Adieu Terneuzen 400jaar Parkeerplaatsen op Markt in Terneuzen taboe voor motoren Discussie over rondwegen wordt in '85 heropend 'Komend jaar weer wel een Oranjefeest' Terneuzen kiest voor sportraad nieuwe stijl N ieu wbou wpr oj ecten moeten veel kleiner CNV-BESTUURDER OVER ZEEUWSCH-VLAANDEREN: Expo van Rubino Giorgio in Sas Subsidies en tarieven voor sport bevriezen WOENSDAG 28 NOVEMBER 1984 VAN ZEELAND vm Varianten '1K BETAAL OOK WEGENBELASTING' er n*. - g m ■;k* CONTACTORGAAN BIERVLIET: WETHOUDER DE Lijden Remedie Varianten PHILIPPINE MIST VIERING 'BIJSTELLING NOODZAKELIJK' politierapport PAGINA ZEELAND 3 Plaatselijk nieuws Biervliet Hoek Terneuzen SAS VAN GENT: Privatisering T16 'Openbaar vervoer kan stukken beter' •X.X L" De laatste restanten van het vierde eeuwfeest worden neergehaald. - FOTO DE STEM/COR J DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het openbaar vervoer in Zeeuwsch-Vlaanderen, dat 'er nu maar een beetje bij hangt', kan met enige fantasie en doeltreffende maatregelen sterk worden ver beterd. Dat geldt in de allereerste plaats voor de busdien sten. Snelle 'recht-toe-recht-aan-lijnen', met goed aansluitende zijtakken, zouden al een goed alternief bieden voor de huidige toestand. Dat betoog kwam afgelopen de remedie, dacht Keijzer, die maandag van districtsbe stuurder Jaap Keijzer van de Vervoersbond CNV op een vergadering in Terneuzen. Keijzer vond dat 'een beetje meer brutaliteit richting Den Haag en Nederlands bedrijfs leven de Zeeuws-Vlamingen niet zou misstaan'. „Het openbaar vervoer voelt zich al net eender als een hele boel Zeeuws-Vlamingen. We hangen er maar wat bij, aan de achterste tiet, is dan een be kend boerengezegde. Dit is een verkeerd uitgangspunt in mijn ogen. Want wie van zichzelf al zegt dat hij of zij er maar wat zijdelings bij hangt, praat zichzelf in een minderwaar digheidspositie", aldus zijn pleidooi voor meer strijdbaar heid. Aanleiding tot zijn verhaal vormde een briefwisseling tussen verschillende particu lieren en instanties over her stel van de treinverbindingen met Belgie. Keijzer kon er nog wel inkomen dat dat niet haalbaar is, maar aan de bus als voorbeeld de situatie in en om Terneuzen noemde. „Als men ziet hoe in bij voorbeeld Terneuzen de route ligt, kan men zich afvragen waarom Terneuzen niet een eigen stadsdienst heeft die aantakt op een stamlijn van snelbus- sen die langs of buiten een aantal grotere woonkernen rijdt". Keijzer denkt daarbij aan een goede oost-west-busdienst in Zeeuwsch-Vlaanderen die de buitenkanten van de woon kernen aandoet. Mogelijke va rianten zijn de 'stamlijnen' Knokke-Perkpolder en Ter- neuzen-Gent. Betere ontsluiting van het gebied, betere verbindingen, veiliger verkeer, minder ver tragingen en opleving van be staande bedrijven zullen vol gens hem het resultaat zijn. „Een hernieuwd onderzoek naar de voornaamste ver- voersrelaties is naar miin opi- i V-A Ï4ÉC Endi Schaub ontdekte gisteren dat motoren niet op de Markt mogen staan in de vakken voor auto's. - F0T0DESTEM/C0FU DE BOER Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - „En anders moet ik 'm juist parkeren als een auto, om geen bekeuring te krijgen. Hoe zit dat hier nou eigen lijk?" Ook motorrijdster Endi Schaub uit Terneuzen maakte giste ren verrast kennis met het nieuwigheidje in de Scheldestad: be taald parkeren. De verrassing van de automaten en hun wach ter school voor haar in het gegeven dat ze op de Markt geen be taalde plek kon kopen. Een dienstdoend agent verwees haar naar een onbetaald plekje achter een container en dat kon de