2.95 ZEEUW WEE MAANDEN GESLOTEN Gebroken kaak en geruïneerd gebit door frikandel Van Aardenne: PZEMging boekje niet te buiten Laatste verzetskruizen uitgereikt in Hulst Dow-personeel zwaar belast OCCASIONS Handen dokter 'te vuil' voor de bloedproef Bedrijfsongeval bij NSM (#DE GESTOLEN SCHOEN# «BIEDING ■HE AUTO SUPERMARKT AUTOVERHUUR 50-12551 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1984 Vergadering FNV-Zeeland Contributie EXTRA VERRIJKT URANIUM Zwaar gewonde bij ongeval te Sas van Gent FNV-ONDERZOEK OP DE WERKVLOER: Individueel Ziek A71 IOSSFIETSEN CORTINGEN srbaar Iss-motoren type '85 at 26 157-2727 1983 VW Polo Smash blauw Nissan Cherry 3-drs. zilver metallic 1982 Triumph Acclain HLS zilver Mercedes 220 D wit Suzuki Alto FX blauw Renault 5 TL rood 1981 Nissan Cherry 1000 rood Nissan Bluebird blauw gas Opel Kadett 12 S zilver Nissan Bluebird 1.8 GL sta tioncar zilver met. Nissan Cherry 1200 zilver Renault 4 F6 bestel rood Nissan Cherry 1400 GL blauw metallic 1980 Nissan Bluebird 1800 GL zil ver gas Ford Taunus 1600 gas- install. beige Daihatsu Charmant rood •Toyota Corolla zilver Opel Ascona 2 Itr. diesel brons Honda Civic 1300 rood me tallic 1979 Mazda 626 coupé brons Ford Taunus 1600 L Honda Accord automaat groen met. Renault 20 L beige Talbot 1309 SX automaat brons Fiat 132 diesel blauw 1978 Nissan 120 AF II blauw 1977 Polski Fiat rood 1973 Datsun 240 Z rood De met een gemerkte auto's staan in Terneuzen. c NISSAN SCHUTTERSHOFWEG 15 TERNEUZEN 01150-12612 SUZUKI PIERSSENSPOLDERSTR. 25 SLUISKIL 01157-1627 - I t VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Zeeuwse Bibliotheek verhuist VRIJE VAN SLUIS: Geen verdere concentraties waterschappen Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De algemene vergadering van het water schap 't Vrije van Sluis heeft jisleren met algemene stem men een motie van zes hoofd ingelanden aangenomen, waarin stelling wordt geno men tegen een verdere con centratie van de Zeeuwse wa terschappen. Tevens sprak men zich uit legen de voortgaande onttrek king van taken aan die water schappen. In de motie wordt gesteld dat de concentratie-gedachte lijnrecht ingaat tegen het de- centralisatie-beleid van de overheid. Ook zijn, zo vindt de algemene vergadering, ver dere concentraties onnodig, omdat uit studies van de afge lopen jaren duidelijk is geble ken dat de Zeeuwse water schappen naar behoren func- tioren. 't Vrije van Sluis zal de an dere waterschappen in Zee land vragen de motie te onder steunen, waarna het stuk wordt toegezonden aan onder meer minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat, Gede puteerde en Provinciale Sta ten van Zeeland en aan de vaste kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. Fan een onzer verslaggevers GOES - De FNV-Zeeland houdt zaterdag 24 november 'le districtsnajaarsvergade- Dat gebeurt in de Prins van Oranje te Goes. Aanvang 10.15 uur. Federatiebestuurder H. van Eekert, secretaris algemene taken, zal een toespraak hou den. Er vindt een forumdis cussie plaats over plannen ter bestrijding van de jeugdwerk loosheid. Voorgesteld wordt voorts om L. Brusselaers in het dis- 'rictsbestuur te benoemen als vertegenwoordiger van de af deling Hulst. Er komen ook enkele voorstellen uit de afde lingen aan de orde. Zo pleit de afdeling Sas van Gent voor optreden tegen oneigenlijk ge bruik van START-werkne- oiers. fp&ftd voor zuidwest nederland Kantoren 'iTerneuzen, Hulsten Goes, bressen en telefoonnum mers op pagina 2. openingstijden: '30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie erneuzen: Rein van der helm (editie-chef), Jan Jan- ®en (plv. chef), Emile Calon, -o Meertens, Cor de Boer v°to), Ton Koomen (sport). Juist: Frank Deij, Eugène Jerstraeten. Middelburg: Jenk Postma. Goes: Cees Maas, Jarvicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, i Alexanderstr. 