'0- EN 'PAMPUS i HUNKER 1 Zwarte vakbonden: hèt instrument voor veranderingen in Zuid-Afrika Terreur en honger kernmerken i'SavimbVs oorlogin Angola 139r I59r MASSALE TOELOOP LEDEN NA SUCCESVOLLE STAKINGEN Hoop op vrede neemt af em in uw handpalm ioMDERDAG 22 NOVEMBER 1984 EXTRA Een groep Zuid- g Afrikaanse jjj vakbondsleden jg tijdenseen m bezoek aan het jj} FNV-gebouw in jg Amsterdam. jjj .'LUBANGOI^TTV-»=-<L 60-3003 MG-fietsradio »o, W Radio in weerbe- stendig kastje Met reflector en claxon. 12-197 neugen voor 10 korte pro ne met 23 opdrachten, 15 func- 'uncties. Edit- en debug-modi. 199,- _en extra cassetterecorder pro- e laden (overdrachtsnelheid 300 baud). Slechts 240 g. 260-3651 _139T- 99,- PC-4 printer. Print 20 te- kens/regel bij 60 regels/ minuut op thermisch papier inci. oplaadbare Nicad-bat- terijen en adapter/lader. 260-3652 _2€9T- 199,- OOM.Zuivelstraat 18, 650) 33605, TERNEU- nden novem- jntrum 17 giiidogezellestraat 27 terneuzentel.01150-17911 Vlakschuur- machine662H. nek klemsysteem voor schuurpapier fectief schuuroppervlak 93x190 mm .000 Schuurbewegingen p.m. >elast) «175 W. Van f ISÖr-voor schuurmachine 663H als 662H, er met ingebouwde afzuiging. Van f_209r- voor H als 662H, T47 - FOTO ARCHIEF DE STEM Van onze redactie buiterüand ZUID-AFRIKA is vermoedelijk het enige land ter wereld waar het aantal vakbonds leden in een periode van recessie een spec taculaire stijging doormaakt. In 1979 kregen zwarte werknemers vrijwel dezelfde wette lijke rechten op vakbondsvorming als blan ke werknemers, al is de uitvoering van deze arbeidshervorming pas sinds 1981 goed op gang gekomen. De nieuwe, vaak militante vakbonden, die sindsdien zijn ontstaan or ganiseerden intussen al 350.000 werkne mers. Tegelijkertijd is het aantal stakingen fors gestegen. In de eerste helft van 1984 staakten vijf maal zoveel arbeiders als in de eerste helft van 1983. De nieuwe vakbonden worden niet alleen gezien als een belangrijk instrument om nieuwe verhoudingen in het ar beidsbestel af te dwingen. De bonden zijn volgens veel waar nemers ook bij uitstek een geschikt instrument om verande ringen te bewerkstelligen in de apartheidspolitiek. „Deze nieuwe bonden zijn de best georganiseerde bewegin gen van zwarte Zuidafrikanen. We zouden in staat zijn tot acties op nationale schaal en zo'n gezamenlijk optreden van zwarte bonden zou effectiever zijn dan bijvoorbeeld een cam pagne van het United Democratie Front", meent Alec Erwin, secretaris-kadervorming van FOSATU (federatie van Zuid- afrikaanse vakbonden), een overkoepelende vakcentrale van 9 bonden met in totaal rond 110.000 leden. Ontslagen Voor zwarte vakbonden is het stellen van politieke eisen naast onderhandelingen over lonen en arbeidsvoorwaarden onvermijdelijk, zegt Erwin. De vakbonden zijn vooral sterk gekant tegen de thuislanden-politiek van de regering. De grote dreiging die veel zwarte werknemers zonder perma nente verblijfsvergunning boven het hoofd hangt is deporta tie naar een thuisland. Bescherming van werkgelegenheid is de beste waarborg tegen deportatie en bij de bescherming te gen ontslag hebben de bonden volgens Erwin tot dusver hun grootste successen geboekt. Veel stakingen waren dan ook gericht tegen ontslagen. Er win noemt het voorbeeld van een staking bij Dunlop in Dur ban, 'een van de ergste Britse multinationals', waar het ont slag van 1.200 arbeiders een reeks solidariteitsstakingen bij andere Dunlop-vestigingen in Zuid-Afrika heeft uitgelokt. Sommige stakingen zijn gewonnen, een groter aantal liep uit op een compromis, maar de meeste stakingen worden door de