar 298. Kaarting - In wijkgebouw De Straete werd een kaartwed- strijd gehouden. Er waren 59 deelnemers. Uitslag: 1. Me vrouw Herman, Sluiskil; 2. E. van de Velde, 3. J. Pijpelink, 4. E. Smulders, allen Zandstraat; 5. T. Koomen, Terneuzen. Deze wedstrijd telde als laatste mee voor de competitiekaarting over zes wedstrijden. De eind stand daarvan luidt: 1. H. Droesbeke, 2. F. Ingels, beiden Westdorpe; 3. R. Verstraete, Zandstaat; 4. I. de Wit, 5. Ph. van Acker, beiden Sas van Gent. Eerstgeklasseerde da mes werd mevrouw Van Op- dorp uit Zandstraat. V.l.n.r. de heren J. de Potter en G. Laureys (60 jaar lid), C. de Pauw (50 jaar lid), R. Ranschaert enJ. Verplanken (40jaai lid). SAS VAN GENT - Tijdens een informele bijeenkomst van de Industriebond FNV afdeling Sas van Gent is gis teravond een aantal jubile rende leden letterlijk in de bloemetjes gezet. Deze jubilarissenhuldi- ging vond plaats in café En gelenroos in Sas van Gent, waar onder meer districts bestuurder Bram Oude naarde zijn felicitaties over bracht aan de jubilarissen. Onder hen onder meer twee diamanten jubilarissen, de heren J. F. de Potter uit Sas van Gent en G. Laureys uit Westdorpe. Verder vierde de heer C. A. de Pauw uit Sas van Gent zijn 50-jarig bondsju- bileum en werden de heren R. Ranschaert en J. S. Ver planken, beiden uit Sas van Gent, wegens hun 40 jaar trouwe dienst gehuldigd. Ook een groot aantal zil veren jubilarissen werd ge lukgewenst, namelijk de he ren H. Kievit, H. Graeve, C. Martyn, A. Gommers, Phi lippine; E. van de Velde. W. Winne, L. Herman, W. Beaurain, T. Minnaert, G. Adam, Sas van Gent; F. van de Bergen, P. de Bucks, Westdorpe. Oudenaarde ging in zijn toespraak onder meer in op de regeringsplannen om de uitkeringen te verlagen, de FNV-acties van vorige week en schilderde de hoofdlijnen uit het CAO-beleid: arbeids tijdverkorting, handhaving koopkracht, het scheppen van banen voor jongeren en - FOTO DE STEM/COR J DE BOEF handhaving van honderd procent ziekengeld. Tevens bracht hij de jubi lerende leden namens de bond felicitaties over en overhandigde hen de bij de jubilea behorende speld als blijk van waardering voor jarenlange trouwe lidmaat schap. Ook de echtgenoten van de jubilarissen werden uitgebreid in de bloemetjes gezet. De avond werd na de hul diging informeel voortgezet met een gezellige bingo. Sint-Nicolaas - Dinsdag 4 (je. I cember komt Sint-Nicolaaj I naar het Trefpunt in Biervliel op bezoek bij de ouderen var Biervliet. Hij wordt 's middags om 14.00 uur verwacht. Er zaj ook bingo worden gespeeij I Ouderen van Biervliet en om,. streken, die vervoersproble. L men hebben, kunnen dit mei. I den bij mevrouw M. Boerjad tel. 01152-1510 of bij de heer a f Kornelis 0ll52-1282. Gregoriaans koor - Vandaag, zaterdag 1 december, zingt om I 19.00 uur het Westzeeuwsch. vlaams Gregoriaans koor in de rk kerk onder leiding van \v Dierickx. Bolling - De traditionele Sint-1 Nicolaasbolling in Biervliet I wordt dit jaar vandaag, zater dag, gehouden. Deze begint om 13.00 uur. Piet Brakman - De bekende I zanger, Piet Brakman, is van-1 daag, zaterdag, te gast bij t Koninklijke Harmonie ent drumband Willem Beukels-1 zoon. Zij geven eerst een con- cert in café het Oude Raed-1 thuys. Na dit concert zal Piet Brakman een optreden ver-[ zorgen. Het concert begint om I 20.00 uur en is voor iedereen toegankelij k. Kaarting - De stichting Wel zijn voor Ouderen afdeling Sluiskil houdt woensdag 1! december om 13.30 uur een grote prijskaarting in De Ster- re aan de Pierssenpolderstraat te Sluiskil. Alle ouderen uil groot Terneuzen zijn welkom Sint - De stichting Welzijn voor Ouderen afdeling Sluis kil ontvangt op woensdag j december Sinterklaas in Dt Sterre aan de Pierssenpolder straat. Kwam de Sint enkele weken geleden voor dt kleintjes per boot aan, nu hij om 14.00 uur met zijn schimmel aankomen. Tijdens zijn aanwezigheid in De Stem zal voor de ouderen en de Sint de volksdansgroep optreden en mevrouw Benjaminsz zal op de piano Sint-Nicolaaslied- jes spelen. Kaarten - Kaartvereniging Nooit Gedacht houdt zaterdag 1 december in café Dallinga een open kaartwedstrijd, aan vang 14.00 uur. Gespeel! wordt het spel bieden zonder roem. DVN - De afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen van de Diabetes Vereniging Nederland houdt zaterdag 1 december een bij eenkomst voor zowel diabeten als andere belangstellenden Deze wordt gehouden in di reformeerde kerk De Levens bron aan de Sloelaan in Ter- neuzen-zuid, aanvang 13.31 uur. Gynaecoloog P. Boutkan en internist W. Rijlink houden lezingen over onder andere er- felijkheid, zwangerschap en diabeten, hormonale cyclus insulinedoseringen. Onder werpen die wenig openbaar besproken worden, maar be- langrij k zij n voor zowel oude re als jongere diabeten. Alliance Frangaise - De acteur en zanger Roger Norman! treedt zaterdag 1 december voor Alliance Frangaise in hei Terneuzense restaurant Df Milliano. Het begint om 20.11 uur. Badmintonfeest - De badmin tonclub Groot Sas hield dt jaarlijkse feestavond in zaal St.