Wijnands vraagt te veel Nijmegen: derde ronde John McEnroe niet naar Australië VS''" TEGEN KNVB IN KWESTIE ZAALVOETBAL PROBL §m |Futcher 1 |wil I (weg I (bij NAC 714% LEIMING 1984 STAAT DER NEDERLANDEN Nederlaag Timman VRIJDAG 23 NOVEMBER 1984 ZESDAAGSE MAASTRICHT ZONDER REGIO-FAVORIET Vriesekoop naar Rennes EUROPESE BEKER IJSHOCKEY Eerste winst voor honkbalteam Nederland Schaatsrel in Drente Wilander Schapers Pijnen/Elshof vierde in Gent VRIJDAG 23 NOVE 076 236882 B36882 T26 PAGINA SPORT 1 Van onze sportredactie MAASTRICHT - Herning, Frankfurt en Madrid heb ben, met hun 'demontabele' wielerbaan moeten afhaken in het zesdaagse-circus, maar Maastricht heeft stand gehouden en begint op 13 de cember aan zijn negende zesdaagse. Maar dat gebeurt met de medewerking van de gevestigde zesdaagse-kop- pels, die teikenjare opnieuw hun financiële eisen moeten laten zakken, anders zou ook het organiseren van de zes daagse van Maastricht nage noeg onmogelijk zijn. In de totale begroting van 800.00 gulden is circa 120.000 gulden ingeruimd voor het contracteren van de renners en binnen dat kader moeten alle beroepsrenners (20 in to taal) ingepast worden. „Als mensen als Pijnen, Thurau en Clark bereid zijn een deel van hun gage te laten vallen om in Maastricht te starten en Ad Wijnands schroeft zijn eisen zo hoog op, dan doet dat wel een beetje vreemd aan", gaf wedstrijdleider Peter Post gisteren, tijdens de ge bruikelijke persconferentie in Maastricht toe. Veel woorden besteedde Post niet aan het wegblijven van de Maastrichtenaar (winnaar in 1981 en 1982 sa men met Rene Pijnen), maar het was toch duidelijk dat de wedstrijdleider niet erg ge lukkig is met het gebeuren. Aan de andere kant geeft Post echter ook toe: „Ik denk niet dat het wegblijven van Wijnands een nadelige in vloed zal hebben op het be zoekers-aantal". Het feit dat drie, en met Antwerpen erbij zelfs vier, zesdaagsen van het pro gramma zijn afgevoerd is voor Peter Post geen aanlei ding het ergste te vrezen voor de toekomst van dit wintergebeuren. Post: „Uit het verleden is gebleken dat er een soort golfbeweging is in de zesdaagse-wereld. Or ganisatoren, die met een de montabele baan werken, krijgen het het eerst moei lijk, want er is veel geld no dig om die baan telkens op te bouwen, af te breken en op te slaan. Het feit, dat er zoals afgelopen jaar in Nederland, op de weg minder gepres teerd wordt door de profren ners heeft nauwelijks in vloed op de publieke belang stelling voor het gebeuren. De teruggang in de publieke belangstelling vertoont bo vendien niet helemaal een neergaande lijn, want in München bijvoorbeeld werd het oude toeschouwersrecord vorige week toch gebroken. Het blijft niettemin knap dat Maastricht er weer in ge slaagd is de organisatie rond te krijgen". Evenals verleden jaar heeft wedstrijdleider Peter Post weer zoveel mogelijk sterke baankoppels in tact gelaten. In Maastricht ko men dan ook nauwelijks wegrenners aan de start. Al leen het duo Knetemann/ Raas mag men dit jaar als 'wegkoppel' betitelen. Peter Post over die opzet: „We hebben vorig jaar kunnen zien dat het publiek het weet te waarderen wanneer er goede baansport geboden wordt. Ik vond dan ook geen aanleiding die opzet te wijzi gen". De enige man die eigenlijk ontbreekt in Maastricht is Joop Zoetemelk. Aanvanke lijk had men Zoetemelk wil len contracteren, maar dat bleek een financieel onhaal bare zaak. De Westduitser Albert Fritz is aangetrokken als vervanger van Ad Wij nands en aan Willy Debos- scher gekoppeld. Het deelnemersveld