bonden verloren, zegt Erwin. „De werkgevers proberen zaken met de werknemers te regelen buiten de bond om, want ze vrezen dat de bonden te sterk worden". Veel stakingen worden ook uitgeroepen om de ondernemer te dwingen de bond als onderhandelingspartner te erkennen. FOSATU eist erkenning als de bond in een bedrijf meer dan de helft van de werknemers heeft georganiseerd. Een belang rijk succes vindt Erwin ook het vastleggen van een mini mumloon, maar tot dusver valt pas de helft van de 6,5 miljoen industrie-arbeiders onder die regeling. In totaal hebben de bonden nu 12 procent van de zwarte arbeiders georganiseerd. In de landbouw en bij het huishoudelijk personeel is vak bondsvorming niet toegestaan. Excuus Investeringscodes, zoals de gedragscode van de Europese Gemeenschap voor Europese vestigingen in Zuid-Afrika en de Amerikaanse Sullivancode, hebben een zeker nut gehad, maar ze zijn nu achterhaald, meent Erwin. „Eigenlijk werken ze nu averechts, want de minimumeisen van de gedragscodes liggen lager dan de minimumeisen van de bonden. De bui tenlandse ondernemingen hanteren nu de gedragscodes als een excuus, ze vinden dat ze genoeg doen als ze voldoen aan die normen". Die mening wordt onderschreven voor zijn collega David Lewis, secretaris-generaal van de General Workers Union in Kaapstad, een onafhankelijke zwarte vakbond met veel leden in de havens. „Die gedragscodes zijn vooral gericht op af schaffing van rassendiscriminatie, uitbanning van rassen scheiding in de kantines en zo. Dat is voor ons langzamer hand een gepasseerd station, wij zetten ons vooral in voor al gemene arbeidersbelangen". Bovendien wordt de naleving van de gedragscodes alleen gecontroleerd door een rapportage op te vragen van de direc ties „en die geven doorgaans een veel te rooskleurig beeld van wat ze allemaal doen voor hun zwarte werknemers". Samenwerking David Lewis is nauw betrokken bij een reeks fusiebespre kingen tussen de nieuwe bonden, die moeten uitlopen op de oprichting van een grote vakcentrale met een ledental van rond 300.000. Tussen de deelnemende bonden bestaan wel po litieke geschillen. De vakcentrale CUSA Raad van Zuidafri- kaanse vakbonden) met meer dan 100.000 leden, waarbij ook de zwarte mijnwerkersbond NUM is aangesloten, volgt een 'black consciousness' (zwart bewustzijn) koers, terwijl FOSA TU principieel een niet-raciale bond. wil zijn en ook blanke vakbondsleiders in de top heeft. Registratie als non-raciale bond is pas sinds een rechterlijke uitspraak uit 1983 toege staan en FOSATU heeft zich ook toen pas laten registreren. Maar het belangrijkste geschilpunt is de concurrentie op de werkvloer, zegt Lewis. We moeten invloedssferen afbake nen om te voorkomen dat we elkaar bij de ledenwerving te veel voor de voeten lopen. Thuislanden Ook hij vindt het onvermijdelijk dat de zwarte vakbonden politieke eisen bij de werkgevers op tafel leggen omdat er voor zwarte Zuidafrikanen nauwelijks andere kanalen be schikbaar zijn. De thuislandenpolitiek, de pasjeswetten en andere apartheidswetten en de kwetsbare positie van de trek arbeiders raken rechtstreeks de belangen van zwarte arbei ders. „De werkgevers moeten de regering dan maar onder druk zetten", zegt hij. Hij meent dat de arbeidshervorming en bedoeld zijn om een stabiele zwarte arbeidersklasse en middenklasse in het leven te roepen, die er belang bij krijgt binnen het systeem te ope reren. „Maar dat zal niet lukken, want juist door het ontbreken van politieke rechten wordt onze aanhang sterk geradicali seerd". De ondernemers zijn zelf wel voorstander van gekana liseerd