VLOTTE TRUIEN 49.95 lüTOl IS 0 bi id V rd O id 1' 6 Straatterreur' dronkeman met twee weken cel bestraft Zeeuwen brachten bijna 1,2 miljoen bijeen voor Afrika KKING EN r BELGISCHE LOODSDIENSTEN WERKEN DOOR 'CDA is positiever over kernenergie' DE STEM 2.50 95.- 5.50 5.50 7J0 SCHOORSTEENVEGER CHRISTIAN NAVARRE: t PANTALONS EN JEANS laas- g 13 december a.s. Grote Markt 10, Hulst door notaris me. Aanvang 20.00 uur. ïc/l' i\TRE een leuk kado van OiQ&eSixQj& VANAF een ieuk kado van OIQ&GSij&Ö VANAF een leuk kado OtiQJkeSufld 'N NUTTIG GESCHENK een leuk kado van OiQ&eAdé WOENSDAG 28 NOVEMBER 1984 Privatiseren van markering vaarwegen stap dichterbij BUKMAN MELDT OMMEZWAAI: 'N NUTTIG GESCHENK een leuk kado 'IK WAS GEWOON LEKKER NAAR EEN CAFÉ GEWEEST 'Waardeloze' grond levert een aardig centje op om weer zien: ANGS. tasactie deelnemer St Nlcolaas-adle ZE Joten deelnemer SL-NIcolaa»-** VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Gevolgen staking vandaag ziehtbaar VLISSINGEN/TERNEUZEN - De Nederland se beloodsing op de Westerschei de ligt stil sinds gisterochtend in Vlissingen en Terneu zen de ondersteunende loodsdiensten in sta king zijn gegaan. Men verwacht dat de gevolgen vandaag duidelijk zichtbaar zuilen worden. De staking is voorlopig uit geroepen tot vrijdagmiddag 17.00 uur. Hoewel de Belgische loods diensten gewoon doorwerken wordt verwacht dat 10 tot 15 procent van de scheepvaart naar Antwerpen stil komt te liggen. De stakers verwachten dat hun actie vandaag zal overslaan naar IJmuiden, Terschelling en Harlingen. Het is de bedoeling dat don derdag de Rotterdamse loods diensten plat gaan. De stakingoproep van de Abva/kabo vond gisteroch tend in Vlissingen en Terneu- zen onder de ongeveer 180 le den vrijwel unaniem gehoor. De christelijke CFO (ongeveer 20 leden) trok zich op het laat ste moment terug. Stakingsleider W. Wolters noemde de houding van de CFO gisteren een trieste zaak. Volgens hem liet zich meteen een aantal CFO-leden naar de Abva/kabo overschrijven. Aan de staking doen onder an dere mee de vaarwegmarke- ringsdienst, de redediensten, de roeierswacht, het redecoör dinatiecentrum en de ver keersdienst. De loodsen zelf, ongeveer 200 in getal, staken niet. Maar ze kunnen niet aan de slag nu het werk bij de ondersteunen de diensten stil ligt. Ze hebben toegezegd geen pogingen te ondernemen om de staking te breken. Zo zullen ze geen ge bruik maken van 'overkennis'. De Belgische loodsdiensten werken gewoon door, maar zijn niet van plan de Neder landse collega's in de wielen te rijden. De stakingsacties zijn een protest tegen het voornemen van minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) om de loodsdiensten in handen te ge ven van het bedrijfsleven. De stakers vinden deze 'privatise ring' een slechte zaak. De ope ratie zal volgens hen leiden tot een fors verlies aan arbeids plaatsen en vermindering van de veiligheid. Ze vinden het verder onaan- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De privati sering van het markeren van de vaarwegen kan de overheid jaarlijks 6,5 miljoen opleveren. Dat is de conclusie van een ambtelijke werkgroep, die in opdracht van minis ter Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) de effecten heeft onderzocht van het afstoten naar het bedrijfs leven van de betonnings- en bebakeningswerken op de belangrijkste Neder landse vaarwegen. Het gaat daarbij om de Noord zee, Waddenzee, IJssel- meer en de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen. Ondanks staking De overheid blijft zelf wel de eisen vaststellen waaraan de markering van vaarwegen moet vol doen. Volgens de ambtelij ke werkgroep is er in het bedrijfsleven grote be langstelling voor het over nemen van de betonning en bebakening van het rijk. vaardbaar dat ze zelf niet bij de privatiseringsplannen wor den betrokken. Mocht de mi nister vrijdagmiddag nog niet tot enige buigzaamheid bereid zijn dan bestaat de mogelijk heid dat de duur van de sta king wordt verlengd. Alle schepen en diensten blijven overigens met wacht- lieden bemand. Volgens Wol ters zal er bij calamiteiten on middellijk handelend worden opgetreden. De Verening De Nederland se Loods (de bond van loodsen) vindt dat de stakingsactie zich uitsluitend