\MEN THUIS. Gemeente wil 'versleten' lokalen kwijt Dieren tellen erkgroep dringt aan op onderzoek Partij heeft eigen gezicht verloren' Hulst werkt 15.000 oliebollen naar binnen Merendeel bestuur Moerschans stapt op Kans op onderzoek naar 'zwarte' bouw wereld aan. adio-activiteit langs scheldedijk SIRE Éren ïen slok borrel, ad naar uithoek, "en drukke baan k een rustig ^rflat, eveneens, eenzaam. Dat 't ie. Maar wat doe m beseft, dat "die ezelfde situatie eenzaam gevoel, oekt, komt u wel len, volleybal, een samen gezellig samen koken ie schoolkantine? de eenzaamheid De een pakt een vriendin, buurt en als u iet nummer van )p de achterzijde Ltrale nummer iveg wijst naar de ïformatie over de aats. had tegen winkels op het cd a-leden in goes: VAN ZEELAND V buitenshuis zijn we 't wel 1zelfde rechten. Want ze Da's trouwens bij de wet Iden is immers ook arbeid. \erk eerlijk te verdelen. «VERKOOP jeknoopte IERSE TAPIJTEN N TOT 70% Foto's Kippen Plaatselijk nieuws Sint-Jansteen A121 het de Stichting Ideele Reclame V6-236911 I 00 uur in Het Turfschip te Breda Iportorder USA Peerd met ruilrecht door prt, Roermond, Maastricht). slechts één dag. de Stichting Ideële Reclame SIRE Van een onzer verslaggevers IllLST - De Werkgroep Kernenergie Lwsch-Vlaanderen meent dat een ■der onderzoek is vereist naar de ge- Uen radioactiviteit op de Scheldedijk W Hellegat. J Geopperd wordt dat met name de ge- Ljenten Terneuzen en Hontenisse daar in bij gespecialiseerde instanties zouden Jjten aandringen of het nader onder- kk zelf ter hand nemen. Zoals bekend heeft de werkgroep bij lotingen met een geigerteller op ver- IJlende plaatsen langs de Wester- jielde een verhoogde radio-activiteit gemeten, die niet kan worden toege schreven aan de natuurlijke achter grondstraling. Nabij het Hellegat bleken de waarden het hoogst (0,5 millirontgen per uur). Ook bij een tweede meting bleef de straling, die werd geconstateerd over een enkele kilometers lange strook bazaltblokken, aanwezig. Het vreemde is dat andere bazaltblok ken op andere plaatsen de meter niet lie ten uitslaan. De werkgroep ziet twee mogelijkheden, ofwel juist de verdachte bzaltblokken zijn gemaakt van steen soorten die van zichzelf radio-activiteit bezitten, terwijl de andere blokken van andere steensoorten zijn gemaakt, ofwel bij het storten van de dijk zijn radio-ac tieve afvalstoffen onder de dijk verdwe nen. Overigens werd op een zomerse dag ook bij het strandje bij Perkpolder, te midden tussen de badgasten, wat stra ling gemeten. De toeristekaart meld dat het water ten Oosten van Perkpolder on geschikt is om te zwemmen en dat het water ten westen van Perkpolder (tot Terneuzen), aanvaardbaar is. „Volgens onze geigerteller moet dat juistomge- keerd worden", aldus de werkgroep. „Maar ja, er zijn natuurlijk nog meer ge vaarlijk verontreinigende stoffen dan alleen radio-actieve". Geen plaats voor Schuitema in Axel AXEL - Het levensmiddelenconcern Schuite- Vastgoed BV mag geen C 1000 supermarkt neerzetten op het Szydklowskiplein in Axel. De Axelse gemeenteraad torpedeerde gisteravond Let 11 stemmen tegen en 4 voor het meerderheids- voorstel van het college het parkeerplein te promove- [ren tot winkelgebied. Schuitema, die alleen daar wil le bouwen, heeft nu tot volle tevredenheid van de Axelse middenstand de onderhandelingen met B en W [van Axel afgebroken. Dat er gisteravond een grote I meerderheid in de raad tegen I de plannen van het college te Imden was kwam door de on- I verwachte ommezwaai van de IpvdA'ers J. Jongepier en me- I vrouw P. Langedoen die onder I deindruk waren gekomen van I de protesten van de lokale middenstand. „Ik wil wel maar als de ondernemers het 12elf niet willen leg ik het moe- I de hoofd in de schoot", zei Jon- Ook het stemgedrag van I WD' er