4, 01148- 2250. "bvertentle-expl. Acteur Zeeland: C. Me- privé 01150-95839. MIDDELBURG - De Provinciale Bibliotheek van Zeeland begint op maandag 26 november aan één van de grootste verhuizingen, die ooit in Zeeland hebben plaatsgevonden. Het blijft dan wel mogelijk om literatuur van buiten de provincie aan te vragen. Daar voor zijn noodvoorzieningen getroffen bij plaatselijke bi bliotheken. Aan de Kousteensedijk in Middelburg wacht een reus achtig nieuw gebouw op de komst van de Provinciale Bi bliotheek, die er samen met de Zeeuwse Centrale Muziekbi bliotheek en de plaatselijke bibliotheek van Middelburg onderdak krijgt. De drie bi bliotheken zijn daartoe sa mengesmolten tot één organi satie: de Zeeuwse Bibliotheek. Ook de Open Universiteit gaat zich in de nieuwbouw vesti gen. Verder wordt aange stuurd op een samensmelting van de Provinciale Biblitheek Centrale met de Zeeuwse Bi bliotheek. De volledige verhuizing van de Provinciale Bibliotheek omvat ruim een half miljoen boeken en tijdschriften, af komstig uit negen gebouwen. Bovendien moet de kantoorin ventaris voor 125 medewer kers over. De waardevolle achtergrondcollectie van de Provinciale Bibliotheek is nu nog vrijwel geheel opgeslagen in gesloten magazijnen. Straks staat een groot deel toeganke lijk voor het publiek in grote zalen. De Zeeuwse Bibliotheek wordt op zaterdag 26 januari voor het publiek geopend. Dat gebeurt met een open dag. De Zeeuwse Centrale Muziekbi bliotheek en de plaatselijke Middelburgse bibliotheek be ginnen pas op 22 december aan hun verhuizing. De gebruikers van de Pro vinciale Bibliotheek hoefden tot nu toe geen contributie te betalen. Dat gaat in de Zeeuw se Bibliotheek veranderen. Het bestuur van de Zeeuwse Bibliotheek besloot gister avond om de hoogte van de contributie vast te stellen op 25 gulden per jaar. Lezers van 18 tot 21 jaar hoeven, evenais houders van een CJP of Pas 65, slechts 12,50 te betalen. Met deze korting hoopt men de spectaculaire daling van het aantal bibliotheek-gebruikers in de leeftijdscategorie 18 tot 21 jaar tegen te gaan. Bijna de helft van deze jeugdige abon nees hield het voor gezien toen de plaatselijke bibliotheek te Middelburg hen dit jaar voor het eerst om geld vroeg. Het ging toen om 22,50 gulden. Le zers beneden 18 jaar mogen gratis abonnee blijven. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - „Ik laat mijn frikandel niet afpakken, door niemand". Zo reageerde R.C. (23) uit Hoofdplaat, die gisteren van de politierechter in Middelburg 500 gulden boete opgelegd kreeg omdat hij L. de S. uit Biervliet met één klap de kaak op twee plaatsen brak. De aanleiding was een frikandel. Een frikandel, die toebe hoorde aan C., maar die in een aangeschoten bui door De S. was afgepakt. De twee jongens kenden elkaar niet en stonden vorig jaar zomer in Biervliet na een cafébezoek nog wat te eten bij een plaatselijk friteskraam. Volgens de verklaring van C. deed De S., die in gezelschap was van enkele vrienden, al enige tijd vervelend tegen enkele meis jes die daar ook waren. Zonder dat er echter ruzie aan vooraf ging, rukte De S. plotseling de frikandel uit de hand van C., die zich omdraaide en direct toesloeg. Dat was voldoende, want de frikandellendief sloeg tegen de grond met een op twee plaatsen gebroken kaak en een geruï neerd ondergebit. Dit leverde C. een aanklacht wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel op. „Het was niet mijn bedoeling, ik heb nog nooit van mijn leven iemand geslagen en ook alle dokterskosten voor De S. betaald. Aan de andere kant: ze moeten van mijn frikandel afblijven!", stelde C. die toegaf dat hij wellicht zijn eigen kracht niet kende. De officier van justitie mr. Nijmeijer zei dat hij het verhaal met verbazing had aangehoord. De daad van C. getuigde in zijn op tiek van weinig verdraagzaamheid en hij eiste een boete van 1.000 gulden, waarvan 500 gulden voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Ook de politierechter mr. Witsiers sprak van een 'overtrokken reactie'. Hij vonniste conform. DEN HAAG - De NV PZEM, exploi- tante van de kerncentrale in Borssele, is niet buiten haar boekje gegaan door in een incidenteel geval gebruik te ma ken van extra verrijkt uranium. Dat antwoordt minister Van Aar denne (Economische Zaken), mede na mens zijn collega's Winsemius (Milieu beheer) en De Koning (Sociale Zaken en Werkgelegenheid), op schriftelijke vragen van het PSP-Kamerlid Van der Spek. In zijn antwoorden bevestigt Van Aardenne dat