tot de Nederlandse havens zou moeten beperken. Voorzitter N. van Willigen van de afdeling VNL-afdeling Scheldemond liet dit gisteren aan de stakingsleiding weten. De loodsen staan wel sympa thiek tegenover de actie, maar vinden dat Antwerpen niet mag worden benadeeld. Im mers, zo redeneren ze, het gaat om een conflict tussen Neder landse ambtenaren en de Ne derlandse overheid. De Abva/kabo is boos over deze stellingname. Volgens Abva/kabo-bestuurder C. Ko- le hebben de Scheldemond- loodsen nog steeds niet in de gaten dat de Rotterdamse loodsen de dienst uitmaken bij een privatisering. Hetzelfde geldt in zijn ogen bij privatise ring van de vaarwegmarke ring en andere loodsdiensten op de Westerschelde. Die dreigen daarbij name lijk in handen van een Rotter damse bedrijf over te gaan. „Dat betekent, dat de Rotter damse havenbaronnen het op de Westerschelde., voor het zeggen gaan krijgen. En wat dat betekent voor de haven van Antwerpen laat zich niet moeilijk raden. Vandaar dat bij deze actie ook wel degelijk Antwerpen betrokken moet worden". Kat 9 P rai vo ei rscl ia Van een onzer verslaggevers GOES - „Hoewel een definitie- ye uitspraak nog niet gedaan >s, valt er bij het CDA-partij- bestuur een tendens te be speuren die zegt dat we niet zo wijzend tegenover kern energie moeten blijven staan, omdat de laatste jaren veel WbBlAD VOOR 71 linwFST NEDERLAND tantoren in Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: "30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan- spn (plv. chef), Emile Calon, "O Meertens, Cor de Boer v°to). Ton Koomen (sport), hulst: Frank Deij, Eugène wrstraeten. Middelburg: Henk Postma. Goes: Cees Maas. Servicepunten tjoosterzande: mevr. Neve, 2250A'eXanderStr' 4' 01148~ Rdvertentie-expl. 'bspecteur Zeeland: C. Me- privé 01150-95839. omstandigheden veranderd zijn". Zo beantwoordde de lande lijke CDA-voorzitter drs. P. Bukman gisteren een vraag tijdens de ledenvergadering van het CDA-Zeeland in Goes. Bukman gaf toe dat deze ten dens in de CDA-top in feite haaks staat op het verkiezing programma van de christen democraten, maar dat komt volgens Bukman doordat de tijd een aantal zaken in een ander daglicht heeft gesteld. „Ons programma zegt wel dat het CDA niet zal overgaan tot sluiting van de kerncentra les in afwachting van de Bre de Maatschappelijke Discussie en een oplossing voor de afval- problematiek, maar deze af wijzende houding is bepaald in een tijd dat we nog geen no tie hadden van de nadelige ef fecten op het milieu van de fossiele brandstoffen", aldus Bukman. Hij zei voorts dat door de technische ontwikkelingen de risicofactoren van de atoom centrales aanmerkelijk be perkt zijn. Bukman: „Ook het denken over het afval is ver anderd, mede doordat er geen gelijkwaardige alternatieven zijn. Daarom vragen wij ons af of wij wel zo terughoudend moeten blijven". Bukman kondigde aan deze ommezwaai in het CDA-den- ken verwerkt zal worden in het nieuwe verkiezingspro gramma. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Een kwart eeuw geleden kwam je hem nog op vrijwel elk dak een paar keer per jaar tegen. Tot de opmars van de gas kachels en de cv-installaties een aanvang nam en het sto ken van kolen en hout op de achtergrond geraakte. Schoorsteenveger leek een uitstervend beroep te wor den. De ommekeer begon zo'n jaar of zeven geleden. Met het pijlsnel omhoog schieten van de olie- en gasprijzen werd de allesbrander en de open haard plotseling weer interessant. Steeds meer huizen worden, naast een cv, met een kachel of haard uit gerust en voor de schoor steenveger is er dus weer volop werk, zou je denken. „Was het maar waar", verzucht Christian Navarre uit Terneuzen, de enige offi ciële schoorsteenveger die Zeeuwsch-Vlaanderen rijk is. „De meeste mensen heb ben er geen idee van hoe be langrijk het is om regelma tig de schoorsteen te laten schoonmaken. De statistie ken wijzen dan ook uit dat het aantal schoorsteenbran den de laatste jaren enorm is toegenomen". Christian Navarre (39) heeft de Franse nationali teit, maar woont al 12 jaar in Terneuzen. In zijn oorspron kelijke vak, cv-monteur, kon hij niet aan de slag ge raken, zodat hij voor het on derhouden van zijn gezin (vrouw en twee kinderen) in