van de profzesdaagse ziet er als volgt uit: Knetemann/Raas (Ned); Groen/Elshof (Ned); Dill-Bundi/Schütz (Zwit/ WD1); Tourné/De Wilde (Bel); Kristen/Rinklin (WD1); Doyle/Wiggins (Eng/Aus); Debosscher/Fritz (Bel/WDl); Thurau/Frank (WDl/Den); Pijnen/Clark (Ned/ Aus)Oosterbosch/ Hermann (Ned/Lie). Van onze sportredactie 5 BREDA - In een gesprek i met de technische leiding van het Bredase NAC heeft de Engelsman Ron Futcher gisteren duide- lijk gemaakt dat hij de eredivisieclub zo snel 2 mogelijk wil verlaten. Futcher gaf aan dat hij niet tevreden was met zijn plaats op de reserve- |j j§ bank. Technisch manager s E Bob Maaskant heeft toe- E gezegd dat NAC als er E E zich een gegadigde meldt E E voor Futcher, die voor S ongeveer 120.000 gulden werd aangetrokken, me- f= dewerking zal verlenen, g Maaskant heeft Futcher s inmiddels op de transfer- E g lijst in Engeland laten E zetten. Maaskant: „Dat S g werkt zo in Engeland. Al- E g leen de clubs kunnen E iemand op die lijst laten E plaatsen". E Ron Futcher zelf heeft e E inmiddels ook contacten g gelegd. Zo liet hij aan het g Amerikaanse Minnesota g Kicks weten dat hij weer g beschikbaar is. Bij die E Amerikaanse club speel- E g de Futcher al enkele ja- E E ren. Vanuit Engeland is E E inmiddels belangstelling E voor Futcher van Barns- E ley, de club waar zijn g E tweelingbroer speelt. g aiiiwiiiiiiiiwiiiiimiMiwiimwiiiiiiiiwul ZOETERMEER - Bettine Vriesekoop zal deelnemen aan de strijd om de open Franse tafeltenniskampioenschappen, die van 30 november tot en met 2 december in Rennes worden gehouden. Vriesekoop wordt vergezeld door Jantien Jansma. Bij de heren zijn Han Gootzen en Bob Potton, de winnaars van de hoofdronde van het winter- circuit, aangewezen alsmede Ron van Spanje. Het vijftal wordt begeleid door bonds coach Jan Vlieg. Als extra-be geleider gaat Gerard Bakker mee. Hij neemt de coaching van Bettine Vriesekoop tijdens het individuele toernooi op zich. Het is de eerste keer na zijn schorsing van twee jaar, dat Gerard Bakker zijn pupil weer internationaal begeleidt. Feyenoord: kort geding Aanval van Nijmegen op het doel van Olympia. - fotoanp LJUBLJANA (ANP) - IJshoc- keykampioen Nijmegen heeft gisteravond de derde ronde bereikt van het toernooi om de Europese beker. De Nijmeegse ploeg versloeg in Ljubljana de Joegoslavische titelhouder Olympia met 5-4 (2-1, 1-0, 2-3). Aangezien Nij megen de thuiswedstrijd met precies dezelfde score had ver loren, moesten penalty-shots de beslissing brengen. Nijme- gens doelman Jan Bruysten stopte de drie Joegoslavische pogingen, de treffer van Andy Brown was goed voor winst. Nijmegen ontmoet in de derde ronde AIK uit Stockholm. Coach Andjelic had een ploeg op het ijs, die barstte van onverzettelijkheid. De Nijmegenaren, die dinsdag avond met de bus waren ver trokken en na een tocht van zestien uur in Joegoslavië aankwamen, waren woens dagmiddag tijdens de training niet vooruit te branden. Giste ren echter stond er een ploeg, die bereid was zijn laatste re serves in de strijd te gooien, zeker nadat in de tweede pe riode Wensink met een blessu re moest uitvallen. „Wanneer wij niet die bus reis hadden moeten maken", stelde Andjelic, „zouden wij niets eens de penalties nodig hebben gehad om deze ronde door te komen". TAIWAN (ANP) - De Nederlandse honkbalploeg heeft gisteren, na drie achtereenvolgende nederlagen in het internationale toernooi op Taiwan, eindelijk de eerste winst kunnen bijschrij ven. Panama werd met 3-1 verslagen, vooral door het briljante werk van werper Judsel