-Albert. Ongeveer vijftig leden huldigden bij die gele genheid de sportvrouw en man van het jaar, Odette Wil- lems en Koos Mol. Rilly Veile- man verzorgde de muziek waarop tot in de kleine uurtjes werd gedanst. Dienst - Zondag 2 december is er om 11 uur in de rk kerk de Markt een gezinsdienst mei als thema 'Donker en licht'. De dienst staat in het teken val de advent. Van onze correspondent ZIERIKZEE - De 23-jari? P. C. Giljam uit Bruinisse gisteren bij een frontale b' sing op de provinciale weg v Zierikzee naar Haamstede o" het leven gekomen. Giljam botste botste bij l>f inhalen van een tractor fw?' taal op een tegenligger. overleed ter plaatse aan OT verwondingen. De andere auto werd W stuurd door de 21-jarige H. uit Maassluis. De heer H.f zijn twee mede-inzittenrk zijn gewond overgebrac»! naar het Rode Kruis-zieke»' huis te Zierikzee. Beide auto's waren total lo*| en moesten worden wegge®' UolrT Van een onzer verslaggevers SLUIS - Sluis moet zich sterk maken voor het toerisme. Met name de PvdA-fractie vindt dat de gemeente meer voor zieningen voor de recrea tieve bezoekers moet plaatsen. Dit zei de fractie-voor zitter van deze partij, A. Oosterling, donderdag tijdens de raadsvergade ring. Aan de orde was de gemeentebegroting 1985. Het Sluise raadslid zei dat steeds meer mensen hUn vakantie in eigen land zullen doorbrengen. Hij vindt dat Sluis daar op moet inspelen. Ook de fractie van D'66 pleitte hiervoor. Volgens de sociaal-de mocraat is het bittere noodzaak dat er nabij het Zwin openbare toiletten komen. Ook vindt hij dat de toegankelijkheid van het Zwinstrand beter moet worden. Burgemeester J. Assel- bergs zei dat het voorlo pig niet mogelijk is om toiletten te plaatsen op het strand. Volgens hem zal zo'n voorziening ver bonden moeten zijn aan een verkooppunt. Aange zien in de nabijheid van het Zwinstrand al zo'n punt is, denkt de burge meester dat voorlopig geen particulier een strandtent wil beginnen op het Sluise gedeelte van het Zwin. Asselbergs deelde don derdag wel mee, dat het parkeerprobleem in de beurt van het Zwin het komende seizoen voor een deel zal zijn opgelost. Volgens hem gaat de po litie het parkeerverbod aan één kant van de Zwinweg opheffen. Het D'66-raadslid H. Masclee betreurde het dat de gemeente nog steeds geen toeristenbe lasting heeft. Op z'n vroegst kan dat nu in 1986. Volgens hem kan het dan wel eens te laat zijn om dan nog in te spe len op de recreatieve be hoefte. Van onze correspondente BRESKENS - Ter afsluitir van een project over voedir hield de christelijke basi school te Breskens een opt huis. Tijdens deze kijkavond kc men op de video de kindert aan het werk zien voor h project, terwijl ook films ovi vlees en over een gezond geb werden vertoond. Omdat het nieuws over hongersnood in Ethiopië ve indruk heeft gemaakt op c scholieren werden in de dive: se kraampjes gezonde hapje oliebollen en boekjes verkoel De opbrengst hiervan ga; naar de actie Eén voor Afriké In het kader van het proje voeding hebben ook enke gastsprekers de school bi zocht. De heer Oskam kwa wat vertellen over kaas mevrouw Verherbrugge ovi vegetarisch voedsel. Ook we den bezoeken gebracht at een bakker, slager, broodf; briek, vismijn en een wafe en snoepfabriek. Van onze parlementaire redactie den HAAG - De PvdA ue Kamerfractie vindt staatssecretaris van Zeil y nomische Zaken) op korte mijn een rem moet zetten Prijsstijgingen in de sector in Zeeland en Holland. Uit een door de ANWB houden prijzenonderzoek her 600 erkende ka: fr,e'ncin' is namelijk geu t het kamperen daar gend jaar gemiddeld 8 duurder wordt. Het kamerlid Toussaint van Van Zeil graag mtleg, omdat hij eind a us het PvdA-kamerlid Salomons nog had g€ uat de prijzen in de ecreatiesector volgend met of nauwelijks zouden gaan. ,,itTeLvoorkoming van uitschieters tot 8 vraagt Toussaint de retaris nu de eerder ingi «en prij zenbeschikking verblijfsrecreatie zo t mogelijk weer van te verklaren. Twet dt (Ec< tei c recreatü Zuic g' or kampeertei gebleke vo procer w nadei augu: d Noi 1 geantwooi verblijf: nd jai omhoo prij: procei staatsst r ingetrol VO( spoi kracl

de Stem | 1984 | | pagina 16