Weer hoop op ontwapeningsgesprek Zige Woensdrecht belangrijkste eiser in proces tegen staat Verschil in uitleg van gratis notariële hulp de g Zoals de ouden klonken.DRINKEN we nog. even, UITBLAZEN DOMMELSCH.'T GULLE BIER UIT GOUDEN TIJDEN. Dl 'PARAPLU'-IDEE AFKOMSTIG VAN EUROPESE BONDGENOTEN VS 'HOLLANDITIS OOK IN DE RECHTSZAAL' evens- evaarlijk lier en daar Koel glas op 'n terras I DE STEM CC tfRKEL-ENS Helden 23 NOVE )EEL ZENDING iCIITERHAALD speelgoed- rein tje WIM KOCK E- oorspronkelijk of vertaald - speelt in grote delen van de wereld en zeker in Nederland al zo lang een dusdanig over heersende rol dat het beeld, dat anderen van Engeland hebben, voor de eeuwigheid schijnt vast te lig gen. De Engelsen zijn geloof ik het enige volk ter wereld dat kans heeft gezien zelf het beeld te schilderen dat de rest van de wereld van hen en hun land heeft. Merkwaardig. Als opeen volgende generaties Engelsen schrijven dat nergens ter wereld het gras zo groen is als in Enge land, dan nemen wij dat, door de eindeloze herhaling waar schijnlijk, niet alleen voetstoots aan; we schrijven het zelfs na, terwijl we met eigen ogen kun nen zien dat het pure nonsens is. Uitgerekend de Lage Lan den tegenover Engeland zien er minstens zo fris en zo groen uit als de malse weidegronden van Cheshire. Zo is het ook met de over zeese reputatie van de Engelse pub. Door de eeuwen heen is de pub bezongen. Citatenboeken staan vol uitbundige uitspraken over kroegen van vrijwel alle groten der Engelse literatuur. En wat lees je dan in Neder landse reisverslagen over de pub? Precies hetzelfde, alsof wij niet een totaal andere café-cul tuur kennen, die toch minstens aanleiding zou kunnen zijn tot het maken van één of twee kri tische kanttekeningen bij die grandioze pub. Maar méér dan een kritiekje op de sluitingstij den lees je nooit. Tanken Ik zal niet beweren dat de Engelse kroeg ongezellig is, maar je moet de geneugten van de pub wel relativeren, vind ik. Je valt er om te beginnen vol komen uitgedroogd binnen. Op een late zomerse middag is de pub zoiets als een oase voor een woestijnreiziger. Dat is een ge volg van de krankzinnige ope ningsuren. De tijd die de wet toestaat om het vochtgehalte van het lichaam weer op peil te brengen is zo kort dat de clien tèle van een Britse pub eerder de indruk wekt dat ze staat te tanken dan dat ze genietend drinkt. De toog - géén comfortabe le bar - beheerst de pub in ab solute zin. De drinkers drom men er omheen als dorstige ka melen. De Engelse kroeg is op de eerste plaats een drinkplaats en daarna pas een ontmoetings punt. 'Je ontmoet er de echte Engelsman', zeggen de boeken en de folders. Het eerste wat dus aan de 'echte Engelsman' opvalt is zijn reusachtige dorst. Hij drinkt zijn bier uit grote glazen waarin hij zelfs de smal ste schuimkraag geen plaats gunt. Als de vreemdeling met alle geweld met hem wil praten om, indachtig de reisfolder, de ware Engelsman te leren kennen, dan zal hij heus wel zo beleefd zijn om van tijd tot tijd iets te rug te zeggen, maar zijn aan dacht is hoofdzakelijk gericht op de grote wijzer van de klok die onverbiddelijk de kleine, al in de buurt van de 11, inhaalt. Last orders brult de kastelein en iedereen bestelt nog een extra glas, de whisky-drinker een dubbele. Vrouwen In de Engelse pub kun je ook zitten, maar niet lekker op je gemak. Het zitmeubilair lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllll||||||l|l|||||||||||||||||||||||||||||||MIIIIIIII|l||||||li= rond de piepkleine