motorrijdster niet goed rijmen met haar ervaringen op de weg tot nu toe. Over het algemeen verwachten politie en justitie van motorrijders dat ze zich als automobilisten gedragen. Toen Endi Schaub dat op de Markt ook wilde doen -'ik betaal ook wegenbelasting'-, en ze al een kaartje had gekocht, floot de politieman haar terug. „Ja, dat klopt" legt hij achteraf geduldig uit, na ook de par- keerverordening te hebben geraadpleegd. „Op de borden staat dat het alleen voor personenauto's is en dat komt overeen met de verordening. Met een motor kun je overal elders in de buurt parkeren waar het wel mag". De uitzondering voor motoren is volgens hem geen toeval. „Waar moet je het kaartje laten. Het kan er af waaien of gepikt worden". Hij vindt het terecht dat hij de Terneuzense motor rijdster hierop attendeerde. „Als we haar hadden laten staan, was ze nog strafbaar geweest ook", aldus de politiewoordvoer der. ook het doelwit van actie voerders. Zo werd de poort aan de zuidzijde van de Noord- straat eenmaal in een zo merse nacht beklad met leu zen, neergeklad door lieden die het feestgedruis in de vier eeuwen oude stad maar moeilijk konden slikken. Eenmaal ook namen overi gens niet zo kwaad gezinde Geuzen enkele uren bezit van een der poorten. De jaartallen (1534 en 1592) kwamen in feite niet over een met het werkelijke jaar waarin Terneuzen de stads rechten verkreeg. Maar ook dat was opzettelijk gedaan om aandacht te trekken. Natuurlijk heeft het be stuur van de stichting Noordstraat-promenade, wetend dat alles verganke lijk is, getracht de bouw werken te verkopen, maar dat is niet gelukt. De sloop werd uitgevoerd door een Terneuzens slopersbedrijf dat voor een redelijke prijs met het bestuur van de stichting een akkoord be reikte en zo verdwenen gis teren de houten moten en het mutiplex naar de op slagplaats. Adieu Terneuzen 400 jaar stad. Van onze correspondente SCHOONDIJKE - Begin 1985 wordt de discussie over de rondwegen Schoondijke-Oost- burg die uitkomt op de N-58 weer heropend, zo werd gis teravond meegedeeld door wethouder A. de Feijter op de matig bezochte vergadering van de dorpsraad te Schoon- dijke. Het oude uitgewerkte tracé ligt momenteel weer op de te kentafel van Rijskwaterstaat. „Hoewel het de grote vraag is of we nog mogen meepraten", aldus de wethouder, „heeft de gemeente Oostburg Rijskwa terstaat voorgesteld in ver band met de verkeersveilig heid in plaats van de rondweg die achter de molen van Schoondijke zou lopen volgens het oude tracé te vervangen door parallelwegen en wel een van Oostburg naar Aarden- burg, Schoondijke-Breskens en Breskens-IJzendijke". Gewezen werd op de dub beldekker, die straks stooteen- heden van 180 auto's per uur gaat opleveren die Schoondij ke te verwerken zal krijgen. Nu al is gebleken dat de bott- le-neck, die bij de NH-kerk is aangelegd, de verkeersveilig heid gunstig beïnvloedt. Het is de bedoeling dat medio 1985 er ook een bottle-neck wordt aangelegd aan de Tragelwest te Schoondijke, op het kruis punt Tivoli in IJzendijke en nabij de Zandstraat in Oost burg. In Oostburg komt de bottle neck in plaats van de gevraag de verkeerslichten omdat de lichten volgens Rijkswater staat de verkeersonveiligheid zullen vergroten in plaats van verminderen. Het fietspad, een miljoenen project dat van Schoondijke naar Sasput zou moeten wor den aangelegd kan de bevol king van het dorp de eerste ja ren wel vergeten. Dat geldt in de allereerste plaats voor de busdien sten. Snelle 'recht-toe-recht-aan-lijnen', met goed aansluitende zijtakken, zouden al een goed alternief bieden