overleg met de bonden om ongecontroleerde spannin gen en arbeidsonrust te vermijden. Maar in wezen, meent Le wis, hebben de ondernemers belang bij het instandhouden van de apartheid, al willen ze best af van sommige stuitende aspecten. De nadelen, zoals een verminderde arbeidsmobili teit, nemen ze wel op de koop toe. De afschaffing van de 'werkreservering', waarbij geschool de banen veelal gereserveerd bleven voor blanken, heeft een opwaartse druk op de lonen tot gevolg gehad. Als de posities van de blanke werknemers worden ingenomen door niet- blanken schuiven de blanke werknemers doorgaans door naar hogere, beter betaalde juncties terwijl ze dezelfde pres tatie blijven leveren. „Maar dat is een val die de werkgevers voor zichzelf hebben gegraven, dat heeft niets te maken met wettelijke voorschriften", zegt Lewis. Monopolie Anderzijds zien veel blanke werknemers, vooral de laagge schoolden, zich bedreigd door het grote aanbod van goedkope zwarte arbeidskrachten. Blanke vakbonden proberen dan ook hun bevoorrechte positie af te schermen tegenover de opko mende zwarte bonden. Door toedoen van de ultraconservatieve blanke mijnwer kersbond blijft het systeem van werkreservering in de mij nen nog gehandhaafd: elf categorieën geschoold werk, waar onder het werken met dynamiet, zijn nog steeds 'slegs vir blankes'. Maar er zijn nog maar 15.000 blanke mijnwerkers tegenover 600.000 zwarte mijnwerkers. Het door blanken geleide TUCSA (Vakbondscongres van Zuid-Afrika) drong er vorig jaar bij de regering op aan niet- geregistreerde bonden te weren van de onderhandelingstafel. Sommige bonden laten zich niet officieel registreren omdat ze dan gegevens over hun ledenbestand en financiën moeten verstrekken. Ook gebruiken de gevestigde bonden bestaande 'closed shop'-overeenkomsten (verplicht vakbondslidmaat schap in een bedrijf of bedrijfstak) om hun monopoliepositie te handhaven. Multiraciale vakbonden werden verboden na de verkie zingsoverwinning van de Nasionale Partij in 1948. Zwarte vakbonden waren niet direct verboden, maar werden niet er kend als onderhandelingspartner. Ze konden alleen functio neren als ze zich onder de hoede stelden van blanke bonden. Intimidatie Het TUCSA bouwde zo een hele structuur op met 'parallel le' bonden van blanken, kleurlingen, Indiërs en Afrikanen. Maar in die structuur konden de zwarte bonden weinig uit richten, want de onderhandelingen werden gevoerd door blanke vakbondsleiders, die tevens de belangen van hun blanke leden behartigden. Maar de liberalisering van de arbeidswetten is gepaard ge gaan met een verscherping van de maatregelen die onder het eufemisme 'instromingsbeheer' de toevloed van Afrikanen uit de thuislanden naar 'blank' Zuid-Afrika aan banden moeten leggen. Alle zwarte vakbonden zijn felle tegenstanders van de thuislandenpolitiek, ook al omdat hun nieuw verworven rechten er door worden uitgehold. In 'blank' Zuid-Afrika hebben vakbondsleiders vaak te kampen met arrestatie en in timidatie door de politie, maar in de thuislanden staan de bonden nog veel meer onder druk. Sommige bonden, die in Zuid-Afrika wettig opereren, zijn in Ciskei verboden. Veel inwoners van Ciskei werken 'over de grens' in Oost-Londen, maar de bonden ondervinden hier grote problemen bij het organiseren van de werknemers om dat bijeenkomsten vaak gewelddadig opgebroken worden en de deelnemers opgepakt. Verboden In Bophutatswana zijn alle "buitenlandse(dat wil zeggen Zuidafrikaanse) bonden verboden. De zwarte mijnwerkers- bond, die twee weken terug voor het eerst een legale staking organiseerde in zeven Zuidafrikaanse