Baranco, die de volle wedstrijd de de fensie leidde en daarbij de cijfers 8-2-3-2 liet noteren. Maar ook als slagman excelleerde de UW'er met een gemid delde van 0.667. Oranje speelde zonder aangewezen slagman, waarvan Baranco danig profiteerde. De andere slagmensen wa ren Gerlach Halderman en debutant Sven van der Graaf, die tweede honk speelde met één uit drie en Bill Groot met één uit vier. De wedstrijd moest door hevige regenval enkele malen wor den onderbroken en liep daardoor uit tot ruim vier uur. (ADVERTENTIE MA N T I i N n R A bedrag koers rente aflossing inschrijving storting prospectus open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 27 november vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks op 15 januari in 10 jaarlijkse termijnen van 15januari 1991 af vervroegde aflossing is van 1995 af mogelijk tegen de koers van 103 27 november a.s van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 15januari 1985 kosteloos bij banken en commissionairs ASSEN - Het gewest Drente heeft zich de woede van de As- sense ijsbaandirecteur Ger Boks op de hals gehaald. Het' gewest weigert namelijk de buitenlandse ploegen, die op de Drentse ijsbaan trainen, toegang tot het krachtcentrum van het gewest. Boks noemde de opstelling uiterst kinder achtig, omdat daardoor de aanwezige Canadese dames en Poolse junioren en de Zwit sers, die zeer binnenkort zul len komen, minder gunstige trainingsvoorwaarden hebben dan mogelijk zou zijn. Districtsvoorzitter Sol is echter onwrikbaar. Hij stelde gisteravond tijdens de leden vergadering van het gewest, dat het standpunt voorlopig niet gewijzigd zal worden. Het krachthonk is in oktober ge reed gekomen en heeft een kleine vijftienduizend gulden gekost. Sol stelde dat het ge bruik van het krachthonk nog in de aanloopperiode is en daarom wil men het dit sei zoen reserveren voor de eigen leden. Pas na de ervaringen van dit seizoen zal kunnen be keken worden of er ook ruimte voor anderen is. De ledenver gadering schaarde zich achter het bestuursbesluit de accom modatie voorlopig te reserve ren voor de eigen selectie. Tijdens de vergadering werd ook bekend gemaakt dat sponsor DLG, die het gewest al elf jaar financieel steunt, de overeenkomst voor nog eens drie jaar heeft verlengd. door Rob van Deursen ROTTERDAM - Het bestuur van het Rotter damse Feyenoord heeft gisteren definitief be sloten de rechter in te schakelen bij het geschil met de KNVB over de wel of niet verplichte deelname aan het zaalvoetbal-toernooi tij dens de winterstop. Dinsdagmiddag om twee uur zal het door Feyen oord aangespannen kort geding in Utrecht dienen. De juridische vertegen woordigers van de Rotterdam se club hebben kennelijk in de reglementen van de Neder landse voetbalbond geen za ken kunnen vinden, die het de KNVB mogelijk maken Feyenoord te dwingen deel te nemen aan het Sony-evene- ment. Feyenoord-voorzitter Gerard Kerkum liet weten, dat zijn club er nog steeds voor de volle honderd procent van uit gaat dat tijdens de winter stop twee wedstrijden in India gespeeld zullen worden. Ker kum: „Het zou slecht koop manschap zijn als we de mo gelijkheid lieten schieten om via die twee duels 175.000 gul den te verdienen. Voor de rest geef ik geen commentaar nu de zaak in handen is van de rechter". Feyenoord zal overigens de rechtszaak intrekken als maandag mocht bij ken dat de clubs in het betaalde voetbal tijdens hun najaarsvergade ring het sectie-bestuur terug fluiten. Bij Feyenoord gaat men daar van een beetje uit nu tijdens de vergadering van de FBO