tafeltjes met overlopende wegwerp-asbakjes, die nooit weggeworpen schij nen te worden, bestaat meestal uit een combinatie van banken en krukjes. Op de krukjes zit je nog het beste, al kruipen er dan voortdurend mensen over je heen, op weg naar de toog of terug er vandaan met veel te volle en dus overlopende glazen bier. De banken zijn voor de vrouwen. De rugleuningen zijn zo steil en de zittingen zo kort dat er maar één zithouding fat soenlijk kan zijn: rechtop, de knieén tegen elkaar geklemd. Geen gezellig gezicht. De Britse pub is misschien een knus, maar ook een oncom fortabel en vaak zelfs primitief oord. Engelsen staan erom be kend dat ze van ontberingen houden, dat ze het leuk vinden zich te moeten behelpen, genie tend van de zekerheid dat het beter zou kunnen éls ze het zouden willen. Desondanks zit er voor de pub verandering in de lucht en Nederlanders die nog steeds menen te moeten vinden dat de Britse pub het summum is van volkse gezellig heid en knus comfort, alleen omdat Samuel Johnson dat ooit vond en twee eeuwen later de British Tourist Authority hem dat nog steeds nazegt, kan er zich maar beter op voorberei den dat er heel wat gaat veran deren. Miljarden In de komende drie jaar gaat de Britse horeca in totaal een slordige 6,5 miljard gulden steken in het opknappen van pubs. De kroegen worden ge moderniseerd in de geest van het continentale café, waar mensen niet alleen binnenko men om zich nog gauw even vol te laten lopen vóór de bel gaat voor de laatste ronde, maar ook voor een kop koffie met een punt, een gesprek of een verga deringetje. Achtergrond is de stellige verwachting dat de bizarre ope ningstijden, nu eindelijk hun langste tijd hebben gehad. Schotland is Engeland al in 1977 voorgegaan met soepeler openingstijden en de ervarin gen zijn er buitengewoon gun stig: sindsdien is het aantal door de politie behandelde ge vallen van openbare dronken schap met 41 procent vermin derd. Bij de jeugd nam het aan tal delicten, verband houdend met overmatig gebruik van al cohol, zelfs af met 49 procent en de Schotse kasteleins signa leren een 'aanzienlijk verbeterd café-gedrag'. De beruchte Britse pub-re- gels dateren uit 1914 en werden toen ingevoerd als oorlogs maatregelen. De koning stopte met drinken en Lloyd George verkondigde: „wij vechten te gen Duitsland, Oostenrijk en de drank en zoals ik het bekijk is de drank onze grootste vij and." Zeventig jaar later zien de tegenstanders van ruimere openingstijden hun argumen ten wegsmelten als sneeuw voor de zon. Weldra zal het ook in Engeland mogelijk zijn om op het midden van een snikhete middag een koel glas bier te drinken. Misschien zelfs wel op een terras Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28. ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Openingstijden'. Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of f 247,60 per |aar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. VKIJUACi 'Zó NU VLIVIÖEI-1 1304 ÜJJMaBTJMaMi ■ACHTERGROND5 T5 PAGINA o Door onze redactie buitenland WAT van vele kanten was voorspeld lijkt volgens waarnemers ook te gaan gebeuren: er komt weer beweging in het vastgelopen Sovjet-Amerikaanse ontwapeningsoverleg nu de Ameri kaanse verkiezingen achter de rug zijn. De ministers Shultz en Gromyko zetten op 7 en 8 januari in Geneve de eerste stap. Daarbij zal dan vrijwel zeker ook het zoge heten 'paraplu-overleg' aan de orde komen. Dit begrip is door president Reagan voor het eerst gelanceerd in september in de