voor de huidige toestand. Dat betoog kwam afgelopen de remedie, dacht Keijzer, die maandag van districtsbe stuurder Jaap Keijzer van de Vervoersbond CNV op een vergadering in Terneuzen. Keijzer vond dat 'een beetje meer brutaliteit richting Den Haag en Nederlands bedrijfs leven de Zeeuws-Vlamingen niet zou misstaan'. „Het openbaar vervoer voelt zich al net eender als een hele boel Zeeuws-Vlamingen. We hangen er maar wat bij, aan de achterste tiet, is dan een be kend boerengezegde. Dit is een verkeerd uitgangspunt in mijn ogen. Want wie van zichzelf al zegt dat hij of zij er maar wat zijdelings bij hangt, praat zichzelf in een minderwaar digheidspositie", aldus zijn pleidooi voor meer strijdbaar heid. Aanleiding tot zijn verhaal vormde een briefwisseling tussen verschillende particu lieren en instanties over her stel van de treinverbindingen met Belgie. Keijzer kon er nog wel inkomen dat dat niet haalbaar is, maar aan de bus diensten kan en moet volgens hem iets worden gedaan. Snelle hoofdlijnen, met al lerlei vertakkingen, vormen als voorbeeld de situatie in en om Terneuzen noemde. „Als men ziet hoe in bij voorbeeld Terneuzen de route ligt, kan men zich afvragen waarom Terneuzen niet een eigen stadsdienst heeft die aantakt op een stamlijn van snelbus- sen die langs of buiten een aantal grotere woonkernen rijdt". Keijzer denkt daarbij aan een goede oost-west-busdienst in Zeeuwsch-Vlaanderen die de buitenkanten van de woon kernen aandoet. Mogelijke va rianten zijn de 'stamlijnen' Knokke-Perkpolder en Ter- neuzen-Gent. Betere ontsluiting van het gebied, betere verbindingen, veiliger verkeer, minder ver tragingen en opleving van be staande bedrijven zullen vol gens hem het resultaat zijn. „Een hernieuwd onderzoek naar de voornaamste ver- voersrelaties is naar mijn opi nie op z'n plaats, evenals het durven doorbreken van geves tigde tradities", concludeerde de CNV-bestuurder, wiens bond zich verder aanbevolen houdt om 'mee te denken' over oplossingen. Van onze correspondent TERNEUZEN - Met de gis teren uitgevoerde sloop van de twee aan beide zijden van de Noordstraat te Terneuzen begin dit jaar geplaatste houten poorten zijn nu alle tastbare aspecten van Ter neuzen 400 jaar stad uit het stadsbeeld verdwenen. De door de stichting Noordstraat-promenade ge bouwde en aangebrachte bouwwerken hebben hun dienst gedaan, in tal van op zichten. Niet alleen wezen ze de bezoekers op het feit dat er in de stad wat te doen was, maar waren ze soms OOSTBURG - In de Breede- straat is van half vier tot on geveer zes uur een snelheids controle gehouden. In totaal passeerden er 1001 auto's. 23 van deze auto's bleken de ma ximumsnelheid te hebben overschreden. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 80 km/u. GROEDE - Op de Scherpbier- ffiweg is bij een verkeersonge val mevrouw M. van W. uit Oostburg gewond geraakt. Het «geval gebeurde toen zij, ko mende uit de richting Groede, een bocht in aanraking kwam met een landbouwtrek ker, bestuurd door C. C. uit Groede. Zij reed tegen de trek ker, die kantelde en in de sloot terecht kwam. Zowel trekker a's personenauto werden ge- keel vernield. HULST - Op de kruising Gentsestraat-F. van Waes- aerghestraat vond gistermor gen om 09.35 uur een aanrij- °lng plaats tussen twee perso nenauto's. Hierbij ontstond materiële schade. Bestuurder «v.B. uit Hulst kwam uit de van Waesberghestraat gere ken en verleende op de krui- Slng geen voorrang aan be stuurder Y.B., eveneens uit Hulst, waarop een botsing volgde. HOEK - Maandagnacht is in- Sebroken in de voor de woning aan de Lijsterbesstraat te Hoek geparkeerd staande per sonenauto van de familie De J- Men had de achterruit uit ;et voertuig verwijderd en jwee boxen meegenomen. Ook ad men nog getracht de auto- ■actio eruit te halen, maar dit 8 met gelukt. 