H. Cysouw wekte verbazing op. Zowel PvdA als WD, met uitzondering van ondernemer T. Marteyn die daardoor een sleutelrol leek toebedeeld, stonden aanvan kelijk positief tegen de komst van de supermarkt. Alhoewel gisteravond van I weerszijden uit rapporten en onderzoekjes werd geput ble ven beide partijen in gebreke I de voor-of nadelen van Schui- tema met hard cijfermateriaal te onderbouwen. Wethouder De Mul, die zijn minderheids- landpunt binnen het college j verdedigde, noemde Schuite ma 'een achteruitgang voor iietwinkelgebeuren in Axel'. Ondergang Volgens hem betekende de 1 komst van de discount de on dergang van twee bestaande supermarkten in de Noord- I straat. Voorts zou twee mil joen gulden aan omzet aan de andere winkels onttrokken worden. „Schuitema spiegelt de zaken te mooi voor". Het CDA en GPV trokken een lijn. CDA voorman A.Kes- beke bleef in zijn reeds eerder ingenomen standpunt volhar den. Hij sprak de vrees uit dat er wel eens meer arbeids plaatsen zouden verdwijnen dan bijkomen - Schuitema be weert vijftien mensen aan het werk te helpen- en vond het oneerlijk tegenover de be staande winkels Schuitema 'in een unieke concurrentieposi tie' te manoeuvreren. Hij voel de er veel meer voor eerst de leegstaande panden in Axel op te vullen. „Anders ziet de Noordstraat er als een gaten kaas uit". Koekoeksjong GPV'er De Putter had niets tegen Schuitema zelf maar wel tegen de bevoorrechting van het concern. Hij vergeleek Schuitema met een koekoeks jong dat 'de anderen ver dringt'. PvdA'er J. Vink, ook voor, scherpte de politieke tegen stellingen aan. Hij betichtte wethouder De Mul ervan met alle winden mee te waaien. „Dat is nu de man die eerst in- dustriegrond voor een gulden per vierkante meter wilde verkopen. Is er een gegadigde die bereid is 400 gulden te be talen houdt hij de boot af". Ook wethouder P. Apers viel De Mul, die de eerste conctac- ten met Schuitema legde, aan. „Eerst haalt hij de kip met de gouden eieren binnen om hem vervolgens te slachten". Dat vroeg om een weerwoord en De Mul herinnerde 'meester Piet' dat hij met de lokatie Emmabaan in Koewacht voor het woonwagencentrum op de proppen kwam en vervolgens ook tegen stemde. Teleurgesteld Districtshoofd verwerving C. van Wamelen van Schuite ma, die evenals de Axelse middenstand -bijna massaal aanwezig- de raadsvergade ring met belangstelling volgde toonde zich na afloop zeer te leurgesteld. Over vestiging in Terneuzen wilde hij niets kwijt. „We gaan eerste de zaak evalueren met B en W van col lege. Daarna zullen wij een standpunt bepalen". Hij vond de protesten van de lokale middenstand onvoorstelbaar. „Ze willen enerzijds wel ver nieuwen maar niet ten koste van". Dat Schuitema voor Axel een economische herop leving zou betekenen stond volgens hem buiten kijf. „Schuitema hoeft zich niet meer te bewijzen". Tan een onzer verslaggevers GOES - Het eigen gezicht van Jet CDA is verloren gegaan in coalitie met de regerings partner VVD. Dat merkten enkele CDA- 'eden gisteren op tijdens de le denvergadering van het CDA- teeland in de Prins van Oran je in Goes. Een bijeenkomst, toe volledig in het teken stond van de spreekbeurt van de tondelijk CDA-voorzitter drs. c Bukman. «Het CDA is de laatste tijd zoveel bezig vanuit het com promis met de WD, dat ik het eigen gezicht van de partij volledig mis", deelde een aan wezig lid mee. Hij werd in die epv'atting gesteund door nog ™«len uit het publiek. Buk man zei daarop dat een rege- :rigscoalitie onvermijdelijk compromissen met zich mee- rengt, maar dat dit niet bete ent dat nu juist het CDA de oalitiegenoot in alles achter aan loopt. „Vaak is het an dersom", verklaarde hij. Bukman, die in zijn rede voering een uitvoerig pleidooi voor het kabinetsbeleid had gehouden en daarbij kritiek leverde