Verenigde Naties. Het idee maakte toen nog niet veel los, maar na Reagans herverkiezing is de belang stelling ervoor toegenomen. Ook van de kant van de Sovjetunie. Hoewel het voorstel nog niet helemaal is uitgewerkt gaat het om de vorming van een overkoepelend forum (de paraplu dus), waar onder diverse wapenonderhandelingen zullen ressorteren. De Amerikanen denken hierbij aan onderhandelingen over strategische wa pens, middellange-afstandsraketten in Euro pa, ruimtebewapening, chemische wapens en conventionele strijdkrachten. Het is nu precies een jaar geleden dat de Sovjet-Amerikaanse onderhandelingen in Genève over de strategische bewapening (START) en kernwapens in Europa (INF) door Moskou werden afgebroken uit protest tegen plaatsing van nieuwe NAVO-raketten in West-Europa. De onderhandelingsmachinerie kwam met een klap tot stilstand en tot dus verre probeerde het Westen vergeefs er weer enige beweging in te krijgen. Zij ontkennen dat de formule bedoeld is om het gezicht van Moskou te redden, zoals hier en daar is gesuggereerd. De Sovjet-Unie heeft namelijk altijd geëist dat eerst de nieuwe ra ketten uit West-Europa worden teruggetrok ken alvorens er sprake kan zijn van een her vatting van de INF-onderhandelingen. De gedachte aan een nieuw overkoepelend forum voor het wapenoverleg kwam in Wash ington ook voor het eerst op nadat Moskou in juni ruimte-onderhandelingen voorstelde maar snel weer terugkrabbelde toen de VS zeiden dan ook weer over kernwapens te wil len spreken. Moskou toonde aanvankelijk weinig inte resse voor de paraplu-formule. Maar 14 no vember, negen dagen na Reagans herverkie zing, kwam er een behoedzame reactie. Een Sovjet-diplomaat in Washington liet weten dat het Kremlin nadere details wenste. De Sovjet-Unie wilde opheldering over het ni veau waarop de paraplu-besprekingen wor den gehouden (ministers, speciale onderhan delaars en in welke plaats de beide partijen met elkaar onderhandelen. Het Witte Huis erkende na de uitlatingen van de Sovjet-diplomaat dat het paraplu-idee nog moet worden uitgewerkt met de Sovjet unie. De New York Times haalde anonieme regeringsfunctionarissen aan volgens wie er binnen de regering nog steeds geen overeen stemming bestaat over de voorstellen die aan de Sovjets moeten worden voorgelegd, moch ten de onderhandelingen hervat worden. Daarbij zouden minister George Shultz en onderminister Richard Burt van Buitenland se Zaken veel meer bereid zijn tot het doen van concessies dan hun tegenhangers van het Pentagon, Weinberger en Perle, die Reagans ambtstermijn niet zouden willen beginnen met het doen van teveel concessies aan de Sovjets. Oud-minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger benadrukte in een artikel voor de Los Angeles Times dat er van Ameri kaanse zijde een goed doordacht onderhande lingsprogramma nodig is en niet een 'foefje' om de Sovjet-Unie weer terug aan de confe rentietafel te krijgen. In ieder geval menen Amerikaanse ringsfunctionarissen dat er zowel bij de ys als de Sovjet-Unie bereidheid bestaat weer t» gaan onderhandelen over ontwapening. Dat blijkt volgens hen niet alleen uit de ontmoe- ting tussen Shultz en Gromyko maar ook ujj een recent interview van Sovjet-leider Tsjer- nenko met de Amerikaanse omroep NBC. Zijn antwoorden waren positief van toon en bevat- ten geen eisen of voorwaarden. De Europese bondgenoten van de VS zullen een hervatting van het Sovjet-Amerikaanse overleg over wapenbeheersing toejuichen Verscheidene Westeuropese