goudmijnen, hield be gin dit jaar een staking bij een mijn van Union Carbide in Bophutatswana om erkenning als onderhandelingspartner aj te dwingen. De mijndirectie was daartoe wel bereid, maar de bond werd vervolgens door de regering van Bophutatswana verboden. Bijna alle nieuwe industrieën vestigen zich in de thuislan den, vooral Kwazulu, Ciskei en Bophutatswana, omdat de lo nen daar veel lager zijn en ze geen last van vakbonden heb ben, stelt Alec Erwin. Zijn collega in Kaapstad, David Lewis, noemt Taiwan en Israel als grote investeerders in de thuis landen. „Daar worden echt slavenlonen uitbetaald". Overigens is het loonpeil in 'blank' Zuid-Afrika al zo laag dat een arbeider er niet zijn gezin van kan onderhouden. „Per gezin zijn twee of drie kostwinners nodig, vooral de laatste 20 jaar zijn op grote schaal vrouwen ingeschakeld in de indus trie", aldus Erwin. Zo betaalt een multinational in Kwazulu 15 Rand (33 gul den) per week, terwijl voor hetzelfde werk onder betere ar beidsomstandigheden in Zuid-Afrika 45 Rand wordt uitbe taald. Kwetsbaar De jonge bonden zijn nog erg kwetsbaar. Legale stakingen kunnen pas na lange overlegprocedures afgekondigd worden, maar ook dan heeft de werkgever het recht stakers te ont slaan. Posten bij stakingen is altijd verboden. Het voordeel van een legale staking is dat de werkgever geen schadeclaim kan indienen en dat een stakingsfonds ge bruikt mag worden. Maar ondanks de risico's van het vak bondswerk is er geen gebrek aan leden die zich melden voor kaderfuncties, zegt Erwin. „Bij de FOSATU-bonden vormen de 'shop stewards' (de ka derleden op de werkvloer) de machtigste factor en het kost geen enkele moeite om daar mensen voor te vinden". David Lewis is redelijk optimistisch over de toekomst: „De regering heeft misschien niet helemaal overzien waar ze aan begonnen is, maar het bestaan van de zwarte vakbonden is niet meer terug te draaien". HOEAMBO - Grote blauwe hracanda-bomen werpen Hun schaduw over de nieu we kinderspeelplaats en in het goed onderhouden park jeegt een groepje vrouwen je gevallen bladeren keurig Jij elkaar. Met klimplanten begroeide huizen en frangi- Paoibomen staan aan weerszijden van de weg die Paar het dorpsplein voert, waar het voormalige paleis van de Portugese gouver- Peur staat, waarin tegen woordig het hoofdkwartier van de plaatselijke afdeling van de MPLA-partij geves- t'üd is. Zo op het eerste ge acht is Hoeambo niet te on derscheiden van de meeste andere heuveldorpjes met wn koloniaal verleden. Maar in Hoeambo over schaduwt de oorlog het da- üMijkse leven. Het dorp ligt Precies in de vuurlinie van e gevechten tussen de An golese regeringstroepen en ne door Zuid-Afrika ge steunde verzetsbeweging JJnita van Jonas Savimbi. [Je resultaten van wat hier nvimbi's oorlog' wordt ge noemd, zijn maar al te dui delijk te zien - de rijen ge- awollen stompen van pas ge amputeerde benen in het ['ekenhuis en het grote aan tal mensen dat je hier maar ")et een been door de straten Het lopen. Per week komen er in het zieknhuis tientallen mensen binnen, die gewond J)ln geraakt omdat ze op een Mn hebben gestapt, die de Suerrilla's achter hebben platen. Hoeambo werd tien Jaar geleden door Jonas Sa- 'mbi uitgeroepen tot pofdstad van Angola. Sa- vimbi en zijn Unita-rebllen hielden het gebied bezet in de chaotische periode, waar in de Portugezen zich terug trokken uit hun kolonie en voordat Agostinho Neto's MPLA-regering aan de macht kwam. Savimbi beweert, zoals hij dat ook toentertijd deed, dat de inwoners van deze pro vincie achter hem en de Unita staan. Dit kan op geen