2AAMSLAG - Bij een ver keersongeval op de Reuzen- «oeksedij k werd gistermorgen ae 12-jarige G.T. uit de buurt schap De Val gewond. De jon ken die op zijn fiets in de rich es Teneuzen reed naast een andere fietser, werd van ach- aangereden door een per sonenauto bestuurd door me vrouw M. de V. uit Zaamslag- eer. per ambulance werd T. overgebracht naar het Julia- Jaziekenhuis in Terneuzen. Het rijwiel werd zwaar en de Personenauto licht bescha digd. Van onze correspondent TERNEUZEN - De leden van de Terneuzense sportraad hebben zich gisteravond ak koord verklaard met een con cept-sectie-indeling voor de Terneuzense sportraad in een nieuwe stijl. Een structuurwijziging die volgens voorzitter wethouder W. van Walraven nodig was, omdat het algemeen sportbe leid in de gemeente in de laat ste jaren niet zo goed uit de verf was gekomen. Bijstelling, zoals hij het noemde, noodzakelijk gewor den ook al omdat de vergade ringen van de sportraad zich altijd toespitsten op de rond vraag, waarin dan wel sport zaken aan de orde werden ge steld (vaak individueel per tak van sport), maar in feite wei nig met het sportbeleid in het algemeen hadden te maken. De sportraad nieuwe stijl gaat vier secties omvatten. Zo telt de sectie veldsporten acht tien verenigingen, de zaal sporten veertien, de sectie wa tersporten zestien en de sectie overige sporten 26 vereni gingen. Elke sectie kiest een voorzitter, die zich bereid moet verklaren zitting te ne men in de sportraad met nog te kiezen twee vertegenwoor- Van onze correspondent PHILIPPINE - Zeer waar schijnlijk zal er volgend jaar in Philippine weer uitbundig worden gefeest op koningin nedag. Maandagavond heeft een aantal mensen tijdens de open dag van de Phillipiense dorps raad, die in De Schotse Hoek werd gehouden, de handen in een geslagen om weer een Oranjefeest te gaan organise ren. Dit jaar zijn er geen festi viteiten op koninginnedag in Philippine geweest. Het ontbreken van de jaar lijkse festiviteiten dit jaar op koninginnedag ontlokte bij enkele aanwezigen op de goed bezochte vergadering reacties. Er werd besloten om samen met de belanghebbenden, ver tegenwoordigers van de scho len en enkele spontaan aange melde vrijwilligers rond de ta fel te gaan zitten en zodoende het bestaande oranjecomité te versterken, zodat er weer op de gebruikelijke wijze in het mosseldorp gefeest kan wor den op koninginnedag. De voorzitter van de dorps raad, A. Velthoen, gaf maan dagavond nog eens forse kri tiek op het uitblijven van ver dere besprekingen in de com missie dorpshuis Philippine. „Er was ons in een brief van de voorzitter van de commis sie toegezegd dat we eind sep tember opnieuw zouden ver gaderen over het dorpshuis". Bovendien ontzenuwde Vel thoen geruchten die in het dorp rond gingen, dat leden van deze commissie forse pre sentiegelden ontvingen. digers per sectie. Elke sectie wordt ook verte genwoordigd met een lid naar het dagelijks bestuur. Na het artikelsgewijze doornemen van de reglementen voor de sportraad nieuwe stijl kon ieder het hier mee eens zijn. De eerste taak zal nu zijn het houden van een vergadering met de vier secties afzonder lijk. Aan het begin van deze in de burgerzaal van het stad huis gehouden vergadering deelde voorzitter Van Walra ven mee, dat bij wijze van een Naast het belang van een voorziening als een dorpshuis