leiders zijn van plan binnenkort een bezoek aan Washington te brengen om de uitgangspunten van het Westerse beleid voor de komende vier jaar weer eens onder de loep te nemen. Zij zullen er bij Reagan op aandringen spoedig de draad van de onderhandelingen met de Sovjet-Unie weer op te pakken. Bondskanselier Helmut Kohl, die de rij van de westerse bezoekers opent, meent dat de 'tijd rijp is om snel te handelen'. De Westeuropese regeringen hebben overi gens een rol gespeeld in de tostandkoming van het paraplu-voorstel. Volgens Amerikaanse regeringsfunctionarissen is het idee geboren uit besprekingen met de bondgenoten. IfrKEL ENSCHO 0SCH AMSTERDAM-,, «uners, die uit het bu. ;.r ons land kwamen, gelaten. Ze zijn ni "houwd als trekkers en ze n in een huis gaan won irniil het om een groep gi Irtere of langere tijd get aldus directeur Loe ..„je Stichting Landelijk Laeenwerk in Den Bosch, m een rapport van de ge w.kel-Enschot wordt ve *nd uitgehaald naar de 45 in deze Brabantse ge e integratie, waarmee vij «.leden werd begonnen, is v W. totaal mislukt e ichuld daarvan zijn de zige iad". Door René van der Velden 21 November 1981: 400.000 mensen demon streren in Amsterdam tegen de komst van kruisraketten naar Ne derland; 21 november 1984: een kleine stichting en twee Amsterdamse advocaten dagvaarden de staat der Nederlan den in een proces waarin ze, namens 21.000 Neder landers, eisen de plaat sing en het gebruik van kruisraketten te verbie den. Terwijl de vredesbeweging in Nederland sinds de tweede nog massalere demonstratie in Den Haag in oktober 1983 zich bezint over vragen als wel of geen volkspetitionne ment, is er ruimte ontstaan voor kleinere initiatieven. Even afgezien van de kleine en grotere acties rondom de vliegbasis in Woensdrecht en van de grondaankoop vlakbij de vliegbasis door de stich ting Atoomvrijstaat is er woensdag een nieuw wapen feit aan het verzet toege voegd: het proces tegen de staat door de stichting 'Ver biedt de kruisraketten' onder het motto 'Hollanditis ook in de rechtszaal'. Vastgesteld is door de stichting dat de meerderheid van de Nederlandse regering de twee massale verzetsui- tingen naast zich neer heeft gelegd. Binnen de vredesbe weging wordt het besluit van de regering beschouwd als 'uitstel van executie'. Het is zeer de vraag of het juridi sche proces van de stichting 'Verbiedt de kruisraketten' de gewenste vruchten gaat afwerpen: een verbod van de rechter om kruisraketten op Nederlands grondgebied te plaatsen en te gebruiken. „De staat in zijn waanzin te lijf. Een proces voor het le- ven, voor het recht op voort bestaan", verwoordt Hans Wiebenga, voorzitter van de stichting de drijfveer om 'op zijn oude dag' al zijn tijd in de organisatie van dit proces te steken. De motivering van de stichting om het proces te voeren berust volgens hem op drie punten: 1. Het is on aanvaardbaar dat vanuit dit land op onze verantwoorde lijkheid enige honderden Hi roshima's worden aange richt, 2. als er in Nederland kruisraketten worden ge plaatst betekent dat dat hier een magneet wordt neergezet voor eventuele even misdadi ge projectielen uit Oost- Europa en 3. wetenschappe lijk is het beeld naar voren gekomen van de nucleaire winter. Wiebenga daarover: „Als er een kernoorlog ont staat, zelfs als maar eenveer- tigste van de nu beschikbare kernwapens wordt ingezet, valt de duisternis over het noordelijk halfrond, zit de atmosfeer vol roet, daalt de temperatuur tot twintig gra den onder nul, zijn er geen levensmiddelen