enkele manier bewezen worden, maar zeker is dat de Unita terreur en vernieti ging brengt en de bevolking, hun vermeende aanhangers, systematisch uithongert. Ook worden er jongens voor de Unita geronseld tij dens de strooptochten van de rebellen. De afgelopen zes maanden zijn de guerrilla-activiteiten in midden- en noord-Angola in hevigheid toegenomen. Rebellen die bij Loeanda ge vangen zijn genomen, heb ben verklaard dat hun voor raden uit de lucht aange voerd worden. Ook hebben de rebellen gezegd dat Por tugese officieren en Zuid- Afrikanen hen helpen bij het organiseren van de grote sabotage-acties in de steden. De Angolese legertop gaat van het optimistische stand punt uit dat de recente acties van de Unita-rebellen niet veel meer zijn dan propa gandastunts en dus niet wij zen op het machtiger wor den van de guerrilla-bewe ging- „Geleidelijk overwinnen we de tegenstander", aldus kolonel Iko Garriera, hoofd van de Angolese luchtmacht. „We zitten nu in een betere positie dat twee jaar geleden en bovendien is het leger ge reorganiseerd. Zuid-Afrika levert elke dag ongeveer veertig ton materiaal aan Unita - ma chine-onderdelen, commu nicatiemiddelen en trans port worden door hen ver zorgd. Wanneer VN-resolu- tie 435 (over de onafhanke lijkheid van Namibië) in de praktijk zal worden ge bracht, kunnen ze niet meer met leveringen op een der gelijk grote schaal door gaan." Maar de Verenigde Naties en Hoeambo behoren tot twee verschillende werel den. In het ziekenhuis van Hoeambo liggen de oorlogs wezen - de overlevenden van guerrilla-aanvallen op dorpjes waar nu alleen nog wat vrouwen en kinderen leven. Bijna alle kinderen vertonen verschijnselen van ondervoeding. Hinderlagen Het Rode Kruis en de rege ring worden in hun hulppo gingen gedwarsboomd door de guerrilla's. Door mijnen en hinderlagen is het ver keer op veel wegen beperkt tot een minimum. „In deze noodsituatie zou het veel te veel tijd kosten om de spul len voor Midden-Angola over land te vervoeren. Van af volgende maand huren we een vliegtuig om het voedsel van de kust naar het binnenland te krijgen. Maar dat betekent 500.000 liter brandstof per maand." „Van het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Gene ve mogen we ons niet buiten de stad begeven. Misschien ;Soyö5*MBANZA<5 CONGO Damba -LUANDA^ *.^N 0 A LA T AND 0 longo, H LUUOA MOR Tl A ^SÓOTdo^-^'M'ALANJEs:\ g'"' m.5 jV,' SAIIRIMO CUANZA-\NovaGa.af iZoASUL CPorto Amboimï=>.Gabela A /'N\">G L A «"'HZfifa SUL j ,\i„ ^"vAndulirl' "vBailundq) -=*r a> HUA&BOirr XUITO M^^BO l MOXtCO --:::y -J-i iCuirna lt .1 flannamha J' "--V^uirtia j f r S HUIL Al] MENONGUE «fe jgCV 7 f 7\Cu'to Mavinga^ Alexandre IJ- ,'s' Xangongo CUUENC Angola, in het zuiden begrensd door Namibië. wordt dat verbod nog inge trokken, maar er hoeft maar een ongeluk te gebeuren..." Gross maakt de zin niet af. Twee jaar geleden kwam er een medewerker van het Rode Kruis om bij een mijn ongeluk en werd even bui ten Hoeambo een verpleeg ster ontvoerd. Het Rode Kruis trok zich toen bijna helemaal terug ui Angola. „De bevolking moet dus het voedsel zelf komen halen bij onze distributieposten. Maar natuurlijk lopen zij ook het risico op een mijn te trappen." m President Agostinho Neto van Angola. Elke dag vindt er even buiten de stad Ngiva in Angola een ontmoeting plaats tussen een aantal officieren uit het Angole se en het Zuidafrikaanse leger. Het zijn ontmoe tingen waarbij de be schuldigingen over en weer vliegen. „Bijna elke dag wordt ons luchtruim wel geschonden door Zuidafrikaanse toestel len. De afgelopen drie maanden zijn er steeds meer