eerste instantie op de sociale dienst was aangewezen. „Dat bevredigde me niet", vertelt hij, „Ik wilde m'n eigen boterham verdienen, maar als werkloze buiten lander kom je nu eenmaal niet gemakkelijk aan de slag". Beunhazen In 1981 werd in huize Na varre een allesbrander ge plaatst en dat was voor Christian aanleiding op zoek te gaan naar een schoor steenveger. „Daarbij kwam ik tot de ontdekking dat die nauwelijks nog te vinden was. Er lopen wel een paar beunhazen rond, maar die leveren slecht werk voor veel geld en dus pakte ik het klusje zelf maar aan". Van het een kwam het an der en Navarre besloot van het schoorsteenvegen zijn beroep te maken. Een pro bleem was echter de inves tering. Want de hedendaag se schoorsteenveger is niet meer uitgerust met een lad der, takkenbos en hoge hoed, maar dient te beschikken over hypermoderne appara tuur, waarmee een schoor steen wordt leeggezogen zonder roetoverlast in de kamer te veroorzaken. Tota le aanschafkosten: een klei ne 4000 gulden. Dat geld had Christian Navarre uiteraard niet be schikbaar. Op een verzoek hem het bedrag te lenen wil de de Terneuzense sociale dienst niet ingaan. „Na veel praten waren ze tenslotte bereid me drie maanden uit kering ineens te geven. Van dat geld kon ik dan de appa ratuur aanschaffen, maar tevens moesten we er ook nog eens drie maanden van leven. Met veel pijn en moei te is dat gelukt". Klantenkring De Terneuzense Frans man kreeg in de Belgische fabriek, waar de apparatuur wordt vervaardigd, een cur sus schoorsteenvegen nieu- Behalve roet komt Chris tian Navarre in schoor stenen ook wel eens an dere dingen tegen. In dit geval was een vogellijkje de oorzaak van een ver stopt rookkanaal. we stijl en liet daarna zijn eenmans-bedrijfje onder de naam Chimney Cleaner Ser vice inschrijven bij de Ka mer van Koophandel. Via mondreclame (geld om te adverteren is er niet) heeft Navarre nu een kring van ruim 150 klanten in Zeeuwsch-Vlaanderen we ten op te bouwen. „Niet slecht, maar lang niet genoeg om van te le ven", stelt de schoorsteenve ger resoluut. „Wil ik aan een minimum-inkomen gera ken, dan heb ik zeker 800 klanten nodig. En die komen er op den duur ook wel, maar dan moeten de mensen eerst beseffen dat het regel matig laten reinigen van hun schoorstenen geen over bodige luxe is, maar pure noodzaak". Wat dat laatste betreft wijst Christian op een uit spraak van brandweercom mandant J. Bruggeman in het gemeentelijk informa tieblad van Terneuzen: „Stoken van hout veroor zaakt in de schoorsteen een aanslag, die gemakkelijk in brand kan raken. Een fikse schoorsteenbrand kan dan het gevolg zijn, gepaard gaande met veel narigheid en hoge kosten. Het is duide lijk dat het ieder jaar vegen van de schoorsteen een erg belangrijke zaak is". Verzekering Navarre: „Wat veel men sen ook niet weten, is dat de verzekering niets uitkeert bij een schoorsteenbrand, wanneer aan de hand van de kwitantie van de schoor steenveger niet kan worden aangetoond dat het rookka naal dat jaar is schoonge maakt. Wanneer een kachel of een haard in het koude seizoen dagelijks brandt, is tweemaal vegen per jaar het beste". Voor het geld hoeft men het niet laten, want een veegbeurt kost gemiddeld 40 gulden. „Dat is het stan daardtarief", zegt Christian Navarre. „Daarom is het op passen met beunhazen die langs de deur komen. Die geven vrijwel nooit een kwi tantie af en rekenen over het algemeen ook veel hogere bedragen". En als voorbeeld legt hij een krantebericht over, waarin de ervaringen van een huisvrouw met dergelij ke lieden uit de doeken wor den gedaan. Voor het vegen van een schoorsteen kreeg de vrouw een rekening van 2800 gulden gepresenteerd. Navarre: „Zulke mensen brengen mijn beroep in dis krediet. Daarom vertel ik de klanten vooraf altijd wat het kost, zodat daarover geen misverstanden kunnen ontstaan". MIDDELBURG - „Ik was ge woon lekker naar een café ge weest en werd 's morgens wakker in een politiecel", al dus de 21-jarige Hulstenaar J.V.P. dinsdag voor de politie rechter in Middelburg. En daarmee had hij alles gezegd. In tegenstelling tot V.P. zullen veel inwoners van Hulst zich de nacht van 9 juni nog lang herinneren. Want V.P. en zijn twee maten waren na het nuttigen van zo'n 20 tot 30 