op de oppositie van de FNV en van de PvdA, ver klaarde dat voor de beide re geringspartijen de speelruim te bij het begin van de kabi netsperiode in feite al afgeba kend is. „Zeer veel van het huidige beleid is ons niet opge drongen, wij wilden dat zo. U vraagt naar het eigen gezicht van het CDA, welnu dat is het regeringsbeleid zoals dat mo menteel wordt eevoerd" Over de oppositie van de PVDA merkte Bukman nog op dat 'die partij nu lekker in de luwte ligt en de kassa, waarin de kiezersgunst vloeit, lekker laat rinkelen'. De FNV ver weet hij voornamelijk de be schuldiging dat de huidige re gering een a-sociaal beleid voert. Koopjejaagt voetbalclub op kosten KLOOSTERZANDE - De gemeente wil de 'versleten' kleedlokalen op het sportterrein in Kloosterzande voor een gulden overdoen aan de VV Hontenisse. Op het eerste gezicht een 'koopje', maar de voetbalclub zal er wel ƒ50.000 tegenaan moeten gooien om de accom modatie op te knappen. Over de kleedlokalen is al heel wat te doen geweest. Bij na vier jaar geleden wees de voetbalclub erop dat de loka len, die door de gemeente in bruikleen zijn gegeven, ernsti ge ouderdoms verschijnselen begonnen te vertonen. Er moest van alles en nog wat aan worden gerepareerd. Om dat de gemeente geen geld in kas had werd het karwei ge voegd aan het ellenlange wen- senlijstje op de meerjaren planning. De voetbalclub hoorde er niet meer van en daarom werd dit jaar opnieuw aan de bel getrokken. Het be stuur is van mening dat de ge meente nalatig is geweest wat betreft het groot onderhoud aan de gebouwen, maar vol gens B en W moet de club als gebruiker zelf voor het onder houd opdraaien. Vanwege de onhoudbare si tuatie is de club inmiddels zelf maar begonnen met het op knappen en B en W hebben nu voorgesteld het gebouw voor eerder genoemd symbolisch bedrag aan de club over te doen. Het voetbalbestuur liet daarop weten er wel voor te voelen, maar enkel en alleen als de gemeente alsnog met de 10.000 gulden over de brug komt die de club al aan de lo kalen heeft vertimmerd. Gemeentelijke en voetbal bestuurders zijn opnieuw om de tafel gaan zitten en dat heeft erin geresulteerd dat B en W 5.000 willen geven, dat de voetbalclub een renteloze lening van 25.000 krijgt en dat dus de kleedlokalen voor 1 gulden in handen komen van de VV Hontenisse. Scholeksters in de branding Toen we vorige week die immens grote getallen ïjp' opschreven, dachten we: j nu geloven de mensen ons niet meer. Pak nu f|t dat getal dat genoemd werd: 136 miljoen vogels in een broedgebied. We zijn eens gaan rekenen. Als iemand doortelt, kan hij per minuut tot tweehonderd tellen. Doet hij dat nonstop dan heeft hij rond de vijftien maanden nodig om aan dat getal te geraken. Afgezien van allerlei zaken die zoiets onmogelijk maken: de vogels geven je geen vijftien maan den de kans om te tellen. Anders dus. Hoe kom je dan aan zo'n getal, want zo maar wat verzinnen doen we ook niet? Onze bron, waar aan we de gegevens ontleen den, noemde de waarnemer een betrouwbaar man. Daar kun je dus staat op maken. Maar ook hij kan zulke ge tallen niet doortellend bij el kaar krijgen. En niemand. Een toch wordt er te pas en te onpas met getallen gegooid: zoveel rotganzen in de Oos- terschelde; duizenden door trekkende zwaluwen, etcete ra. Daarbij dien je dan nog te bedenken dat je vliegende groepen vogels zelden een volle minuut kunt waarne men. Zelfs een mooi in v- vorm vliegende vlucht gan zen is dan al lang uit het ge zicht. Hoe stel je dan het aan tal vast van allerlei door el kaar scharrelend grief? Schatten. Dat is de manier. Hoe betrouwbaar is schat ten? Vroeger woonde aan de Putting bij Hengstdijk onze enige professionele ganzen- vanger zaliger nagedachte nis. We zullen geen namen noemen, maar ontmoette je hem dan was de