van deze verken ningsvluchten gekomen - een poging om ons te inti mideren en te provoce ren", aldus een Angolese legerleider. De blanke Zuidafri kaanse troepen bevinden zich op ongeveer 80 kilo meter van Angola's grens met Namibië, waar een andere oorlog in volle gang is. Daar vechten Swapo-guerrillastrijders voor de onafhankelijk heid van Afrika's laatste kolonie, die bezet wordt door een 100.000 man tel lende Zuidafrikaanse troepenmacht. De gemeenschappe lijke militaire bijeen komsten worden dage lijks gehouden in een klein rond houten ge bouwtje. Angolese offi cieren zeggen nog steeds te rekenen op „een mini mum aan goede wil" aan de Zuidafrikaanse kant, maar er is weinig hoop dat er spoedig een einde zal komen aan deze com plexe oorlog. Tien jaar geleden vie len Zuidafrikaanse troe pen voor het eerst Ango la's hoofdstad Loeanda binnen in een poging tq verhinderen dat de mar xistische bevrijdingsbe weging MPLA van Agos tinho Neto aan de macht kwam. Cubaanse troepen schoten de MPLA toen te hulp en sinds die tijd hebben de VS en Zuid- Afrika onophoudelijk po gingen gedaan de Cuba nen met geweld of langs diplomatieke weg uit An gola te krijgen. Hoewel Zuid-Afrika en Mozambique, een an dere voormalige Portu gese kolonie met een Fre- limo regering, onlangs een overeenkomst heb ben gesloten, blijken de Zuidafrikanen hier aan de andere kant van het kontinent grote moeilijk heden te hebben om de situatie in de hand te houden. Angola en Zuid- Afrika hebben geen ge meenschappelijke grens en Angola heeft niet zul ke sterke economische bindingen met Zuid- Afrika als Mozambique. Cubaanse troepen Wat de onderhandelin gen ook niet helpt is het feit dat de MPLA rege ring ongeveer 10.000 Cu baanse troepen achter zich heeft staan. Hoewel uit Westerse diplomatie ke bronnen nu al maan den lang het bericht komt dat de Cubaanse troepen het land zullen verlaten, lijkt de situatie in Angola zelf daar niet op te wij zen. In een ambitieuze po ging om de Cubaanse troepenmacht nog voor de presidentsverkiezin gen Angola uit te krijgen, heeft Chester Crocker, de Amerikaanse minister voor Afrika, het afgelo pen jaar een stortbui van diplomatieke initiatieven over Zuid Afrika gestort. In februari ontmoetten =5 Zuid-Afrika en Angola elkaar in Lusaka als on derdeel van een van Crockers vredesinitiatie- ven. Het resultaat van die bespreking staat hier be- kend als 'het Lusaka EEE compromis'. Dit compro mis voorzag in een terug- trekking van de Zuid- afrikaanse troepen uit Angola, waarna Pretoria de onafhankelijkheid van Namibië, zoals vastge legd in resolutie 435 van de VN in 1978, moest ac cepteren. Angola en Cuba hebben altijd beloofd dat Cuba met het terugtrek- ken van de troepen zal beginnen, wanneer deze resolutie in praktijk ge- 3= bracht wordt. In maart begon het Zuidafrikaanse leger met terugtrekking van de troepen uit de spaarzaam SEE bevolkte provincies Cu- nene en Kubango, die =S vanaf 1981 bezet waren geweest. Maar de terug- ESS trekking verliep pijnlijk langzaam en stopte na twee maanden bij Ngiva op 80 kilometer van de grens. Ngiva is de compleet verwoeste hoofdstad van T— de bezette provincie Cu- nene. De terugtrekkende Zuidafrikaanse troepen hebben de bank, de bio- scoop, kantoren, straten, SS electriciteit en water- voorzieningen opgebla- zen. Ngiva diende als hoofdkwartier voor het Zuidafrikaanse leger, dat eigenlijk slecht Zuidafri- kaans was wat betreft het officierencorps. De soldaten zijn Angolezen - veteranen van de pro- westerse Unita en FNLA EES bevrijdingsbewegingen. VICTORIA BRITTAIN llllïË

de Stem | 1984 | | pagina 7