in Philippine en de aanleg van een fietspad Hoek-Philippine wees Velthoen op de wense lijkheid van de aanleg van een fietscrossbaan in Philippine. Het ziet er nog niet naar uit dat de fietscrossers al snel een eigen crossbaan zullen heb ben. Na twee keer op eigen houtje provisorisch een cross baantje te hebben gemaakt en vervolgens deze zelfwerk zaamheid die zonder inbreng van de gemeente Sas van Gent tot stand is gekomen, verdwe nen is, zal de baan er niet ko men op het door de gemeente aangewezen terrein. Volgens de voorzitter van de dorpsraad is dat terrein nu ook aan iemand anders verpacht. SAS VAN GENT - De in Hulst wonende Italiaanse kunst schilder Rubino Giorgio expo seert vanaf vandaag 28 no vember tot en met vrijdag 7 december in Sas van Gent. Zijn werk hangt in het ar- chitektenbureau van Schoonis aan de Oostkade. Liefhebbers van het werk van Rubino kunnen daar tijdens kantoor uren terecht. voorzichtige privatisering aan de tennisverenigingen in de buitenkernen een stuk eigen beheer te doen toekomen. Daarbij is dan ook een inbreng bij de huurovereenkomst. Voorzieningen die tot stand zijn gekomen met gemeen schapsgelden moeten ook voor de gemeenschap blijven en dat houdt dan in dat de gemeente niet alleen het eigendom daar over moet voeren. Ook het klein onderhoud wordt door de betreffende vereniging dan gedaan. Enkel wanneer ingrij pende wijzigingen worden ge pland, moet men nog bij de ge meente aankloppen. Van onze correspondent BIERVLIET - „Kleinere nieuwbouwprojecten van bij voorbeeld zes woningen zijn voor alle kleinere kernen van de gemeente Terneuzen een bittere noodzaak. Iedere kern en ook wij zouden hierbij ge baat zijn", aldus de heer J. Lippens, voorzitter van het Contactorgaan Biervliet gis teravond tijdens een vergade ring van dit orgaan in café De Landbouw. „De woningbouwvereniging stelt een minimum aantal van twintig, maar wij kunnen niet waarborgen dat we deze dan vol krijgen". De heer Lippens deelde ver der mede dat tijdens een over leg van alle contactorganen van de gemeente Terneuzen was gebleken, dat er behoefte was aan kleinere nieuwbouw projecten. Ook de Terneuzense gemeenteraad heeft ziijh in middels over deze zaak gebo gen. In Biervliet is nog volop bouwgrond voorhanden, het geen in de afgelopen periode al veel geld heeft gekost aan on derhoud en investeringen. „Vanuit alle kernen dient er pressie te worden uitgeoefend om bijvoorbeeld om de twee jaar een project van vijftig woningen te plannen, verdeeld over alle Terneuzense ker nen", vervolgde de heer Lip pens. Verder maakte hij bekend, dat er langs de IJzendijkseweg tussen IJzendijke en Biervliet nog steeds een zeer slechte berm is met putten van bijna veertig centimeter diep. Mo menteel wordt de bovenlaag bewerkt. „Het is er zeer ge vaarlijk", zo stelde de voorzit ter. Verder kwam tijdens deze matig bezochte vergadering aan de orde, dat binnenkort waarschijnlijk het rijdend postkantoor als proef het buurtschap Driewegen zal be zoeken. Wat betreft het kruis punt aan de Gentsestraat werd medegedeeld, dat er geen verkeersdrempels zullen wor den aangelegd. Koor - Zaterdagavond wordt de eucharistieviering van ze ven uur in de parochiekerk van Biervliet opgeluisterd door het Westzeeuwschvlaams Gregoriaans koor onder lei ding van W. Dierick. Hengelen - De hengelsport vereniging Sport en Genoegen hield de laatste clubwedstrijd van dit seizoen bij Het Schel penhoekje. Er waren 40 deel nemers. Er werd ruim 42 kilo gram vis gevangen. Uitslag: 1. Van Wijnsbergen, 2. J. Cousin, 3. J. de Ruyter, 4. P. van Dier- men, 