en verzor ging en dat kan weken, maanden, jaren duren. Kort om: vernietiging". Het zal niemand verbazen dat het voor de iniatiefne- mers een bijzonder verrij kende ervaring is geweest om te horen dat er keiharde regels zijn in het volkenrecht, De procureur- generaal van de Hoge Raad, mr. Berger (links), neemt samen met deurwaar der mr. Van Maastricht (mid den) de handte keningen van de stichting Ver biedt de Kruis- kraketten in ontvangst. - FOTO ANP die kruisraketten verbieden. Die regels zijn voor de Amsterdamse advocaten Pe ter Ingelse en Phon van den Biesën de afgelopen maan den dagelijkse kost geweest. Het resultaat van hun speur werk tot zelfs voor onze j aar telling is een 131 pagina's tel lende dagvaarding met argu menten die de rechter moe ten overtuigen. „Er staat nogal wat in en er komt nog meer. De staat wordt in een hoek gedreven waar ze nog niet heeft dur ven zitten. Ieder woord zul len ze moeten lezen om te proberen dat de vordering wordt afgewezen. En ik ben ervan overtuigd dat de staat niet in staat zal zijn om ieder argument te weerleggen", zegt Ingelse. Tegelijkertijd beseft hij terdege: „Als een rechter 'ja' zegt tegen deze koele argumenten, denk ik dat hij daarvoor enig lef zal moeten hebben. Maar het is een zaak die je raakt en, denk ik, ook de rechter zal raken". Kort samengevat moet de rechter worden overtuigd door drie groepen van regels: •'de tien verboden' van het humanitair oorlogsrecht („alleen al op grond van die regels mogen kruisraketten niet geplaatst worden en daar is geen speld tussen te krijgen", zegt Ingelse); •grondrechten (zoals het recht op leven, in 1950 vast gelegd in het Verdrag van Rome) en; •de zogeheten fundamentele norm, dat in een conflict wel het leger van de tegenstander ■verzwakt mag .worden, maar dat er niet gevochten mag worden om de tegenstander te vernietigen (in 1868 vast gelegd in de Verklaring van St. Petersburg). Naast deze regels, die het gebruik van kruisraketten verbieden, bevat de dagvaar ding een groot aantal rede nen die ook de plaatsing een onwettig karakter geven. Een daarvan is het feit dat er een non-profileratieverdrag is gesloten tussen landen om verdere verspreiding van de ze wapens tegen te gaan. „Uit medische en natuur kundige onderzoekingen blijkt dat ze alleen maar op illegale basis gebruikt kun nen worden", zegt Van den Biesen, „er is maar een con clusie mogelijk: die plaatsing is verboden". „Plaatsing levert gevaar op voor alle mensen in de di recte nabijheid van de basis waar de kruisraketten ge- plaatst worden", benadrukt hij. Het is om die reden dat van de ruim 20.000 individue le eisers en de enkele honder den mede-eisende groeperin gen de gemeente Woens drecht een zeer belangrijke plaats in neemt in de dag vaarding en een grote rol zal spelen in het proces. Niet voor niets werden de drie vertegenwoordigers van het Woensdrechtste gemeentebe stuur (wethouder G. Koul- man en de raadsleden J. Piasmans en P. de Jonge) woensdag in Den Haag meermalen bejubeld als hel den van de dag. „Een geweldig belangrijk feit dat de plaats die uitgeko zen is voor plaatsing dit niet wenst en hier zelfs tegen pro cedeert", bracht stichtings voorzitter Wiebenga zijn blijdschap over de deelname van Woensdrecht onder woorden. Mevrouw Koulman deelde die blijdschap. Haar motivering voor deelname: „Woensdrecht is met zijn sla pende basis overvallen. Hefe bericht dat de basis Woens drecht werd aangewezen sloeg in als een bom. On danks een motie tegen plaat sing gingen B