steevaste vraag: „Wies, oe ist mee de ganzen gesteld"? Bijna even steevast was het antwoord: „George jongen, 't is ver- schrikkeluk: zeker 'n me 1- joen; en passede week wao- ren 't 'r nog veel meer". Nu is het grootste aantal ganzen dat ooit in de Putting geconstateerd is, twaalfdui zend. Dat was in 1956/57 en toevallig heb ik het zelf ge zien. Ze zaten bij Delft, hal verwege Hengstdijk en Groe nendijk en omdat ik zelf daar toevallig 'ook 'n veugelken wist weunen' kwam ik daar nogal eens in de buurt. Het was tegen het eind van de winter, de vogels maakten zich op om naar de broedge bieden te vertrekken. Zover je kijken kon dei nende ganzenekken, als ko ren in een zomerbries heen en weer wuivend. Vloog een troep op dat was de lucht zwart. En dan het lawaai. Zoiets is bijna niet te be schrijven. Twaalfduidend, pak voor mijn part twintig duizend. Maar dat is altijd nog ver over de negenhon derdduizend te weinig voor een miljoen. Is dat getal twaalfduizend juist? Rede lijk. In zulke gevallen tel je een groepje, zeg van vijftig of honderd stuks. En dat 'hoop je' pas je af op de hele groep. En dan omrekenen: acht groepjes van vijftig. Doe je dat met twee, drie man, en je gaat vergelijken, dan blijkt dat vaak heel aar dig te kloppen. Door te mid delen krijg je dan van die zeer exact lijkende getallen: 261 grauwe ganzen of 138 bonte strandlopers in een groep. Dat zal dan wel eens niet helemaal kloppen, maar de grootte-indruk is juist. En omdat toen die ganzen door meerdere tellers onafhanke lijk van elkaar geteld zijn, en ze tot dezelfde slotsoms kwa men, mag je dat hanteren als een betrouwbaar cijfer. Een tegenwoordig nogal eens gebruikte methode is snel foto's maken, of dia's en dan thuis door tellen en schatten berekenen hoe groot de vlucht is. In zekere zin is het een streekproefmethode. Je neemt een aantal mon sters en daaruit bereken je de hele groep. Maar goed, dat zij n dan vogels, of bladluizen of regenwormen of wat ook. Maar hoe tel je kleine zoogdieren als muizen en dergelijke, die je zelden te zien krijgt en niet wachten tot je een monster gestoken hebt, wat regenwormen bij voorbeeld wel doen. Dan kom je er alleen niet meer. Dan moetje een beroep doen op de - FOTO'S ERIK OSSEWAARDE hulpwetenschappen aller wetenschappen, ook van bio logie en wiskunde. Je vangt, levend, wat muizen, merkt die en laat ze los. Je gaat door met vangen en dan vang ge gemerkte en ongemerkte. Nou zijn wiskundigen gladde mannen en die weten hieruit een aardige formule op te stellen. En daarmee kun je dan de hele populatie berekenen. Het is allemaal wat eenvou dig gezeg natuurlijk, want het is ingewikkelder. Vang je in een volière van één vier kante meter groot twaalf muizen, dan mag je vanzelf niet zeggen: dus dat zijn er 120.000 per hectare. Het is na melijk dat de dichtheid aan muizen midden op de weg opmerkelijk kleiner is dan in die volière met veel (gemorst) voer. Nog een verhaal en dan is het weer welletjes voor van daag. In de jaren zestig was er in Drente en andere ooste lijke provincies een grote sterfte aan buizerds, als ge volg van ontsmet winterzaai- graan. De dieren aten dat niet zelf, maar aasden op vergiftigde prooien. Het toenmalige Itbon deed onder zoek naar heel die miserie. Een vraag: wat vind je nou aan buizerd cum suis -zo groot als een kip- op een blok wintergraan? Wat vind je op een kale akker, wat als het graan zeg tien centimeter op geschoten is? En hoeveel pro cent van de kleine vogels vind je dan? Men liet iemand tien witte kippen willekeurig over het land uitstrooien. En toen ging men zoeken. Ik meen -het is straks twintig jaar geleden dat er zes gevonden werden. Witte kippen op een kale ak ker! Hoeveel -bruine- bui zerds denk je dat er dan ge vonden worden? En kleine zangvogels? Sjuust, dat is dan dat topje van die ijsberg waarover zo dikwijls gespro ken wordt! Bejaardenschieting - maandelijkse schieting De voor bejaarden, georganiseerd door de r.