de NV PZEM van de VS een licentievergunning heeft gekregen voor brandstofstaven met een verrij kingsgraad van 3,35% U-235. Evenals de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, die deze zaak openbaar maakte, kon Van der Spek dat moeilijk rijmen met de vergunning die de Nederlandse overheid de PZEM verstrekte. Die houdt namelijk een maximum-verrij kingsgraad aan van 3,3 U-235. Volgens Van Aardenne blijkt uit rapportages van de PZEM aan de Kernfysische Dienst over periodieke herlading van de Borsselse reactor dat de verrijkingsgraad 3,3% is geweest, maar Van Aardenne tekent daarbij aan dat bij de aanmaak van splijtstof - tabletten zich weieens kleine afwijkin gen kunnen voordoen. Op die manier is inderdaad gebruik gemaakt van brandstofstaven met een verrijkings graad van 3,3265 maar volgens Van Aardenne valt dat binnen de marge die de veiligheidsrapporten toestaan. „Op grond daarvan ben ik niet van oordeel dat de PZEM in strijd heeft gehandeld met de vergunningsvoorschriften. Ik overweeg dan ook geen maatregelen," aldus de bewindsman. Van links naar rechts: mevrouw Van Loenhout, die het herdenkings kruis voor haar overleden man in ontvangst heeft genomen, Dirk Draaier en burgemeester Molthoff. - foto de stem cor j de boer Van een onzer verslaggevers HULST - Gisteren zijn in de burgerzaal van het Hulster stadhuis door burgemeester P. Molthoff de twee laatste verzetsherdenkingskruizen in Nederland uitgereikt aan de verzetsmensen Dirk Draaier uit Huissen en pos- thuum aan Frans van Loen hout uit Berkel en Roden rijs. De onderscheiding voor haar in 1982 overleden echt genoot werd gisteren in ont vangst genomen door me vrouw Van Loenhout. De uitreiking gebeurde in het bijzijn van familieleden van beide verzetsmannen en in tegenwoordigheid van di verse Expoge-leden. Burge meester Molthoff sprak zijn waardering uit voor beide mannen, die onder zeer moeilijke omstandigheden hun werk hadden gedaan. Niet voor de onderscheiding, maar voor het redden van mensenlevens. „Gelukkig heeft ohze koningin haar medewerking verleend om deze laatste verzetsherden kingskruizen te kunnen uit reiken". aldus de burge meester. De tweede voorzitter van de Expoge-Zeeland, de heer Eekman, ging dieper in op de daden van beide verzets mensen. Het trof hem bij zonder dat de uitreiking van de laatste onderscheidingen in Hulst gebeurde. Temeer omdat de twee mannen in de streek veel goed werk heb ben verricht. Hij staalde zijn toespraak met enkele voor beelden, waarbij hij onder andere de namen van slager Baart uit Groenendijk en electrahandel Rademakers uit Hulst noemde. Hierna volgende er felici taties voor beide verzets mensen en werd er nog druk nagepraat over de moeilijke dagen tijdens de oorlog. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Omdat hij vond dat de dokter die hem een bloedproef af moest nemen vuile handen had en een onverzorgde indruk maakte, weigerde de Aardenburger E. R. (35) vorig jaar zomer de bloedproef. „Ik ben een proper mens en een dokter die zwarte na gels heeft en ongeschoren is, komt bij mij niet aan mijn lijf", zo verdedigde R. zich gisteren voor de politierechter mr. Witsiers in Middelburg. Volgens R. toonde hij zich aanvankelijk welwillend, omdat hij al met ontblote en ontsmette onderarm gereed zat voor de prik. De rechter vond het evenwel geen gegrond argument. „Van een dokter die middenin de nacht uit zijn bed wordt gehaald, kun je nu eenmaal niet verlangen dat hij eerst een douche neemt en zich scheert", zo zei hij. De rechter baseerde zich verder op de verklaringen van de politie dat R. danig onder invloed verkeerde op het moment van aanhouding. Het vonnis was 9 maanden rijontzegging, 1200 gulden boete en 2 weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Bij een verkeersongeval is een inwo ner van Sluiskil, de 28-jarige A. B., ernstig gewond geraakt. Het ongeval gebeurde woensdagmiddag even buiten de bebouwde kom van Sas van Gent toen B., rijdend over het fietspad in de richting Sluiskil, werd aangereden door een be stelbusje, bestuurd door E. V. uit het Belgische Boekhoute. B. werd met hersenletsel per ambulance overgebracht naar het Julianaziekenhuis te Ter- neuzen. Omdat de toestand van het slachtoffer verslech terde werd hij in de loop van donderdag overgebracht naar een ziekenhuis te Tilburg. De rijkspolitie te Sas van Gent verzoekt eventuele ge tuigen van dit ongeval, dat omstreeks 16.40 uur plaatshad, zich met haar in verbinding te stellen, tel. 01158-1375. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Een minimale personeelsbezetting is bij Dow Chemical in Terneuzen de oor zaak van een soms onaan vaardbare werkdruk. Door veel nadruk te leggen op de individuele verantwoor delijkheid van werknemers steken bovendien angst en on derling wantrouwen in onge zonde mate de kop op. Dat zijn enkele belangrijke conclusies uit een onderzoek dat de bedrijfsledengroep van de industriebond FNV bij Dow heeft ingesteld in de periode van augustus 1981 tot mei 1982. Verspreid over het bedrijf zijn 114 mensen ondervraagd. Vol gens de FNV was het onder zoek nodig omdat de bedrijfs leiding zelf informatie weiger de te verstrekken of anders zins met de bonden samen te werken. Aan de verwerking van de gegevens is meegewerkt door het Rotterdamse 'Interuniver sitair Instituut Normen en Waarden', dat nu ook voor een eindrapport heeft gezorgd. De voornaamste gegevens daaruit waren overigens al wereld kundig gemaakt door de bond zelf. Destijds bestreed Dow de conclusies van de onderzoe kers op alle fronten. Gisteren volstond de directie met de mededeling dat het rapport 'niet relevant' is en men er dus niet op in wilde gaan. Rapporteur Arie de Kool van het Rotterdamse instituut noemt de individuele verant-, woordelijkheid van werkne mers typerend voor Dow's personeelsbeleid. Het leidt on der meer tot een geringere in vloed van de vakbonden en tot een toenemend aantal indivi duele arbeidscontracten, in plaats van CAO's. Hoewel dat een aantal werknemers direct voordeel in de beurs oplevert, noemt De Kool de positieve kanten zeer twijfelachtig. „Bij de bond kun je moeilijk aankloppen voor een betere i.a.o. Sterker nog, als iedereen een i.a.o. heeft, heeft de bond weinig invloed meer, en kan die op vrijwel geen enkel punt nog iets berei ken. De directie heeft dan als onderhandelingspartners 2500 elkaar beconcurrerende indi viduen; anders gezegd, de di rectie heeft de vrije hand" al dus het rapport. Op meerdere afdelingen leidt de 'concurrentiesfeer' volgens De Kool tot 'een sfeer om te snijden'. Iedereen moet proberen er bij de beoordeling door zijn directe chef zo goed mogelijk af te komen. Sommi gen menen het zich niet eens te kunnen permitteren om ziek te worden. Het rapport illu streert dat: „In het kader van de onder linge band van de ploegen propageert het bedrijf dat zie ken thuis worden opgezocht. En daar lig je dan: je collega komt met een trosje druiven langs nadat hij een dienst van twaalf uur heeft gedraaid om jouw afwezigheid op te van gen. Dan ziek je niet uit, maar zodra je temperatuur beneden de 38 komt, hol je naar het werk." Dezelfde taferelen spe len zich volgens de onderzoe kers af rond het opnemen van vakantie- en vrije dagen. Dat Dow meer personeel in dienst zou moeten nemen, lijdt voor rapporteur De Kool geen twijfel: In een normale perio de wordt bij ruim veertig pro cent van de diensten met een minimumbezetting gewerkt. En dat terwijl de loonkosten van Dow toch maar 6 procent van het geheel uitmaken. Een beetje besparing op bijvoor beeld energie en grondstoffen zou al kunnen leiden tot een aanzienlijke uitbreiding van het personeelsbestand, aldus De Kool, die de werknemers adviseert een gezamenlijke poging te doen de druk van de ketel te halen. SLUISKIL - Gistermiddag raakte een medewerker van het bouwbedrijf Medicom, J. M. uit Helmond, op het terrein van de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil gewond toen hij tijdens werkzaamheden aan het dak van een opslagloods van een hoogte van circa vijf meter naar beneden viel. De man, die klaagde over inwendige pijnen, is ter observatie opgenomen in het Elisabethziekenhuis te Sluiskil. film piwewi TOON KLOET Uitgeversmaatschappij De Stem B V. Deze éénmalige bundeling van slechts 5.000 exempla ren is nu te koop via de kan toren van De Stem

de Stem | 1984 | | pagina 11