en W door met plaatsing toch mogelijk te maken. We hebben nogmaals een motie ingediend en ge zegd: dit willen wij niet, we zullen alle wettelijke midde len aangrijpen om de plaat sing tegen te houden. Dit proces ligt helemaal in onze lijn om met alle wettelijke middelen de plaatsing van kruisraketten in Woens drecht tegen te houden". Door Jan Hanff 'DE NEDERLANDERS betalen samen jaarlijks mogelijk tientallen mil joenen te veel aan nota rishulp'. Dit beweerden het Konsumenten Kon- takt, de Consumenten bond en de Vereniging Eigen Huis deze week voor de VPRO-radio. Want, zeggen deze orga nisaties, de bevolking blijkt niet op de hoogte van de bestaande wette lijke mogelij heid om als je weinig verdient een gratis notaris aan te vragen. „Een aanvraag om gratis notariële hulp wordt behan deld door de president van de rechtbank, die na enig onder zoek een notaris kan ver plichten zijn diensten gratis aan te bieden. Maar de nota rissen en hun organisatie, de Koninklijke Notariële Broe derschap, hebben tot nu toe geen ruchtbaarheid aan die mogelijkheid gegeven", aldus de drie consumentenorgani saties. En volgens mr. F. Schir- meister, wetenschappelijk medewerker aan de univer siteit van Amsterdam, is het verzwijgen van die mogelijk heid mogelijk zelfs strijdig met 'de eer en waardigheid' van het notarisambt. De notarissen zelf komen in verzet tegen deze uitlatin gen. Ze noemen het geheel 'een onjuiste, althans onvol ledige voorstelling van za ken'. Punt van uitgang voor bei de partijen is Artikel 6 van de Wet op het Notarisambt. Daarin staat - vrij vertaald - dat notarissen verplicht zijn om 'op last' van de president van de rechtbank van het ar rondissement waarin zij hun ambt uitoefenen hun dien sten aan onvermogenden of minvermogenden kosteloos of tegen half tarief te verle nen. Mr. A. Rieter, woordvoer der van de Koninklijke Nota riële Broederschap: „Die mo gelijkheid van gratis notarië le hulp is misschien onder het publiek niet in ruime mate bekend, maar zeker wél bij de advocatuur, bij het bureau voor rechtshulp, bij de socia le dienst en soortgelijke hulpverlenende instanties." Volgens Rieter zal een cliënt in veel gevallen door deze instanties op die moge lijkheid worden gewezen. Rieter bestrijdt niet dat het notariaat zelf daar niet zo uitbundig mee te koop loopt. „Dat komt in de eerste plaats omdat die verzoeken door de president maar mondjesmaat worden toegewezen. Ook als iemand geen of maar een ge ring vermogen heeft en maar een gering inkomen zal de president maar zelden op dracht tot gratis hulp geven. Want die hulp heeft vaak betrekking op zaken waar aan toch al geld -of veel geld - te pas komt. Zoals bij het kopen van een huis, de oprichting van een BV, het opmaken van een huurcon tract of de verdeling van een erfenis. In zo'n geval is er bijna altijd ruimte om ook de notaris te betalen." Bovendien, zegt Rieter, ge ven notarissen uit eigen be weging al sinds vele jaren gratis advies. Daarbij gaat het dan om een eerste ge sprek waarin het probleem aan de orde wordt gesteld en bekeken wordt of er verdere notariële hulp nodig is. Soms kan een zaak in zo'n gesprek -dat meestal niet langer zal duren dan een half uur- al worden opgelost of kan er worden doorverwezen naar een andere rechtshulpverle ner, naar de Raad van Ar beid, de Kamer van Koop handel of een accountant. Voor vérdere notariële hulp worden meestal wel kosten in rekening gebracht. Maar soms -als het voor de notaris duidelijk is dat het om een 'schrijnend