-k. Bond van Ouderen Sint-Jansteen, wordt morgen in de Warande gehouden. De inschrijving hiervoor begint om 13.00 uur. De schieting zelf een half uur later. Het was een drukke dag voor de vrijwilligers. Van een onzer verslaggevers HULST - Hulst heeft gisteren zo'n 15.000 oliebollen naar binnen gewerkt ten bate van het komend carnavalsgedruis. In het Vossenhol café De Ster stond in alle vroegte de kokende olie al te dam pen en waren heel wat vrijwilligers in de weer om de bepoederde lekkernijen in te pakken. Anderen reden af en aan om de oliebollen naar de plaatsen van be stemming te vervoeren. In de ochtendu ren werden de bedrijven in Hulst be zocht, in de middagpauze de scholen voor voortgezet onderwijs. Veel leerlin- FOTO DE STEM/COR J. DE BOER gen lieten hun meegebrachte boterham men voor wat ze waren en hapten sma kelijk een portie bollen naar binnen. In de namiddag trokken De Vossen er met drie geluidswagens op uit om huis- aan-huis de zakken vol lekkernijen aan de man te brengen. De opbrengst van de actie wordt gebruikt om het komend carnaval extra luister bij te zetten. Van een onzer verslaggevers HULST - Vijf van de zeven bestuursleden van de Hulster buurtvereniging Moerschans zijn opgestapt. Dat gebeurde tijdens de al gemene ledenvergadering in zaal Tiffany. De vijf lieten weten het voortbestaan van de buurtvereniging niet meer te zien zitten, omdat er bijna geen kip op de activiteiten af komt. Bovendien bleken de vijf ook zware twijfels te heb ben over het functioneren van de kascommissie. De geringe betrokkenheid van de buurtbewoners bleek nog maar eens tijdens de ver gadering, waarvoor amper dertig van de meer dan 260 le den belangstelling toonden. Van dat handjevol koos een nipte meederheid voor het in standhouden van de buurtver eniging. De twee overgebleven bestuursleden P. Evers en R. van Deutekom konden tijdens de vergadering H. de Zeeuw als derde bestuurslid verwel komen. Hij werd meteen ook gebombardeerd tot voorzitter. Belastingkantoor Zierikzee Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De kans bestaat dat naar aanleiding van onthullingen van een ex-aannemer uit Sint-Jan steen de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) een nader onderzoek zal instellen naar de 'zwarte' bouw van een belastingkantoor in Zierikzee. Dat antwoordt minister Winsemius (onder wie de Rijksgebouwendienst valt), mede namens staatssecretaris Koning (Financiën) op schrif telijke vragen van het PvdA- Kamerlid Kombrink. Het Kamerlid baseerde zijn vragen op een publicatie in De Stem, waarin de ex-aanne mer, na een conflict met de be lastingdienst, openlijk toegaf dat hij met behulp van zwart werkers als onderaannemer aan de bouw van het belas tingkantoor had bijgedragen. Winsemius en Koning zijn nog niet zover dat ze nu al de FIOD willen inschakelen, maar als nader onderzoek van de feiten of omstandigheden daartoe aanleiding geeft, komt er inderdaad een fiscaal- strafrechtelijk onderzoek. Kombrink had in zijn vra gen gesuggereerd dat de Rijksgebouwendienst, als op drachtgever voor de nieuw bouw, makkelijk lont had kunnen ruiken als zij de aan bestedingssom wat beter had nagelopen. In dat geval had volgens de oud-staatssecreta ris ook de hoofdaannemer ge zien dat de uurlonen van de Sint Jansteense ex-aannemer ongebruikelijk laag waren. Koning en Winsemius be strijden dat. Volgens hen kan de Rijksgebouwendienst altijd een open begroting vragen als zij fraude vermoedt, maar in het Zierikzeese geval vond zij dat niet nodig. Bovendien is de eerste zorg van de Rijksgebou wendienst de kwaliteit van de Hmjw

de Stem | 1984 | | pagina 19