pilsjes op huis aan gegaan via de bovenkanten van een vijftal auto's en (schoppend en slaand) langs vier winkelrui ten, die het geweld niet over leefden. Het pad van V.P. voerde hem langs de Steenstraat, de Lange Nieuwstraat, de Vis markt en de Broodmarkt en omwonenden hadden gezien hoe vooral hij de auto's als wandelpad had gebruikt en de winkelruiten onderwerp had gemaakt van pure verniel zucht, aldus de officier van justitie mr. Van Marion, die verder sprak van straatter reur waaraan vooral in de zo mermaanden groepen jonge ren zich te buiten gaan. Het aandeel van de twee an dere vandalen was voor het openbaar ministerie minder duidelijk: het was telkens V.P. die door getuigen werd aange wezen als de hoofddader. Gedupeerden V.P.'s raadsman, mr. De Kerf stelde, dat hbt onrecht vaardig was dat alle schuld nu op V.P. wordt gewenteld en geen consequenties kan heb ben voor toewijzing van scha declaims. Tot grote opluchting van verdachte hadden zich maar twee gedupeerden op de zitting gemeld en hun vorde ring werd door de politierech ter toegewezen. Een derde claim (schriftelijk door een gedupeerde inge diend) werd eveneens toege wezen en wel met de bijzonde re voorwaarde, verbonden aan het vonnis van vier weken waarvan de helft voorwaarde lijk: V.P. kreeg opgelegd dat hij deze mensen in ieder geval voor maart 1985 schadeloos moet stellen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Nu de mannen en vrouwen van provincievoorlichting de eindberekeningen voor de opbrengst van de actie Eén voor Afrika klaar hebben, blijkt dat de Zeeuwen eer gisteren precies 1.160.930,88 gulden voor de hongerige Afrikanen bijeen hebben gebracht. Omgerekend komt dat neer op 3,28 gulden per in woner. Een bijdrage, die, hoewel de Zeeuwen door sommigen 'zuunig' worden genoemd, landelijk gezien bepaald niet slecht uit de bus komt. De actiecoördinators in het provinciehuis kregen die avond drie geldstromen te verwerken. Meldingen van de Zeeuwse gemeen ten, de postkantoren en de banken in Zeeland. Split sing per regio of per ge meente is daarom uiterst moeilijk en geeft zeker geen 100 procent betrouw bare cijfers te zien. Im mers, de kerken of scholen gaven hun giften door via de gemeenten of via de banken en de postkantoren aan de provincie. Van de totale opbrengst kwam maar 15 procent binnen via de gemeenten. Het geld kwam als volgt binnen: •via de gemeenten 142.532,48 •via de banken 726.411,00 •via de PTT 212.903,90 Daarbij kwam nog ruim 15 mille -aan meldingen binnen nadat de gemeente huizen in Nederland geslo ten waren en de televisie meldde dat het provincie huis in Zeeland nog open was. Ook opgeteld moet worden een bedrag van 64 mille die een collecte van het Rode Kruis op Tholen, voorafgaand aan de lande lijke actie, heeft opge bracht. Hoewel de onderstaande cijfers een toevalligheids factor bevatten, omdat ook enkele gemeenten via de banken hun meldingen de den, toch enkele globale voorbeelden van de inza melingen in de gemeente huizen. De cijfers zijn af gerond: •Middelburg 25.000,00 •Terneuzen 5.000,00 •Vlissingen 15.000,00 •Axel 2.100,00 •Hontenisse 4.000,00 De hervormde kerk in Axel zamelde 4282 gulden voor Afrika in. Het dorp dat er in Zeeland duidelijk uitsprong was Westkapel- le. De opbrengst daar be droeg ongeveer 17 mille, hetgeen neerkomt op maar liefst 6,50 per inwoner. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - In het kader van het beleid om zoveel mogelijk onrendabele stukjes grond kwijt te geraken, willen B en W van Hontenisse wat lapjes verkopen aan bewoners van de Hengstdijkse Kerk straat. Het gaat om zes perceeltjes achter de woningen van de be trokkenen en de transactie le- ~~vert de gemeentekas ruim 11.500 gulden op. Dat had nog meer kunnen zijn, want aanvankelijk wil den B en W de grond verkopen voor 10 per vierkante meter. Daar kwamen de aspirant-ko pers tegen in verzet, omdat ze de tuingrond niet in zijn tota liteit kunnen gebruiken. Over leg leverde op dat B en W een rijksdaalder van de prijs afde den. Ze vragen de gemeente raad daarmee in te stemmen. Meteen kan die zich dan ook uitspreken over een voorstel voortaan voor alle stukjes on rendabele grond een tientje per vierkante meter te vragen.

de Stem | 1984 | | pagina 17