geval' gaat - kan de notaris ook op eigen houtje gratis verder gaande hulp verlenen. Ook verricht de notaris op sociale gronden een aantal werk zaamheden tegen een tarief beneden de kostprijs, zoals het opmaken van testamen ten, van huwelijksvoorwaar den, akten voor verenigingen en stichtingen. Een van de redenen om niet te 'adverteren' met de mogelijkheid om gratis hulp te krijgen is, zoals gezegd, dat de president van de recht bank voorzichtig is met de toewijzing daarvan. Dat komt ook omdat de no taris - anders dan advocaten en deurwaarders bijvoor beeld - dan ook inderdaad niets verdient. Volgens Rie ter kon tot voor kort zowat half Nederland aanspraak maken op het etiket 'on- of minvermogend' (later zijn de grenzen daarvoor wat bijge steld). Dat zou de notarissen aardig wat aan inkomsten schelen. Rieter: „En de over heid zal er niets voor voelen om ook het notariaat in de vergoedingsregeling te be trekken nu er al op de gefi nancierde rechtshulp wordt bezuinigd." We IEN HAAG (ANP) - De Ec omische Contróledien! /aarschuwt het Nederlands ubliek tegen Spaanse spee oedtreinen van het mei tertren. De treinen zijn vooi ien van een ondeugdelijl lansformator, die onvoldoei e is geïsoleerd. Ook de stel er is onveilig, zodat het g< eel gevaar voor elektrocut plevert. Het gaat om een zendir an 126 stuks, die in januari ns land is geïmporteerd. Ti en de importeur en groothai elaar is proces verbaal opg< laakt. Een deel van de zei ing is intussen achterhaa n in beslag genomen, maar ontroledienst schat dat onge eer 70 a 75 exemplaren intus en via de detailhandel hu ïeg naar de consument hel en gevonden. De eigenaai vordt aangeraden de trans ormator niet te gebruiken e ontact op te nemen met hu everancier. 1000 Kanaries dood IN het dierenhotel van het b irijf Aero Groundservice Schiphol zijn zeker duizel tanaries door gebrek aan ve urging omgekomen tij dei ien verblijf van één week ransportkisten. (ADVERTENTIE) iINDS JAAR EN DAG wordt londerdag van november Th ijale feestdag ter herdenking üt Europa overgekomen kol fiers, in 1623 aan God hun die hun in de Nieuwe Wereld in was het dus weer zo ver e meeste Amerikanen.zich i )oed gedaan aan gebraden loofdgerecht op Thankgiving «agan, omdat zij in het ster feld wonen. Dat zorgeloze, uitbundige adere Amerikaan moet er toe zijn, dat het begrotingstekort op 210 miljard dollar wordt g «evier jaar bij ongewijzigd b< zal toenemen. Zo'n last kan 2 zal dus ofwel nog meer in Jlksuitgaven moeten kappen wten van het tegendeel, mo< economische groei inmiddels uitzichten dus, vooral voor d ander de armoede-grens leve Amerikaanse RK bisschoppc scherpe veroordeling - „mor tehebb'nl<0menSVer'10UC'in^e Pluk de dag' schijnt het rr morgen zien we wel weer ve •an pakken-wat-je-pakken-kt z'in herverkiezing te danken aardaad aan het individu de ®n maar dan wel op basis parken profiteren kunnen. V ongelijkheid en onrechtva; „eerlijkheidshalve moet na riMSt~Europa 00k niet goecl at aantal minima neemt hi< °°r hen in de bres te sprint 1=ert te doen, zwakt af. Dat i s te erger omdat West-Eu boorbnp^P V3n 08 ,nclustr'®'e Vergelijk de risico-bereidht van JJ10' clle van de Amerika van k Werkr>emer op beide c srn anken en institutionele ovn op al d'e punten aan erwegenp passen op de pis 'uwen op zoek naar het ave Uferk van Reagan gewees nam8f"Europa zou zich wat Zoir! van de Amerikaanse s Eurn no9 wel wat künnen 2w°Pa over de verantwoorc An kiere- D'e solidariteit mo ulootoesteld. verdwijnen

de Stem | 1984 | | pagina 2