woensdagavond in Bun- nik bleek dat 26 verenigingen falikant tegen zijn en slechts acht voor. Met het initiatief tot een kort geding haalt Feyenoord de kastanjes uit het vuur voor PSV. De Eindhovense club wil eerst de reacties afwachten van de vergadering betaald voetbal van maandag in Zeist. „Maar", zo stelde PSV-mana- ger Ploegsma, „we gaan nog steeds niet akkoord. Het hangt inderdaad van die vergade ring af of wij ook acties gaan ondernemen". Zoals bekend wil PSV tijdens de winterstop naar de Canarische Eilanden. Inmiddels heeft de sponsor van FC Den Bosch, Panasonic of te wel Haagtechno, in een persverklaring laten weten waarom er bezwaar bestaat tegen de deelname van FC Den Bosch aan het indoor-soc- cer-toernooi. De bezwaren ko men op het volgende neer: 1. het indoor-toernooi zal de naam dragen van de KNVB- sponsor. Een concurrent van Panasonic en van meerdere hoofdsponsors in het betaalde voetbal. 2. de reclame-uitvoering rond om het toernooi, zoals borden langs de kant, advertenties in het programmaboekje, eet. is in handen van de KNVB- sponsor, die exclusiteiteit heeft. Indien men alsnog zou besluiten derden in de uitin gen toe te laten, worden elek- tronica-merken bij voorbaat uitgesloten. 3. door de deelname aan het toernooi ontvangen FC Den Bosch en of haar spelers een vergoeding van de KNVB- sponsor. Dit is een vorm van sub-sponsoring, die in strijd is met het contract tussen Pana sonic en FC Den Bosch. 4. als gevolg van de overvleu geling door de KNVB-sponsor worden andere clubs en spon sors gedwongen mee te wer ken aan de promotie van die KNVB-sponsor, welke in dit geval een belangrijk concur rent is. 5. de hele invulling van de pro motionele uitingen binnen het KNVB-sponsorcontract zijn op dit moment dermate on doorzichtig en onbekend dat veel wantrouwen en onzeker heid bij andere sponsors wordt gecreëerd. De sponsor van FC Den Bosch laat verder weten dat mocht FC Den Bosch op vrij willige basis deelnemen aan het toernooi dat consequenties kan hebben voor de overeen komst tussen de club en het bedrijf. Intussen wordt bij Sony ook al rekening gehouden met het mogelijke feit dat de clubs maandag het sectiebestuur be taald voetbal in de zaak van het indoor-toernooi zullen dwarsbomen. Intern is al be sloten dat het toernooi dan op vrijwillige basis zal doorgaan met een beperkt aantal clubs. Verder werd besloten dat de affaire geen gevolgen zal heb ben voor de verdere sponsors activiteiten van het bedrijf binnen de KNVB. In een allerlaatste poging om de clubs gunstig te stem men heeft de KNVB inmiddels besloten het prijzengeld op te trekken. De deelnemende ver enigingen krijgen een 'start- geld' van 7500 gulden. De twaalf clubs die in de tweede ronde overblijven kunnen re kenen op nog eens 4000 gulden. De hoofdprijs werd gesteld op 40.000 gulden. De verliezende finalist krijgt 30.000 gulden, terwijl nummer drie en vier elk 20.000 gulden als bijschrij ving op hun bankrekening mogen verwachten. THESSALONIKI (ANP) - In de derde ronde van de Schaak olympiade in Thessaloniki kwam Nederland uit tegen koploper de Sovjet Unie. Aan het eerste bord verloor Jan Timman van Beljavski. De overige partijen werden afge broken. Men verwacht dat de Sovjet Unie de ontmoeting zal win nen met 2 1/2-1 1/2. Afgebro ken zijn de partijen Sosonko- Poloegajevski, Van der Wiel- Toekmakov en Van der Ster- ren-Sokolov. De belangrijkste overige uit slagen: Engeland-IJsland 2-1, Roemenië-West-Duitsland 1 1/2-1 1/2, Israel-Joegoslavië 1- 2, Zweden-Frankrijk 2-2, Bra- zilië-Cuba 1/2-1 