5. D. de Poorter. Thema-avond - Morgen (don derdag) wordt in vrouwencen trum Joke aan de Nieuwstraat een thema-avond gehouden met als motto: 'Meiden, hoe zit het met jullie toekomst'. De avond, die om zeven uur be gint, start met de film 'Kie- ze....hoezo'? Naar aanleiding van deze film is er gelegenheid tot een discussie. Veder wor den eventuele vragen beant woord door mevrouw Van Ta- tenhove, die werkzaam is op het arbeidsdbureau te Terneu zen. De toegangsprijs bedraagt een gulden per persoon. Bridge - Leden van bridgeclub Luctor speelden in hotel De Post een bridgewedstrijd in het kader van de wintercom petitie. Uitslag: A-groep: 1. heren Risseeuw-Meeuwsen, 2. heren Koopman-Vergouwe, 3. mevrouw Bruijns-de heer Biesbroeck. B-groep: 1. echt paar Bode, 2. mevrouw Bies- broeck-de heer Sandrini, 3. dames Bakker-Van Poelje. C- groep: 1. heren Bode-Arnoldi, 2. dames Mattens-De Jonge, 3. dames Kind-Van der Pijl. Bridge - Leden van bridgeclub Emergo speelden in restaurant De Milliano een bridgewed strijd. Uitslag: A-groep: 1. me vrouw Biesbroeck-de heer van Dijk, 2. heren Sandrini-Visser, 3. heren Kock-Van de Casteel, 4. mevrouw Van der Peijl-de heer Verdam, 5. dames Borm- Visser. B-groep: 1. dames Haagsma-Van de Casteel, 2. dames Aerts-Widdershoven, 3. dames De Heus-Hoogenboom, 4. echtpaar Van Alphen, 5. da mes Pel-Schiltman. Expositie - In het pand Blok ken 7 wordt zaterdagmiddag 1 december om drie uur een ex positie geopend van kerstgroe pen en kerststallen uit binnen- en buitenland, bestaande uit zowel antieke en klassieke als moderne uitvoeringen. De cir ca. 45 groepen en stallen geven een grote variatie te zien in materialen en technieken. De expositie is verder dagelijks geoend van 13.30 tot 18.00 uur en vrijdags tevens van 19.00 tot 21.00 uur tot en met 31 ce- cember. Afscheid - Vrijdag 30 novem ber wordt door de stichting Voorzieningen voor Gehandi capten in Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen afscheid gneomen van het hoofd van het dagver blijf De Dagboog te Terneu zen, mevrouw R. de Meijer Het afscheid wordt gehouden in de motoriekruimte van het dagverblijf en begint om 20.00 uur. Ook kunnen belangstel lenden deze avond kennis ma ken met R. Lader uit Rotter dam, die mevrouw De Meijer in deze functie opvolgt. SAS VAN GENT - Het college van de gemeente Sas van Gent acht bevriezing van de tarie ven voor binnen- en buiten sportverenigingen voor 1985 evenals van de sportsubsidies voor 1986 dringend gewenst. Hiermee blijven de sport subsidies en de gemeentelijke tarieven voor onder meer het gebruik van sportaccommoda ties gehandhaafd op het ni veau 1983-1984. De gemeente Sas van Gent wil hiermee zowel de buiten als de binnensportverenigin gen zoveel mogelijk ontlasten van de toch al slechte finan ciële postitie van de meeste verenigingen. In de gemeentelijke sport- nota, waarin het voorstel tot bevriezing is beschreven, on derkent het college de nadelige gevolgen die de meeste vereni gingen ondervinden van de voortdurende verslechtering van de koopkracht: dalende ledentallen, hogere kosten per lid en gestegen kosten. De vrij lage dekkingsper centages als gevolg van de be vriezing neemt de gemeente op de koop toe en noemt deze 'de prijs voor het op langere ter mijn mogelijk maken van jeugdsportbeoefening in de gemeente Sas van Gent'. Daarbij komt echter wel dat het ook de gemeente onmoge lijk is de gemeentelijke subsi dies te verhogen. Het voorstel komt ter sprake tijdens een van de twee raadsvergaderin gen, die vanavond en morgen avond worden gehouden.

de Stem | 1984 | | pagina 21