1/2, Tsjecho- slowakije-Zimbabwe 4-0. WIELRENNEN - De presi dent van de rechtbank te Amsterdam heeft in het kort geding van gangmaker Joop Stakenburg tegen Jan de Nijs bepaald, dat de stayer zich in een sportblad onzorg vuldig over Stakenburg heeft uitgelaten. Hij zag ech ter geen gronden de eis tot schadevergoeding van de gangmaker toe te wijzen. John McEnroe: polsblessure. - foto archief DE STEM SYDNEY (RTR) - John McEnroe zal niet deelnemen aan de open Australische tenniskampioenschappen, die maandag in Melbourne beginnen. De beste speler van de wereld moet op doktersadvies twee weken rust nemen wegens een polsblessure. Dat maakte Benji Bobbins, de vertegenwoor diger van de vereniging van beroepstennissers (ATP) voor Melbourne, gisteren in Sydney bekend. De blessure aan de linkerpols, die de New Yorker twee dagen geleden opliep tijdens een trainingssessie in Califor- nië, is van dien aard, dat eveneens gevreesd moet worden voor zijn meespelen in het Amerikaanse team in de finale van het toernooi om de Davis-beker tegen Zweden, die half december op het programma staat. Robbins vertelde verslaggevers dat hij telefonisch met McEnroe had gesproken. „Onderweg van New York naar Melbourne heeft John zijn dokter bezocht. Die adviseerde hem minstens twee weken volledige rust te nemen om de blessure te laten genezen. John vertelde mij, dat de blessu re tamelijk pijnlijk is en dat hij onmogelijk kan spelen in Melbourne". De afschrijving moet voor McEnroe ongetwijfeld een zware teleurstelling betekenen. Drie weken geleden raakte hij in Stockholm boven de boetegrens van 7500 dollar, waardoor hij de keuze had uit 21 dagen helemaal geen ten nis of 42 dagen geen Grand Prix-tennis. Om voor de open Australische titelstrijd weer speelgerechtigd te zijn, koos hij voor het eerste alternatief en liet hij een toernooi in Londen en het lucratieve invitatietoernooi in Antwerpen lopen. In Melbourne wilde hij beslist van de partij zijn, omdat de verwezenlijking van de Grand Slam, het winnen van de vier grote toernooien in één jaar, binnen handbe reik lag. Na zijn zeges op Wimbledon en Flushing Meadow was Melbourne de derde halte, in het voorjaar gevolgd door Roland Garros in Parijs. De afzegging van McEnroe, die zeker is van een bonus van 600.000 dollar als winnaar van het Grand Prix-circuit, heeft de organisatie in Melbourne in verwarring gebracht. De loting, die vandaag zou worden gehouden, is uitgesteld tot zondag. McEnroe's aanvoerderschap van de plaatsings lijst wordt hoogst waarschijnlijk overgenomen door Ivan Lendl. Verder doen de organisatoren pogingen Jimmy Connors als vervanger voor McEnroe te strikken. Connors heeft nog niet toegehapt. Zijn vrouw verwacht een tweede kind en Connors had het voornemen in decem ber uitsluitend in de Davis-bekerfinale te spelen. Indien hij bij dat voornemen blijft, wordt in Melbourne de Zweed Wilander vermoedelijk als tweede geplaatst achter Lendl. Zijn landgenoot Nyström wordt in dat geval derde en Pat Cash, als eerste speler van eigen bodem, vierde. Mats Wilander, al geruime tijd de nummer vier van de wereld, heeft tijdens het tennistoernooi van Canberra in drie sets gewonnen van Kevin Curren. Pas bij het vierde wedstrijdpunt sloeg de jonge Zweed definitief toe: 6-4,6-7, 7-6. Tijdens het toernooi, dat als voorbereiding geldt op de strijd om het open kampioenschap van Australië, ontmoe ten alle deelnemers elkaar. De nederlaag van Curren bete kende het einde van de illussies van de Zuidafrikaan op de toernooizege. Ivan Lendl versloeg Joakim Nyström, een dag eerder nog winnaar over Paul McNamee, in twee sets: 6-4,6-2. Michiel Schapers is in de achtste finales van het tennis toernooi van Toulouse uitgeschakeld door Ricky Oste f- thun. De Nederlandse nummer één staakte in de tweede set de strijd tegen de Westduitse nieuwkomer bij een achter stand van 4-0. De eerste set had Schapers al verloren met 6-2. Michiel Schapers gaf de strijd in Toulouse op, omdat hij te veel hinder ondervond van een zware keelontsteking, „Zonde, ik voelde me na de winst op Sanchez in de eerste ronde enorm sterk", verzuchtte de koortsige Schapers. „Ik kende Osterthurn door en door en wist wat ik tegen hem moest doen. Maar verder spelen had geen nut, dan zou ik mijn gezondheid op het spel hebben gezet". GENT (BELGA) - Stan Tour- né en Etienne de Wilde, de lei ders in de wielerzesdaagse van Gent, hebben een voorsprong van een ronde genomen op de rest van het veld. Na drie nachten staat het Nederlandse koppel Rene Pij- nen/Ralf Elshof op de vierde plaats. De stand is: wi]de 1. Stan Tourné/Etienne de w (Bel) 103 punten; op een ronde, z Gerd Frank/Hans Hennk Oersieu (Den) 86,3. Danny Clark (Aus)<£ thony Doyle (GBr) 81, 4. Rene nen/Ralf Elshof (Ned) 60, op ronden: 10. Johan Delathouw (Bel)/René Kos (Ned) 43. Van onze sportmedewerk ,\XFL - Na het inhaalwe einde werken de regioii VB-zaterdagteams in komende weekeinde weer volledig programma af. In tweede klas krijgt Hoek jïverstein op bezoek en r AZVV af naar Sprang Cap waar het SSC'55 ontmoet. D. deklasser en koploper Zaa slag >s gastheer van hek' sluiter Kapelle en Ternec se Boys vertrekt naar Roe daal waar het Kogelvang moet gaan bestrijden. Opvallend is het dat d; van de vier Zeeuwsch-Vlaar L Rudi Cornells, de talentv voelen in de formatie van I KORFBAL District: Ons Eiland-Tjoba (twd de klas B). Afdeling: TOGO-Blau Wit (eerste klas), aanvang 17.1 uur. ONDO 2-Luctor (eerste klaf aanvang 13.40 uur. BKC-A11 Reaq 2 (tweede klas A), aanvang 16.1 uur. Zaamslag-Olympia 2 (der| klas B), aanvang 17.00 uur. VOETBAL Zondagvoetbal KNVB afdelii| Zeeland, eerste klas: Lewedori Boys-Patrijzen, Hulsterloo-Dori burg, Corn Boys-Walcheren, Aa| denburg-Graauw, Oostburg-Z1 land Sport, Ouwerkerk-Robur. BADMINTON Zondag 25 november: Terneuzen Bavel 2, Terneuzen 3-Astroïden J Terneuzen 7-Marathon 3, Terneu zen 6-Zierikzee 3, alle wedstrijdd in sporthal Oude Vaart Terneuzej van 10.00 tot 14.00 uur. TENNIS Districtswintercompetitie: Anin 1-DOS 1 en Hulster Ambacht TSI 2, Adorhal De Braakman, aar vang 14.30 uur. Domburg 2-SJE (heren), Kaasboerhal Biggekerk aanvang 13.30 uur. MLTC 1-Anin J (heren), MLTC 2-Hulster An nacht 1 (heren) en TSI 1-Ludo Emergo (mixed), Hal Schelde Ir ternational Goes, aanvang 15.< uur. ZAALHANDBAL Landelijk: GSC-Avanti (derde i visie H dames), Sportcentru poes, aanvang 14.00 uur. HVS1 Internos (derde divisie H dames), Zwaantje Terneuzen, aanvai 14.00 uur. VOLLEYBAL Beker competitie district: DAMES jyC-Athanatos, sportzaal IJzer uijke, aanvang 16.00 uur; De Ste re-Sluvoc, sportzaal Zuiddori aanvang 14.00 uur; Kikkers-Mar. tnon 5, sportzaal Aardenburg, aar vang 18.00 uur; Attack-Philippir sportzaal Koewacht, aanvang 14. uur. HEREN: Kikkers-Sluvc sportzaal Aardenburg, aanvar 16.00 uur; Even Kijken-Wisk sportzaal Zuidzande, aanvang 14. uur; CVC-Ardito, sportzaal Cling aanvang 16.00 uur. pETER KANT uit RillarJ Won een veldrit voor juniore te Bergen op Zoom. Kant, d zijn derde zege in dit seizoe boekte, had een minuut vooJ ®Prong op zijn naaste belag< Mario Heijnen.

de Stem | 1984 | | pagina 6